• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udvikling02. 06. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Hver tredje nye løsning i det offentlige er teknologisk

AktueltDesign & udvikling02. 06. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

På Aarhus Universitetshospital hjælper iPads med augmented reality-spil med at aflede børns opmærksomhed fra hospitalssituationer, der kan være forbundet med angst eller smerte.

Kunstig intelligens, virtual reality, brug af sensorer: Mange forskellige teknologier tages i brug, når offentlige arbejdspladser udvikler nye løsninger.

Én ud af tre af de offentlige innovationer er teknologiske. Enten ved at innovationen i sig selv er en teknologisk løsning, eller ved at teknologi er en vigtig del af innovationen.

Det viser helt nye tal fra Innovationsbarometeret – den officielle statistik over offentlig innovation, som Center for Offentlig Innovation (COI) udarbejder sammen med Danmarks Statistik.

Innovationer, der bygger på teknologi, skaber oftere højere effektivitet. De er også oftere skabt i samarbejde med andre uden for arbejdspladsen, viser de nye tal.

– Tallene viser, at offentlig innovation er meget andet end teknologi – men også at der er godt gang i digitalisering og teknologi ude på de offentlige arbejdspladser. Det er godt nyt. For teknologiske innovationer kan forbedre opgaveløsningen og gøre den mere effektiv. Det er blot vigtigt, at man husker – hvis borgerne er slutbrugerne af løsningen – at involvere borgerne i udvikling og test af løsningen, siger Majken Præstbro, relationschef i COI.

Et eksempel på en teknologisk innovation, som skaber værdi, er Aarhus Universitetshospitals brug af iPads med augmented reality-spil. Spillene afleder børns opmærksomhed fra hospitalssituationer, der kan være forbundet med angst eller smerte.

Et andet eksempel er Vallensbæk Kommune, som anvender GPS-signaler fra køretøjer til fleksibel styring af trafiksignaler – hvilket skaber bedre flow, mindsker ventetid og bidrager til at nedbringe den trafikale udledning af CO2.

Begge eksempler, den nye statistik samt gode råd kan findes i udgivelsen ‘Teknologi i borgernes tjeneste – Innovationsbarometeret’, som udkommer i dag.

– Vi ved, at andre lande kigger til os, når de vil innovere med teknologi, for vi har mange års erfaring med at indhente og bruge data til at bygge systemer, som borgerne finder relevante og har tillid til. Men vi skal ikke hvile på laurbærrene. Det er helt nødvendigt, at borgerne fortsat er i centrum i udviklingen og implementeringen af digitale og teknologiske innovationer, og at offentlige arbejdspladser samarbejder med private virksomheder og andre, som kan bidrage med nyeste viden og teknologier, forklarer Majken Præstbro.

FEM HURTIGE OM TEKNOLOGI OG OFFENTLIG INNOVATION

Det er første gang, der i Innovationsbarometeret spørges til brugen af teknologi i innovationsarbejdet:

1. Én ud af tre (34 procent) af de offentlige innovationer består enten af teknologi eller har teknologi som en vigtig del.

2. Helt ny teknologi indgår i én ud af ti (10 procent) af de offentlige innovationer.

3. Når offentlig innovation indeholder teknologi, skaber seks ud af ti innovationer øget kvalitet (60 procent).

4. Næsten halvdelen af de teknologiske innovationer (47 procent) øger effektiviteten.

5. Lederne af otte ud af ti offentlige arbejdspladser (79 procent) oplever, at de og medarbejderne er nysgerrige på nye teknologiske løsninger og muligheder.

Kilde: Teknologi i borgernes tjeneste – Innovationsbarometeret

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

Tallene bekræfter vores formodning: Productronica 2025 var en stor succes

AktueltEventsProduktion24. 11. 2025

Fra den 18. til den 21. november mødtes over 1.600 udstillere fra 52 lande på Productronica for at præsentere innovationer inden for elektronikudvikling og -produktion. Sammenlignet med den foregående udgave oplevede årets begivenhed en stigning på omkring 20 procent i antallet af udstillere

Systematic opretter forretningsenhed for national sikkerhed og kritisk infrastruktur

AktueltWireless & data24. 11. 2025

Den danske softwarevirksomhed overfører forsvarsteknologi til civil brug og etablerer en ny forretningsenhed, National Security & Infrastructure (NSI), der skal beskytte samfundets vitale systemer mod hybride trusler. Første it-løsning er allerede klar. Hybridkrig og digitale trusler

Metalstøv fra månen skal gøre rumfart mere selvforsynende

Design & udviklingProduktionTop24. 11. 2025

Fremtidige månemissioner står over for en grundlæggende udfordring: den høje omkostning og vanskelige transport af materialer fra Jorden. Nu skal Teknologisk Institut i et nyt projekt med Den Europæiske Rumorganisation ESA vise, hvordan månestøv - efter at have afgivet ilt til brug i

Medarbejdere frygter ikke cobots

Produktion24. 11. 2025

Automatisering er ved at blive en vækstmotor for virksomheder i hele Europa. Det bekræfter en ny undersøgelse fra Universal Robots, som viser stor optimisme omkring automatiseringens betydning for job, produktivitet og udvikling af arbejdsstyrken.Undersøgelsen bygger på svar fra over 2.000

Ultraslank DIN-skinne 90W AC/DC-strømforsyning

Power24. 11. 2025

Recoms nye REFIN2U-S90/24/CL DIN-skinne AC/DC-forsyning leverer nominelt 90W med en boost-kapacitet på 150 % i 4,5 sekunder for at give mulighed for overspændingsbelastninger. Indgangsspændingsområdet er universelt 85-276 VAC, nominel overspændingskategori II (OVC II) op til 5.000m højde, mens

IFS indgår partnerskab med Anthropic

Wireless & data24. 11. 2025

Med lanceringen af Resolve sætter IFS igen en tyk streg under ambitionen om at indtage lederrollen inden for Industrial AI. Resolve er den første af en række AI-løsninger fra selskabet og samtidig det første resultat af et netop offentliggjort partnerskab med Anthropic. Partnerskabet kombinerer den

Boligejeres modstand mod solcelleparker som nabo vokser markant

Power24. 11. 2025

En ny YouGov-måling for ejendomsmæglerkæden home viser, at 7,2 % nu betragter en solcellepark som en af de tre mest uønskede naboer – en stigning fra 4,1 % i 2023. - Dermed er solcelleparker den type grønne energianlæg, der har oplevet den største relative stigning i modstand. Biogasanlæg og

Fikse indstøbte AC/DC-forsyninger til printmontage

Power21. 11. 2025

Skalérbarhed er i stigende grad en faktor, som skal tænkes ind i nye familier af elektronikprodukter, hvor funktioner og ydelse spænder stadigt bredere i mange OEM-virksomheders produktprogrammer – ikke mindst med tilføjelsen af ekstra funktioner som øget regnekraft i edgen, kommunikationsfunktioner

Robotter i charmeoffensiv

EventsProduktion21. 11. 2025

Tirsdag den 25.11 bliver der travlt i både svingdør og ved robotarmene hos Danrobotics i Middelfart. 25 virksomheder – og dermed udsolgt – har meldt deres ankomst til en dag, hvor virksomheder fra Middelfart, Trekanten og det øvrige sydjyske område skal blive klogere på, hvordan de kan få en robot

Strømforsyning i slankt DIN-skinnemodul leverer op til 40A

Power21. 11. 2025

Recoms RACPRO1-RD40, et nyt DIN-skinneredundansmodul, kan fungere som AC/DC-forsyning i et n+1 redundant eller parallelt setup til kritiske applikationer, hvor strømmen skal opretholdes, selvom én af AC/DC-forsyningerne går offline. I redundanstilstand kan hvert modul bruges med en belastning på

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • InnoFour

    What’s new in Xpedition, HyperLynx and Valor 2510 release?

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics

  • Mouser Electronics

    Mouser Congratulates the Winners of 2025 Create the Future Design Contest

  • Avnet Silica

    AMD – IMPLEMENTING SYNTHETIC APERTURE RADAR IN SPACE WITH AMD VERSAL ADAPTIVE SOCS – 1 Hour Online presentation

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    Rohde & Schwarz presents multi-purpose R&S NGT3600 high-precision dual-channel power supply at productronica

  • Avnet Silica

    Explore the flexible and ultra-low power STM32WL3x SoC – Online seminar

  • InnoFour

    Discover Siemens Xcelerator Solutions

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics 

  • InnoFour

    Online DFM for Printed Circuit Boards

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Explores the Future of Advanced Air Mobility and Its Impact on Design

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Tallene bekræfter vores formodning: Productronica 2025 var en stor succes

    24.11.2025

  • Systematic opretter forretningsenhed for national sikkerhed og kritisk infrastruktur

    24.11.2025

  • Metalstøv fra månen skal gøre rumfart mere selvforsynende

    24.11.2025

  • Medarbejdere frygter ikke cobots

    24.11.2025

  • Ultraslank DIN-skinne 90W AC/DC-strømforsyning

    24.11.2025

  • IFS indgår partnerskab med Anthropic

    24.11.2025

  • Boligejeres modstand mod solcelleparker som nabo vokser markant

    24.11.2025

  • Fikse indstøbte AC/DC-forsyninger til printmontage

    21.11.2025

  • Robotter i charmeoffensiv

    21.11.2025

  • Strømforsyning i slankt DIN-skinnemodul leverer op til 40A

    21.11.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik