• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udvikling02. 06. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Hver tredje nye løsning i det offentlige er teknologisk

AktueltDesign & udvikling02. 06. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

På Aarhus Universitetshospital hjælper iPads med augmented reality-spil med at aflede børns opmærksomhed fra hospitalssituationer, der kan være forbundet med angst eller smerte.

Kunstig intelligens, virtual reality, brug af sensorer: Mange forskellige teknologier tages i brug, når offentlige arbejdspladser udvikler nye løsninger.

Én ud af tre af de offentlige innovationer er teknologiske. Enten ved at innovationen i sig selv er en teknologisk løsning, eller ved at teknologi er en vigtig del af innovationen.

Det viser helt nye tal fra Innovationsbarometeret – den officielle statistik over offentlig innovation, som Center for Offentlig Innovation (COI) udarbejder sammen med Danmarks Statistik.

Innovationer, der bygger på teknologi, skaber oftere højere effektivitet. De er også oftere skabt i samarbejde med andre uden for arbejdspladsen, viser de nye tal.

– Tallene viser, at offentlig innovation er meget andet end teknologi – men også at der er godt gang i digitalisering og teknologi ude på de offentlige arbejdspladser. Det er godt nyt. For teknologiske innovationer kan forbedre opgaveløsningen og gøre den mere effektiv. Det er blot vigtigt, at man husker – hvis borgerne er slutbrugerne af løsningen – at involvere borgerne i udvikling og test af løsningen, siger Majken Præstbro, relationschef i COI.

Et eksempel på en teknologisk innovation, som skaber værdi, er Aarhus Universitetshospitals brug af iPads med augmented reality-spil. Spillene afleder børns opmærksomhed fra hospitalssituationer, der kan være forbundet med angst eller smerte.

Et andet eksempel er Vallensbæk Kommune, som anvender GPS-signaler fra køretøjer til fleksibel styring af trafiksignaler – hvilket skaber bedre flow, mindsker ventetid og bidrager til at nedbringe den trafikale udledning af CO2.

Begge eksempler, den nye statistik samt gode råd kan findes i udgivelsen ‘Teknologi i borgernes tjeneste – Innovationsbarometeret’, som udkommer i dag.

– Vi ved, at andre lande kigger til os, når de vil innovere med teknologi, for vi har mange års erfaring med at indhente og bruge data til at bygge systemer, som borgerne finder relevante og har tillid til. Men vi skal ikke hvile på laurbærrene. Det er helt nødvendigt, at borgerne fortsat er i centrum i udviklingen og implementeringen af digitale og teknologiske innovationer, og at offentlige arbejdspladser samarbejder med private virksomheder og andre, som kan bidrage med nyeste viden og teknologier, forklarer Majken Præstbro.

FEM HURTIGE OM TEKNOLOGI OG OFFENTLIG INNOVATION

Det er første gang, der i Innovationsbarometeret spørges til brugen af teknologi i innovationsarbejdet:

1. Én ud af tre (34 procent) af de offentlige innovationer består enten af teknologi eller har teknologi som en vigtig del.

2. Helt ny teknologi indgår i én ud af ti (10 procent) af de offentlige innovationer.

3. Når offentlig innovation indeholder teknologi, skaber seks ud af ti innovationer øget kvalitet (60 procent).

4. Næsten halvdelen af de teknologiske innovationer (47 procent) øger effektiviteten.

5. Lederne af otte ud af ti offentlige arbejdspladser (79 procent) oplever, at de og medarbejderne er nysgerrige på nye teknologiske løsninger og muligheder.

Kilde: Teknologi i borgernes tjeneste – Innovationsbarometeret

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

IDA: Ny undersøgelse: Sundhedsteknologier giver tryghed og aflaster pårørende

BranchenytDesign & udviklingIoT & embedded08. 05. 2026

Antallet af ældre og mennesker med kroniske sygdomme vokser. Samtidig kommer der i fremtiden til at mangle ressourcer og sundhedspersonale til at tage sig af det stigende antal patienter. Midt i denne udfordring i sundhedsvæsenet og ældreplejen sker der en hastig udvikling inden for digitale

Udstillere har store forventninger til årets Automatik-messe

AktueltEvents08. 05. 2026

Alt inden for automation, motion og drives kommer i fokus, når Automatik-messen til efteråret atter rykker ind i Brøndby Hallen og samler beslutningstagere og andre branchefolk om innovative løsninger, horisontudvidende oplæg og højaktuelle konferencer. Blandt udstillerne er forventningsglæden i

Same Sky lancerer nye mikrofon udviklings-kits

Design & udviklingKomponenter & konnektorer08. 05. 2026

Same Sky og virksomhedens Audio Group introducerer nu en familie af mikrofon udviklings-kits. Hvert kit består af fire uafhængige mikrofon udviklingskredsløb med gennempletterede (THP) I/O-terminaler for multiple testoptioner. De fire adskillelige evalueringskredsløb understøtter hver især en

TDK udvikler SensorGPT til at accelerere kunstig intelligens i edgen og fremme generativ AI

Design & udviklingIoT & embeddedWireless & data08. 05. 2026

TDK Corporation annoncerer betydelige fremskridt inden for sensorteknologi, der optimerer og accelererer implementeringen af ​​smarte IoT-løsninger med Sensor GPT. Teknologien bruger generativ AI, signalbehandling, statistiske metoder og simuleringer til at oprette og administrere sensordata i stor

DI vil fjerne byggetilladelse for solceller på tagene

BranchenytPower08. 05. 2026

Unødigt bureaukrati og uens kommunal praksis bremser i dag opsætningen af solceller på tage og forsinker den grønne omstilling. Derfor foreslår DI Teknik & Installation, at kravet om byggetilladelse fjernes for solcelleanlæg på bygningers tage. Selvom solceller på tage er en moden og

SDU binder jura, AI og robotteknologi sammen i nyt center

AktueltBranchenytWireless & data08. 05. 2026

Juridisk Institut ved Syddansk Universitet etablerer CLAIR – Center for Law, AI and Robotics. Centret skal bidrage med ny viden, der kan omsættes i både uddannelse, lovgivning og praksis i mødet mellem jura og teknologi. Syddansk Universitet har etableret et nyt forskningscenter på Juridisk

Odense Robotics kårer årets robotvirksomheder foran en samlet branche

Design & udviklingEventsTop08. 05. 2026

Mydefence, der har base i Nørresundby og udvikler avancerede løsninger til at detektere og neutralisere droner, modtog titlen som Årets Virksomhed. Samtidig blev Blinktroll kåret som Årets Startup for deres innovative robotløsning til skydetræning. - Vi er utrolig stolte over at modtage denne

EtherCAT løfter barren for industriel kommunikation

Events05. 05. 2026

Industrivirksomheder skal øge produktiviteten, styrke kvaliteten og samtidig leve op til nye krav om cybersikkerhed, og derfor bliver valget af kommunikationsteknologi mere strategisk. Hurtig, stabil og sikker dataudveksling er afgørende for, at robotter, transportbånd, servodrives, sensorer og

STMicroelectronics VIPerGaN 100W konvertere til energieffektive apparater

Komponenter & konnektorerPower05. 05. 2026

STMicroelectronics har introduceret to 100-watt VIPerGaN højspændingskonvertere, der giver massive energibesparelser med wide-bandgap teknologi i husholdningsapparater, bygningsautomation, smart belysning og forbrugerprodukter, herunder fjernsyn og opladere. De nye konvertere inkluderer

Ny hackergruppe til angreb på danske virksomheder: Mød ”The Gentlemen”

Wireless & data05. 05. 2026

Den fremadstormende hackergruppe "The Gentlemen" har rettet sigtekornet mod danske virksomheder. Så sent som i sidste uge hævdede gruppen at stå bag et angreb mod den danske logistikvirksomhed Jumbo Transport, og i slutningen af marts var det fitnesskæden SATS, der optrådte på gruppens lækageside.

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Besøg Samtec på Elektronikmessen 2026

  • Elektronikmessen

    Mød EuroTechnic A/S på Elektronikmessen 2026

  • Elektronikmessen

    Mød Højstrup Industrilim på Elektronikmessen 2026

  • Phoenix Contact A/S

    De første IEC standard M17 stik

  • Microchip Technology Inc.

    Next‑Generation 100/1000BASE‑T1 Single Pair Ethernet PHYs Integrate MACsec Security, Time Sensitive Networking and Functional Safety

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    Satellite Industry Days 2026 – Munich

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    RF Testing Innovations Forum: Elevate your RF Expertise

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Shipping Wide Selection of Industrial Solutions from Schneider Electric

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    Professional and compact soldering station: JBC-NASE-2C

  • Mouser Electronics

    Mouser Signs Global Distribution Deal with Transtector

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • IDA: Ny undersøgelse: Sundhedsteknologier giver tryghed og aflaster pårørende

    08.05.2026

  • Udstillere har store forventninger til årets Automatik-messe

    08.05.2026

  • Same Sky lancerer nye mikrofon udviklings-kits

    08.05.2026

  • TDK udvikler SensorGPT til at accelerere kunstig intelligens i edgen og fremme generativ AI

    08.05.2026

  • DI vil fjerne byggetilladelse for solceller på tagene

    08.05.2026

  • SDU binder jura, AI og robotteknologi sammen i nyt center

    08.05.2026

  • Odense Robotics kårer årets robotvirksomheder foran en samlet branche

    08.05.2026

  • EtherCAT løfter barren for industriel kommunikation

    05.05.2026

  • STMicroelectronics VIPerGaN 100W konvertere til energieffektive apparater

    05.05.2026

  • Ny hackergruppe til angreb på danske virksomheder: Mød ”The Gentlemen”

    05.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik