• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltPower15. 06. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

Fremtidens lokalsamfund leverer selv grøn vedvarende energi

AktueltPower15. 06. 2022 By Rolf Sylvester-Hvid

Et nyt, stort EU-støttet forskningsprojekt, der er ledet af Aalborg Universitet, vil hjælpe med etablering af energiøer i lokalsamfund i både Europa og Indien. Målet er, at lokale borgere selv skal kunne skabe CO2-neutrale energifællesskaber med egen produktion af grøn energi.

Et Sustenance-forsøgscenter i Holland. Foto: G. Hoogsteen.

Lokalsamfund står globalt set for en betydelig andel af det samlede energiforbrug. For at kunne nedsætte CO2-udledningen, der er afgørende for at nå FN’s klimamål, er det derfor vigtigt at arbejde på at gøre lokalsamfundenes energiforbrug grønnere og mere effektivt.

Aalborg Universitet koordinerer i samarbejde med forskere fra fire andre lande et stort forskningsprojekt ved navn H2020 Sustenance. Hovedformålet er via bæredygtige energisystemer at sikre en grøn omstilling i lokalsamfund i hele Europa og i Indien.  Borgerne er en vigtig nøgle til projektets succes.

“Den grønne energiomstilling kræver, at vi inddrager borgerne for at lære, hvordan deres adfærd kan være med til at sætte skub i processen med at finde praktiske løsninger, der er tilpasset energiforbruget. Målet er også at sikre en pålidelig energiforsyning i en tid med stigende forbrug af vedvarende energikilder, som også kan være ustabile”, fortæller professor og koordinator i H2020 Sustenance-projektet Birgitte Bak Jensen fra Institut for Energi på Aalborg Universitet.

Lokale energiløsninger sikrer grøn omstilling

Projektet er en del af EU’s Horizon 2020 pulje og har et budget på næsten 4 millioner Euro. Lokalsamfundenes behov for elektricitet, varme, vand, affald og transport er stort. Formålet med projektet er at gøre lokale energikilder CO2-neutrale ved at udnytte de i forvejen tilgængelige kilder til vedvarende energi mere optimalt i lokalområderne.

Ved at integrere teknologiske løsninger såsom intelligent styring, batterilagring og energibalancering vil forskerne sikre en høj grad af fleksibilitet i den grønne energiforsyning. De effektivt integrerede energiløsninger vil være med til at øge andelen af lokale vedvarende energikilder og dermed bidrage til den grønne energiomstilling.

De nye energiløsninger vil blive testet af lokalsamfund på forsøgssteder i Danmark, Holland og Polen foruden udvalgte landdistrikter i Indien. På trods af landenes økonomiske, samfundsmæssige og politiske forskelle er målet, at de udvalgte samfund vil vise, at de samme teknologiske løsninger kan tilpasses i hvert enkelt tilfælde. På den måde vil forskerne sikre, at energiløsningerne kan kopieres og implementeres på globalt plan.

Grøn energi og selvforsyning forbedrer livskvaliteten

Et afgørende punkt i Sustenance-projektet er at sikre, at lokalsamfundene er selvforsynende med energi, og at energien kommer fra modstandsdygtige energisystemer. En anden gevinst ved projektet er en forbedring af borgernes livskvalitet i disse lokalsamfund.

To af de udvalgte forsøgsområder i Indien er i landdistrikter, hvor brugen af lokale mikro elnet vil sikre strømforsyningen til vandpumpning, madlavning og opladning af e-rickshaws til transport af skolebørn. Det vil forbedre dagligdagen for kvinder og børn.

Forskerne vil også analysere de eksisterende markeder, lovgivningsmæssige rammer og systemer for at identificere både forhindringer og de betingelser, der er nødvendige for at skabe forandringer. Der vil blive udarbejdet retningslinjer for nye procedurer for energiforvaltning for at vise, hvordan man kan øge bevidsthedsniveauet hos borgerne og øge forbrugernes deltagelse i forandringsprocesserne. På det hollandske forsøgssted hænger projektets vision sammen med øget forbrugerbevidsthed om energi på grund af stigende priser.

Erfaringer fra hele Verden

– I den nærmeste fremtid vil den nye normal være en, hvor vi er mere opmærksomme på forholdet mellem det bedste tidspunkt at forbruge energi på, og hvornår denne energi produceres forklarer Professor Johann Hurink fra Twente Universitet.

I Polen er en del af projektets mål at uddanne beboere i en boligforening til at kunne skabe en bæredygtig energiø. På den måde kan beboerne eliminere brugen af naturgas og øge brugen af elektricitet fra vedvarende energikilder i deres eget område.

– Vi har i Sustenance-projektet en holistisk tilgang. Det skal forstås på den måde, at vi både ser på den grønne omstilling og de konkrete teknologiske løsninger, der skal til for at skabe forandringen. Samtidig tager vi hensyn til de menneskelige, markedsmæssige, lovgivningsmæssige og miljømæssige problemstillinger, der skal sikre, at Sustenance implementerer realistiske løsninger, som kan bane vejen for, at andre borgere og samfund følger trop”, forklarer professor Birgitte Bak Jensen fra Institut for Energi på Aalborg Universitet.

Skrevet i: Aktuelt, Power

Seneste nyt fra redaktionen

DI: Tyveri af viden er en alvorlig trussel mod Danmark

AktueltWireless & data25. 02. 2026

Dansk viden, teknologi og innovation er fundamentet under vores velstand, vores arbejdspladser og vores sikkerhed. Men netop dét, der gør Danmark stærkt som samfund, gør os samtidig sårbare. Derfor lancerer Politiets Efterretningstjeneste (PET) sammen med bl.a. Dansk Industri (DI) i dag en

IDA: Fremtidens råderum styrkes kun med flere teknologiske tiltag

AktueltBranchenyt25. 02. 2026

Regeringens 2035-plan vidner om en sund og stærk dansk økonomi og skyldes ikke mindst, at politikerne har taget de svære beslutninger de forgange år. Det mener formand for Ingeniørforeningen, IDA Laura Klitgaard, der samtidig pointerer, at de lyse økonomiske fremtidsudsigter på den lange bane, ikke

Mekoprint fastholder fokus på CO₂-reduktion med 38% mindre udledning i egen produktion

ProduktionTop25. 02. 2026

Siden 2020/21 har Mekoprint reduceret sine Scope 1-2-udledninger med 38 % relativt til omsætningen, og resten er siden 1. oktober 2025 blevet 100 % CO₂-neutraliseret. Det betyder at alle kunder får deres komponenter produceret med CO₂-neutral drift, så fokus nu kan rettes mod at optimere CO₂-andelen

Anritsu demonstrerer avancerede 7 GHz-valideringsfunktioner på sin MT8000-platform

Test & mål25. 02. 2026

Anritsu Corp. afslører en fælles demonstration med Qualcomm Technologies, Inc. på Mobile World Congress 2026. Samarbejdet giver avancerede valideringsfunktioner i 7GHz-båndet designet til at understøtte den næste fase af trådløs innovation. Det øvre mellembånd omkring 7 GHz-spektret danner en

TDK udvider HWS3000-serien med model til trefaset input

Power25. 02. 2026

TDK Corporation udvider serien af 3000W TDK-Lambda HWS3000 programmerbare AC/DC-strømforsyninger med ​​HWS3000GT4-modellen. Denne tilføjelse, der nu er tilgængelig med et 340-528Vac trefaset input, giver en større installationsfleksibilitet, forbedret kompatibilitet med globale industrielle

Stockholms stadsbibliotek er nu ”live” med ny biblioteksløsning fra Systematic

Wireless & data25. 02. 2026

Den 17. februar slog Stockholms stadsbibliotek dørene op for lånerne på byens 40 folkebiblioteker, kort efter at biblioteket havde sat Cicero - et nyt bibliotekssystem leveret af den danske softwarevirksomhed Systematic - i drift. Det var kulminationen på et omfattende digitaliseringsprojekt,

NKT A/S opnåede 6% organisk vækst og rekordhøjt operationelt EBITDA i 2025

Branchenyt25. 02. 2026

- 2025 var endnu et stærkt år for NKT, kendetegnet ved disciplineret eksekvering og fortsat fremdrift på de strategiske prioriteter. Vi forbedrede vores finansielle performance, fastholdt vores ledende position i kabelindustrien og fortsatte fremdriften i de igangværende investeringer i

Driver med faseskift øger effektiviteten i resonanskonvertere

Komponenter & konnektorerPower23. 02. 2026

STMicroelectronics lancerer STNRG599A og STNRG599B controllerne til resonanskonvertertopologier med en innovativ faseskiftende styring (PSC, som løfter effektiviteten i ubelastet tilstand i strømforsyninger, og som giver flicker-fri dyb lysdæmning i belysningsapplikationer. STNRG599A er optimeret

Sound Hub Denmark anerkendt for tredje år i træksom en af Europas førende startup hubs

Branchenyt23. 02. 2026

I et år, hvor Europas startup-økosystem vokser markant i både volumen og professionalisering, er Sound Hub Denmark endnu en gang blevet udpeget som en af Europas førende startup hubs af Financial Times. Det er tredje år i træk, at Sound Hub Denmark optræder på listen – en anerkendelse, som kun 18

OJ Electronics investerer i nærværende ledelse for at øge agilitet og tempo

BranchenytProduktion23. 02. 2026

OJ Electronics har oprustet sin ledelse for at sikre en mere tilgængelig ledelse for de enkelte teams. Den sønderborgbaserede udviklings- og produktionsvirksomhed investerer målrettet i flere mellemledere, så der bliver kortere beslutningsveje og stærkere forankring tæt på den daglige

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Named Bourns e-Commerce Distributor of the Year for Outstanding Digital Performance

  • Elektronikmessen

    Mød ICAPE Denmark A/S på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    What’s new in Xpedition 251: Designer update

  • Phoenix Contact A/S

    M8 og M12 stik til automatiske produktionsprocesser

  • Elektronikmessen

    Mød HIN A/S på Elektronikmessen 2026

  • Apacer Technology B.V.

    Apacer at embedded world 2026: Hall 1, Booth 310 /Storage solutions for embedded AI

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Shares Insights on Industrial Automation in New eBook from STMicroelectronics

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    Rohde & Schwarz advances AI-RAN testing using digital twins with NVIDIA

  • Elektronikmessen

    Besøg Develco på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    What’s important when matching PCB traces?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • DI: Tyveri af viden er en alvorlig trussel mod Danmark

    25.02.2026

  • IDA: Fremtidens råderum styrkes kun med flere teknologiske tiltag

    25.02.2026

  • Mekoprint fastholder fokus på CO₂-reduktion med 38% mindre udledning i egen produktion

    25.02.2026

  • Anritsu demonstrerer avancerede 7 GHz-valideringsfunktioner på sin MT8000-platform

    25.02.2026

  • TDK udvider HWS3000-serien med model til trefaset input

    25.02.2026

  • Stockholms stadsbibliotek er nu ”live” med ny biblioteksløsning fra Systematic

    25.02.2026

  • NKT A/S opnåede 6% organisk vækst og rekordhøjt operationelt EBITDA i 2025

    25.02.2026

  • Driver med faseskift øger effektiviteten i resonanskonvertere

    23.02.2026

  • Sound Hub Denmark anerkendt for tredje år i træksom en af Europas førende startup hubs

    23.02.2026

  • OJ Electronics investerer i nærværende ledelse for at øge agilitet og tempo

    23.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik