• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltPower15. 06. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

Fremtidens lokalsamfund leverer selv grøn vedvarende energi

AktueltPower15. 06. 2022 By Rolf Sylvester-Hvid

Et nyt, stort EU-støttet forskningsprojekt, der er ledet af Aalborg Universitet, vil hjælpe med etablering af energiøer i lokalsamfund i både Europa og Indien. Målet er, at lokale borgere selv skal kunne skabe CO2-neutrale energifællesskaber med egen produktion af grøn energi.

Et Sustenance-forsøgscenter i Holland. Foto: G. Hoogsteen.

Lokalsamfund står globalt set for en betydelig andel af det samlede energiforbrug. For at kunne nedsætte CO2-udledningen, der er afgørende for at nå FN’s klimamål, er det derfor vigtigt at arbejde på at gøre lokalsamfundenes energiforbrug grønnere og mere effektivt.

Aalborg Universitet koordinerer i samarbejde med forskere fra fire andre lande et stort forskningsprojekt ved navn H2020 Sustenance. Hovedformålet er via bæredygtige energisystemer at sikre en grøn omstilling i lokalsamfund i hele Europa og i Indien.  Borgerne er en vigtig nøgle til projektets succes.

“Den grønne energiomstilling kræver, at vi inddrager borgerne for at lære, hvordan deres adfærd kan være med til at sætte skub i processen med at finde praktiske løsninger, der er tilpasset energiforbruget. Målet er også at sikre en pålidelig energiforsyning i en tid med stigende forbrug af vedvarende energikilder, som også kan være ustabile”, fortæller professor og koordinator i H2020 Sustenance-projektet Birgitte Bak Jensen fra Institut for Energi på Aalborg Universitet.

Lokale energiløsninger sikrer grøn omstilling

Projektet er en del af EU’s Horizon 2020 pulje og har et budget på næsten 4 millioner Euro. Lokalsamfundenes behov for elektricitet, varme, vand, affald og transport er stort. Formålet med projektet er at gøre lokale energikilder CO2-neutrale ved at udnytte de i forvejen tilgængelige kilder til vedvarende energi mere optimalt i lokalområderne.

Ved at integrere teknologiske løsninger såsom intelligent styring, batterilagring og energibalancering vil forskerne sikre en høj grad af fleksibilitet i den grønne energiforsyning. De effektivt integrerede energiløsninger vil være med til at øge andelen af lokale vedvarende energikilder og dermed bidrage til den grønne energiomstilling.

De nye energiløsninger vil blive testet af lokalsamfund på forsøgssteder i Danmark, Holland og Polen foruden udvalgte landdistrikter i Indien. På trods af landenes økonomiske, samfundsmæssige og politiske forskelle er målet, at de udvalgte samfund vil vise, at de samme teknologiske løsninger kan tilpasses i hvert enkelt tilfælde. På den måde vil forskerne sikre, at energiløsningerne kan kopieres og implementeres på globalt plan.

Grøn energi og selvforsyning forbedrer livskvaliteten

Et afgørende punkt i Sustenance-projektet er at sikre, at lokalsamfundene er selvforsynende med energi, og at energien kommer fra modstandsdygtige energisystemer. En anden gevinst ved projektet er en forbedring af borgernes livskvalitet i disse lokalsamfund.

To af de udvalgte forsøgsområder i Indien er i landdistrikter, hvor brugen af lokale mikro elnet vil sikre strømforsyningen til vandpumpning, madlavning og opladning af e-rickshaws til transport af skolebørn. Det vil forbedre dagligdagen for kvinder og børn.

Forskerne vil også analysere de eksisterende markeder, lovgivningsmæssige rammer og systemer for at identificere både forhindringer og de betingelser, der er nødvendige for at skabe forandringer. Der vil blive udarbejdet retningslinjer for nye procedurer for energiforvaltning for at vise, hvordan man kan øge bevidsthedsniveauet hos borgerne og øge forbrugernes deltagelse i forandringsprocesserne. På det hollandske forsøgssted hænger projektets vision sammen med øget forbrugerbevidsthed om energi på grund af stigende priser.

Erfaringer fra hele Verden

– I den nærmeste fremtid vil den nye normal være en, hvor vi er mere opmærksomme på forholdet mellem det bedste tidspunkt at forbruge energi på, og hvornår denne energi produceres forklarer Professor Johann Hurink fra Twente Universitet.

I Polen er en del af projektets mål at uddanne beboere i en boligforening til at kunne skabe en bæredygtig energiø. På den måde kan beboerne eliminere brugen af naturgas og øge brugen af elektricitet fra vedvarende energikilder i deres eget område.

– Vi har i Sustenance-projektet en holistisk tilgang. Det skal forstås på den måde, at vi både ser på den grønne omstilling og de konkrete teknologiske løsninger, der skal til for at skabe forandringen. Samtidig tager vi hensyn til de menneskelige, markedsmæssige, lovgivningsmæssige og miljømæssige problemstillinger, der skal sikre, at Sustenance implementerer realistiske løsninger, som kan bane vejen for, at andre borgere og samfund følger trop”, forklarer professor Birgitte Bak Jensen fra Institut for Energi på Aalborg Universitet.

Skrevet i: Aktuelt, Power

Seneste nyt fra redaktionen

Forbedrede egenskaber til krævende designs med nye spoler

Komponenter & konnektorer12. 06. 2026

De nye WE-XHMI Performance serie udvider Würth Elektroniks succesrige familie af effektspoler med forbedrede versioner i kapslingsstørrelserne 1010, 1060, 6030 og 6060. De magnetisk skærmede spoler er udført med flade viklingstråde, der supporterer store mætningsstrømme med en samtidig reduktion af

Vital DSP-ydelse og real-time kontrol uden overflødig ”bagage”

IoT & embeddedKomponenter & konnektorer12. 06. 2026

Designere af real-time kontrolapplikationer er i stigende grad udsat for at skulle balancere ydelse og integration af periferi med samtidige lavere systemomkostninger og kompleksitet. For at imødekomme disse udfordringer har Microchip Technology Inc. introduceret sin dsPIC33CK Value Line familie af

NRGi advarer mod højere elafgift: ”El skal være det økonomisk oplagte valg”

Power12. 06. 2026

Den midlertidige sænkelse af elafgiften ser ikke ud til at blive forlænget fra 2028. Det vækker bekymring hos energi- og rådgivningskoncernen NRGi, som advarer mod at gøre strøm dyrere, netop som Danmark skal sætte fart på elektrificeringen. Siden årsskiftet har danske elkunder nydt godt af en

Ny rapport: AI skaber alvorligt sikkerhedsgab i virksomheders cloudmiljøer

Wireless & data12. 06. 2026

Cybersikkerhedsvirksomheden Check Point Software Technologies har netop offentliggjort sin årlige Cloud Security Rapport, der afdækker de største sikkerhedsudfordringer, som virksomhederne står overfor, når det kommer til at beskytte cloudmiljøer. Årets rapport peger på et voksende spænd mellem

AI-gigafabrikker kræver politiske valg – ikke kun teknologiske investeringer

AktueltDesign & udviklingWireless & data12. 06. 2026

Fem såkaldte AI-gigafabrikker – enorme datacentre med mere end 100.000 avancerede chips, der kan bruges til at udvikle og drive kunstig intelligens. De er på tegnebrættet i EU, og Danmark er blandt de lande, der har vist interesse for at huse en af AI-fabrikkerne. Men før beslutningerne træffes, bør

Terma og Diehl Defence underskriver aftale om udviklingssamarbejde for fremtiden

AktueltBranchenytDesign & udviklingProduktion12. 06. 2026

Danske Terma, der udvikler og producerer missionskritiske produkter og løsninger, har underskrevet en aftale med Diehl Defence, et førende systemhus for jordbaserede luftforsvarssystemer og styrede missiler, om at samarbejde om gensidige udviklingsinitiativer for fremtidige produkter og

Europa-Kommissionen præsenterer Chips Act 2.0 på SEMI Europe Policy Forum

BranchenytDesign & udviklingTop12. 06. 2026

Europa-Kommissionen har officielt præsenteret den nye European Chips Act 2.0, der markerer et stort skridt fremad i Europas ambition om at styrke sin konkurrenceevne, modstandsdygtighed og teknologiske suverænitet inden for halvledere. Efter annonceringen præsenterede embedsmænd den nye politik på

TDK udvider sin serie af DIN-skinnemonterede strømforsyninger

Power10. 06. 2026

TDK Corporation annoncerer udvidelsen af ​​TDK-Lambda D1SE-serien af ​​omkostningseffektive DIN-skinnemonterede strømforsyninger med modeller med 12, 48 og 72VDC-udgang. Serien, der oprindeligt blev lanceret med 120, 240 og 480 W 24 V-versioner, er nu blevet udvidet for bedre at understøtte behovene

Brugte bilbatterier skal sikre kritiske funktioner i butikker og aflaste elnettet

BranchenytPower10. 06. 2026

Brugte elbilbatterier kan snart få en ny rolle i butikker: som energilager, nødstrøm og fleksibilitet for et elsystem under forandring. Det er ambitionen i innovationsprojektet ReStoreBESS. Bag projektet står Gridturn i samarbejde med Salling Group, Andel Energi, Converdan, AAU Energy, mens

Her er de tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2026

BranchenytEventsProduktionTop10. 06. 2026

Juryen bag DIRA Automatiseringsprisen 2026 har voteret. Feltet af indstillede virksomheder er nu skåret ned til tre stærke og inspirerende automatiseringsløsninger, som viser et usædvanligt mod til at tænke nyt: Müller Gas Equipment, Niebuhr Gears og VELUX er årets tre nominerede til prisen, der

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • InnoFour

    What’s new in BluePrint-PCB 2604

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Announces TimePictra® 12 Platform to Strengthen Synchronization Management for Critical Infrastructure

  • Mouser Electronics

    Mouser Highlights Practical Security Resources for Engineers Developing Cyber-Resilient Connected Systems

  • InnoFour

    Cyber Resilience Act (CRA)

  • Phoenix Contact A/S

    Skæreværktøj til strømskinner og standard DIN-skinner

  • InnoFour

    Live webinar June 11: Industrial AI for Compliant ALM

  • Phoenix Contact A/S

    Push-X produktprogrammet fortsætter med at vokse

  • HIN A/S

    Røntgeninspektion i elektronikproduktion – fra nicheteknologi til nødvendighed

  • InnoFour

    Next-generation Electronic Systems Design

  • Phoenix Contact A/S

    Hybridstik til energilagring

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Forbedrede egenskaber til krævende designs med nye spoler

    12.06.2026

  • Vital DSP-ydelse og real-time kontrol uden overflødig ”bagage”

    12.06.2026

  • NRGi advarer mod højere elafgift: ”El skal være det økonomisk oplagte valg”

    12.06.2026

  • Ny rapport: AI skaber alvorligt sikkerhedsgab i virksomheders cloudmiljøer

    12.06.2026

  • AI-gigafabrikker kræver politiske valg – ikke kun teknologiske investeringer

    12.06.2026

  • Terma og Diehl Defence underskriver aftale om udviklingssamarbejde for fremtiden

    12.06.2026

  • Europa-Kommissionen præsenterer Chips Act 2.0 på SEMI Europe Policy Forum

    12.06.2026

  • TDK udvider sin serie af DIN-skinnemonterede strømforsyninger

    10.06.2026

  • Brugte bilbatterier skal sikre kritiske funktioner i butikker og aflaste elnettet

    10.06.2026

  • Her er de tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2026

    10.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik