• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenyt08. 12. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

DI: Utilstrækkelig finanslov uden arbejdskraft

AktueltBranchenyt08. 12. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

Regeringen har i dag indgået finanslovsaftale for 2022 med Enhedslisten, Socialistisk Folkeparti, Radikale Venstre, Alternativet og Kristendemokraterne. Regeringen har med et smalt flertal vedtaget en finanslov, der ikke lykkes med at fokusere på samfundets vigtigste strukturelle udfordringer netop nu, hvis man spørger landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI).

Trods kritikken af regeringens utilstrækkelige finanslov er Lars Sandahl Sørensen glad for, at der er afsat penge til MinVirksomhed og den grønne omstilling, hvilket er særdeles gavnligt for samfundet i sin helhed og erhvervslivet.

– Finanslovsaftalen er desværre ikke i nærheden af at tage favntag med den af samfundets udfordringer, som haster mest for Danmarks udvikling og erhvervslivet lige nu. Vi savner konkrete og effektive tiltag, der løfter arbejdsudbuddet hurtigt og på sigt. Det kan eksempelvis være flere seniorer med bedre muligheder for blive længere på arbejdsmarkedet eller en styrket adgang til flere internationale medarbejdere. Men i finanslovsaftalen er der intet af det, og det er selvfølgelig skuffende, siger Lars Sandahl Sørensen, adm. direktør i DI.

– Det er muligt, at alt ikke kan ligge i en finanslov, men det sætter så blot endnu mere pres på Folketinget og Regeringen for at finde reelle løsninger i reformforhandlingerne. Her skal politikerne sikre, at virksomhederne får bedre muligheder for at rekruttere nogle af de 32.000 medarbejdere, de mangler lige nu. Det handler om at sikre et varigt opsving til gavn for hele samfundet, og problemet bliver ikke just mindre af at blive ignoreret i finansloven, påpeger Lars Sandahl Sørensen.

– Og regeringen har jo gentagne gange lovet, at problemet med mangel på arbejdskraft ville blive håndteret i år, og nu er der altså ikke mange dage tilbage til at få det på plads. Det haster.

DI-direktøren peger også på, at selvom nogle sektorer stadig er påvirket af corona, er økonomien og beskæftigelsen på et rekordhøjt niveau, og den offentlige beskæftigelse er steget til et niveau 35.000 personer højere end normalniveauet.

–  Faktum er, at antallet af offentligt ansatte er stukket helt af, og det bliver ikke ved med at kunne bære. Derfor ærgrer jeg mig over, at Finansloven ikke tager det nødvendige opgør med antallet af offentlige ansatte. Vi står med et strukturelt problem for samfundet, hvis vi får en for stor ubalance mellem en konstant vækst i den offentlig sektor og beskæftigelsen i den private sektor.

– Vi er nødt til at have et opgør med vanetænkningen, så vi sikrer en stærkere beslutningskraft og bedre værktøjer til de offentligt ansatte frem for blot at ansætte flere. Der mangler folk ude i virksomhederne, som nu sidder i det offentlige, og det skal ændres, hvis vi stadig skal have råd til den offentlige sektor, siger Lars Sandahl Sørensen.

– Det ville også være et bedre redskab at sætte ind over for væksten i offentligt ansatte frem for at skære i BoligJobordningen, som er én af de få skattelettelser, som denne regering har stået vagt om, og som primært er lavet for at komme sort arbejde til livs og understøtte energirenoveringerne.

Trods tidslerne er Lars Sandahl Sørensen glad for, at der er afsat penge til MinVirksomhed og den grønne omstilling, hvilket er særdeles gavnligt for samfundet i sin helhed og erhvervslivet.

– Det er et kæmpe grønt fremskridt, at der er i finansloven bliver givet håndslag på markant mere havvind, for der er brug for meget mere vedvarende energi i de kommende år. Det gælder ikke mindst, når vi inden længe skal i gang med at omdanne grøn strøm til bæredygtige brændstoffer. Det er godt, at der nu bliver sat grøn handling bag ambitionerne, for hvis vi skal gennemføre en grøn omstilling af industrien og transportsektoren, kræver det, at vi producerer mindst dobbelt så meget grøn strøm som i dag.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Sound Pitch & Buzz #7

Design & udviklingEvents08. 06. 2026

Torsdag den 11. juni er branchen inviteret, når Sound Hub Denmark er vært for SOUND Pitch & Buzz #7, årets showcase og afslutning på dette års SoundTech Accelerator. Årets gruppe blev udvalgt blandt 80 ansøgninger og repræsenterer dermed de 10% mest lovende blandt de

Kongsberg Digital bliver nu til Falkor

Branchenyt08. 06. 2026

Kongsberg Digital, globalt førende inden for industriel software, annoncerer, at virksomheden nu bliver til Falkor. Ændringen afspejler virksomhedens tydeligere fokus på industriel intelligens, samtidig med at virksomhedens grundlæggende mål om at gøre arbejdet i industrien lettere, sikrere og mere

XP Power lancerer avancerede strømforsyninger til massespektrometri

Power08. 06. 2026

XP Power lancerer nu applikationsspecifikke massespektrometri-strømforsyninger, MS Source og MS Detector power-platformene. Lanceringen af strømforsyningerne skal ses som et direkte svar på det stigende behov for molekylær analyse med høj opløsning og høj throughput. Denne udvikling er drevet af

SDU-spinout vil gøre solceller til en del af arkitekturen

Design & udviklingProduktion08. 06. 2026

Solceller behøver ikke ligne solceller. Det er visionen bag den nye SDU-spinout, LayersTech, som udspringer af forskningen i organiske solceller ved Syddansk Universitet. Virksomheden udvikler avancerede lag- og folieteknologier, der kan gøre fremtidens solceller både mere holdbare, mere

Størstedel af radiostyret legetøj fejler i EMC-test

AktueltBranchenytWireless & data08. 06. 2026

En EU-finansieret test af 88 stykker radiostyret legetøj til 3-14-årige viste at 60% ikke levede op til EU's EMC-standarder. Testen blev organiseret af Europa-Kommissionens Generaldirektorat for det Indre Marked, Erhvervspolitik, Iværksætteri og SMV’er (GD GROW). De testede stikprøver omfattede

DI: EU skal omsætte teknologisk ambition til investeringer og bedre rammevilkår

AktueltBranchenyt08. 06. 2026

EU-Kommissionen har præsenteret en samlet pakke for teknologisk suverænitet med fokus på at opbygge kapacitet inden for cloud, AI og chips i Europa. Dansk Industri bakker op om ambitionen og understreger, at det nu handler om at omsætte ambitionerne til konkrete investeringer og bedre rammevilkår

Halvledersalget for april ’26 tæt på fordoblet år-til-år viser seneste rapport fra SIA

BranchenytProduktionTop08. 06. 2026

Brancheforeningen, Semiconductor Industry Association (SIA), fortæller, at det globale halvledersalg nåede op på 110,5 milliarder dollars i april 2026, en stigning på 11% sammenlignet med det samlede salg på 99,5 milliarder dollars i marts 2026 og 93,9% mere end det samlede salg på 56,9 milliarder

DTU: Ny regering giver forskning og teknologi en stærk rolle i Danmarks fremtid

Branchenyt05. 06. 2026

Danmark har fået regering – og de fire partiers regeringsgrundlag peger på, at Danmark skal styrke sin teknologiske og digitale position gennem investeringer i forskning, flere STEM-uddannede, en national indsats for kunstig intelligens og øget fokus på teknologisk suverænitet og europæisk

International Drone Show: Fra niche til nødvendighed

AktueltDesign & udviklingEvents05. 06. 2026

Ét står klart efter årets International Drone Show i Odense: Droner er ikke længere en teknologi, der primært forbindes med fremtidsscenarier og pilotprojekter. Tværtimod bevæger droneområdet sig nu hurtigt mod at blive en central del af Europas sikkerhedspolitiske landskab og kritiske

Tre glade vindere af Milwaukee-boremaskiner på Elektronikmessen og Aktuel Elektroniks stand

AktueltEvents05. 06. 2026

På Elektronikmessen i Odense i maj udloddede Aktuel Elektronik og Elektronikfokus tre fede Milwaukee Fuel maskiner. De ultrakompakte batteriboremaskiner er udstyret med forsatse, der giver mulighed for - så at sige - at bore/skrue om hjørner og få adgang i selv de mest trange skabe og

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  08-06-2026

    Live webinar June 11: Industrial AI for Compliant ALM ›

    InnoFour
  •  08-06-2026

    Push-X produktprogrammet fortsætter med at vokse ›

    Phoenix Contact A/S
  •  05-06-2026

    Røntgeninspektion i elektronikproduktion – fra nicheteknologi til nødvendighed ›

    HIN A/S
  •  05-06-2026

    Next-generation Electronic Systems Design ›

    InnoFour
  •  05-06-2026

    Hybridstik til energilagring ›

    Phoenix Contact A/S
  •  05-06-2026

    RODAN Technologies A/S offentliggør sin første ESG-baseline-rapport for 2023–2024 ›

    RODAN Technologies A/S
  •  04-06-2026

    ST Microelectronics og Würth Elektronik afholder Motor Inverter seminar i Aarhus ›

    Würth Elektronik Danmark A/S
  •  03-06-2026

    Mouser’s Rise of the Robots Programme Explores Humanoid Design Considerations ›

    Mouser Electronics
  •  03-06-2026

    Apacer Launches GraTherX Cooling Technology, Reducing DDR5 Temperatures by Up to 23.4°C ›

    Apacer Technology B.V.
  •  03-06-2026

    Scalable PCB design for growing teams: Xpedition Standard ›

    InnoFour

Seneste Nyheder

  • Sound Pitch & Buzz #7

    08.06.2026

  • Kongsberg Digital bliver nu til Falkor

    08.06.2026

  • XP Power lancerer avancerede strømforsyninger til massespektrometri

    08.06.2026

  • SDU-spinout vil gøre solceller til en del af arkitekturen

    08.06.2026

  • Størstedel af radiostyret legetøj fejler i EMC-test

    08.06.2026

  • DI: EU skal omsætte teknologisk ambition til investeringer og bedre rammevilkår

    08.06.2026

  • Halvledersalget for april ’26 tæt på fordoblet år-til-år viser seneste rapport fra SIA

    08.06.2026

  • DTU: Ny regering giver forskning og teknologi en stærk rolle i Danmarks fremtid

    05.06.2026

  • International Drone Show: Fra niche til nødvendighed

    05.06.2026

  • Tre glade vindere af Milwaukee-boremaskiner på Elektronikmessen og Aktuel Elektroniks stand

    05.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik