• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenytDesign & udvikling20. 12. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

DTU vil skabe bedre grobund for design og fabrikation af chips med nyt, dansk center

AktueltBranchenytDesign & udvikling20. 12. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Danish Chips Competence Centre skal hjælpe danske virksomheder med at udvikle og producere avancerede mikrochips. Foto: Bax Lindhardt

Førende forskere fra DTU, Københavns Universitet, Aarhus Universitet og DFM – Danmarks Nationale Metrologiinstitut skal arbejde tæt sammen med industrien i det nye Danish Chips Competence Centre, der får hovedkvarter på DTU.

Her skal især danske start-ups og små og mellemstore virksomheder kunne finde rådgivning og ekspertise samt højt specialiseret udstyr til at designe og fabrikere mikrochips. Og netop det tætte samarbejde mellem forskere og industri er opskriften på innovation og vækst i Europa, siger DTU’s rektor, Anders Bjarklev:
– Et stærkt udviklings- og produktionsmiljø inden for chipteknologi er en forudsætning for at vi kan holde os konkurrencedygtige på en række vigtige områder som kvanteteknologi og kunstig intelligens. Med stigende global konkurrence er det afgørende, at den viden, der skabes i forskningen, hurtigt kommer ud og gøre en forskel i erhvervslivet. Det er det, centeret kan levere gennem et tæt samarbejde mellem førende universiteter og industrien, siger Anders Bjarklev.

Centerets partnere har hver sin styrkeposition, som samlet set dækker hele processen fra idé til fuldskalaproduktion i en virksomhed.

– Institut for Elektro- & Computerteknologi på Aarhus Universitet har ansvar for chipdesign, altså hvordan man konstruerer en chip med de ønskede egenskaber.

– Niels Bohr Institutet på Københavns Universitet har ansvar for kvantechips. Kvantechips benytter sig af kvantemekanik, der åbner for helt nye anvendelsesmuligheder, for eksempel i kvantecomputere.

– DTU har ansvar for fabrikation. DTU Nanolab har Danmarks største renrum, hvor man kan udvikle, teste og fabrikere avancerede mikrochips. DTU Nanolab har samtidig et stærkt forskningsmiljø inden for nano- og mikrofabrikation.

– DFM skal bidrage med avanceret måleteknik især i forbindelse med kvanteegenskaber.

– Dansk Industri har ansvar for kontakten til de medvirkende virksomheder. DI Digital repræsenterer flere end 900 teknologivirksomheder og har indgående kendskab til branchens behov.

Vækst nu og i fremtiden

I centeret vil særligt små og mellemstore virksomheder få adgang til den nyeste forskningsbaserede viden og avancerede test- og produktionsfaciliteter i verdensklasse. Og det er netop, hvad der efterspørges blandt virksomheder i vækstlaget, som ser potentiale i chipteknologi, siger Andreas Espersen, der er branchedirektør i DI Digital:
– Danish Chips Competence Centre kommer til at skabe forudsætningerne for vækst og innovation i startups så vel som etablerede virksomheder – både når det kommer til kendte chipteknologier, som anvendes i erhvervslivet i dag, og i udviklingen af fremtidens kvantechips.

Centeret er finansieret af EU og Uddannelses- og Forskningsministeriet med et budget på 57 millioner kroner over de næste fire år og skal sammen med tilsvarende centre i andre europæiske lande understøtte EU’s ambition om at fordoble produktionen af chips inden for Europas grænser inden 2030.

Dermed giver Danish Chips Competence Centre også adgang til en række EU-initiativer og finansieringsprogrammer samt et stort netværk af europæiske chipvirksomheder.

Læs mere om centeret Danish Chips Competence Centre på centerets hjemmeside.

Kontakt: Claus Friis Pedersen, Danish Chips Competence Center, DTU, mail: clausfp@dtu.dk

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

EtherCAT løfter barren for industriel kommunikation

Events05. 05. 2026

Industrivirksomheder skal øge produktiviteten, styrke kvaliteten og samtidig leve op til nye krav om cybersikkerhed, og derfor bliver valget af kommunikationsteknologi mere strategisk. Hurtig, stabil og sikker dataudveksling er afgørende for, at robotter, transportbånd, servodrives, sensorer og

STMicroelectronics VIPerGaN 100W konvertere til energieffektive apparater

Komponenter & konnektorerPower05. 05. 2026

STMicroelectronics har introduceret to 100-watt VIPerGaN højspændingskonvertere, der giver massive energibesparelser med wide-bandgap teknologi i husholdningsapparater, bygningsautomation, smart belysning og forbrugerprodukter, herunder fjernsyn og opladere. De nye konvertere inkluderer

Ny hackergruppe til angreb på danske virksomheder: Mød ”The Gentlemen”

Wireless & data05. 05. 2026

Den fremadstormende hackergruppe "The Gentlemen" har rettet sigtekornet mod danske virksomheder. Så sent som i sidste uge hævdede gruppen at stå bag et angreb mod den danske logistikvirksomhed Jumbo Transport, og i slutningen af marts var det fitnesskæden SATS, der optrådte på gruppens lækageside.

Ny energieffektiv AI-supercomputer giver Danmark et markant løft i forskning

AktueltEventsWireless & data05. 05. 2026

I partnerskab har Syddansk Universitet (SDU), Danfoss og HPE kombineret forskningskompetencer, ekspertise inden for industriel dekarbonisering og avanceret datacenterteknologi og etableret en ny supercomputer. Den skal anvendes til forskning og undervisning inden for kunstig intelligens,

Nyt fra IFS: Byg AI-agenter uden kode

AktueltIoT & embedded05. 05. 2026

IFS har netop løftet sløret for en løsning, der gør det væsentligt enklere og mere sikkert for virksomheder at indsætte digitale medarbejdere i driften. IFS Loops Agent Studio er intuitivt designet til forretningsbrugere, så medarbejdere uden teknisk ekspertise eller programmeringskompetencer kan

FX-250 digital fibersensor fra Panasonic

Komponenter & konnektorerProduktion05. 05. 2026

Panasonic Industry Europe lancerer sin nye FX 250 digitale fibersensor designet til support af brugere så effektivt som muligt i deres daglige rutiner. FX-250 er udstyret med et stort OLED-display med høj kontrast, der giver fremragende læsbarhed og som ikke kun viser numeriske værdier, men

25 procent stigning i salget af halvledere i første kvartal af 2026

BranchenytProduktionTop05. 05. 2026

Brancheforeningen, Semiconductor Industry Association (SIA), fortæller, at det globale halvledersalg nåede op på 298,5 milliarder dollars i første kvartal af 2026, en stigning på 25 % sammenlignet med 4. kvartal 2025. Det globale salg var på 99,5 milliarder dollars i marts 2026, en stigning på 79,2

Industriens Fond lancerer ”challenge”

AktueltBranchenytDesign & udviklingEvents04. 05. 2026

Danmark og dansk erhvervsliv trues på mange fronter. Cyberangreb, hybridkrige, hastig teknologiudvikling og en verden i vild forandring gør hverdagen uforudsigelig. Med en challenge vil Industriens Fond sætte fart på innovationen inden for forsvar og sikkerhed. Industriens Fond åbnede i fredags

Leti Innovation Days 2026 konference

AktueltDesign & udviklingEvents04. 05. 2026

Franske CEA-Leti afholder sin årlige innovationskonference, LID World Summit, i Grenoble 23.-25. juni 2026, hvor man vil fokusere på halvlederindustriens kritiske overgang fra lab-til-fab og fra lab-til-marked med bæredygtige integrerede kredse f.eks. til næste generation af AI fabrikker.

10 ting man ikke må gå glip af til Robotbrag 7. og 8. maj

EventsTop04. 05. 2026

I år er Robotbrag som noget nyt en del af initiativet Week of Robotics, hvor Teknologisk Institut, DIRA og Odense Robotics fra den 5. til 8. maj samler ind- og udland til en uges fokus på dansk robotteknologi. Med andre ord: Robotkedlerne er skruet helt op. Vi har herunder håndplukket 10

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Now Shipping New Arduino Nesso N1 IoT Development Kit for Smart, Edge, and IoT Applications

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    Qoltec power supply and energy management – chargers and converters for demanding applications

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Area Sales Manager til Sjælland og Fyn

  • Elektronikmessen

    Oplev Conrad Electronic Group på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    What’s new in Xpedition 2604

  • Elektronikmessen

    Forsvaret leder efter det, din virksomhed allerede kan

  • ACTEC A/S

    ACTEC på ROBOTBRAG 2026

  • Elektronikmessen

    Mød RODAN Technologies på Elektronikmessen 2026

  • RODAN Technologies A/S

    Vi er glade for at byde Susanne Kuhr-Haaf velkommen som vores nye Salgskoordinator.

  • Mouser Electronics

    Authorised Distributor Mouser Electronics Offers Engineers the Latest Technologies from Texas Instruments

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • EtherCAT løfter barren for industriel kommunikation

    05.05.2026

  • STMicroelectronics VIPerGaN 100W konvertere til energieffektive apparater

    05.05.2026

  • Ny hackergruppe til angreb på danske virksomheder: Mød ”The Gentlemen”

    05.05.2026

  • Ny energieffektiv AI-supercomputer giver Danmark et markant løft i forskning

    05.05.2026

  • Nyt fra IFS: Byg AI-agenter uden kode

    05.05.2026

  • FX-250 digital fibersensor fra Panasonic

    05.05.2026

  • 25 procent stigning i salget af halvledere i første kvartal af 2026

    05.05.2026

  • Industriens Fond lancerer ”challenge”

    04.05.2026

  • Leti Innovation Days 2026 konference

    04.05.2026

  • 10 ting man ikke må gå glip af til Robotbrag 7. og 8. maj

    04.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik