• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udviklingProduktion11. 10. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Godt nyt op til weekenden: Svejserobotten sikrer sprøde pomfritter

AktueltDesign & udviklingProduktion11. 10. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Hos den fynske virksomhed FKI Fast Food Teknik har implementeringen af en kollaborativ robot øget produktiviteten, forbedret arbejdsmiljøet og øget kvaliteten af det udstyr, de producerer til alverdens fastfood-restauranter. Virksomheden deler nu deres erfaringer og gode råd – også hvad de ville have gjort anderledes, hvis de skulle starte forfra med cobots.

– Når du sætter tænderne i dine sprøde pomfritter i weekenden, så send en tanke til FKI Fast Food Teknik og deres brug af robotteknologi, siger Mads Holm Højberg.

Et lille stykke uden for Odense i en by, der hedder Verninge, ligger nemlig en smedievirksomhed, der udvikler og producerer det fastfood-udstyr – for eksempel pølsekogere, frituregryder og brødristere – som industrien i stor udstrækning benytter sig af.

– Hvis man nogensinde har købt en fransk hotdog, så vil vi med meget stor sandsynlighed være en del af hele tilberedningsprocessen af det her produkt, siger produktionschef hos FKI Fast Food Teknik, Mads Holm Høiberg.

I en tid hvor mangel på kvalificeret arbejdskraft presser industrien, har FKI Fast Food Teknik taget et innovativt skridt ved at integrere en kollaborativ robot i deres produktion.

Skridtet har ikke kun gjort, at den fynske virksomhed har øget produktiviteten. Men det har også haft indflydelse på mange andre ting i virksomheden.

– Robotten har bidraget med de store plusser, at den har forbedret vores svejsekvalitet, vores leveringstider, vores effektivitet og vores ergonomi for medarbejderne. Robotteknologien har muliggjort, at vi har hjemtaget en større del af vores produktion, der tidligere lå i et lavtlønsland. Den har gjort det muligt at holde en fornuftig forretning på at have det i Danmark, fortæller Mads Holm Høiberg.

Et fantastisk parløb

Hos FKI Fast Food Teknik er robotten mere end blot en maskine i hjørnet af produktionen – den er en kollega. Smedene arbejder tæt sammen med robotten i en næsten harmonisk produktion, hvor menneske og teknologi supplerer hinanden i et parløb.

– Det fungerer typisk på den måde, at vi har en smed siddende ved siden af robotten, der sidder og laver noget ophæftningsarbejde til robotten. Han tager sit ophæftede emne, putter det i robotten, og så svejser robotten det, og han går tilbage og hæfter det næste emne op. Og på den måde har de et fantastisk parløb omkring det her, fortæller produktionschefen.

Medarbejderne hos FKI Fast Food Teknik ved alt, hvad der skal vides om at producere brødristere og pølsekar til hotdogmarkedet på tankstationer rundt omkring i hele landet. Men når det kom til implementeringen af en kollaborativ robot, så har der været en stejl læringskurve for medarbejderne på den fynske virksomhed, som nu har stor succes med robotten.

– Det sværeste og den største udfordring, der har været ved at indføre en kollaborativ svejserobot for os, har været den softwaremæssige del, der ligger i det. Vi var ikke klar over, hvor højt op ad stigen, vi egentlig kompetencemæssigt skulle i forhold til, hvad det her krævede af os, fortæller Mads Holm Høiberg.

Men med udfordringerne ved implementeringen af en kollaborativ robot har Mads Holm Høiberg og medarbejderne hos FKI Fast Food Teknik fået nogle erfaringer, som de gerne vil dele ud af:

– Jeg vil helt klart anbefale, at man sørger for at få valgt en løsning, der er brugervenlig, let at integrere i sin produktion, og man sørger for at have et vågent øje på, hvilke kompetencer det kræver at få det her til at fungere i virkeligheden, samtidig med at man sørger for at få allokeret de ressourcer, et projekt som det at indføre – i vores tilfælde – en svejserobot, vil kræve.

Test før I investerer: Kan det automatiseres?

Hvis du som FKI Fast Food Teknik også vil give din virksomhed et løft med robotteknologi, så tilbyder nogle af Danmarks førende robotspecialister fra Teknologisk Institut lige nu at teste, om jeres manuelle proces kan automatiseres og hvilken teknologi, det kræver.

Det sker gennem projektet EDOcobot, som udspringer af et europæisk initativ, der på dansk jord ledes af Erhvervshus Fyn i samarbejde med Teknologisk Institut, Odense Robotics samt det Syddanske EU-Kontor (SDEO) og Enterprise Europe Network (EEN) – medfinansieret af Den Europæiske Union og Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse.

Små og mellemstore produktions- og logistikvirksomheder kan således gennem et testforløb opnå:
– Hjælp til at identificere automationspotentiale i din virksomhed
– Adgang til Teknologisk Instituts robotfaciliteter og uvildige eksperter
– Test af konkrete robotløsninger – før I investerer
– Træning af medarbejdere
– Udvikling af en cobot-prototype tilpasset din virksomheds behov
– Sparring om finansiering til jeres kommende cobot

Læs mere om tilbuddet her

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling, Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

Millionstøtte skal løfte erhvervsuddannelser i Centraleuropa

AktueltBranchenyt28. 01. 2026

Moderne undervisningscentre, nye uddannelsesprogrammer for unge landbrugselever og kunstig intelligens i undervisningen. Det er blot nogle af de initiativer, som fremover bliver mulige gennem støtte fra Villum Fonden. I alt ti projekter i Polen, Tjekkiet, Slovakiet og Ungarn modtager samlet over 90

Kompakte 1U 3500W rackmonterede forsyninger med mulighed for hot-swapping

Power28. 01. 2026

TDK Corporation annoncerer TDK-Lambda HFE3500 serian af rackmonterede industrielle 3500 W strømforsyninger. Hvert 1U højt 19”-rack kan rumme op til fire strømforsyninger, der samlet leverer op til 13.300W eller fungerer som et redundant hot-swap-system. De interne ORing MOSFET'er og

Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense 6. maj

AktueltEvents28. 01. 2026

Når NextGen Robotics LIVE løber af stablen som en del af Week of Robotics, bliver det med markante navne på programmet. Et bredt felt af eksperter har allerede meldt deres ankomst, og flere er på vej. Blandt oplægsholderne er for eksempel den finske cybersikkerhedsekspert Mikko Hypponen, som med

Tre forretningskritiske faldgruber i automationsprojekter

Design & udviklingProduktionTop28. 01. 2026

Automatisering og robotteknologi kan forvandle din virksomheds produktivitet – men desværre også ende som dyre lærepenge, hvis du træder forkert. Her får du tre forretningskritiske faldgruber og en håndfuld konkrete veje udenom dem fra Teknologisk Instituts eksperter. Det er sjældent teknologien,

Motordriver-board fra Toshiba og MikroE strømliner prototyping

Design & udviklingIoT & embeddedPower27. 01. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH har i partnerskab med MikroE integreret sin SmartMCD til to DC-børstemotorer i et SmartMCD TB9M001FTG board. Det nye board gør designere af automotive systemer i stand til at udvikle en TB9M001FTG smart motorstyrings-driver til applikationer som elektriske soltage,

300W jernbane DC/DC-forsyning med 110VDC ud og 12:1 input

Power27. 01. 2026

Recom har udvidet sit 300W jernbane DC/DC-sortiment med den omkostningseffektive RMD300-110-110SUW-model, der har en fuldt reguleret 110 V DC-udgang. Indgangsområdet er ultrabredt 12:1 eller 16,8 V til 137,5 V, for at dække alle almindelige nominelle jernbanespændinger over hele verden, med fald og

Nu kan man blive ingeniør fra DTU på Risø

Branchenyt27. 01. 2026

DTU Risø Campus er kendt for sine førende forsknings- og innovationsmiljøer inden for blandt andet bæredygtige energiteknologier og -systemer. Nu bliver aktiviteten på campus udvidet med en helt ny ingeniøruddannelse med titlen Industriel Teknologi. Til sommer begynder de første

STMicroelectronics’ hybridcontroller forenkler implementering af ​​USB-C sink-applikationer

Komponenter & konnektorerPower26. 01. 2026

STMicroelectronics' STUSB4531 USB Power Delivery (PD) sink-controller introducerer en ny, patenteret hybridtilstand, der forenkler implementeringen af ​​valgfrie USB PD-funktioner for at give merværdi i USB-drevne og USB-opladelige enheder. STUSB4531 indeholder en certificeret, fast USB PD-stack,

Analyse: Er smertegrænsen for manglende cybersikkerhed i det offentlige nået?

AktueltWireless & data26. 01. 2026

De offentlige myndigheder er under pres. Over halvdelen (57%) af alle offentlige instanser har indenfor det seneste år været ramt af cyberangreb, der direkte har påvirket den daglige drift og dermed myndighedernes evne til at løse deres opgaver. Samtidig viser flere analyser og rapporter, at

126 millioner uddelt til næste generation af forskningsledere

AktueltBranchenytDesign & udvikling26. 01. 2026

Villum Fonden har netop uddelt 126 millioner kroner til 14 yngre forskere og deres banebrydende ideer. Med bevillingen får forskerne mulighed for lede deres eget forskningsprojekt for første gang. Fælles for projekterne er modet til at udfordre det eksisterende og viljen til at skabe noget

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Microchip Technology Inc.

    PIC32CM PL10 MCUs Expand Microchip’s Arm® Cortex®-M0+ Portfolio

  • Eltraco Automation

    Inline vapor phase-maskine fra IBL åbner op for større volumen

  • ACTEC A/S

    Pålidelig energi til el-, vand-, gas- og varmefordelingsmålere

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    Rohde & Schwarz invites the EMC community to the virtual DEMC 2026 conference.

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands maXTouch® M1 Touchscreen Controller Series for Broader Display Size Coverage

  • HIN A/S

    Stäubli’s MCS charging system sætter nye standarder for EV-megawatt ladning

  • ACTEC A/S

    Batteriløsninger til fremtidens sporings- og logistiksystemer

  • HIN A/S

    Mærkning af kabler er også grøn tankegang

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands PolarFire® FPGA Smart Embedded Video Ecosystem with New SDI IP Cores and Quad CoaXPress™ Bridge Kit

  • RODAN Technologies A/S

    Applications Engineer til Produktionsteknisk Afdeling (PTA)

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Millionstøtte skal løfte erhvervsuddannelser i Centraleuropa

    28.01.2026

  • Kompakte 1U 3500W rackmonterede forsyninger med mulighed for hot-swapping

    28.01.2026

  • Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense 6. maj

    28.01.2026

  • Tre forretningskritiske faldgruber i automationsprojekter

    28.01.2026

  • Motordriver-board fra Toshiba og MikroE strømliner prototyping

    27.01.2026

  • 300W jernbane DC/DC-forsyning med 110VDC ud og 12:1 input

    27.01.2026

  • Nu kan man blive ingeniør fra DTU på Risø

    27.01.2026

  • STMicroelectronics’ hybridcontroller forenkler implementering af ​​USB-C sink-applikationer

    26.01.2026

  • Analyse: Er smertegrænsen for manglende cybersikkerhed i det offentlige nået?

    26.01.2026

  • 126 millioner uddelt til næste generation af forskningsledere

    26.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik