• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udvikling23. 10. 2020 | Rolf Sylvester-Hvid

DTU åbner forskningscenter for autonome systemer

AktueltDesign & udvikling23. 10. 2020 By Rolf Sylvester-Hvid

DTU har netop åbnet Centre for Collaborative Autonomous Systems, CCAS. Samarbejdende autonome systemer er et nyt forskningsområde, der har fokus på at udvikle automatiserede og intelligente systemer. Systemer, som kan tilpasse sig omgivelserne og udføre komplekse opgaver helt eller næsten uden menneskelig indblanding, enten i samarbejde med andre maskiner eller med mennesker. Kendte eksempler på autonome systemer er selvkørende biler eller droner til anvendelse i inspektionsopgaver. 

I det nye forskningsområde indgår elementer fra mange forskellige videnskabelige felter som eksempelvis kunstig intelligens, robotteknologi, billedgenkendelse, analyse af big data, teknologi management og fjernstyring.

– Vi er stolte over at stå bag det første danske center for fremtidens forskning i og udvikling af autonome systemer. Autonome systemer er en indsats på tværs af traditionelle fagligheder og et godt eksempel på, hvordan man kan udnytte teknologier til gavn for mennesker og dermed bidrage til at gøre vores liv både nemmere og bedre i fremtiden, siger DTU’s rektor Anders Bjarklev. 

Unik testfacilitet Sammen med det nye forskningscenter åbnede DTU også en nyopført stor testhal, Autonomous Systems Test Arena (ASTA), med faciliteter til afprøvning af robot- og droneteknologi. I den 1000 m2 store hal, der er den eneste i Europa af sin slags, vil både forskere, studerende og virksomheder fremover kunne afprøve nye løsninger inden for autonome systemer både på jorden, i luften og i vand. 

Indvielsen af Centre for Collaborative Autonomous Systems bød på demonstrationer af autonome systemer i den nye testfacilitet. Bl.a. et exoskelet til genoptræning af mennesker med nedsatte fysiske funktioner, en autonom mini-ubåd, der kan kortlægge havbunden og et samarbejde mellem en robot og drone om opbygningen af en væg. En del af universitetets nuværende forskningsprojekter blev også præsenteret, bl.a. Shipping Lab-projektet, der arbejder på at gøre skibe autonome, så manøvrering og styring kan ske helt eller delvist uden bemanding på broen.  

– Visionen for det nye center er at udvikle autonome teknologier og løsninger, der kan bidrage til at forbedre vores liv. Vi kan allerede nu se store fordele inden for transportområdet. Eksempelvis vil autonome busser og havnebusser kunne øge omfanget og brugen af offentlig transport, og dermed forbedre forbindelserne mellem byer og deres opland markant, siger Roberto Galeazzi, der er leder af Centre for Collaborative Autonomous Systems.  

Autonome systemer spiller også en central rolle for udviklingen af smarte energisystemer, så de enkelte delelementer, f.eks. en varmepumpe, selv bliver i stand til at vurdere, hvornår netværket har behov for at få tilført energi. Eller ved at give mennesker med funktionsnedsættelser mulighed for at indtage en mere aktiv rolle i deres erhvervsmæssige og sociale liv.

– Små og mellemstore virksomheder har allerede taget den første bølge af digitalisering og anvendelse af robotteknologi til sig og brugt den til at strømline deres produktion. Autonome systemer vil give den udvikling et boost og muliggøre, at vi fremover endelig kan betegne produktionsprocessen industri 4.0,” siger Roberto Galeazzi. 

En stor del af forskningen og udviklingen i centret for samarbejdende autonome systemer kommer da også til at foregå i samarbejde med både nationale og udenlandske virksomheder med behov for en øget automatisering af deres produkter og services.          

Fakta:

Centre for Collaborative Autonomous Systems har deltagelse fra DTU Elektro, DTU Space, DTU Compute og DTU Management.

Se mere: ccas.dtu.dk 

DTU tilbyder en kandidatuddannelse i autonome systemer:  https://www.dtu.dk/uddannelse/kandidat/autonome-systemer

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

TDK udvider portefølje af mikro-POL forsyningsmoduler til AI-edgesystemer

Komponenter & konnektorer20. 05. 2026

TDK Corporation today announced the FS3303, the first member of a major expansion of its micro POL family of ultra‑compact, non‑isolated DC‑DC power modules for optical modules in AI edge systems and other space‑constrained designs. Despite its small footprint of just 2.5 x 2.5 mm and a height of

Humanoid Lab på Teknologisk Institut

AktueltDesign & udviklingProduktion20. 05. 2026

Humanoide robotter åbner nye muligheder inden for automation i din virksomhed. Vil I forstå, hvad de menneskelignende robotter realistisk kan bruges til – og hvor teknologien giver mening i praksis? Humanoid Lab på Teknologisk Institut hjælper til at omsætte virksomheders faglige nysgerrighed til

Robotter og simulatorer har stor indflydelse på eleverne på Mercantecs smedeuddannelser

AktueltBranchenytDesign & udvikling20. 05. 2026

Fremtidens værksted er rykket ind på erhvervsskolen Mercantec i Viborg, efter at Tietgenfonden har støttet projektet med fem millioner kroner. Og pengene har allerede gjort en konkret forskel, og kan måles direkte i smedeelevernes trivsel, som nu ligger en del over landsgennemsnittet. Den

Stor tilfredshed med første dag på Elektronikmessen 2026

BranchenytEventsTop20. 05. 2026

Førstedagen på Elektronikmessen i Odense er gået over alle forventninger. Der var fra flere sider en vis skepsis i forhold til format og tidspunkt for 2026-versionen af Elektronikmessen, men alle branchefolk, vi har talt med, har kun haft positivt at sige. Konferenceprogrammet tiltrak et godt og

Toshiba udbygger TC75W-serie af dobbelte CMOS-komperatorer

Komponenter & konnektorer19. 05. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH udbygger sin TC75W-serie af dobbelte CMOS-komperatorer til overstrømsdetektering i industrielt udstyr med introduktionen af TC75W71FU. Med high-speed responstider og et fuldt input-/output-område giver produkterne et øjeblikkeligt shutdown for øget driftssikkerhed og

100/1000BASE‑T1 Single-Pair Ethernet PHY

IoT & embedded19. 05. 2026

I takt med at designere af automotive og industrielle systemer i stigende grad bruger Single Pair Ethernet (SPE) og rene Ethernet-arkitekturer til support i udviklingen af Software‑Defined Vehicles (SDV’er) og komplekse industrielle netværk, vokser også behovet for sikker og skalérbar konnektivitet.

Claudio Christensen er udnævnt til ny direktør for Renewtech

Branchenyt19. 05. 2026

Efter seks år med markant international vækst giver Bjarne Aarup Andersen stafetten videre som CEO for Renewtech. Ny administrerende direktør bliver Claudio Christensen, der kommer med solid erfaring fra IBM og Ahlsell Danmark. Claudio Christensen er tiltrådt den 18. maj og overtager rollen

DI: Klimafremskrivningen vurderer, at 2030-klimamålet står til at blive indfriet

BranchenytPower18. 05. 2026

Årets klimastatus og -fremskrivning (KF26) fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet viser, at Danmark fortsat står til at opfylde 2030-klimamålet. Det er et vigtigt skridt for den danske klimaindsats og et klart tegn på, at virksomhederne leverer markante reduktioner. - Jeg hæfter mig ved, at

Højpålidelig Stratos T2-serie af mediekonvertere fra Cinch

Komponenter & konnektorer18. 05. 2026

Den robuste Stratos T2-serie af mediekonvertere fra Cinch Connectivity Solutions bliver nu leveret gennem Powell Electronics, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenttyper til hi-rel applikationer til forsvars-, aerospace- og industriformål. Komponenterne er designet til at give

Djøf: Ledere bruger AI i stor stil – men hver fjerde føler at de mangler kompetencerne

BranchenytWireless & data18. 05. 2026

- Det er problematisk, at så mange ledere ikke oplever, at de har de nødvendige kompetencer til at arbejde med og lede i forhold til kunstig intelligens. Når teknologien allerede fylder så meget i hverdagen, skal kompetencerne følge med, siger Sara Vergo, formand for Djøf. 84% af lederne bruger

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • InnoFour

    What’s new in Valor 2604

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Named Diotec Semiconductor’s e-Commerce Partner of the Year for 2025

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    ST Microelectronics og Würth Elektronik afholder Motor Inverter seminar i Aarhus

  • InnoFour

    What’s new in HyperLynx 2604

  • InnoFour

    Evertiq Expo Lund

  • Mouser Electronics

    Mouser Highlights Medical Resource Centre for Next-Generation, Deployable Healthcare Designs

  • Elektronikmessen

    AI-agenter revolutionerer elektronikdesign: Softwarelaget bliver vigtigere end nogensinde

  • InnoFour

    Accelerate and Scale Early Validation with Polarion

  • Microchip Technology Inc.

    Næstegenerations 100/1000BASE T1 enkeltpars Ethernet PHY’er integrerer MACsec Security, Time Sensitive Networking og funktionssikkerhed

  • Elektronikmessen

    Ny workshop på Elektronikmessen 2026: Kan 3D print accelerere vejen fra prototype til produktion?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • TDK udvider portefølje af mikro-POL forsyningsmoduler til AI-edgesystemer

    20.05.2026

  • Humanoid Lab på Teknologisk Institut

    20.05.2026

  • Robotter og simulatorer har stor indflydelse på eleverne på Mercantecs smedeuddannelser

    20.05.2026

  • Stor tilfredshed med første dag på Elektronikmessen 2026

    20.05.2026

  • Toshiba udbygger TC75W-serie af dobbelte CMOS-komperatorer

    19.05.2026

  • 100/1000BASE‑T1 Single-Pair Ethernet PHY

    19.05.2026

  • Claudio Christensen er udnævnt til ny direktør for Renewtech

    19.05.2026

  • DI: Klimafremskrivningen vurderer, at 2030-klimamålet står til at blive indfriet

    18.05.2026

  • Højpålidelig Stratos T2-serie af mediekonvertere fra Cinch

    18.05.2026

  • Djøf: Ledere bruger AI i stor stil – men hver fjerde føler at de mangler kompetencerne

    18.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik