• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenyt10. 11. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

GPV øger omsætningen og hæver helårsforventningerne

AktueltBranchenyt10. 11. 2022 By Rolf Sylvester-Hvid

CEO for GPV, Bo Lybæk

GPV, Europas næststørste EMS-koncern, fortsætter sin vækstrejse og leverede en rekordhøj omsætning på 1.156 mio. kr. i 3. kvartal. Med den positive udvikling hæver GPV endnu engang forventningerne til 2022. Sammenlægningen mellem GPV og schweiziske Enics blev endeligt gennemført den 3. oktober 2022, og fra 4. kvartal 2022 konsolideres Enics i GPV’s regnskab. De to virksomheder fortsætter under navnet og brandet GPV.

Delårsrapporten for 3. kvartal indeholder kun tal for GPV, og omsætningen er nu steget for tredje kvartal i træk. Specifikt for 3. kvartal leverede GPV en omsætning på 1,2 mia. kr., som er koncernens største omsætning nogensinde for et enkelt kvartal. Omsætningen er steget med 45% i forhold til samme periode sidste år, og den markante forbedring skyldes ikke mindst øget efterspørgsel fra en lang række kunder samt stigende priser på materialer. I årets tre første kvartaler leverede GPV en omsætning på 3,3 mia. kr. mod 2,3 mia. kr. i samme periode af 2021.

– Det har været tilfredsstillende at se den positive udvikling i årets løb. Først og fremmest glæder vi os over den stigende efterspørgsel fra mange af vores kunder, som også har været hovedårsagen til den stigende omsætning. En del af forbedringen skyldes desuden markant stigende priser på komponenter og materialer. Samtidig er vi dog lykkedes med at styrke samarbejdet med eksisterende kunder samt at tiltrække nye, siger GPV’s administrerende direktør Bo Lybæk.

Resultatet af primær drift (EBITDA) blev i 3. kvartal 2022 på 96 mio. kr. mod 102 mio. kr. i 3. kvartal 2021. Selvom de stigende omkostninger til materialer, fragt og energi havde en negativ påvirkning, er resultatet dog bedre end forventet. Den øgede omsætning, god omkostningsstyring og en høj kapacitetsudnyttelse på alle virksomhedens fabrikker er baggrunden for det positive resultat. GPV har i nimånedersperioden realiseret et resultat (EBITDA) på 284 mio. kr. mod 254 mio. kr. i samme periode af 2021.

Branchen oplever fortsat udfordringer i form af knaphed på komponenter og andre materialer, men GPV har lanceret en række tiltag med henblik på at mindske virkningen samt at sikre leverancerne til kunderne:

– Selvom der er tegn på, at der er en bedring på vej, er branchen stadig udfordret af de manglende materialeforsyninger, hvilket medfører, at ordrer ændres eller aflyses med kort varsel. Som følge af den kraftigt stigende ordrebeholdning og tilsagn fra kunderne har vi valgt at øge lagerbeholdningerne og dermed bindingen i arbejdskapital markant, hvilket under normale omstændigheder ville blive betragtet som et skridt i den forkerte retning. Vores hensigt har dog været at sikre leverancerne til vores kunder bedst muligt, forklarer Bo Lybæk.

Sammenlægningen med Enics vil få positiv indvirkning på GPV’s omsætning og resultat for året som helhed. Transaktionen blev endeligt gennemført den 3. oktober 2022, og de to selskaber indgår nu i GPV Group A/S med hovedkvarter i Vejle. Det danske industrikonglomerat Schouw & Co. har aktiemajoriteten (80%), mens det familieejede finske investeringsselskab Ahlström Capital Group er minoritetsaktionær (20%). Det nye GPV fortsætter under Bo Lybæks ledelse og vil have ca. 7.500 medarbejdere.

– Vi er kommet godt fra start med integrationen af de to selskaber og arbejder nu efter en 12-måneders plan med særlige fokusområder i hvert kvartal. I løbet af de seneste par uger har jeg besøgt de fleste af Enics’ fabrikker og undervejs fornemmede jeg en meget optimistisk stemning overalt i organisationen. På grund af coronarestriktionerne i Kina kommer jeg først til at besøge de to kinesiske fabrikker på et senere tidspunkt.

Vi tror på, at sammenlægningen bliver en stor succes, og vi ser frem til at præsentere det nye GPV for vores kunder på elektronikmessen Electronica i München den 15.-18. november 2022,” fortæller Bo Lybæk.

GPV øger forventningen til omsætningen for 2022 til 5,2-5,6 mio. kr. fra det tidligere interval på 3,9-4,1 mia. kr., som blev udmeldt før sammenlægningen. EBITDA for 2022 forventes i intervallet 360-410 mio. kr. mod det tidligere udmeldte 330-360 mio. kr.

GPV har i de senere år investeret betydeligt i automatisering og kapacitetsudvidelser på koncernens fabrikker, og det vil ikke ændre sig i de kommende år.

– Vores ordrebøger er fyldte, og vi arbejder løbende på at efterkomme den store efterspørgsel ved at udvide apaciteten, hvor det er nødvendigt. Vi er i øjeblikket i gang med at bygge to nye fabrikker, i henholdsvis Thailand og Sri Lanka, og er ved at udvide den eksisterende elektronikfabrik i Thailand. Projekterne skrider planmæssigt fremad, og vi forventer at sætte den første af fabrikkerne i drift i 2. kvartal 2023, siger Bo Lybæk og fortsætter:

– Vi følger udviklingen i verdensøkonomien meget tæt, og indtil videre kan vi se meget små tegn på aftagende efterspørgsel. Vi er klar til at reagere, hvis markedet ændrer sig, men indtil videre har vi fortsat fokus på vores evne til bedst muligt at levere de produkter, som vores kunder har brug for, og dermed drage fuld nytte af vores lagerbeholdninger. Vi har tillid til, at vores styrkede position og kombinerede serviceudbud efter sammenlægningen vil være til gavn for vores kunder og gøre os til en endnu mere attraktiv samarbejdspartner.

Det nye GPV er Europas næststørste EMS-virksomhed med 19 fabrikker i 13 lande i Europa, Asien og Mellemamerika.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

AI kan skabe farlige parallelle virkeligheder

AktueltIoT & embeddedWireless & data21. 01. 2026

Når intelligente systemer som AI begynder at interagere med hinanden i realtid, opstår en ny og kompleks udfordring: Hvordan sikrer vi, at de digitale netværk, som samfundet hviler på, leverer troværdig og tidsmæssigt korrekt information? Det spørgsmål stiller professor Petar Popovski fra Aalborg

Udvider portefølje af Zener-beskyttelsesdioder med fire nye nominelle spændinger op til 75V

Komponenter & konnektorer21. 01. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH udvider sit program af Zener-beskyttelsesdioder med tilføjelsen af fire nye komponenter i CUZ-serien. CUZ56V, CUZ62V, CUZ68V og CUZ75V har Zener-spændinger (VZ) på 56V, 62V, 68V og 75V respektive, og de er designet til brug i strømforsyninger i datacentre,

650V 6A/8A/10A SiC Schottky-barrieredioder

Komponenter & konnektorerPower21. 01. 2026

Torex Semiconductor Ltd. har udviklet 650V SiC Schottky-barrierediodeserien, XBSC41/XBSC42/XBSC43, der har fremragende modstand mod in-rush strømme og pulsstrømme. XBSC41/XBSC42/XBSC43-serien understøtter nominelt spændinger op til 650V og nominelle strømme på henholdsvis 6A, 8A eller 10A,

Innofour styrker sin medicotekniske FAE-support i Skandinavien

Branchenyt21. 01. 2026

Innofour meddeler, at virksomheden har udvidet teamet med Martin Bron. Han har arbejdet hos InnoFour siden 5. januar 2026, er baseret i Almelo - Holland, og vil fokusere på teknisk support af Polarion i Benelux og Skandinavien. Martin Bron begyndte at arbejde hos Polarion i 2016 inden for den

Silicium kvantekaskade-lasere til mid-infrarød fotonik

AktueltDesign & udvikling21. 01. 2026

På SPIE Photonics West konferencen i San Francisco i uge 4, 2026 præsenterede franske CEA-Leti nogle væsentlige forskningsresultater vedrørende integrationen af QCL (quantum cascade lasers) enheder med silicium fotonik platforme for MIR (mid-infrared) applikationer. Integreringen af MIR lyskilder

Frankrig udstyrer sin hær med dansk forsvarssoftware

BranchenytTopWireless & data21. 01. 2026

Frankrigs hærs 1. og 3. division har valgt det danske kommando-kontrolsystem Sitaware Headquarters fra Systematic som det primære koordinerings- og planlægningsværktøj til divisionernes og brigadehovedkvarterernes operationer. Købet indgår som en del af en større plan om at implementere systemet i

Zebicon-netværksmøde: Sådan styrker man arbejdet med 3D-scanning i praksis

Design & udviklingEventsTest & mål21. 01. 2026

Når måledata bruges som grundlag for beslutninger i både kvalitetskontrol og udviklingsarbejde, stiller det høje krav til metodevalg, arbejdsgange og dokumentation. Det er netop de udfordringer, der danner rammen for Zebicons netværksmøde, som afholdes torsdag den 29. januar 2026 i

Nyt projekt skal sikre flere kvalificerede faglærte til robotindustrien

BranchenytProduktion19. 01. 2026

Danmarks robot-, automations- og droneindustri vokser, og efterspørgslen efter faglærte medarbejdere stiger tilsvarende. For at imødekomme behovet og styrke forbindelsen mellem erhvervsskolerne og industrien går Odense Robotics nu sammen med Craft Nation - et samarbejde mellem fire af landets

TDK introducerer Modcap UHP til DC-link applikationer med høje nominelle strømme

Komponenter & konnektorerPower19. 01. 2026

TDK Corporation annoncerer den nye Modcap UHP (B25648A) serie af DC-linkkondensatorer, der sætter en ny standard for effektelektronikapplikationer. "UHP" står for "Ultra-High Performance", og denne serie muliggør kontinuerlig drift ved hotspot-temperaturer på op til +105°C uden derating.

IFS får ny direktør i Norden

Branchenyt19. 01. 2026

IFS har ansat Mattias Bolander som ny direktør for sin hastigt voksende nordiske forretning. Med ansættelsen får IFS en stærk ledelsesprofil ombord med lang erfaring og dokumenteret evne til at opbygge og skalere virksomheder i Norden. Mattias Bolander kommer med mere end 20 års erfaring fra ledende

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  22-01-2026

    Batteriløsninger til fremtidens sporings- og logistiksystemer ›

    ACTEC A/S
  •  19-01-2026

    Mærkning af kabler er også grøn tankegang ›

    HIN A/S
  •  19-01-2026

    Microchip Expands PolarFire® FPGA Smart Embedded Video Ecosystem with New SDI IP Cores and Quad CoaXPress™ Bridge Kit ›

    Microchip Technology Inc.
  •  19-01-2026

    Applications Engineer til Produktionsteknisk Afdeling (PTA) ›

    RODAN Technologies A/S
  •  15-01-2026

    Kryogenisk- og kvanteteknologi ›

    RODAN Technologies A/S
  •  13-01-2026

    Microchip Launches Military-Qualified Plastic Transient Voltage Suppressors for Aerospace and Defense Applications ›

    Microchip Technology Inc.
  •  13-01-2026

    Når det bare skal virke – ACTEC leverer batterierne ›

    ACTEC A/S
  •  12-01-2026

    1-polede genistreger til lavvolt-belysning ›

    HIN A/S
  •  08-01-2026

    Microchip Releases Custom Firmware For NVIDIA DGX Spark For Its MEC1723 Embedded Controllers ›

    Microchip Technology Inc.
  •  06-01-2026

    Når batteriet bliver en del af løsningen – ikke en begrænsning ›

    ACTEC A/S

Seneste Nyheder

  • AI kan skabe farlige parallelle virkeligheder

    21.01.2026

  • Udvider portefølje af Zener-beskyttelsesdioder med fire nye nominelle spændinger op til 75V

    21.01.2026

  • 650V 6A/8A/10A SiC Schottky-barrieredioder

    21.01.2026

  • Innofour styrker sin medicotekniske FAE-support i Skandinavien

    21.01.2026

  • Silicium kvantekaskade-lasere til mid-infrarød fotonik

    21.01.2026

  • Frankrig udstyrer sin hær med dansk forsvarssoftware

    21.01.2026

  • Zebicon-netværksmøde: Sådan styrker man arbejdet med 3D-scanning i praksis

    21.01.2026

  • Nyt projekt skal sikre flere kvalificerede faglærte til robotindustrien

    19.01.2026

  • TDK introducerer Modcap UHP til DC-link applikationer med høje nominelle strømme

    19.01.2026

  • IFS får ny direktør i Norden

    19.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik