• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltWireless & data20. 11. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Fælles videncenter skal give Århus Havn maksimal cyber-sikkerhed

AktueltWireless & data20. 11. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Mere end 40 virksomheder har meldt sig ind som partnere i samarbejdet med Security Tech Space, der er et nyt videnscenter, som skal hjælpe med at løfte cybersikkerhedsniveauet i danske og europæiske virksomheder.

Aarhus Havn håber, at samarbejdet Security Tech Space kan bringe dem på forkant med den nyeste udvikling inden for cybersikkerhed.

Et af medlemmerne er Aarhus Havn, der håber, at samarbejdet kan bringe dem på forkant med både den nyeste udvikling inden for cybersikkerhed samt de regler og regulativer, der er inden for området.

På sit kontor på yderste mole syd for Aarhus har havnedirektør Thomas Haber Borch udsigt til størstedelen af den containertrafik, der lander i Danmark. Havnen er en af de største i Norden og står for størstedelen af containertrafikken ind og ud af Danmark. Det er samtidig den eneste havn i Danmark, der har plads til de oceangående containerskibe, der ofte kommer fra Asien med mange af de tech-ting, som vi omgiver os med i vores dagligdag. Havnen udgør også et vigtigt bindeled for trafikken mellem Danmark og Grønland:

– 75 procent af alle varer kommer ind via vores havne, og 70 procent af den containertrafik kommer ind via Aarhus Havn. Vi er omsætningsmæssigt langt den største. Det gælder også inden for bulk, som er korn og foderstoffer, så det er utrolig vigtigt, at de digitale systemer virker hos os. Det er også sådan, at Center for Cybersikkerhed, der hører under Forsvarets Efterretningstjeneste (FE), har defineret havne som national kritisk infrastruktur. Det er derfor utrolig vigtigt, at cybersikkerheden er i top.

Mange aktører og digitale systemer

Med flere kilometer kajplads med plads til skibe og containere, så udgør Aarhus Havn et komplekst krydsfelt af kunder, aktører og forskellige kompetencer. Mange af havnens aktiviteter er digitale. Det gælder lige fra havnens kraner til mange af de systemer, som styrer havnen.

– Hvis man får ram på nogle af de her systemer, så kan det i værste tilfælde betyde, at det kan være svært at få varer ind og ud af havnen. Det er ikke kun på havnen, at det vil få konsekvenser. Det vil også påvirke mange af de aktører, der spiller ind i havnen.

Ifølge Thomas Haber Borch oplever de ikke cybertruslen direkte, men de er meget opmærksomme på, at havne generelt rundt om i verden bliver udsat for cyberangreb.

– Vi har generelt et højt niveau inden for cybersikkerhed, og vi øger hele tiden vores digitale sikkerhed. Det gælder også vores arbejdsstationer, så den enkelte medarbejder føler måske nogle gange, at der sker lige lovlig mange forandringer i forhold til passwords og tofaktor-identifikation. Men det er nødvendigt, for at den form for angreb ikke skal ske her.

Thomas Haber Borch håber, at de med samarbejdet med Security Tech Space kan være i front med udviklingen:

– Der sker hele tiden store forandringer og en udvikling i forhold til de angreb, som vi ser rundt om i verden. Vi håber, at vi med det her samarbejde kan blive ved med at være i front inden for den digitale sikkerhed og de regler, der er inden for området. Det er altid godt at alliere sig med andre og få noget input udefra. Truslerne udvikler sig hele tiden, så det er vigtigt at stå sammen, hvis vi og vores medarbejdere skal være klædt på til udvikling.

– Ud over at udveksle viden, så stiller vi os selv til rådighed overfor studerende inden for cybersikkerhed, som så har mulighed for at komme i praktik hos Aarhus Havn, forklarer han.

Skal bidrage med ny viden

Der er fantastisk opbakning fra medlemsvirksomhederne, lyder det fra Peer H. Kristensen, direktør for Security Tech Space, der siden centrets etablering i september har været ude og besøge mange af de virksomheder, der har tilsluttet sig centret.

– Det bekræfter, at der er et stort behov for viden, netværk og løsninger indenfor cybersikkerhed, fortæller Peer H. Kristensen, der især ser to udfordringer ude hos virksomhederne.

– Den ene er, at det er krævende at løfte beredskabet mod cybertruslen. Som lille virksomhed har man typisk ikke ressourcerne til det, da det kræver, at man er up-to-date med en trussel, som ændrer sig hele tiden. Den anden er, at det kan være svært at tiltrække kompetencer inden for cybersikkerhed. Der er simpelthen mangel på folk.

Det er netop det, som han håber, at centret kan være med til at løfte i samarbejde med virksomhederne.

– Det overordnede mål er at beskytte borgere, virksomheder og det offentlige mod cyberangreb. Centret kan fungere som indgangsport, og være med til at styrke det faglige miljø i form af den nyeste viden, talentudvikling og rekruttering. Vi har samtidig forskere i verdensklasse på området, som også kan bidrage til nye teknologiske løsninger.

Fakta

Security Tech Space er etableret pr. 1. september 2023.

Security Tech Space er et videncenter med fokus på forskning, innovation og erhvervsudvikling. Centret skal sammen med danske virksomheder, forsvaret og forsvarsindustrien udvikle løsninger, som kan løfte cybersikkerhedsniveauet i danske og europæiske virksomheder.

Partnerne bag er: Alexandra Instituttet, Aarhus Universitet, INCUBA A/S og Aarhus Kommune.

Læs mere om Security Tech Space på https://securitytechspace.dk/

Skrevet i: Aktuelt, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

Ny fond åbner første ansøgningsrunde for gaming, IP og audiovisuelle medier i København

AktueltBranchenytDesign & udviklingWireless & data28. 10. 2026

Fonden støtter aktiviteter, der kommer det bredere økosystem til gavn. Der er således ikke tale om produktionsstøtte eller støtte til udvikling af konkrete spil, filmproduktioner eller kommercielle IP-projekter i enkeltvirksomheder. Copenhagen Gaming, Film and Media Fund (CGFM) er etableret for

Systematic skal levere det nationale situationsoverblik til Beredskabsstyrelsen

BranchenytTopWireless & data28. 10. 2026

Når større hændelser opstår, er et hurtigt og fælles overblik dog afgørende for at kunne koordinere de rette opgaver og ressourcer.  Beredskabsstyrelsen har derfor valgt Systematics platform Rezilient til projektet Redningsberedskabets Nationale Situationsbillede: ét digitalt, kortbaseret

SCN bringer danske KP Sensors’ tilstandsovervågning ud til kunder i hele Europa

AktueltBranchenyt28. 10. 2026

SCN har indgået en europæisk distributionsaftale med den danske sensorproducent Kjærulf Pedersen A/S. Dermed får industrikunder i otte lande lokal adgang til sortimentet KP Sensors: sensorer, der advarer, før en motor, en pumpe, en vindmølle eller en kølecontainer svigter. Et uplanlagt stop

Same Sky udbygger sit program af MEMS-mikrofoner

Komponenter & konnektorer28. 10. 2026

Same Sky og virksomhedens Audio Group introducerer nu 18 nye modeller i sit program af MEMS mikrofoner. CMM-familien er kapslet i kompakte huse helt ned til 2,75mm x 1,85mm x 0,90mm med mulighed for akustisk port i enten top eller bund. MEMS-mikrofonerne i serien tåler reflow-lodning, og de giver

Integreret transformer-driver til isolerede strømforsyninger

Komponenter & konnektorerPower28. 10. 2026

Recom udvider sit sortiment af power-IC'er med RVP007, en integreret transformerdriver til isolerede strømforsyninger med et indgangsspændingsområde på 4,5 - 24V. IC'en integrerer fire power-MOSFET'er i en full-bridge-topologi, hvilket muliggør kompakte strømforsyningsløsninger med få eksterne

Parker Chomerics 3,0 W/m·K termisk gap filler-polstring giver fremragende fjedring og genanvendelighed

Komponenter & konnektorer28. 10. 2026

Parker Hannifins Chomerics Division lancerer Therm-A-Gap PAD 30RB, en termisk ledende gapfiller med fremragende tilpasningsevne og affjedrende egenskaber. Med en termisk ledningsevne på 3,0 W/mK kan brugerne komprimere og genpåføre det nye materiale flere gange med minimalt tab af tykkelse, samtidig

Panasonic Industry udvider sin EVP-serie med nye lydsvage og taktile EVP-BX switche

Komponenter & konnektorer28. 10. 2026

Panasonic Industry udvider sine serier af EVP-BD, EVP-0B, EVP-CD og EVP-BX 6,0mm x 6,0mm SMD top-push, 2-terminal taktile switche med introduktionen af en lydsvag EVP-BX switch. Den nyeste tilføjelse giver en mere stille funktionsmulighed i det etablerede EVP line-up, så designere opnår en større

Bredbåndet undertrykkelse af elektromagnetisk støj gennem høj permeabilitet fra Würth Elektronik

Komponenter & konnektorer26. 10. 2026

Würth Elektronik udbygger sit program til undertrykkelse af støj i kabler. De konventionelle MnZn- og NiZn-ferritkerner til kabelmontage får nu selskab af nanokrystallinske kabelkerner (www.we-online.com/we-ncc). WE-NCC serien giver en bredbåndet undertrykkelse af ledningsbåren elektromagnetisk

Toshiba lancerer digitale low-power dobbeltkanal isolatorer til industrielt udstyr

Komponenter & konnektorer26. 10. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH (“Toshiba”) lancerer fire digitale dobbeltkanal isolatorer, der er designet til at reducere energiforbruget med en samtidig fleksibel signalisolering som tilføjelse af virksomhedens program af industrielle low-power digitale isolatorer. DCL32xx00-serien er rettet mod

Ensartet SPE-standard danner grundlag for fabriksautomation

Komponenter & konnektorer26. 10. 2026

En standardiseret stikudformning til Single Pair Ethernet (SPE) danner grundlag for ensartet Ethernet kommunikation helt ned på fieldniveau. Standardisering med udgangspunkt i IEC 63171-7 giver komponentproducenter og brugere større sikkerhed i planlægningen og understøtter SPE-applikationers

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • EKTOS A/S

    RED-Compliant Radio Modules: 3 Key Integration Checks

  • Mouser Electronics

    Mouser Highlights Industrial AI and Machine Learning in Automation Resource Centre

  • Avnet Silica

    Avnet Silica brings Edge AI to life at Digital Tech Summit 🚀

  • InnoFour

    3D visualization and documentation of manufacturing data

  • Mouser Electronics

    Mouser to Showcase Industrial Automation Expansion at SPS 2026

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Achieves Key Program Milestones for its PIC64-HPSC Spaceflight Computing Series

  • HIN A/S

    ESD-sikring: Har I styr på jordforbindelsen?

  • EKTOS A/S

    Bring Your Electronics Questions to Stand 504 at Digital Tech Summit 

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    MG Chemicals kemiske præparater og loddetilbehør

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    10 år med TME Education-projektet – et årti med støtte til teknisk uddannelse

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny fond åbner første ansøgningsrunde for gaming, IP og audiovisuelle medier i København

    28.10.2026

  • Systematic skal levere det nationale situationsoverblik til Beredskabsstyrelsen

    28.10.2026

  • SCN bringer danske KP Sensors’ tilstandsovervågning ud til kunder i hele Europa

    28.10.2026

  • Same Sky udbygger sit program af MEMS-mikrofoner

    28.10.2026

  • Integreret transformer-driver til isolerede strømforsyninger

    28.10.2026

  • Parker Chomerics 3,0 W/m·K termisk gap filler-polstring giver fremragende fjedring og genanvendelighed

    28.10.2026

  • Panasonic Industry udvider sin EVP-serie med nye lydsvage og taktile EVP-BX switche

    28.10.2026

  • Bredbåndet undertrykkelse af elektromagnetisk støj gennem høj permeabilitet fra Würth Elektronik

    26.10.2026

  • Toshiba lancerer digitale low-power dobbeltkanal isolatorer til industrielt udstyr

    26.10.2026

  • Ensartet SPE-standard danner grundlag for fabriksautomation

    26.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}