• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltWireless & data20. 11. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Fælles videncenter skal give Århus Havn maksimal cyber-sikkerhed

AktueltWireless & data20. 11. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Mere end 40 virksomheder har meldt sig ind som partnere i samarbejdet med Security Tech Space, der er et nyt videnscenter, som skal hjælpe med at løfte cybersikkerhedsniveauet i danske og europæiske virksomheder.

Aarhus Havn håber, at samarbejdet Security Tech Space kan bringe dem på forkant med den nyeste udvikling inden for cybersikkerhed.

Et af medlemmerne er Aarhus Havn, der håber, at samarbejdet kan bringe dem på forkant med både den nyeste udvikling inden for cybersikkerhed samt de regler og regulativer, der er inden for området.

På sit kontor på yderste mole syd for Aarhus har havnedirektør Thomas Haber Borch udsigt til størstedelen af den containertrafik, der lander i Danmark. Havnen er en af de største i Norden og står for størstedelen af containertrafikken ind og ud af Danmark. Det er samtidig den eneste havn i Danmark, der har plads til de oceangående containerskibe, der ofte kommer fra Asien med mange af de tech-ting, som vi omgiver os med i vores dagligdag. Havnen udgør også et vigtigt bindeled for trafikken mellem Danmark og Grønland:

– 75 procent af alle varer kommer ind via vores havne, og 70 procent af den containertrafik kommer ind via Aarhus Havn. Vi er omsætningsmæssigt langt den største. Det gælder også inden for bulk, som er korn og foderstoffer, så det er utrolig vigtigt, at de digitale systemer virker hos os. Det er også sådan, at Center for Cybersikkerhed, der hører under Forsvarets Efterretningstjeneste (FE), har defineret havne som national kritisk infrastruktur. Det er derfor utrolig vigtigt, at cybersikkerheden er i top.

Mange aktører og digitale systemer

Med flere kilometer kajplads med plads til skibe og containere, så udgør Aarhus Havn et komplekst krydsfelt af kunder, aktører og forskellige kompetencer. Mange af havnens aktiviteter er digitale. Det gælder lige fra havnens kraner til mange af de systemer, som styrer havnen.

– Hvis man får ram på nogle af de her systemer, så kan det i værste tilfælde betyde, at det kan være svært at få varer ind og ud af havnen. Det er ikke kun på havnen, at det vil få konsekvenser. Det vil også påvirke mange af de aktører, der spiller ind i havnen.

Ifølge Thomas Haber Borch oplever de ikke cybertruslen direkte, men de er meget opmærksomme på, at havne generelt rundt om i verden bliver udsat for cyberangreb.

– Vi har generelt et højt niveau inden for cybersikkerhed, og vi øger hele tiden vores digitale sikkerhed. Det gælder også vores arbejdsstationer, så den enkelte medarbejder føler måske nogle gange, at der sker lige lovlig mange forandringer i forhold til passwords og tofaktor-identifikation. Men det er nødvendigt, for at den form for angreb ikke skal ske her.

Thomas Haber Borch håber, at de med samarbejdet med Security Tech Space kan være i front med udviklingen:

– Der sker hele tiden store forandringer og en udvikling i forhold til de angreb, som vi ser rundt om i verden. Vi håber, at vi med det her samarbejde kan blive ved med at være i front inden for den digitale sikkerhed og de regler, der er inden for området. Det er altid godt at alliere sig med andre og få noget input udefra. Truslerne udvikler sig hele tiden, så det er vigtigt at stå sammen, hvis vi og vores medarbejdere skal være klædt på til udvikling.

– Ud over at udveksle viden, så stiller vi os selv til rådighed overfor studerende inden for cybersikkerhed, som så har mulighed for at komme i praktik hos Aarhus Havn, forklarer han.

Skal bidrage med ny viden

Der er fantastisk opbakning fra medlemsvirksomhederne, lyder det fra Peer H. Kristensen, direktør for Security Tech Space, der siden centrets etablering i september har været ude og besøge mange af de virksomheder, der har tilsluttet sig centret.

– Det bekræfter, at der er et stort behov for viden, netværk og løsninger indenfor cybersikkerhed, fortæller Peer H. Kristensen, der især ser to udfordringer ude hos virksomhederne.

– Den ene er, at det er krævende at løfte beredskabet mod cybertruslen. Som lille virksomhed har man typisk ikke ressourcerne til det, da det kræver, at man er up-to-date med en trussel, som ændrer sig hele tiden. Den anden er, at det kan være svært at tiltrække kompetencer inden for cybersikkerhed. Der er simpelthen mangel på folk.

Det er netop det, som han håber, at centret kan være med til at løfte i samarbejde med virksomhederne.

– Det overordnede mål er at beskytte borgere, virksomheder og det offentlige mod cyberangreb. Centret kan fungere som indgangsport, og være med til at styrke det faglige miljø i form af den nyeste viden, talentudvikling og rekruttering. Vi har samtidig forskere i verdensklasse på området, som også kan bidrage til nye teknologiske løsninger.

Fakta

Security Tech Space er etableret pr. 1. september 2023.

Security Tech Space er et videncenter med fokus på forskning, innovation og erhvervsudvikling. Centret skal sammen med danske virksomheder, forsvaret og forsvarsindustrien udvikle løsninger, som kan løfte cybersikkerhedsniveauet i danske og europæiske virksomheder.

Partnerne bag er: Alexandra Instituttet, Aarhus Universitet, INCUBA A/S og Aarhus Kommune.

Læs mere om Security Tech Space på https://securitytechspace.dk/

Skrevet i: Aktuelt, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

Toshiba lancerer kompakte eFuse IC’er til beskyttelse af 1,8V forsynings-rails

Komponenter & konnektorer06. 11. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer TCKE5-serien af elektroniske sikrings-IC’er (eFuses), hvilket udvider programmet af komponenter til beskyttelse af forsynings-rails til nu også at supportere 1,8V forsyninger i elektronik, hvor pladsen er trang. Applikationer inkluderer SD memory-cards, USB-

Power Integrations lancerer 4. generation af sin banebrydende CAPZero X-kapacitorafladnings IC-familie

Komponenter & konnektorerPower06. 11. 2026

Power Integrations™ udvider sin brancheledende familie af CAPZero™ X-kondensatorudladnings IC’er med introduktion af CAPZero™-4 komponenten til industrielle- og forbrugerapplikationer. Power Integrations er pionér inden for X-kondensatorudladning, som afkobler den

STMicroelectronics’ STM32H7P-MCU’er tilføjer hardware-acceleration til DSP- og edge-AI-opgaver

IoT & embeddedKomponenter & konnektorer06. 11. 2026

STM32H7P udvider sin velafprøvede STM32H7-serie. Med to dedikerede hardwareacceleratorer og en 520 MHz Cortex-M7-kerne leverer den 1,7 gange højere ydelse end andre MCU’er på markedet. Ved at kombinere forbedret realtidsydelse med avanceret hardwareacceleration til DSP og edge-AI gør disse

Telenor vil ruste Norden, før den næste digitale krise rammer

AktueltWireless & data06. 11. 2026

Trusler om cyberangreb, sabotage og et skærpet geopolitisk trusselsbillede øger presset på Nordens kritiske infrastruktur. I sin nye sikkerhedsrapport, Nordic Digital Security 2026, opfordrer Telenor de nordiske lande til at styrke det fælles beredskab og blive bedre til at hjælpe hinanden, når

GPV’s evne til at tilpasse sig ændrede markedsforhold afspejles i rekordhøjt kvartalsresultat

BranchenytProduktionTop06. 11. 2026

Med afsæt i et højere aktivitetsniveau opnåede GPV i 3. kvartal 2026 sit bedste EBITDA-resultat for et kvartal nogensinde. Et højere salg medførte en øget kapacitetsudnyttelse og en forbedret driftseffektivitet, hvilket påvirkede lønsomheden positivt. Ordreindgangen var fortsat høj i årets første ni

4-kanals e-Fuse fra Recom til 24VDC-systemer i kun 22mm bredde

Power06. 11. 2026

Med RACPRO1-4SP/BS udvider RECOM sin Racpro-familie med en kompakt elektronisk 4-kanals sikring (e-Fuse) til industriel 24VDC-strømfordeling. Enheden er kun 22mm bred og har fire individuelt beskyttede udgange. Den fås som RACPRO1-4SP/24V/5A/BS med 4 x 5A og som RACPRO1-4SP/24V/10A/BS med 4 x 10A.

USA Told fylder i debatten men ikke nødvendigvis i eksportregnskabet

AktueltBranchenyt06. 11. 2026

I disse år har told stor mediemæssig og politisk opmærksomhed, og usikkerheden om toldsatser kan fylde meget for danske eksportører. Men faktisk er told en mindre og mindre faktor i international handel. I stedet er det andre handelshindringer, der fylder, viser forskning. November 2026

Danske NeoCortec udstiller på electronica 2026

EventsIoT & embeddedWireless & data04. 11. 2026

Under electronica 2026 mellem 10. og 13. november i München vil NeoCortec, der fremstiller den tovejs trådløse mesh-netværks protokol-stack med et ultralavt forbrug, NeoMesh, demonstrere sin trådløse mesh-netværksprotokol og software-stack, NeoMesh, i hal C2, stand 511. NeoMesh leveres i flere

Nye piano DIP-switche (museklaverer) med kompakte footprints fra Same Sky

Komponenter & konnektorer04. 11. 2026

Same Sky og virksomhedens Switches Group introducerer nu nye og kompakte piano DIP-switche – også populært kaldet ”museklaverer” til sit DIP-switch program. DS06-127-SMT, DS07-254 og DS08-254-SMT serierne er i kompakte kapslinger med bredder helt ned til 6mm og profilhøjder helt ned til 4,2mm, hvad

Phoenix Contact på electronica 2026: “Connect what matters”

EventsKomponenter & konnektorer04. 11. 2026

Under sloganet “Connect what matters” vil Phoenix Contact på electronica 2026 den 10-13. november i München vise teknologier og løsninger til fremtidens elektriske og digitale verden. Fokus vil være på high-performance forbindelser til power, data og signaler. De danner grundlag for elektrificering,

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser’s Newest Issue of Methods Technology and Solutions Journal Explores the Future of Food Sustainability

  • Phoenix Contact A/S

    Nye IPD 1,5 installationstik og fordelere til pladsbesparende energifordeling

  • EKTOS A/S

    RED-Compliant Radio Modules: Open Lab in Struer

  • Phoenix Contact A/S

    Nye, delvist forgyldte crimpkontakter til industristik: større effektivitet i automatiske produktionsprocesser

  • HIN A/S

    Skru op for varmen – og kontrollen

  • Phoenix Contact A/S

    Single Pair Ethernet: ensartet standard danner grundlag for fabriksautomation

  • InnoFour

    Cyber Resilience Act (CRA)

  • ACTEC A/S

    Mød ACTEC på Digital Tech Summit 2026

  • Phoenix Contact A/S

    Phoenix Contact på electronica 2026: “Connect what matters” – effektive forbindelser til the All Electric Society

  • Mouser Electronics

    Mouser Now Shipping New Samtec VITA 90 VNX+ Solutions for Industrial, Defence, and Aerospace Applications

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Toshiba lancerer kompakte eFuse IC’er til beskyttelse af 1,8V forsynings-rails

    06.11.2026

  • Power Integrations lancerer 4. generation af sin banebrydende CAPZero X-kapacitorafladnings IC-familie

    06.11.2026

  • STMicroelectronics’ STM32H7P-MCU’er tilføjer hardware-acceleration til DSP- og edge-AI-opgaver

    06.11.2026

  • Telenor vil ruste Norden, før den næste digitale krise rammer

    06.11.2026

  • GPV’s evne til at tilpasse sig ændrede markedsforhold afspejles i rekordhøjt kvartalsresultat

    06.11.2026

  • 4-kanals e-Fuse fra Recom til 24VDC-systemer i kun 22mm bredde

    06.11.2026

  • USA Told fylder i debatten men ikke nødvendigvis i eksportregnskabet

    06.11.2026

  • Danske NeoCortec udstiller på electronica 2026

    04.11.2026

  • Nye piano DIP-switche (museklaverer) med kompakte footprints fra Same Sky

    04.11.2026

  • Phoenix Contact på electronica 2026: “Connect what matters”

    04.11.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}