• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Branchenyt14. 04. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Dantrafo overgår sidste års positive resultat

Branchenyt14. 04. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Et solidt resultat, der er båret af fremgang i alle Dantrafo-koncernens tre selskaber i Danmark, Sverige og Kina, og dermed giver et godt arbejdsgrundlag for en fortsat positiv udvikling på tværs af organisationen.

Dantrafo-koncernen har samlet set gang i en lang række kundespecifikke udviklingsprojekter. Mange af disse er sat i produktion i 2020, og der pågår yderligere udviklingsaktiviteter i tæt samarbejde med kunderne. Alt dette har bidraget til koncernens omsætningsstigning.

Væksten kommer primært fra nye teknisk udfordrende projekter, som er løst med meget positivt feedback fra kunderne som resultat. Dette er understøttet af Dantrafo-koncernens målrettede arbejde med at øge innovationsevnen både gennem kompetenceudvikling og styrkelse af kunderelationerne omkring fælles udviklingsprojekter. Her er selskabernes individuelle kompetencer i højere grad bragt i spil og understøtter hinanden.

Der ligger også et spændende udviklingsperspektiv for koncernens medvirkning til at reducere energiforbrug og CO2-udledning ved optimering af energieffektiviteten i transformere.

Samtidig har koncernen bevaret fokus på en stram omkostningsstyring og løbende forbedringer gennem Lean samt optimering af produktionsudstyr og processer.

Organisatorisk er beslutningskompetencen decentraliseret, og derved er virksomheden blevet mere fleksibel og handlekraftig, både driftsmæssigt og strategisk samt bedre gearet til yderligere vækst.

Efter 11 år som bestyrelsesformand og en vellykket turn-around i Dantrafo A/S har Ole Rudkilde valgt at give stafetten videre. Bo Lybæk indtræder som ny bestyrelsesformand. Han er branchekendt og CEO i elektronik-virksomheden GPV International A/S, som siden 2016 har været ejet af Schouw & Co.

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Robotter flytter ind på Aalborg Universitet

Design & udvikling19. 10. 2026

Boston Group råder over en række avancerede robotplatforme, som Aalborg Universitet nu får adgang til. Aalborg Universitet låner robotterne, og de første er allerede flyttet ind, så de kan indgå i forskning, undervisning og udviklingsaktiviteter. Formålet med samarbejdet er en fælles interesse i at

Volvo Cars og NVIDIA vil gøre automatiseret kørsel mere sikker

Design & udviklingWireless & data19. 10. 2026

Volvo Cars udvider sit samarbejde med NVIDIA for at gøre automatiseret kørsel endnu mere sikker i fremtidens Volvo-modeller. Ved at kombinere Volvo Cars' omfattende viden om sikkerhed med NVIDIAs Hyperion-teknologi, der omfatter sensorer og computerarkitektur, skal fremtidige Volvo-modeller kunne

Danmark indtager 7. plads til EM i Cybersikkerhed

Events19. 10. 2026

De europæiske mesterskaber i cybersikkerhed er slut, og det danske cyberlandshold kan vende hjem til Danmark, efter flere dages dyst i cyberspace. Cyberlandsholdet består af ti unge mellem 15 og 25 år, og efter årets konkurrence ved EM er der alt mulig grund til at være håbefuld for fremtiden og

TDK SPM6530T og SPM6550T: Effektspoler til høje nominelle strømme

Komponenter & konnektorer19. 10. 2026

Stigende effekttætheder stiller stadig større krav til strømforsyningerne i moderne elektroniske systemer. DC/DC-konvertere skal effektivt kunne håndtere høje strømstyrker, samtidig med at pladskrav, effekttab og varmeudvikling minimeres. TDK's serier af SMD-effektspoler, SPM6530T og SPM6550T,

Infineon indgår aftale med Wolfspeed om levering af 200-millimeter SiC-wafere

AktueltPowerProduktion19. 10. 2026

Infineon Technologies AG og Wolfspeed, Inc. har indgået en ny flerårig leveringsaftale vedrørende 200-millimeter siliciumkarbid-wafere (SiC). Aftalen betyder, at det eksisterende leverandørsamarbejde mellem de to virksomheder skifter fra 150-millimeter til 200-millimeter substratteknologi.

Millioner til forskning på tværs af faggrænser

AktueltBranchenytDesign & udvikling19. 10. 2026

AI har givet forskerne nye muligheder for at forstå verden. Men mange af samfundets store udfordringer kræver mere end teknologi alene. De kræver, at datavidenskab og andre fagområder arbejder sammen. Derfor uddeler Villum Fonden nu 63 mio. kr. til 12 forskningsprojekter gennem Villum

DI samler minister, PET-chef og erhvervsliv om Danmarks sikkerhed

EventsTop19. 10. 2026

Hvordan sikrer vi, at Danmark kan holde hjulene og samfundet i gang, når en alvorlig krise pludselig rammer? Krigen i Europa, geopolitisk uro og hybride trusler stiller helt nye krav til samfundssikkerheden og beredskabet. Det betyder også, at virksomheder spiller en stadig vigtigere rolle for

DI-undersøgelse: 3 ud af 4 danskere er ikke bange for at miste jobbet til AI

AktueltBranchenytWireless & data15. 10. 2026

Tre ud af fire danskere i arbejdsstyrken forventer ifølge undersøgelsen ikke, at deres job bliver erstattet af kunstig intelligens inden for de næste fem år. Kun omkring hver fjortende forventer, at AI vil overtage deres arbejde. Samtidig svarer omkring hver anden af dem, der bruger AI på arbejdet,

Forsyningssikkerhed og lave energipriser topper energisektorens dagsorden

AktueltBranchenytPower15. 10. 2026

Investeringerne flyder nye veje i energisektoren. Høje energipriser, aldrende infrastruktur og et øget trusselsniveau får forsyningsselskaberne til at rette fokus mod kerneforretningen for at sikre stabil energiforsyning til en overkommelig pris. Det er hovedkonklusionen i en ny global undersøgelse

Ny global salgsstruktur styrker Recoms forretninger for IC’er og automationsprodukter

BranchenytPowerTop15. 10. 2026

Recom har etableret nye globale forretningsenheder for IC’er og automation i Wien med virkning fra 1. oktober 2026. Den nye struktur skal understøtte den videre udvikling af disse aktiviteter ved at kombinere specialiseret ekspertise med de eksisterende regionale salgsteams’ styrker og

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  19-10-2026

    Kampagner på Rigol måleudstyr ›

    GOmeasure ApS
  •  19-10-2026

    What if you could replace two AA batteries with a USB-C rechargeable module that fits right into the same battery compartment? ›

    InnoFour
  •  16-10-2026

    RED Certified Radio Modules: What Still Needs Testing? ›

    EKTOS A/S
  •  16-10-2026

    New at Mouser: Vishay VS-HOT200C080 200A 80V Power MOSFET Module for MHEV and Micro Mobility Applications ›

    Mouser Electronics
  •  16-10-2026

    What is Signal Integrity? ›

    InnoFour
  •  15-10-2026

    New Mouser and Microchip eBook Helps Embedded Designers Prepare for the Cyber Resilience Act ›

    Mouser Electronics
  •  14-10-2026

    Microchip Expands Space Power Portfolio with New Radiation-Tolerant GaN Point-of-Load Converter ›

    Microchip Technology Inc.
  •  14-10-2026

    Frontload CFD simulation to shorten development ›

    InnoFour
  •  13-10-2026

    Mange timer på benene? Find det rette fit med Sievi ›

    HIN A/S
  •  12-10-2026

    Microchip Expands Data Center Portfolio to Meet Evolving AI Infrastructure Demands ›

    Microchip Technology Inc.

Seneste Nyheder

  • Robotter flytter ind på Aalborg Universitet

    19.10.2026

  • Volvo Cars og NVIDIA vil gøre automatiseret kørsel mere sikker

    19.10.2026

  • Danmark indtager 7. plads til EM i Cybersikkerhed

    19.10.2026

  • TDK SPM6530T og SPM6550T: Effektspoler til høje nominelle strømme

    19.10.2026

  • Infineon indgår aftale med Wolfspeed om levering af 200-millimeter SiC-wafere

    19.10.2026

  • Millioner til forskning på tværs af faggrænser

    19.10.2026

  • DI samler minister, PET-chef og erhvervsliv om Danmarks sikkerhed

    19.10.2026

  • DI-undersøgelse: 3 ud af 4 danskere er ikke bange for at miste jobbet til AI

    15.10.2026

  • Forsyningssikkerhed og lave energipriser topper energisektorens dagsorden

    15.10.2026

  • Ny global salgsstruktur styrker Recoms forretninger for IC’er og automationsprodukter

    15.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}