• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltIoT & embeddedWireless & data25. 10. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

DMI udvikler AI-vejrmodel på Gefion – den nye supercomputer

AktueltIoT & embeddedWireless & data25. 10. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

DMI har fået mulighed for at træne en vejrmodel baseret på kunstig intelligens på Novo Nordisk Fondens nye AI-computer ‘Gefion’ og dermed foretage et kvantespring inden for vejr og varsling. (illustration: Istock)

DMI er udvalgt til at være én ud af de seks første, der kører pilotforsøg på den nye supercomputer Gefion, der blev lanceret i dag. Projektet skal levere en dansk AI-vejrmodel, der på nogle områder vil kunne matche DMI’s almindelige vejrmodeller, der i dag kører på DMI’s egen supercomputer på Island. Selvom AI-modellen ikke vil kunne forudsige lige så mange parametre, forventes den at være meget hurtigere.

– Brug af en AI-vejrmodel vil kunne give beredskaber nogle ekstra timer at reagere på, når vi varsler farligt vejr, for vi vil spare tid på produktion af vejrprognoser – fra timer til blot minutter. Der er mange andre fordele, men menneskeliv og sikkerhed er altid vores vigtigste fokus, siger Marianne Thyrring, direktør i DMI.

Danmarks første AI-computer

Den nye AI-supercomputer er et samarbejde mellem Novo Nordisk Fonden og Danmarks Eksport- og Investeringsfond, der har dannet virksomheden Danish Centre for AI Innovation, DCAI, som ejer og står for driften af Gefion, der er baseret på NVIDIA-teknologi.

Lanceringen fandt sted i København, hvor kong Frederik, Jensen Huang, CEO for NVIDIA, og Nadia Carlsten, CEO for Danish Centre for AI Innovation, DCAI, symbolsk tændte for computeren.

Gefion-projektet begynder med en pilotfase, hvor en række virksomheder og organisationer, herunder DMI, arbejder med for eksempel at fremme kvantecomputere til lægemiddelopdagelse og fremskynde løsninger på store samfundsmæssige udfordringer som overgangen til grøn energi.

– Vi var meget imponerede over kvaliteten af DMI’s ansøgning og deres ambitiøse vision om at udnytte avanceret modellering til at drive vejrforskning, der blandt andet kan hjælpe den grønne omstilling på vej, siger Nadia Carlsten, CEO for DCAI og fortsætter:

– Med terabytes af historiske vejrdata har DMI en uovertruffen oversigt over fortidens vejr. Ved at træne deres avancerede vejrmodel på Gefion har vi potentialet til at reducere leveringstiden for prognoser fra timer til minutter og forbedre forudsigelsesnøjagtigheden betydeligt til gavn for mange brancher, der er afhængige af vejrprognoser.

Novo Nordisk Fonden har givet tilsagn om cirka 600 mio. kr. til centrets startomkostninger, mens EIFO har bidraget med 100 mio. kr. og ejer en minoritetsandel på 15 % af virksomheden.

Den globale datacenterudbyder Digital Realty huser supercomputeren i en af sine faciliteter i Danmark. Datacentret er designet og bygget til at være bæredygtigt og bruger udelukkende vedvarende energi.

Træning betyder alt

Traditionelle vejrmodeller bygger på ligninger, der beskriver atmosfærens fysik. En AI-vejrmodel adskiller sig ved at være datadrevet. Den kigger på ’billeder’ af fortiden og lærer af det ved at finde mønstre, jo flere des bedre.

AI-modellen skal trænes med data, der viser, hvordan vejret har været tilbage i tid. Her har Danmark et unikt datagrundlag i for eksempel DANRA-projektet, der time for time beskriver dansk vejr gennem 33 år. Men 33 år i detaljer er også en stor bid at sluge, og der kommer Gefion-maskinen til sin ret.

– I DMI er vi netop begyndt at bruge vores egen nye supercomputer, der drives i samarbejde med fire andre lande. Den adskiller sig dog fra Gefion-supercomputeren ved at være en meget stor regnemaskine baseret på processorer (CPU), som ikke er egnet til machine learning. Gefion bruger GPU’er – samme slags grafik-processorer man finder i en spilcomputer, blot i kingsize. DMI har selv infrastruktur med GPU’er, men det ville tage et par måneder at gennemføre én træning. På Gefion kan vi nøjes med få timer, siger Kasper Hintz, seniorforsker i DMI’s enhed for vejrmodeller.

Når AI-modellen er trænet gennem en lang række sessioner, vil DMI kunne drive den uden brug af supercomputer, for selve afviklingen trækker ikke så hårdt på maskinkraften. Faktisk vil AI-modellen kunne afvikles på få minutter.

Hjemmebanefordel

Der findes allerede i dag globale AI-vejrmodeller fra multinationale spillere som Google, Microsoft, NVIDIA og Amazon.

Også det Europæiske Center for Vejrprognoser (ECMWF) arbejder med AI på globale prognoser. Regionale AI-vejrmodeller findes dog slet ikke.

En regional AI-vejrmodel adskiller sig fra globale AI-modeller ved at have en meget finere opløsning. En høj opløsning – detaljerne minder om pixelkvaliteten på en tv-skærm – er afgørende for at kunne forudsige kraftig nedbør, skyer og vinde præcist og detaljeret. Globale vejrmodeller har ikke den samme detaljegrad og er derfor mindre værd i for eksempel varslingssituationer, eller hvis man vil vide præcist, hvor det kommer til at regne på cykelturen.

I et brugerperspektiv vil en dansk AI-vejrmodel med lyn-produktionstid kunne give beredskaberne hidtil uset reaktionstid til at håndtere farligt vejr. Men der kan også være noget at hente, når det kommer til den grønne omstilling.

En AI-model vil kunne bidrage til for eksempel balancering af elnettet ved at være bedre til at forudsige, hvornår skyer driver over en stor solenergipark og omvendt, hvornår der er så meget vind og sol, at man ikke behøver at fyre op i kraftværkerne. Det arbejder DMI på i samarbejde med energibranchen i Weather2X-projektet.

– I DMI forsøger vi altid at gå forrest, når det kommer til brugen af nye teknologiske værktøjer og virkemidler. Jeg håber, at en AI-vejmodel kan bidrage til Danmarks position som et foregangsland inden for anvendelse af nye teknologier i grøn omstilling, der er afhængige af vores viden om vejr, siger Marianne Thyrring, direktør for DMI.

Fakta | Gefion-projektet

– Gefion er et offentligt-privat partnerskab mellem Novo Nordisk Fonden og Danmarks Eksport- og Investeringsfond (EIFO), som har finansieret et nyt selskab, Danish Centre for AI Innovation A/S (DCAI), der nu ejer og vil drive Gefion.

– Gefion er en stor NVIDIA DGX SuperPOD-supercomputer designet til AI, drevet af 1528 NVIDIA H100 Tensor Core GPU’er og sammenkoblet med NVIDIA Quantum-2 InfiniBand-netværk.

– Det er Danmarks første GPU-accelererede supercomputer.

– GPU’er, der også bruges i spil- og grafikorienteret arbejde, er i en eksplosiv vækst, der drives af deep learning og generative AI-modeller.

Skrevet i: Aktuelt, IoT & embedded, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

Rutronik udvider halvlederportefølje med Nanopower Semiconductor

Branchenyt04. 09. 2026

Rutronik Elektronische Bauelemente GmbH har udvidet sin halvlederportefølje til at omfatte innovative løsninger fra Nanopower Semiconductor. Den nye franchiseaftale dækker hele den norske virksomheds serie af standardprodukter og er gyldig over hele verden. Med øjeblikkelig virkning kan kunder drage

Den danske IT-branche holder væksttempoet

BranchenytWireless & data04. 09. 2026

Der er fortsat smæk på kedlerne i den danske it-branche, der holder tempoet fra årets begyndelse. I andet kvartal 2026 nåede branchens samlede omsætning op på intet mindre end 92.491 mio. kr. Det er 6.416 mio. kr. mere end i samme kvartal sidste år og svarer til en vækst på 7,5 pct. Endnu en

Ny bestyrelse i EUREFAS skal mindske elektronikindustriens miljøbelastning

BranchenytProduktion04. 09. 2026

Den europæiske brancheorganisation EUREFAS har netop sammensat en ny bestyrelse, der de kommende tre år skal arbejde for mere reparation, genbrug og cirkulær økonomi i elektronikbranchen. Refurbeds medstifter Kilian Kaminski er blevet genvalgt til bestyrelsen i European Refurbishment Association

Bæredygtighed: ODU modtager Ecovadis bronzemedalje

BranchenytKomponenter & konnektorer04. 09. 2026

ODU er blevet tildelt en bronzemedalje af Ecovadis, en af verdens førende udbydere af bæredygtighedsvurderinger. Hæderen placerer virksomheden blandt de øverste 35 % af alle virksomheder, EcoVadis har vurderet på verdensplan. For ODU, der producerer konnektorsystemer, markerer anerkendelsen en

Undgå “den hvide elefant” i automatiseringsprojektet

AktueltProduktion04. 09. 2026

I Thailand forærede de gamle thailandske konger sjældne, hvide elefanter til folk, de gerne ville ruinere. Elefanten var utrolig flot og prestigefyldt, men den var ekstremt dyr at fodre, og den måtte ikke sættes til at arbejde, fordi den var hellig. Resultatet var en gigantisk udgift uden reel

Ny dansk rapport: Fremtidens elektriske luftfart

AktueltDesign & udviklingPower04. 09. 2026

Efter næsten tre års analyse- og innovationsarbejde konkluderer NGR 2.0 AAM, at Advanced Air Mobility kan få reel betydning i Danmark – men at det største potentiale ligger i regional elektrisk luftfart frem for flyvende taxaer i byerne. Efter næsten tre års analyse- og innovationsarbejde

Hør mere om humanoide robotter i industrien på Automatik 2026

EventsProduktionTop04. 09. 2026

I næste uge starter messen, Automatik 2026, og den dykker blandt andet ned i den næste store revolution inden for industriel automatisering med indlæg fra faglig leder, Søren Peter Johansen, fra Teknologisk Institut. Han starter med et overblik over de førende globale producenter på markedet. Hvad

Efterspørgslen efter danske IT-kompetencer eksploderer

AktueltBranchenytWireless & data02. 09. 2026

Beskæftigelsen i den danske it-branche vokser – men ikke voldsomt. Tal fra Danmarks Statistik viser en fremgang på blot 0,3 pct. fra første kvartal 2025 til første kvartal 2026. Men ser man på efterspørgslen efter it-kompetencer på tværs af hele det danske arbejdsmarked, er bevægelsen langt

Rohde & Schwarz styrker den nordiske ledelse

AktueltBranchenytTest & mål02. 09. 2026

Rohde & Schwarz udnævner nye administrerende direktører for virksomhedens aktiviteter i Danmark, Finland og Sverige. Som led i virksomhedens fortsatte investering i Norden er David Adgill Larsen pr. 1. september 2026 blevet udnævnt til administrerende direktør for Rohde & Schwarz Danmark

Hele rigsfællesskabet går sammen om at styrke cyberberedskabet

EventsTopWireless & data02. 09. 2026

Grønland har i de seneste år fået en mere fremtrædende rolle på den internationale sikkerhedspolitiske scene. Med øget bevågenhed, stigende trusselsniveau og geopolitiske spændinger, er der behov for skærpet opmærksom på digital robusthed og et stærkt cyberberedskab på tværs af hele

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Releases New Qorvo eBook on RF Solutions for Drones, SATCOM and IIoT Next-Generation Markets

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip and Marelli Pioneer Open-Standard Display Connectivity Solution for Software-Defined Vehicles

  • Mouser Electronics

    New at Mouser: Amphenol Industrial TS1 Series High-Power Connectors for Industrial, Transportation and Energy Applications

  • Elma Instruments A/S

    Ny Elma Laser X2 Pro krydslaser – Større rækkevidde og høj synlighed på byggepladsen

  • CN Rood

    NI expands access to high-performance RF Test Systems for cost-sensitive applications

  • InnoFour

    TEC Göteborg, September 17th, 2026

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Stocking Newest Connectivity Solutions from Nordic Semiconductor

  • HIN A/S

    Beskyt komponenterne mod både ESD og fugt

  • EKTOS A/S

    Catch EMC Problems Before Formal Testing

  • EKTOS A/S

    Bring Your EMC Questions Into the Lab

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Rutronik udvider halvlederportefølje med Nanopower Semiconductor

    04.09.2026

  • Den danske IT-branche holder væksttempoet

    04.09.2026

  • Ny bestyrelse i EUREFAS skal mindske elektronikindustriens miljøbelastning

    04.09.2026

  • Bæredygtighed: ODU modtager Ecovadis bronzemedalje

    04.09.2026

  • Undgå “den hvide elefant” i automatiseringsprojektet

    04.09.2026

  • Ny dansk rapport: Fremtidens elektriske luftfart

    04.09.2026

  • Hør mere om humanoide robotter i industrien på Automatik 2026

    04.09.2026

  • Efterspørgslen efter danske IT-kompetencer eksploderer

    02.09.2026

  • Rohde & Schwarz styrker den nordiske ledelse

    02.09.2026

  • Hele rigsfællesskabet går sammen om at styrke cyberberedskabet

    02.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}