• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udvikling02. 06. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Hver tredje nye løsning i det offentlige er teknologisk

AktueltDesign & udvikling02. 06. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

På Aarhus Universitetshospital hjælper iPads med augmented reality-spil med at aflede børns opmærksomhed fra hospitalssituationer, der kan være forbundet med angst eller smerte.

Kunstig intelligens, virtual reality, brug af sensorer: Mange forskellige teknologier tages i brug, når offentlige arbejdspladser udvikler nye løsninger.

Én ud af tre af de offentlige innovationer er teknologiske. Enten ved at innovationen i sig selv er en teknologisk løsning, eller ved at teknologi er en vigtig del af innovationen.

Det viser helt nye tal fra Innovationsbarometeret – den officielle statistik over offentlig innovation, som Center for Offentlig Innovation (COI) udarbejder sammen med Danmarks Statistik.

Innovationer, der bygger på teknologi, skaber oftere højere effektivitet. De er også oftere skabt i samarbejde med andre uden for arbejdspladsen, viser de nye tal.

– Tallene viser, at offentlig innovation er meget andet end teknologi – men også at der er godt gang i digitalisering og teknologi ude på de offentlige arbejdspladser. Det er godt nyt. For teknologiske innovationer kan forbedre opgaveløsningen og gøre den mere effektiv. Det er blot vigtigt, at man husker – hvis borgerne er slutbrugerne af løsningen – at involvere borgerne i udvikling og test af løsningen, siger Majken Præstbro, relationschef i COI.

Et eksempel på en teknologisk innovation, som skaber værdi, er Aarhus Universitetshospitals brug af iPads med augmented reality-spil. Spillene afleder børns opmærksomhed fra hospitalssituationer, der kan være forbundet med angst eller smerte.

Et andet eksempel er Vallensbæk Kommune, som anvender GPS-signaler fra køretøjer til fleksibel styring af trafiksignaler – hvilket skaber bedre flow, mindsker ventetid og bidrager til at nedbringe den trafikale udledning af CO2.

Begge eksempler, den nye statistik samt gode råd kan findes i udgivelsen ‘Teknologi i borgernes tjeneste – Innovationsbarometeret’, som udkommer i dag.

– Vi ved, at andre lande kigger til os, når de vil innovere med teknologi, for vi har mange års erfaring med at indhente og bruge data til at bygge systemer, som borgerne finder relevante og har tillid til. Men vi skal ikke hvile på laurbærrene. Det er helt nødvendigt, at borgerne fortsat er i centrum i udviklingen og implementeringen af digitale og teknologiske innovationer, og at offentlige arbejdspladser samarbejder med private virksomheder og andre, som kan bidrage med nyeste viden og teknologier, forklarer Majken Præstbro.

FEM HURTIGE OM TEKNOLOGI OG OFFENTLIG INNOVATION

Det er første gang, der i Innovationsbarometeret spørges til brugen af teknologi i innovationsarbejdet:

1. Én ud af tre (34 procent) af de offentlige innovationer består enten af teknologi eller har teknologi som en vigtig del.

2. Helt ny teknologi indgår i én ud af ti (10 procent) af de offentlige innovationer.

3. Når offentlig innovation indeholder teknologi, skaber seks ud af ti innovationer øget kvalitet (60 procent).

4. Næsten halvdelen af de teknologiske innovationer (47 procent) øger effektiviteten.

5. Lederne af otte ud af ti offentlige arbejdspladser (79 procent) oplever, at de og medarbejderne er nysgerrige på nye teknologiske løsninger og muligheder.

Kilde: Teknologi i borgernes tjeneste – Innovationsbarometeret

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

EtherCAT løfter barren for industriel kommunikation

Events05. 05. 2026

Industrivirksomheder skal øge produktiviteten, styrke kvaliteten og samtidig leve op til nye krav om cybersikkerhed, og derfor bliver valget af kommunikationsteknologi mere strategisk. Hurtig, stabil og sikker dataudveksling er afgørende for, at robotter, transportbånd, servodrives, sensorer og

STMicroelectronics VIPerGaN 100W konvertere til energieffektive apparater

Komponenter & konnektorerPower05. 05. 2026

STMicroelectronics har introduceret to 100-watt VIPerGaN højspændingskonvertere, der giver massive energibesparelser med wide-bandgap teknologi i husholdningsapparater, bygningsautomation, smart belysning og forbrugerprodukter, herunder fjernsyn og opladere. De nye konvertere inkluderer

Ny hackergruppe til angreb på danske virksomheder: Mød ”The Gentlemen”

Wireless & data05. 05. 2026

Den fremadstormende hackergruppe "The Gentlemen" har rettet sigtekornet mod danske virksomheder. Så sent som i sidste uge hævdede gruppen at stå bag et angreb mod den danske logistikvirksomhed Jumbo Transport, og i slutningen af marts var det fitnesskæden SATS, der optrådte på gruppens lækageside.

Ny energieffektiv AI-supercomputer giver Danmark et markant løft i forskning

AktueltEventsWireless & data05. 05. 2026

I partnerskab har Syddansk Universitet (SDU), Danfoss og HPE kombineret forskningskompetencer, ekspertise inden for industriel dekarbonisering og avanceret datacenterteknologi og etableret en ny supercomputer. Den skal anvendes til forskning og undervisning inden for kunstig intelligens,

Nyt fra IFS: Byg AI-agenter uden kode

AktueltIoT & embedded05. 05. 2026

IFS har netop løftet sløret for en løsning, der gør det væsentligt enklere og mere sikkert for virksomheder at indsætte digitale medarbejdere i driften. IFS Loops Agent Studio er intuitivt designet til forretningsbrugere, så medarbejdere uden teknisk ekspertise eller programmeringskompetencer kan

FX-250 digital fibersensor fra Panasonic

Komponenter & konnektorerProduktion05. 05. 2026

Panasonic Industry Europe lancerer sin nye FX 250 digitale fibersensor designet til support af brugere så effektivt som muligt i deres daglige rutiner. FX-250 er udstyret med et stort OLED-display med høj kontrast, der giver fremragende læsbarhed og som ikke kun viser numeriske værdier, men

25 procent stigning i salget af halvledere i første kvartal af 2026

BranchenytProduktionTop05. 05. 2026

Brancheforeningen, Semiconductor Industry Association (SIA), fortæller, at det globale halvledersalg nåede op på 298,5 milliarder dollars i første kvartal af 2026, en stigning på 25 % sammenlignet med 4. kvartal 2025. Det globale salg var på 99,5 milliarder dollars i marts 2026, en stigning på 79,2

Industriens Fond lancerer ”challenge”

AktueltBranchenytDesign & udviklingEvents04. 05. 2026

Danmark og dansk erhvervsliv trues på mange fronter. Cyberangreb, hybridkrige, hastig teknologiudvikling og en verden i vild forandring gør hverdagen uforudsigelig. Med en challenge vil Industriens Fond sætte fart på innovationen inden for forsvar og sikkerhed. Industriens Fond åbnede i fredags

Leti Innovation Days 2026 konference

AktueltDesign & udviklingEvents04. 05. 2026

Franske CEA-Leti afholder sin årlige innovationskonference, LID World Summit, i Grenoble 23.-25. juni 2026, hvor man vil fokusere på halvlederindustriens kritiske overgang fra lab-til-fab og fra lab-til-marked med bæredygtige integrerede kredse f.eks. til næste generation af AI fabrikker.

10 ting man ikke må gå glip af til Robotbrag 7. og 8. maj

EventsTop04. 05. 2026

I år er Robotbrag som noget nyt en del af initiativet Week of Robotics, hvor Teknologisk Institut, DIRA og Odense Robotics fra den 5. til 8. maj samler ind- og udland til en uges fokus på dansk robotteknologi. Med andre ord: Robotkedlerne er skruet helt op. Vi har herunder håndplukket 10

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Now Shipping New Arduino Nesso N1 IoT Development Kit for Smart, Edge, and IoT Applications

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    Qoltec power supply and energy management – chargers and converters for demanding applications

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Area Sales Manager til Sjælland og Fyn

  • Elektronikmessen

    Oplev Conrad Electronic Group på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    What’s new in Xpedition 2604

  • Elektronikmessen

    Forsvaret leder efter det, din virksomhed allerede kan

  • ACTEC A/S

    ACTEC på ROBOTBRAG 2026

  • Elektronikmessen

    Mød RODAN Technologies på Elektronikmessen 2026

  • RODAN Technologies A/S

    Vi er glade for at byde Susanne Kuhr-Haaf velkommen som vores nye Salgskoordinator.

  • Mouser Electronics

    Authorised Distributor Mouser Electronics Offers Engineers the Latest Technologies from Texas Instruments

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • EtherCAT løfter barren for industriel kommunikation

    05.05.2026

  • STMicroelectronics VIPerGaN 100W konvertere til energieffektive apparater

    05.05.2026

  • Ny hackergruppe til angreb på danske virksomheder: Mød ”The Gentlemen”

    05.05.2026

  • Ny energieffektiv AI-supercomputer giver Danmark et markant løft i forskning

    05.05.2026

  • Nyt fra IFS: Byg AI-agenter uden kode

    05.05.2026

  • FX-250 digital fibersensor fra Panasonic

    05.05.2026

  • 25 procent stigning i salget af halvledere i første kvartal af 2026

    05.05.2026

  • Industriens Fond lancerer ”challenge”

    04.05.2026

  • Leti Innovation Days 2026 konference

    04.05.2026

  • 10 ting man ikke må gå glip af til Robotbrag 7. og 8. maj

    04.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik