• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenyt15. 03. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

DIRA ser frem til det kommende år med ny formand

AktueltBranchenyt15. 03. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Dansk Robot Netværk (DIRA) afholdt sit årsmøde og et virksomhedsbesøg den 1. marts 2023, og det var en succes.

Dagen blev skudt i gang med et spændende oplæg af Product Owner af Automated Warehouses hos Bestseller Tech, Jakob Skødt Larsen og Operation Manager Daniel Slot Ravnholt Stougaard, som inviterede alle DIRAs medlemmer inden for på Bestsellers Site i Taulov og med på en automatiseringsrejse fra manuelt til højteknologisk lager.

Efter det imponerende virksomhedsbesøg i Taulov blev det tid til DIRAs årsmøde. Kim Reeslev, den daværende formand for bestyrelsen, sammen med sekretariatsleder, Søren Peter Johansen, netværkskoordinator, Kathrine Viskum Rasmussen, og dirigenten for årsmødet Leif Thomsen fra Robotool bød alle velkommen.

Og så blev det tid til, at Kim Reeslev, skulle give sin beretning i samarbejde med Søren Peter Johansen og Kathrine Viskum Rasmussen.

Det var en tilfreds formand, der kunne fortælle om et år med mange succeser i DIRA: Et stigende medlemstal, vellykkede virksomhedsbesøg og faglige arrangementer, nyhedsbreve og de nye netværksgrupper var nogle af punkterne.  Afslutningsvist fortalte Kim Reeslev, at han fra dags dato trak sig som formand for DIRAs bestyrelsen og dermed giver stafetten videre.

Han fik overrakt en gave og fik nogle ord med fra nuværende bestyrelsesmedlem i DIRA, Brian Duus, som også takkede Kim Reeslev for de mange år i bestyrelsen og de gode diskussioner og sjove stunder.

Efterfølgende blev de mange arrangementer og planer for DIRA i 2023 fremlagt. Her blev der både nævnt DIRAs nye hjemmeside, flere arrangementer i kalenderen, planerne for DIRA Business og Robotbrag 2023 og mange andre kommende succeser i netværket.

Ny formand – Kendt ansigt

Traditionen tro er en del af DIRAs årsmøde også et valg eller genvalg af bestyrelsen. Her blev også valgt en ny formand for bestyrelsen, og det blev et ansigt, som de fleste i robotbranchen og dermed også DIRA allerede kender – nemlig Michael Nielsen, som ved siden af bestyrelsesposten i DIRA er direktør for Beckhoff Automation aps.

Beckhoffs Michael Nielsen er nu formand for DIRA
Michael Nielsen, direktør for Beckhoff Automation, er blevet valgt som formand for DIRA.

– Jeg er utrolig glad for og beæret over at blive valgt til formand for bestyrelsen i Dansk Robot Netværk, og at der samtidig er valgt en meget stærk bestyrelse, som jeg glæder mig rigtig meget til at arbejde sammen med. DIRA er et netværk, som repræsenterer et arbejde og ikke mindst et fællesskab, hvor det at løfte i flok og dele viden til fordel for automatiserings- og robotbranchen er helt centralt. Behovet for automatisering bliver kun større og større, og der venter en masse spændende opgaver forude for bestyrelsen i DIRA. Og det er vi i bestyrelsen mere end klar på, lyder det fra den nye formand for DIRA, Michael Nielsen.

Dermed blev DIRAs nye bestyrelse:
– Michael Nielsen, ny formand, direktør, Beckhoff Automation aps (genopstillede og blev valgt)
– Brian Duus, Director, Global Manufacturing Safety, LEGO Systems (genopstillede og blev valgt)
– Henrik Lykke Lilleholt, kategorichef, Lemvigh Müller (var ikke på valg)
– Kasper Hallenborg, institutleder, Syddansk Universitet (Mærsk Mc-kinney Møller Inst.) (genopstillede og blev valgt)
– Kim Koertsen, direktør, DanRobotics A/S (var ikke på valg)
– Kurt Nielsen, teknologichef, Teknologisk Institut (var ikke på valg)
– Per Martens, general manager, SCHUNK Intec A/S (var ikke på valg)
– Henrik Hegelund Louw, Strategy Specialist, Technology & Innovation, Manufacturing Development, Novo Nordisk (ny I bestyrelsen)
– Karsten Munk Matthiesen, R&D Manager, Sanovo Technologies (ny i bestyrelsen)
– Peter Trillingsgaard, branchedirektør, DI Produktion (ny i bestyrelsen)

Læs referatet fra DIRAs årsmøde 2023 her

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Würth Elektronik udvider sin portefølje af LED’er til planteavl

Komponenter & konnektorer12. 08. 2026

Würth Elektronik har etableret sig som producent af LED’er (lysdioder) til styret planteavl og gartneridrift og udvider nu sit WL-SMDC produkt line-up til plantevækst med nye LED’er i 3535-kapslingen. Disse LED’er har en fotoneffektivitet (PPE) på op til 4,9µmol/J og en fotosyntetisk fotonflux (PPF)

Ny testløsning til lys- og vejrægthedstest af elektroniske produkter

ProduktionTest & mål12. 08. 2026

Strenometer ApS har udvidet sortimentet af instrumenter til lys- og vejrægthedstest med det nye Weather-Ometer Ci5000E fra Atlas Material Testing Technology. Testkammeret bygger på den gennemprøvede Ci5000-platform og er udviklet specielt til accelereret holdbarhedstest af elektroniske enheder og

NeoCortec udgiver nyt white paper om“NeoMesh med LoRa-modulation som fysisk lag”

Design & udviklingIoT & embeddedTop12. 08. 2026

NeoCortec udgiver nu et nyt white paper på sin website om NeoMesh med brug af LoRa-modulation som fysisk lag. Det nyt white paper forklarer i detaljen den kombinerede tilgang til NeoMesh med anvendelse af LoRa-modulation samt de fordele, denne tilgang kan give til de nyeste

Leica Geosystems lancerer ny serie til 3D-laserscanning

Test & mål12. 08. 2026

Leica Geosystems, en del af Hexagon, lancerer nu den nye Leica RTC-serie af terrestriske laserscannere: Leica RTC300, Leica RTC500 og Leica RTC700. Serien kommer med markante forbedringer inden for scanningshastighed, nøjagtighed og rækkevidde og er samtidig bygget på en skalerbar platform, hvor

Green Instruments ansætter global salgsdirektør

Branchenyt12. 08. 2026

Skibsejere i hele verden skal nedbringe skibenes udledninger af blandt andet CO2 og metan markant i de kommende år, og dermed vokser markedet for avanceret måleudstyr til blandt andet containerskibe, tankskibe og krydstogtskibe. Det smitter af på virksomheden Green Instruments, som oplever stor

Medvind til STEM-fagene er godt nyt for erhvervslivet

AktueltBranchenyt12. 08. 2026

AI øger behovet for tekniske og digitale kompetencer og blandt andet derfor er det stigende optag på STEM-uddannelserne uden ledighedsudfordringer godt nyt for virksomhedernes innovation og konkurrencekraft, mener DI’s underdirektør. I år er 58.673 ansøgere blevet tilbudt en plads på en

Tronex A/S overtager B.J.M. Elektronik ApS

AktueltBranchenytProduktion12. 08. 2026

Tronex A/S overtager B.J.M. Elektronik ApS og samler dermed to danske EMS-virksomheder med fælles fokus på kvalitet, fleksibilitet og tætte kunderelationer. Overtagelsen er et strategisk skridt i Tronex’ fortsatte udvikling som en stærk dansk EMS-partner. I første halvår 2026 overtog Tronex

Nordics nRF9151 åbner satellit- og mobil-IoT for en ny klasse af forbundne enheder

EventsIoT & embedded10. 08. 2026

Nordic Semiconductor annoncerer en hurtigere vej til satellit- og mobil-IoT. LooUQs MTC2-N9151 har opnået Skylo Non-Terrestrial Network (NTN) certificering, der bygger på Nordics egen Skylo-certificerede nRF9151 for at reducere time-to-market for IoT-produktudvikling. Nordics mindste IoT-modul,

TDK HVC 5422C embedded motorstyring

IoT & embedded10. 08. 2026

TDK Corporation annoncerer Micronas HVC 5422C, en ny embedded motorstyring til BLDC- og BDC-motorer, der kombinerer avancerede FOC-funktioner til jævn og lydløs motordrift med øgede hukommelsesressourcer og softwarefleksibilitet. HVC 5422C er designet til kompakte aktuatorapplikationer i termiske

AI udfører nu cyberangreb med minimal menneskelig styring

Wireless & data10. 08. 2026

Ifølge Check Point Software Technologies nye AI Security Report 2026 bruger cyberkriminelle i stigende grad AI til at gennemføre hurtigere og mere omfattende cyberangreb. Den nyeste udvikling er, at AI ikke længere blot anvendes som hjælpeværktøj til f.eks. udvikle af skadelig kode eller indsamle

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  11-08-2026

    Mouser Explores the Future of Quantum Computing and Its Potential to Transform Engineering ›

    Mouser Electronics
  •  11-08-2026

    Microchip Advances Edge AI Sensor Connectivity with Rev 2.0 PolarFire® FPGA Ethernet Sensor Bridge ›

    Microchip Technology Inc.
  •  11-08-2026

    Würth Elektronik introducer digitale isolatorer til I²C-interfaces ›

    Würth Elektronik Danmark A/S
  •  10-08-2026

    Producer jeres egen nitrogen – direkte ved produktionen ›

    HIN A/S
  •  10-08-2026

    PRC 20 installationsstik med crimptilslutning ›

    Phoenix Contact A/S
  •  07-08-2026

    Mouser Receives 2025 Global High Service Distributor of the Year Award from Littelfuse for Exceptional Performance ›

    Mouser Electronics
  •  07-08-2026

    Siemens and Arizona State University launch PCB Design microcredential to address critical hardware design skills gap ›

    InnoFour
  •  07-08-2026

    Drift og signalering genopfundet ›

    Phoenix Contact A/S
  •  05-08-2026

    Würth Elektronik lancerer udvidet strategi for global produktion ›

    Würth Elektronik Danmark A/S
  •  04-08-2026

    Mouser’s AI and Power Management Resource Hubs Help Engineers Deliver Industrial Edge AI ›

    Mouser Electronics

Seneste Nyheder

  • Würth Elektronik udvider sin portefølje af LED’er til planteavl

    12.08.2026

  • Ny testløsning til lys- og vejrægthedstest af elektroniske produkter

    12.08.2026

  • NeoCortec udgiver nyt white paper om“NeoMesh med LoRa-modulation som fysisk lag”

    12.08.2026

  • Leica Geosystems lancerer ny serie til 3D-laserscanning

    12.08.2026

  • Green Instruments ansætter global salgsdirektør

    12.08.2026

  • Medvind til STEM-fagene er godt nyt for erhvervslivet

    12.08.2026

  • Tronex A/S overtager B.J.M. Elektronik ApS

    12.08.2026

  • Nordics nRF9151 åbner satellit- og mobil-IoT for en ny klasse af forbundne enheder

    10.08.2026

  • TDK HVC 5422C embedded motorstyring

    10.08.2026

  • AI udfører nu cyberangreb med minimal menneskelig styring

    10.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}