• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Aktuelt16. 04. 2018 | Rolf Sylvester-Hvid

Hjælp med at redde FM-båndet i Danmark

Aktuelt16. 04. 2018 By Rolf Sylvester-Hvid

Nu kan du som læser af elektronikfokus.dk og Aktuel Elektronik være med til at redde og bevare den hidtil bedste broadcasting-teknologi i Danmark, som flere partier i Folketinget beklageligvis vil lukke.
Folketingsmedlemmernes økonomiske interesse er ikke tilstrækkeligt velfunderet, og alternativet til FM-båndet, DAB+, løfter ikke i samme grad den teknologiske opgave, som FM-båndet gør. Samtidigt er audiokvaliteten på DAB+ betydeligt ringere end på FM-båndet.

Bjarne D. Nielsen fra Radiomuseet i Ringsted har derfor stillet et borgerforslag, FT-00925, til Folketinget, som vi alle bør støtte. Sidst i forslaget kan du klikke dig igennem til borgerforslaget og give din stemme med NEM-ID. Teksten lyder:

“Folketinget anmodes om at vedtage ved lov, at FM-båndet bevares i Danmark.

Formålet er at sikre hele den danske befolkning og trafikanter fra andre europæiske lande en god dækning med radio i høj kvalitet samt opretholde katastrofeberedskabet med FM-radio og digitale informationssystemer distribueret via FM.”
Teknologisk er begrundelsen:

“FM dækker næsten 100 %, modsat DAB+, der ifølge DR kun dækker 96,7 % af Danmark og desuden tvinger mange til at opsætte antenner udendørs for at kunne høre DAB+-radio indendørs.

FM tilbyder fremragende lydkvalitet, i det lyden ikke er kraftigt digitalt komprimeret, som den er i DAB+.
Flere millioner velfungerende bilradioer skal kasseres, hvis FM nedlægges. Hvis FM bevares, slipper bilejerne for at udskifte bilradioer for milliarder af kroner.
Fortsat FM betyder også, at bilejerne kan nyde godt af trafikinformation og anden information fra det digitale RDS-system, der er integreret i FM-radioen.
Bilradioer i de fleste lande er forsynet med FM, men meget få har DAB. Hvis FM-nettet slukkes, bliver turister fra de fleste lande i Europa mødt med radiotavshed, når de kører i Danmark, og det vil ikke være muligt at nå dem med trafikinformation, katastrofemeldinger eller efterlysninger.
FM-radioen er uundværlig i tilfælde af katastrofer eller terror. De fleste DAB-radioer giver op straks eller inden for få timer i tilfælde af strømsvigt på grund af deres høje strømforbrug. Desuden er DAB-sendenettet sårbart.
Vi har mange års erfaring med FM-systemet, som har vist sig meget stabilt og pålideligt under alle forhold, herunder ved svigt i elforsyningen.
Den internationale Telecom Union: ITU har valgt FM som Global norm ved varsling af naturkatastrofer mv. Man anslår at der på verdensplan er mere end 6 Mia. FM-radioer. I Danmark er der mere end 10 Mio. FM-radioer.
FM-radionettet leverer desuden via RDS-systemet digitale data til bl.a. informationssystemer i busser samt til GPS-systemer med TMC tjenesten. Kulturministeriet har ikke ved nogen lejlighed redegjort for hvordan lignende data tjenester skal distribueres via DAB systemerne, det være sig DR´s eller de kommercielle DAB kanaler. Det må være et brugerkrav, at samtlige de tjenester som i dag distribueres via FM parallelt i en længere årrække også er tilgængelige efter Europæiske standarder via DAB.”
Klik her for at komme videre til at give in støtte til borgerforslag om bevarelse af FM-båndet: https://www.borgerforslag.dk/se-og-stoet-forslag/?Id=FT-00925

Skrevet i: Aktuelt

Seneste nyt fra redaktionen

Powell Electronics leverer nu Glenairs højeffekt konnektorer og kabler til luftfartsapplikationer

Komponenter & konnektorerPower28. 05. 2025

Powell Electronics, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenttyper til hi-rel applikationer til forsvars-, aerospace- og industriformål, leverer luftfartindustriens mest avancerede interconnect-løsninger til avanceret energidistribution gennem en række ring-/kronelåste kontakter til

15W AC/DC-strømforsyninger med markedets bredeste input-tolerance

Power28. 05. 2025

Recom rykker igen grænserne for AC/DC-strømforsyningers ydelse med en kompakt 15W-forsybning, der opererer over et forbløffende bredt input-område på 18-264VAC eller 18-375VDC. RAC15-K/WI-forsyningerne har et footprint på 52,5mm x 40mm med et pinout som følger branchestandard - eller ledninger som

KODA: Musikindustrien bidrager med 16,3 mia. kr. til dansk økonomi

Branchenyt28. 05. 2025

For første gang dokumenterer en samfundsøkonomisk analyse det samlede bidrag fra musikindustrien i Danmark. Undersøgelsen viser, at den danske musikindustri bidrager med 16,3 milliarder kroner årligt til dansk BNP. Ifølge musikbranchen selv sætter rapporten en tyk streg under behovet for at værne om

Eatons direktør for Danmark fylder 60 år

Branchenyt28. 05. 2025

31. maj 2025 runder landechef for Eaton Danmark, Nick Luitwieler, 60 år. Nick, som er født og opvokset i Holland, har dedikeret næsten tre årtier af sit arbejdsliv til Eaton-koncernen. I den tid har han som forandringsleder, landechef og strategisk arkitekt bag integrationen af en lang række opkøb i

Avnet Abacus udnævner ny CEO

AktueltBranchenyt28. 05. 2025

Avnet Abacus annoncerer, at Mario Merino er udnævnt til CEO/adm. dir. for Avnet Abacus med virkning fra den 1. juli 2025. Han efterfølger Rudy Van Parijs, der går på pension ved udgangen af ​​Avnets regnskabsår 2025 efter mere end tre årtier i virksomheden. Rudy Van Parijs har spillet en central

Miljøforbedringer løfter Mekoprint til den øverste 1% af bæredygtige virksomheder

AktueltBranchenyt28. 05. 2025

Mekoprint har opnået guld i Ecovadis’ internationale bæredygtighedsvurdering og rykker dermed op blandt de øverste 5% af virksomheder globalt – og helt i top 1% inden for sin branche.   Fra 2024 til 2025 har Mekoprint forbedret sin score fra 69 til 79 point, hvilket udløser en guldvurdering i

Terma i stærk vækst og styrket strategisk position i en verden i forandring

BranchenytTop28. 05. 2025

Med en ordreindgang på 3,9 milliarder kr. og en indtjeningsvækst på 37% afslutter Terma et stærkt regnskabsår 2024/25 – hvilket styrker det finansielle fundament og kapaciteten til fortsatte investeringer i innovation og kritiske kapaciteter. Regnskabsåret 2024/25 var præget af fortsat stærk

Checkliste guider danske virksomheder sikkert i gang med robotter

Design & udviklingProduktion26. 05. 2025

Robotter og kunstig intelligens er rykket øverst på dagsordenen for danske virksomheder, der vil stå stærkt i en tid præget af geopolitisk usikkerhed, mangel på arbejdskraft og øgede krav til effektivitet. Alt for få danske virksomheder har en klar strategi for robotteknologi og AI, selvom

Mouser og NXP deler indsigt i sikkerhedsrisici og regulatorisk compliance i edgen i en ny eBook

IoT & embedded26. 05. 2025

Mouser Electronics lancerer en ny eBook i samarbejde med den globalt førende halvlederproducent, NXP® Semiconductors, for at kigge nærmere på de nuværende designudfordringer og løsninger, der kan give sikre, konnekterede edge-produkter. Med den hastige vækst inden for Internet of Things (IoT)

Gate-driver optokobler giver øget sikkerhed ved switching af industrielle SiC MOSFETs

Komponenter & konnektorerPower26. 05. 2025

Toshiba Electronics Europe GmbH (“Toshiba”) lancerer en gate-driver optokobler, der egner sig til at styre siliciumcarbid (SiC) MOSFETs i industrielt udstyr som industrielle invertere, UPS’er (uninterruptible power supplies) og solcellepanel (PV) invertere, der alle kan opleve hårde termiske

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  28-05-2025

    Newest Mouser Series Explores the Intersection of Sustainable Technology and Engineering Innovation ›

    Mouser Electronics
  •  28-05-2025

    600W AC/DC strømforsyning til Industri og Elektronik ›

    Power Technic ApS
  •  28-05-2025

    Effektiv identifikation med den innovative UV inkjet printer ›

    Phoenix Contact A/S
  •  27-05-2025

    Mouser Electronics and Infineon Technologies Present Webinar on Using SiC Solutions to Create Efficient Power Designs ›

    Mouser Electronics
  •  27-05-2025

    Virtuel PLC med Beckhoff ›

    Beckhoff Automation ApS
  •  26-05-2025

    DALI kontrol med lysstyring til mange områder ›

    Power Technic ApS
  •  26-05-2025

    DRDN redundans modul ›

    Power Technic ApS
  •  26-05-2025

    Why Xpedition Standard? ›

    InnoFour
  •  23-05-2025

    The Latest News from Mouser Electronics ›

    Mouser Electronics
  •  23-05-2025

    DC/DC konverter fra P-DUKE til Tog og Industri applikationer ›

    Power Technic ApS

Seneste Nyheder

  • Powell Electronics leverer nu Glenairs højeffekt konnektorer og kabler til luftfartsapplikationer

    28.05.2025

  • 15W AC/DC-strømforsyninger med markedets bredeste input-tolerance

    28.05.2025

  • KODA: Musikindustrien bidrager med 16,3 mia. kr. til dansk økonomi

    28.05.2025

  • Eatons direktør for Danmark fylder 60 år

    28.05.2025

  • Avnet Abacus udnævner ny CEO

    28.05.2025

  • Miljøforbedringer løfter Mekoprint til den øverste 1% af bæredygtige virksomheder

    28.05.2025

  • Terma i stærk vækst og styrket strategisk position i en verden i forandring

    28.05.2025

  • Checkliste guider danske virksomheder sikkert i gang med robotter

    26.05.2025

  • Mouser og NXP deler indsigt i sikkerhedsrisici og regulatorisk compliance i edgen i en ny eBook

    26.05.2025

  • Gate-driver optokobler giver øget sikkerhed ved switching af industrielle SiC MOSFETs

    26.05.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik