• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udvikling22. 01. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

DTI: Flere virksomheder skal bruge AI til at styrke forretningen

AktueltDesign & udvikling22. 01. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Kunstig intelligens (AI) ses af mange som en af de mest transformative teknologitendenser i erhvervslivet. Og teknologien har allerede – med stor impact – gjort sit indtog i flere brancher og virksomheder. Den vogn skal flere danske virksomheder med på og derfor søsættes nu et helt nyt nationalt initiativ, AI Denmark.

– Virksomheder som formår at optage og omsætte ny teknologi på en god måde, øger konkurrenceevnen markant. Derfor skal en større del af dansk erhvervsliv stille skarpt på kunstig intelligens og nøje overveje, om – og i så fald hvordan – teknologien bedst kan bruges i den enkelte virksomhed. Det er der for få virksomheder, der gør i dag og derfor vil vi gerne hjælpe udviklingen på rette vej, siger Thomas Hofman-Bang, adm. direktør i Industriens Fond, om baggrunden for at fonden har søsat AI Denmark. Han henviser blandt andet til en rapport fra McKinsey og Innovationsfonden, der viser, at blot fem procent af de små og mellemstore virksomheder i Danmark anvender kunstig intelligens.

– Kunstig intelligens skal gøres konkret for den enkelte virksomhed. Uanset størrelse. Det skal være mere tydeligt hvilke gevinster, der kan opnås, samt hvad det kræver at komme i mål. Og så skal virksomheder flyttes fra A til B. Derfor laver vi skræddersyede virksomhedsforløb for 120 virksomheder. Ved at tage udgangspunkt i den enkelte virksomheds nuværende situation, kapacitet og forretningsmodel, kan vi implementere løsninger baseret på kunstig intelligens på en værdiskabende måde og dermed løfte virksomhederne én efter én, siger Thomas Hofman-Bang og folder projektet yderligere ud:

– Derudover skal projektets erfaringer komme så mange som muligt til gavn. Ledere og praktikere fra danske virksomheder skal selvfølgelig blive klogere, men også brancheorganisationer og erhvervsfremmesystemet kan udnytte den erfaring som kommer ud af AI Denmark.

Heldigvis er der allerede mange gode kræfter i gang med AI-arbejdet her i Danmark. Og i rapporten fra McKinsey og Innovationsfonden udmærker flere danske universiteter sig positivt. Målet med AI Denmark er derfor nu, at erhvervslivets erfaringer skal højnes, og at viden og kompetencer fra universiteterne skal bringes ud i de danske virksomheder og blive til en del af forretningsudviklingen og nye løsninger.

Derfor er Teknologisk Institut, Alexandra Instituttet, Aalborg Universitet, Danmarks Tekniske Universitet, Københavns Universitet og IT-Universitetet hovedaktører i AI Denmark. De seks organisationer står i spidsen for virksomhedsforløbene, der skal hjælpe danske virksomheder til at udnytte konkrete muligheder inden for kunstig intelligens. Det gælder både for virksomheder, som ikke arbejder så meget med data og digitalisering i dag, men det gælder også de virksomheder som allerede er langt i arbejdet med kunstig intelligens, men som gerne vil løfte niveauet yderligere.

– Teknologien bruges til at bearbejde og skabe konkret værdi fra store datamængder. Derfor er den relevant for en bred vifte af virksomheder. For eksempel til realtidsovervågning af forretningsprocesser, intelligent markedsføring, prædiktiv analyse eller automatisering via robotter og droner. Det er næsten kun fantasien som sætter grænser – og de grænser skal vi være med til at flytte gennem det her initiativ, siger Anne-Lise Høg Lejre, der er direktør hos Teknologisk Institut.

Selvom potentialet er stort, så kan det – særligt for mindre virksomheder – være svært at implementere nye løsninger og ny teknologi i en travl hverdag.

– Heldigvis har mange virksomheder en travl hverdag med mange kunder som skal serviceres. Isoleret set er det jo en god ting. Men der ligger samtidigt en svær opgave i at få hævet blikket fra den daglige drift og se mulighederne i kunstig intelligens. Og dernæst at få implementeret nogle konkrete løsninger. Det er dén opgave, som AI Denmark kan hjælpe erhvervslivet med – vel at mærke med udgangspunkt i den enkelte virksomheds eksisterende processer, produktudbud og kunderelationer, siger Anders Kofod-Petersen, der er professor i kunstig intelligens og har ansvaret for Alexandra Instituttet i København.

At få mere universitetsforskning bragt i spil i erhvervslivet er en af de helt store målsætninger i forbindelse med etableringen af AI Denmark.

– Kunstig intelligens har vi på forskningsniveau arbejdet med i mange år. Og vi kan også se, at det har værdi, når det bringes ud i erhvervslivet. Men det skal ske oftere end det gør i dag, og den bevægelse kan AI Denmark bidrage til, siger Marianne Thellersen, der er koncerndirektør på Danmarks Tekniske Universitet med fokus på blandt andet innovation og digitalisering.

De ambitioner tilslutter man sig også hos Aalborg Universitet.

– Vi har gode erfaringer med at bringe viden fra universitetet ud til virksomhederne. Det er tidskrævende og kræver både teknologikendskab, kommunikationskompetencer, forretningsforståelse og implementeringsevner. Men potentialet er stort og nu kan vi forhåbentlig få forløst meget af det gennem det her tværgående samarbejde i AI Denmark, siger Rasmus Antoft, der er dekan på Det Samfundsvidenskabelige Fakultet på Aalborg Universitet.

Første fase af AI Denmarks arbejde er de konkrete udviklings- og implementeringsforløb i 120 virksomheder. Men derudover foldes arbejdet med kunstig intelligens yderligere ud gennem netværk, værktøjsudvikling og studenterinddragelse. For at fremhæve gode eksempler fra dansk erhvervsliv kommer AI Denmark også til at kåre årets bedste danske AI-løsning og desuden også præmiere den virksomhed, der har opnået de bedste forretningsmæssige resultater gennem AI Denmark-virksomhedsforløbene.

Der kan læses meget mere om det nye initiativ her: http://www.aidenmark.dk

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

SPS 2026: Fremtidens teknologier i industriel praksis

AktueltEvents14. 09. 2026

Når den internationale automationsbranche samles i Nürnberg fra den 24. til den 26. november 2026, vil SPS – Smart Production Solutions endnu en gang fungere som det centrale mødested for teknologiske fremskridt, praktisk erfaring og faglig dialog. Som den førende messe for industriel automation

Same Sky udvider porteføljen af termoelektriske generatorer

Komponenter & konnektorerPower14. 09. 2026

Same Sky og virksomhedens Thermal Management Group udvider nu porteføljen af termoelektriske generator (TEG) moduler. Ved at anvende temperaturforskellen mellem modulets varme og kolde sider for at generere anvendelig energi giver SPG-familen af termoelektriske generatorer output-effekter op til

Nye prisoptimerede metalliserede polypropylen filmkondensatorer

Komponenter & konnektorerPower14. 09. 2026

Panasonic Industry Europe lancerer en ny ECWFJ-serie af metalliserede polypropylen filmkondensatorer udviklet til prisoptimerede designs med en fortsat høj grad af sikkerhed og langsigtet pålidelighed. Den nye serie er primært rettet mod industriel og automotiv effektelektronik (med kvalificering

Nye EU-krav placerer ansvaret hos producenterne men cyberrisikoen kan ligge et andet sted

AktueltIoT & embeddedWireless & data14. 09. 2026

Direktør for Wireless Logic Nordic, Steen Lenzing, mener, at det med CRA’s ikrafttrædelse er positivt, at producenter får et tydeligt ansvar for cybersikkerheden i produkter med digitale elementer. Men i komplekse IoT-løsninger kan den største indsigt i og kontrol over cyberrisikoen ligge hos den

Mekoprint opruster i Asien og styrker samarbejdet med kunder og leverandører

BranchenytProduktionTop14. 09. 2026

Med flere lokale ressourcer i Hong Kong kan Mekoprint følge projekterne tættere, reagere hurtigere og være mere til stede hos de asiatiske produktionspartnere. Det styrker både kvaliteten og leveringssikkerheden i den internationale værdikæde. Mekoprint har i mere end 10 år haft et sourcing- og

Nohau Solutions og Fossa indgår partnerskab i Norden

BranchenytDesign & udviklingWireless & data14. 09. 2026

Nohau Solutions har indgået et nyt partnerskab med FOSSA. Herved kan Nohau hjælpe nordiske produktvirksomheder med at håndtere softwarerelaterede sikkerheds- og compliance-risici og navigere i de lovgivningsmæssige krav, som er under konstant udvikling. Fossas løsning giver virksomheder bedre

TDK lancerer non-isolerede 12,5 kW trefasede strømforsyninger

Power14. 09. 2026

TDK Corporation lancerer TDK-Lambda TPF12500-385-serien af non-isolerede trefasede strømforsyninger, der leverer op til 13,1 kW med en nominel effekt på 12,5 kW. Med en reguleret udgangsspænding på 385VDC og en virkningsgrad på 97,5 % er serien designet til distribuerede strømforsyningsarkitekturer

Würth Elektronik introducerer nanokrystallinske ark til støjskærmning

Design & udviklingKomponenter & konnektorer10. 09. 2026

Würth Elektronik udbygger sin EMC-produktportefølje med de nanokrystallinske WE-FNCS ark. De ekstremt fleksible og tynde nanokrystallinske lag er beskyttet af et PET-dæklag og leveres i form af selvklæbende tapes og strips. De nye nanokrystallinske produkter dæmper elektromagnetisk støj i

Sårbarheder i AI-værktøjet Cursor kunne give hackere fuld adgang til udviklerens computer

Wireless & data10. 09. 2026

Cato AI Labs har fundet to kritiske sårbarheder i Cursor IDE. Sårbarhederne kunne bruges til at bryde ud af værktøjets sandbox og få kode til at køre direkte på udviklerens maskine. Cursor er et AI-værktøj til softwareudviklere, som kan hjælpe med at skrive og ændre kode direkte i

TDK introducerer kompakte SMD-komponenter til xEV’er

Komponenter & konnektorer10. 09. 2026

TDK Corporation introducerer E13 EM-serien (bestillingskode: B8280*F*). Disse IGBT/FET gate-drivetransformere er designet til 500V-batterisystemer i biler, hvilket muliggør pålidelig isolering i traktionsinvertere og kompakte DC/DC-konvertere. Ved at opfylde strenge krav til krybeafstand og frigang

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • InnoFour

    TEC Göteborg, September 17th, 2026

  • InnoFour

    EU Data Act Comliance

  • Phoenix Contact A/S

    Tilslutning af industristik hurtigt og nemt

  • Mouser Electronics

    New at Mouser: onsemi GaNEXUS GaN FETs for AI, Industrial, Energy and Robotics Applications

  • Elma Instruments A/S

    FLIR Assetlink gør termografisk vedligehold enklere Fra termografisk billede til handling – uden tidskrævende rapportering

  • Mouser Electronics

    Mouser and TE Connectivity Explore the Electronics Behind La Roche-Posay Racing Team’s America’s Cup Performance in New Expert eBook

  • Mouser Electronics

    Littelfuse’s NANO2 708 High Current SMD Fuses, Now at Mouser, Offer Industry-Leading Interrupting Rating in a Compact Design

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip’s 1.2V Clock Buffers Link Latest SoCs and FPGAs with Higher Voltage Components

  • Mouser Electronics

    Mouser Releases New Qorvo eBook on RF Solutions for Drones, SATCOM and IIoT Next-Generation Markets

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip and Marelli Pioneer Open-Standard Display Connectivity Solution for Software-Defined Vehicles

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • SPS 2026: Fremtidens teknologier i industriel praksis

    14.09.2026

  • Same Sky udvider porteføljen af termoelektriske generatorer

    14.09.2026

  • Nye prisoptimerede metalliserede polypropylen filmkondensatorer

    14.09.2026

  • Nye EU-krav placerer ansvaret hos producenterne men cyberrisikoen kan ligge et andet sted

    14.09.2026

  • Mekoprint opruster i Asien og styrker samarbejdet med kunder og leverandører

    14.09.2026

  • Nohau Solutions og Fossa indgår partnerskab i Norden

    14.09.2026

  • TDK lancerer non-isolerede 12,5 kW trefasede strømforsyninger

    14.09.2026

  • 25 år med Bolls – det skal fejres

    10.09.2026

  • Sårbarheder i AI-værktøjet Cursor kunne give hackere fuld adgang til udviklerens computer

    10.09.2026

  • TDK introducerer kompakte SMD-komponenter til xEV’er

    10.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}