• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenyt15. 03. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

DIRA ser frem til det kommende år med ny formand

AktueltBranchenyt15. 03. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Dansk Robot Netværk (DIRA) afholdt sit årsmøde og et virksomhedsbesøg den 1. marts 2023, og det var en succes.

Dagen blev skudt i gang med et spændende oplæg af Product Owner af Automated Warehouses hos Bestseller Tech, Jakob Skødt Larsen og Operation Manager Daniel Slot Ravnholt Stougaard, som inviterede alle DIRAs medlemmer inden for på Bestsellers Site i Taulov og med på en automatiseringsrejse fra manuelt til højteknologisk lager.

Efter det imponerende virksomhedsbesøg i Taulov blev det tid til DIRAs årsmøde. Kim Reeslev, den daværende formand for bestyrelsen, sammen med sekretariatsleder, Søren Peter Johansen, netværkskoordinator, Kathrine Viskum Rasmussen, og dirigenten for årsmødet Leif Thomsen fra Robotool bød alle velkommen.

Og så blev det tid til, at Kim Reeslev, skulle give sin beretning i samarbejde med Søren Peter Johansen og Kathrine Viskum Rasmussen.

Det var en tilfreds formand, der kunne fortælle om et år med mange succeser i DIRA: Et stigende medlemstal, vellykkede virksomhedsbesøg og faglige arrangementer, nyhedsbreve og de nye netværksgrupper var nogle af punkterne.  Afslutningsvist fortalte Kim Reeslev, at han fra dags dato trak sig som formand for DIRAs bestyrelsen og dermed giver stafetten videre.

Han fik overrakt en gave og fik nogle ord med fra nuværende bestyrelsesmedlem i DIRA, Brian Duus, som også takkede Kim Reeslev for de mange år i bestyrelsen og de gode diskussioner og sjove stunder.

Efterfølgende blev de mange arrangementer og planer for DIRA i 2023 fremlagt. Her blev der både nævnt DIRAs nye hjemmeside, flere arrangementer i kalenderen, planerne for DIRA Business og Robotbrag 2023 og mange andre kommende succeser i netværket.

Ny formand – Kendt ansigt

Traditionen tro er en del af DIRAs årsmøde også et valg eller genvalg af bestyrelsen. Her blev også valgt en ny formand for bestyrelsen, og det blev et ansigt, som de fleste i robotbranchen og dermed også DIRA allerede kender – nemlig Michael Nielsen, som ved siden af bestyrelsesposten i DIRA er direktør for Beckhoff Automation aps.

Beckhoffs Michael Nielsen er nu formand for DIRA
Michael Nielsen, direktør for Beckhoff Automation, er blevet valgt som formand for DIRA.

– Jeg er utrolig glad for og beæret over at blive valgt til formand for bestyrelsen i Dansk Robot Netværk, og at der samtidig er valgt en meget stærk bestyrelse, som jeg glæder mig rigtig meget til at arbejde sammen med. DIRA er et netværk, som repræsenterer et arbejde og ikke mindst et fællesskab, hvor det at løfte i flok og dele viden til fordel for automatiserings- og robotbranchen er helt centralt. Behovet for automatisering bliver kun større og større, og der venter en masse spændende opgaver forude for bestyrelsen i DIRA. Og det er vi i bestyrelsen mere end klar på, lyder det fra den nye formand for DIRA, Michael Nielsen.

Dermed blev DIRAs nye bestyrelse:
– Michael Nielsen, ny formand, direktør, Beckhoff Automation aps (genopstillede og blev valgt)
– Brian Duus, Director, Global Manufacturing Safety, LEGO Systems (genopstillede og blev valgt)
– Henrik Lykke Lilleholt, kategorichef, Lemvigh Müller (var ikke på valg)
– Kasper Hallenborg, institutleder, Syddansk Universitet (Mærsk Mc-kinney Møller Inst.) (genopstillede og blev valgt)
– Kim Koertsen, direktør, DanRobotics A/S (var ikke på valg)
– Kurt Nielsen, teknologichef, Teknologisk Institut (var ikke på valg)
– Per Martens, general manager, SCHUNK Intec A/S (var ikke på valg)
– Henrik Hegelund Louw, Strategy Specialist, Technology & Innovation, Manufacturing Development, Novo Nordisk (ny I bestyrelsen)
– Karsten Munk Matthiesen, R&D Manager, Sanovo Technologies (ny i bestyrelsen)
– Peter Trillingsgaard, branchedirektør, DI Produktion (ny i bestyrelsen)

Læs referatet fra DIRAs årsmøde 2023 her

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Würth Elektronik udvider sit program af koblede effektspoler

Komponenter & konnektorer02. 11. 2026

Würth Elektronik udvider sin WE-MCRI produktserie med en ny 1090HL-variant (HL = høj lækstrøm), en koblet spole specifikt designet til at forbedre ydelsen i SEPIC-, ZETA- og Ćuk-konvertere. Den ganske unikke dobbeltspole er en ukonventionel tilgang til en målrettet kontrol over lækinduktansen, der

Modulær I/O-løsning til neddykkede køleapplikationer fra Amphenol leveres nu gennem Powell Electronics Europe

Komponenter & konnektorer02. 11. 2026

Powell Electronics Europe, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenter til high-rel applikationer inden for forsvar, aerospace og industri, lagerfører nu Amphenol LTW’s modulære I/O-løsning, en højpålidelig og robust interconnect-platform designet til neddykkede kølesystemer.

Microchip udvider porteføljen af effektkomponenter til space-brug med ny strålingstolerant GaN PoL-konverter

Komponenter & konnektorerPower02. 11. 2026

Microchip Technology lancerer nu POL-05-20S-T, en strålingstolerant, Point-of-Load (POL) konverter, designet til krævende effektspecifikationer til processorapplikationer i space-miljøer. Den nye komponent bruger galliumnitrid (GaN) effektkredse for at give op til 20A på output med en høj

Pickering Interfaces lancerer Remote Gateway software til fjernstyring af PXI-testsystemer

Test & mål02. 11. 2026

Pickering Interfaces, der leverer modulære signal-switching og simuleringsløsninger til elektronisk test og verificering, lancerer nu Pickering Remote Gateway. Den nye gRPC-baserede software gør ingeniører i stand til at fjernstyre Pickering PXI/PXIe-produkter i applikationer, der kører på separate

Forsvarsboomet er nået iværksætterne

AktueltDesign & udvikling02. 11. 2026

Flere iværksættere ser nye muligheder på forsvarsområdet, samtidigt med at Forsvaret søger tættere på mindre, innovative virksomheder. Det mærkes også i årets Fynske Bank Startup Lab, hvor både specialiseret forsvarsteknologi og løsninger med civile og militære anvendelsesmuligheder er

DI lancerer plan for dansk totalberedskab

AktueltBranchenyt02. 11. 2026

Regeringen har sat en klar ambition om at etablere et dansk totalberedskab. Nu fremlægger landets største erhvervsorganisation Dansk Industri (DI) et konkret politisk udspil til, hvordan ambitionen kan omsættes til virkelighed. DI ønsker bl.a. klare mål for samfundets robusthed og etablering af et

Produktionsvirksomheder kan teste genfremstilling af egne produkter på DTU

Design & udviklingProduktionTop02. 11. 2026

Danmarks Tekniske Universitets nyeste testfaciliteter står klar til at tage imod produktionsvirksomheder, der ønsker at udvikle, afprøve og implementere genfremstilling i praksis. Fredag d. 30. oktober blev faciliteterne formelt indviet. Faciliteterne er en central del af Det nationale center for

TDK lancerer AC/DC-strømforsyninger med høj effekttæthed

Power29. 10. 2026

TDK Corporation introducerer AC/DC-strømforsyningsserierne TDK-Lambda CUS1600M og CUS2000M, der er beregnet til medicinsk udstyr. De leverer op til 2kW og kombinerer en usædvanlig høj effekttæthed med en virkningsgrad på op til 95% samt et lavt støjniveau. Serien gør det muligt for designere at

Toshiba begynder masseproduktion af M4H-mikrocontrolleretil småskala systemer

IoT & embedded29. 10. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH har begyndt masseproduktion af tre entry-niveau M4H standard-mikrocontrollere i TXZ+ familien til alsidig systemstyring i forbruger- og industrielektronik. Mikrocontrollerne er designet til forbrugerprodukter som AC-pumper og vaskemaskiner samt industriudstyr

Derfor er danske universiteter attraktive mål for hackere

AktueltWireless & data29. 10. 2026

De seneste uger har tre danske universiteter, som alle hører til blandt verdens højest rangerende forskningsinstitutioner, oplevet, hvor alvorlig cybertruslen kan være. På Danmarks Tekniske Universitet (DTU) fik uvedkommende adgang til universitetets system til identitets- og adgangsstyring.

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  02-11-2026

    Single Pair Ethernet: ensartet standard danner grundlag for fabriksautomation ›

    Phoenix Contact A/S
  •  30-10-2026

    Cyber Resilience Act (CRA) ›

    InnoFour
  •  30-10-2026

    Mød ACTEC på Digital Tech Summit 2026 ›

    ACTEC A/S
  •  30-10-2026

    Phoenix Contact på electronica 2026: “Connect what matters” – effektive forbindelser til the All Electric Society ›

    Phoenix Contact A/S
  •  29-10-2026

    Mouser Now Shipping New Samtec VITA 90 VNX+ Solutions for Industrial, Defence, and Aerospace Applications ›

    Mouser Electronics
  •  29-10-2026

    Microchip Brings EtherCAT® and TSN Networking Solutions to its Power-Efficient PolarFire® FPGA Platform ›

    Microchip Technology Inc.
  •  29-10-2026

    RED-Compliant Radio Modules: 3 Key Integration Checks ›

    EKTOS A/S
  •  28-10-2026

    Mouser Highlights Industrial AI and Machine Learning in Automation Resource Centre ›

    Mouser Electronics
  •  28-10-2026

    Avnet Silica brings Edge AI to life at Digital Tech Summit 🚀 ›

    Avnet Silica
  •  28-10-2026

    3D visualization and documentation of manufacturing data ›

    InnoFour

Seneste Nyheder

  • Würth Elektronik udvider sit program af koblede effektspoler

    02.11.2026

  • Modulær I/O-løsning til neddykkede køleapplikationer fra Amphenol leveres nu gennem Powell Electronics Europe

    02.11.2026

  • Microchip udvider porteføljen af effektkomponenter til space-brug med ny strålingstolerant GaN PoL-konverter

    02.11.2026

  • Pickering Interfaces lancerer Remote Gateway software til fjernstyring af PXI-testsystemer

    02.11.2026

  • Forsvarsboomet er nået iværksætterne

    02.11.2026

  • DI lancerer plan for dansk totalberedskab

    02.11.2026

  • Produktionsvirksomheder kan teste genfremstilling af egne produkter på DTU

    02.11.2026

  • TDK lancerer AC/DC-strømforsyninger med høj effekttæthed

    29.10.2026

  • Toshiba begynder masseproduktion af M4H-mikrocontrolleretil småskala systemer

    29.10.2026

  • Derfor er danske universiteter attraktive mål for hackere

    29.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}