• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltPower23. 06. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Få del i de 850 millioner til udvikling af grønt brændstof – ansøgning haster!

AktueltPower23. 06. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

Danmark skal være med helt fremme, når det kommer til udviklingen af fremtidens grønne brændstof-løsninger. En stærk transportsektor, en stor produktion af vedvarende energi, et robust forskningsmiljø og en lang tradition for at samarbejde på tværs betyder, at dansk erhvervsliv har et stort potentiale for at bidrage til udviklingen af grønne brændstoffer. Derfor har regeringen sammen med Venstre, Dansk Folkeparti, Radikale Venstre, Socialistisk Folkeparti, Enhedslisten, Konservative Folkeparti, Liberal Alliance og Alternativet afsat 850 mio. kr. til udviklingen af danske Power-to-X-projekter i Danmark og EU.

Grønt, brintbaseret brændstof kan blive et erhvervseventyr for dansk industri. Folketinget har afsat 850 millioner DKK til innovative projekter – men det haster med at få søgt om midlerne.

Midlerne afsættes til et fælleseuropæisk projekt om grøn brint, et såkaldt IPCEI, der har til formål at understøtte store, transnationale udviklingsprojekter, som kan komme hele Europa til gavn. Fordelen ved at give støtte gennem IPCEI er, at det giver mere fleksible rammer for at understøtte udbuddet af vedvarende brint og andre PtX-projekter med henblik på at bringe omkostningerne ned, så udbuddet på sigt kan matche efterspørgslen på markedsbaseret vilkår.

Virksomheder i hele Europa – også i Danmark – viser stigende interesse for at investere i og udvikle vedvarende brint med henblik på at gøre den konkurrencedygtig inden for bl.a. den tunge industri og den tunge transport, som i dag udleder store mængder CO2. Danmark indstiller i alt seks projekter til at modtage støtte, og regeringen har høje forventninger til de danske projekter, der er indstillet. I begyndelsen af juni begyndte processen med at matche de seks danske projekter med andre landes projekter. I juli forventes den endelige udvælgelse at finde sted.

Tommy Ahlers, Venstre:
– Endelig sker der noget. Erhvervslivet har længe råbt på, at vi politisk skal bakke op om Power-to-X med konkret handling. Og det gør vi med den her aftale, selvom vi stadigvæk mangler en overordnet strategi for området. Men det er godt, at vi nu rykker på Power-to-X. Når vi gør det og giver støtte til danske projekter, så øger vi sandsynligheden for, at Power-to-X både bliver en stor gevinst for klimaet og et grundlag for endnu et dansk erhvervseventyr. Konkurrencen på det her område er nemlig hård. Det er ikke en scene, vi har for os selv, som vi har haft det med vindmøllerne. Andre store lande rykker også på Power-to-X, og derfor er det vigtigt, at vi fra dansk side får sat skub i udviklingen.

Morten Messerschmidt, Dansk Folkeparti:
– Vi skal lave klimatiltag, der kommer dansk erhvervsliv til gavn, og som kreerer nye danske arbejdspladser. Her har produktionen af Power-to-X et enormt potentiale, men det kræver, at vi sætter fart på den danske indsats. Med aftalen giver vi nu en håndsrækning til projekter, hvor både producenter og aftagere af de grønne brændsler deltager. Det kan skubbe på udviklingen, og jeg forventer, at aftalen hurtigt bliver fulgt op af flere tiltag, som er nødvendige for at realisere Danmarks grønne erhvervspotentiale.

Katarina Ammitzbøll, Det Konservative Folkeparti:
– Vi er glade for, at vi med denne aftale sætter vi skub på udvikling og skalering af brint, som er en af de essentielle løsninger for omstilling til grøn energi og særligt for den tunge transport. Virksomhederne er klar, og en af styrkerne ved IPCEI er netop virksomhedspartnerskaberne nationalt såvel som på tværs af grænser. Hvis vi skal være i front på grønne dagsorden i Europa, er deltagelse i IPCEI uhyre vigtigt.

Søren Egge Rasmussen, Enhedslisten:
– Enhedslisten har i mange år arbejdet for, at brint kommer til at fylde mere i det samlede energisystem og i fremtiden bruges klogt, når fossile energikilder skal afvikles. Jeg håber, at de danske firmaer, som kan få økonomisk støtte til at udvikle løsninger, kan komme i mål i store bæredygtige produktioner af brint.

Signe Munk, Socialistisk Folkeparti:
– Vi skal tage syvmileskridt i klimakampen, og her er brint en afgørende brik. Derfor giver vi nu 850 mio. kroner i ryggen til de danske virksomheder, der er klar med banebrydende brintprojekter.

Torsten Gejl, Alternativet:
– Brint er en naturlig del af omstillingen, når den målrettes international flytrafik og skibstrafik, og når der er tale om international trafik, giver det god mening med fælleseuropæiske projekter. Derfor er Alternativet glade for at være med i en aftale der peger frem mod anvendelsen af brint.

FAKTA

Europa-Kommissionen giver via IPCEI mulighed for statsstøtte til vigtige projekter af fælleseuropæisk interesse (Important Projects of Common European Interest).

Når et projekt bliver godkendt til støtte via IPCEI, er rammerne for statsstøtte mere fleksible end de normalt ville være.

Det er en forudsætning for deltagelse, at der både tildeles statsstøttemidler, samt at de deltagende virksomheder også bidrager med finansiering selv.

Projekterne kan spænde over hele værdikæden for brint og PtX-produkter: Fra produktion (elektrolyseanlæg) til lagring, transport og distribution (rør, tankstationer, lagringsteknologier, mv.) samt anvendelse i diverse sektorer (fx tung transport og industri).

Et IPCEI-projekt skal være et væsentligt bidrag til EU’s konkurrencedygtighed og involvere mere end én medlemsstat – fordelene skal komme en væsentlig del af EU til gode.

Dansk deltagelse i IPCEI-projektet kan hjælpe til skabe et marked, hvor brint og PtX-produkter kan afsættes. De deltagende virksomheder kan desuden bidrage til at skubbe brint-udviklingen i en grønnere retning i en europæisk kontekst.

Danmarks finansiering til IPCEI for brint er en kombination af nye midler samt omprioritering af eksisterende midler. Der er bl.a. afsat 610 mio. kr. af nye midler og 240 mio. kr. af eksisterende midler.

Det er Erhvervsstyrelsen, der står for behandlingen af de danske ansøgninger på området – se mere på Erhvervsstyrelsens hjemmeside.

Skrevet i: Aktuelt, Power

Seneste nyt fra redaktionen

DI: Klimafremskrivningen vurderer, at 2030-klimamålet står til at blive indfriet

BranchenytPower18. 05. 2026

Årets klimastatus og -fremskrivning (KF26) fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet viser, at Danmark fortsat står til at opfylde 2030-klimamålet. Det er et vigtigt skridt for den danske klimaindsats og et klart tegn på, at virksomhederne leverer markante reduktioner. - Jeg hæfter mig ved, at

Højpålidelig Stratos T2-serie af mediekonvertere fra Cinch

Komponenter & konnektorer18. 05. 2026

Den robuste Stratos T2-serie af mediekonvertere fra Cinch Connectivity Solutions bliver nu leveret gennem Powell Electronics, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenttyper til hi-rel applikationer til forsvars-, aerospace- og industriformål. Komponenterne er designet til at give

Djøf: Ledere bruger AI i stor stil – men hver fjerde føler at de mangler kompetencerne

BranchenytWireless & data18. 05. 2026

- Det er problematisk, at så mange ledere ikke oplever, at de har de nødvendige kompetencer til at arbejde med og lede i forhold til kunstig intelligens. Når teknologien allerede fylder så meget i hverdagen, skal kompetencerne følge med, siger Sara Vergo, formand for Djøf. 84% af lederne bruger

Anglia indgår paneuropæisk distributionsaftale med Same Sky

Branchenyt18. 05. 2026

Anglia Components har underskrevet en paneuropæisk distributionsaftale med Same Sky, producent af et stadigt voksende udvalg af produktteknologier, herunder audio, konnektering, aktuator og kontrolsystemer, relæer, sensorer, kontakter og termiske styringer. Same Sky var tidligere kendt som CUI

Erhvervslivets Tænketank: Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

AktueltBranchenytDesign & udvikling18. 05. 2026

Nu lanceres Nordic Compass – en ny fællesnordisk alliance, bestående af førende nordiske virksomheder, fonde og organisationer, herunder danske aktører som Novo Nordisk Fonden, Chr. Augustinus Fabrikker, Danfoss og Ørsted. Ambitionen er at omsætte nordiske industrielle styrkepositioner til konkrete

Kom tæt på forskningen på DTU med Folkeuniversitet

AktueltEvents18. 05. 2026

Hvis man er nysgerrig efter at se, hvordan fremtidens, kvantechips og energimaterialer bliver udviklet, har man nu mulighed for at komme helt tæt på forskningen på DTU. DTU og Københavns Folkeuniversitet har netop åbnet for efterårssæsonen i Lyngby. Her kan du komme på rundvisninger i DTU’s

Elektronikmessen 2026: I morgen går det løs – og med et flot konferenceprogram

Design & udviklingEventsProduktionTop18. 05. 2026

Tre forårsdage i Odense er slet ikke tosset, og måske endda mere charmerende end tre sensommerdage, der ellers har været normen. Men i morgen går det løs: Tirsdag til torsdag, 19. - 22. maj, løber Elektronikmessen 2026 af stablen i Odense Congress Center, og med henblik på den udvikling, hele

Medicinsk ressourcecenter for næste generations healthcare-designs

Design & udviklingIoT & embedded15. 05. 2026

Mouser Electronics gør opmærksom på sit omfattende medicinske ressourcecenter for implementeringsmodne healthcare-værktøjer. Centret giver ingeniører og designere af healthcare-løsninger essourcer til at udvikle avancerede medicinske teknologier og holde sig informeret om nye tendenser, der former

Udvidelse af Würth Elektroniks program af kontakter

Komponenter & konnektorer15. 05. 2026

Würth Elektronik udvider sit program af kontakter. De populære SMT-taster/-kontakter med kort vandring får nu selskab af en ny størrelse/version: “WS-TASV SMT Tact Switch 4.5*3.2 mm”. Tasterne/kontakterne leveres i tre forskellige versioner til varierende tastetryk. Familien af afbrydere til typisk

40 år i Danmark for leverandør af sensor- og automationsløsninger

Branchenyt15. 05. 2026

I denne uge kunne Sick Danmark fejre sit 40-års jubilæum. Siden åbningen den 13. maj 1986 har virksomheden udviklet sig fra sin spæde opstart til en af de førende sensorleverandører på det danske marked. Virksomhedens vækst afspejler udviklingen i dansk industri – fra lav automatisering i

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    ST Microelectronics og Würth Elektronik afholder Motor Inverter seminar i Aarhus

  • InnoFour

    What’s new in HyperLynx 2604

  • InnoFour

    Evertiq Expo Lund

  • Mouser Electronics

    Mouser Highlights Medical Resource Centre for Next-Generation, Deployable Healthcare Designs

  • Elektronikmessen

    AI-agenter revolutionerer elektronikdesign: Softwarelaget bliver vigtigere end nogensinde

  • InnoFour

    Accelerate and Scale Early Validation with Polarion

  • Microchip Technology Inc.

    Næstegenerations 100/1000BASE T1 enkeltpars Ethernet PHY’er integrerer MACsec Security, Time Sensitive Networking og funktionssikkerhed

  • Elektronikmessen

    Ny workshop på Elektronikmessen 2026: Kan 3D print accelerere vejen fra prototype til produktion?

  • HIN A/S

    Nitrogen i elektronikproduktionen – oplev et Airco-demoanlæg på Elektronikmessen

  • Elektronikmessen

    CenSec på Elektronikmessen: Nye muligheder for elektronikbranchen

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • DI: Klimafremskrivningen vurderer, at 2030-klimamålet står til at blive indfriet

    18.05.2026

  • Højpålidelig Stratos T2-serie af mediekonvertere fra Cinch

    18.05.2026

  • Djøf: Ledere bruger AI i stor stil – men hver fjerde føler at de mangler kompetencerne

    18.05.2026

  • Anglia indgår paneuropæisk distributionsaftale med Same Sky

    18.05.2026

  • Erhvervslivets Tænketank: Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

    18.05.2026

  • Kom tæt på forskningen på DTU med Folkeuniversitet

    18.05.2026

  • Elektronikmessen 2026: I morgen går det løs – og med et flot konferenceprogram

    18.05.2026

  • Medicinsk ressourcecenter for næste generations healthcare-designs

    15.05.2026

  • Udvidelse af Würth Elektroniks program af kontakter

    15.05.2026

  • 40 år i Danmark for leverandør af sensor- og automationsløsninger

    15.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik