• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udvikling01. 09. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Fra dimittend til direktør på to måneder

Design & udvikling01. 09. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

Fra dimittend til direktør på to måneder 
Det er kun to måneder siden, at Morten Bøjskov Rothmann modtog sit eksamensbevis fra SDU i Sønderborg. I dag er han direktør i den nystartede virksomhed ’Hamsø Engineering’, som producerer haptisk feedback måleudstyr og løsninger til for eksempel bilbranchen. 
 
Vi skruer tiden præcist to måneder tilbage til den 25. juni klokken 10.40. Scenen er Alsions koncertsal. Morten Bøjskov Rothmann træder tre skidt op på plateauet, hvor han skal give dimissionstale på vegne af ingeniørstuderende på SDU i Sønderborg. Temaet for talen er ’influence’ – det vi på dansk kan oversætte til indflydelse eller påvirkning. Morten Rothmann takker sine undervisere for den retning, de havde ledt ham ind på. Og han takker sin familie for at være solide støtter og evig inspiration.  

Morten Rothmann håber, at ingeniørstuderende fra SDU i Sønderborg kommer til ham, hvis de har en idé til at studieprojekt, produkt eller en forretning – i hvert fald, hvis det er indenfor måleudstyr.  

Fast forward til i dag. Vi befinder os stadig på Alsion, men denne gang i Forskerparken, hvor den 25-årige ingeniørs nye virksomhed, ’Hamsø Engineering’, har kontor. Nu er er det Morten Rothmanns tur til at inspirere, påvirke og gøre sin indflydelse gældende.  

Virksomheden er specialiseret i at lave måleudstyr. På kontoret står en prototype af virksomhedens omdrejningspunkt. En maskine med en ’artificial finger’ – altså en kunstig finger – som har fået navnet ’ArFi’. ’ArFi’ udfører standardiserede målinger af enheder med haptisk feedback. Du kender haptisk feedback fra f.eks. moderne biler i deres infocenter, eller når rattet vibrerer, hvis du kører ud i rabatten. Det er også samme teknologi, som får din mobiltelefon til at vibrere, hvis du har den på lydløs, eller en spilcontroller til at ryste i et computerspil. Men haptisk feedback er meget mere.  

– Normalt er vores kommunikation bundet op på hørelsen eller synet, men at kunne mærke sig frem til noget har ofte store fordele. Det ultimative mål er selvfølgelig at kunne simulere en hvilken som helst følelse, fortæller Morten Rothmann.  

I dag kan vibratorer sættes til at vibrere med forskellig frekvens. Det betyder, at man kan gøre den haptiske feedback meget mere præcis og differentiere den alt efter, hvor på skærmen man trykker. Et eksempel kunne være, at der på skærmen vises to forskellige knapper, som kommer med hver deres forskellige feedback, når man trykker på dem. Den ene knap føles simpelthen på en anden måde end den anden. På den måde ved man altid hvilken af de to knapper man trykker på, også selvom man ikke kigger på skærmen.  

– Det er her ’ArFi’ kommer ind i billedet. Den kan give en præcis måling af den haptiske feedback. Tidligere har virksomheder testet haptisk feedback på mennesker, men her kan oplevelsen være forskellig fra person til person. Så er i stedet for en subjektiv måling, så giver ’ArFi’ en objektiv og fuldstændig standardiseret måling ud fra en række parametre. 

Aftagerne af ’ArFi’ er i øjeblikket GREWUS GmbH, som producerer komponenter til bilindustrien og to store, tyske bilproducenter, som i øjeblikket er i gang med at teste den. Og det var faktisk i kraft af et ’in company’-projekt ved GREWUS GmbH, som er en tysk virksomhed med hovedkontor i Hamborg, at det første frø til ’Hamsø Engineering’ blev sået.  

– Jeg var så glad for arbejdet med haptisk feedback og samarbejdet med GREWUS GmbH, at jeg også valgte at skrive mit speciale inden for emnet og i samarbejde med virksomheden. Og de har tilsyneladende også været glad for forløbet og mine konklusioner; i hvert fald startede dette et stærkt samarbejde med GREWUS GmbH, som i sidste ende ledte til opstarten af det nye firma. 

I øjeblikket er Morten Rothmann direktør, produktionsarbejder, salgs- og udviklingschef. I samarbejde med Grewus GmbH og teamet ved Hamsø Engineering, er ’Arfi’ blevet udviklet. Men han er ikke alene. Nu er det nemlig nu blevet hans tur til at have en ’in company’-studerende fra SDU siddende, som hjælper til med at kreere det næste produkt i pipelinen. Derudover har han endnu en studerende fra SDU tilknyttet som praktikant for at kunne sætte yderligere skub i tingene og komme godt fra start.  

– Jeg har fortsat tæt kontakt til SDU. Både forskere, studerende og mine tidligere undervisere. Der er så meget at hente på den front for en nystartet virksomhed som ’Hamsø Engineering’. Matej og Daniel som er med på holdet, besidder nogle kompetencer som jeg ikke selv har, hvilket kommer os som virksomhed til gavn. Dette håber jeg på sigt at kunne bygge videre på og tilknytte flere kræfter i tråd med, at vi udvikler os som virksomhed, slutter Morten Rothmann.

Skrevet i: Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

Toshiba lancerer komplementær 30V dual-MOSFET

Komponenter & konnektorer17. 06. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer nu SSM6L826R, en ny 30 V dual-MOSFET, der samler både N- og P-kanal MOSFETs i én samlet pakke. Produktet er oplagt til applikationer som enfasede BLDC-motorstyringer (børsteløse DC), motorstyringer til konventionelle DC-motorer samt belastnings-switche til

XpressConnect PCIe 6.0 og CXL 3.1 re-timere fra Microchip

Komponenter & konnektorer17. 06. 2026

Med stadigt større AI-arbejdsbelastninger bliver designere af datacentre i stigende grad begrænset med hensyn til signalernes rækkevidde og latency, hvorved værdifulde memory-ressourcer i store GPU-clusters kan forblive uudnyttede. Udfordringerne forstærkes af de højere interconnect-hastigheder. Ved

KMD melder sig ind i Dansk Industri

Branchenyt17. 06. 2026

Med en ny strategi har KMD sat en klar retning. KMD skal fortsat være en stærk leverandør af kritiske it-løsninger til sine kunder, men samtidig i højere grad også være en strategisk partner, der bidrager med indsigt, rådgivning og løsninger på nogle af de største udfordringer, som kunder og

Kompakte 240W GaN-baserede desktop adaptere

Power17. 06. 2026

XP Power introducerer APM240-serien af ​​240W eksterne desktop AC-DC strømforsyninger, der er lette at integrere i medicinske, hjemmepleje (healthcare) og industrielle applikationer. Adapterne er designet til ingeniører, der udvikler løsninger til patientbehandling og patientovervågning samt

CEA-Leti og GlobalFoundries avancerer til næste FD-SOI generation

AktueltDesign & udvikling17. 06. 2026

Franske CEA-Leti og Dresden-baserede GlobalFoundries (GF) forlænger deres mangeårige samarbejde og fremskynder udviklingen af næste generations fully depleted silicon-on-insulator (FD-SOI) substrat. De to partnere har i fællesskab bidraget til, at FD-SOI teknologien i dag er velegnet til

DTU-teknologi med i ny klima-mission på Den Internationale Rumstation

AktueltDesign & udvikling17. 06. 2026

Af Morten Garly Andersen Med udstyr fra DTU Space ombord, blev NASA’s klimamission CLARREO Pathfinder opsendt succesfuldt fra Johnson Space Center i Houston, USA, lørdag 16. maj 2026. - Formålet med CLARREO-missionen er at afdække mere præcist, hvor stor en andel af solens indkommende lys og

Verdens bedste energiforsker er dansk

BranchenytTop17. 06. 2026

Forskning i elektroteknik giver os mulighed for at udnytte energi bedre i vindmøller, elbiler, motorstyring og en lang række andre energisystemer, hvor strømmen skal udnyttes mere effektivt og stabilt. Og den bedste forsker til at finde løsninger på det essentielle område er dansk, hedder Frede

1-bit og 2-bit dual-forsyning bus-transceivere fra Toshiba med support af lavvolt niveauskift

Komponenter & konnektorer15. 06. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH (« Toshiba ») udvider sin 74AVC-serie af dual-forsyning bus-transceivere med fire nye 1-bit produkter, 74AVC1T45NX, 74AVCH1T45NX, 74AVC1T45FU og 74AVCH1T45FU samt to nye 2-bit produkter, 74AVC2T45FK og 74AVCH2T45FK. Disse produkter kan bruges til tovejs niveauskift

Højtydende kondensatorer til højvolt SiC-applikationer fra TDK

Komponenter & konnektorer15. 06. 2026

TDK Corporation præsenterer B25696H-serien af ​​MKP DC-til-højfrekvens filmkondensatorer, der er pålidelige og højtydende DC-linkkondensatorer til næste generations SiC-baserede effektelektronik. Med kapaciteter mellem 47µF og 1.280µF og nominelle DC-spændinger fra 900 V til 2000 V har komponenterne

TCS indgår partnerskab med Mistral

Wireless & data15. 06. 2026

Tata Consultancy Services, der er en global leder inden for IT-tjenester, rådgivning og forretningsløsninger, annoncerer  et banebrydende strategisk partnerskab med Mistral, en af verdens førende AI-virksomheder. Som led i samarbejdet er TCS blevet den første globale systemintegratorpartner for

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Earns NEUTRIK America’s Top Awards for Distribution and Revenue Performance

  • ODU Denmark

    Strømlinet test-setup og stabile forbindelser

  • InnoFour

    Xpedition Creepage Shift Left: Strengthen safety and reliability through early validation

  • Mouser Electronics

    Authorised Distributor Mouser Electronics Offers Engineers the Latest in AI and Edge Technologies from Altera

  • HIN A/S

    Industriudsugning handler ikke længere kun om at fjerne røg

  • Microchip Technology Inc.

    Registration Now Open for Microchip’s European MASTERs Conference

  • Mouser Electronics

    Mouser Receives Top Distribution Awards from Vishay Intertechnology for Fifth Consecutive Year

  • Mouser Electronics

    Mouser Named 2025 High Service Distributor of the Year for Fourth Time by Hirose Electric

  • InnoFour

    What’s new in BluePrint-PCB 2604

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Announces TimePictra® 12 Platform to Strengthen Synchronization Management for Critical Infrastructure

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Toshiba lancerer komplementær 30V dual-MOSFET

    17.06.2026

  • XpressConnect PCIe 6.0 og CXL 3.1 re-timere fra Microchip

    17.06.2026

  • KMD melder sig ind i Dansk Industri

    17.06.2026

  • Kompakte 240W GaN-baserede desktop adaptere

    17.06.2026

  • CEA-Leti og GlobalFoundries avancerer til næste FD-SOI generation

    17.06.2026

  • DTU-teknologi med i ny klima-mission på Den Internationale Rumstation

    17.06.2026

  • Verdens bedste energiforsker er dansk

    17.06.2026

  • 1-bit og 2-bit dual-forsyning bus-transceivere fra Toshiba med support af lavvolt niveauskift

    15.06.2026

  • Højtydende kondensatorer til højvolt SiC-applikationer fra TDK

    15.06.2026

  • TCS indgår partnerskab med Mistral

    15.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik