• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Branchenyt13. 12. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

DI: Erhvervslivet skal bidrage til et stærkere beredskab

Branchenyt13. 12. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Et stærkere dansk kriseberedskab kræver et langt tættere samarbejde med erhvervslivet. Det mener landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri, som i dag præsenterer et politisk udspil med 11 konkrete anbefalinger til, hvordan politikerne kan ruste det danske beredskab til fremtidige kriser med hjælp fra landets virksomheder. Udspillet bygger bl.a. på erfaringerne fra Covid-19 – de gode erfaringer, såvel som de dårlige.

Minister for samfundssikkerhed og beredskab Torsten Schack Pedersen, midt for til højre, fik onsdag overrakt DI’s beredskabspolitiske udspil af politisk direktør Morten Høyer, DI, midt for til venstre. På billedet ses medlemmer af DI’s Strategiske Beredskabsforum. Fra venstre er det CEO Troels Bjerg, ISS, chief corporate affairs officer Caroline Pontoppidan, Mærsk, CEO Thomas Egebo, Energinet, adm. direktør Flemming Jensen, DSB, CEO Claus Fibiger, Securitas, CEO John Henriksen, TDC Erhverv, viceadm. direktør Thomas Bustrup, DI, og CEO Søren Krogh Knudsen, Columbus. Foto: Ulrik Jantzen, Burojantzen.

– Private virksomheder kan spille en nøglerolle i håndteringen af alt fra cyberangreb til oversvømmelser. Der er en enorm ekspertise og erfaring i virksomhederne, som vi skal drage meget mere nytte af, end vi gør i dag, hvis vi skal sikre et mere robust og effektivt beredskab, siger politisk direktør i Dansk Industri, Morten Høyer.

– Håndteringen af COVID-19 viste, at nok kunne vi håndtere en stor uforudset krise, men det blev også tydeligt, at beredskabet ikke var tilstrækkeligt, og at virksomhederne blev involveret for tilfældigt, for ukoordineret og i nogle tilfælde alt for sent, siger Morten Høyer.

Kontrakter om beredskab

DI foreslår et langt tættere samarbejde mellem myndighederne og virksomhederne på en række områder. F.eks. anbefaler DI at indgå kontrakter med en række virksomheder om at levere en lang række samfundskritiske varer og services i tilfælde af kriser.

– Tidlig involvering af virksomheder er altafgørende for at håndtere kriser effektivt. Ved eksempelvis  at indgå kontrakter med virksomheder om at levere energi, fødevarer, cybersikkerheds- og IT-løsninger, værnemidler og transportservices i krisesituationer kan vi sikre, at vi som samfund har adgang til helt nødvendige ressourcer, uden at skulle opbygge store og kostbare lagre af både varer og materiel, siger Morten Høyer, og fortsætter:

Samfundsøkonomisk fordelagtig

– Det er en løsning, der både er samfundsøkonomisk fordelagtig og kan spare dyrebar tid. Og som vi kender fra andre lande, der har en meget stærkere tradition og kultur for samarbejde mellem det offentlige og private, når det kommer til beredskab.

DI foreslår samtidig at oprette ”Erhvervslivets Beredskabsstab”, som skal sikre en hurtigere og mere struktureret involvering af de private virksomheder når kriserne opstår. Desuden anbefaler DI, at myndighederne holder regelmæssige kriseøvelser sammen med virksomhederne for at styrke samarbejdet og udnyttede den samlede ekspertise bedst muligt.

Anbefalingerne fra DI er blevet til i samarbejde med virksomhederne i erhvervsorganisationens Strategiske Beredskabsforum, der består af topledere fra BCG, Columbus, DSB, Energinet, Falck, ISS, Københavns Lufthavne, Mærsk, Securitas, Systematic og TDC Erhverv.

Bagtæppet for DI’s anbefalinger er, at Danmark sammen med resten af Europa står i en helt ny geopolitisk virkelighed. Trusselsbilledet indbefatter en stor risiko for fjendtlige cyberangreb og informations- og påvirkningsoperationer – trusler vi slet ikke er gearet til at håndtere.

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

IEEE International Electron Devices Meeting (IEDM) 2026 Call for Papers

Design & udviklingEvents24. 06. 2026

Det 72. årlige IEEE International Electron Devices Meeting (IEDM) har udsendt sin Call for Papers, der efterspørger originalt innovativt arbejde fra halvlederindustriens førende forskere inden for alle områder af mikroelektronikteknologi, med temaet "Komponenter i hjertet af

Toshiba udbygger portefølje af standard digitale isolatorer

Komponenter & konnektorer24. 06. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer to quad-channel, medium-speed, kompakte low-power standard digitale isolatorer til industrielt udstyr og forbrugerelektronik. Den nye DCL341x0B-serie supporterer pålidelig drift med en høj common-mode transientimmunitet (CMTI) på 30 kV/μs (min.) og middelhøj

ESET-analyse: De fleste virksomheder bliver ramt af cyberangreb men føler sig alligevel sikre

Wireless & data24. 06. 2026

Hver anden danske virksomhed har oplevet en cybersikkerhedshændelse det seneste år, men samtidig har flertallet tillid til deres sikkerhedsniveau. Det viser en ny undersøgelse fra ESET, der peger på et spænd mellem oplevet tryghed og det reelle trusselniveau, som virksomhederne står

Priseffektiv switchet regulator uden kompromiser

Power24. 06. 2026

Recom lancerer sin omkostningseffektive ROF-78K-0.5-serie af non-isolerede, switched regulatorer til en indgangsspænding på 4,5-36 VDC og faste udgangsspændinger på 3,3V, 5V, 6,5V, 9V, 12V, 15V eller 24VDC, alle med en nominel strøm på 0,5 A. Effektiviteten topper ved 95%, og alle dele kan

Stærkt hold vil udvikle forsvarsdroner med støtte fra Odense Robotics

AktueltBranchenytDesign & udvikling24. 06. 2026

Med en tidligere dansk frømand, en serieiværksætter og en ukrainsk advokat i spidsen rykker ny startup nu ind i inkubatoren til Odense Robotics StartUp Fund hos Teknologisk Institut. Målet er at modne og industrialisere robust, ukrainsk drone- og forsvarsteknologi til NATO-standarder fra dansk

180 millioner tildelt udvikling af dansk SPIN-CHIP teknologi

AktueltDesign & udvikling24. 06. 2026

Kunstig intelligens er blevet en motor i den digitale udvikling, men den voksende regnekraft har en pris. AI-systemer kræver enorme mængder energi, og behovet stiger i takt med, at teknologien finder vej til alt fra sundhedsvæsen og industri til vores mobiltelefoner. Nu investerer EU 23,8 mio.

EIFO finansierer dansk fragtdrone-startup

BranchenytDesign & udviklingTop24. 06. 2026

EIFOs ambition om at øge sine finansielle engagementer i forsvars- og sikkerhedsrelaterede virksomheder til 3 mia. kr. i 2030 bidrager nu til finansiering af den københavnske deep tech-startup Acodyne. Den københavnske startup udvikler ubemandede fragtdroner til kritiske logistikmissioner indenfor

Force Technology: Nyt udtryk, større tilgængelighed, samme faglighed

AktueltBranchenytDesign & udviklingTest & mål22. 06. 2026

Force Technology har trykket refresh på det digitale ansigt udadtil med et nyt website og en ny visuel identitet. Samtidig introducerer vi payoffet Derisking Tomorrow, som sætter ord på vores rolle: at hjælpe virksomheder med at navigere i teknologiske muligheder og reducere

Hvordan kommer et grønt og bæredygtig Europa videre?

AktueltPower22. 06. 2026

Førende forskere og virksomheder inden for Power-to-X mødes i Aarhus i næste uge for at diskutere de teknologier, der skal mindske afhængigheden af fossile ressourcer og styrke den grønne omstilling. Det handler ikke kun om at bygge flere vindmøller og solceller, når vi snakker den grønne

Terma sender suveræn intelligens i kredsløb

Design & udviklingTop22. 06. 2026

Terma løfter AI til nye højder med sin centrale rolle i BIFROST-satellitmissionen, et fælles initiativ mellem danske og svenske virksomheder med Forsvarets Indkøbs- og Logistikstyrelse (DALO) og Forsvarets Materielverk (FMV). Til missionen har Terma konstrueret den indbyggede AI-løsning fra

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  24-06-2026

    EDAC Group Honours Mouser Electronics with Second Consecutive Distributor of the Year Award ›

    Mouser Electronics
  •  24-06-2026

    Accelerate and Scale Early Validation with Polarion ›

    InnoFour
  •  22-06-2026

    Gratis webinarserie om IEC 61340-5-1 og ESD-compliance ›

    HIN A/S
  •  22-06-2026

    What’s new in HyperLynx 2604 ›

    InnoFour
  •  19-06-2026

    Progressive Verification: A practical and effective approach to PCB Design verification ›

    InnoFour
  •  19-06-2026

    Fra Panasonic Powerline til Energizer ›

    ACTEC A/S
  •  17-06-2026

    Mouser Earns NEUTRIK America’s Top Awards for Distribution and Revenue Performance ›

    Mouser Electronics
  •  17-06-2026

    Strømlinet test-setup og stabile forbindelser ›

    ODU Denmark
  •  17-06-2026

    Xpedition Creepage Shift Left: Strengthen safety and reliability through early validation ›

    InnoFour
  •  16-06-2026

    Authorised Distributor Mouser Electronics Offers Engineers the Latest in AI and Edge Technologies from Altera ›

    Mouser Electronics

Seneste Nyheder

  • IEEE International Electron Devices Meeting (IEDM) 2026 Call for Papers

    24.06.2026

  • Toshiba udbygger portefølje af standard digitale isolatorer

    24.06.2026

  • ESET-analyse: De fleste virksomheder bliver ramt af cyberangreb men føler sig alligevel sikre

    24.06.2026

  • Priseffektiv switchet regulator uden kompromiser

    24.06.2026

  • Stærkt hold vil udvikle forsvarsdroner med støtte fra Odense Robotics

    24.06.2026

  • 180 millioner tildelt udvikling af dansk SPIN-CHIP teknologi

    24.06.2026

  • EIFO finansierer dansk fragtdrone-startup

    24.06.2026

  • Force Technology: Nyt udtryk, større tilgængelighed, samme faglighed

    22.06.2026

  • Hvordan kommer et grønt og bæredygtig Europa videre?

    22.06.2026

  • Terma sender suveræn intelligens i kredsløb

    22.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik