• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Branchenyt29. 11. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Danske SMV’er ser positivt på fremtiden, men mangel på arbejdskraft truer væksten

Branchenyt29. 11. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

Små og mellemstore virksomheder over hele landet har på et halvt år fået et mere positivt syn på deres egen økonomiske situation, viser nye tal fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse.

I september har ca. 2.900 SMV’er deltaget i en måling, og her svarede 63 pct., at de anser deres økonomi for ”meget god” eller ”god” – en fremgang fra 57 pct. fra en tilsvarende måling i april. Det positive syn på fremtiden er mest udtalt blandt SMV’er med mellem 10 og 249 ansatte. Her svarer 76 pct., at de vurderer deres økonomiske situation positivt.

Virksomheden Give Steel har haft stor gavn af at rekruttere medarbejdere fra kanten af arbejdsmarkedet. Hver femte virksomhed, der står over for at skulle rekruttere, overvejer samme mulighed. Foto: Jesper Voldgaard

Der er også forventninger om mere vækst: 49 pct. af SMV’erne regner med en ”meget positiv” eller ”positiv” udvikling over de næste seks måneder, og 22 pct. er klar til at ansætte flere medarbejdere.

I en tid med rekordhøj beskæftigelse er der stigende bekymring for, om det kan lade sig gøre at finde tilstrækkelig og kvalificeret arbejdskraft. Allerede nu er mange jobopslag forgæves, og blandt de SMV’er, der har planer om at ansætte i det kommende halve år, tror 32 pct. kun ”i mindre grad” eller slet ikke på, at det kan lade sig gøre – en stigning fra 24 pct. i foråret. Kun hver fjerde SMV, der regner med at skulle ansætte i de næste seks måneder, forventer i ”meget høj grad” eller ”i høj grad” at kunne finde kvalificerede medarbejdere.

Jakob Riis, formand for Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse:
– På den ene side er det selvfølgelig glædeligt, at genåbningen har skabt en høj efterspørgsel, som vi nu for alvor ser slå igennem i forbruget. Men det er samtidig bekymrende, at hver tredje SMV, der er klar til at ansætte, forudser, at det bliver svært eller umuligt. Det vil udfordre væksten i virksomhederne, og derfor er vi nødt til at få udvidet arbejdsstyrken.

Meget peger på, at mangel på arbejdskraft er en udfordring, der er kommet for at blive: I den seneste vismandsrapport anslås det, at dansk økonomi buldrer videre med vækst i BNP på 4 pct. i 2021 og 5,5 pct. i 2022, og at presset på arbejdsmarkedet fortsætter mindst til og med 2022.

Beskæftigelsen er steget syv måneder i træk frem til Danmarks Statistiks seneste tal for august, og fra januar til august er antallet af lønmodtagere steget med 108.00 personer, men i flere brancher er der mangel på arbejdskraft – fx meldte 43 pct. af alle virksomheder inden for bygge og anlæg i august om mangel på arbejdskraft (Danmarks Statistik).

I Danmarks Erhvervsfremmebestyrelses SMV-måling svarer mange SMV’er desuden, at de har social inklusion på dagsordenen. Hver fjerde SMV har allerede ansat eller overvejer at ansætte medarbejdere fra kanten af arbejdsmarkedet, og i hver femte SMV, der mangler arbejdskraft, overvejes det ”i høj” eller ”i meget høj grad”, om den nye medarbejder skal komme fra denne gruppe.

Ejner K. Holst, næstformand i Fagbevægelsens Hovedorganisation og medlem af Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse:
– Vi har brug for at kunne rekruttere arbejdskraft på alle mulige måder, og vi skal i højere grad have virksomhederne til at ansætte borgere fra kanten af arbejdsmarkedet. Social inklusion rummer et stort potentiale, og heldigvis viser det sig, at SMV’erne er åbne over for denne mulighed for rekruttering.

I virksomheden Give Steel er 60 af de 375 medarbejdere i Danmark rekrutteret fra kanten af arbejdsmarkedet. Det er blandt andet fleksjobbere, straffede, psykisk udfordrede, tidligere misbrugere, ordblinde og skånejobbere.

Torben Larsen, administrerende direktør:
– Der er et kæmpestort potentiale, hvis man ser mod kanten af arbejdsmarkedet. 45.000 unge fra 10. klasse og op til 25 år går og laver ingenting. De er hverken i gang med en uddannelse eller har et arbejde. Det er der da muligheder i. Men hvis man tager sig en halv time til at sætte sig ned og forstå den medarbejder, man har ansat, så er det ikke noget problem at rekruttere fra kanten af arbejdsmarkedet.

Erhvervsfremmebestyrelsen besluttede på sit møde den 2. november at give godt 10 mio. kr. til at udvide og forlænge projekter, der arbejder med social inklusion. Desuden er kvalificeret arbejdskraft et centralt punkt i det store virksomhedsprogram, som i øjeblikket rulles ud til virksomheder over hele landet, finansieret af REACT-EU-midler.

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Referencedesigns til trefasede invertere for Rohms nye SiC-effektmoduler

Design & udviklingPower20. 03. 2026

Rohm har udgivet referencedesignene "REF68005", "REF68006" og "REF68004" til trefasede inverterkredsløb med de EcoSiC-mærkede SiC-indstøbte moduler "HSDIP20", "DOT-247" og "TRCDRIVE pack" på Rohms hjemmeside. Designere kan bruge dataene i disse referencedesigns til at oprette drevkredsløbskortene.

Ultrakompakte fotorelæer til udvidet temperaturområde fra Toshiba

Komponenter & konnektorer20. 03. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer fire nye spændingsstyrede fotorelæer, TLP3407SRB, TLP3412SRB, TLP3412SRHB og TLP3412SRLB, der er designet til at imødekomme de behov, som designere, der arbejder på næste generation af test- og måleudstyr, måtte have. De nye fotorelæer tåler nominelt drift

AU-professor leder udvikling af nyt EU-kodeks til synliggørelse af AI-skabt indhold

TopWireless & data20. 03. 2026

2. august 2026 træder nye regler for mærkning af AI-genereret indhold i kraft. En arbejdsgruppe nedsat af Europa-Kommissionen med professor ved Medievidenskab Anja Bechmann som formand arbejder på et adfærdskodeks, der skal hjælpe indholdsproducenter med at leve op til lovgivningen. Forskningen

Fransk designekspertise i pålidelig mikroelektronik

AktueltDesign & udviklingEvents20. 03. 2026

Af Jørgen Sarlvit Larsen På IRPS 2026 (International Reliability Physics Symposium ) konferencen i næste uge, 22.-26. marts i Tucson, Arizona, USA, vil CEA-Leti præsentere sin omfattende forskning inden for pålidelighed i mikroelektronikken. Med syv indlæg vil instituttet belyse sin ekspertise

ODU tilslutter sig FN’s Global Compact

Branchenyt20. 03. 2026

En af verdens førende producenter af konnektorsystemer, ODU, har netop tilsluttet sig FN's Global Compact (UNGC) - verdens største initiativ for bæredygtig og ansvarlig forretningspraksis. Global Compact samler over 26.000 virksomheder og organisationer fra mere end 160 lande, som forpligter sig til

Højt placeret dansker får ny toppost i IFS

Branchenyt20. 03. 2026

Christian Pedersen er tiltrådt som Chief Innovation Officer i IFS, hvor han får ansvaret for at drive virksomhedens målrettede arbejde med Industrial AI. Den erfarne danske techprofil har siden 2018 været en del af topledelsen i IFS, senest som Chief Product Officer med ansvar for udviklingen af IFS

PCB-seminar: Få styr på design, produktion og pålidelighed

AktueltDesign & udviklingEvents20. 03. 2026

Icape Denmark A/S inviterer til et inspirerende PCB-seminar i samarbejde med Altoo og Circle Consult, hvor de tre virksomheder samlet dykker ned i best practice, design pitfalls og de nyeste teknologier inden for elektronikudvikling. Icapes Henrik Jensen er en af keynote foredragsholderne ved dette

SDU tester redningsdroner i Arktis

Design & udviklingTop18. 03. 2026

Enhver, der har set DR-dokumentarserien ”De arktiske reddere”, ved, at redningsaktioner i Grønland er relativt hyppige, ekstremt alvorlige, og at det kan være overraskende svært at finde dem, der har brug for hjælp, på verdens største ø.   Inden for en årrække kan redderne måske få

Ingeniørforeningen, IDA: It-kriminelle står på spring når årsopgørelsen frigives

AktueltEventsWireless & data18. 03. 2026

Danskerne skal passe på med ikke at falde i de it-kriminelles kløer i forbindelse med, at SKAT den kommende weekend åbner op for den digitale adgang til årsopgørelsen. Det har nemlig udviklet sig til en begivenhed på højde med juleaften, hvor danskerne gladeligt sidder i kø i timevis, og det kan

Danisense udstiller på APEC 2026i San Antonio, Texas, USA, 22. – 26. marts

AktueltEventsTest & mål18. 03. 2026

Danisense udstiller på APEC 2026, der finder sted i San Antonio mellem 22. og 26. marts, 2026 i Henry B. Gonzalez Convention Center. Besøgende kan finde Danisense på stand 2155 hos sin solide distributionspartner i USA gennem mange år, GMW Associates. På messen vil Danisense lancere MK500ID, en

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  20-03-2026

    Oplev Team Precision Public Company Limited på Elektronikmessen 2026 ›

    Elektronikmessen
  •  20-03-2026

    Comet Transmitterer med output til enhver Applikation. ›

    Metronic ApS
  •  20-03-2026

    Siemens accelerates integrated circuit design & verification ›

    InnoFour
  •  19-03-2026

    New BZPACK mSiC® Power Modules Are Designed for Demanding Applications in Harsh Environments ›

    Microchip Technology Inc.
  •  19-03-2026

    Gratis Power seminar i Aarhus 14. april 2026 ›

    Würth Elektronik Danmark A/S
  •  18-03-2026

    Når præcision gør forskellen… ›

    ODU Denmark
  •  18-03-2026

    Engineers Look to Mouser Electronics for Wide Selection of STMicroelectronics Products ›

    Mouser Electronics
  •  18-03-2026

    ODU leverer kabelkonfektionering i højeste kvalitet  ›

    ODU Denmark
  •  18-03-2026

    Besøg Hamamatsu Photonics Norden AB på Elektronikmessen 2026 ›

    Elektronikmessen
  •  18-03-2026

    Alsidig indstøbningsløsning til krævende elektronikmiljøer ›

    SynFlex A/S

Seneste Nyheder

  • Referencedesigns til trefasede invertere for Rohms nye SiC-effektmoduler

    20.03.2026

  • Ultrakompakte fotorelæer til udvidet temperaturområde fra Toshiba

    20.03.2026

  • AU-professor leder udvikling af nyt EU-kodeks til synliggørelse af AI-skabt indhold

    20.03.2026

  • Fransk designekspertise i pålidelig mikroelektronik

    20.03.2026

  • ODU tilslutter sig FN’s Global Compact

    20.03.2026

  • Højt placeret dansker får ny toppost i IFS

    20.03.2026

  • PCB-seminar: Få styr på design, produktion og pålidelighed

    20.03.2026

  • SDU tester redningsdroner i Arktis

    18.03.2026

  • Ingeniørforeningen, IDA: It-kriminelle står på spring når årsopgørelsen frigives

    18.03.2026

  • Danisense udstiller på APEC 2026i San Antonio, Texas, USA, 22. – 26. marts

    18.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik