• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udviklingTopWireless & data24. 10. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Europas største åbne kvantecomputer skal etableres på Niels Bohr Institutet

Design & udviklingTopWireless & data24. 10. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Danmark styrker sin infrastruktur i kvanteteknologiudvikling ved at etablere en kvantecomputer på Niels Bohr Institutet, hvor alle komponenter kan åbnes, undersøges og udvikles. Med sine 25 kvantebits bliver kvantecomputeren den hidtil største på dansk grund og en af få i samme størrelsesorden i Europa. Innovationsfonden har investeret 39,6 mio. kr. i projektet, der skal give dansk forskning og industri et forspring i forståelsen af teknologiens muligheder og begrænsninger.

Projekt forener flere grene af forskning i kvanteinformation i Danmark
Morten Kjaergaard, Associate Professor ved Niels Bohr Institutet, forsker i kvanteinformationsfysik og projektleder på DanQ. Foto: Novo Nordisk Fonden

Kvantecomputere kan i fremtiden blive et nøgleværktøj til at løse komplekse udfordringer inden for eksempelvis kemi, materialeudvikling og avancerede medicinske modeller og kan potentielt bidrage til at løse samfundsudfordringer som f.eks. den grønne omstilling.

For at være i stand til at udnytte det store potentiale, som kvantecomputere rummer, vil et nyt forskningsprojekt – der forener grundforskning, anvendt forskning og teknologiudvikling – etablere en superledende kvantecomputer på Niels Bohr Institutet.

Kvantecomputeren vil rumme hele fem gange så mange kvantebits som den næststørste af sin art på dansk grund på nuværende tidspunkt. Der findes kun en håndfuld  åbne kvantecomputere af tilsvarende størrelse i hele verden, som forskningsgrupper har adgang til.

– Jeg synes, det er fascinerende at tænke på, at der i Danmark med dette projekt kan blive adgang til en kvantecomputer af den størrelse som ét af meget få steder i verden. Det vidner om vores stærke internationale position på området. Det glæder mig også at se, hvordan projektet lægger op til et tæt samarbejde på tværs af virksomheder, universiteter og sundhedsvæsenet. Det er helt i tråd med regeringens strategiske forskningsprogram, som vi søsatte i forsommeren med den nationale strategi for kvanteteknologi, og forhåbentlig kan projektet bringe kvanteteknologien tættere på at bidrage til løsninger inden for blandt andet sundhed og klima, siger uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund.

Innovationsfonden har investeret 39,6 millioner kroner i projektet, som har navnet DanQ.

– Innovationsfonden har valgt at investere et stort et beløb i DanQ-projektet, for at få Danmark godt med i kvante-kapløbet. Der investeres lige nu enorme summer internationalt i kvanteteknologi, og hvis Danmark og Europa skal følge med, er det afgørende, at vi allerede nu begynder at tilegne os indsigt i, hvad teknologien kan bruges til om en årrække, når fremtidens endnu større kvantecomputere er udviklet. Projektet har potentiale til at give både industri og forskning et unikt værktøj til at udvikle kvantecomputerteknologi, der både kan skabe arbejdspladser i Danmark og føre til løsninger på store samfundsudfordringer, siger Innovationsfondens forperson Anders Eldrup.

Åben platform er afgørende for fuld udnyttelse af fremtidig kvanteteknologi

Over de næste fem år skal kvantecomputeren etableres og testes ved at forene eksperter i kvantecomputerhardware på Niels Bohr Institutet og eksperter i kvantecomputersoftware fra Center for Mathematics of Quantum Theory (QMATH) og fra Aarhus Universitet med danske startups, Kvantify og QDevil/Quantum Machines, der fokuserer på kommercialisering af kvantecomputerudvikling. Kvantecomputeren bliver installeret i Superconducting Quantum Information Device Laboratory ved Niels Bohr Institutet.

Samtidig skal et tæt samarbejde med Ørsted Wind Power samt Afdeling for Røntgen of Skanning ved Herlev/Gentofte Hospital og Steno Diabetes Center Copenhagen undersøge konkrete, fremtidige anvendelsesmuligheder, der kan accelerere den grønne omstilling og forbedre den måde vi arbejder med sundhed ved hjælp af de nye beregningsmuligheder

– Hvis kvantecomputeren i fremtiden skal kunne løse nogle af den type problemer, vi håber, så er det absolut nødvendigt at vi forbedrer både vores evne til at kontrollere kvantebits og vores forståelse af hvad kvantecomputere er gode til. Derfor er det helt centralt at få etableret en platform som denne, hvor vi kan bidrage både til forskning og udvikling af alle kvantecomputerens elementer, siger Morten Kjaergaard, Associate Professor ved Niels Bohr Institutet, forsker i kvanteinformationsfysik og projektleder på DanQ.

Potentialet for kvantecomputere kan være enormt, men det er kun helt specifikke problemer, hvor kvantecomputeren forventes at kunne bruge sin enorme regnekraft.

– Lige nu er vores forståelse af mulighederne og begrænsningerne for kvantecomputeren i rivende udvikling.  For at fordybe denne forståelse og afdække præcist, hvor det giver mening, og måske vigtigere hvor det ikke giver mening, at anvende fremtidige store kvantecomputere, er investeringer som denne fra Innovationsfonden helt utroligt vigtige. Investeringen styrker nemlig et essentielt samarbejde imellem grundforskning, anvendt forskning og teknologiudvikling, uddyber Morten Kjaergaard.

Investeringen i kvantecomputeren skal også fungere som en podekrystal for fremtidig arbejdskraft inden for kvanteteknologi og forventes at stå klar i 2026, hvor det vil blive muligt for andre interessenter at besøge laboratoriet og lære om kvantecomputer programmering.

Projektet er et samarbejde mellem forskningsgrupper ved Center for Quantum Devices ved Niels Bohr Institutet/Københavns Universitet, Centre for Mathematics of Quantum Theory ved Københavns Universitet, Kvantify, QDevil/Quantum Machines, Ørsted Wind Power og Herlev/Gentofte Hospital.

Kontakt: Morten Kjaergaard, Niels Bohr Instituttet, mail: mkjaergaard@nbi.ku.dk

Skrevet i: Design & udvikling, Top, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

MyDefence lander afgørende millionkontrakt med det australske forsvar

Branchenyt01. 05. 2026

MyDefence har netop offentliggjort, at selskabet i partnerskab med HighCom Limited (ASX: HCL) og dets datterselskab HighCom Technology har vundet en kontrakt inden for Counter Small Uncrewed Aerial Systems (C-UAS) til det australske forsvar, Australian Department of Defence. Kontrakten har en

Hi-rel Micro-D konnektorer til overflademontage

Komponenter & konnektorer01. 05. 2026

Powell Electronics leverer nu de meget robuste Micro-D konnektorer til overflademontage fra Winchester. Komponenterne garanterer et sikkert mekanisk og elektrisk interface, som modstår kraftige vibrationer, chok og andre udefra kommende stressfaktorer, hvad der gør konnektorer ideelle til de strenge

Vicki Domar Rossen ny salgschef for Digital Energy hos Schneider Electric

Branchenyt01. 05. 2026

Schneider Electric har ansat Vicki Domar Rossen som Sales Manager for Digital Energy i Danmark. Hun tiltræder i en tid, hvor energiforbrug, digitalisering og nye EU-krav fundamentalt ændrer måden, bygninger drives og optimeres på. - Vi kan ikke energieffektivisere Danmark med Excel-ark og gode

GPV forbedrer lønsomheden på et udfordrende marked

BranchenytProduktionTop01. 05. 2026

GPV, som ejes af det børsnoterede danske industrikonglomerat Schouw & Co., realiserede en omsætning på 2.140 mio. kr. i 1. kvartal 2026 mod 2.207 mio. kr. i 1. kvartal 2025, svarende til en nedgang på 3%. EBITDA steg med 12% til 160 mio. kr. mod 143 mio. kr. i samme periode sidste år. - Vi

CEA-Leti præsenterer næste generations chipintegration

AktueltDesign & udviklingEvents01. 05. 2026

På ECTC (Electronic Components and Technology Conference) konferencen i Orlando, Florida 26.-29. maj, 2026 præsenterer franske CEA-Leti syv indlæg og postere om den teknologi, der vil skabe næste generation af avanceret heterogen integration. Denne forskning omfatter en række teknologier 

Store Hvededag?

Branchenyt01. 05. 2026

Tekst og foto: RSH Vi kan i år more os lidt over, at den afskaffede Store Bededag falder sammen med 1. maj. Arbejdernes internationale Kampdag er i det historiske lys måske endnu mere uddateret end Store Bededag, og strengt taget er det ikke til at sige, hvem der har fri - og hvem der ikke

Ny professor vil styrke Danmarks digitale forsvar

AktueltBranchenytWireless & data01. 05. 2026

Vi styrer vores økonomi, hospitaler, produktion og offentlige sektor gennem digitale systemer. Det giver enorme muligheder, men også sårbarheder. Samtidigt mangler både virksomheder og myndigheder i stigende grad specialister, der kan beskytte digitale systemer mod angreb. Derfor spiller

Toshiba sampler ny automotiv SmartMCD med integreret MCU og gate-driver

IoT & embeddedPower29. 04. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH har begyndt sample-udsendelse af den AEC-Q100 godkendte TB9M030FG, en ny tilføjelse til SmartMCD-serien, der integrerer mikrocontroller (MCU) og motor-driver. Produktet egner sig til lavhastigheds, sensorløse FOC (field-oriented control) eller børsteløse DC (BLDC)

60W DOE Level VII forberedte og IP42-forseglede vægmonterbare adaptere

Power29. 04. 2026

XP Power introducerer AMF60 serien af 60W AC/DC-strømforsyninger til vægmontering, der sigter mod brug i medicinske, home healthcare og industrielle applikationer. Det kompakte format til vægmontage reducerer den krævede installationsplads i sammenligning med desktop adaptere ved samme effektniveau,

Hackere kortlagde 14.000 sårbare industrianlæg i 70 lande

Wireless & data29. 04. 2026

Cato Networks har afdækket en global hackerkampagne mod styresystemerne i fabrikker, energianlæg og transportsektoren. På tre måneder fandt Cato Networks mere end 14.000 IP-adresser i 70 lande. Flest i USA, Frankrig og Japan. Kampagnen kørte i efteråret 2025 og udnyttede svagheder i

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Forsvaret leder efter det, din virksomhed allerede kan

  • ACTEC A/S

    ACTEC på ROBOTBRAG 2026

  • Elektronikmessen

    Mød RODAN Technologies på Elektronikmessen 2026

  • RODAN Technologies A/S

    Vi er glade for at byde Susanne Kuhr-Haaf velkommen som vores nye Salgskoordinator.

  • Mouser Electronics

    Authorised Distributor Mouser Electronics Offers Engineers the Latest Technologies from Texas Instruments

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Klasse A elkvalitetsanalysator – Metrel MI2992 Power Analyser

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Gør gruppearbejdet til en favorit i eltavlen med Elma 5100 sikringssøger

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics New Product Insider: Over 9,000 New Parts Added in First Quarter of 2026

  • HIN A/S

    Smarte ladestik gør mobil robotlogistik mere robust

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics to Demonstrate Smart Manufacturing Technologies at Advanced Factories 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • MyDefence lander afgørende millionkontrakt med det australske forsvar

    01.05.2026

  • Hi-rel Micro-D konnektorer til overflademontage

    01.05.2026

  • Vicki Domar Rossen ny salgschef for Digital Energy hos Schneider Electric

    01.05.2026

  • GPV forbedrer lønsomheden på et udfordrende marked

    01.05.2026

  • CEA-Leti præsenterer næste generations chipintegration

    01.05.2026

  • Store Hvededag?

    01.05.2026

  • Ny professor vil styrke Danmarks digitale forsvar

    01.05.2026

  • Toshiba sampler ny automotiv SmartMCD med integreret MCU og gate-driver

    29.04.2026

  • 60W DOE Level VII forberedte og IP42-forseglede vægmonterbare adaptere

    29.04.2026

  • Hackere kortlagde 14.000 sårbare industrianlæg i 70 lande

    29.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik