• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Wireless & data23. 10. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Fibernet i Danmarks kommuner: Her er vinderne og taberne

Wireless & data23. 10. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Danmark er generelt godt dækket ind, når det kommer til fibernet. Men hvis man dykker ned i tallene, er der stor forskel på, hvor god dækningen er fra kommune til kommune. Læs med og se, hvordan det ser ud i din kommune.

På Billig-Bredbånd.nu har vores besøgende via vores fibernet-adressetest testet mere end 20.000 adresser i løbet af de seneste seks måneder, hvilket har givet os et godt billede af, hvor mange der har kunnet få fiber på deres adresse, og hvem der ikke har.

Dette giver os følgende billede af dækningen i Danmark (se interaktivt kort her).

Jo mere blåt, jo bedre er fiberdækningen i Danmark

Ud af de i alt ca. 20.000 testede adresse har omkring 17.200 kunne få fibernet, hvilket giver et landsgennemsnit på 86%

Blandt de 5 største kommuner er billedet som følger:

•                         Københavns kommune: 79%

•                         Aarhus kommune: 90%

•                         Aalborg kommune: 89%

•                         Odense kommune: 68%

•                         Esbjerg kommune: 92%

Her udmærker specielt Aarhus, Aalborg og Esbjerg sig ved at have en dækning over landsgennemsnittet og i nogle tilfælde et godt stykke over 90%, hvilket vil sige, at næsten alle der har brugt vores søger til at finde internet, har kunne få en fiberforbindelse på deres adresse i netop de kommuner.

Kun Københavns kommune og Odense kommune ligger under snittet.

Her siger Jørgen Brolykke Rasmussen, Chef for IT-Drift & Sikkerhed hos Odense kommune blandt andet:

Udrulning af bredbånd sker på markedsbaserede vilkår og er derfor ikke en del af den kommunale opgaveportefølje. Vi har i Danmark et politisk besluttet Teleforlig som netop baserer sig på markedsbasseret udrulning…

Dilemmaet i en stor by som Odense er således i nogle tilfælde, at det er markedskræfterne og den kommercielle tilgang, der kan bremse udrulningen af fiberforbindeler. Dette skal ses i forhold til at forbrugerne eksempelvis via både mobilnettet og Antenneforeninger kan få rimelig hurtige internetforbindelser, men måske knap så fremtidsholdbare.

TDC NET, som blandt andet har ansvar for udrulningen af fibernet i Københavns kommune har følgende kommentarer til deres dækning:

– Vi har både aktuelle samt fremtidige fiberprojekter, som vil give endnu flere borgere i Københavns kommune adgang til fibernetværket. Der er flere forhold som gør sig gældende i forbindelse med udrulning af fiber i Københavns Kommune.

Befolkningstætheden medfører et mere komplekst gravearbejde og så er der i kommunen et højt antal andels- og ejerforeninger, hvor beslutningsprocesserne er demokratiske og derfor varer længere end hos f.eks. parcelhusejere.

Mange af boligforeningerne har desuden allerede højhastighedsbredbånd med COAX og internt kablede højhastighedsnet (PDS-anlæg) til en konkurrencedygtig pris og har derfor ikke umiddelbart incitament til at skifte til fiber. Generelt formodes den samlede adgang til højhastighedsbredbånd på tværs af teknologier, ifølge tjekditnet.dk, at være højere end 90%.

Generelt kan det konkluderes, at Danmark som helhed er godt dækket med fiber, men der er stadig områder i landet, som er blevet overset – for eksempel Odense Kommune, Langeland Kommune, Struer Kommune, Randers Kommune, Lejre Kommune og Helsingør Kommune.

De steder, hvor dækningen er lavere end landsgennemsnittet, skyldes det primært, at der allerede findes andre højhastighedsløsninger, såsom COAX via antenne- og boligforeninger. Derfor er det ikke rentabelt for fiberselskaberne at nedgrave fiber i disse områder, da kunderne allerede har adgang til høje hastigheder til konkurrencedygtige priser, bare ikke gennem fiber.

Fiber har dog mange egenskaber i forhold til f.eks. stabilitet og upload-hastigheder, som COAX f.eks. ikke har. Derfor kan man spørge sig selv, om kommunerne skal lade sig “spise af ” med ældre teknologier, der ganske vist kan levere høj hastighed, men som ikke er fremtidssikrede på samme måde som fibernet. Mange virksomheder vil f.eks. ikke kunne bruge en COAX-forbindelse.

Vores undersøgelse er påvirket af, at vi ikke har adgang til data fra alle udbydere. I enkelte områder, hvor bestemte udbydere dominerer, og hvor vi ikke har adgang til deres data, vil dækningen fremstå lidt lavere, end den i virkeligheden er.

Undersøgelsen er udført af Billig-Bredbånd.nu, en af Danmarks største internetsammenligningssider, hvor besøgende kan bruge et unikt adressetest-værktøj til at finde konkrete internetpriser og muligheder, der hvor de bor.

Data i undersøgelsen er baseret på denne test, hvor en række udbydere kontaktes via API ved hver adresseforespørgsel, hvorefter de melder tilbage, hvad kunden kan få på den pågældende adresse hos dem.

Om WebHub Media:

WebHub Media er en paraply-virksomhed, som driver en række virksomheder. Virksomhederne har alle til fælles, at de udnytter internettets muligheder til fulde og hovedsageligt er webbaserede. Samlet set har vi mere end 70.000 unikke besøgende på vores mere end 15 sites hver måned.

Skrevet i: Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

Confidee er blevet recertificeret efter AS9120

BranchenytDesign & udviklingProduktion31. 08. 2026

Confidee har gennemført en vellykket AS9120-recertificering, som bekræfter, at virksomhedens kvalitetsledelsessystem fortsat opfylder de strenge krav inden for luftfarts-, rumfarts- og forsvarsindustrien. Confidee blev oprindeligt certificeret i 2023. Recertificeringen dokumenterer det

Würth Elektronik introducer digitale isolatorer til I²C-interfaces

Komponenter & konnektorer31. 08. 2026

Würth Elektronik udvider sit program af digitale isolatorer (WPME-CDIS & WPME-CDIP) med 2-kanals tovejs isolatorer til I²C-kommunikationsinterfaces. WPME-CDI2C gør tovejs datatransmission op til 2MHz mulig, hvad der gør isolatoren egnet til de fleste I²C-kommunikationsapplikationer. SOIC-8NB

Microchip udvider designeres adgang med gratis MPLAB XC compiler og MPLAB machine-learning

Design & udviklingIoT & embedded31. 08. 2026

Microchip Technology annoncerer, at MPLAB® XC Pro Compilere og MPLAB Machine Learning (ML) Development Suite nu stilles gratis til rådighed for kunderne. Ved at tillade ubegrænsede installationer på tværs af individuelle- og team-miljøer giver disse værktøjer designere gratis adgang til avancerede

40V/2,0A konstantstrøm stepmotor-driver IC fra Toshiba

Komponenter & konnektorerPower31. 08. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer TB67S531FTG, en konstantstrøm to-faset bipolar stepmotor-driver IC. Kredsen sikrer en stabil og pålidelig motorstyring ikke mindst i elektrisk støjende industrielle miljøer. Tænkte applikationer inkluderer industrielt-, kommercielt- og kontorudstyr inklusive

Frygt for digitalisering er ubegrundet

AktueltWireless & data31. 08. 2026

Mange frygter, at digitalisering og kunstig intelligens vil føre til færre arbejdspladser. Men i virkeligheden har de en tendens til at skabe flere. Det er konklusionen i en ny undersøgelse fra forskere ved CBS og University of Oxford. Forskerne analyserede en halv million jobopslag fra 7.500

Hydrogen Denmark – en ny, stærk organisation for grøn brint og PtX

AktueltBranchenytPower31. 08. 2026

Hydrogen Denmark bliver en selvstændig organisation med egen bestyrelse og fælles sekretariat, som skal varetage brint- og PtX-sektorens interesser. Ambitionen er at samle alle aktører, som producerer brint og grønne brændstoffer, leverer teknologierne bag og producerer energien til brændstofferne i

Vellykket hackathon-event om fremtidens droneløsninger

Design & udviklingEventsTop31. 08. 2026

Odense styrkede sin position som nationalt centrum for droneinnovation efter, at Forsvarets Dronecenter (FDC) 26.-27. august afholdt et stort hackathon på HCA Airport med ca. 80 deltagere. FDC Core har til formål at samle virksomheder, iværksættere, forskningsmiljøer og operative enheder fra

Microchip forbedrer timing på space-niveau med øget strålingstolerance og et udvidet temperaturområde

Komponenter & konnektorer28. 08. 2026

Det voksende New Space marked stiller krav om mindre og prisbilligere hardware til support af korte og mindre missioner i applikationer som satellit-til-mobil kommunikation, alternativ navigation og optagelser af billeder af Jorden. Microchip Technology har netop udvidet sin portefølje af atomare

ROHM introducerer 650V IGBT’er med klassens laveste tab

Komponenter & konnektorerPower28. 08. 2026

Rohm har udviklet 4. generations 650V IGBT'er, der er ideelle til elektriske kompressorer og HV-varmere i biler samt invertere til industrielt udstyr. Som produkter i 650V-klassen i bilindustrien opnår de nye IGBT'er et førende lavt ledningstab for klassen af disse komponenter med VCE(sat) = 1,55V,

Yokogawa lancerer CT500SA og CT200SA AC/DC åbne strømtænger/-sensorer

Test & mål28. 08. 2026

Yokogawa Test & Measurement Corporation lancerer ​​sin anden generation af AC/DC ”split-core” åbne strømtænger/-sensorer, CT500SA og CT200SA. De er specielt designet til pladsbegrænsede miljøer, såsom xEV-testning i køretøjer, og tilbyder meget nøjagtige strømmålinger til 200A- og

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • InnoFour

    TEC Göteborg, September 17th, 2026

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Stocking Newest Connectivity Solutions from Nordic Semiconductor

  • HIN A/S

    Beskyt komponenterne mod både ESD og fugt

  • EKTOS A/S

    Catch EMC Problems Before Formal Testing

  • EKTOS A/S

    Bring Your EMC Questions Into the Lab

  • InnoFour

    Frontload CFD simulation to shorten development

  • Mouser Electronics

    Mouser Now Shipping New Espressif Systems ESP32-P4X-EYE Vision Development Kit for AI, Edge, HMI, and Camera Applications

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Styrk design og leveringssikkerhed med chip bead ferrites fra Würth Elektronik

  • InnoFour

    Fast, automated Design Rule Checking

  • Mouser Electronics

    Mouser Showcases Online Resource Centre on Consumer Technology for Engineering Next-Generation Connected Devices

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Confidee er blevet recertificeret efter AS9120

    31.08.2026

  • Würth Elektronik introducer digitale isolatorer til I²C-interfaces

    31.08.2026

  • Microchip udvider designeres adgang med gratis MPLAB XC compiler og MPLAB machine-learning

    31.08.2026

  • 40V/2,0A konstantstrøm stepmotor-driver IC fra Toshiba

    31.08.2026

  • Frygt for digitalisering er ubegrundet

    31.08.2026

  • Hydrogen Denmark – en ny, stærk organisation for grøn brint og PtX

    31.08.2026

  • Vellykket hackathon-event om fremtidens droneløsninger

    31.08.2026

  • Microchip forbedrer timing på space-niveau med øget strålingstolerance og et udvidet temperaturområde

    28.08.2026

  • ROHM introducerer 650V IGBT’er med klassens laveste tab

    28.08.2026

  • Yokogawa lancerer CT500SA og CT200SA AC/DC åbne strømtænger/-sensorer

    28.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}