• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltIoT & embedded26. 11. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Elektronik og datamodellering bag gennembrud inden for overfladebaserede grundvandsmålinger

AktueltIoT & embedded26. 11. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

Forskere fra Institut for Geoscience og Institut for Elektro- og Computerteknologi, Aarhus Universitet, har i samarbejde udviklet en effektiv teknologi til nøjagtige overfladebaserede grundvandsmålinger, baseret på nylige gennembrud inden for instrumenter og data-modellering.

Vi har intet billede af AU’s NMR-baserede måleprincip, men det er ikke ulig registrering af vandbærende lag til optimering af planteavl, som er udført af LIAG, Leibniz Institute for Applied geophysics.

Den nye teknologi leverer signaler, der er størrelsesordener renere, end hvad der hidtil har været muligt med overfladebaserede NMR-baserede (kernemagnetisk resonans) målinger, og sætter dermed forskerne i stand til at give en detaljeret kortlægning af undergrundens hydrogeologiske og geologiske strukturer – selv på områder, som førhen var svært tilgængelige at måle på.

Forskningen er netop publiceret i det anerkendte videnskabelige tidsskrift Geophysical Research Letters.

”Med denne nye teknologi bliver NMR-målinger nu et billigt, hurtigt og frem for alt meget præcist værktøj til kortlægning og karakterisering af grundvandssystemer. Der er problemer med grundvandet overalt i verden, og det er rigtig godt nyt, at vi nu med dette redskab bedre kan kortlægge grundvandet og dermed bedre passe på det,” siger adjunkt Denys Grombacher fra Institut for Geoscience.

Grundvand er en kritisk ferskvandskilde for mange milliarder mennesker, men klimaændringer, forurening og overudnyttelse gør det sværere at finde egnede områder som grundvandskilde.

NMR-målinger er den eneste teknik i dag, der gør det muligt at foretage ikke-invasive direkte målinger af jordens vandindhold og pore-egenskaber.

NMR står for Nuclear Magnetic Resonance eller kernemagnetisk resonans og betyder kort og godt, at man påvirker brintatomer i vandmolekyler i jorden ved hjælp af et menneskeskabt magnetfelt på jordoverfladen.

Brintatomer har et såkaldt kernespin, som principielt – ligesom små magneter – retter sig ind efter jordens magnetfelt, enten med eller imod feltet. En puls fra det kunstigt skabte magnetfelt ændrer brintatomernes spin-retning, og når pulsen dør ud, falder atomerne igen tilbage i den retning, de havde før. Tilbagefaldet udsender et elektromagnetisk felt, som man kan måle.

NMR-målinger har dog den ulempe, at baggrundsstøj fra f.eks. elnettet kan overdøve signalerne, hvilket kan gøre det overordentligt svært at måle det meget svage elektromagnetiske felt fra tilbagefaldet.

Groft sagt leder forskerne efter det, der tilsvarer lyden af en hviskende stemme blandt publikum til en rockkoncert med Motörhead, og det er her, de nye teknologier inden for datatransmission og -modellering spiller ind:

”Vi kan så at sige rette mikrofonen mod den specifikke lydkilde, vi ønsker at høre, og via en række identiske pulser nærmest ’tvinge’ os frem til et klart signal fra brintatomerne i jorden. Signalet, vi modtager, kan computeren stykke sammen til en præcis gengivelse af originalen vha. data-modellering,” siger lektor Jakob Juul Larsen fra Institut for Elektro- og Computerteknologi.

Forskerholdet ser den nye teknologi som et gennembrud inden for grundvandsmodellering, og som et hurtigt, stabilt, pålideligt og billigt alternativ til kortlægning af grundvand overalt i verden. Forskningen ledes af Lektor Jakob Juul Larsen fra Institut for Elektro- og Computerteknologi og er støttet af Danmarks Frie Forskningsfond med 5.9 millioner kroner.

Skrevet i: Aktuelt, IoT & embedded

Seneste nyt fra redaktionen

AI kan skabe farlige parallelle virkeligheder

AktueltIoT & embeddedWireless & data21. 01. 2026

Når intelligente systemer som AI begynder at interagere med hinanden i realtid, opstår en ny og kompleks udfordring: Hvordan sikrer vi, at de digitale netværk, som samfundet hviler på, leverer troværdig og tidsmæssigt korrekt information? Det spørgsmål stiller professor Petar Popovski fra Aalborg

Udvider portefølje af Zener-beskyttelsesdioder med fire nye nominelle spændinger op til 75V

Komponenter & konnektorer21. 01. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH udvider sit program af Zener-beskyttelsesdioder med tilføjelsen af fire nye komponenter i CUZ-serien. CUZ56V, CUZ62V, CUZ68V og CUZ75V har Zener-spændinger (VZ) på 56V, 62V, 68V og 75V respektive, og de er designet til brug i strømforsyninger i datacentre,

650V 6A/8A/10A SiC Schottky-barrieredioder

Komponenter & konnektorerPower21. 01. 2026

Torex Semiconductor Ltd. har udviklet 650V SiC Schottky-barrierediodeserien, XBSC41/XBSC42/XBSC43, der har fremragende modstand mod in-rush strømme og pulsstrømme. XBSC41/XBSC42/XBSC43-serien understøtter nominelt spændinger op til 650V og nominelle strømme på henholdsvis 6A, 8A eller 10A,

Innofour styrker sin medicotekniske FAE-support i Skandinavien

Branchenyt21. 01. 2026

Innofour meddeler, at virksomheden har udvidet teamet med Martin Bron. Han har arbejdet hos InnoFour siden 5. januar 2026, er baseret i Almelo - Holland, og vil fokusere på teknisk support af Polarion i Benelux og Skandinavien. Martin Bron begyndte at arbejde hos Polarion i 2016 inden for den

Silicium kvantekaskade-lasere til mid-infrarød fotonik

AktueltDesign & udvikling21. 01. 2026

På SPIE Photonics West konferencen i San Francisco i uge 4, 2026 præsenterede franske CEA-Leti nogle væsentlige forskningsresultater vedrørende integrationen af QCL (quantum cascade lasers) enheder med silicium fotonik platforme for MIR (mid-infrared) applikationer. Integreringen af MIR lyskilder

Frankrig udstyrer sin hær med dansk forsvarssoftware

BranchenytTopWireless & data21. 01. 2026

Frankrigs hærs 1. og 3. division har valgt det danske kommando-kontrolsystem Sitaware Headquarters fra Systematic som det primære koordinerings- og planlægningsværktøj til divisionernes og brigadehovedkvarterernes operationer. Købet indgår som en del af en større plan om at implementere systemet i

Zebicon-netværksmøde: Sådan styrker man arbejdet med 3D-scanning i praksis

Design & udviklingEventsTest & mål21. 01. 2026

Når måledata bruges som grundlag for beslutninger i både kvalitetskontrol og udviklingsarbejde, stiller det høje krav til metodevalg, arbejdsgange og dokumentation. Det er netop de udfordringer, der danner rammen for Zebicons netværksmøde, som afholdes torsdag den 29. januar 2026 i

Nyt projekt skal sikre flere kvalificerede faglærte til robotindustrien

BranchenytProduktion19. 01. 2026

Danmarks robot-, automations- og droneindustri vokser, og efterspørgslen efter faglærte medarbejdere stiger tilsvarende. For at imødekomme behovet og styrke forbindelsen mellem erhvervsskolerne og industrien går Odense Robotics nu sammen med Craft Nation - et samarbejde mellem fire af landets

TDK introducerer Modcap UHP til DC-link applikationer med høje nominelle strømme

Komponenter & konnektorerPower19. 01. 2026

TDK Corporation annoncerer den nye Modcap UHP (B25648A) serie af DC-linkkondensatorer, der sætter en ny standard for effektelektronikapplikationer. "UHP" står for "Ultra-High Performance", og denne serie muliggør kontinuerlig drift ved hotspot-temperaturer på op til +105°C uden derating.

IFS får ny direktør i Norden

Branchenyt19. 01. 2026

IFS har ansat Mattias Bolander som ny direktør for sin hastigt voksende nordiske forretning. Med ansættelsen får IFS en stærk ledelsesprofil ombord med lang erfaring og dokumenteret evne til at opbygge og skalere virksomheder i Norden. Mattias Bolander kommer med mere end 20 års erfaring fra ledende

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • HIN A/S

    Mærkning af kabler er også grøn tankegang

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands PolarFire® FPGA Smart Embedded Video Ecosystem with New SDI IP Cores and Quad CoaXPress™ Bridge Kit

  • RODAN Technologies A/S

    Applications Engineer til Produktionsteknisk Afdeling (PTA)

  • RODAN Technologies A/S

    Kryogenisk- og kvanteteknologi

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Launches Military-Qualified Plastic Transient Voltage Suppressors for Aerospace and Defense Applications

  • ACTEC A/S

    Når det bare skal virke – ACTEC leverer batterierne

  • HIN A/S

    1-polede genistreger til lavvolt-belysning

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Releases Custom Firmware For NVIDIA DGX Spark For Its MEC1723 Embedded Controllers

  • ACTEC A/S

    Når batteriet bliver en del af løsningen – ikke en begrænsning

  • Silitrade ApS

    New partner

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • AI kan skabe farlige parallelle virkeligheder

    21.01.2026

  • Udvider portefølje af Zener-beskyttelsesdioder med fire nye nominelle spændinger op til 75V

    21.01.2026

  • 650V 6A/8A/10A SiC Schottky-barrieredioder

    21.01.2026

  • Innofour styrker sin medicotekniske FAE-support i Skandinavien

    21.01.2026

  • Silicium kvantekaskade-lasere til mid-infrarød fotonik

    21.01.2026

  • Frankrig udstyrer sin hær med dansk forsvarssoftware

    21.01.2026

  • Zebicon-netværksmøde: Sådan styrker man arbejdet med 3D-scanning i praksis

    21.01.2026

  • Nyt projekt skal sikre flere kvalificerede faglærte til robotindustrien

    19.01.2026

  • TDK introducerer Modcap UHP til DC-link applikationer med høje nominelle strømme

    19.01.2026

  • IFS får ny direktør i Norden

    19.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik