• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udviklingProduktion14. 08. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Elektronik skal designes til genanvendelse og længere levetid

AktueltDesign & udviklingProduktion14. 08. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Alt for meget elektronik ender som affald i stedet for at blive genanvendt. Et europæisk initiativ ledet af Teknologisk Institut skal sikre forlænget levetid og cirkulær økonomi i hele elektronikkens livscyklus.

Der er brug for at udvikle materialer med lavere klimaaftryk for at lykkes med grøn omstilling inden for elektronik.

På verdensplan er kasseret elektronik den hurtigst voksende kilde til affald. Kun 17 procent bliver genanvendt på en miljømæssigt forsvarlig måde. Teknologisk Institut står i spidsen for det europæiske initiativ Sustain-a-Print, der skal understøtte omstillingen til cirkulær elektronikindustri.

– Sammen med europæiske partnere udvikler vi komponenter til elektronik – fx sensorer og tastaturer – der adskiller sig fra traditionelt elektronikdesign på to måder. For det første bliver elektronikken produceret med mere miljøvenlige materialer og metoder. Og for det andet er den nye elektronik designet til enten at kunne genanvendes eller være bionedbrydelig, siger Christian Rein, faglig leder på Teknologisk Institut.

Kobber sænker klimaaftrykket

Teknologisk Institut har især fokus på printet elektronik, som er en såkaldt ”additiv” produktionsmetode. På linje med 3D-print bygger man elektronikken op i lag ud fra en CAD-fil – og uden overflødige materialer. Det gør metoden fleksibel i forhold til både design og materialevalg.

– Der er brug for at udvikle materialer med lavere klimaaftryk for at lykkes med grøn omstilling inden for elektronik. I printet elektronik består det strømledende blæk oftest af mikrosølv. Kobber er både billigere og mere miljøvenligt, fordi der skal mines mindre for hvert gram, der udvindes. Vi udvikler og opskalerer nanomaterialer som fx kobber til produktion af nye blæktyper, siger Christian Rein.

Nemt at printe, nemt at skille ad

Når materialerne er på plads, er næste skridt, at elektronikken skal indgå i et mere cirkulært økonomisk kredsløb. Brug-og-smid-ud-kulturen resulterer i, at der kasseres store mængder elektronik, der indeholder værdifulde materialer og komponenter.

– Det er både dyrt, forurenende og skaber et unødigt pres på jordens ressourcer. Derfor skal vi designe elektronikken, så den let kan printes, skilles ad for genanvendelse eller bionedbrydes, når dens levetid er ovre. Vi har udviklet et elektronikdesign, som er første generation til test af nanomaterialer, lag og processer, siger Christian Rein.

For at forlænge elektronikkens levetid har Teknologisk Institut også opbygget klimakammer og tryksystemer til accelererede aldring-tests, der kan hjælpe med at standardisere levealderen.

Nye materialer og processer testes i industrien

Det er bl.a. den danske virksomhed Melsen Tech, som tester de nye materialer og processer. Melsen Tech producerer membrantastaturer, der bruges i alt fra industrielle kontrolpaneler til husholdningselektronik. Tastaturerne er vigtige komponenter i betjeningen af elektronikken omkring os.

Melsen Tech benytter netop sølv til at printe ledende baner i deres produkter. De deltager i Sustain-a-Print for at udskifte sølv med kobber.

– Teknologisk Institut hjælper os også med at udforske mulighederne for at benytte digitale printteknikker, genbruge elektronikmaterialer og forlænge levetiden for vores produkter. Vi har et ønske om at være frontløber på grøn omstilling og cirkulær økonomi. Det bringer os et skridt tættere på målet at være med i Sustain-a-Print, siger Marcus Holm, CEO i Melsen Tech.

Fakta om Sustain-a-Print:

Sustain-a-Print består af i alt 11 partnere fra Europa, som hver bidrager med udviklingen af cirkulære elektronikkomponenter med lavere klimaaftryk. Teknologisk Institut er projektleder og står desuden for udvikling og opskalering af nanomaterialer til produktion af ledende blæktyper til printet elektronik. Desuden støtter Teknologisk Institut med udviklingen af mere miljøvenlig ledende blæk og genbrug af printet elektronik.

Creative Nano udvikler biogeniske kulstofmaterialer til slidområder. Lomartov står for livscyklusanalyse af løsningerne. Aristotle Universitet udvikler nye miljøvenlige/bionedbrydelige substrater. CPI udvikler blæk til printning og vedhæftningsmaterialer. AXIA hjælper med kommunikation. ITENE står for Safe and Sustainable by Design (SSbD)-metoderne. Nanoscientifica udvikler sølv-nanomaterialer fra genbrugsmaterialer. Det polytekniske universitet i Catalonien står for genbrugsprocesserne. Dropsense står for den ene user case, mens Melsen Tech står for den anden. De to cases er fokuseret på hhv. printbare biosensorer og tastaturer.

Kontakt: 

Christian Rein, Teknologisk Institut, mail: chrr@teknologisk.dk

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling, Produktion

Seneste nyt fra redaktionen

Confidee udvider teamet for at understøtte fortsat vækst

Branchenyt09. 01. 2026

Printvirksomheden, Confidee, fortsætter sin vækst fra start-up til scale-up ved at styrke organisationen med to nye medarbejdere. Patryk Fedorowicz tiltræder som Operations & Quality Specialist, mens Laurita (Rita) Nebihi tiltræder som Senior Accountant. Udvidelsen afspejler stigningen i

Firmware til Microchip embeddede MCU’er til support af NVIDIA DGX Spark processorer

IoT & embedded09. 01. 2026

Microchip Technology annoncerer sin specialdesignede firmware til sin MEC1723 Embedded Controller (EC), der er specifikt skræddersyet til at understøtte NVIDIA DGX Spark personlige AI-supercomputere. Softwaren er designet til at optimere MEC1723 EC's muligheder for systemstyring af

DALO Industry Days flytter fra Ballerup til Messecenter Herning i 2026

AktueltEvents09. 01. 2026

DALO Industry Days har siden 2016 udviklet sig til at være Skandinaviens største mødested for Forsvaret og forsvarsindustrien. Messen har oplevet markant vækst de seneste år og samlede i 2025 flere end 700 udstillende virksomheder og 14.000 deltagere. Den fortsatte udvikling betyder, at

Væksten i IT-branchen overhaler resten af dansk erhvervsliv

AktueltBranchenyt09. 01. 2026

Omsætningen er endnu engang steget i den danske it-branche. Den samlede omsætning for 3. kvartal 2025 for IT-branchen i Danmark endte nemlig på hele 87,9 mia. kr. Det er 7,5 mia. kr. mere end 3. kvartal i 2024. Der er med andre ord tale om en stigning på ikke mindre end 9,4% i forhold til samme

TDK tilføjer en spejlkontakt til HVC27-serien til design af funktionel sikkerhed

Komponenter & konnektorerPower09. 01. 2026

TDK Corporation annoncerer HVC27*MC-serien af kompakte højspændings-DC-kontaktorer udstyret med en mekanisk forbundet, normalt lukket hjælpekontakt (NO-spejlkontakt) i overensstemmelse med IEC 60947-4-1 standarden. Denne forbedring giver præcis feedback om kontaktpositionen til sikkerhedskritiske

Signify udnævner Rob van Brunschot til Market Leader Nordics

Branchenyt09. 01. 2026

Signify har udnævnt Rob van Brunschot til Market Leader for Norden. Udnævnelsen trådte i kraft den 1. januar 2026. I denne udvidede rolle vil Rob van Brunschot accelerere væksten inden for belysningsløsninger i hele regionen, samtidig med at han fortsætter som Country Manager for Signify Sverige og

Globalt halvledersalg steg med 29,8 % i november 2025 sammenlignet med året før

BranchenytProduktionTop09. 01. 2026

Brancheorganisationen Semiconductor Industry Association (SIA) annoncerer, at det globale halvledersalg udgjorde 75,3 milliarder dollars i november 2025, en fortsat stigning på 29,8 % sammenlignet med det samlede salg på 58,0 milliarder dollars i november 2024 og 3,5 % mere end det samlede salg på

Tør vi være afhængige af amerikanske systemer til cybersikkerhed og positionering?

BranchenytTopWireless & data07. 01. 2026

Donald Trump og hans regering sidder for tiden udmeldinger fra de store NATO-medlemslande og andre globale organisationer om Folkeretten og vestlige alliancer stærkt overhørigt, og det er en kilde til både frustration og bekymring. Vi har længe - med rette - i Europa kæmpet mod russiske hackere og

Finske Upcloud har åbnet nyt datacenter i København

Wireless & data07. 01. 2026

Den finske cloud-udbyder Upcloud har åbnet sit nyeste datacenter i København. Åbningen er svar på stigende efterspørgsel blandt europæiske virksomheder på, at virksomheders data forbliver i Europa og kun er underlagt europæisk lovgivning. Med det nye datacenter har UpCloud nu i alt ni lokationer i

TDK lancerer strømbesparende STRIDE- realtidspositionerings-SW til wearables og IoT

IoT & embedded07. 01. 2026

TDK Corporation annoncerer Trusted Positioning STRIDE, en indlejret Pedestrian Dead Reckoning (PDR) softwareløsning, der er specielt udviklet til wearables - herunder smartwatches, hovedmonterede enheder, briller og kompakte sensorer. I takt med at OEM'er presser på for mere intelligente,

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Releases Custom Firmware For NVIDIA DGX Spark For Its MEC1723 Embedded Controllers

  • ACTEC A/S

    Når batteriet bliver en del af løsningen – ikke en begrænsning

  • Silitrade ApS

    New partner

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics

  • Eltraco Automation

    Her er Eltracos bud på tendenser i 2026

  • GOmeasure ApS

    Glædelig jul og godt nytår

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Signs Global Distribution Agreement with Telit Cinterion for Enterprise-Grade IoT Solutions

  • Elektronikmessen

    Glædelig jul fra Elektronikmessen!

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Highlights Energy-Efficient Designs With Power Management Resource Centre

  • InnoFour

    6 reasons why Jira users will love Polarion

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Confidee udvider teamet for at understøtte fortsat vækst

    09.01.2026

  • Firmware til Microchip embeddede MCU’er til support af NVIDIA DGX Spark processorer

    09.01.2026

  • DALO Industry Days flytter fra Ballerup til Messecenter Herning i 2026

    09.01.2026

  • Væksten i IT-branchen overhaler resten af dansk erhvervsliv

    09.01.2026

  • TDK tilføjer en spejlkontakt til HVC27-serien til design af funktionel sikkerhed

    09.01.2026

  • Signify udnævner Rob van Brunschot til Market Leader Nordics

    09.01.2026

  • Globalt halvledersalg steg med 29,8 % i november 2025 sammenlignet med året før

    09.01.2026

  • Tør vi være afhængige af amerikanske systemer til cybersikkerhed og positionering?

    07.01.2026

  • Finske Upcloud har åbnet nyt datacenter i København

    07.01.2026

  • TDK lancerer strømbesparende STRIDE- realtidspositionerings-SW til wearables og IoT

    07.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik