• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udvikling22. 01. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

DTI: Flere virksomheder skal bruge AI til at styrke forretningen

AktueltDesign & udvikling22. 01. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

Kunstig intelligens (AI) ses af mange som en af de mest transformative teknologitendenser i erhvervslivet. Og teknologien har allerede – med stor impact – gjort sit indtog i flere brancher og virksomheder. Den vogn skal flere danske virksomheder med på og derfor søsættes nu et helt nyt nationalt initiativ, AI Denmark.

– Virksomheder som formår at optage og omsætte ny teknologi på en god måde, øger konkurrenceevnen markant. Derfor skal en større del af dansk erhvervsliv stille skarpt på kunstig intelligens og nøje overveje, om – og i så fald hvordan – teknologien bedst kan bruges i den enkelte virksomhed. Det er der for få virksomheder, der gør i dag og derfor vil vi gerne hjælpe udviklingen på rette vej, siger Thomas Hofman-Bang, adm. direktør i Industriens Fond, om baggrunden for at fonden har søsat AI Denmark. Han henviser blandt andet til en rapport fra McKinsey og Innovationsfonden, der viser, at blot fem procent af de små og mellemstore virksomheder i Danmark anvender kunstig intelligens.

– Kunstig intelligens skal gøres konkret for den enkelte virksomhed. Uanset størrelse. Det skal være mere tydeligt hvilke gevinster, der kan opnås, samt hvad det kræver at komme i mål. Og så skal virksomheder flyttes fra A til B. Derfor laver vi skræddersyede virksomhedsforløb for 120 virksomheder. Ved at tage udgangspunkt i den enkelte virksomheds nuværende situation, kapacitet og forretningsmodel, kan vi implementere løsninger baseret på kunstig intelligens på en værdiskabende måde og dermed løfte virksomhederne én efter én, siger Thomas Hofman-Bang og folder projektet yderligere ud:

– Derudover skal projektets erfaringer komme så mange som muligt til gavn. Ledere og praktikere fra danske virksomheder skal selvfølgelig blive klogere, men også brancheorganisationer og erhvervsfremmesystemet kan udnytte den erfaring som kommer ud af AI Denmark.

Heldigvis er der allerede mange gode kræfter i gang med AI-arbejdet her i Danmark. Og i rapporten fra McKinsey og Innovationsfonden udmærker flere danske universiteter sig positivt. Målet med AI Denmark er derfor nu, at erhvervslivets erfaringer skal højnes, og at viden og kompetencer fra universiteterne skal bringes ud i de danske virksomheder og blive til en del af forretningsudviklingen og nye løsninger.

Derfor er Teknologisk Institut, Alexandra Instituttet, Aalborg Universitet, Danmarks Tekniske Universitet, Københavns Universitet og IT-Universitetet hovedaktører i AI Denmark. De seks organisationer står i spidsen for virksomhedsforløbene, der skal hjælpe danske virksomheder til at udnytte konkrete muligheder inden for kunstig intelligens. Det gælder både for virksomheder, som ikke arbejder så meget med data og digitalisering i dag, men det gælder også de virksomheder som allerede er langt i arbejdet med kunstig intelligens, men som gerne vil løfte niveauet yderligere.

– Teknologien bruges til at bearbejde og skabe konkret værdi fra store datamængder. Derfor er den relevant for en bred vifte af virksomheder. For eksempel til realtidsovervågning af forretningsprocesser, intelligent markedsføring, prædiktiv analyse eller automatisering via robotter og droner. Det er næsten kun fantasien som sætter grænser – og de grænser skal vi være med til at flytte gennem det her initiativ, siger Anne-Lise Høg Lejre, der er direktør hos Teknologisk Institut.

Selvom potentialet er stort, så kan det – særligt for mindre virksomheder – være svært at implementere nye løsninger og ny teknologi i en travl hverdag.

– Heldigvis har mange virksomheder en travl hverdag med mange kunder som skal serviceres. Isoleret set er det jo en god ting. Men der ligger samtidigt en svær opgave i at få hævet blikket fra den daglige drift og se mulighederne i kunstig intelligens. Og dernæst at få implementeret nogle konkrete løsninger. Det er dén opgave, som AI Denmark kan hjælpe erhvervslivet med – vel at mærke med udgangspunkt i den enkelte virksomheds eksisterende processer, produktudbud og kunderelationer, siger Anders Kofod-Petersen, der er professor i kunstig intelligens og har ansvaret for Alexandra Instituttet i København.

At få mere universitetsforskning bragt i spil i erhvervslivet er en af de helt store målsætninger i forbindelse med etableringen af AI Denmark.

– Kunstig intelligens har vi på forskningsniveau arbejdet med i mange år. Og vi kan også se, at det har værdi, når det bringes ud i erhvervslivet. Men det skal ske oftere end det gør i dag, og den bevægelse kan AI Denmark bidrage til, siger Marianne Thellersen, der er koncerndirektør på Danmarks Tekniske Universitet med fokus på blandt andet innovation og digitalisering.

De ambitioner tilslutter man sig også hos Aalborg Universitet.

– Vi har gode erfaringer med at bringe viden fra universitetet ud til virksomhederne. Det er tidskrævende og kræver både teknologikendskab, kommunikationskompetencer, forretningsforståelse og implementeringsevner. Men potentialet er stort og nu kan vi forhåbentlig få forløst meget af det gennem det her tværgående samarbejde i AI Denmark, siger Rasmus Antoft, der er dekan på Det Samfundsvidenskabelige Fakultet på Aalborg Universitet.

Første fase af AI Denmarks arbejde er de konkrete udviklings- og implementeringsforløb i 120 virksomheder. Men derudover foldes arbejdet med kunstig intelligens yderligere ud gennem netværk, værktøjsudvikling og studenterinddragelse. For at fremhæve gode eksempler fra dansk erhvervsliv kommer AI Denmark også til at kåre årets bedste danske AI-løsning og desuden også præmiere den virksomhed, der har opnået de bedste forretningsmæssige resultater gennem AI Denmark-virksomhedsforløbene.

Der kan læses meget mere om det nye initiativ her: http://www.aidenmark.dk

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

Renesas understøtter nu 800VDC-arkitektur til den kommende generation af datacentre

Power27. 10. 2025

Renesas Electronics Corporation annoncerer, at virksomheden nu understøtter strømkonvertering og -distribution til den 800VDC-strømarkitektur, som for nyligt er annonceret af NVIDIA, og som er med til at drive den næste bølge af smartere og hurtigere AI-infrastruktur. Efterhånden som GPU-drevne

Phoenix Contact på SPS 2025: Design af automation – bæredygtig, sikker og konnekteret

Design & udviklingEvents27. 10. 2025

På dette års SPS messe fra 25-27. november vil Phoenix Contact præsentere banebrydende teknologier til industriel automation. I hal 9, stand 310 viser Phoenix Contact sine gæster, hvordan virksomhedens teknologier aktivt driver den digitale transformation og the All Electric Society

Sådan garanterer man sikkerhed, pålidelighed og præcision i hipot-tests

Komponenter & konnektorerTest & mål27. 10. 2025

Den førende producent af højtydende reed-relæer, Pickering Electronics, annoncerer endnu et afsnit i sin serie af undervisningsrettede application guides – denne gang til ingeniører, der bygger testsystemer at udføre elektriske hipot (high potential) sikkerhedstest til verificering af isoleringers

Cyberangreb mod danske virksomheder er steget hele 26 procent siden 2023

Wireless & data27. 10. 2025

Check Point Research, som er en del af Check Point Software Technologies, har netop udgivet sin Cyber Attack Stats-rapport for september, der viser antallet af cyberangreb i 41 forskellige lande, herunder Danmark. Rapporten viser blandt andet, at danske virksomheder i september i gennemsnit blev

Terma og Safion i partnerskab om at forbedre missionskritisk batteridiagnostik

AktueltBranchenytTest & mål27. 10. 2025

Terma har annonceret et strategisk partnerskab med Safion, en banebrydende tysk virksomhed, der specialiserer sig i højtydende batteridiagnostik og -analyse. Samarbejdet cementerer Termas ekspertise inden for rumfart og test af rumfartøjers strømforsyning med Safions avancerede batteritestløsninger,

Overraskende bedring i euroområdet igennem oktober – investering i industrien dog nødvendig

AktueltBranchenyt27. 10. 2025

Normalt beskæftiger vi os ikke med økonomi i generel forstand på elektronikfokus.dk, men en analyse fra SJF Bank er dog værd at lægge mærke til. Som en pressemeddelelse fra SJF Bank fortæller:Aktiviteten i euroområdets økonomi tog et overraskende stort hop fremad i oktober, viser nye PMI-tal for

Vores verden skal repareres og elektronikken hjælper med det – konkluderer EOT-konference

BranchenytDesign & udviklingEventsTop27. 10. 2025

Når man oplever, at selv Enhedslisten kræver, at vores forsvar skal styrkes, så ved man, at noget ikke er helt godt i verden. Det er nu godt 3½ år siden, at Putins Rusland angreb Ukraine, men kampene hænger fortsat fast i de tre østligste provinser i Ukraine – samt selvfølgelig på Krim-halvøen, som

K4031-H mITX – kraftigt motherboard i kompakt Mini-ITX format

IoT & embedded24. 10. 2025

Kontron, der er en førende global leverandør af IoT/Embedded Computer Technology (ECT), introducerer K4031-H mITX, et kraftfuldt bundkort i et kompakt Mini-ITX-format. Boardet er udstyret med de nyeste Intel Core Ultra 7 155H og Intel Core Ultra 5 125H processorer (Meteor Lake H) og kombinerer det

Detaljerede tekniske informationer om NeoMesh er nu tilgængelige på ny website fra NeoCortec

BranchenytDesign & udviklingKomponenter & konnektorer24. 10. 2025

På sin nyligt lancerede website giver NeoCortec, der udvikler og producerer en tovejs trådløs mesh-netværks protokol-stack med et ultralavt forbrug, nu adgang til endnu mere teknisk information om NeoCortecs trådløse NeoMesh protokol-stack, hvordan den fungerer i praksis, og hvordan man kan anvende

Infineon præsenterer den mest præcise kerneløse magnetiske strømsensor på markedet

Komponenter & konnektorer24. 10. 2025

Nøjagtig strømmåling er nøglen til effektiv, sikker og pålidelig effektelektronik. For at imødekomme dette udvider Infineon Technologies AG sin XENSIV-familie af magnetiske strømsensorer med de nye TLE4971/TLI4971-sensorer, der er kapslet i en 300-mil-pakke. De nye produkter tilbyder den højeste

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • InnoFour

    PCB and Systems Forum Solna-Sweden

  • Phoenix Contact A/S

    Tilslutningsteknologi til varmepumper

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    Free Scope Seminar – Start November

  • InnoFour

    Improving wood stove combustion

  • Phoenix Contact A/S

    Nyt monteringsbeslag til solcellepaneler – hurtig at installere, fleksibel i brug

  • Mouser Electronics

    Arduino UNO Q, Now Orderable from Mouser Electronics, Enables AI-Powered Machine Vision and Sound Solutions that React in Real Time

  • Mouser Electronics

    New Silicon Labs Wireless xG28 Explorer Kit for Amazon Sidewalk, Now at Mouser, Enables IoT and Sensor Applications

  • InnoFour

    How to maintain Plane Flow with Vias under a BGA

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Adds Highly Integrated Single-Chip Wireless Platform Designed for Advanced Connectivity, Touch and Motor Control

  • CN Rood

    CN Rood expands support for Pico Technology across the Nordics

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Renesas understøtter nu 800VDC-arkitektur til den kommende generation af datacentre

    27.10.2025

  • Phoenix Contact på SPS 2025: Design af automation – bæredygtig, sikker og konnekteret

    27.10.2025

  • Sådan garanterer man sikkerhed, pålidelighed og præcision i hipot-tests

    27.10.2025

  • Cyberangreb mod danske virksomheder er steget hele 26 procent siden 2023

    27.10.2025

  • Terma og Safion i partnerskab om at forbedre missionskritisk batteridiagnostik

    27.10.2025

  • Overraskende bedring i euroområdet igennem oktober – investering i industrien dog nødvendig

    27.10.2025

  • Vores verden skal repareres og elektronikken hjælper med det – konkluderer EOT-konference

    27.10.2025

  • K4031-H mITX – kraftigt motherboard i kompakt Mini-ITX format

    24.10.2025

  • Detaljerede tekniske informationer om NeoMesh er nu tilgængelige på ny website fra NeoCortec

    24.10.2025

  • Infineon præsenterer den mest præcise kerneløse magnetiske strømsensor på markedet

    24.10.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik