• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenyt08. 12. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

DI: Utilstrækkelig finanslov uden arbejdskraft

AktueltBranchenyt08. 12. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

Regeringen har i dag indgået finanslovsaftale for 2022 med Enhedslisten, Socialistisk Folkeparti, Radikale Venstre, Alternativet og Kristendemokraterne. Regeringen har med et smalt flertal vedtaget en finanslov, der ikke lykkes med at fokusere på samfundets vigtigste strukturelle udfordringer netop nu, hvis man spørger landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI).

Trods kritikken af regeringens utilstrækkelige finanslov er Lars Sandahl Sørensen glad for, at der er afsat penge til MinVirksomhed og den grønne omstilling, hvilket er særdeles gavnligt for samfundet i sin helhed og erhvervslivet.

– Finanslovsaftalen er desværre ikke i nærheden af at tage favntag med den af samfundets udfordringer, som haster mest for Danmarks udvikling og erhvervslivet lige nu. Vi savner konkrete og effektive tiltag, der løfter arbejdsudbuddet hurtigt og på sigt. Det kan eksempelvis være flere seniorer med bedre muligheder for blive længere på arbejdsmarkedet eller en styrket adgang til flere internationale medarbejdere. Men i finanslovsaftalen er der intet af det, og det er selvfølgelig skuffende, siger Lars Sandahl Sørensen, adm. direktør i DI.

– Det er muligt, at alt ikke kan ligge i en finanslov, men det sætter så blot endnu mere pres på Folketinget og Regeringen for at finde reelle løsninger i reformforhandlingerne. Her skal politikerne sikre, at virksomhederne får bedre muligheder for at rekruttere nogle af de 32.000 medarbejdere, de mangler lige nu. Det handler om at sikre et varigt opsving til gavn for hele samfundet, og problemet bliver ikke just mindre af at blive ignoreret i finansloven, påpeger Lars Sandahl Sørensen.

– Og regeringen har jo gentagne gange lovet, at problemet med mangel på arbejdskraft ville blive håndteret i år, og nu er der altså ikke mange dage tilbage til at få det på plads. Det haster.

DI-direktøren peger også på, at selvom nogle sektorer stadig er påvirket af corona, er økonomien og beskæftigelsen på et rekordhøjt niveau, og den offentlige beskæftigelse er steget til et niveau 35.000 personer højere end normalniveauet.

–  Faktum er, at antallet af offentligt ansatte er stukket helt af, og det bliver ikke ved med at kunne bære. Derfor ærgrer jeg mig over, at Finansloven ikke tager det nødvendige opgør med antallet af offentlige ansatte. Vi står med et strukturelt problem for samfundet, hvis vi får en for stor ubalance mellem en konstant vækst i den offentlig sektor og beskæftigelsen i den private sektor.

– Vi er nødt til at have et opgør med vanetænkningen, så vi sikrer en stærkere beslutningskraft og bedre værktøjer til de offentligt ansatte frem for blot at ansætte flere. Der mangler folk ude i virksomhederne, som nu sidder i det offentlige, og det skal ændres, hvis vi stadig skal have råd til den offentlige sektor, siger Lars Sandahl Sørensen.

– Det ville også være et bedre redskab at sætte ind over for væksten i offentligt ansatte frem for at skære i BoligJobordningen, som er én af de få skattelettelser, som denne regering har stået vagt om, og som primært er lavet for at komme sort arbejde til livs og understøtte energirenoveringerne.

Trods tidslerne er Lars Sandahl Sørensen glad for, at der er afsat penge til MinVirksomhed og den grønne omstilling, hvilket er særdeles gavnligt for samfundet i sin helhed og erhvervslivet.

– Det er et kæmpe grønt fremskridt, at der er i finansloven bliver givet håndslag på markant mere havvind, for der er brug for meget mere vedvarende energi i de kommende år. Det gælder ikke mindst, når vi inden længe skal i gang med at omdanne grøn strøm til bæredygtige brændstoffer. Det er godt, at der nu bliver sat grøn handling bag ambitionerne, for hvis vi skal gennemføre en grøn omstilling af industrien og transportsektoren, kræver det, at vi producerer mindst dobbelt så meget grøn strøm som i dag.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

TDK udvider sin serie af DIN-skinnemonterede strømforsyninger

Power10. 06. 2026

TDK Corporation annoncerer udvidelsen af ​​TDK-Lambda D1SE-serien af ​​omkostningseffektive DIN-skinnemonterede strømforsyninger med modeller med 12, 48 og 72VDC-udgang. Serien, der oprindeligt blev lanceret med 120, 240 og 480 W 24 V-versioner, er nu blevet udvidet for bedre at understøtte behovene

Brugte bilbatterier skal sikre kritiske funktioner i butikker og aflaste elnettet

BranchenytPower10. 06. 2026

Brugte elbilbatterier kan snart få en ny rolle i butikker: som energilager, nødstrøm og fleksibilitet for et elsystem under forandring. Det er ambitionen i innovationsprojektet ReStoreBESS. Bag projektet står Gridturn i samarbejde med Salling Group, Andel Energi, Converdan, AAU Energy, mens

Her er de tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2026

BranchenytEventsProduktionTop10. 06. 2026

Juryen bag DIRA Automatiseringsprisen 2026 har voteret. Feltet af indstillede virksomheder er nu skåret ned til tre stærke og inspirerende automatiseringsløsninger, som viser et usædvanligt mod til at tænke nyt: Müller Gas Equipment, Niebuhr Gears og VELUX er årets tre nominerede til prisen, der

Global Foundries fuldfører opkøbet af Synopsys’ Processor IP Solutions Business

AktueltBranchenytDesign & udvikling10. 06. 2026

Global Foundries annoncerer afslutningen af ​​opkøbet af Synopsys' ARC Processor IP Solutions-forretning. Kombineret med MIPS, af GF, etablerer opkøbet GF som en teknologipartner, der tilbyder kunderne en software-til-silicium-funktion, der er specialbygget til fysisk AI. MIPS kombineret med ARC

Dansk AI-værktøj skal åbne bygningsdata og spare energi

Design & udviklingWireless & data10. 06. 2026

Når en ny bygning står færdig, gemmer der sig et usynligt problem i væggene: Tusindvis af datapunkter fra ventilation, varme og køling, alle navngivet forskelligt af forskellige leverandører og svært tilgængelige for ejere og brugere. At finde rundt i dette kaos og bruge dataene til at optimere

ESET investerer 300 mio. kr. i AI-drevet cybersikkerhed

BranchenytWireless & data10. 06. 2026

Cybersikkerhedsvirksomheden ESET investerer 40 millioner euro – svarende til knap 300 millioner kroner – i udviklingen af en ny generation af AI-drevet cybersikkerhed. Investeringen sker som reaktion på en hastigt voksende angrebsflade drevet af autonome og agentiske AI-systemer, hvor ondsindede AI

Nu er standarderne for det digitale produktpas klar

AktueltBranchenytDesign & udviklingProduktion10. 06. 2026

Når et produkt sælges i Europa, skal forbrugere, virksomheder og myndigheder kunne stole på oplysninger om, hvad produktet består af, hvor det kommer fra, og hvordan det kan bruges, repareres og genanvendes. I dag er den viden ofte spredt på tværs af systemer, dokumenter og aktører – eller slet ikke

Sound Pitch & Buzz #7

Design & udviklingEvents08. 06. 2026

Torsdag den 11. juni er branchen inviteret, når Sound Hub Denmark er vært for SOUND Pitch & Buzz #7, årets showcase og afslutning på dette års SoundTech Accelerator. Årets gruppe blev udvalgt blandt 80 ansøgninger og repræsenterer dermed de 10% mest lovende blandt de

Kongsberg Digital bliver nu til Falkor

Branchenyt08. 06. 2026

Kongsberg Digital, globalt førende inden for industriel software, annoncerer, at virksomheden nu bliver til Falkor. Ændringen afspejler virksomhedens tydeligere fokus på industriel intelligens, samtidig med at virksomhedens grundlæggende mål om at gøre arbejdet i industrien lettere, sikrere og mere

XP Power lancerer avancerede strømforsyninger til massespektrometri

Power08. 06. 2026

XP Power lancerer nu applikationsspecifikke massespektrometri-strømforsyninger, MS Source og MS Detector power-platformene. Lanceringen af strømforsyningerne skal ses som et direkte svar på det stigende behov for molekylær analyse med høj opløsning og høj throughput. Denne udvikling er drevet af

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  10-06-2026

    Microchip Announces TimePictra® 12 Platform to Strengthen Synchronization Management for Critical Infrastructure ›

    Microchip Technology Inc.
  •  10-06-2026

    Mouser Highlights Practical Security Resources for Engineers Developing Cyber-Resilient Connected Systems ›

    Mouser Electronics
  •  10-06-2026

    Cyber Resilience Act (CRA) ›

    InnoFour
  •  10-06-2026

    Skæreværktøj til strømskinner og standard DIN-skinner ›

    Phoenix Contact A/S
  •  08-06-2026

    Live webinar June 11: Industrial AI for Compliant ALM ›

    InnoFour
  •  08-06-2026

    Push-X produktprogrammet fortsætter med at vokse ›

    Phoenix Contact A/S
  •  05-06-2026

    Røntgeninspektion i elektronikproduktion – fra nicheteknologi til nødvendighed ›

    HIN A/S
  •  05-06-2026

    Next-generation Electronic Systems Design ›

    InnoFour
  •  05-06-2026

    Hybridstik til energilagring ›

    Phoenix Contact A/S
  •  05-06-2026

    RODAN Technologies A/S offentliggør sin første ESG-baseline-rapport for 2023–2024 ›

    RODAN Technologies A/S

Seneste Nyheder

  • TDK udvider sin serie af DIN-skinnemonterede strømforsyninger

    10.06.2026

  • Brugte bilbatterier skal sikre kritiske funktioner i butikker og aflaste elnettet

    10.06.2026

  • Her er de tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2026

    10.06.2026

  • Global Foundries fuldfører opkøbet af Synopsys’ Processor IP Solutions Business

    10.06.2026

  • Dansk AI-værktøj skal åbne bygningsdata og spare energi

    10.06.2026

  • ESET investerer 300 mio. kr. i AI-drevet cybersikkerhed

    10.06.2026

  • Nu er standarderne for det digitale produktpas klar

    10.06.2026

  • Sound Pitch & Buzz #7

    08.06.2026

  • Kongsberg Digital bliver nu til Falkor

    08.06.2026

  • XP Power lancerer avancerede strømforsyninger til massespektrometri

    08.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik