• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltPower23. 06. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Få del i de 850 millioner til udvikling af grønt brændstof – ansøgning haster!

AktueltPower23. 06. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

Danmark skal være med helt fremme, når det kommer til udviklingen af fremtidens grønne brændstof-løsninger. En stærk transportsektor, en stor produktion af vedvarende energi, et robust forskningsmiljø og en lang tradition for at samarbejde på tværs betyder, at dansk erhvervsliv har et stort potentiale for at bidrage til udviklingen af grønne brændstoffer. Derfor har regeringen sammen med Venstre, Dansk Folkeparti, Radikale Venstre, Socialistisk Folkeparti, Enhedslisten, Konservative Folkeparti, Liberal Alliance og Alternativet afsat 850 mio. kr. til udviklingen af danske Power-to-X-projekter i Danmark og EU.

Grønt, brintbaseret brændstof kan blive et erhvervseventyr for dansk industri. Folketinget har afsat 850 millioner DKK til innovative projekter – men det haster med at få søgt om midlerne.

Midlerne afsættes til et fælleseuropæisk projekt om grøn brint, et såkaldt IPCEI, der har til formål at understøtte store, transnationale udviklingsprojekter, som kan komme hele Europa til gavn. Fordelen ved at give støtte gennem IPCEI er, at det giver mere fleksible rammer for at understøtte udbuddet af vedvarende brint og andre PtX-projekter med henblik på at bringe omkostningerne ned, så udbuddet på sigt kan matche efterspørgslen på markedsbaseret vilkår.

Virksomheder i hele Europa – også i Danmark – viser stigende interesse for at investere i og udvikle vedvarende brint med henblik på at gøre den konkurrencedygtig inden for bl.a. den tunge industri og den tunge transport, som i dag udleder store mængder CO2. Danmark indstiller i alt seks projekter til at modtage støtte, og regeringen har høje forventninger til de danske projekter, der er indstillet. I begyndelsen af juni begyndte processen med at matche de seks danske projekter med andre landes projekter. I juli forventes den endelige udvælgelse at finde sted.

Tommy Ahlers, Venstre:
– Endelig sker der noget. Erhvervslivet har længe råbt på, at vi politisk skal bakke op om Power-to-X med konkret handling. Og det gør vi med den her aftale, selvom vi stadigvæk mangler en overordnet strategi for området. Men det er godt, at vi nu rykker på Power-to-X. Når vi gør det og giver støtte til danske projekter, så øger vi sandsynligheden for, at Power-to-X både bliver en stor gevinst for klimaet og et grundlag for endnu et dansk erhvervseventyr. Konkurrencen på det her område er nemlig hård. Det er ikke en scene, vi har for os selv, som vi har haft det med vindmøllerne. Andre store lande rykker også på Power-to-X, og derfor er det vigtigt, at vi fra dansk side får sat skub i udviklingen.

Morten Messerschmidt, Dansk Folkeparti:
– Vi skal lave klimatiltag, der kommer dansk erhvervsliv til gavn, og som kreerer nye danske arbejdspladser. Her har produktionen af Power-to-X et enormt potentiale, men det kræver, at vi sætter fart på den danske indsats. Med aftalen giver vi nu en håndsrækning til projekter, hvor både producenter og aftagere af de grønne brændsler deltager. Det kan skubbe på udviklingen, og jeg forventer, at aftalen hurtigt bliver fulgt op af flere tiltag, som er nødvendige for at realisere Danmarks grønne erhvervspotentiale.

Katarina Ammitzbøll, Det Konservative Folkeparti:
– Vi er glade for, at vi med denne aftale sætter vi skub på udvikling og skalering af brint, som er en af de essentielle løsninger for omstilling til grøn energi og særligt for den tunge transport. Virksomhederne er klar, og en af styrkerne ved IPCEI er netop virksomhedspartnerskaberne nationalt såvel som på tværs af grænser. Hvis vi skal være i front på grønne dagsorden i Europa, er deltagelse i IPCEI uhyre vigtigt.

Søren Egge Rasmussen, Enhedslisten:
– Enhedslisten har i mange år arbejdet for, at brint kommer til at fylde mere i det samlede energisystem og i fremtiden bruges klogt, når fossile energikilder skal afvikles. Jeg håber, at de danske firmaer, som kan få økonomisk støtte til at udvikle løsninger, kan komme i mål i store bæredygtige produktioner af brint.

Signe Munk, Socialistisk Folkeparti:
– Vi skal tage syvmileskridt i klimakampen, og her er brint en afgørende brik. Derfor giver vi nu 850 mio. kroner i ryggen til de danske virksomheder, der er klar med banebrydende brintprojekter.

Torsten Gejl, Alternativet:
– Brint er en naturlig del af omstillingen, når den målrettes international flytrafik og skibstrafik, og når der er tale om international trafik, giver det god mening med fælleseuropæiske projekter. Derfor er Alternativet glade for at være med i en aftale der peger frem mod anvendelsen af brint.

FAKTA

Europa-Kommissionen giver via IPCEI mulighed for statsstøtte til vigtige projekter af fælleseuropæisk interesse (Important Projects of Common European Interest).

Når et projekt bliver godkendt til støtte via IPCEI, er rammerne for statsstøtte mere fleksible end de normalt ville være.

Det er en forudsætning for deltagelse, at der både tildeles statsstøttemidler, samt at de deltagende virksomheder også bidrager med finansiering selv.

Projekterne kan spænde over hele værdikæden for brint og PtX-produkter: Fra produktion (elektrolyseanlæg) til lagring, transport og distribution (rør, tankstationer, lagringsteknologier, mv.) samt anvendelse i diverse sektorer (fx tung transport og industri).

Et IPCEI-projekt skal være et væsentligt bidrag til EU’s konkurrencedygtighed og involvere mere end én medlemsstat – fordelene skal komme en væsentlig del af EU til gode.

Dansk deltagelse i IPCEI-projektet kan hjælpe til skabe et marked, hvor brint og PtX-produkter kan afsættes. De deltagende virksomheder kan desuden bidrage til at skubbe brint-udviklingen i en grønnere retning i en europæisk kontekst.

Danmarks finansiering til IPCEI for brint er en kombination af nye midler samt omprioritering af eksisterende midler. Der er bl.a. afsat 610 mio. kr. af nye midler og 240 mio. kr. af eksisterende midler.

Det er Erhvervsstyrelsen, der står for behandlingen af de danske ansøgninger på området – se mere på Erhvervsstyrelsens hjemmeside.

Skrevet i: Aktuelt, Power

Seneste nyt fra redaktionen

Smal i metal – men ikke spor “heavy”

Komponenter & konnektorer03. 08. 2026

Ofte er det yderst trangt med pladsen, især når det gælder systemer inden for medicoteknik, industri samt test og måling. Derfor har ODU udviklet en ekstra variant i ODU-MAC Rapid-konnektorserien. Som et alternativ til det nuværende plasthus fås der nu en version i metal. Fordelen ved at anvende

SCVOT2 Vortex flow- og temperatursensor til væskekøling i datacentre

Komponenter & konnektorerTest & mål03. 08. 2026

Parker Hannifin lancerer SCVOT2 Vortex flow- og temperatursensoren - en kompakt, højtydende sensorløsning, der er udviklet til at understøtte hurtig implementering af væskekøling i datacentre. SCVOT2, der er udviklet til moderne kølearkitekturer – herunder direkte-til-chip- og

Forskere vil bruge data fra ambulancer til at undgå unødige indlæggelser

Design & udviklingTest & målWireless & data03. 08. 2026

I samarbejde med Region Nordjylland og virksomheden Treat Systems ApS har forskere fra Aalborg Universitet udviklet en prototype på et AI-baseret system, der løbende vurderer patientens tilstand allerede i ambulancen. Systemet skal hjælpe ambulancepersonalet med hurtigere at identificere patienter

Suno dømt for ulovlig brug af ophavsretligt beskyttet musik

BranchenytWireless & data03. 08. 2026

Der er faldet dom i den tyske musikrettighedsorganisation GEMAs søgsmål mod Suno om ulovlig brug af ophavsretligt beskyttet musik. Den tyske domstol slår fast, at Suno har krænket både amerikansk og tysk

Et lovende 2. halvår for dansk elektronik

BranchenytDesign & udviklingProduktionTop03. 08. 2026

Så er vi i gang igen efter juli-måned og en forhåbentlig fin sommerferie for os alle i branchen. Og det vil nok være godt, hvis alle har fået samlet kræfter, for meget tyder på, at de bliver rigeligt at tage sig til på et globalt marked, der mere nu end nogensinde før efterspørger elektronik - også

Rekordstor interesse for DTU blandt de nye studenter – men må afvise over 1.000 ansøgere

AktueltBranchenyt03. 08. 2026

På en række parametre er interessen for DTU’s ingeniøruddannelser stigende blandt Danmarks unge, viser de netop offentliggjorte tal for optaget på de danske universiteter. DTU kan tilbyde studieplads til 2.202 nye studerende, hvilket er 4 pct. flere end sidste år. Samtidig havde mere end 3.300

Igen tryk på kedlerne for europæisk komponentefterspørgsel og -distribution

AktueltBranchenyt03. 08. 2026

Brancheforeningen, DMASS, har netop udgivet sin seneste rapport for distributionsmarkedet for komponenter i Europa, og det ligner umiddelbart gode nyheder for elektronikmarkedet, omend med et par advarselsflag i forhold til allokering af kritiske komponenter som eksempelvis DRAM. Det europæiske

NKT Photonics A/S skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S

Branchenyt29. 06. 2026

NKT Photonics A/S er pr. 25. juni 2026 blevet til Lasers & Fibers Business Unit i Hamamatsu Photonics Group og skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S. Navneændringen markerer begyndelsen på et nyt kapitel efter Hamamatsu Photonics K.K.’s opkøb af NKT Photonics i 2024. Det nye navn gør det

Lysdioder tåler høje temperaturer

Komponenter & konnektorer29. 06. 2026

Würth Elektronik udvider sin “WL-SFTW SMT Full-color TOP LED Waterclear” produktfamilie. De nye RGB-lysdioder i de respektive kapslinger, PLCC4 2121, PLCC4 3528 og PLCC6 3528 er kendetegnet ved en fremragende varmetolerance. Deres ufølsomhed over for temperaturer mellem -40°C og +100°C gør dem til

Toshiba lancerer 60 V- og 100V N-kanal effekt-MOSFETs i tre nye kapslinger

Komponenter & konnektorerPower29. 06. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH udvider sin portefølje af N-kanal effekt-MOSFETs med lanceringen er ni nye komponenter tre forskellige, små, men effektivt varmeafledende kapslinger. Det nye lineup består af tre 100 V-produkter til 48 V forsynings-rails i industrielt udstyr og seks 60 V-produkter til

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    OPDAG PRAKTISKE ANVENDELSER AF EDGE AI MED ARDUINO UNO Q

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    HVORDAN OVERVÅGE VIBRATIONER I MASKINER UDEN AT OPBYGGE ET HELT AUTOMATIONSSYSTEM?

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    SKAL ENHVER AI-ENHED VÆRE FORBUNDET TIL SKYEN?

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    KRÆVER ET KVALITETSKONTROLSYSTEM ALTID ET INTELLIGENT KAMERA?

  • Mouser Electronics

    Now at Mouser: STMicroelectronics’ ASM330LHHG1 6-Axis IMU for Dead Reckoning and Non-Safety Automotive Applications

  • Mouser Electronics

    Authorised Distributor Mouser Electronics Stocking the Latest Products and Solutions from Omron Industrial Automation

  • Eltraco Automation

    Vi søger en servicetekniker til elektronikindustrien

  • Mouser Electronics

    Mouser Signs Global Distribution Agreement with Red Lion by HMS Networks to Deliver Innovative Industrial Data Access and Control Solutions

  • ODU Denmark

    Hent kataloget med ODU-MAC® og ODU-DOCK Silver-Line stik

  • ODU Denmark

    Hybridstikket, der passer ind, hvor pladsen er trang

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Smal i metal – men ikke spor “heavy”

    03.08.2026

  • SCVOT2 Vortex flow- og temperatursensor til væskekøling i datacentre

    03.08.2026

  • Forskere vil bruge data fra ambulancer til at undgå unødige indlæggelser

    03.08.2026

  • Suno dømt for ulovlig brug af ophavsretligt beskyttet musik

    03.08.2026

  • Et lovende 2. halvår for dansk elektronik

    03.08.2026

  • Rekordstor interesse for DTU blandt de nye studenter – men må afvise over 1.000 ansøgere

    03.08.2026

  • Igen tryk på kedlerne for europæisk komponentefterspørgsel og -distribution

    03.08.2026

  • NKT Photonics A/S skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S

    29.06.2026

  • Lysdioder tåler høje temperaturer

    29.06.2026

  • Toshiba lancerer 60 V- og 100V N-kanal effekt-MOSFETs i tre nye kapslinger

    29.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}