• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Wireless & data04. 11. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

itm8 og Microsoft vil højne de små og mellemstore virksomheders IT-sikkerhed

Wireless & data04. 11. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

itm8 og Microsoft er gået sammen om at udrulle en drifts- og IT-sikkerhedsplatform, som skal hjælpe danske SMV’er med at få adgang til moderne AI-baserede IT-services.

Mette Kaagaard, Microsoft, og Henrik Kastbjerg, itm8, vil i fællesskab højne små og mellemstore virksomheders cybersikkerhed

Løsningen er hybrid og fungerer uanset om den enkelte virksomheds infrastruktur ligger i eget datacenter eller i skyen. Det lader SMV’erne integrere ældre teknologier med moderne cloud-løsninger, hvilket øger fleksibiliteten, reducerer omkostningerne og sikrer en hurtig håndtering af sikkerhedshændelser.

Målet er blandt andet at tilbyde moderne sikkerhedsteknologi, som ruster SMV’erne til de aktuelle og voksende trusler fra hackere og cyberkriminelle. Det indebærer eksempelvis at lade et professionelt Security Operations Center overvåge og håndtere SMV’ernes IT-sikkerhed døgnet rundt og håndtere cyberangreb og andre trusler i realtid.

Dertil skal samarbejdet give SMV’erne adgang til nye teknologier og kompetencer inden for blandt andet kunstig intelligens (AI), software-robotter og dataanalyseværktøjer som Power BI.

– Alt for mange danske SMV’er er sårbare over for hackere og IT-kriminelle. Det skal vi have lavet om på. Samtidigt udnytter kun få de nye banebrydende teknologier, som kunstig intelligens, der har en stor effekt på den enkeltes produktivitet og evne til at innovere. Sammen med itm8 gør vi teknologierne tilgængelige og sørger for driften, så virksomhederne løbende kan skrue op eller ned efter behov, siger Mette Kaagaard, CEO i Microsoft Danmark og Island.

Henrik Kastbjerg, CEO i itm8, supplerer:
– Vi er fokuserede på at hjælpe små og mellemstore virksomheder med at få adgang til fordelene ved den seneste teknologiske udvikling. Når vi kobler Microsofts moderne teknologi og innovation får vi det bedste af to verdener: Den seneste teknologi driftet af professionelle, der kender kundens behov.

Fokus på udvikling fremfor drift

SMV-segmentets digitale transformation har tidligere været udfordret af, at man som mindre virksomhed har skulle investere betydeligt i både teknologi og ansatte med know-how.

– Det kan være næsten umuligt for mindre virksomheder at tiltrække de dygtigste IT-talenter og udnytte de digitale muligheder. Derfor kan de stå med en følelse af, at de står på perronen og kigger, imens toget kører. Det er her, vi som IT-partner kan gøre en forskel, forklarer Henrik Kastbjerg, CEO i itm8.

Når SMV’erne har mindre behov for at skulle investere i teknologi og opbygge en stor in-house IT-afdeling med de rette kompetencer, kan de hurtigere og mere fleksibelt fokusere på at udnytte fordelene ved de teknologiske muligheder på en sikker måde, siger Mette Kaagaard:

– Målet er at skabe en løsning, der giver virksomhederne fleksibilitet og ro. De skal kunne fokusere på, hvordan de kan udnytte den teknologiske udvikling i deres egen branche, uden at de skal lade sig begrænse.

Om itm8
itm8 er en nordeuropæisk digital transformationspartner med private og offentlige kunder i Danmark og Sverige. Virksomheden tilbyder en bred række af services inden for IT-drift og Cloud Services, Digital Transformation, Software og Hardware, ERP og Cyber Security. itm8 er ejet af ledelsen samt kapitalfonden Axcel i partnerskab med Chr. Augustinus Fabrikker. Se mere på http://www.itm8.dk/

Faktaboks

Microsofts Digital Defense Report 2024 viser:

  • Ransomware-angreb er steget med 2,75 gange i løbet af det seneste år.
  • Phishing-angreb er steget med 58 procent.
  • DDoS-angreb toppede med 4.500 daglige angreb i juni 2024.
  • I 2023 blev der globalt stjålet 1 billion dollars gennem svindel, og e-handelssvindel forventes at overstige 90 milliarder dollars årligt inden 2028.

Skrevet i: Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

Industriens Fond lancerer ”challenge”

AktueltBranchenytDesign & udviklingEvents04. 05. 2026

Danmark og dansk erhvervsliv trues på mange fronter. Cyberangreb, hybridkrige, hastig teknologiudvikling og en verden i vild forandring gør hverdagen uforudsigelig. Med en challenge vil Industriens Fond sætte fart på innovationen inden for forsvar og sikkerhed. Industriens Fond åbnede i fredags

Leti Innovation Days 2026 konference

AktueltDesign & udviklingEvents04. 05. 2026

Franske CEA-Leti afholder sin årlige innovationskonference, LID World Summit, i Grenoble 23.-25. juni 2026, hvor man vil fokusere på halvlederindustriens kritiske overgang fra lab-til-fab og fra lab-til-marked med bæredygtige integrerede kredse f.eks. til næste generation af AI fabrikker.

10 ting man ikke må gå glip af til Robotbrag 7. og 8. maj

EventsTop04. 05. 2026

I år er Robotbrag som noget nyt en del af initiativet Week of Robotics, hvor Teknologisk Institut, DIRA og Odense Robotics fra den 5. til 8. maj samler ind- og udland til en uges fokus på dansk robotteknologi. Med andre ord: Robotkedlerne er skruet helt op. Vi har herunder håndplukket 10

Pladsbesparende EMC-løsninger

Komponenter & konnektorer04. 05. 2026

Würth Elektronik udvider sin familie af common-mode spoler til støjdæmpning på datalinjer. De nye komponenthuse i WE-CMDC serien gør en effektiv støjundertrykkelse ved nominelle strømme op til 10A mulig, hvad der også gør disse kompakte filterkomponenter ideelle til moderne applikationer med høje

Fotokobler med fotovoltaisk output til automotive og industrielle applikationer

Komponenter & konnektorer04. 05. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer TLX9920, en fotokobler med fotovoltaisk output designet til at give en isoleret gate-driver spænding til effekt-MOSFETs – typisk high-side og back-to-back konfigurationer til brug i solid-state relæer (SSRs). Applikationer inkluderer automotive batteri

Trådløs industriel labeludskrivning

Komponenter & konnektorer04. 05. 2026

Brady Corporation, der er specialist i automatiseret opmærkning og dataregistrering, lancerer en ny type hybridlabelprinter, der tilbyder industriel labeludskrivning i et trådløst, transportabelt design. Bradys nye Brady Printer i4311 er designet til at bygge bro mellem stationære bordprinteres

Generalforsamling i MCH: 2025 blev et rekordår

BranchenytEvents04. 05. 2026

Anført af de tre store mesterskaber VM i herrehåndbold, VM i ishockey og EuroSkills trak MCH A/S i 2025 flere mennesker til huse end nogensinde før. Knap 1,4 millioner besøgte oplevelseskoncernens i alt fire lokaliteter, MCH Messecenter Herning, MCH Herning Kongrescenter, Jyske Bank Boxen og MCH

MyDefence lander afgørende millionkontrakt med det australske forsvar

Branchenyt01. 05. 2026

MyDefence har netop offentliggjort, at selskabet i partnerskab med HighCom Limited (ASX: HCL) og dets datterselskab HighCom Technology har vundet en kontrakt inden for Counter Small Uncrewed Aerial Systems (C-UAS) til det australske forsvar, Australian Department of Defence. Kontrakten har en

Hi-rel Micro-D konnektorer til overflademontage

Komponenter & konnektorer01. 05. 2026

Powell Electronics leverer nu de meget robuste Micro-D konnektorer til overflademontage fra Winchester. Komponenterne garanterer et sikkert mekanisk og elektrisk interface, som modstår kraftige vibrationer, chok og andre udefra kommende stressfaktorer, hvad der gør konnektorer ideelle til de strenge

Vicki Domar Rossen ny salgschef for Digital Energy hos Schneider Electric

Branchenyt01. 05. 2026

Schneider Electric har ansat Vicki Domar Rossen som Sales Manager for Digital Energy i Danmark. Hun tiltræder i en tid, hvor energiforbrug, digitalisering og nye EU-krav fundamentalt ændrer måden, bygninger drives og optimeres på. - Vi kan ikke energieffektivisere Danmark med Excel-ark og gode

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Oplev Conrad Electronic Group på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    What’s new in Xpedition 2604

  • Elektronikmessen

    Forsvaret leder efter det, din virksomhed allerede kan

  • ACTEC A/S

    ACTEC på ROBOTBRAG 2026

  • Elektronikmessen

    Mød RODAN Technologies på Elektronikmessen 2026

  • RODAN Technologies A/S

    Vi er glade for at byde Susanne Kuhr-Haaf velkommen som vores nye Salgskoordinator.

  • Mouser Electronics

    Authorised Distributor Mouser Electronics Offers Engineers the Latest Technologies from Texas Instruments

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Klasse A elkvalitetsanalysator – Metrel MI2992 Power Analyser

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Gør gruppearbejdet til en favorit i eltavlen med Elma 5100 sikringssøger

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics New Product Insider: Over 9,000 New Parts Added in First Quarter of 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Industriens Fond lancerer ”challenge”

    04.05.2026

  • Leti Innovation Days 2026 konference

    04.05.2026

  • 10 ting man ikke må gå glip af til Robotbrag 7. og 8. maj

    04.05.2026

  • Pladsbesparende EMC-løsninger

    04.05.2026

  • Fotokobler med fotovoltaisk output til automotive og industrielle applikationer

    04.05.2026

  • Trådløs industriel labeludskrivning

    04.05.2026

  • Generalforsamling i MCH: 2025 blev et rekordår

    04.05.2026

  • MyDefence lander afgørende millionkontrakt med det australske forsvar

    01.05.2026

  • Hi-rel Micro-D konnektorer til overflademontage

    01.05.2026

  • Vicki Domar Rossen ny salgschef for Digital Energy hos Schneider Electric

    01.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik