• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udvikling18. 09. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Hacker-fri robotter skal gøre produktion cybersikker

AktueltDesign & udvikling18. 09. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Sushant Pandey, grundlægger og administrerende direktør for startup-virksomheden Scurid, vil gøre robotter robuste over for cyberangreb

Med det stigende antal digitale enheder, der dagligt bliver forbundet, skabes nye muligheder, men også udfordringer som hacking og datalæk. Virksomheder står derfor alt for ofte over for udfordringer med at opretholde tillid til de data, som deres systemer indsamler og anvender.

Det har Sushant Pandey, som er grundlægger og administrerende direktør for startup-virksomheden Scurid, sat sig for at gøre noget ved. Med en baggrund i industrien og en klar vision om at forbedre datatillid – især inden for robotteknologi – vil Scurid med sin løsning sikre, at autonome beslutninger træffes på pålidelige data.

Det har nu resulteret i, at virksomheden er blevet udvalgt af Odense Robotics StartUp Fund, hvor robot- og dronestartups fra Danmark og udlandet får adgang til soft funding, mentorer og et inkubatormiljø hos Teknologisk Institut i Odense.

– Jeg vågner hver morgen for at løse dette komplekse problem med sikkerhed. Vi har så mange enheder, der hver dag bliver forbundet og dermed skaber nye muligheder på en god måde. Men det giver også udfordringer som at blive hacket, blive kompromitteret og datalækage. At kunne løse dette komplekse problem, som i nogle tilfælde kan være med til at redde liv, er virkelig den drivende faktor for mig, fortæller Sushant Pandey.

Sushant Pandey kommer langvejs fra for at være en del af inkubatoren hos Teknologisk Institut i Odense. Han er selv fra Indien og bor på nuværende tidspunkt i Tyskland og flytter nu til Danmark, mens hans medstifter af virksomheden Darrell Lords er amerikaner, men bosat i Japan. Dermed er Scurid både til stede i Japan og i Danmark, hvor sidstnævnte er hovedkontoret.

En vigtig sikkerhed

Data spiller en afgørende rolle i produktioner og inden for robotteknologi, og hvis disse ikke er sikre eller pålidelige, kan beslutninger truffet af autonome systemer være forkerte, hvilket kan have alvorlige konsekvenser.

– Inkubatoren er en perfekt testplads for os, hvor vi kan få støtte, afprøve vores software og få råd til, hvordan vi bedst muligt opbygger virksomheden med udgangspunkt i hele vores idé, siger Sushant Pandey og fortsætter:

– En af de største risici, som vi forsøger at løse lige nu, er adgangen til de private oplysninger, som kan være adgangskoder, forskellige API-nøgler og så videre, der bruges i produktionsprocessen og robotteknologien. Så vi reducerer det angrebsareal for disse forskellige virksomheder ved at automatisere den proces.

Flere og flere ser nødvendigheden

Scurid har udviklet en løsning – en softwareplatform – der forenkler og sikrer sporbarhed og tillid til data. Det betyder, at beslutninger truffet i produktionsprocessen er pålidelige og ikke kan hackes eller kompromitteres.

– Cybersikkerhed er en af de mest kritiske faktorer for enhver virksomhed i dag, og vi oplever flere og flere kunder, der har stigende fokus på det. Lovgivningsmæssigt sker der også rigtig meget på området. At have stærke cybersikkerhedsløsninger er ikke længere en valgmulighed, men en nødvendighed.  Og med Scurids optagelse i Odense Robotics StartUp Fund bliver der taget et stort skridt mod nogle gode, moderne løsninger og en mere sikker fremtid siger teknologichef ved Universal Robots, Anders Billesø Beck.

På nuværende tidspunkt arbejder Scurid med partnere som Arrow Electronics, Microsoft og den danske virksomhed TrustStamp.

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

TDK lancerer AC/DC-strømforsyninger med høj effekttæthed

Power29. 10. 2026

TDK Corporation introducerer AC/DC-strømforsyningsserierne TDK-Lambda CUS1600M og CUS2000M, der er beregnet til medicinsk udstyr. De leverer op til 2kW og kombinerer en usædvanlig høj effekttæthed med en virkningsgrad på op til 95% samt et lavt støjniveau. Serien gør det muligt for designere at

Toshiba begynder masseproduktion af M4H-mikrocontrolleretil småskala systemer

IoT & embedded29. 10. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH har begyndt masseproduktion af tre entry-niveau M4H standard-mikrocontrollere i TXZ+ familien til alsidig systemstyring i forbruger- og industrielektronik. Mikrocontrollerne er designet til forbrugerprodukter som AC-pumper og vaskemaskiner samt industriudstyr

Derfor er danske universiteter attraktive mål for hackere

AktueltWireless & data29. 10. 2026

De seneste uger har tre danske universiteter, som alle hører til blandt verdens højest rangerende forskningsinstitutioner, oplevet, hvor alvorlig cybertruslen kan være. På Danmarks Tekniske Universitet (DTU) fik uvedkommende adgang til universitetets system til identitets- og adgangsstyring.

Det er fortsat sjovere at teste legetøj end forsvarselektronik

AktueltEventsTest & mål29. 10. 2026

Tiden går hurtigere, ned man ofte lige lægger mærke til, og for Kim Boll Jensen føles det ikke som så lang tid siden, at han startede Bolls Rådgivning i en skurvogn i 2001. Siden da har 25 år budt på masser af spændende opgaver, nye udfordringer, teknisk udvikling og senest med flere nye

Wireless Logic Nordic udpeger Wanig Le Pennec som ny direktør

Branchenyt29. 10. 2026

Wanig Le Pennec har mange års international erfaring fra telekommunikation, software og IoT. Senest har han haft ansvar for globale partnerskaber i den danske IoT-branche og kommer med omfattende erfaring i at skalere kommercielle aktiviteter og partnerskaber i teknologivirksomheder. Hos Wireless

Danmark oplever AI-boom drevet af iværksættere

BranchenytWireless & data29. 10. 2026

Debatten om kunstig intelligens handler ofte om arbejdspladser, der forsvinder. Men nye data tegner et andet billede: Danmark oplever i disse år en markant vækst i virksomheder, der udvikler og sælger AI-baserede produkter og løsninger. En ny kortlægning af den danske AI-sektor har identificeret

Tyskland skal redde sårede soldater med dansk it-løsning

TopWireless & data29. 10. 2026

Som det første land får Tysklands forsvar, Bundeswehr, nu SitaWare Battlefield Health. Det er et digitalt system, der skal sikre, at sårede soldater hurtigt evakueres og kommer til et behandlingssted med kapacitet og det rette udstyr til at behandle deres skader. Systemet er udviklet af danske

Ny fond åbner første ansøgningsrunde for gaming, IP og audiovisuelle medier i København

AktueltBranchenytDesign & udviklingWireless & data28. 10. 2026

Fonden støtter aktiviteter, der kommer det bredere økosystem til gavn. Der er således ikke tale om produktionsstøtte eller støtte til udvikling af konkrete spil, filmproduktioner eller kommercielle IP-projekter i enkeltvirksomheder. Copenhagen Gaming, Film and Media Fund (CGFM) er etableret for

Systematic skal levere det nationale situationsoverblik til Beredskabsstyrelsen

BranchenytTopWireless & data28. 10. 2026

Når større hændelser opstår, er et hurtigt og fælles overblik dog afgørende for at kunne koordinere de rette opgaver og ressourcer.  Beredskabsstyrelsen har derfor valgt Systematics platform Rezilient til projektet Redningsberedskabets Nationale Situationsbillede: ét digitalt, kortbaseret

SCN bringer danske KP Sensors’ tilstandsovervågning ud til kunder i hele Europa

AktueltBranchenyt28. 10. 2026

SCN har indgået en europæisk distributionsaftale med den danske sensorproducent Kjærulf Pedersen A/S. Dermed får industrikunder i otte lande lokal adgang til sortimentet KP Sensors: sensorer, der advarer, før en motor, en pumpe, en vindmølle eller en kølecontainer svigter. Et uplanlagt stop

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Now Shipping New Samtec VITA 90 VNX+ Solutions for Industrial, Defence, and Aerospace Applications

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Brings EtherCAT® and TSN Networking Solutions to its Power-Efficient PolarFire® FPGA Platform

  • EKTOS A/S

    RED-Compliant Radio Modules: 3 Key Integration Checks

  • Mouser Electronics

    Mouser Highlights Industrial AI and Machine Learning in Automation Resource Centre

  • Avnet Silica

    Avnet Silica brings Edge AI to life at Digital Tech Summit 🚀

  • InnoFour

    3D visualization and documentation of manufacturing data

  • Mouser Electronics

    Mouser to Showcase Industrial Automation Expansion at SPS 2026

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Achieves Key Program Milestones for its PIC64-HPSC Spaceflight Computing Series

  • HIN A/S

    ESD-sikring: Har I styr på jordforbindelsen?

  • EKTOS A/S

    Bring Your Electronics Questions to Stand 504 at Digital Tech Summit 

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • TDK lancerer AC/DC-strømforsyninger med høj effekttæthed

    29.10.2026

  • Toshiba begynder masseproduktion af M4H-mikrocontrolleretil småskala systemer

    29.10.2026

  • Derfor er danske universiteter attraktive mål for hackere

    29.10.2026

  • Det er fortsat sjovere at teste legetøj end forsvarselektronik

    29.10.2026

  • Wireless Logic Nordic udpeger Wanig Le Pennec som ny direktør

    29.10.2026

  • Danmark oplever AI-boom drevet af iværksættere

    29.10.2026

  • Tyskland skal redde sårede soldater med dansk it-løsning

    29.10.2026

  • Ny fond åbner første ansøgningsrunde for gaming, IP og audiovisuelle medier i København

    28.10.2026

  • Systematic skal levere det nationale situationsoverblik til Beredskabsstyrelsen

    28.10.2026

  • SCN bringer danske KP Sensors’ tilstandsovervågning ud til kunder i hele Europa

    28.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}