• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Wireless & data06. 11. 2019 | Rolf Sylvester-Hvid

Ericsson: 5G giver enorme muligheder for teleoperatører

Wireless & data06. 11. 2019 By Rolf Sylvester-Hvid

I en ny rapport har netværksleverandøren Ericsson, som bl.a. står bag udrulningen af TDC’s nye 5G-netværk i Danmark, analyseret, hvor stort et indtægtspotentiale 5G har for tjenesteudbydere, samt i hvilke brancher behovet for 5G er størst.

– Da 5G-netværk rulles hurtigere ud end forventet, er tjenesteudbydere såsom teleoperatørere nødt til at identificere, hvilke områder de skal prioritere for at sikre fremtidig vækst. For udviklingen af forbrugerrelaterede serviceindtægter forventes at stå i stampe med en årlig vækstrate på blot 0,75 pct. frem til 2030, siger Niclas Backlund, som er dansk landechef hos Ericsson.

Til sammenligning forventes den globale digitaliseringsmulighed for alle IKT-virksomheder at vokse i et helt andet tempo med en årlig vækstrate på næsten 12 procent i samme tidsrum.

– En betydelig del af de fremtidige investeringer på tværs af brancher forventes at blive drevet af nye og avancerede tjenester baseret på 5G-teknologi. Den reelle udfordring for tjenesteudbydere er at identificere, hvilke nye områder de skal prioritere, når den globale digitaliseringsmulighed vokser – til gengæld er mulighederne enorme, forklarer Niclas Backlund.

Teleoperatørerne i konkurrence med it-leverandører

I 2030 forventes de samlede indtægter for IKT-virksomheder – på tværs af sektorer – at udgøre omkring 3,8 billioner USD. Spørgsmålet for teleoperatørerne er, hvor meget af denne indtægt, som er aktiveret af 5G, der kan tilfalde dem.

Ericsson mener at teleoperatørerne skal bevæge sig opad i værdikæden for at få ordentlig portion af kagen:

– Vi vurderer, at det potentielle marked for tjenesteudbydere på tværs af 10 industrier kan være op til 700 mia. USD i 2030, ud over hvad de kan indtjene på mobilt bredbånd. Men det kræver, at de går i direkte konkurrence med traditionelle it-leverandører, hvoraf mange allerede har etablerede roller inden for forskellige brancher, siger Niclas Backlund.

5G-potentialet på tværs af 10 industrier

Nedenfor giver Ericsson et overblik over 5G-indtægtspotentialet på tværs af 10 brancher, som teleoperatørerne bør kaste sig over:

1) Sundhedsindustrien: Allerede nu har 5G fundet vej ind på hospitaler. I Kina samarbejder et stigende antal medicinske institutioner med teleselskaber for at søge gennembrud i telemedicin.

2) Produktion og fremstilling: Med en vækstrate på 75 pct. mellem 2020-2030 forventes 5G at understøtte mulighed for fleksible produktionsmiljøer og pålidelige forbindelser.

3) Energi og forsyning: Indtægterne bliver drevet af et behov for realtid-operationer og monitorering af distribution af energiressourcer.

4) Bilindustrien: Særligt forbundne og selvkørende biler vil drive en 5G-vækst for bilindustrien.

5) Offentlig sikkerhed: Øget spænding mellem lande verden over, flere offentlige katastrofer og et større fokus på indsamling og udnyttelse af data vil drive en vækst på 151 pct. mellem 2020-2026.

6) Medier og underholdning: Ericsson forventer en vækst på 64 pct. mellem 2020-2030, som er drevet af forbedrede underholdningsløsninger med VR og AR, især inden for e-sport, der kræver høj opløsning og som vil vokse hurtigt.

7) Finansielle ydelser: 5G kan sikre AI-baserede it-sikkerhedsløsninger uden forsinkelse samt understøtte blockchain-teknologiens hurtige og pålidelige transaktionsprocesser

8) Offentlig transport: Udviklingen af offentlig transport er bl.a. drevet af fortsat urbanisering, øget miljøbelastning og klimafokus – og et betydeligt vækstområde er relateret til interaktive passagerinformationer.

9) Detail: 5G-potentialet inkluderer forskellige mixed reality-applikationer og forbedrede leveringstjenester med droner.

10) Landbrug: Den vigtigste drivkraft for vækst i landbrugssektoren er behovet for miljøvenlige løsninger rettet mod ressourceoptimering. Automation og fjernstyring udgør også et stort potentiale, som kan hjælpe til med at løse udfordringerne ved at effektivisere produktionen.

Læs mere om 5G, og hvilke muligheder og udfordringer det medfører for tjenesteudbydere som teleoperatører i den nye Ericsson-rapport “5G for business: a 2030 market compass report”

Skrevet i: Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

Virtuel netværksmålingsløsning til evaluering af kommunikation i cloud- og virtuelle miljøer

Test & mål07. 11. 2025

Anritsu Corp. lancerer Virtual Network Master til AWS MX109030PC, en virtuel netværksmålingsløsning, der fungerer i Amazon Web Services (AWS) cloud-miljøer. Denne softwarebaserede løsning muliggør nøjagtig og gentagelig evaluering af kommunikationskvaliteten på tværs af netværk, herunder cloud- og

IDA: Forskningsaftale er godt nyt for Danmarks fremtid

AktueltBranchenyt07. 11. 2025

I en tid hvor det geopolitiske verdensbillede flimrer voldsomt, er det helt rigtigt, at regeringen og et bredt flertal blandt Folketingets partier er blevet enige om en flerårig forskningsaftale, der prioriterer forsvar, kritiske teknologier, grøn omstilling og sundhed. Det mener formand for

Switching til automatisk test er i fokus på Pickerings stand under Productronica

AktueltEventsTest & mål07. 11. 2025

Pickering Group, der har over 50 års ekspertise inden for switching til automatisk test, vil vise sine produkter og tjenester til strømlinet udvikling og anvendelse af højtydende test- og verifikationssystemer til elektronik – inklusive et nyt kompakt modulært 12-slot LXI/USB chassis samt et udvidet

Fuld fart frem for Formula Student under Digital tech Summit

Design & udviklingEventsTop07. 11. 2025

Af Rolf Sylvester-Hvid Der er flere måder at få fat i de unge mennesker på, og Würth Elektronik har valgt en både spændende og meget fagligt relevant tilgang til universitetsniveauet med deres sponsorat af den såkaldte ”Formula Student”. Der er tale om elektriske racerbiler til brug på blandt

Webinar viser, hvordan 3D-data kan skabe reel værdi i kvalitetskontrol og udvikling

Design & udviklingEventsTest & mål07. 11. 2025

Selvom 3D scanning i dag er udbredt i både udviklings- og kvalitetsafdelinger, er der stadig mange virksomheder, der ikke udnytter det fulde potentiale i de data, teknologien skaber. Det ønsker Zebicon nu at ændre på. I november inviterer målespecialisten derfor til to gratis webinarer, hvor

Systematic eksporterer Danmarks nationale bibliotekssystem til Tyskland

Wireless & data07. 11. 2025

Efter at have vundet store kontrakter i både Danmark, Norge og Sverige hev softwarevirksomheden Systematic sidste år en vigtig aftale hjem fra det tyske biblioteksmarked: Bücherhallen Hamburg. I oktober overgik alle bibliotekets 32 filialer gnidningsfrit til softwaren, Cicero, og succesen har givet

Datacenter til milliarder på vej til Business Park Falster

Wireless & data07. 11. 2025

Guldborgsund Kommune har indgået en betinget aftale med den anerkendte tyske datacenterudvikler GARBE Data Centers om salg af 35 hektar erhvervsjord i Business Park Falster tæt på Nørre Alslev med henblik på fremtidig etablering af et AI Data Center Campus. Salget sker efter en offentlig

GN i partnerskab med Mikrodust om næste generation af enterprise-testsystemer

BranchenytTest & mål05. 11. 2025

Mikrodust og GN har udviklet en forbedret version af AtoMik test- og måleplatformen, der tilbyder udvidet funktionalitet designet til at opfylde de høje standarder og behov for masseproduktion af elektronik. Ved at integrere hjertet af AtoMik i GN's økosystem af software og eksisterende mekaniske

Grinn SBC giver sofistikerede, embedded AI-systemer på måneder – ikke år

IoT & embedded05. 11. 2025

Polske Grinns nye GenioBoard er en fuldt udstyret SBC i en standard 87 mm x 56 mm formfaktor, der leverer alle de kommunikations-, grafik- og strømgrænseflader, der er nødvendige for at få adgang til funktionerne i Grinn GenioSOM-700 eller Grinn GenioSOM-510 system-on-module (SOM'er). Disse

Robotter med AI-øjne giver brugt elektronik nyt liv på Teknologisk Institut

AktueltDesign & udviklingProduktion05. 11. 2025

Vi bliver flere og flere, som både producerer og forbruger elektronik. Men alt for meget af det, vi kasserer, kunne faktisk have fået nyt liv. Ifølge FN's seneste rapport "The Global E-waste Monitor 2024" producerede verden hele 62 millioner tons elektronikaffald i 2022 – en udvikling der, ifølge

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • EKTOS A/S

    TRS Renews ISED Recognition to Strengthen North American Certification

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics

  • InnoFour

    Boost Innovation using Electrical System Development

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Technology Unveils Model Context Protocol (MCP) Server to Power AI-Driven Product Data Access

  • Mouser Electronics

    Mouser Expands Wearable Electronics Portfolio with Compact, Low-Power, and High-Performance Components

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Appoints Martina Drimala as Vice President of EMEA Customer Service

  • InnoFour

    Discover Siemens Xcelerator Solutions

  • ACTEC A/S

    ACTEC deltager på Digital Tech Summit 2025

  • Microchip Technology Inc.

    New Radiation-Tolerant, High-Reliability Communication Interface Solution for Space Applications

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    Last chance to register for our free seminar in Hørsholm 13/11-2025

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Virtuel netværksmålingsløsning til evaluering af kommunikation i cloud- og virtuelle miljøer

    07.11.2025

  • IDA: Forskningsaftale er godt nyt for Danmarks fremtid

    07.11.2025

  • Switching til automatisk test er i fokus på Pickerings stand under Productronica

    07.11.2025

  • Fuld fart frem for Formula Student under Digital tech Summit

    07.11.2025

  • Webinar viser, hvordan 3D-data kan skabe reel værdi i kvalitetskontrol og udvikling

    07.11.2025

  • Systematic eksporterer Danmarks nationale bibliotekssystem til Tyskland

    07.11.2025

  • Datacenter til milliarder på vej til Business Park Falster

    07.11.2025

  • GN i partnerskab med Mikrodust om næste generation af enterprise-testsystemer

    05.11.2025

  • Grinn SBC giver sofistikerede, embedded AI-systemer på måneder – ikke år

    05.11.2025

  • Robotter med AI-øjne giver brugt elektronik nyt liv på Teknologisk Institut

    05.11.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik