• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltIoT & embedded26. 11. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Elektronik og datamodellering bag gennembrud inden for overfladebaserede grundvandsmålinger

AktueltIoT & embedded26. 11. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Forskere fra Institut for Geoscience og Institut for Elektro- og Computerteknologi, Aarhus Universitet, har i samarbejde udviklet en effektiv teknologi til nøjagtige overfladebaserede grundvandsmålinger, baseret på nylige gennembrud inden for instrumenter og data-modellering.

Vi har intet billede af AU’s NMR-baserede måleprincip, men det er ikke ulig registrering af vandbærende lag til optimering af planteavl, som er udført af LIAG, Leibniz Institute for Applied geophysics.

Den nye teknologi leverer signaler, der er størrelsesordener renere, end hvad der hidtil har været muligt med overfladebaserede NMR-baserede (kernemagnetisk resonans) målinger, og sætter dermed forskerne i stand til at give en detaljeret kortlægning af undergrundens hydrogeologiske og geologiske strukturer – selv på områder, som førhen var svært tilgængelige at måle på.

Forskningen er netop publiceret i det anerkendte videnskabelige tidsskrift Geophysical Research Letters.

”Med denne nye teknologi bliver NMR-målinger nu et billigt, hurtigt og frem for alt meget præcist værktøj til kortlægning og karakterisering af grundvandssystemer. Der er problemer med grundvandet overalt i verden, og det er rigtig godt nyt, at vi nu med dette redskab bedre kan kortlægge grundvandet og dermed bedre passe på det,” siger adjunkt Denys Grombacher fra Institut for Geoscience.

Grundvand er en kritisk ferskvandskilde for mange milliarder mennesker, men klimaændringer, forurening og overudnyttelse gør det sværere at finde egnede områder som grundvandskilde.

NMR-målinger er den eneste teknik i dag, der gør det muligt at foretage ikke-invasive direkte målinger af jordens vandindhold og pore-egenskaber.

NMR står for Nuclear Magnetic Resonance eller kernemagnetisk resonans og betyder kort og godt, at man påvirker brintatomer i vandmolekyler i jorden ved hjælp af et menneskeskabt magnetfelt på jordoverfladen.

Brintatomer har et såkaldt kernespin, som principielt – ligesom små magneter – retter sig ind efter jordens magnetfelt, enten med eller imod feltet. En puls fra det kunstigt skabte magnetfelt ændrer brintatomernes spin-retning, og når pulsen dør ud, falder atomerne igen tilbage i den retning, de havde før. Tilbagefaldet udsender et elektromagnetisk felt, som man kan måle.

NMR-målinger har dog den ulempe, at baggrundsstøj fra f.eks. elnettet kan overdøve signalerne, hvilket kan gøre det overordentligt svært at måle det meget svage elektromagnetiske felt fra tilbagefaldet.

Groft sagt leder forskerne efter det, der tilsvarer lyden af en hviskende stemme blandt publikum til en rockkoncert med Motörhead, og det er her, de nye teknologier inden for datatransmission og -modellering spiller ind:

”Vi kan så at sige rette mikrofonen mod den specifikke lydkilde, vi ønsker at høre, og via en række identiske pulser nærmest ’tvinge’ os frem til et klart signal fra brintatomerne i jorden. Signalet, vi modtager, kan computeren stykke sammen til en præcis gengivelse af originalen vha. data-modellering,” siger lektor Jakob Juul Larsen fra Institut for Elektro- og Computerteknologi.

Forskerholdet ser den nye teknologi som et gennembrud inden for grundvandsmodellering, og som et hurtigt, stabilt, pålideligt og billigt alternativ til kortlægning af grundvand overalt i verden. Forskningen ledes af Lektor Jakob Juul Larsen fra Institut for Elektro- og Computerteknologi og er støttet af Danmarks Frie Forskningsfond med 5.9 millioner kroner.

Skrevet i: Aktuelt, IoT & embedded

Seneste nyt fra redaktionen

Rutronik udvider halvlederportefølje med Nanopower Semiconductor

Branchenyt04. 09. 2026

Rutronik Elektronische Bauelemente GmbH har udvidet sin halvlederportefølje til at omfatte innovative løsninger fra Nanopower Semiconductor. Den nye franchiseaftale dækker hele den norske virksomheds serie af standardprodukter og er gyldig over hele verden. Med øjeblikkelig virkning kan kunder drage

Den danske IT-branche holder væksttempoet

BranchenytWireless & data04. 09. 2026

Der er fortsat smæk på kedlerne i den danske it-branche, der holder tempoet fra årets begyndelse. I andet kvartal 2026 nåede branchens samlede omsætning op på intet mindre end 92.491 mio. kr. Det er 6.416 mio. kr. mere end i samme kvartal sidste år og svarer til en vækst på 7,5 pct. Endnu en

Ny bestyrelse i EUREFAS skal mindske elektronikindustriens miljøbelastning

BranchenytProduktion04. 09. 2026

Den europæiske brancheorganisation EUREFAS har netop sammensat en ny bestyrelse, der de kommende tre år skal arbejde for mere reparation, genbrug og cirkulær økonomi i elektronikbranchen. Refurbeds medstifter Kilian Kaminski er blevet genvalgt til bestyrelsen i European Refurbishment Association

Bæredygtighed: ODU modtager Ecovadis bronzemedalje

BranchenytKomponenter & konnektorer04. 09. 2026

ODU er blevet tildelt en bronzemedalje af Ecovadis, en af verdens førende udbydere af bæredygtighedsvurderinger. Hæderen placerer virksomheden blandt de øverste 35 % af alle virksomheder, EcoVadis har vurderet på verdensplan. For ODU, der producerer konnektorsystemer, markerer anerkendelsen en

Undgå “den hvide elefant” i automatiseringsprojektet

AktueltProduktion04. 09. 2026

I Thailand forærede de gamle thailandske konger sjældne, hvide elefanter til folk, de gerne ville ruinere. Elefanten var utrolig flot og prestigefyldt, men den var ekstremt dyr at fodre, og den måtte ikke sættes til at arbejde, fordi den var hellig. Resultatet var en gigantisk udgift uden reel

Ny dansk rapport: Fremtidens elektriske luftfart

AktueltDesign & udviklingPower04. 09. 2026

Efter næsten tre års analyse- og innovationsarbejde konkluderer NGR 2.0 AAM, at Advanced Air Mobility kan få reel betydning i Danmark – men at det største potentiale ligger i regional elektrisk luftfart frem for flyvende taxaer i byerne. Efter næsten tre års analyse- og innovationsarbejde

Hør mere om humanoide robotter i industrien på Automatik 2026

EventsProduktionTop04. 09. 2026

I næste uge starter messen, Automatik 2026, og den dykker blandt andet ned i den næste store revolution inden for industriel automatisering med indlæg fra faglig leder, Søren Peter Johansen, fra Teknologisk Institut. Han starter med et overblik over de førende globale producenter på markedet. Hvad

Efterspørgslen efter danske IT-kompetencer eksploderer

AktueltBranchenytWireless & data02. 09. 2026

Beskæftigelsen i den danske it-branche vokser – men ikke voldsomt. Tal fra Danmarks Statistik viser en fremgang på blot 0,3 pct. fra første kvartal 2025 til første kvartal 2026. Men ser man på efterspørgslen efter it-kompetencer på tværs af hele det danske arbejdsmarked, er bevægelsen langt

Rohde & Schwarz styrker den nordiske ledelse

AktueltBranchenytTest & mål02. 09. 2026

Rohde & Schwarz udnævner nye administrerende direktører for virksomhedens aktiviteter i Danmark, Finland og Sverige. Som led i virksomhedens fortsatte investering i Norden er David Adgill Larsen pr. 1. september 2026 blevet udnævnt til administrerende direktør for Rohde & Schwarz Danmark

Hele rigsfællesskabet går sammen om at styrke cyberberedskabet

EventsTopWireless & data02. 09. 2026

Grønland har i de seneste år fået en mere fremtrædende rolle på den internationale sikkerhedspolitiske scene. Med øget bevågenhed, stigende trusselsniveau og geopolitiske spændinger, er der behov for skærpet opmærksom på digital robusthed og et stærkt cyberberedskab på tværs af hele

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Releases New Qorvo eBook on RF Solutions for Drones, SATCOM and IIoT Next-Generation Markets

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip and Marelli Pioneer Open-Standard Display Connectivity Solution for Software-Defined Vehicles

  • Mouser Electronics

    New at Mouser: Amphenol Industrial TS1 Series High-Power Connectors for Industrial, Transportation and Energy Applications

  • Elma Instruments A/S

    Ny Elma Laser X2 Pro krydslaser – Større rækkevidde og høj synlighed på byggepladsen

  • CN Rood

    NI expands access to high-performance RF Test Systems for cost-sensitive applications

  • InnoFour

    TEC Göteborg, September 17th, 2026

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Stocking Newest Connectivity Solutions from Nordic Semiconductor

  • HIN A/S

    Beskyt komponenterne mod både ESD og fugt

  • EKTOS A/S

    Catch EMC Problems Before Formal Testing

  • EKTOS A/S

    Bring Your EMC Questions Into the Lab

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Rutronik udvider halvlederportefølje med Nanopower Semiconductor

    04.09.2026

  • Den danske IT-branche holder væksttempoet

    04.09.2026

  • Ny bestyrelse i EUREFAS skal mindske elektronikindustriens miljøbelastning

    04.09.2026

  • Bæredygtighed: ODU modtager Ecovadis bronzemedalje

    04.09.2026

  • Undgå “den hvide elefant” i automatiseringsprojektet

    04.09.2026

  • Ny dansk rapport: Fremtidens elektriske luftfart

    04.09.2026

  • Hør mere om humanoide robotter i industrien på Automatik 2026

    04.09.2026

  • Efterspørgslen efter danske IT-kompetencer eksploderer

    02.09.2026

  • Rohde & Schwarz styrker den nordiske ledelse

    02.09.2026

  • Hele rigsfællesskabet går sammen om at styrke cyberberedskabet

    02.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}