• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Wireless & data04. 11. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

itm8 og Microsoft vil højne de små og mellemstore virksomheders IT-sikkerhed

Wireless & data04. 11. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

itm8 og Microsoft er gået sammen om at udrulle en drifts- og IT-sikkerhedsplatform, som skal hjælpe danske SMV’er med at få adgang til moderne AI-baserede IT-services.

Mette Kaagaard, Microsoft, og Henrik Kastbjerg, itm8, vil i fællesskab højne små og mellemstore virksomheders cybersikkerhed

Løsningen er hybrid og fungerer uanset om den enkelte virksomheds infrastruktur ligger i eget datacenter eller i skyen. Det lader SMV’erne integrere ældre teknologier med moderne cloud-løsninger, hvilket øger fleksibiliteten, reducerer omkostningerne og sikrer en hurtig håndtering af sikkerhedshændelser.

Målet er blandt andet at tilbyde moderne sikkerhedsteknologi, som ruster SMV’erne til de aktuelle og voksende trusler fra hackere og cyberkriminelle. Det indebærer eksempelvis at lade et professionelt Security Operations Center overvåge og håndtere SMV’ernes IT-sikkerhed døgnet rundt og håndtere cyberangreb og andre trusler i realtid.

Dertil skal samarbejdet give SMV’erne adgang til nye teknologier og kompetencer inden for blandt andet kunstig intelligens (AI), software-robotter og dataanalyseværktøjer som Power BI.

– Alt for mange danske SMV’er er sårbare over for hackere og IT-kriminelle. Det skal vi have lavet om på. Samtidigt udnytter kun få de nye banebrydende teknologier, som kunstig intelligens, der har en stor effekt på den enkeltes produktivitet og evne til at innovere. Sammen med itm8 gør vi teknologierne tilgængelige og sørger for driften, så virksomhederne løbende kan skrue op eller ned efter behov, siger Mette Kaagaard, CEO i Microsoft Danmark og Island.

Henrik Kastbjerg, CEO i itm8, supplerer:
– Vi er fokuserede på at hjælpe små og mellemstore virksomheder med at få adgang til fordelene ved den seneste teknologiske udvikling. Når vi kobler Microsofts moderne teknologi og innovation får vi det bedste af to verdener: Den seneste teknologi driftet af professionelle, der kender kundens behov.

Fokus på udvikling fremfor drift

SMV-segmentets digitale transformation har tidligere været udfordret af, at man som mindre virksomhed har skulle investere betydeligt i både teknologi og ansatte med know-how.

– Det kan være næsten umuligt for mindre virksomheder at tiltrække de dygtigste IT-talenter og udnytte de digitale muligheder. Derfor kan de stå med en følelse af, at de står på perronen og kigger, imens toget kører. Det er her, vi som IT-partner kan gøre en forskel, forklarer Henrik Kastbjerg, CEO i itm8.

Når SMV’erne har mindre behov for at skulle investere i teknologi og opbygge en stor in-house IT-afdeling med de rette kompetencer, kan de hurtigere og mere fleksibelt fokusere på at udnytte fordelene ved de teknologiske muligheder på en sikker måde, siger Mette Kaagaard:

– Målet er at skabe en løsning, der giver virksomhederne fleksibilitet og ro. De skal kunne fokusere på, hvordan de kan udnytte den teknologiske udvikling i deres egen branche, uden at de skal lade sig begrænse.

Om itm8
itm8 er en nordeuropæisk digital transformationspartner med private og offentlige kunder i Danmark og Sverige. Virksomheden tilbyder en bred række af services inden for IT-drift og Cloud Services, Digital Transformation, Software og Hardware, ERP og Cyber Security. itm8 er ejet af ledelsen samt kapitalfonden Axcel i partnerskab med Chr. Augustinus Fabrikker. Se mere på http://www.itm8.dk/

Faktaboks

Microsofts Digital Defense Report 2024 viser:

  • Ransomware-angreb er steget med 2,75 gange i løbet af det seneste år.
  • Phishing-angreb er steget med 58 procent.
  • DDoS-angreb toppede med 4.500 daglige angreb i juni 2024.
  • I 2023 blev der globalt stjålet 1 billion dollars gennem svindel, og e-handelssvindel forventes at overstige 90 milliarder dollars årligt inden 2028.

Skrevet i: Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

Grinn sender Synaptics Coral Dev Board på markedet

Design & udviklingIoT & embedded16. 03. 2026

Grinn, specialist inden for embeddede systemer og IoT-designs, er stolt af at kunne annoncere sin rolle i hardwaredesign og -udvikling af det nye Synaptics Coral Dev Board i begrænset udgave, der er designet til at bringe AI-accelererede, multimodale applikationer til live. Synaptics Coral Dev

Strømforsyningen tager spidsbelastningerne i stiv arm

Power16. 03. 2026

RepComp introducerer den nyeFSP240-P37P enhed fra taiwanesiske FSP.  Det er den første i en serie af tre forskellige AC/DC strømforsyninger, der kombinerer kompakt design med høj peak-effekt og bredt temperaturområde, hvilket gør den velegnet til krævende industrielle styre- og

AI overrasker virksomhed: “Genkender selv de mindste detaljer”

Design & udvikling16. 03. 2026

Hvordan kan robotter med AI-baserede kameraer genkende og håndtere emner med forskellige former? Det spørgsmål har flere danske industrivirksomheder undersøgt sammen med Teknologisk Institut i et MADE-projekt. Og svaret overraskede:Håndtering af emner med robotter fungerer bedst, når emnerne har

AI-optimeret motorstyring med machine-learning software

Design & udviklingIoT & embedded16. 03. 2026

STMicroelectronics har udgivet motorstyringssoftware for at forenkle forbedring af drev med AI til optimering og forudseende vedligeholdelse, klar til at blive indlæst på EVLSPIN32G4-ACT evalueringskortet. FP-IND-MCAI1 funktionspakken hjælper designere med at navigere i arbejdsgangen og værktøjer

Optisk interposer med hidtil mindste nanolaser på 300mm wafer

AktueltDesign & udvikling16. 03. 2026

Af Jørgen Sarlvit Larsen Franske CEA-Leti har bl.a. som ét af sine hovedformål at overføre højteknologiske forskningsresultater til industrien. Og i den forbindelse indleder instituttet nu et samarbejde med det højteknologiske Paris-baserede opstartsfirma NcodiN, som vil udvikle optisk interposer

IDA: Stor søgning til ingeniørstudierne

AktueltBranchenyt16. 03. 2026

Stadig flere unge vælger at søge mod ingeniøruddannelserne, når de skal vælge deres uddannelse. Det viser opgørelsen over kvote 2-ansøgningerne til de videregående uddannelser for 2026 fra Uddannelses- og Forskningsministeriet. I forhold til 2025 er søgningen til civilingeniøruddannelsen steget

13 procent vækst i antal af udstillere og besøgende på dette års Embedded World

EventsTop16. 03. 2026

Fra den 10. til den 12. marts 2026 samledes det internationale embeddede community i Messe Nürnberg til den 24. udgave af Embedded World Exhibition & Conference. Med omtrent 36.000 besøgende fra tæt på 90 lande registrerede messen en betydelig stigning på mere end 13 procent i forhold til året

ODU investerer i fremtiden med nyt automatiseret logistikcenter

BranchenytKomponenter & konnektorer12. 03. 2026

ODU åbner et nyt logistikcenter i sit hovedsæde i Mühldorf am Inn nær München. Logistikcenteret repræsenterer en markant investering i endnu mere effektiv produktion og distribution. Byggeriet er samtidig et initiativ, der rækker langt ind i fremtiden. Det fem-etagers byggeri indeholder bl.a.

Distributionsaftale mellem Farnell og Same Sky

AktueltBranchenyt12. 03. 2026

Same Sky fortæller, at virksomheden har indgået en global distributionsaftale med Farnell, en af verdens førende distributører af elektroniske komponenter. Som en del af aftalen vil Farnell distribuere og markedsføre Same Skys omfattende produktportefølje inklusive audio, interconnects, termiske

EU-chip pilotlinie åbner adgang for anden runde af avanceret halvlederteknologi

AktueltDesign & udvikling12. 03. 2026

Af Jørgen Sarlvit Larsen Det europæiske FAMES Pilot Line initiativ, der koordineres af franske CEA-Leti i Grenoble, har pr. 9. marts, 2026 åbnet anden runde af sin Open-Access Call for nye chiparkitekturer. Projektet skal booste den europæiske halvlederindustri, og interessenter i denne branche

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • ODU Denmark

    Strømlinet test-setup og stabile forbindelser

  • Mouser Electronics

    Mouser Now Shipping New Renesas Electronics RA8D2 Microcontrollers for IoT and Industrial Applications

  • Microchip Technology Inc.

    Mythic® Selects memBrain™ Technology from Silicon Storage Technology® for its Next Generation of Ultra-Low-Power Analog Processing Units

  • HIN A/S

    Oplev ny teknologi til elektronikproduktion på Elektronikmässan

  • HIN A/S

    HIN styrker serviceområdet med ny servicechef

  • Elektronikmessen

    Mød FORCE Technology på Elektronikmessen

  • InnoFour

    Polarion X 2512 Release

  • Elektronikmessen

    Elektronikmontage i miniformat: Nye kombimaskiner vises på Elektronikmessen

  • Elma Instruments A/S

    Nyhed – Professionel fugtmåling med dokumentation i én løsning

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Variable DC/DC strømforsyninger i micropackage

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Grinn sender Synaptics Coral Dev Board på markedet

    16.03.2026

  • Strømforsyningen tager spidsbelastningerne i stiv arm

    16.03.2026

  • AI overrasker virksomhed: “Genkender selv de mindste detaljer”

    16.03.2026

  • AI-optimeret motorstyring med machine-learning software

    16.03.2026

  • Optisk interposer med hidtil mindste nanolaser på 300mm wafer

    16.03.2026

  • IDA: Stor søgning til ingeniørstudierne

    16.03.2026

  • 13 procent vækst i antal af udstillere og besøgende på dette års Embedded World

    16.03.2026

  • ODU investerer i fremtiden med nyt automatiseret logistikcenter

    12.03.2026

  • Distributionsaftale mellem Farnell og Same Sky

    12.03.2026

  • EU-chip pilotlinie åbner adgang for anden runde af avanceret halvlederteknologi

    12.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik