• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Branchenyt10. 01. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

Haldor Topsøe indgår aftale om 45 mio. EUR i finansiering fra Den Europæiske Investeringsbank til grøn energiomstilling

Branchenyt10. 01. 2022 By Rolf Sylvester-Hvid

I overensstemmelse med sin strategi om at blive verdens førende inden for teknologier til CO2-reduktion af inden 2024 har den danske teknologileverandør Haldor Topsøe underskrevet en låneaftale på 45 mio. EUR med EIB til støtte for sine F&U-investeringer på dette område. EIB’s finansiering støttes under Den Europæiske Fond for Strategiske Investeringer (EFSI), der er hjørnestenen i Europa-Kommissionens investeringsplan for Europa. Den europæiske støtte understreger virksomhedens engagement i udviklingen af nye teknologier til støtte for en lang række energiintensive industrier i deres overgang til en fremtid med et lavere CO2-aftryk.

Roeland Baan, administrerende direktør for Haldor Topsøe:
– Det er afgørende for kampen mod klimaændringerne, at samfundet omstilles til rene energiløsninger. Denne finansiering vil støtte vores forskning i innovative brintteknologier, som i sidste ende vil gøre det muligt for vores kunder at fremstille produkter med et lavt CO2-aftryk til samfundet. Vi er taknemmelige for finansieringen, som er et vidnesbyrd om vores gode samarbejde med EIB.

De F&U-investeringer, der støttes af EIB-finansieringen, understøtter Haldor Topsøes ambition om at udvikle nye teknologier og katalysatorer for at hjælpe sine kunder med overgangen til øget brug af vedvarende energi og til kulstofneutralitet i industrielle aktiviteter. Det får virksomheden til specifikt at målrette støtten mod F&U-aktiviteter med det største potentiale for “emissionsreduktion”.

– Udviklingen af innovative produkter kræver store og vedvarende investeringer, og jeg er glad for, at vi endnu en gang kan støtte Haldor Topsøes investeringer i forskning og udvikling. Det er af strategisk betydning, at denne form for avanceret forskning udført af en europæisk virksomhed støttes, for at vi kan sikre teknologien og knowhow, men det er naturligvis også til gavn for den økonomiske vækst og beskæftigelsen. Haldor Topsøes forskning og udvikling tager fat på de vigtigste udfordringer i vores tid ved at beskytte vores klima og miljø, hvilket er helt i tråd med EIB’s klimamål, siger EIB’s næstformand Christian Kettel Thomsen.

Et klart fokus er F&U-investeringer i udvikling af nye katalysatorer og katalysatorteknologier samt innovative brintteknologier, som forventes at føre til applikationer til reduktion af CO2emissioner. Nogle af de mest lovende miljøvenlige teknologier i den henseende er beregnet til produktion af grønnere kemikalier og vedvarende brændstoffer, f.eks. grøn brint, grøn ammoniak, biobrændstoffer og elektrificeret metanol.

Valdis Dombrovskis, næstformand i Europa-Kommissionen med ansvar for en økonomi, der fungerer for borgerne, fortæller:
– Jeg glæder mig over denne aftale mellem EIB og den danske virksomhed Haldor Topsøe AS, som er omfattet af en garanti under investeringsplanen for Europa. Den yderligere finansiering vil gå til forskning i udvikling af innovative brintteknologier og bidrage til at reducere kulstofemissioner. Vi har brug for virksomhederne og deres innovationspotentiale for at opfylde den europæiske grønne pagt og vores mål om kulstofneutralitet inden 2050. Dette eksempel er et stort bidrag til disse bestræbelser.

Baggrundsinformation:

Den Europæiske Investeringsbank (EIB), som ejes af medlemsstaterne, varetager Den Europæiske Unions langfristede långivning. Den stiller langfristet finansiering til rådighed til sunde investeringer for at bidrage til EU’s politiske mål. I 2020 ydede Banken over 600 mio. EUR i lån til danske projekter inden for forskellige sektorer, bl.a. servicesektoren, innovativ industri og små og mellemstore virksomheder.EIB har tidligere støttet Haldor Topsøe med finansieringsaftaler, der blev undertegnet i 2013 og 2017.

Den Europæiske Fond for Strategiske Investeringer (EFSI) er hjørnestenen i investeringsplanen for Europa. Fonden yder first loss-garantier, der betyder, at EIB-Gruppen kan investere i projekter med højere risiko. De projekter og aftaler, der er godkendt til finansiering under EFSI, har indtil videre mobiliseret 546,5 mia. EUR i investeringer, til gavn for over 1,4 mio. små og mellemstore virksomheder i hele EU.

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

EtherCAT løfter barren for industriel kommunikation

Events05. 05. 2026

Industrivirksomheder skal øge produktiviteten, styrke kvaliteten og samtidig leve op til nye krav om cybersikkerhed, og derfor bliver valget af kommunikationsteknologi mere strategisk. Hurtig, stabil og sikker dataudveksling er afgørende for, at robotter, transportbånd, servodrives, sensorer og

STMicroelectronics VIPerGaN 100W konvertere til energieffektive apparater

Komponenter & konnektorerPower05. 05. 2026

STMicroelectronics har introduceret to 100-watt VIPerGaN højspændingskonvertere, der giver massive energibesparelser med wide-bandgap teknologi i husholdningsapparater, bygningsautomation, smart belysning og forbrugerprodukter, herunder fjernsyn og opladere. De nye konvertere inkluderer

Ny hackergruppe til angreb på danske virksomheder: Mød ”The Gentlemen”

Wireless & data05. 05. 2026

Den fremadstormende hackergruppe "The Gentlemen" har rettet sigtekornet mod danske virksomheder. Så sent som i sidste uge hævdede gruppen at stå bag et angreb mod den danske logistikvirksomhed Jumbo Transport, og i slutningen af marts var det fitnesskæden SATS, der optrådte på gruppens lækageside.

Ny energieffektiv AI-supercomputer giver Danmark et markant løft i forskning

AktueltEventsWireless & data05. 05. 2026

I partnerskab har Syddansk Universitet (SDU), Danfoss og HPE kombineret forskningskompetencer, ekspertise inden for industriel dekarbonisering og avanceret datacenterteknologi og etableret en ny supercomputer. Den skal anvendes til forskning og undervisning inden for kunstig intelligens,

Nyt fra IFS: Byg AI-agenter uden kode

AktueltIoT & embedded05. 05. 2026

IFS har netop løftet sløret for en løsning, der gør det væsentligt enklere og mere sikkert for virksomheder at indsætte digitale medarbejdere i driften. IFS Loops Agent Studio er intuitivt designet til forretningsbrugere, så medarbejdere uden teknisk ekspertise eller programmeringskompetencer kan

FX-250 digital fibersensor fra Panasonic

Komponenter & konnektorerProduktion05. 05. 2026

Panasonic Industry Europe lancerer sin nye FX 250 digitale fibersensor designet til support af brugere så effektivt som muligt i deres daglige rutiner. FX-250 er udstyret med et stort OLED-display med høj kontrast, der giver fremragende læsbarhed og som ikke kun viser numeriske værdier, men

25 procent stigning i salget af halvledere i første kvartal af 2026

BranchenytProduktionTop05. 05. 2026

Brancheforeningen, Semiconductor Industry Association (SIA), fortæller, at det globale halvledersalg nåede op på 298,5 milliarder dollars i første kvartal af 2026, en stigning på 25 % sammenlignet med 4. kvartal 2025. Det globale salg var på 99,5 milliarder dollars i marts 2026, en stigning på 79,2

Industriens Fond lancerer ”challenge”

AktueltBranchenytDesign & udviklingEvents04. 05. 2026

Danmark og dansk erhvervsliv trues på mange fronter. Cyberangreb, hybridkrige, hastig teknologiudvikling og en verden i vild forandring gør hverdagen uforudsigelig. Med en challenge vil Industriens Fond sætte fart på innovationen inden for forsvar og sikkerhed. Industriens Fond åbnede i fredags

Leti Innovation Days 2026 konference

AktueltDesign & udviklingEvents04. 05. 2026

Franske CEA-Leti afholder sin årlige innovationskonference, LID World Summit, i Grenoble 23.-25. juni 2026, hvor man vil fokusere på halvlederindustriens kritiske overgang fra lab-til-fab og fra lab-til-marked med bæredygtige integrerede kredse f.eks. til næste generation af AI fabrikker.

10 ting man ikke må gå glip af til Robotbrag 7. og 8. maj

EventsTop04. 05. 2026

I år er Robotbrag som noget nyt en del af initiativet Week of Robotics, hvor Teknologisk Institut, DIRA og Odense Robotics fra den 5. til 8. maj samler ind- og udland til en uges fokus på dansk robotteknologi. Med andre ord: Robotkedlerne er skruet helt op. Vi har herunder håndplukket 10

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  05-05-2026

    Mouser Now Shipping New Arduino Nesso N1 IoT Development Kit for Smart, Edge, and IoT Applications ›

    Mouser Electronics
  •  05-05-2026

    Qoltec power supply and energy management – chargers and converters for demanding applications ›

    Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.
  •  05-05-2026

    Area Sales Manager til Sjælland og Fyn ›

    Würth Elektronik Danmark A/S
  •  04-05-2026

    Oplev Conrad Electronic Group på Elektronikmessen 2026 ›

    Elektronikmessen
  •  04-05-2026

    What’s new in Xpedition 2604 ›

    InnoFour
  •  01-05-2026

    Forsvaret leder efter det, din virksomhed allerede kan ›

    Elektronikmessen
  •  01-05-2026

    ACTEC på ROBOTBRAG 2026 ›

    ACTEC A/S
  •  01-05-2026

    Mød RODAN Technologies på Elektronikmessen 2026 ›

    Elektronikmessen
  •  01-05-2026

    Vi er glade for at byde Susanne Kuhr-Haaf velkommen som vores nye Salgskoordinator. ›

    RODAN Technologies A/S
  •  30-04-2026

    Authorised Distributor Mouser Electronics Offers Engineers the Latest Technologies from Texas Instruments ›

    Mouser Electronics

Seneste Nyheder

  • EtherCAT løfter barren for industriel kommunikation

    05.05.2026

  • STMicroelectronics VIPerGaN 100W konvertere til energieffektive apparater

    05.05.2026

  • Ny hackergruppe til angreb på danske virksomheder: Mød ”The Gentlemen”

    05.05.2026

  • Ny energieffektiv AI-supercomputer giver Danmark et markant løft i forskning

    05.05.2026

  • Nyt fra IFS: Byg AI-agenter uden kode

    05.05.2026

  • FX-250 digital fibersensor fra Panasonic

    05.05.2026

  • 25 procent stigning i salget af halvledere i første kvartal af 2026

    05.05.2026

  • Industriens Fond lancerer ”challenge”

    04.05.2026

  • Leti Innovation Days 2026 konference

    04.05.2026

  • 10 ting man ikke må gå glip af til Robotbrag 7. og 8. maj

    04.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik