• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udvikling18. 09. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Hacker-fri robotter skal gøre produktion cybersikker

AktueltDesign & udvikling18. 09. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Sushant Pandey, grundlægger og administrerende direktør for startup-virksomheden Scurid, vil gøre robotter robuste over for cyberangreb

Med det stigende antal digitale enheder, der dagligt bliver forbundet, skabes nye muligheder, men også udfordringer som hacking og datalæk. Virksomheder står derfor alt for ofte over for udfordringer med at opretholde tillid til de data, som deres systemer indsamler og anvender.

Det har Sushant Pandey, som er grundlægger og administrerende direktør for startup-virksomheden Scurid, sat sig for at gøre noget ved. Med en baggrund i industrien og en klar vision om at forbedre datatillid – især inden for robotteknologi – vil Scurid med sin løsning sikre, at autonome beslutninger træffes på pålidelige data.

Det har nu resulteret i, at virksomheden er blevet udvalgt af Odense Robotics StartUp Fund, hvor robot- og dronestartups fra Danmark og udlandet får adgang til soft funding, mentorer og et inkubatormiljø hos Teknologisk Institut i Odense.

– Jeg vågner hver morgen for at løse dette komplekse problem med sikkerhed. Vi har så mange enheder, der hver dag bliver forbundet og dermed skaber nye muligheder på en god måde. Men det giver også udfordringer som at blive hacket, blive kompromitteret og datalækage. At kunne løse dette komplekse problem, som i nogle tilfælde kan være med til at redde liv, er virkelig den drivende faktor for mig, fortæller Sushant Pandey.

Sushant Pandey kommer langvejs fra for at være en del af inkubatoren hos Teknologisk Institut i Odense. Han er selv fra Indien og bor på nuværende tidspunkt i Tyskland og flytter nu til Danmark, mens hans medstifter af virksomheden Darrell Lords er amerikaner, men bosat i Japan. Dermed er Scurid både til stede i Japan og i Danmark, hvor sidstnævnte er hovedkontoret.

En vigtig sikkerhed

Data spiller en afgørende rolle i produktioner og inden for robotteknologi, og hvis disse ikke er sikre eller pålidelige, kan beslutninger truffet af autonome systemer være forkerte, hvilket kan have alvorlige konsekvenser.

– Inkubatoren er en perfekt testplads for os, hvor vi kan få støtte, afprøve vores software og få råd til, hvordan vi bedst muligt opbygger virksomheden med udgangspunkt i hele vores idé, siger Sushant Pandey og fortsætter:

– En af de største risici, som vi forsøger at løse lige nu, er adgangen til de private oplysninger, som kan være adgangskoder, forskellige API-nøgler og så videre, der bruges i produktionsprocessen og robotteknologien. Så vi reducerer det angrebsareal for disse forskellige virksomheder ved at automatisere den proces.

Flere og flere ser nødvendigheden

Scurid har udviklet en løsning – en softwareplatform – der forenkler og sikrer sporbarhed og tillid til data. Det betyder, at beslutninger truffet i produktionsprocessen er pålidelige og ikke kan hackes eller kompromitteres.

– Cybersikkerhed er en af de mest kritiske faktorer for enhver virksomhed i dag, og vi oplever flere og flere kunder, der har stigende fokus på det. Lovgivningsmæssigt sker der også rigtig meget på området. At have stærke cybersikkerhedsløsninger er ikke længere en valgmulighed, men en nødvendighed.  Og med Scurids optagelse i Odense Robotics StartUp Fund bliver der taget et stort skridt mod nogle gode, moderne løsninger og en mere sikker fremtid siger teknologichef ved Universal Robots, Anders Billesø Beck.

På nuværende tidspunkt arbejder Scurid med partnere som Arrow Electronics, Microsoft og den danske virksomhed TrustStamp.

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

Fire TEK-forskere får 9,7 millioner til dristige eksperimenter

AktueltBranchenytDesign & udvikling02. 10. 2026

Kan et materiale udnytte mekanisk ustabilitet til at ændre form? Kan software reparere sine egne fejl uden først at få at vide, hvad der er korrekt? Kan kunstig intelligens finde nye katalysatorer til produktion af grøn brint? Og kan nogle af kvantecomputerens centrale egenskaber efterlignes i

Nordiske ministre lancerer ny vækstalliance for at styrke Nordens globale konkurrencekraft

BranchenytTop02. 10. 2026

De nordiske lande er blandt verdens mest konkurrencedygtige økonomier med robuste institutioner, innovation i verdensklasse og et stærkt økonomisk fundament. Samtidig sakker Norden bagud i forhold til produktivitetsvækst og er blevet mere sårbar i en geopolitisk ustabil verden. For at værne om

Recom udvider distributionsnetværket med Createc Power i Skandinavien og Baltikum

BranchenytPower02. 10. 2026

Recom har udvidet sit internationale distributionsnetværk ved at udpege Createc Power som ny autoriseret distributør i Sverige, Norge, Danmark, Finland, Estland, Letland og Litauen. Det nye partnerskab styrker Recoms tilstedeværelse i Nordeuropa og giver kunder i hele regionen endnu bedre adgang til

Quantum Effects event i Messe Stuttgart 6. og 7. oktober

AktueltEvents02. 10. 2026

Quantum Effects er den nye messe for et omfattende europæisk kvanteøkosystem i samarbejde med industrien, forskningsverdenen og det politiske miljø samt relevante netværk og investorer. Messen skal underbygge det globale markeds store interesse for kvanteteknologier, og Quantum Effects i dagene 6.

Elbilmessen er klar til start i større udgave i weekenden 2. – 4. oktober

Events02. 10. 2026

Når dørene fredag 2. oktober åbner til Elbilmessen, bliver det til en markant større udgave af messen end ved premieren sidste år. I alt 59 udstillere fordeler sig på syv fyldte haller, hvor 31 bilmærker suppleres af en lang række udstillere inden for blandt andet ladeløsninger, tilbehør og udstyr.

Panasonic Industry Europe GmbH får ny ledelse

Branchenyt02. 10. 2026

Panasonic Industry Europe GmbH fortæller, at selskabets administrerende direktør, Johannes Spatz, er gået på pension pr. 30. september 2026 efter mere end 27 års virke hos Panasonic, herunder over ti år i en ledende stilling i Europa. Før han tiltrådte denne stilling, var Spatz i en årrække

Airolit og Nautrik indleder samarbejde om ubemandede systemer til luft og sø

BranchenytDesign & udvikling02. 10. 2026

De svenske virksomheder Airolit og Nautrik har indgået en rammeaftale om i fællesskab at udvikle, integrere og demonstrere ubemandede systemer i luften og til søs. Samarbejdet kombinerer Airolits modulære droneplatforme med Nautriks ubemandede overfladefartøj R4, autonomisoftware og ekspertise inden

Landsdækkende indsats vil fjerne spildtid og flaskehalse i industrien

AktueltProduktion30. 09. 2026

Stigende krav fra kunder og myndigheder, geopolitisk uro og mangel på arbejdskraft presser de danske produktionsvirksomheder. Det nye, landsdækkende initiativ Automationsløft gør det nu nemmere for virksomheder at fjerne spildtid og flaskehalse med AI og robotter. Målet er at gøre vejen fra idé til

DI: Sundhedselektronikken hitter, men kun hver tredje er klar til at bruge den

AktueltBranchenytDesign & udvikling30. 09. 2026

Med sundhedsreformens princip om ”digital først” og et sundhedsvæsen, der både skal håndtere flere ældre, flere kronisk syge og mangel på personale, er der behov for at accelerere udrulningen af nye teknologiske løsninger. Elektronikken kan hjælpe flere til at klare mere selv, gøre det muligt at

Infineon Xensiv TLx49012 digitale vinkelsensorer

Komponenter & konnektorer30. 09. 2026

Infineon Technologies AG lancerer Xensiv TLx49012, en familie af fire digitale vinkelsensorer baseret på Hall-teknologi, der er udviklet til krævende motorstyringsapplikationer på bil- og industrimarkedet. I takt med at udbredelsen af ​​børsteløse jævnstrømsmotorer (BLDC) tager fart på tværs af

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • HIN A/S

    Mere rensekapacitet på samme gulvplads: PBT Works opgraderer HyperSWASH III

  • EKTOS A/S

    RED-Certified Radio Modules: What Still Needs Testing? | EKTOS

  • Mouser Electronics

    Mouser Now Shipping New Renesas RA0E3 Microcontrollers for Consumer and Industrial Applications

  • Phoenix Contact A/S

    SPTH i Twin design med Push-in tilslutning

  • Mouser Electronics

    New Sensirion Environmental Sensors, Available from Mouser, Enable Advanced Air Quality Monitoring

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands Single Pair Ethernet Portfolio with New 10BASE‑T1S Devices Enabling Scalable Edge Connectivity

  • HIN A/S

    L-AUS handsker: Når sikkerhed også skal passe på hænderne

  • Elma Instruments A/S

    Dansk teknologi gør opmærkning af elinstallationer hurtigere

  • InnoFour

    Polarion4U – Let’s connect in Berlin 23-25 November 2026

  • RODAN Technologies A/S

    RODAN Technologies modtager prisen “Succesvirksomhed” for tredje år i træk

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Fire TEK-forskere får 9,7 millioner til dristige eksperimenter

    02.10.2026

  • Nordiske ministre lancerer ny vækstalliance for at styrke Nordens globale konkurrencekraft

    02.10.2026

  • Recom udvider distributionsnetværket med Createc Power i Skandinavien og Baltikum

    02.10.2026

  • Quantum Effects event i Messe Stuttgart 6. og 7. oktober

    02.10.2026

  • Elbilmessen er klar til start i større udgave i weekenden 2. – 4. oktober

    02.10.2026

  • Panasonic Industry Europe GmbH får ny ledelse

    02.10.2026

  • Airolit og Nautrik indleder samarbejde om ubemandede systemer til luft og sø

    02.10.2026

  • Landsdækkende indsats vil fjerne spildtid og flaskehalse i industrien

    30.09.2026

  • DI: Sundhedselektronikken hitter, men kun hver tredje er klar til at bruge den

    30.09.2026

  • Infineon Xensiv TLx49012 digitale vinkelsensorer

    30.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}