• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udviklingProduktion27. 06. 2025 | Rolf Sylvester-Hvid

Internationalt partnerskab giver nyt liv til kritiske metaller i elektronikaffald

AktueltDesign & udviklingProduktion27. 06. 2025 By Rolf Sylvester-Hvid

Ifølge FN går ca. 7.200 tons sjældne jordarter tabt hvert år på verdensplan, når elektronik ender som affald. Hidtil har der manglet både teknologi og økonomiske incitamenter til at udvinde de værdifulde materialer. Arkivfoto: Teknologisk Insititut

Et nyt partnerskab vil bane vej for en fremtid, hvor den sjældne jordart neodym i brugt forbrugerelektronik får nyt liv i stedet for at gå til spilde. Partnerskabet REECirkEL kan blive en af nøglerne til at komme tættere på EU’s ambitiøse mål om 25 procent genanvendelse af sjældne jordarter inden 2030.

I dag genanvendes under én procent af de sjældne jordarter i elektronikaffald, selvom de er afgørende for fremtidens grønne teknologier. Ifølge FN går ca. 7.200 tons sjældne jordarter tabt hvert år på verdensplan, når elektronik ender som affald. Hidtil har der manglet både teknologi og økonomiske incitamenter til at udvinde de værdifulde materialer.

– Nu går vi gang med at demonstrere nye muligheder for at indsamle, udsortere og oparbejde forbrugerelektronik, så vi kan lægge fundamentet til en ny europæisk forsyningskæde for neodym. Vi har ikke kritiske metaller i undergrunden, men derimod lige for næsen af os i elektronikaffaldet. Derfor giver partnerskabet så god mening, fortæller projektleder Aisha Rafique fra Teknologisk Institut.

Neodym er et kritisk råmateriale i gruppen af sjældne jordarter og er især kendt for sin rolle i produktionen af magneter. Det bruges fx i højtalere, hovedtelefoner, harddiske, elmotorer til bl.a. vindmøller og elbiler samt til medicinsk udstyr som MR-scannere.

Fra affald til ressource – et komplet kredsløb

En række forskellige aktører skal arbejde sammen, hvis neodymet skal kunne genanvendes i fremtiden. Dem har Teknologisk Institut samlet i partnerskabet REECirkEL. Det tæller blandt andre HJHansen Recycling og Electronic Reuse & Recycling (ERR), der indsamler og sorterer elektronikaffald på genbrugspladserne, ELDAN Recycling, der står for neddeling, belgiske JGI-Hydrometal og norske REEtec, der udfører kemisk oprensning af brugt neodym, samt Bang & Olufsen som producent, der anvender neodym i højtalere og høretelefoner.

En central aktør i REECirkEL er Electronic Reuse & Recycling. Deres nye sorteringsanlæg i Nørre Aaby ved Middelbart er første stoppested for elektronikaffald indsamlet på genbrugspladser.

– Målet er, at flere elektronikprodukter fra genbrugspladserne skal genbruges, som de er. Og for dem, der ikke kan reddes, kan vi forhåbentlig få flere kritiske metaller ud, siger Mette Lorentzen, administrerende direktør for Electronic Reuse and Recycling.

Teknologisk gennembrud for specialiserede maskiner

En af udfordringerne ved sjældne jordarter i forbrugerelektronik er, at de optræder i meget små mængder. Derfor vil genanvendelsesvirksomheden ELDAN Recycling udvikle maskiner, der egner sig til netop dét.

– Vores maskiner kan neddele elektronik og sortere fraktioner med høj renhedsgrad, fx kobber og aluminium. I REECirkEL vil vi udvikle næste generation af neddelere, der kan udtrække de sjældne jordarter, som findes i elektronikken, fortæller Flemming Hansen, Product Manager hos Eldan Recycling.

For Bang & Olufsen er det vigtigt, at deres elektronikprodukter er designet, så bestanddele med neodym er lette at identificere og genanvende.

– Som elektronikproducent har vi et ansvar for at tænke hele produktets livscyklus ind i designfasen. Vores deltagelse i REECirkEL hjælper os med at forstå, hvordan vi kan designe produkter, der er nemmere at genanvende, når de når slutningen af deres levetid, udtaler Mads Kogsgaard Hansen, chef for produktcirkularitet hos Bang & Olufsen.

EU-ambitioner og forsyningssikkerhed

REECirkEL-projektet kommer på et strategisk vigtigt tidspunkt, hvor EU har sat ambitiøse mål for genanvendelse af kritiske råstoffer. I 2023 blev 94 procent af de sjældne jordarter, som blev brugt til produktion af elektronik i Europa importeret fra tre lande uden for EU, nemlig Rusland, Kina og Malaysia. Derfor vil øget genanvendelighed af materialerne inden for EU samtidig styrke forsyningssikkerheden.

EU’s Critical Raw Materials Act fra 2024 har formuleret en målsætning om 25 procent genanvendelse af sjældne jordarter i 2030, hvilket skaber et stærkt incitament for at udvikle cirkulære løsninger.

– Hvis vi lykkes med at etablere denne værdikæde, kan Danmark blive et foregangsland for hele Europa. Vi udvikler ikke bare teknologi til genanvendelse af neodym, men skaber en model, der kan overføres til andre kritiske råstoffer. Det vil styrke både den europæiske forsyningssikkerhed og skabe grundlag for nye grønne arbejdspladser, afslutter Aisha Rafique.

Fakta om sjældne jordarter

Sjældne jordarter kaldes Rare Earth Elements (REE) på engelsk og omfatter 17 forskellige grundstoffer, der første gang blev klassificeret som kritiske råmaterialer i EU i 2011. Neodym (Nd) og dysprosium (Dy) er særligt vigtige for effektiviteten af de permanente magneter, der sidder i el-bilsmotorer og vindmølleturbiner, men også i højtalere og høretelefoner. Samlet set udgør de sjældne jordarter 97 procent af de ikke-genanvendte, kritiske materialer i elektronikprodukter, hvoraf neodym udgør 60 procent.

REECirkEL (2025-27) er et partnerskab mellem elektronikproducent Bang & Olufsen, teknologiudvikler ELDAN Recycling, affaldshåndterer HJHansen Recycling og Electronic Reuse and Recycling samt oparbejdningsvirksomheder JGI-Hydrometal og REEtec. Teknologisk Institut er projektleder og videnspartner. Partnerskabet er støttet af Miljøteknologisk Udviklings- og Demonstrationsprogram (MUDP) under Miljø- og Ligestillingsministeriet.

Kontakt: Aisha Rafique, Teknologisk Institut, mail: araf@teknologisk.dk

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling, Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

48 procents stigning: Virksomheder søger hjælp i dansk cybermærke

BranchenytDesign & udviklingWireless & data15. 08. 2025

It-sikkerhed er kommet højt på dagsordenen i adskillige af landets virksomheder. Tiltagende cybertrusler og den nye cyberlov NIS 2, der trådte i kraft 1. juli, får flere af landets virksomheder til at arbejde aktivt med at styrke den digitale sikkerhed. Det mærker D-mærket, Danmarks

Nye forseglede skydekontakter fra Panasonic Industry øger pålidelighed og effektivitet

Komponenter & konnektorer15. 08. 2025

Panasonic Industry har for netop introduceret ASQD1-serien af forseglede skydekontakter, en ny state-of-the-art serie af mikroswitche, designet til øget pålidelighed og effektivitet på tværs af en række applikationer. De robuste komponenter i ASQD1-serien har fordel af dobbelte interne kredsløb, der

Hvorfor skal man vaske print?

Produktion15. 08. 2025

Elektronikproducenter kender udfordringen: Harpiksrester (resiner) fra flus kan skabe problemer efter lakering – og forkorte printets levetid. Derfor skal print vaskes. Kyzen og HIN A/S har indgået en distributionsaftale, og Kyzen leverer nu sæbe til vask af print, stencils, filtre og

1,3kW fuldt digital, konfigurerbar, modulær AC-DC strømforsyningsserie

Power15. 08. 2025

XP Power introducerer den fuldt digitale og programmérbare FLXPro serie. FLX1K3 er en 1,3kW konfigurerbar chassismonteret AC-DC strømforsyning, der er designet til at   simplificere powersystemer til healthcare, industrielle applikationer, halvlederproduktion, analytisk instrumentering,

GlobalFoundries fuldfører opkøb af MIPS Technologies

AktueltBranchenytDesign & udvikling15. 08. 2025

GlobalFoundries har netop gennemført opkøbet af MIPS, hvilket styrker GF's position som en global leder inden for differentieret halvlederproduktion. Dette skridt samler MIPS' legendariske processor-IP med GF's lederskab inden for produktion i stor skala, hvilket placerer dem i forkant med

MADE-årsdag 2025: Få styrket konkurrenceevnen

AktueltDesign & udviklingProduktion15. 08. 2025

Der er fokus på de nye teknologier og grønne produktionsløsninger, som skal styrke Danmarks og Europas konkurrenceevne.  Få et indblik i, hvad andre virksomheder gør og få en skræddersyet rundvisning i VELUX’ produktion og nye Innovation House. MADE samler Produktionsdanmark for at dele

GPV’s kvartalsrapport peger på løbende markedsnormalisering

ProduktionTop15. 08. 2025

GPV, som ejes af det børsnoterede danske industrikonglomerat Schouw & Co., realiserede en omsætning på 2,2 mia. kr. i 2. kvartal 2025, stort set på niveau med samme periode sidste år, mens resultatet (EBITDA) steg med 8% fra 144 mio. kr. sidste år til 155 mio. kr. i år: - Efter nogle

EOT melder alle stande solgt – og har årets tema klar

BranchenytEvents13. 08. 2025

Den geopolitiske situation i elektronik- og techbranchen er det overordnede tema på årets udgave af EOT, der byder på flere end 70 udstillere samt et rigt aktivitetsprogram med flere nyheder på menuen. EOT, der i år afholdes samtidig med HI-messen, finder sted i MCH Messecenter Herning 30. september

Multichip bonder-platform med markedets højeste præcision og fleksibilitet

Produktion13. 08. 2025

ASMPT Semi sætter standarder for præcision og hastighed med sin nye MEGA multi-chip bonder-platform. Den nye montagemaskine er kendetegnet ved høj fleksibilitet, et modulært design og et lille footprint på fabriksgulvet. MEGA-G-versionen er designet til de højeste hastigheder med 12k UPH. Med MEGA-P

Schneider Electric lancerer EcoCare – én samlet service til energieffektiv bygningsdrift

Power13. 08. 2025

Ifølge Energistyrelsen står danske bygninger for knap 40 procent af landets samlede energiforbrug. Og med bygnings- og energieffektiviseringsdirektivet fra EU lige på trapperne, intensiveres kravene om at dokumentere og optimere energieffektiviteten i bygninger. Samtidig kæmper mange virksomheder

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • InnoFour

    Protect quality and traceability, keep agile processes as lean as possible but still stay compliant.

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Shares Expert Design Solutions for Advanced Robotics Development in New Interactive eBook from Molex

  • InnoFour

    How to save time in Wire Harness Development

  • Phoenix Contact A/S

    Vinklet M12 apparatstik til THR

  • ANSMANN NORDIC AB

    Hvad bliver der tilbage af BattVO og batteripasset efter EU’s Omnibus IV-procedure?

  • Beckhoff Automation ApS

    TwinCAT for Linux® og virtuel PLC

  • InnoFour

    FLOEFD CFD Electronics Cooling Module

  • Phoenix Contact A/S

    Nye batteri-poltilslutningsstik til lagringssystemer i hjemmet

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics 

  • InnoFour

    Xpedition Standard

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • 48 procents stigning: Virksomheder søger hjælp i dansk cybermærke

    15.08.2025

  • Nye forseglede skydekontakter fra Panasonic Industry øger pålidelighed og effektivitet

    15.08.2025

  • Hvorfor skal man vaske print?

    15.08.2025

  • 1,3kW fuldt digital, konfigurerbar, modulær AC-DC strømforsyningsserie

    15.08.2025

  • GlobalFoundries fuldfører opkøb af MIPS Technologies

    15.08.2025

  • MADE-årsdag 2025: Få styrket konkurrenceevnen

    15.08.2025

  • GPV’s kvartalsrapport peger på løbende markedsnormalisering

    15.08.2025

  • EOT melder alle stande solgt – og har årets tema klar

    13.08.2025

  • Multichip bonder-platform med markedets højeste præcision og fleksibilitet

    13.08.2025

  • Schneider Electric lancerer EcoCare – én samlet service til energieffektiv bygningsdrift

    13.08.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik