• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Branchenyt13. 12. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

DI: Erhvervslivet skal bidrage til et stærkere beredskab

Branchenyt13. 12. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Et stærkere dansk kriseberedskab kræver et langt tættere samarbejde med erhvervslivet. Det mener landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri, som i dag præsenterer et politisk udspil med 11 konkrete anbefalinger til, hvordan politikerne kan ruste det danske beredskab til fremtidige kriser med hjælp fra landets virksomheder. Udspillet bygger bl.a. på erfaringerne fra Covid-19 – de gode erfaringer, såvel som de dårlige.

Minister for samfundssikkerhed og beredskab Torsten Schack Pedersen, midt for til højre, fik onsdag overrakt DI’s beredskabspolitiske udspil af politisk direktør Morten Høyer, DI, midt for til venstre. På billedet ses medlemmer af DI’s Strategiske Beredskabsforum. Fra venstre er det CEO Troels Bjerg, ISS, chief corporate affairs officer Caroline Pontoppidan, Mærsk, CEO Thomas Egebo, Energinet, adm. direktør Flemming Jensen, DSB, CEO Claus Fibiger, Securitas, CEO John Henriksen, TDC Erhverv, viceadm. direktør Thomas Bustrup, DI, og CEO Søren Krogh Knudsen, Columbus. Foto: Ulrik Jantzen, Burojantzen.

– Private virksomheder kan spille en nøglerolle i håndteringen af alt fra cyberangreb til oversvømmelser. Der er en enorm ekspertise og erfaring i virksomhederne, som vi skal drage meget mere nytte af, end vi gør i dag, hvis vi skal sikre et mere robust og effektivt beredskab, siger politisk direktør i Dansk Industri, Morten Høyer.

– Håndteringen af COVID-19 viste, at nok kunne vi håndtere en stor uforudset krise, men det blev også tydeligt, at beredskabet ikke var tilstrækkeligt, og at virksomhederne blev involveret for tilfældigt, for ukoordineret og i nogle tilfælde alt for sent, siger Morten Høyer.

Kontrakter om beredskab

DI foreslår et langt tættere samarbejde mellem myndighederne og virksomhederne på en række områder. F.eks. anbefaler DI at indgå kontrakter med en række virksomheder om at levere en lang række samfundskritiske varer og services i tilfælde af kriser.

– Tidlig involvering af virksomheder er altafgørende for at håndtere kriser effektivt. Ved eksempelvis  at indgå kontrakter med virksomheder om at levere energi, fødevarer, cybersikkerheds- og IT-løsninger, værnemidler og transportservices i krisesituationer kan vi sikre, at vi som samfund har adgang til helt nødvendige ressourcer, uden at skulle opbygge store og kostbare lagre af både varer og materiel, siger Morten Høyer, og fortsætter:

Samfundsøkonomisk fordelagtig

– Det er en løsning, der både er samfundsøkonomisk fordelagtig og kan spare dyrebar tid. Og som vi kender fra andre lande, der har en meget stærkere tradition og kultur for samarbejde mellem det offentlige og private, når det kommer til beredskab.

DI foreslår samtidig at oprette ”Erhvervslivets Beredskabsstab”, som skal sikre en hurtigere og mere struktureret involvering af de private virksomheder når kriserne opstår. Desuden anbefaler DI, at myndighederne holder regelmæssige kriseøvelser sammen med virksomhederne for at styrke samarbejdet og udnyttede den samlede ekspertise bedst muligt.

Anbefalingerne fra DI er blevet til i samarbejde med virksomhederne i erhvervsorganisationens Strategiske Beredskabsforum, der består af topledere fra BCG, Columbus, DSB, Energinet, Falck, ISS, Københavns Lufthavne, Mærsk, Securitas, Systematic og TDC Erhverv.

Bagtæppet for DI’s anbefalinger er, at Danmark sammen med resten af Europa står i en helt ny geopolitisk virkelighed. Trusselsbilledet indbefatter en stor risiko for fjendtlige cyberangreb og informations- og påvirkningsoperationer – trusler vi slet ikke er gearet til at håndtere.

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Millionstøtte skal løfte erhvervsuddannelser i Centraleuropa

AktueltBranchenyt28. 01. 2026

Moderne undervisningscentre, nye uddannelsesprogrammer for unge landbrugselever og kunstig intelligens i undervisningen. Det er blot nogle af de initiativer, som fremover bliver mulige gennem støtte fra Villum Fonden. I alt ti projekter i Polen, Tjekkiet, Slovakiet og Ungarn modtager samlet over 90

Kompakte 1U 3500W rackmonterede forsyninger med mulighed for hot-swapping

Power28. 01. 2026

TDK Corporation annoncerer TDK-Lambda HFE3500 serian af rackmonterede industrielle 3500 W strømforsyninger. Hvert 1U højt 19”-rack kan rumme op til fire strømforsyninger, der samlet leverer op til 13.300W eller fungerer som et redundant hot-swap-system. De interne ORing MOSFET'er og

Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense 6. maj

AktueltEvents28. 01. 2026

Når NextGen Robotics LIVE løber af stablen som en del af Week of Robotics, bliver det med markante navne på programmet. Et bredt felt af eksperter har allerede meldt deres ankomst, og flere er på vej. Blandt oplægsholderne er for eksempel den finske cybersikkerhedsekspert Mikko Hypponen, som med

Tre forretningskritiske faldgruber i automationsprojekter

Design & udviklingProduktionTop28. 01. 2026

Automatisering og robotteknologi kan forvandle din virksomheds produktivitet – men desværre også ende som dyre lærepenge, hvis du træder forkert. Her får du tre forretningskritiske faldgruber og en håndfuld konkrete veje udenom dem fra Teknologisk Instituts eksperter. Det er sjældent teknologien,

Motordriver-board fra Toshiba og MikroE strømliner prototyping

Design & udviklingIoT & embeddedPower27. 01. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH har i partnerskab med MikroE integreret sin SmartMCD til to DC-børstemotorer i et SmartMCD TB9M001FTG board. Det nye board gør designere af automotive systemer i stand til at udvikle en TB9M001FTG smart motorstyrings-driver til applikationer som elektriske soltage,

300W jernbane DC/DC-forsyning med 110VDC ud og 12:1 input

Power27. 01. 2026

Recom har udvidet sit 300W jernbane DC/DC-sortiment med den omkostningseffektive RMD300-110-110SUW-model, der har en fuldt reguleret 110 V DC-udgang. Indgangsområdet er ultrabredt 12:1 eller 16,8 V til 137,5 V, for at dække alle almindelige nominelle jernbanespændinger over hele verden, med fald og

Nu kan man blive ingeniør fra DTU på Risø

Branchenyt27. 01. 2026

DTU Risø Campus er kendt for sine førende forsknings- og innovationsmiljøer inden for blandt andet bæredygtige energiteknologier og -systemer. Nu bliver aktiviteten på campus udvidet med en helt ny ingeniøruddannelse med titlen Industriel Teknologi. Til sommer begynder de første

STMicroelectronics’ hybridcontroller forenkler implementering af ​​USB-C sink-applikationer

Komponenter & konnektorerPower26. 01. 2026

STMicroelectronics' STUSB4531 USB Power Delivery (PD) sink-controller introducerer en ny, patenteret hybridtilstand, der forenkler implementeringen af ​​valgfrie USB PD-funktioner for at give merværdi i USB-drevne og USB-opladelige enheder. STUSB4531 indeholder en certificeret, fast USB PD-stack,

Analyse: Er smertegrænsen for manglende cybersikkerhed i det offentlige nået?

AktueltWireless & data26. 01. 2026

De offentlige myndigheder er under pres. Over halvdelen (57%) af alle offentlige instanser har indenfor det seneste år været ramt af cyberangreb, der direkte har påvirket den daglige drift og dermed myndighedernes evne til at løse deres opgaver. Samtidig viser flere analyser og rapporter, at

126 millioner uddelt til næste generation af forskningsledere

AktueltBranchenytDesign & udvikling26. 01. 2026

Villum Fonden har netop uddelt 126 millioner kroner til 14 yngre forskere og deres banebrydende ideer. Med bevillingen får forskerne mulighed for lede deres eget forskningsprojekt for første gang. Fælles for projekterne er modet til at udfordre det eksisterende og viljen til at skabe noget

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  28-01-2026

    Rohde & Schwarz invites the EMC community to the virtual DEMC 2026 conference. ›

    Rohde & Schwarz Danmark A/S
  •  27-01-2026

    Microchip Expands maXTouch® M1 Touchscreen Controller Series for Broader Display Size Coverage ›

    Microchip Technology Inc.
  •  26-01-2026

    Stäubli’s MCS charging system sætter nye standarder for EV-megawatt ladning ›

    HIN A/S
  •  22-01-2026

    Batteriløsninger til fremtidens sporings- og logistiksystemer ›

    ACTEC A/S
  •  19-01-2026

    Mærkning af kabler er også grøn tankegang ›

    HIN A/S
  •  19-01-2026

    Microchip Expands PolarFire® FPGA Smart Embedded Video Ecosystem with New SDI IP Cores and Quad CoaXPress™ Bridge Kit ›

    Microchip Technology Inc.
  •  19-01-2026

    Applications Engineer til Produktionsteknisk Afdeling (PTA) ›

    RODAN Technologies A/S
  •  15-01-2026

    Kryogenisk- og kvanteteknologi ›

    RODAN Technologies A/S
  •  13-01-2026

    Microchip Launches Military-Qualified Plastic Transient Voltage Suppressors for Aerospace and Defense Applications ›

    Microchip Technology Inc.
  •  13-01-2026

    Når det bare skal virke – ACTEC leverer batterierne ›

    ACTEC A/S

Seneste Nyheder

  • Millionstøtte skal løfte erhvervsuddannelser i Centraleuropa

    28.01.2026

  • Kompakte 1U 3500W rackmonterede forsyninger med mulighed for hot-swapping

    28.01.2026

  • Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense 6. maj

    28.01.2026

  • Tre forretningskritiske faldgruber i automationsprojekter

    28.01.2026

  • Motordriver-board fra Toshiba og MikroE strømliner prototyping

    27.01.2026

  • 300W jernbane DC/DC-forsyning med 110VDC ud og 12:1 input

    27.01.2026

  • Nu kan man blive ingeniør fra DTU på Risø

    27.01.2026

  • STMicroelectronics’ hybridcontroller forenkler implementering af ​​USB-C sink-applikationer

    26.01.2026

  • Analyse: Er smertegrænsen for manglende cybersikkerhed i det offentlige nået?

    26.01.2026

  • 126 millioner uddelt til næste generation af forskningsledere

    26.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik