• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltIoT & embeddedWireless & data25. 10. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

DMI udvikler AI-vejrmodel på Gefion – den nye supercomputer

AktueltIoT & embeddedWireless & data25. 10. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

DMI har fået mulighed for at træne en vejrmodel baseret på kunstig intelligens på Novo Nordisk Fondens nye AI-computer ‘Gefion’ og dermed foretage et kvantespring inden for vejr og varsling. (illustration: Istock)

DMI er udvalgt til at være én ud af de seks første, der kører pilotforsøg på den nye supercomputer Gefion, der blev lanceret i dag. Projektet skal levere en dansk AI-vejrmodel, der på nogle områder vil kunne matche DMI’s almindelige vejrmodeller, der i dag kører på DMI’s egen supercomputer på Island. Selvom AI-modellen ikke vil kunne forudsige lige så mange parametre, forventes den at være meget hurtigere.

– Brug af en AI-vejrmodel vil kunne give beredskaber nogle ekstra timer at reagere på, når vi varsler farligt vejr, for vi vil spare tid på produktion af vejrprognoser – fra timer til blot minutter. Der er mange andre fordele, men menneskeliv og sikkerhed er altid vores vigtigste fokus, siger Marianne Thyrring, direktør i DMI.

Danmarks første AI-computer

Den nye AI-supercomputer er et samarbejde mellem Novo Nordisk Fonden og Danmarks Eksport- og Investeringsfond, der har dannet virksomheden Danish Centre for AI Innovation, DCAI, som ejer og står for driften af Gefion, der er baseret på NVIDIA-teknologi.

Lanceringen fandt sted i København, hvor kong Frederik, Jensen Huang, CEO for NVIDIA, og Nadia Carlsten, CEO for Danish Centre for AI Innovation, DCAI, symbolsk tændte for computeren.

Gefion-projektet begynder med en pilotfase, hvor en række virksomheder og organisationer, herunder DMI, arbejder med for eksempel at fremme kvantecomputere til lægemiddelopdagelse og fremskynde løsninger på store samfundsmæssige udfordringer som overgangen til grøn energi.

– Vi var meget imponerede over kvaliteten af DMI’s ansøgning og deres ambitiøse vision om at udnytte avanceret modellering til at drive vejrforskning, der blandt andet kan hjælpe den grønne omstilling på vej, siger Nadia Carlsten, CEO for DCAI og fortsætter:

– Med terabytes af historiske vejrdata har DMI en uovertruffen oversigt over fortidens vejr. Ved at træne deres avancerede vejrmodel på Gefion har vi potentialet til at reducere leveringstiden for prognoser fra timer til minutter og forbedre forudsigelsesnøjagtigheden betydeligt til gavn for mange brancher, der er afhængige af vejrprognoser.

Novo Nordisk Fonden har givet tilsagn om cirka 600 mio. kr. til centrets startomkostninger, mens EIFO har bidraget med 100 mio. kr. og ejer en minoritetsandel på 15 % af virksomheden.

Den globale datacenterudbyder Digital Realty huser supercomputeren i en af sine faciliteter i Danmark. Datacentret er designet og bygget til at være bæredygtigt og bruger udelukkende vedvarende energi.

Træning betyder alt

Traditionelle vejrmodeller bygger på ligninger, der beskriver atmosfærens fysik. En AI-vejrmodel adskiller sig ved at være datadrevet. Den kigger på ’billeder’ af fortiden og lærer af det ved at finde mønstre, jo flere des bedre.

AI-modellen skal trænes med data, der viser, hvordan vejret har været tilbage i tid. Her har Danmark et unikt datagrundlag i for eksempel DANRA-projektet, der time for time beskriver dansk vejr gennem 33 år. Men 33 år i detaljer er også en stor bid at sluge, og der kommer Gefion-maskinen til sin ret.

– I DMI er vi netop begyndt at bruge vores egen nye supercomputer, der drives i samarbejde med fire andre lande. Den adskiller sig dog fra Gefion-supercomputeren ved at være en meget stor regnemaskine baseret på processorer (CPU), som ikke er egnet til machine learning. Gefion bruger GPU’er – samme slags grafik-processorer man finder i en spilcomputer, blot i kingsize. DMI har selv infrastruktur med GPU’er, men det ville tage et par måneder at gennemføre én træning. På Gefion kan vi nøjes med få timer, siger Kasper Hintz, seniorforsker i DMI’s enhed for vejrmodeller.

Når AI-modellen er trænet gennem en lang række sessioner, vil DMI kunne drive den uden brug af supercomputer, for selve afviklingen trækker ikke så hårdt på maskinkraften. Faktisk vil AI-modellen kunne afvikles på få minutter.

Hjemmebanefordel

Der findes allerede i dag globale AI-vejrmodeller fra multinationale spillere som Google, Microsoft, NVIDIA og Amazon.

Også det Europæiske Center for Vejrprognoser (ECMWF) arbejder med AI på globale prognoser. Regionale AI-vejrmodeller findes dog slet ikke.

En regional AI-vejrmodel adskiller sig fra globale AI-modeller ved at have en meget finere opløsning. En høj opløsning – detaljerne minder om pixelkvaliteten på en tv-skærm – er afgørende for at kunne forudsige kraftig nedbør, skyer og vinde præcist og detaljeret. Globale vejrmodeller har ikke den samme detaljegrad og er derfor mindre værd i for eksempel varslingssituationer, eller hvis man vil vide præcist, hvor det kommer til at regne på cykelturen.

I et brugerperspektiv vil en dansk AI-vejrmodel med lyn-produktionstid kunne give beredskaberne hidtil uset reaktionstid til at håndtere farligt vejr. Men der kan også være noget at hente, når det kommer til den grønne omstilling.

En AI-model vil kunne bidrage til for eksempel balancering af elnettet ved at være bedre til at forudsige, hvornår skyer driver over en stor solenergipark og omvendt, hvornår der er så meget vind og sol, at man ikke behøver at fyre op i kraftværkerne. Det arbejder DMI på i samarbejde med energibranchen i Weather2X-projektet.

– I DMI forsøger vi altid at gå forrest, når det kommer til brugen af nye teknologiske værktøjer og virkemidler. Jeg håber, at en AI-vejmodel kan bidrage til Danmarks position som et foregangsland inden for anvendelse af nye teknologier i grøn omstilling, der er afhængige af vores viden om vejr, siger Marianne Thyrring, direktør for DMI.

Fakta | Gefion-projektet

– Gefion er et offentligt-privat partnerskab mellem Novo Nordisk Fonden og Danmarks Eksport- og Investeringsfond (EIFO), som har finansieret et nyt selskab, Danish Centre for AI Innovation A/S (DCAI), der nu ejer og vil drive Gefion.

– Gefion er en stor NVIDIA DGX SuperPOD-supercomputer designet til AI, drevet af 1528 NVIDIA H100 Tensor Core GPU’er og sammenkoblet med NVIDIA Quantum-2 InfiniBand-netværk.

– Det er Danmarks første GPU-accelererede supercomputer.

– GPU’er, der også bruges i spil- og grafikorienteret arbejde, er i en eksplosiv vækst, der drives af deep learning og generative AI-modeller.

Skrevet i: Aktuelt, IoT & embedded, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

Altera og Rutronik indgår strategisk distributionsaftale

AktueltBranchenyt23. 09. 2026

Altera Corporation og Rutronik annoncerer en strategisk distributionsaftale, der skal udvide kundernes adgang til Alteras FPGA-portefølje på det europæiske marked. Aftalen styrker Alteras strategi med flere distributører ved at give kunderne større fleksibilitet i indkøb, bedre teknisk support og

50 millioner til nyt center for AI på Aarhus Universitet

AktueltDesign & udviklingWireless & data23. 09. 2026

Generativ AI hjælper os allerede med at skrive, analysere, lære og udvikle nye idéer. Men hvad sker der med vores egen tænkning, når AI bliver en stadig større del af den? Det skal et nyt tværfagligt forskningscenter på Aarhus Universitet undersøge med en bevilling på 50 millioner kroner fra

Panasonic flytter sin elektroniske designekspertise til Budapest

BranchenytDesign & udviklingTop23. 09. 2026

Panasonic Factory Solutions styrker sin tilstedeværelse i Central- og Østeuropa ved at centralisere sine aktiviteter inden for kundesupport, ingeniørarbejde, service og udvikling i Budapest, Ungarn. Som led i denne strategiske investering har virksomheden åbnet et betydeligt udvidet teknisk center,

Infineons PSOC Control C3 Performance-serie

Komponenter & konnektorerPower23. 09. 2026

Infineon Technologies AG lancerer ​​mikrokontrollerfamilien PSOC Control C3 Performance Line, der muliggør realtidsstyring til forsynings- og motorapplikationer. Den nye familie af mikrokontrollere (MCU'er) leverer markedsførende ydeevne takket være en højfrekvent regulerings-loop, præcision og

Kompakte 60W og 150W DC-DC konvertere forenkler design af BF- og CF-rated medicinsk udstyr

Power23. 09. 2026

XP Power introducerer QAM60T og HBM150C serierne af medicinske DC-DC konvertere, der kan levere henholdsvis 60W og 150W i kompakte industri-standard brick pakninger. De nye konvertere er designet med sigte på brug i BF- og CF-rated medicinsk udstyr, og de tilbyder pålidelig og pladsbesparende

Flere kreative teknologiværksteder på vej til landets skoler

BranchenytDesign & udvikling23. 09. 2026

Med en ny pulje på 40 mio. kr. bygger Villum Fonden videre på en indsats, hvor fonden siden 2019 har hjulpet 33 kommuner over hele landet med at etablere kreative teknologiværksteder i skolen. I værkstederne kan eleverne prøve kræfter med designprocesser, materialer og digitale værktøjer for at

Genetec opruster i Norden og Baltikum med erfaren sikkerhedsprofil

Branchenyt23. 09. 2026

Genetec styrker sin tilstedeværelse i Norden og Baltikum med ansættelsen af Jan Julin som Channel Account Executive for Danmark, Finland og Baltikum. Her får han ansvar for at udvikle samarbejdet med både eksisterende og nye partnere og understøtte deres forretning og projekter i regionen. Jan

Pickering demonstrerer skalérbar signal-switching til halvledertest under Microelectronics UK

EventsTest & mål20. 09. 2026

Pickering Interfaces vil demonstrere sit program af modulære industrielt standardiserede signal-switching løsninger til halvledertest og -verificering foruden sit nyligt lancerede grafiske designværktøj, Test System Architect, udviklet til forenkling af signal-switching og design af kablinger på

JAE DZ17-serie fra Rutronik

Komponenter & konnektorer20. 09. 2026

I takt med at fabrikker, maskiner og bygninger bliver mere forbundne, vokser behovet for at integrere flere sensorer, kameraer, aktuatorer og decentrale enheder i Ethernet-netværk. Traditionelle Ethernet-løsninger med flere lederpar og store stiktyper, såsom RJ45, kræver relativt meget plads til

STMicroelectronics præsenterer små intelligente powermoduler

Komponenter & konnektorerPower20. 09. 2026

STMicroelectronics lancerer små, intelligente moduler med lavt effekttab (SLLIMM) og DBC-teknologi (Direct-Bonded Copper) i et nyt, kompakt format til industrielle motorstyringer, airconditionanlæg, varmepumper og husholdningsapparater. De pladsbesparende moduler indeholder en komplet 600V, 3-faset

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • InnoFour

    Turning Billions of DRC violations into actionable debug

  • ACTEC A/S

    Batteriet kommer sjældent først

  • Mouser Electronics

    Mouser’s Alternative Energy Resource Centre Provides Engineering Insights into New Decentralised Systems

  • InnoFour

    The BOM is no longer just documentation

  • HIN A/S

    ESD-sikring skal ikke bare etableres – den skal verificeres

  • InnoFour

    Next-generation Electronic Systems Design

  • ACTEC A/S

    ACTEC A/S nomineret til Årets Ejerleder 2026

  • Phoenix Contact A/S

    Standardiseret connectivity – hybridteknologi i et kompakt M17-format

  • Mouser Electronics

    HARTING ix Industrial PushTrigger IP20 Connectors, Now Shipping from Mouser, Provide High-Performance Connectivity for Demanding Industrial Applications

  • Mouser Electronics

    Mouser Offers Engineers the Latest in Power Solutions from Bourns

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Altera og Rutronik indgår strategisk distributionsaftale

    23.09.2026

  • 50 millioner til nyt center for AI på Aarhus Universitet

    23.09.2026

  • Panasonic flytter sin elektroniske designekspertise til Budapest

    23.09.2026

  • Infineons PSOC Control C3 Performance-serie

    23.09.2026

  • Kompakte 60W og 150W DC-DC konvertere forenkler design af BF- og CF-rated medicinsk udstyr

    23.09.2026

  • Flere kreative teknologiværksteder på vej til landets skoler

    23.09.2026

  • Genetec opruster i Norden og Baltikum med erfaren sikkerhedsprofil

    23.09.2026

  • Pickering demonstrerer skalérbar signal-switching til halvledertest under Microelectronics UK

    20.09.2026

  • JAE DZ17-serie fra Rutronik

    20.09.2026

  • STMicroelectronics præsenterer små intelligente powermoduler

    20.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}