• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Wireless & data23. 10. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Fibernet i Danmarks kommuner: Her er vinderne og taberne

Wireless & data23. 10. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Danmark er generelt godt dækket ind, når det kommer til fibernet. Men hvis man dykker ned i tallene, er der stor forskel på, hvor god dækningen er fra kommune til kommune. Læs med og se, hvordan det ser ud i din kommune.

På Billig-Bredbånd.nu har vores besøgende via vores fibernet-adressetest testet mere end 20.000 adresser i løbet af de seneste seks måneder, hvilket har givet os et godt billede af, hvor mange der har kunnet få fiber på deres adresse, og hvem der ikke har.

Dette giver os følgende billede af dækningen i Danmark (se interaktivt kort her).

Jo mere blåt, jo bedre er fiberdækningen i Danmark

Ud af de i alt ca. 20.000 testede adresse har omkring 17.200 kunne få fibernet, hvilket giver et landsgennemsnit på 86%

Blandt de 5 største kommuner er billedet som følger:

•                         Københavns kommune: 79%

•                         Aarhus kommune: 90%

•                         Aalborg kommune: 89%

•                         Odense kommune: 68%

•                         Esbjerg kommune: 92%

Her udmærker specielt Aarhus, Aalborg og Esbjerg sig ved at have en dækning over landsgennemsnittet og i nogle tilfælde et godt stykke over 90%, hvilket vil sige, at næsten alle der har brugt vores søger til at finde internet, har kunne få en fiberforbindelse på deres adresse i netop de kommuner.

Kun Københavns kommune og Odense kommune ligger under snittet.

Her siger Jørgen Brolykke Rasmussen, Chef for IT-Drift & Sikkerhed hos Odense kommune blandt andet:

Udrulning af bredbånd sker på markedsbaserede vilkår og er derfor ikke en del af den kommunale opgaveportefølje. Vi har i Danmark et politisk besluttet Teleforlig som netop baserer sig på markedsbasseret udrulning…

Dilemmaet i en stor by som Odense er således i nogle tilfælde, at det er markedskræfterne og den kommercielle tilgang, der kan bremse udrulningen af fiberforbindeler. Dette skal ses i forhold til at forbrugerne eksempelvis via både mobilnettet og Antenneforeninger kan få rimelig hurtige internetforbindelser, men måske knap så fremtidsholdbare.

TDC NET, som blandt andet har ansvar for udrulningen af fibernet i Københavns kommune har følgende kommentarer til deres dækning:

– Vi har både aktuelle samt fremtidige fiberprojekter, som vil give endnu flere borgere i Københavns kommune adgang til fibernetværket. Der er flere forhold som gør sig gældende i forbindelse med udrulning af fiber i Københavns Kommune.

Befolkningstætheden medfører et mere komplekst gravearbejde og så er der i kommunen et højt antal andels- og ejerforeninger, hvor beslutningsprocesserne er demokratiske og derfor varer længere end hos f.eks. parcelhusejere.

Mange af boligforeningerne har desuden allerede højhastighedsbredbånd med COAX og internt kablede højhastighedsnet (PDS-anlæg) til en konkurrencedygtig pris og har derfor ikke umiddelbart incitament til at skifte til fiber. Generelt formodes den samlede adgang til højhastighedsbredbånd på tværs af teknologier, ifølge tjekditnet.dk, at være højere end 90%.

Generelt kan det konkluderes, at Danmark som helhed er godt dækket med fiber, men der er stadig områder i landet, som er blevet overset – for eksempel Odense Kommune, Langeland Kommune, Struer Kommune, Randers Kommune, Lejre Kommune og Helsingør Kommune.

De steder, hvor dækningen er lavere end landsgennemsnittet, skyldes det primært, at der allerede findes andre højhastighedsløsninger, såsom COAX via antenne- og boligforeninger. Derfor er det ikke rentabelt for fiberselskaberne at nedgrave fiber i disse områder, da kunderne allerede har adgang til høje hastigheder til konkurrencedygtige priser, bare ikke gennem fiber.

Fiber har dog mange egenskaber i forhold til f.eks. stabilitet og upload-hastigheder, som COAX f.eks. ikke har. Derfor kan man spørge sig selv, om kommunerne skal lade sig “spise af ” med ældre teknologier, der ganske vist kan levere høj hastighed, men som ikke er fremtidssikrede på samme måde som fibernet. Mange virksomheder vil f.eks. ikke kunne bruge en COAX-forbindelse.

Vores undersøgelse er påvirket af, at vi ikke har adgang til data fra alle udbydere. I enkelte områder, hvor bestemte udbydere dominerer, og hvor vi ikke har adgang til deres data, vil dækningen fremstå lidt lavere, end den i virkeligheden er.

Undersøgelsen er udført af Billig-Bredbånd.nu, en af Danmarks største internetsammenligningssider, hvor besøgende kan bruge et unikt adressetest-værktøj til at finde konkrete internetpriser og muligheder, der hvor de bor.

Data i undersøgelsen er baseret på denne test, hvor en række udbydere kontaktes via API ved hver adresseforespørgsel, hvorefter de melder tilbage, hvad kunden kan få på den pågældende adresse hos dem.

Om WebHub Media:

WebHub Media er en paraply-virksomhed, som driver en række virksomheder. Virksomhederne har alle til fælles, at de udnytter internettets muligheder til fulde og hovedsageligt er webbaserede. Samlet set har vi mere end 70.000 unikke besøgende på vores mere end 15 sites hver måned.

Skrevet i: Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

Würth Elektronik udvider sin portefølje af LED’er til planteavl

Komponenter & konnektorer12. 08. 2026

Würth Elektronik har etableret sig som producent af LED’er (lysdioder) til styret planteavl og gartneridrift og udvider nu sit WL-SMDC produkt line-up til plantevækst med nye LED’er i 3535-kapslingen. Disse LED’er har en fotoneffektivitet (PPE) på op til 4,9µmol/J og en fotosyntetisk fotonflux (PPF)

Ny testløsning til lys- og vejrægthedstest af elektroniske produkter

ProduktionTest & mål12. 08. 2026

Strenometer ApS har udvidet sortimentet af instrumenter til lys- og vejrægthedstest med det nye Weather-Ometer Ci5000E fra Atlas Material Testing Technology. Testkammeret bygger på den gennemprøvede Ci5000-platform og er udviklet specielt til accelereret holdbarhedstest af elektroniske enheder og

NeoCortec udgiver nyt white paper om“NeoMesh med LoRa-modulation som fysisk lag”

Design & udviklingIoT & embeddedTop12. 08. 2026

NeoCortec udgiver nu et nyt white paper på sin website om NeoMesh med brug af LoRa-modulation som fysisk lag. Det nyt white paper forklarer i detaljen den kombinerede tilgang til NeoMesh med anvendelse af LoRa-modulation samt de fordele, denne tilgang kan give til de nyeste

Leica Geosystems lancerer ny serie til 3D-laserscanning

Test & mål12. 08. 2026

Leica Geosystems, en del af Hexagon, lancerer nu den nye Leica RTC-serie af terrestriske laserscannere: Leica RTC300, Leica RTC500 og Leica RTC700. Serien kommer med markante forbedringer inden for scanningshastighed, nøjagtighed og rækkevidde og er samtidig bygget på en skalerbar platform, hvor

Green Instruments ansætter global salgsdirektør

Branchenyt12. 08. 2026

Skibsejere i hele verden skal nedbringe skibenes udledninger af blandt andet CO2 og metan markant i de kommende år, og dermed vokser markedet for avanceret måleudstyr til blandt andet containerskibe, tankskibe og krydstogtskibe. Det smitter af på virksomheden Green Instruments, som oplever stor

Medvind til STEM-fagene er godt nyt for erhvervslivet

AktueltBranchenyt12. 08. 2026

AI øger behovet for tekniske og digitale kompetencer og blandt andet derfor er det stigende optag på STEM-uddannelserne uden ledighedsudfordringer godt nyt for virksomhedernes innovation og konkurrencekraft, mener DI’s underdirektør. I år er 58.673 ansøgere blevet tilbudt en plads på en

Tronex A/S overtager B.J.M. Elektronik ApS

AktueltBranchenytProduktion12. 08. 2026

Tronex A/S overtager B.J.M. Elektronik ApS og samler dermed to danske EMS-virksomheder med fælles fokus på kvalitet, fleksibilitet og tætte kunderelationer. Overtagelsen er et strategisk skridt i Tronex’ fortsatte udvikling som en stærk dansk EMS-partner. I første halvår 2026 overtog Tronex

Nordics nRF9151 åbner satellit- og mobil-IoT for en ny klasse af forbundne enheder

EventsIoT & embedded10. 08. 2026

Nordic Semiconductor annoncerer en hurtigere vej til satellit- og mobil-IoT. LooUQs MTC2-N9151 har opnået Skylo Non-Terrestrial Network (NTN) certificering, der bygger på Nordics egen Skylo-certificerede nRF9151 for at reducere time-to-market for IoT-produktudvikling. Nordics mindste IoT-modul,

TDK HVC 5422C embedded motorstyring

IoT & embedded10. 08. 2026

TDK Corporation annoncerer Micronas HVC 5422C, en ny embedded motorstyring til BLDC- og BDC-motorer, der kombinerer avancerede FOC-funktioner til jævn og lydløs motordrift med øgede hukommelsesressourcer og softwarefleksibilitet. HVC 5422C er designet til kompakte aktuatorapplikationer i termiske

AI udfører nu cyberangreb med minimal menneskelig styring

Wireless & data10. 08. 2026

Ifølge Check Point Software Technologies nye AI Security Report 2026 bruger cyberkriminelle i stigende grad AI til at gennemføre hurtigere og mere omfattende cyberangreb. Den nyeste udvikling er, at AI ikke længere blot anvendes som hjælpeværktøj til f.eks. udvikle af skadelig kode eller indsamle

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Explores the Future of Quantum Computing and Its Potential to Transform Engineering

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Advances Edge AI Sensor Connectivity with Rev 2.0 PolarFire® FPGA Ethernet Sensor Bridge

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Würth Elektronik introducer digitale isolatorer til I²C-interfaces

  • HIN A/S

    Producer jeres egen nitrogen – direkte ved produktionen

  • Phoenix Contact A/S

    PRC 20 installationsstik med crimptilslutning

  • Mouser Electronics

    Mouser Receives 2025 Global High Service Distributor of the Year Award from Littelfuse for Exceptional Performance

  • InnoFour

    Siemens and Arizona State University launch PCB Design microcredential to address critical hardware design skills gap

  • Phoenix Contact A/S

    Drift og signalering genopfundet

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Würth Elektronik lancerer udvidet strategi for global produktion

  • Mouser Electronics

    Mouser’s AI and Power Management Resource Hubs Help Engineers Deliver Industrial Edge AI

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Würth Elektronik udvider sin portefølje af LED’er til planteavl

    12.08.2026

  • Ny testløsning til lys- og vejrægthedstest af elektroniske produkter

    12.08.2026

  • NeoCortec udgiver nyt white paper om“NeoMesh med LoRa-modulation som fysisk lag”

    12.08.2026

  • Leica Geosystems lancerer ny serie til 3D-laserscanning

    12.08.2026

  • Green Instruments ansætter global salgsdirektør

    12.08.2026

  • Medvind til STEM-fagene er godt nyt for erhvervslivet

    12.08.2026

  • Tronex A/S overtager B.J.M. Elektronik ApS

    12.08.2026

  • Nordics nRF9151 åbner satellit- og mobil-IoT for en ny klasse af forbundne enheder

    10.08.2026

  • TDK HVC 5422C embedded motorstyring

    10.08.2026

  • AI udfører nu cyberangreb med minimal menneskelig styring

    10.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}