• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenyt15. 03. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

DIRA ser frem til det kommende år med ny formand

AktueltBranchenyt15. 03. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Dansk Robot Netværk (DIRA) afholdt sit årsmøde og et virksomhedsbesøg den 1. marts 2023, og det var en succes.

Dagen blev skudt i gang med et spændende oplæg af Product Owner af Automated Warehouses hos Bestseller Tech, Jakob Skødt Larsen og Operation Manager Daniel Slot Ravnholt Stougaard, som inviterede alle DIRAs medlemmer inden for på Bestsellers Site i Taulov og med på en automatiseringsrejse fra manuelt til højteknologisk lager.

Efter det imponerende virksomhedsbesøg i Taulov blev det tid til DIRAs årsmøde. Kim Reeslev, den daværende formand for bestyrelsen, sammen med sekretariatsleder, Søren Peter Johansen, netværkskoordinator, Kathrine Viskum Rasmussen, og dirigenten for årsmødet Leif Thomsen fra Robotool bød alle velkommen.

Og så blev det tid til, at Kim Reeslev, skulle give sin beretning i samarbejde med Søren Peter Johansen og Kathrine Viskum Rasmussen.

Det var en tilfreds formand, der kunne fortælle om et år med mange succeser i DIRA: Et stigende medlemstal, vellykkede virksomhedsbesøg og faglige arrangementer, nyhedsbreve og de nye netværksgrupper var nogle af punkterne.  Afslutningsvist fortalte Kim Reeslev, at han fra dags dato trak sig som formand for DIRAs bestyrelsen og dermed giver stafetten videre.

Han fik overrakt en gave og fik nogle ord med fra nuværende bestyrelsesmedlem i DIRA, Brian Duus, som også takkede Kim Reeslev for de mange år i bestyrelsen og de gode diskussioner og sjove stunder.

Efterfølgende blev de mange arrangementer og planer for DIRA i 2023 fremlagt. Her blev der både nævnt DIRAs nye hjemmeside, flere arrangementer i kalenderen, planerne for DIRA Business og Robotbrag 2023 og mange andre kommende succeser i netværket.

Ny formand – Kendt ansigt

Traditionen tro er en del af DIRAs årsmøde også et valg eller genvalg af bestyrelsen. Her blev også valgt en ny formand for bestyrelsen, og det blev et ansigt, som de fleste i robotbranchen og dermed også DIRA allerede kender – nemlig Michael Nielsen, som ved siden af bestyrelsesposten i DIRA er direktør for Beckhoff Automation aps.

Beckhoffs Michael Nielsen er nu formand for DIRA
Michael Nielsen, direktør for Beckhoff Automation, er blevet valgt som formand for DIRA.

– Jeg er utrolig glad for og beæret over at blive valgt til formand for bestyrelsen i Dansk Robot Netværk, og at der samtidig er valgt en meget stærk bestyrelse, som jeg glæder mig rigtig meget til at arbejde sammen med. DIRA er et netværk, som repræsenterer et arbejde og ikke mindst et fællesskab, hvor det at løfte i flok og dele viden til fordel for automatiserings- og robotbranchen er helt centralt. Behovet for automatisering bliver kun større og større, og der venter en masse spændende opgaver forude for bestyrelsen i DIRA. Og det er vi i bestyrelsen mere end klar på, lyder det fra den nye formand for DIRA, Michael Nielsen.

Dermed blev DIRAs nye bestyrelse:
– Michael Nielsen, ny formand, direktør, Beckhoff Automation aps (genopstillede og blev valgt)
– Brian Duus, Director, Global Manufacturing Safety, LEGO Systems (genopstillede og blev valgt)
– Henrik Lykke Lilleholt, kategorichef, Lemvigh Müller (var ikke på valg)
– Kasper Hallenborg, institutleder, Syddansk Universitet (Mærsk Mc-kinney Møller Inst.) (genopstillede og blev valgt)
– Kim Koertsen, direktør, DanRobotics A/S (var ikke på valg)
– Kurt Nielsen, teknologichef, Teknologisk Institut (var ikke på valg)
– Per Martens, general manager, SCHUNK Intec A/S (var ikke på valg)
– Henrik Hegelund Louw, Strategy Specialist, Technology & Innovation, Manufacturing Development, Novo Nordisk (ny I bestyrelsen)
– Karsten Munk Matthiesen, R&D Manager, Sanovo Technologies (ny i bestyrelsen)
– Peter Trillingsgaard, branchedirektør, DI Produktion (ny i bestyrelsen)

Læs referatet fra DIRAs årsmøde 2023 her

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

ODU investerer i fremtiden med nyt automatiseret logistikcenter

BranchenytKomponenter & konnektorer12. 03. 2026

ODU åbner et nyt logistikcenter i sit hovedsæde i Mühldorf am Inn nær München. Logistikcenteret repræsenterer en markant investering i endnu mere effektiv produktion og distribution. Byggeriet er samtidig et initiativ, der rækker langt ind i fremtiden. Det fem-etagers byggeri indeholder bl.a.

Distributionsaftale mellem Farnell og Same Sky

AktueltBranchenyt12. 03. 2026

Same Sky fortæller, at virksomheden har indgået en global distributionsaftale med Farnell, en af verdens førende distributører af elektroniske komponenter. Som en del af aftalen vil Farnell distribuere og markedsføre Same Skys omfattende produktportefølje inklusive audio, interconnects, termiske

EU-chip pilotlinie åbner adgang for anden runde af avanceret halvlederteknologi

AktueltDesign & udvikling12. 03. 2026

Af Jørgen Sarlvit Larsen Det europæiske FAMES Pilot Line initiativ, der koordineres af franske CEA-Leti i Grenoble, har pr. 9. marts, 2026 åbnet anden runde af sin Open-Access Call for nye chiparkitekturer. Projektet skal booste den europæiske halvlederindustri, og interessenter i denne branche

Sammenlægning skal styrke forskningsbaseret rådgivning fra Aarhus Universitet

BranchenytDesign & udvikling12. 03. 2026

Aarhus Universitet har besluttet en organisatorisk sammenlægning af to nuværende centerenheder for forskningsbaseret rådgivning inden for natur, miljø, klima, energi, fødevarer og landbrug. Hidtil har indgangen til denne rådgivning været fordelt på to centerenheder under henholdsvis DCA – Nationalt

Pindsvin kan høre ultralyd – dansk forskning kan være nøglen til færre trafikdrab

Design & udvikling12. 03. 2026

Det europæiske pindsvin er et af vores mest elskede pattedyr, men bestanden er i bekymrende tilbagegang, og en af hovedårsagerne er, at de bliver påkørt af biler. Men nu viser et nyt studie, at pindsvin kan høre ultralyd. Og det kan få betydning for deres overlevelse. Adjunkt ved Statens

Trend på Embedded World: Bottom-up modeldesign frem for hardwarevalg

Design & udviklingIoT & embeddedTop12. 03. 2026

Af Rolf Sylvester-Hvid, Embedded World, Nürnberg En udtalt tendens på dette års Embedded World er, at stadigt flere producenter af processorer og controllere bevæger sig væk fra det traditionelle hardware-design, ligesom AI og agents skubber til den etablerede designforståelse. Design med

Arrow Electronics og NXP tilpasser risikoanalyse, sikkert design og levering efter CRA

AktueltDesign & udviklingIoT & embedded10. 03. 2026

Arrow Electronics samarbejder med NXP Semiconductors for at støtte kunder i forberedelserne til EU's Cyber ​​Resilience Act (CRA), som fastsætter obligatoriske, væsentlige cybersikkerhedskrav for produkter med digitale elementer, der sælges i Den Europæiske Union. Med fuld håndhævelse planlagt til

Recom satser på diskrete PSU-komponenter

AktueltKomponenter & konnektorerPower10. 03. 2026

Recom lancerer en ny serie af effekt-IC'er og SMD-transformere, der giver kunderne mulighed for at bygge deres egne diskrete DC/DC-isolerede strømforsyninger. Sortimentet omfatter RVP6501, et pin-kompatibelt sekundært kilde-alternativ til den populære 6501-type push-pull transformator

Dansk kameraløsning afslører skadeligt blåt lys fra lysdioder

Test & mål10. 03. 2026

Viso Systems ApS er én af de danske virksomheder, vi møder igen og igen på en messe som Light & Building. Og det er et glædeligt gensyn med god grund: Den københavnske producent af højteknologisk lysmålingsudstyr som den imponerende Labspy og den mindre ”bordmodel”, Basespy, leverer løsninger,

HIN styrker programmet inden for loddematerialer med Balver Zinn

BranchenytProduktion10. 03. 2026

Med tilføjelsen af Balver Zinn til porteføljen styrker HIN sin position som totalleverandør til elektronikproduktion. For kunderne betyder det, at en større del af de materialer, der indgår i loddeprocessen, nu kan samles hos én samarbejdspartner. Det giver en række fordele i hverdagen:- Én

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  13-03-2026

    Elektronikmontage i miniformat: Nye kombimaskiner vises på Elektronikmessen ›

    Elektronikmessen
  •  13-03-2026

    Nyhed – Professionel fugtmåling med dokumentation i én løsning ›

    Elma Instruments A/S
  •  12-03-2026

    Variable DC/DC strømforsyninger i micropackage ›

    Würth Elektronik Danmark A/S
  •  11-03-2026

    New eBook from Mouser, Microchip, and Samtec Examines PCIe Design for Emerging Embedded Systems ›

    Mouser Electronics
  •  11-03-2026

    Elektronikmessen: Hent din gratis billet nu ›

    Elektronikmessen
  •  10-03-2026

    Microchip Expands Security Services in the Trust Platform to Help Manufacturers Meet Cybersecurity Regulations ›

    Microchip Technology Inc.
  •  10-03-2026

    Würth Elektronik udvider porteføljen af varmeledende tape og pads til håndtering af varmeafgivelse fra aktive komponenter ›

    Würth Elektronik Danmark A/S
  •  10-03-2026

    Mouser Electronics and Sensirion Host Webinar on Air Quality and Flow Sensing in HVAC ›

    Mouser Electronics
  •  09-03-2026

    Hvad nu hvis dit næste oscilloskop også gav dig en gratis signalgenerator? 👀 ›

    GOmeasure ApS
  •  09-03-2026

    Mouser Expands Industrial Automation Portfolio with Advanced Networking, Motion Control, and Safety Solutions ›

    Mouser Electronics

Seneste Nyheder

  • ODU investerer i fremtiden med nyt automatiseret logistikcenter

    12.03.2026

  • Distributionsaftale mellem Farnell og Same Sky

    12.03.2026

  • EU-chip pilotlinie åbner adgang for anden runde af avanceret halvlederteknologi

    12.03.2026

  • Sammenlægning skal styrke forskningsbaseret rådgivning fra Aarhus Universitet

    12.03.2026

  • Pindsvin kan høre ultralyd – dansk forskning kan være nøglen til færre trafikdrab

    12.03.2026

  • Trend på Embedded World: Bottom-up modeldesign frem for hardwarevalg

    12.03.2026

  • Arrow Electronics og NXP tilpasser risikoanalyse, sikkert design og levering efter CRA

    10.03.2026

  • Recom satser på diskrete PSU-komponenter

    10.03.2026

  • Dansk kameraløsning afslører skadeligt blåt lys fra lysdioder

    10.03.2026

  • HIN styrker programmet inden for loddematerialer med Balver Zinn

    10.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik