• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

BranchenytProduktionTop01. 03. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Igen rekord hos GPV med omsætning mere end 10 milliarder DKK

BranchenytProduktionTop01. 03. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

GPV har igen i 2023 realiseret en omsætning på 10,4 mia. kr., hvilket svarer til en ottedobling på fem år. Den kraftige langsigtede vækst kan både tilskrives opkøb og organisk vækst og vidner således om GPV’s evne til at integrere nye selskaber og sikre tilgang af nye kunder.

Omsætningen for 4. kvartal udgjorde 2,5 mia. kr., mens EBITDA-resultatet udgjorde 178 mio. kr. Omsætningen og indtjeningen for 4. kvartal lå et par procent under samme periode af 2022, men aktivitetsniveauet ved udgangen af 2023 var fortsat højere end forventet:

Bo Lybæk roser medarbejdere for rekordomsætning oven på ENICS-fusion
GPV’s CEO, Bo Lybæk, står bag et rekordresultat for koncernen i 2023. Hans forventninger til 2024 er en smule mere forsigtige… Men lad os nu se…

– 2023 var det første regnskabsår, hvor Enics, med hovedsæde i Schweiz, var konsolideret i hele perioden, og det er den væsentligste forklaring på, at vi kunne øge vores omsætning fra 5,9 mia. kr. i 2022 til 10,4 mia. kr. i 2023. Samtidig havde de højere materialepriser en positiv påvirkning på omsætningen og en negativ indvirkning på marginerne. Til trods for det positive resultat oplevede vi et gradvist faldende aktivitetsniveau i den globale elektronikindustri i andet halvår 2023. Dette skyldtes i høj grad en normalisering, eller rebalancering, af markedet efter nogle travle og udfordrende år i forsynings- og logistikkæderne på grund af indvirkningen fra coronapandemien, siger GPV’s administrerende direktør Bo Lybæk.

EBITDA-resultatet for 2023 udgjorde 743 mio. kr., svarende til en stigning på 60% sammenlignet med 2022. Resultatet var negativt påvirket af integrationsomkostninger, herunder de budgeterede omkostninger forbundet med lukningen af GPV’s fabrik i Malaysia:

– Vi er i den forløbne periode vokset kraftigere end efterspørgslen, dels fordi vi gik ind i 2023 med en backlog af udestående ordrer på grund af manglen på komponenter og delvist på grund af en generelt høj efterspørgsel fra kunderne. Med undtagelse af en enkelt fabrik har alle fabrikker fået nedbragt ordrebeholdningen. Samlet set er vi tilfredse med resultatet for 2023, og jeg vil gerne benytte lejligheden til at takke alle vores medarbejdere for deres store indsats i det forgangne år. Sammenlægningen med Enics har påvirket os alle, men jeg er stolt over, at vi i 2023 har opnået alle de fordele af sammenlægningen, som vi forventede. Derudover oplevede vi i det forløbne år tilgang af en række nye og meget spændende kunder, fortsætter Bo Lybæk.

Ifølge Bo Lybæk er det globale elektronikmarked i gang med at finde en ny balance. Efterspørgslen steg voldsomt i kølvandet på coronapandemien, hvilket medførte en helt ny situation med materialemangel og logistiske udfordringer. Situationen er generelt blevet forbedret, men for visse komponenter ligger priserne fortsat højere end normalt.

Hvor GPV inden for de senere år har fokuseret på at udvide kapaciteten, er fokus nu på at tilpasse kapaciteten til markedsefterspørgslen. Det er vigtigt at have den rette driftsmæssige tilstedeværelse, og kapacitetsudvidelserne i Slovakiet, Thailand og Mexico fortsætter, hvorimod yderligere kapacitetsudvidelser vil være begrænsede i den nærmeste fremtid. Derudover har GPV i tæt dialog med kunderne skruet op for arbejdet med at tilpasse den globale produktionskapacitet, så man kan undgå en situation med overkapacitet på nogle fabrikker og underkapacitet på andre. Det indebærer, at visse standardiserede produktionslinjer flyttes mellem regionerne – et område, hvor GPV har stor erfaring.

Overordnet set har GPV udsigt til et 2024, som adskiller sig markant fra 2023. Kunderne er generelt blevet mere tilbageholdende, fordi de ønsker at tilpasse sig markedssituationen, hvilket indebærer, at de nedbringer lagerbeholdningerne på tværs af værdikæden.

På den baggrund forventer GPV at realisere en omsætning for 2024 i størrelsesordenen 9,1-9,7 mia. kr. og et EBITDA-resultat i intervallet 700-760 mio. kr.

Skrevet i: Branchenyt, Produktion, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Würth Elektronik udvider sin portefølje af LED’er til planteavl

Komponenter & konnektorer12. 08. 2026

Würth Elektronik har etableret sig som producent af LED’er (lysdioder) til styret planteavl og gartneridrift og udvider nu sit WL-SMDC produkt line-up til plantevækst med nye LED’er i 3535-kapslingen. Disse LED’er har en fotoneffektivitet (PPE) på op til 4,9µmol/J og en fotosyntetisk fotonflux (PPF)

Ny testløsning til lys- og vejrægthedstest af elektroniske produkter

ProduktionTest & mål12. 08. 2026

Strenometer ApS har udvidet sortimentet af instrumenter til lys- og vejrægthedstest med det nye Weather-Ometer Ci5000E fra Atlas Material Testing Technology. Testkammeret bygger på den gennemprøvede Ci5000-platform og er udviklet specielt til accelereret holdbarhedstest af elektroniske enheder og

NeoCortec udgiver nyt white paper om“NeoMesh med LoRa-modulation som fysisk lag”

Design & udviklingIoT & embeddedTop12. 08. 2026

NeoCortec udgiver nu et nyt white paper på sin website om NeoMesh med brug af LoRa-modulation som fysisk lag. Det nyt white paper forklarer i detaljen den kombinerede tilgang til NeoMesh med anvendelse af LoRa-modulation samt de fordele, denne tilgang kan give til de nyeste

Leica Geosystems lancerer ny serie til 3D-laserscanning

Test & mål12. 08. 2026

Leica Geosystems, en del af Hexagon, lancerer nu den nye Leica RTC-serie af terrestriske laserscannere: Leica RTC300, Leica RTC500 og Leica RTC700. Serien kommer med markante forbedringer inden for scanningshastighed, nøjagtighed og rækkevidde og er samtidig bygget på en skalerbar platform, hvor

Green Instruments ansætter global salgsdirektør

Branchenyt12. 08. 2026

Skibsejere i hele verden skal nedbringe skibenes udledninger af blandt andet CO2 og metan markant i de kommende år, og dermed vokser markedet for avanceret måleudstyr til blandt andet containerskibe, tankskibe og krydstogtskibe. Det smitter af på virksomheden Green Instruments, som oplever stor

Medvind til STEM-fagene er godt nyt for erhvervslivet

AktueltBranchenyt12. 08. 2026

AI øger behovet for tekniske og digitale kompetencer og blandt andet derfor er det stigende optag på STEM-uddannelserne uden ledighedsudfordringer godt nyt for virksomhedernes innovation og konkurrencekraft, mener DI’s underdirektør. I år er 58.673 ansøgere blevet tilbudt en plads på en

Tronex A/S overtager B.J.M. Elektronik ApS

AktueltBranchenytProduktion12. 08. 2026

Tronex A/S overtager B.J.M. Elektronik ApS og samler dermed to danske EMS-virksomheder med fælles fokus på kvalitet, fleksibilitet og tætte kunderelationer. Overtagelsen er et strategisk skridt i Tronex’ fortsatte udvikling som en stærk dansk EMS-partner. I første halvår 2026 overtog Tronex

Nordics nRF9151 åbner satellit- og mobil-IoT for en ny klasse af forbundne enheder

EventsIoT & embedded10. 08. 2026

Nordic Semiconductor annoncerer en hurtigere vej til satellit- og mobil-IoT. LooUQs MTC2-N9151 har opnået Skylo Non-Terrestrial Network (NTN) certificering, der bygger på Nordics egen Skylo-certificerede nRF9151 for at reducere time-to-market for IoT-produktudvikling. Nordics mindste IoT-modul,

TDK HVC 5422C embedded motorstyring

IoT & embedded10. 08. 2026

TDK Corporation annoncerer Micronas HVC 5422C, en ny embedded motorstyring til BLDC- og BDC-motorer, der kombinerer avancerede FOC-funktioner til jævn og lydløs motordrift med øgede hukommelsesressourcer og softwarefleksibilitet. HVC 5422C er designet til kompakte aktuatorapplikationer i termiske

AI udfører nu cyberangreb med minimal menneskelig styring

Wireless & data10. 08. 2026

Ifølge Check Point Software Technologies nye AI Security Report 2026 bruger cyberkriminelle i stigende grad AI til at gennemføre hurtigere og mere omfattende cyberangreb. Den nyeste udvikling er, at AI ikke længere blot anvendes som hjælpeværktøj til f.eks. udvikle af skadelig kode eller indsamle

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • EKTOS A/S

    DALO 2026 Brings Technical Expertise Closer to Defence Project Teams 

  • Mouser Electronics

    Mouser Explores the Future of Quantum Computing and Its Potential to Transform Engineering

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Advances Edge AI Sensor Connectivity with Rev 2.0 PolarFire® FPGA Ethernet Sensor Bridge

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Würth Elektronik introducer digitale isolatorer til I²C-interfaces

  • HIN A/S

    Producer jeres egen nitrogen – direkte ved produktionen

  • Phoenix Contact A/S

    PRC 20 installationsstik med crimptilslutning

  • Mouser Electronics

    Mouser Receives 2025 Global High Service Distributor of the Year Award from Littelfuse for Exceptional Performance

  • InnoFour

    Siemens and Arizona State University launch PCB Design microcredential to address critical hardware design skills gap

  • Phoenix Contact A/S

    Drift og signalering genopfundet

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Würth Elektronik lancerer udvidet strategi for global produktion

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Würth Elektronik udvider sin portefølje af LED’er til planteavl

    12.08.2026

  • Ny testløsning til lys- og vejrægthedstest af elektroniske produkter

    12.08.2026

  • NeoCortec udgiver nyt white paper om“NeoMesh med LoRa-modulation som fysisk lag”

    12.08.2026

  • Leica Geosystems lancerer ny serie til 3D-laserscanning

    12.08.2026

  • Green Instruments ansætter global salgsdirektør

    12.08.2026

  • Medvind til STEM-fagene er godt nyt for erhvervslivet

    12.08.2026

  • Tronex A/S overtager B.J.M. Elektronik ApS

    12.08.2026

  • Nordics nRF9151 åbner satellit- og mobil-IoT for en ny klasse af forbundne enheder

    10.08.2026

  • TDK HVC 5422C embedded motorstyring

    10.08.2026

  • AI udfører nu cyberangreb med minimal menneskelig styring

    10.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}