• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Branchenyt13. 12. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

DI: Erhvervslivet skal bidrage til et stærkere beredskab

Branchenyt13. 12. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Et stærkere dansk kriseberedskab kræver et langt tættere samarbejde med erhvervslivet. Det mener landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri, som i dag præsenterer et politisk udspil med 11 konkrete anbefalinger til, hvordan politikerne kan ruste det danske beredskab til fremtidige kriser med hjælp fra landets virksomheder. Udspillet bygger bl.a. på erfaringerne fra Covid-19 – de gode erfaringer, såvel som de dårlige.

Minister for samfundssikkerhed og beredskab Torsten Schack Pedersen, midt for til højre, fik onsdag overrakt DI’s beredskabspolitiske udspil af politisk direktør Morten Høyer, DI, midt for til venstre. På billedet ses medlemmer af DI’s Strategiske Beredskabsforum. Fra venstre er det CEO Troels Bjerg, ISS, chief corporate affairs officer Caroline Pontoppidan, Mærsk, CEO Thomas Egebo, Energinet, adm. direktør Flemming Jensen, DSB, CEO Claus Fibiger, Securitas, CEO John Henriksen, TDC Erhverv, viceadm. direktør Thomas Bustrup, DI, og CEO Søren Krogh Knudsen, Columbus. Foto: Ulrik Jantzen, Burojantzen.

– Private virksomheder kan spille en nøglerolle i håndteringen af alt fra cyberangreb til oversvømmelser. Der er en enorm ekspertise og erfaring i virksomhederne, som vi skal drage meget mere nytte af, end vi gør i dag, hvis vi skal sikre et mere robust og effektivt beredskab, siger politisk direktør i Dansk Industri, Morten Høyer.

– Håndteringen af COVID-19 viste, at nok kunne vi håndtere en stor uforudset krise, men det blev også tydeligt, at beredskabet ikke var tilstrækkeligt, og at virksomhederne blev involveret for tilfældigt, for ukoordineret og i nogle tilfælde alt for sent, siger Morten Høyer.

Kontrakter om beredskab

DI foreslår et langt tættere samarbejde mellem myndighederne og virksomhederne på en række områder. F.eks. anbefaler DI at indgå kontrakter med en række virksomheder om at levere en lang række samfundskritiske varer og services i tilfælde af kriser.

– Tidlig involvering af virksomheder er altafgørende for at håndtere kriser effektivt. Ved eksempelvis  at indgå kontrakter med virksomheder om at levere energi, fødevarer, cybersikkerheds- og IT-løsninger, værnemidler og transportservices i krisesituationer kan vi sikre, at vi som samfund har adgang til helt nødvendige ressourcer, uden at skulle opbygge store og kostbare lagre af både varer og materiel, siger Morten Høyer, og fortsætter:

Samfundsøkonomisk fordelagtig

– Det er en løsning, der både er samfundsøkonomisk fordelagtig og kan spare dyrebar tid. Og som vi kender fra andre lande, der har en meget stærkere tradition og kultur for samarbejde mellem det offentlige og private, når det kommer til beredskab.

DI foreslår samtidig at oprette ”Erhvervslivets Beredskabsstab”, som skal sikre en hurtigere og mere struktureret involvering af de private virksomheder når kriserne opstår. Desuden anbefaler DI, at myndighederne holder regelmæssige kriseøvelser sammen med virksomhederne for at styrke samarbejdet og udnyttede den samlede ekspertise bedst muligt.

Anbefalingerne fra DI er blevet til i samarbejde med virksomhederne i erhvervsorganisationens Strategiske Beredskabsforum, der består af topledere fra BCG, Columbus, DSB, Energinet, Falck, ISS, Københavns Lufthavne, Mærsk, Securitas, Systematic og TDC Erhverv.

Bagtæppet for DI’s anbefalinger er, at Danmark sammen med resten af Europa står i en helt ny geopolitisk virkelighed. Trusselsbilledet indbefatter en stor risiko for fjendtlige cyberangreb og informations- og påvirkningsoperationer – trusler vi slet ikke er gearet til at håndtere.

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Nu kan man indstille sin robotløsning til DIRA Teknologiprisen 2026

Design & udviklingEvents06. 02. 2026

DIRA's Teknologipris 2026 sætter spot på de løsninger, som både er innovative, anvendelige og klar til markedet. Har man en ny teknologi, et softwareprodukt eller en komponent, der kan købes af danske kunder og gør en reel forskel i robot- og automationsbranchen, så er det nu, man skal på banen.

Flir C8 er næste generation af kompakte termiske lommekameraer

Test & mål06. 02. 2026

Flir C8 er et nyt ultrakompakt termisk lommekamera designet til at gøre inspektioner hurtigere, skarpere og mere pålidelige. Med en termisk opløsning på 320×240 pixel og Flirs egen MSX-teknologi, får man detaljerige billeder, der gør det nemt at identificere eventuelle temperaturrelaterede

Manglen på ingeniører og STEM-uddannede giver travlhed hos headhunterne

AktueltBranchenyt06. 02. 2026

Headhunterne er flittige til at opsøge ingeniører, it-specialister og naturvidenskabelige kandidater. I løbet af de seneste seks måneder er 48 pct. af IDA's privatansatte medlemmer blevet kontaktet af en headhunter eller anden virksomhed med et tilbud om at skifte job. Det viser en ny

NKT udnævner Michael Yong som CFO

Branchenyt06. 02. 2026

NKT’s bestyrelse udnævner Michael Yong som finansdirektør (CFO) for NKT og NKT A/S fra 1. april 2026. Michael Yong fungerer i øjeblikket som Chief Strategy Officer hos NKT og er medlem af koncernledelsen. Han har haft ansvaret for strategifunktionen siden han tiltrådte virksomheden i 2021. Før

Texas Instruments køb af Silicon Labs skal give en styrket portefølje af embedded konnektivitet

BranchenytTop06. 02. 2026

Texas Instruments og Silicon Labs annoncerer, at de har underskrevet en endelig aftale, hvorunder Texas Instruments vil overtage Silicon Labs for 231,00 dollars pr. aktie i en kontanttransaktion, hvilket repræsenterer en samlet virksomhedsværdi på cirka 7,5 milliarder dollars. Opkøbet vil skabe

Industrial AI driver markant vækst i IFS’ årsregnskab

Branchenyt06. 02. 2026

IFS har netop offentliggjort regnskabet for 2025, som viser fremgang over hele linjen. De årlige abonnementsindtægter (ARR) gik op med 23 procent sammenlignet med året før. Cloud-omsætningen voksede med 30 procent, mens tilbagevendende indtægter nu udgør 83 procent af den samlede omsætning. Samtidig

AI-vision fjerner flaskehals hos Johannes Pedersen Maskinfabrik

AktueltTest & mål06. 02. 2026

Store ordrer banker på hos Johannes Pedersens Maskinfabriks brede industriporte i det midtjyske. Men fabrikken, der blandt andet leverer togdele så som cykelholdere til S-toge, har svært ved at følge med, fordi alle deres svejsninger i dag kontrolleres manuelt. - Operatøren bliver meget træt,

Fra forskning til impact: DTU bliver partner i nyt innovationsdistrikt i København

BranchenytDesign & udvikling04. 02. 2026

En bred kreds bestående af 17 partnere, heriblandt DTU, står bag en ny forening med navnet Innovation District Copenhagen. Foreningen skal realisere visionerne for initiativet af samme navn og udnytte hovedstadsområdets koncentration af forskning og talent til at skabe en internationalt orienteret

DI: Små virksomheder sakker bagud digitalt – store virksomheder driver it-boomet i 2026

Wireless & data04. 02. 2026

Der er ellers kæmpe interesse for ny teknologi som f.eks. kunstig intelligens i erhvervslivet. Op mod 1000 virksomhedsledere og eksperter deltager i dag i konferencen AI for alle i DI, hvor erfaringer og nye trends med AI er på dagsordenen. - Men når det gælder om at skyde penge i den nyeste

AI-drevet ransomware er nu en realitet, viser ny ESET-rapport

Wireless & data04. 02. 2026

ESET Research har offentliggjort sin seneste Threat Report, der opsummerer de vigtigste tendenser i trusselslandskabet baseret på ESETs globale telemetridata samt analyser og vurderinger fra ESETs eksperter inden for trusselsdetektion og forskning. AI-drevet malware: Fra teori til

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  05-02-2026

    Microchip Technology and Hyundai Motor Group Collaborate to Explore 10BASE-T1S Single Pair Ethernet for Future Automotive Connectivity ›

    Microchip Technology Inc.
  •  05-02-2026

    Vil du arbejde i krydsfeltet mellem teknik, rådgivning og industri? ›

    HIN A/S
  •  05-02-2026

    Flir C8 fra Elma er næste generation i kompakte termiske lommekameraer ›

    Elma Instruments A/S
  •  03-02-2026

    New Power Module Enhances AI Data Center Power Density and Efficiency ›

    Microchip Technology Inc.
  •  29-01-2026

    PIC32CM PL10 MCUs Expand Microchip’s Arm® Cortex®-M0+ Portfolio ›

    Microchip Technology Inc.
  •  29-01-2026

    Inline vapor phase-maskine fra IBL åbner op for større volumen ›

    Eltraco Automation
  •  29-01-2026

    Pålidelig energi til el-, vand-, gas- og varmefordelingsmålere ›

    ACTEC A/S
  •  28-01-2026

    Rohde & Schwarz invites the EMC community to the virtual DEMC 2026 conference. ›

    Rohde & Schwarz Danmark A/S
  •  27-01-2026

    Microchip Expands maXTouch® M1 Touchscreen Controller Series for Broader Display Size Coverage ›

    Microchip Technology Inc.
  •  26-01-2026

    Stäubli’s MCS charging system sætter nye standarder for EV-megawatt ladning ›

    HIN A/S

Seneste Nyheder

  • Nu kan man indstille sin robotløsning til DIRA Teknologiprisen 2026

    06.02.2026

  • Flir C8 er næste generation af kompakte termiske lommekameraer

    06.02.2026

  • Manglen på ingeniører og STEM-uddannede giver travlhed hos headhunterne

    06.02.2026

  • NKT udnævner Michael Yong som CFO

    06.02.2026

  • Texas Instruments køb af Silicon Labs skal give en styrket portefølje af embedded konnektivitet

    06.02.2026

  • Industrial AI driver markant vækst i IFS’ årsregnskab

    06.02.2026

  • AI-vision fjerner flaskehals hos Johannes Pedersen Maskinfabrik

    06.02.2026

  • Fra forskning til impact: DTU bliver partner i nyt innovationsdistrikt i København

    04.02.2026

  • DI: Små virksomheder sakker bagud digitalt – store virksomheder driver it-boomet i 2026

    04.02.2026

  • AI-drevet ransomware er nu en realitet, viser ny ESET-rapport

    04.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik