• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Branchenyt13. 01. 2025 | Rolf Sylvester-Hvid

EU vil gøre ESG-regnskabet lettere for mindre virksomheder

Branchenyt13. 01. 2025 By Rolf Sylvester-Hvid

ESG365 har udviklet et software målrettet små- og mellemstore virksomheder. Firmaet er stiftet af iværksætter og fhv. folketingsmedlem Per Ørum Magnus Isen

I en tid, hvor bæredygtighed ikke længere er et valg, men en nødvendighed, nærmer vi os en endelig vedtagelse af en frivillig ESG-rapporteringsstandard, som er målrettet alle små- og mellemstore virksomheder. Den såkaldte VSME-standard er udarbejdet af EU-kommissionens tekniske rådgivningsorgan, EFRAG, og overleveres den 20. december 2024 til endelig godkendelse hos EU-kommissionen.

Pres på mindre virksomheder for at levere data

Selvom det kun er store, børsnoterede virksomheder, der er lovmæssigt forpligtede til at lave ESG-rapportering, møder de små- og mellemstore virksomheder i stigende grad pres fra forretningspartnere om at levere bæredygtighedsdata. Dette kan være en tung byrde for SMV’er, som ofte må bruge mange ressourcer på navigere i komplekse spørgeskemaer og ukoordinerede dataanmodninger. Netop denne byrde ønsker EFRAG at mindske ved at skabe den fælles VSME-standard med standardiserede bæredygtighedsoplysninger. Målet er samtidig at lette SMV’ernes overgang til en mere bæredygtig økonomi.

EFRAG udgav, først på året, det første udkast til VSME-standarden og den er sidenhen, på baggrund af feedback fra forskellige interessenter, blevet revideret og gjort væsentligt mindre komplekst.

Først og fremmest er standarden gået fra at indeholde tre moduler til nu kun at bestå af to; nemlig et basismodul og et udvidet modul (Comprehensive module). Det tredje modul der, i de første udkast, blev kaldt ”Narratives” er nedlagt, fordi det lagde op til, at man i sin rapport skulle udarbejde mere dybdegående beskrivelser af sit bæredygtighedsarbejde, og her vurderede man, at det kunne blive for ressourcekrævende. Mange af punkterne fra ”Narratives” er dog flyttet over til de resterende moduler – særligt til det udvidede.

Dobbelt væsentlighedsvurdering er ikke en del af standarden

En anden ændring er beslutningen om at fjerne dobbeltvæsentlighedsvurdering, som man tidligere skulle lave inden man kunne gå videre til de udvidede moduler. Mange virksomheder oplevede det som for ressourcekrævende, og derfor har man valgt at fjerne det fra VSME-standarden. Der er dog stadig elementer af dobbeltvæsentlighedsanalysen, da nogle af målepunkterne er markeret med ”If applicable” og det her forventes, at man selv vurderer om målepunktet er relevant for virksomheden at rapportere om, for at give det rigtige billede af sin virksomhed.

– Den standard, som formentlig bliver gældende for små- og mellemstore virksomheder er baseret på at virksomhederne får styr på deres ressourceforbrug på egen matrikel, og basis-modulet er noget som langt de fleste virksomheder kan overkomme. Det har fået et niveau, som gør at rigtig mange kan komme igang med ESG-rapportering, siger Per Ørum, der har stiftet virksomheden ESG365 i Herning for lidt over et år siden. En virksomhed der har specialiseret sig i ESG-rådgivning og rapportering ved hjælp af et software målrettet virksomheder med under 250 medarbejdere.

Standarden er udarbejdet således at basismodulet er obligatorisk at indrapportere og det udvidede modul er et tilvalg, hvis man ønsker at lave en mere dybdegående rapport. Her er der også mulighed for at udvælge enkelte målepunkter i det udvidede mål – alt efter hvad man finder relevant for virksomheden.

Basismodulet indeholder 11 målepunkter fordelt på miljø (E), sociale forhold (S) og governance (G), hvor virksomhederne skal levere forholdsvis enkle oplysninger. Inden for miljø måles der blandt andet på CO2-udledning (scope 1 og 2), affaldshåndtering og forurening. For sociale forhold fokuseres der på forhold som sygefravær, medarbejdertilfredshed og kønsdiversitet. Governance-delen, som fylder mindst, ser primært på, om virksomheden har modtaget bøder eller domme for overtrædelser af love og retningslinjer.

Ny standard sikre ensartethed for virksomhederne

Per Ørum oplyser at rigtig mange virksomheder oplever pres fra deres kunder, oftest større virksomheder i forhold til at rapportere ESG-data, og han glæder sig over, at der nu kommer et officielt regime, så man sikrer at virksomhederne ikke kommer til at spilde tid på at måle ting, der ikke er relevante for deres omgivelser.

– Det er godt at der kommer en standard, og selvom mange virksomheder har travlt med meget regulering fra EU lige nu, så er det en rigtig god mulighed for at få bedre styr på ressourceforbruget og på den måde både gøre noget godt for klima og miljø samt spare penge på bundlinien. Dette initiativ er også med til at skabe bedre arbejdspladser, så for mig at se skal virksomhederne tage imod ESG-initiativet med kyshånd, og sørge for at komme igang så hurtigt som muligt, mener Per Ørum, der ofte oplever at virksomheder er meget i tvivl om hvad og hvordan man måler på ESG-nøgletal.

Hvis man, som virksomhed, er begyndt at modtage dataforespørgsler fra forretningspartnere, anbefales det i standarden, at man også inddrager det udvidede modul i sin rapport. Her kigger man mere ud i værdikæden og er mere virksomhedsspecifik. Indledende går man i dybden med virksomhedens strategi og forretningsmodel. Inden for miljø kan man blandt andet kigge på virksomhedens mål for at reducere CO2-udledning. Ved de sociale forhold går man mere i dybden med virksomhedens arbejdsstyrke og kigger også mere ud i værdikæden i forhold til overholdelse af menneskerettigheder mm. Inden for governance kigger man på den specifikke sektor og indtægterne heri samt kønsdiversitet i ledelsen.

På grund af muligheden for at vælge til og fra og vurdere hvilke målepunkter der er relevante ud fra ”If applicable” kan virksomhederne målrette deres rapporter efter deres specifikke sektorer.

Det forventes, at VSME-standarden bliver vedtaget af EU-kommissionen til sommer og man regner ikke med, at der vil ske store ændringer i standardens indhold. EFRAG har meldt ud, at de i løbet af 2025 vil igangsætte flere initiativer, som skal gøre det lettere for SMV’er at komme i gang med VSME. ESG365 vil allerede i løbet af de kommende måneder udgive et nyt software til ESG-rapportering som indeholder de nye EU-standarder.

Kontakt: Per Ørum, CEO, mail: kontakt@esg365.dk

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Toshiba udbygger sit 80V N-kanal MOSFET-lineup til support af 48V-systemer

Komponenter & konnektorerPower29. 05. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH introducerer to AEC-Q101 godkendte 80V N-kanal MOSFETs og udbygger dermed sit lineup til support af 48V automotive systemer. XPH2R608QB og XPH3R908QB er de første produkter i den nyeste generation fremstillet med U-MOSX-H processen, der er kapslet i SOP Advance (WF)

Terma leverer fortsat vækst og fokuserer på eksekvering i et marked med stor efterspørgsel

AktueltBranchenytProduktion29. 05. 2026

Termas regnskabsår 2025/26 var præget af vedvarende global efterspørgsel på avancerede løsninger inden for forsvar og beskyttelse af kritisk infrastruktur. Ordreindgangen nåede op på 5,6 mia. DKK, hvilket er en stigning på 43 % i forhold til året før, mens omsætningen steg til 3,4 mia. DKK, svarende

TP-Link klar med første Wi-Fi 8-løsning

Design & udviklingWireless & data29. 05. 2026

TP-Link har netop løftet sløret for Archer 8, som er virksomhedens første router baseret på den kommende Wi-Fi-standard IEEE 802.11bn. Den nye router forventes lanceret til oktober og er udviklet med henblik på at levere mere stabile forbindelser med lavere forsinkelse og en mere ensartet ydeevne i

Parker Chomerics-chassistætning sikrer lækagetæt ydelse i forsvars- og luftfartssystemer

Komponenter & konnektorer29. 05. 2026

Chomerics Division lancerer Cho-Air Vita 48.5-chassistætningen – en avanceret AFT-tætningsløsning (air flow-through), der opfylder de mekaniske krav og kravene til grænseflader i ANSI/VITA 48.5-2026. Den nye tætning er designet til integrerede databehandlingsarkitekturer inden for forsvars- og

Industri og forskning placerer Hovedstadsområdet i toppen i Europa

Design & udviklingEventsProduktion29. 05. 2026

Det politiske samarbejde mellem Østdanmark og Sydsverige, Greater Copenhagen, blev etableret i 2016. I anledning af jubilæet lancerer organisationen nu en rapport, der dokumenterer den markante regionale udvikling gennem de seneste ti år. Rapporten peger på en række tydelige resultater: De

Oplev AR og elektronikkens muligheder på Automatikmessen i Brøndby 8.-10. september

Design & udviklingEventsProduktionTop29. 05. 2026

8.–10. september 2026 bliver Automatik-messen centrum for alle, der arbejder med automation, bevægelsesstyring og drev. Billetsalget til messen er allerede i gang, og set med elektronikkens øjne er messen spændende, da digitale styringer og twins samt AR til test af implementering af nye

Standarder skal lette grøn og digital omstilling i Norden

AktueltBranchenytDesign & udvikling29. 05. 2026

Den grønne og digitale omstilling kræver et tættere samarbejde på tværs af landegrænser. De nordiske lande tager nu et fælles initiativ for at styrke brugen af standarder som et strategisk værktøj til at omsætte viden til løsninger, der fungerer i hele regionen samt på europæisk og globalt

Linak fremtidssikrer elektronikproduktionen på Als med ny SMT-linje

BranchenytProduktion27. 05. 2026

Linak har hen i vinterens løb har fået leveret og implementeret en ny SMT-linje til virksomhedens elektronikproduktion på Als. Linjen er leveret af Eltraco og består af en MY700 jetprinter og en A40DX pick-and-place-maskine fra Mycronic samt en THT AOI-løsning fra MEK. Investeringen er en

Presset elnet kræver smartere styring af elektrisk energi

Design & udviklingPower27. 05. 2026

Det europæiske elnet er under massivt pres. Elektrificering af transport og industri, nye datacentre og energikrævende PtX-anlæg får efterspørgslen efter elektrisk energi til at stige markant, og mange projekter må vente på nettilslutning, fordi infrastrukturen ikke kan følge med. – I

Grinns innovative moduler bliver nu leveret gennem DigiKey

BranchenytDesign & udvikling27. 05. 2026

En nyligt indgået aftale mellem Digikey og polske Grinn vil give designere global adgang til Grinns hardware-løsninger gennem én samlet sourcingkanal og med kvanta fra prototyping til volumenproduktion, forlyder det fra vores norske kollega, Elektronikknett.no. Gennem DigiKeys platform kan kunder

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  29-05-2026

    Mouser Now Shipping New STMicroelectronics STM32C5 Arm Cortex-M33 Core Mainstream Microcontrollers for Industrial, Smart, and Robotics Applications ›

    Mouser Electronics
  •  29-05-2026

    Microchip lancerer 3,3kV HV‑D3 mSiC® Power Modules til brug i solid-state transformere til AI-datacentre ›

    Microchip Technology Inc.
  •  29-05-2026

    Essential Performance and Real-time Control Without the Baggage ›

    Microchip Technology Inc.
  •  29-05-2026

    Sunclix DC stik godkendt til 2.000 V DC ›

    Phoenix Contact A/S
  •  28-05-2026

    Mouser Electronics and Efficient Power Conversion (EPC) Enter Global Distribution Agreement to Deliver High-Performance Power Solutions ›

    Mouser Electronics
  •  27-05-2026

    Microchip lancerer 3,3kV HV‑D3 mSiC® Power Modules til brug i solid-state transformere til AI-datacentre ›

    Microchip Technology Inc.
  •  27-05-2026

    Mouser Electronics Helps Power La Roche-Posay Racing Team’s America’s Cup Campaign ›

    Mouser Electronics
  •  27-05-2026

    Mouser Electronics Honoured with Infrastructure Management Distributor of the Year for 2025 by Digi International ›

    Mouser Electronics
  •  27-05-2026

    ACTEC udstiller på Eliaden i Norge 27. – 29. maj ›

    ACTEC A/S
  •  22-05-2026

    Tak for tre dage med gode forbindelser på Elektronikmessen 2026 ›

    HIN A/S

Seneste Nyheder

  • Toshiba udbygger sit 80V N-kanal MOSFET-lineup til support af 48V-systemer

    29.05.2026

  • Terma leverer fortsat vækst og fokuserer på eksekvering i et marked med stor efterspørgsel

    29.05.2026

  • TP-Link klar med første Wi-Fi 8-løsning

    29.05.2026

  • Parker Chomerics-chassistætning sikrer lækagetæt ydelse i forsvars- og luftfartssystemer

    29.05.2026

  • Industri og forskning placerer Hovedstadsområdet i toppen i Europa

    29.05.2026

  • Oplev AR og elektronikkens muligheder på Automatikmessen i Brøndby 8.-10. september

    29.05.2026

  • Standarder skal lette grøn og digital omstilling i Norden

    29.05.2026

  • Linak fremtidssikrer elektronikproduktionen på Als med ny SMT-linje

    27.05.2026

  • Presset elnet kræver smartere styring af elektrisk energi

    27.05.2026

  • Grinns innovative moduler bliver nu leveret gennem DigiKey

    27.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik