• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Branchenyt05. 03. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

GPV sætter top- og bundlinjerekord i 2020-regnskab

Branchenyt05. 03. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Danmarks største elektronikproducent GPV, der beskæftiger 3.600 medarbejdere på globalt plan, er kommet godt igennem 2020. Årsregnskabet fra det Schouw & Co.-ejede selskab viser en rekordhøj omsætning på 2,89 milliarder kroner mod 2,86 milliarder kroner året før svarende til en stigning på en procent. Indtjeningen (EBITDA) steg til rekordniveauet 270 millioner kroner svarende til en stigning på 38 procent. Det er særligt 4. kvartal, der overraskede positivt, og som gør, at GPV samlet set performer bedre end den udmeldte forventning:

– 2020 blev et år, hvor hvert kvartal udviklede sig forskelligt. Mens nogle brancher lukkede ned, fik andre en opblomstring. Her er vi privilegerede, at vi leverer til et bredt felt af sektorer, og det har givet os et rekordgodt resultat. Det er vi meget tilfredse med, og jeg vil gerne benytte lejligheden til at takke alle medarbejdere for en forbilledlig indsats gennem året, siger adm. direktør Bo Lybæk og fortsætter:

2020 blev også året, hvor GPV modtog en af sine hidtil største ordrer. En af verdens største respiratorproducenter lagde en ordre hos GPV på et trecifret millionbeløb, der skulle produceres og leveres på kun ganske få måneder i 2020:

– Den akutte mangel på respiratorer resulterede i en meget stor ordre, der skulle leveres på rekordtid. Det var en forretningskritisk ordre for kunden, der foretog købet via et højprofileret globalt konsulentfirma som rådgiver. Hos GPV skulle vi rapportere på ugentlig basis, så kunden kunne vide sig sikker på levering til aftalt tid. Her blev vi blandt andet valgt på grund af vores ordholdenhed, kvalitet og generelt gode ry i branchen, og alt blev da også leveret til aftalt tid og budget af vores kolleger på elektronikfabrikken i Schweiz, fortsætter Bo Lybæk.

Ud over MedTech-segmentet har GPV tre andre hovedsegmenter: Transport, CleanTech og Instruments & Industry. Her er særligt transportsektoren blevet ramt af coronakrisen, hvor efterspørgslen efter blandt andet specialkøretøjer og entreprenørmaskiner har været kraftigt nedadgående. Inden for både CleanTech og Instruments & Industry, hvor sidstnævnte udgør GPV’s største kundesegment, har udviklingen været som en pose blandede bolsjer.

Tendensen inden for de fire hovedsegmenter er fortsat i 2021, og GPV vurderer, at det globale marked i 1. halvår 2021 fortsat vil være negativt påvirket af coronapandemien. Det nye år er desuden startet med en generel mangel på elektronikkomponenter, idet coronakrisen har ført til et usædvanligt højt forbrug af elektronikløsninger til blandt andet hjemmekontorer, 5G-udrulning m.v. Det har ført til øgede komponentpriser og længere leveringstider:

– 2021 er egentlig startet som 2020 sluttede med pile, der peger i flere retninger. Vi vil fortsat se en situation med lav sigtbarhed, men vi oplever også høj vækst inden for blandt andet halvlederindustrien. Til gengæld forventer vi en afmatning inden for MedTech-segmentet, der slog alle rekorder i 2020, konstaterer Bo Lybæk videre.

GPV fortsætter dog ufortrødent sine investeringsprogrammer og udvikling af organisationen. Her vil blandt andet udbygningen af fabrikkerne i både Thailand og Sri Lanka blive genstartet i 2021:

– Vores konsolidering og ambitiøse vækstplaner fortsætter, og vi vil også i 2021 se et højt investeringsniveau. Vi ser en stigende efterspørgsel inden for vores kerneområde high-mix/low-medium volumenproduktion, og vi oplever både mersalg hos eksisterende kunder og tilgang af nye kunder, siger Bo Lybæk.

Han siger afslutningsvis, at GPV forventer at realisere en omsætning i 2021 i størrelsesordenen 2,7 milliarder kroner og indtjening (EBITDA) inden for intervallet 220-250 millioner kroner.

Kontakt:
CEO Bo Lybæk, GPV, tlf.: 21 28 87 97

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Robotter flytter ind på Aalborg Universitet

Design & udvikling19. 10. 2026

Boston Group råder over en række avancerede robotplatforme, som Aalborg Universitet nu får adgang til. Aalborg Universitet låner robotterne, og de første er allerede flyttet ind, så de kan indgå i forskning, undervisning og udviklingsaktiviteter. Formålet med samarbejdet er en fælles interesse i at

Volvo Cars og NVIDIA vil gøre automatiseret kørsel mere sikker

Design & udviklingWireless & data19. 10. 2026

Volvo Cars udvider sit samarbejde med NVIDIA for at gøre automatiseret kørsel endnu mere sikker i fremtidens Volvo-modeller. Ved at kombinere Volvo Cars' omfattende viden om sikkerhed med NVIDIAs Hyperion-teknologi, der omfatter sensorer og computerarkitektur, skal fremtidige Volvo-modeller kunne

Danmark indtager 7. plads til EM i Cybersikkerhed

Events19. 10. 2026

De europæiske mesterskaber i cybersikkerhed er slut, og det danske cyberlandshold kan vende hjem til Danmark, efter flere dages dyst i cyberspace. Cyberlandsholdet består af ti unge mellem 15 og 25 år, og efter årets konkurrence ved EM er der alt mulig grund til at være håbefuld for fremtiden og

TDK SPM6530T og SPM6550T: Effektspoler til høje nominelle strømme

Komponenter & konnektorer19. 10. 2026

Stigende effekttætheder stiller stadig større krav til strømforsyningerne i moderne elektroniske systemer. DC/DC-konvertere skal effektivt kunne håndtere høje strømstyrker, samtidig med at pladskrav, effekttab og varmeudvikling minimeres. TDK's serier af SMD-effektspoler, SPM6530T og SPM6550T,

Infineon indgår aftale med Wolfspeed om levering af 200-millimeter SiC-wafere

AktueltPowerProduktion19. 10. 2026

Infineon Technologies AG og Wolfspeed, Inc. har indgået en ny flerårig leveringsaftale vedrørende 200-millimeter siliciumkarbid-wafere (SiC). Aftalen betyder, at det eksisterende leverandørsamarbejde mellem de to virksomheder skifter fra 150-millimeter til 200-millimeter substratteknologi.

Millioner til forskning på tværs af faggrænser

AktueltBranchenytDesign & udvikling19. 10. 2026

AI har givet forskerne nye muligheder for at forstå verden. Men mange af samfundets store udfordringer kræver mere end teknologi alene. De kræver, at datavidenskab og andre fagområder arbejder sammen. Derfor uddeler Villum Fonden nu 63 mio. kr. til 12 forskningsprojekter gennem Villum

DI samler minister, PET-chef og erhvervsliv om Danmarks sikkerhed

EventsTop19. 10. 2026

Hvordan sikrer vi, at Danmark kan holde hjulene og samfundet i gang, når en alvorlig krise pludselig rammer? Krigen i Europa, geopolitisk uro og hybride trusler stiller helt nye krav til samfundssikkerheden og beredskabet. Det betyder også, at virksomheder spiller en stadig vigtigere rolle for

DI-undersøgelse: 3 ud af 4 danskere er ikke bange for at miste jobbet til AI

AktueltBranchenytWireless & data15. 10. 2026

Tre ud af fire danskere i arbejdsstyrken forventer ifølge undersøgelsen ikke, at deres job bliver erstattet af kunstig intelligens inden for de næste fem år. Kun omkring hver fjortende forventer, at AI vil overtage deres arbejde. Samtidig svarer omkring hver anden af dem, der bruger AI på arbejdet,

Forsyningssikkerhed og lave energipriser topper energisektorens dagsorden

AktueltBranchenytPower15. 10. 2026

Investeringerne flyder nye veje i energisektoren. Høje energipriser, aldrende infrastruktur og et øget trusselsniveau får forsyningsselskaberne til at rette fokus mod kerneforretningen for at sikre stabil energiforsyning til en overkommelig pris. Det er hovedkonklusionen i en ny global undersøgelse

Ny global salgsstruktur styrker Recoms forretninger for IC’er og automationsprodukter

BranchenytPowerTop15. 10. 2026

Recom har etableret nye globale forretningsenheder for IC’er og automation i Wien med virkning fra 1. oktober 2026. Den nye struktur skal understøtte den videre udvikling af disse aktiviteter ved at kombinere specialiseret ekspertise med de eksisterende regionale salgsteams’ styrker og

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  20-10-2026

    Certified Radio Modules: RED, FCC & ISED Testing ›

    EKTOS A/S
  •  19-10-2026

    Kampagner på Rigol måleudstyr ›

    GOmeasure ApS
  •  19-10-2026

    What if you could replace two AA batteries with a USB-C rechargeable module that fits right into the same battery compartment? ›

    InnoFour
  •  16-10-2026

    RED Certified Radio Modules: What Still Needs Testing? ›

    EKTOS A/S
  •  16-10-2026

    New at Mouser: Vishay VS-HOT200C080 200A 80V Power MOSFET Module for MHEV and Micro Mobility Applications ›

    Mouser Electronics
  •  16-10-2026

    What is Signal Integrity? ›

    InnoFour
  •  15-10-2026

    New Mouser and Microchip eBook Helps Embedded Designers Prepare for the Cyber Resilience Act ›

    Mouser Electronics
  •  14-10-2026

    Microchip Expands Space Power Portfolio with New Radiation-Tolerant GaN Point-of-Load Converter ›

    Microchip Technology Inc.
  •  14-10-2026

    Frontload CFD simulation to shorten development ›

    InnoFour
  •  13-10-2026

    Mange timer på benene? Find det rette fit med Sievi ›

    HIN A/S

Seneste Nyheder

  • Robotter flytter ind på Aalborg Universitet

    19.10.2026

  • Volvo Cars og NVIDIA vil gøre automatiseret kørsel mere sikker

    19.10.2026

  • Danmark indtager 7. plads til EM i Cybersikkerhed

    19.10.2026

  • TDK SPM6530T og SPM6550T: Effektspoler til høje nominelle strømme

    19.10.2026

  • Infineon indgår aftale med Wolfspeed om levering af 200-millimeter SiC-wafere

    19.10.2026

  • Millioner til forskning på tværs af faggrænser

    19.10.2026

  • DI samler minister, PET-chef og erhvervsliv om Danmarks sikkerhed

    19.10.2026

  • DI-undersøgelse: 3 ud af 4 danskere er ikke bange for at miste jobbet til AI

    15.10.2026

  • Forsyningssikkerhed og lave energipriser topper energisektorens dagsorden

    15.10.2026

  • Ny global salgsstruktur styrker Recoms forretninger for IC’er og automationsprodukter

    15.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}