• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udvikling02. 06. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Hver tredje nye løsning i det offentlige er teknologisk

AktueltDesign & udvikling02. 06. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

På Aarhus Universitetshospital hjælper iPads med augmented reality-spil med at aflede børns opmærksomhed fra hospitalssituationer, der kan være forbundet med angst eller smerte.

Kunstig intelligens, virtual reality, brug af sensorer: Mange forskellige teknologier tages i brug, når offentlige arbejdspladser udvikler nye løsninger.

Én ud af tre af de offentlige innovationer er teknologiske. Enten ved at innovationen i sig selv er en teknologisk løsning, eller ved at teknologi er en vigtig del af innovationen.

Det viser helt nye tal fra Innovationsbarometeret – den officielle statistik over offentlig innovation, som Center for Offentlig Innovation (COI) udarbejder sammen med Danmarks Statistik.

Innovationer, der bygger på teknologi, skaber oftere højere effektivitet. De er også oftere skabt i samarbejde med andre uden for arbejdspladsen, viser de nye tal.

– Tallene viser, at offentlig innovation er meget andet end teknologi – men også at der er godt gang i digitalisering og teknologi ude på de offentlige arbejdspladser. Det er godt nyt. For teknologiske innovationer kan forbedre opgaveløsningen og gøre den mere effektiv. Det er blot vigtigt, at man husker – hvis borgerne er slutbrugerne af løsningen – at involvere borgerne i udvikling og test af løsningen, siger Majken Præstbro, relationschef i COI.

Et eksempel på en teknologisk innovation, som skaber værdi, er Aarhus Universitetshospitals brug af iPads med augmented reality-spil. Spillene afleder børns opmærksomhed fra hospitalssituationer, der kan være forbundet med angst eller smerte.

Et andet eksempel er Vallensbæk Kommune, som anvender GPS-signaler fra køretøjer til fleksibel styring af trafiksignaler – hvilket skaber bedre flow, mindsker ventetid og bidrager til at nedbringe den trafikale udledning af CO2.

Begge eksempler, den nye statistik samt gode råd kan findes i udgivelsen ‘Teknologi i borgernes tjeneste – Innovationsbarometeret’, som udkommer i dag.

– Vi ved, at andre lande kigger til os, når de vil innovere med teknologi, for vi har mange års erfaring med at indhente og bruge data til at bygge systemer, som borgerne finder relevante og har tillid til. Men vi skal ikke hvile på laurbærrene. Det er helt nødvendigt, at borgerne fortsat er i centrum i udviklingen og implementeringen af digitale og teknologiske innovationer, og at offentlige arbejdspladser samarbejder med private virksomheder og andre, som kan bidrage med nyeste viden og teknologier, forklarer Majken Præstbro.

FEM HURTIGE OM TEKNOLOGI OG OFFENTLIG INNOVATION

Det er første gang, der i Innovationsbarometeret spørges til brugen af teknologi i innovationsarbejdet:

1. Én ud af tre (34 procent) af de offentlige innovationer består enten af teknologi eller har teknologi som en vigtig del.

2. Helt ny teknologi indgår i én ud af ti (10 procent) af de offentlige innovationer.

3. Når offentlig innovation indeholder teknologi, skaber seks ud af ti innovationer øget kvalitet (60 procent).

4. Næsten halvdelen af de teknologiske innovationer (47 procent) øger effektiviteten.

5. Lederne af otte ud af ti offentlige arbejdspladser (79 procent) oplever, at de og medarbejderne er nysgerrige på nye teknologiske løsninger og muligheder.

Kilde: Teknologi i borgernes tjeneste – Innovationsbarometeret

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

Odense bliver centrum for robotindustrien

Design & udviklingEventsProduktion13. 04. 2026

Week of Robotics samler robotbranchen fra ind- og udland til en uge med fokus på teknologi, netværk og internationale perspektiver. Fra den 5.-8. maj danner byen rammen om en række events, der giver et samlet indblik i fremtidens robotteknologi og automation. Odense er i dag en af Europas førende

Nextlab Ventures skal udvikle dansk AI

Branchenyt13. 04. 2026

Advokat og tidligere folketingsmedlem Tobias Grotkjær Elmstrøm (M) investerer et millionbeløb i NextLab Ventures og indtræder i en aktiv rolle i selskabet. Det markerer et markant karriereskift for den 43-årige jurist, der i februar meddelte, at han ikke genopstiller til Folketinget. NextLab

Nordic Semiconductor styrker direktionen med ny EVP-rolle

Branchenyt13. 04. 2026

Nordic Semiconductor, der er globalt ledende inden for trådløse forbindelsesløsninger med lavt forbrug, udnævner ​​Jo Uthus som Executive Vice President for Marketing and Developer Experience. Den nye rolle styrker Nordics strategi om at skalere sit designer-økosystem og accelerere vækst på tværs af

Anritsu udvider porteføljen af ​instrumenter via TTi-salgsaftale

BranchenytTest & mål13. 04. 2026

Anritsu Corp. har underskrevet en salgsaftale med Thurlby Thandar Instruments Limited (TTi), en britisk producent af test- og måleinstrumenter. I henhold til denne aftale er Anritsu begyndt at sælge TTi-måleinstrumenter på alle europæiske markeder fra den 1. april 2026 og udvider dermed sin

AI og datacentre øger behovet for energieffektiv køling

AktueltPower13. 04. 2026

På konferencen Data Centers Denmark 2026, der finder sted d. 29. april i København, deltager Grundfos. Her vil fokus være på dialogen om, hvordan fremtidens datacentre kan drives mere energieffektivt og bæredygtigt. Konferencen samler hvert år eksperter fra hele den nordiske datacenter- og

Nyt forskningsprojekt kan forlænge kritisk batteritid på droner

AktueltDesign & udvikling13. 04. 2026

Computere, servere og digital infrastruktur står for omkring 10 % af verdens energiforbrug. Med en hastigt tiltagende digitalisering og udbredelsen af AI er det uundgåeligt, at det tal kommer til at stige. Derfor er det afgørende at finde på måder at reducere energiforbruget i digitale systemer.

DTU og Fredericia går sammen om fremtidens energiløsninger

Design & udviklingPowerTop13. 04. 2026

I Fredericia findes et særligt energimiljø, som fungerer som et unikt laboratorium for energiløsninger i fuld skala. Her er energiproduktion, datacenterkapacitet, store forbrugere, el‑systemansvarlige, industri og infrastruktur samlet på ét sted, hvor aktører på tværs af sektorer mødes om konkrete

Infineon XMC5000 mikrocontroller-serien nu hos Rutronik

IoT & embeddedKomponenter & konnektorer10. 04. 2026

Infineon XMC5000-serien kombinerer en dual-core-arkitektur, omfattende periferiudstyr og høj integration til industrielle styrings- og drevapplikationer. Med XMC5000 mikrocontroller-serien fra Infineon tilbyder Rutronik en kraftfuld og skalerbar løsning til industrielle styrings- og

Ny global aktør inden for halvledertestløsninger

BranchenytTest & mål10. 04. 2026

Efter Xenon Private Equitys investering i Microtest i 2022 er der nu nået en betydelig ny milepæl med oprettelsen af ​​Cosmic, koncernens nye navn. Det forener de forskellige industrivirksomheder, der er blevet integreret i løbet af de sidste par år, under en enkelt brandidentitet. To komplementære

Igen massiv global vækst i salget af udstyr til halvlederproduktion

AktueltProduktion09. 04. 2026

Det globale salg af halvlederudstyr steg med 15% til 135,1 milliarder dollars i 2025 fra 117,1 milliarder dollars i 2024, drevet af fortsatte investeringer i avanceret logik, hukommelse og AI-relateret kapacitetsudvidelse, rapporterede SEMI, brancheforeningen, der repræsenterer den globale

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • ACTEC A/S

    ACTEC tager energien med til Sverige

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Strengthens Global ASA‑ML Ecosystem Through Strategic Collaboration with Leading Camera Manufacturer Sunny Smartlead

  • Mouser Electronics

    Mouser Now Shipping Microchip Technologies PIC32CM PL10 Arm Cortex -M0+ Based Microcontrollers for Industrial, Smart, and Consumer Applications

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    What’s going on in America? Top distributor expands its U.S. operations

  • Phoenix Contact A/S

    Single Pair Ethernet er en gamechanger for industrien

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    DIN Power Supplies TDK-Lambda – excellent solutions for automation and industry

  • InnoFour

    User2User Europe – May 12, Munich Germany

  • GOmeasure ApS

    Sådan tester du dit produkt efter IEC 61000-4-2 med ESD-generatorer

  • InnoFour

    Free live webinar April 16 on how to achieve Cyber Resilience Act Compliance

  • EKTOS A/S

    Hands-On EMC Insight: Practical Precompliance Lab Sessions from EKTOS TRS

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Odense bliver centrum for robotindustrien

    13.04.2026

  • Nextlab Ventures skal udvikle dansk AI

    13.04.2026

  • Nordic Semiconductor styrker direktionen med ny EVP-rolle

    13.04.2026

  • Anritsu udvider porteføljen af ​instrumenter via TTi-salgsaftale

    13.04.2026

  • AI og datacentre øger behovet for energieffektiv køling

    13.04.2026

  • Nyt forskningsprojekt kan forlænge kritisk batteritid på droner

    13.04.2026

  • DTU og Fredericia går sammen om fremtidens energiløsninger

    13.04.2026

  • Infineon XMC5000 mikrocontroller-serien nu hos Rutronik

    10.04.2026

  • Ny global aktør inden for halvledertestløsninger

    10.04.2026

  • Igen massiv global vækst i salget af udstyr til halvlederproduktion

    09.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik