• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Produktion23. 06. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

EU-projekt gav nye robotprodukter under covid-19 lock-down

Produktion23. 06. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

I Middelfart er DanRobotics godt på vej med den nye strategi, som bl.a. indebærer vækst på nye markeder, siger Chief Operation Officer Bodil Holmelin (tv.), her sammen med seniorprojektleder Lykke Rasmussen i produktionen. Organisationen er tænkt om, og der er skabt nye måder at arbejde på tværs i organisationen – stadig med kunden i centrum.

Færre ordrer, usikker råvareforsyning og forretningsområder, der helt forsvinder eller går i stå – og et voldsomt behov for hjælp til omstilling. Sådan har livet været for mange danske virksomheder, siden COVID-19 for snart halvandet år siden begyndte at spænde ben for mange planer.

I sådan en situation er det godt at have gode rådgivere. For robotvirksomheden DanRobotics i Middelfart har det store socialfondsstøttede projekt ”Vækstrettet kompetenceudvikling”, drevet af Erhvervshus Fyn, været medvirkende til en omstilling, som er vigtig for virksomhedens fremtidige strategi.

– Vi har fået et kompetenceløft af 22 medarbejdere og ledere, der har sat gang i både forretningsudvikling og vores interne udvikling. Vi er nu godt rustet til at gennemføre den nye strategi, og det har EU-projektet bakket godt op om, siger Bodil Holmelin, Chief Operation Officer (COO) ved DanRobotics.

Socialfondsprojektet ”Vækstrettet kompetenceudvikling” er et fireårigt projekt, som hjælper virksomheder med at kompetenceudvikle ledere og medarbejdere. Projektet henvender sig til vækstambitiøse SMV’er i Region Syddanmark inden for fire brancher: Robotbranchen, stålbranchen, fødevarebranchen og byggebranchen, og hvert område har sin egen specialiserede projektleder.

Virksomhederne bliver via projektet en del af et brancheakademi, hvor der gennemføres fælles kurser for virksomhederne i erhvervet. Hvis virksomhedernes behov ikke kan indfris via akademiets tilbud – og det gælder over 50 procent af forløbene – kan der købes ekstern, privat hjælp til uddannelse etc.

– Tanken bag EU-projektet er, at virksomhederne opkvalificerer deres egne medarbejdere til at løfte nye opgaver, så virksomhederne får kompetencer til at realisere deres vækststrategi. EU-projektet er 100 procent på virksomhedernes præmisser. Virksomheder har ofte brug for et kompetenceløft, der går fra top til bund – eller omvendt. Derfor går vores indsats på tværs af hierarkier i virksomhederne, præcis som det er grebet an i DanRobotics, siger koordinerende projektleder Mette Vedel, Erhvervshus Fyn.

Her har forskellige leverandører med hver deres specialiserede kompetencer været involveret i de forskellige forløb, som er blevet gennemført.

DanRobotics producerer skræddersyede robotløsninger til industrien inden for montage, logistik, produktion og svejsning, fx betjening af maskiner, montage af filtre, svejsning af landbrugsmaskiner, produktion af fælge samt offshore-produkter. Dertil kommer robotservice og support.

COVID-19 har betydet en nedgang i ordrer for DanRobotics. Men i stedet for at afvente markedets normalisering har virksomheden brugt tiden på at løfte medarbejdernes kompetencer.

EU-projektet har hjulpet DanRobotics med uddannelse i tre omgange. Første og anden uddannelsesrunde bød bl.a. på lederuddannelse, ”fra kollega til leder”-kurser og kurser i Deep Learning. Da COVID-19 for alvor slog til, fik EU-projektet ekstra midler via Danmarks Erhvervsfremmebestyrelses COVID-19-pulje, og det betød, at DanRobotics kunne gå i gang med uddannelse på et nyt forretningsområde, som skal skabe vækst.

COO Bodil Holmelin forklarer vigtigheden af kompetenceløftet:
– I løbet af 2020 oplevede vi, at omsætningen faldt, og vi måtte hjemsende medarbejdere. Vi besluttede derfor at fremskynde vores langsigtede plan om at udvikle et nyt forretningsområde med KUKA-robotter.

KUKA-robotter bruges i DanRobotics’ kundetilpassede robotløsninger, fx til automatiseret materialehåndtering, pakning og bearbejdning. Området er meget specialiseret og var svært at finde uddannelse til under COVID-19, men projektet fandt alligevel en løsning, siger Bodil Holmelin:
– Det var fantastisk at mærke opbakningen fra EU-projektet, som professionelt og hurtigt opstillede et uddannelsesforløb for vores medarbejdere, selvom det er et specialiseret felt.

Virksomhederne får mindst 50 procent medfinansiering til deres forløb, men via en særlig COVID-19-bevilling fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse har en række virksomheder fået ekstra hjælp.

– Omkring 60 virksomheder, der er berørt negativt af COVID-19, har fået mulighed for op til 100 procent refusion af eksterne konsulentudgifter. De forpligter sig til at levere arbejdstid, der svarer til refusionen. Desuden har de forpligtet sig til at arbejde mere med digitalt salg, at sætte ind med strategiudvikling, der passer til fremtiden, eller at arbejde med mere robuste værdikæder, siger Mette Vedel.

”Vækstrettet kompetenceudvikling” afsluttes i sommeren 2022, og omdrejningstallet er højt i projektet: 283 virksomheder er rekrutteret til projektet, og 163 virksomheder har fået bevilling til kompetenceudvikling, hvoraf næsten alle enten har afsluttet deres forløb eller er i gang med deres forløb. 350 personer har fået eller er i gang med et kompetenceløft, og yderligere 200 personer er hjulpet videre til kompetenceudvikling uden for projektet.

Kasper Aagaard, chef for udvikling og finansiering i erhvervshuset, at ”Vækstrettet kompetenceudvikling” har tre klare hovedmål:

At tilbyde uvildig branchespecifik hjælp til at afklare og definere virksomhedernes kompetencebehov.

At vejlede virksomhederne i, hvordan man afklarer, hvilke muligheder der eksisterer.

At medfinansiere kompetenceløft, som ikke ligger inden for eller kan finansieres af det eksisterende system for efter- og videreuddannelse.

Skrevet i: Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

Samtec 0,635mm-pitch AcceleRate mP-serie af konnektorer til kompakte, high-speed systemer

Komponenter & konnektorer16. 01. 2026

Powell Electronics, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenttyper til hi-rel applikationer til forsvars-, aerospace- og industriformål, leverer nu AcceleRate mP konnektorserien, næste generation af tætte og kompakte, high-speed effekt- og signal-arrays med en 0,635mm pitch designet

Fire Labview Champions er nu samlet hos GPower

BranchenytDesign & udviklingTest & mål16. 01. 2026

Seniorudvikler hos GPower, Jens Christian Andersen, nu også er blevet udnævnt til Labview Champion. Det er en udnævnelse, som i den grad understreger GPowers kompetencer inden for Labview – og som samtidig betyder, at virksomheden nu har hele fire LabVIEW Champions i GPower-teamet Som Labview

Ny milepæl for solcellepaneler: 5GW maksimaleffekt installeret

Power16. 01. 2026

Danmark har nu rundet 5 gigawatt (GW) installeret solcelleeffekt. Milepælen understreger solkraftens stigende rolle i den grønne omstilling. Udbygningen i 2025 viser, at solceller fortsat særligt etableres på jord. Ud af en samlet årlig udbygning på 965MW er 808MW jordbaseret, hvilket bringer den

Termisk fedt med høj pålidelighed til applikationer, der kræver tynde kontaktlinjer

Komponenter & konnektorer16. 01. 2026

Chomerics Division hos Parker Hannifin Corporation, der er verdens førende virksomhed inden for Motion & Control-teknologier, annoncerede i dag lanceringen af deres nye serie af højtydende termisk fedt. Therm-a-Grease er en avanceret pasta med et termisk ledende fyldstofmateriale, der trækker

Første autonome inspektion af operationelle havvindmøller demonstreret

AktueltDesign & udviklingTest & mål16. 01. 2026

For at kunne undersøge vindmøllevingers tilstand foregår inspektioner af vingeskader typisk, når vindmøllen ikke er i drift. I AQUADA-GO projektet har partnerne udviklet en droneteknologi til automatiseret, kontaktfri, realtids vingeskadedetektion, imens vindmøllen er operativ. Inspektioner der sker

SDU bruger sin egen supercomputer til at opbygge virtuelle undervisningslaboratorier

AktueltDesign & udviklingWireless & data16. 01. 2026

Syddansk Universitet (SDU) tager nu sin eksisterende supercomputer i brug til at opbygge virtuelle undervisningslaboratorier for IT-uddannelserne. Initiativet giver de studerende adgang til avancerede servermiljøer og distribuerede systemer – samtidig med at SDU bevarer det fulde ejerskab over

Defence Tech Denmark løfter nu de første virksomheder ind i forsvarsindustrien

Design & udviklingTop16. 01. 2026

Med et officielt kick-off har 27 virksomheder påbegyndt målrettede forløb, som skal modne, teste og sikre implementering af deres teknologiske løsninger i forsvarsindustrien. Programmet er grundlagt og støttet af Industriens Fond, Innovationsfonden og EIFO og drives af DTU Science Park og

Holtec.dk får ejer af norske Guard Automation med i ejerkredsen

AktueltBranchenyt14. 01. 2026

Guard Invest AS, ejet af Karl Kristian Sunde, har overtaget aktiemajoriteten i Holtec.dk. Karl Kristian Sunde køber den tidligere majoritetsejer Søren Jensens fulde andel og ender med 75 procent af aktierne. Aftalen er indgået som led i en proces gennem 2025 og blev endelig lige inden jul. Søren

Truesec-rapport: AI og geopolitik vil udgøre de største cyberrisici i 2026

AktueltWireless & data14. 01. 2026

Cybertrusler udvikler sig med hidtil uset hastighed, drevet af fremskridt inden for kunstig intelligens (AI) og stigende geopolitiske spændinger, ifølge Truesecs nyligt offentliggjorte Threat Intelligence Report 2026. Rapporten afslører, at angribere i stigende grad retter sig mod mennesker frem for

40W- og 75W- DC/DC-konvertere til jernbanebrug med alle funktioner ombord

Power14. 01. 2026

Recom annoncerer to nye billige DC/DC'er til jernbanemarkedet med et ultrabredt 11:1-indgangsområde, og som dækker alle nominelle indgangsspændinger fra 24V til 110VDC. I pipelinen er også versioner med 24V-udgang samt en 12V- og 15V-udgang. Modellerne RMD40-UW og RMD75-UW har justerbare udgange med

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • RODAN Technologies A/S

    Kryogenisk- og kvanteteknologi

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Launches Military-Qualified Plastic Transient Voltage Suppressors for Aerospace and Defense Applications

  • ACTEC A/S

    Når det bare skal virke – ACTEC leverer batterierne

  • HIN A/S

    1-polede genistreger til lavvolt-belysning

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Releases Custom Firmware For NVIDIA DGX Spark For Its MEC1723 Embedded Controllers

  • ACTEC A/S

    Når batteriet bliver en del af løsningen – ikke en begrænsning

  • Silitrade ApS

    New partner

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics

  • Eltraco Automation

    Her er Eltracos bud på tendenser i 2026

  • GOmeasure ApS

    Glædelig jul og godt nytår

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Samtec 0,635mm-pitch AcceleRate mP-serie af konnektorer til kompakte, high-speed systemer

    16.01.2026

  • Fire Labview Champions er nu samlet hos GPower

    16.01.2026

  • Ny milepæl for solcellepaneler: 5GW maksimaleffekt installeret

    16.01.2026

  • Termisk fedt med høj pålidelighed til applikationer, der kræver tynde kontaktlinjer

    16.01.2026

  • Første autonome inspektion af operationelle havvindmøller demonstreret

    16.01.2026

  • SDU bruger sin egen supercomputer til at opbygge virtuelle undervisningslaboratorier

    16.01.2026

  • Defence Tech Denmark løfter nu de første virksomheder ind i forsvarsindustrien

    16.01.2026

  • Holtec.dk får ejer af norske Guard Automation med i ejerkredsen

    14.01.2026

  • Truesec-rapport: AI og geopolitik vil udgøre de største cyberrisici i 2026

    14.01.2026

  • 40W- og 75W- DC/DC-konvertere til jernbanebrug med alle funktioner ombord

    14.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik