• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udvikling15. 01. 2025 | Rolf Sylvester-Hvid

Deltagere til Impact Lab 2.0 er valgt: Samarbejde om demokratisk bæredygtighed tager form

Design & udvikling15. 01. 2025 By Rolf Sylvester-Hvid

Velux Fonden og Dronning Marys Center løfter nu sløret for navnene på de 15 forskere og praktikere, der er udvalgt til at deltage i et nyt laboratorium under projektet Impact Lab 2.0. De skal over det næste år i fællesskab nytænke miljømæssige, sociale og demokratiske udfordringer for at udvikle socialt bæredygtige løsninger på blandt andet kommunale udfordringer i den grønne omstilling.

Hvis miljømæssig og social bæredygtighed skal forenes i den grønne omstilling, og demokrati og inddragelse samtidig skal styrkes, sker det ikke af sig selv.

Derfor skal otte praktikere og syv forskere nu samarbejde i et nystartet laboratorium. Målet er at nytænke udfordringer og dilemmaer i den grønne omstilling og skabe grundlag for løsninger, der ikke bare er bæredygtige i et klimaperspektiv, men også i et demokratisk og socialt bæredygtighedsperspektiv.

Det sker som en del af projektet Impact Lab 2.0, der er et partnerskab mellem Velux Fonden og Dronning Marys Center.

Deltagere ser frem til inspiration og innovative løsninger i grøn omstilling

En af de udvalgte praktikere er Pernille Møller Rendal, der er afdelingschef i Klima- og Miljøafdelingen i Mariagerfjord Kommune. Hun håber, at forløbet kan give både nye perspektiver og konkrete løsninger:
– Forhåbentlig kan forløbet give et andet blik på nogle af de udfordringer, vi står med. Vi repræsenterer den mere tunge ende af den grønne omstilling med EU-lovgivning, udledning fra landbrug og industri og affaldssortering. Så jeg glæder mig til at få det mere human- og samfundsvidenskabelige perspektiv i spil, siger hun.

Ud over deltagere fra tre kommuner i forskellige dele af landet kommer de udvalgte praktikere fra en række forskellige organisationer og har i deres ansøgning til laboratoriet beskrevet konkrete udfordringer og dilemmaer, som de møder i deres arbejde med den grønne omstilling.

I det åbne opslag til laboratoriet var der ikke på forhånd fastlagt en bestemt forståelse af demokratisk bæredygtighed eller krav om at forholde sig til bestemte udfordringer i forholdet mellem de forskellige bæredygtighedsdimensioner. Det skulle ansøgerne selv byde ind med ud fra deres konkret erfarede udfordringer.

Blandt ansøgningerne viste der sig en sammenhængende klynge af temaer omkring kommuners aktuelle arbejde med klimaplaner, miljøindsatser, arealanvendelse og arealomlægning, borgerinvolvering og ændrede forbrugspraksisser, hvor kommunens rolle forstås som tillidsskabende aktør, myndighed og demokratisk samlingspunkt.

Et tværnordisk bedømmelsespanel har derfor udvalgt og sammensat gruppen af praktikere og forskere til laboratoriet med omdrejningspunkt i disse temaer.

Tæt samarbejde med forskere

Praktikerne skal i tæt samarbejde med forskere fra human- og samfundsvidenskaberne udvikle løsninger på de miljømæssige, sociale og demokratiske udfordringer i den grønne omstilling og samtidig skabe grundlag for ny forskningsviden.

Katia Dupret, lektor ved Institut for Mennesker og Teknologi og leder af Center for Social Bæredygtighed på Roskilde Universitet, er blandt de udvalgte forskere. Hun er interesseret i lederes rolle i demokratisk bæredygtig organisering.

– Jeg vil bruge projektet som indgang til at blive klogere på ”solidarisk ledelse” som en ramme til at undersøge de etiske og relationelle udfordringer ved at lede med bæredygtighed i centrum. Jeg håber at involvere praktikere fra forskellige sektorer i et samarbejde, hvor vi sammen kan udvikle refleksionsværktøjer og metoder, der skaber nye veje for ledelse med fokus på både indre og ydre bæredygtighed, fortæller hun.

Det understreger Henrik Tronier, der er uddelingschef for Human- og samfundsvidenskabelig forskning og kultur og ansvarlig for forskningspolitik i Velux Fonden:
– Demokratisk bæredygtighed’ står centralt i vores vision om et samfund, der forener miljømæssig og social bæredygtighed og samtidig styrker demokratiet under den grønne omstilling. Som led i vores involverende filantropi har vi sammen med Dronning Mary Centret inviteret ansøgermiljøer og befolkningen til at udfylde visionens indhold og svarene på dens udfordringer. Det er ambitionen at skabe nye mødeflader og formater for samarbejde mellem praktikere og forskere fra humaniora og samfundsvidenskab om at skabe ny viden og konkrete forandringer. Vi glæder os meget til at følge forløbet, siger han.

Forløbet for deltagerne i Impact Lab 2.0 skydes i gang i februar 2024 og løber til februar 2026.

De 15 deltagere er:

Praktikere
– Pernille Møller Rendal, Afdelingschef i Klima- og Miljøafdelingen, Mariagerfjord Kommune
– Sofie Larsen Kure, Projektleder, Grøn Kirke
– Cornelia Seger Jakobsen, Strategic Project Manager, BLOXHUB
–  Thomas Sture Rasmussen, Verdensmålskoordinator, Danmarks Biblioteksforening
– Nanna Frank, Specialist, Klimaenheden, Teknik- og Miljøforvaltningen, Københavns Kommune
– Anne Sofie Møller Askholm, Klimakoordinator, Vejen Kommune
– Morten Friis, Konsulent, Democracy x
– Lilian Andresen, Analytiker, formidler og projektleder, Kulturens Analyseinstitut

Forskere
– Ole B. Jensen, Professor, Institut for Arkitektur, Design og Medieteknologi, Aalborg Universitet
– Katia Dupret, Lektor, Institut for Mennesker og Teknologi, Roskilde Universitet
– Line Kryger Aagaard, Postdoc, Institut for Byggeri, By og Miljø (BUILD), Aalborg Universitet
– Lise Herslund, Lektor, Institut for Geovidenskab og Naturforvaltning, Københavns Universitet
– Susanne Højlund, Lektor, Institut for Kultur og Samfund, Aarhus Universitet
– Stefan Gaarsmand Jacobsen, Lektor og Centerleder, Center for Applied Ecological Thinking (CApE), Københavns Universitet
– Lone Riisgaard, Lektor og Centerleder, Socio-Economic Research Centre, Institut for Samfundsvidenskab og Erhverv, Roskilde Universitet

Læs mere: https://marycenter.ku.dk/netvaerk/impact-lab-2.0/

Skrevet i: Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

Markant stigning i cyberaktivitet: TDC Erhverv har stoppet fire millioner angreb på blot 14 dage

Wireless & data22. 10. 2025

TDC Erhverv, der sidder med ansvaret for den digitale trafik for over halvdelen af Danmarks virksomheder, udgiver Sikkerhedsrapport for tredje kvartal af 2025. Rapporten undersøger, hvilke typer af cybertrusler der har påvirket kunderne, og tegner et billede af det aktuelle trusselsbillede. I

Bliv klædt på til maskinforordningen og de nye krav til functional safety

EventsTop22. 10. 2025

Maskinforordningen afløser snart det gamle maskindirektiv – men hvad betyder det for danske virksomheder? Som DIRA-medlem kan man sammen med sine kolleger komme med til et aktuelt, fagligt DIRA-arrangement i Odense den 25. november 2025, hvor eksperter fra Phoenix Contact, DIRA og en masse andre

Danisense opkøber polsk specialist inden for trådvikling for at udbygge produktionen

AktueltBranchenytProduktion22. 10. 2025

Danisense, den førende virksomhed inden for yderst præcise strømsensorer/-transducere til krævende applikationer, har opkøbt den polske specialistvirksomhed inden for trådvikling, Scanwinding. Dette strategiske løft er en betydelig milepæl i Danisenses vækstkurve, da det øger produktionskapaciteten

Workshop sætter fokus på cybersikkerhed i softwareudvikling og robotsystemer

AktueltEvents22. 10. 2025

Den 30. oktober sætter workshoppen, ”Sikker Softwareudvikling”, fokus på, hvordan virksomheder kan beskytte deres software og robotsystemer gennem bedre forståelse af trusler, sikker kodning og metoder til at tænke sikkerhed ind fra starten. Cybertrusler mod industrien bliver stadig mere

DI: Brug for massive investeringer i digitale motorveje

AktueltWireless & data20. 10. 2025

Europa befinder sig i en kritisk situation i den globale magtkamp om fremtidens teknologier. En ny analyse fra Dansk Industri og Boston Consulting Group(BCG) viser, at det europæiske investeringsgab i telekommunikation er alarmerende: Vi mangler investeringer for hele 270 milliarder euro frem mod

100V N-kanal effekt-MOSFETs i 5,15mm x 6,1mm footprint baseret på U-MOS11-H processen

Komponenter & konnektorerPower20. 10. 2025

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer TPH2R70AR5, en ny 100V nominelt N-kanal effekt-MOSFET fremstillet med den nyeste generation af processer, kendt som U-MOS11-H. MOSFET’en primært blive tilbudt til switch-mode strømforsynings (SMPS) applikationer, især til højeffektive DC/DC-konvertere.

Faseskiftende pads fjerner effektivt varmen fra de aktive komponenter

Komponenter & konnektorer20. 10. 2025

Der eksisterer en lang række måder at bortlede varme på. Det handler om mængden af varmeenergi, layout og montagemetode. Et godt design handler om at minimere eller helt fjerne den isolerende afstand mellem varme komponenter og deres køleplader. Både i laboratoriet og i produktionen skal løsningerne

Pickering udvider sit program af LXI-mikrobølge switching-udstyr til flere nye testbehov

Test & mål20. 10. 2025

Pickering Interfaces annoncerer nu en stor udvidelse af sit program af standard COTS LXI-mikrobølge switching-løsninger. Switching-løsninger havde deres debut på European Microwave Week (EuMW) i Holland i september, hvor de fem nye RFIU-familier kunne vise, hvordan man med hi-tech T&M-byggesten

CA-bajonetkonnektorer fra ITT Cannon er ekstremt robuste over for chok- og vibrationer

Komponenter & konnektorer20. 10. 2025

Powell Electronics, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenttyper til hi-rel applikationer til forsvars-, aerospace- og industriformål, lagerfører nu ITT Cannons alsidige og ekstremt pålidelige serier af CA-bajonetkonnektorer. Konnektorerne er anerkendt på markedet som én af de mest

Systematic satser nu stort på sundheds-it i Norge

AktueltWireless & data20. 10. 2025

Systematic – som mange nok forbinder med softwareløsninger til forsvarsapplikationer - vil erobre op mod halvdelen af markedet for kommunale borgerjournalsystemer i Norge og etablerer nu et norsk selskab som led i den største internationale sundheds-it-satsning i virksomhedens

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    New Silicon Labs Wireless xG28 Explorer Kit for Amazon Sidewalk, Now at Mouser, Enables IoT and Sensor Applications

  • InnoFour

    How to maintain Plane Flow with Vias under a BGA

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Adds Highly Integrated Single-Chip Wireless Platform Designed for Advanced Connectivity, Touch and Motor Control

  • CN Rood

    CN Rood expands support for Pico Technology across the Nordics

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    MXO3 Introduction & Scope Fundamentals Seminar

  • Mouser Electronics

    Mouser Offers In-Depth Resources on Data Centre Technologies

  • ACTEC A/S

    ACTEC modtager prisen som Årets Topdistributør 2025 fra Panasonic

  • InnoFour

    Join Siemens at Microchip Technology Inc’s European MASTERs conference in October

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics

  • InnoFour

    What makes Xpedition Standard different from other PCB Tools?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Markant stigning i cyberaktivitet: TDC Erhverv har stoppet fire millioner angreb på blot 14 dage

    22.10.2025

  • Bliv klædt på til maskinforordningen og de nye krav til functional safety

    22.10.2025

  • Danisense opkøber polsk specialist inden for trådvikling for at udbygge produktionen

    22.10.2025

  • Workshop sætter fokus på cybersikkerhed i softwareudvikling og robotsystemer

    22.10.2025

  • DI: Brug for massive investeringer i digitale motorveje

    20.10.2025

  • 100V N-kanal effekt-MOSFETs i 5,15mm x 6,1mm footprint baseret på U-MOS11-H processen

    20.10.2025

  • Faseskiftende pads fjerner effektivt varmen fra de aktive komponenter

    20.10.2025

  • Pickering udvider sit program af LXI-mikrobølge switching-udstyr til flere nye testbehov

    20.10.2025

  • CA-bajonetkonnektorer fra ITT Cannon er ekstremt robuste over for chok- og vibrationer

    20.10.2025

  • Systematic satser nu stort på sundheds-it i Norge

    20.10.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik