• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Branchenyt23. 06. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Desperat mangel på danske IT folk

Branchenyt23. 06. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

På trods af et stort fokus og et øget optag på it-uddannelserne, vil danske virksomheder fortsat få svært ved at rekruttere it-professionelle med de rette kompetencer frem til 2030. Det viser en rapport udarbejdet af IRIS Group og HBS Economics for Danske Gymnasier og Ingeniørforeningen, IDA.

Selv om det forventes, at der i 2030 vil være 8.000 flere uddannede på it-området, viser det samlede billede ikke desto mindre, at der i 2030 vil mangle 22.000 kvalificerede it-folk.

Allerede i dag er det svært at få besat it-stillinger både i den offentlige og private sektor, og prognosen tegner et billede af, at det ikke på nogen måde bliver nemmere. Efterspørgslen ligger i dag et godt stykke over udbuddet, og det scenarie bliver desværre tredoblet i perioden frem mod 2030. Selv om det forventes, at der i 2030 vil være 8.000 flere uddannede på it-området, viser det samlede billede ikke desto mindre, at der i 2030 vil mangle 22.000 kvalificerede it-folk, hvoraf de omkring 15.000, der er i restordre, vil være it-uddannede med mellemlange og lange videregående uddannelser.

Formanden for IDA, Thomas Damkjær Petersen, kalder udsigterne dystre, og mener, at det kalder på et seriøst politisk fokus, hvis der skal skabes en bedre balance mellem udbud af og efterspørgsel efter it-kompetencer.

– Vi skal naturligvis opkvalificere og efteruddanne og sikre, at vi som land er attraktivt for højtuddannet udenlandsk arbejdskraft, men det løser ikke udfordringen alene. Danmark er et af de mest digitaliserede lande i verden, og sørger vi ikke for, at vi har den rette arbejdskraft, vil vi sakke bagud på helt afgørende områder, siger han.

Digitalisering er vitalt for alt fra et moderne sundhedsvæsen til den grønne omstilling og er for alvor blevet et globalt konkurrenceparameter. Derfor mener IDAs formand, at det vil være godt købmandskab, hvis vi tager hånd om den truende mangel på it-folk.

– Vi skal naturligvis have kigget på, hvordan vi får øget optaget på de rette it-uddannelser, og så skal der etableres en rød tråd i hele uddannelsessystemet, der sikrer, at flere unge får lyst til at tage disse uddannelser, siger han.

Hos Danske Gymnasier er formand Birgitte Vedersø helt enig i, at der skal arbejdes målrettet på at sikre, at flere unge får øjnene op for it-uddannelserne.

– Vi er allerede opmærksomme på udviklingen og arbejder for, at teknologi kommer til at fylde mere i den eksisterende undervisning i gymnasiet. Samtidig lægger vi op til, at der udvikles et helt nyt teknologifag, hvor de digitale teknologier naturligvis er et fokusområde. Alle gymnasieelever bør have det nye fag, for vi mener, at en større teknologiforståelse er en del af almendannelsen i 2021, siger Birgitte Vedersø.

Hun peger på, at de almene gymnasier leverer hovedparten af de studerende til de videregående uddannelser inden for naturvidenskab og STEM-områder, og de har noget særligt med i bagagen.

– Stx-eleverne har en bred vifte af fag, og det gør, at de i særlig grad er klædt på til at tænke på tværs og sætte de teknologiske løsninger ind i et større samfundsmæssigt perspektiv, og på den måde bidrage til, at erhvervslivets øgede brug af teknologiske løsninger også i fremtiden er med til at løse samfundsudfordringerne, slutter hun.

Både Danske Gymnasier og IDA håber, at analysen vil medvirke til en konstruktiv dialog mellem politikere, it-branchen og uddannelsesinstitutionerne, så der bliver lavet tiltag, der kan imødekomme udfordringen.

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Hannover messe nu med helt ny udstillingssektion: Forsvarsproduktion

EventsProduktion16. 11. 2025

Defense Production Area i hal 26 på industrimessen i Hannover vil i dagene 20. - 24. april, 2026, udgøre en central platform for producenter og leverandører af teknologier, maskiner, systemer og/eller komponenter, som bruges til fremstilling af sikkerhedskritiske produkter. Det er usædvanligt, at

TDK udvider i7A-serien med højtydende DC/DC step-down-konvertere op til 1.000W

Power15. 11. 2025

TDK Corporation udvider sin TDK Lambda i7A-serie af ikke-isolerede DC/DC step-down-konvertere og introducerer nye højtydende modeller, der leverer op til 1.000 W udgangseffekt og understøtter udgangsstrømme på 60A og 80A. Dette repræsenterer en betydelig stigning på op til 82 % i forhold til

Ny EU-forordning udvider krav til producentansvar for batterier

BranchenytProduktion15. 11. 2025

I august er implementeringen af en ny EU-forordning for producentansvaret for batterier begyndt. Det betyder, at flere batterityper nu bliver underlagt producentansvar, og at kravene til de berørte virksomheder skærpes. Samtidig sættes der ambitiøse mål for, hvor høj indsamlingsprocenten af brugte

Første gang i Europa: OpenAI dømt for misbrug af musik – Koda kalder dommen historisk

BranchenytWireless & data15. 11. 2025

Retten i München har som den første domstol i Europa dømt en AI-tjeneste for krænkelse af ophavsretten ved at misbruge rettighedsbeskyttede sangtekster. Koda kalder dommen historisk og et vigtigt skridt mod, at AI kan udvikle sig i en bedre retning, hvor man som musikskaber modtager en retfærdig

Europæisk Quantum Excellence Center forankres ved Center for Kvantematematik

AktueltDesign & udviklingWireless & data15. 11. 2025

Syddansk Universitet er blevet udpeget til at varetage den videnskabelige ledelse af det nye europæiske forskningscenter Quantum Excellence Center (QEX). SDU deltager i tæt samarbejde med Aalborg Universitet, Aarhus Universitet, Copenhagen Business School, Danmarks Tekniske Universitet og Københavns

Virkelighedstjek til industrien: ”En tid med store muligheder – men også enorme risici”

AktueltBranchenytProduktion15. 11. 2025

De kommende år bliver ikke ’business as usual’ for fremstillingsindustrien, og det bliver afgørende at kunne afkode det politiske landskab. Det var budskabet fra økonomisk kommentator Frank Hvid, da han i går holdt et oplæg på Omrons Nordic Partner Summit om industriens største strategiske

IDA positiv over for regeringens klare taskforce-anbefalinger til mere iværksætteri

Design & udviklingTop15. 11. 2025

Regeringens taskforce for styrket viden- og teknologioverførsel har overrakt sine anbefalinger til uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund og erhvervsminister Morten Bødskov. Anbefalingerne vækker stor begejstring hos Ingeniørforeningen, IDA, hvor formand Laura Klitgaard kalder dem

DTU’s innovations-DNA bliver en national ramme

Design & udviklingTop14. 11. 2025

Nye anbefalinger skal sikre, at dansk forskning kommer ud og gør gavn som kommercielle markedsløsninger i nye startup-virksomheder. DTU’s rektor Anders Bjarklev finder det positivt, at DTU’s mangeårige arbejde med innovation nu afspejler sig i en national ramme. Én af universitetets

Arduino UNO Q kan nu bestilles gennem Mouser Electronics

IoT & embedded14. 11. 2025

Mouser Electronics, Inc., den autoriserede globale distributør med de nyeste elektroniske komponenter og industrielle automationsprodukter™, fortæller nu, at UNO Q single-board computeren fra Arduino®  nu kan bestilles gennem eu.mouser.com. Arduinos UNO Q single-board computer (SBC)

Seks nye DTMOSVI 600V-serie N-kanal effekt-MOSFETs med4-pin TO-247-4L(X) huse

Komponenter & konnektorerPower14. 11. 2025

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer seks nye produkter med DTMOSVI 600V-serien af N-kanal effekt-MOSFET chips kapslet i 4-pin TO-247-4L(X) huse. Disse avancerede TKxxxZ60Z1-komponenter er designet at reducere switching-tab betydeligt. De egner sig til en række krævende applikationer inklusive

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  17-11-2025

    Discover Siemens Xcelerator Solutions ›

    InnoFour
  •  14-11-2025

    The Latest News from Mouser Electronics  ›

    Mouser Electronics
  •  14-11-2025

    Explore the flexible and ultra-low power STM32WL3x SoC – Online seminar ›

    Avnet Silica
  •  14-11-2025

    AMD – IMPLEMENTING SYNTHETIC APERTURE RADAR IN SPACE WITH AMD VERSAL ADAPTIVE SOCS – 1 Hour Online presentation ›

    Avnet Silica
  •  14-11-2025

    Online DFM for Printed Circuit Boards ›

    InnoFour
  •  13-11-2025

    Mouser Electronics Explores the Future of Advanced Air Mobility and Its Impact on Design ›

    Mouser Electronics
  •  13-11-2025

    Mouser Electronics Supports Advanced Underwater Harvester Project for UK Seagrass Restoration ›

    Mouser Electronics
  •  13-11-2025

    Batterier til IoT-trackere i containere ›

    ACTEC A/S
  •  12-11-2025

    Advancing Zonal Architecture with 10BASE-T1S Endpoints for Smarter Remote Connectivity ›

    Microchip Technology Inc.
  •  12-11-2025

    What is Signal Integrity? ›

    InnoFour

Seneste Nyheder

  • Hannover messe nu med helt ny udstillingssektion: Forsvarsproduktion

    16.11.2025

  • TDK udvider i7A-serien med højtydende DC/DC step-down-konvertere op til 1.000W

    15.11.2025

  • Ny EU-forordning udvider krav til producentansvar for batterier

    15.11.2025

  • Første gang i Europa: OpenAI dømt for misbrug af musik – Koda kalder dommen historisk

    15.11.2025

  • Europæisk Quantum Excellence Center forankres ved Center for Kvantematematik

    15.11.2025

  • Virkelighedstjek til industrien: ”En tid med store muligheder – men også enorme risici”

    15.11.2025

  • IDA positiv over for regeringens klare taskforce-anbefalinger til mere iværksætteri

    15.11.2025

  • DTU’s innovations-DNA bliver en national ramme

    14.11.2025

  • Arduino UNO Q kan nu bestilles gennem Mouser Electronics

    14.11.2025

  • Seks nye DTMOSVI 600V-serie N-kanal effekt-MOSFETs med4-pin TO-247-4L(X) huse

    14.11.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik