• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Branchenyt29. 11. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Danske SMV’er ser positivt på fremtiden, men mangel på arbejdskraft truer væksten

Branchenyt29. 11. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

Små og mellemstore virksomheder over hele landet har på et halvt år fået et mere positivt syn på deres egen økonomiske situation, viser nye tal fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse.

I september har ca. 2.900 SMV’er deltaget i en måling, og her svarede 63 pct., at de anser deres økonomi for ”meget god” eller ”god” – en fremgang fra 57 pct. fra en tilsvarende måling i april. Det positive syn på fremtiden er mest udtalt blandt SMV’er med mellem 10 og 249 ansatte. Her svarer 76 pct., at de vurderer deres økonomiske situation positivt.

Virksomheden Give Steel har haft stor gavn af at rekruttere medarbejdere fra kanten af arbejdsmarkedet. Hver femte virksomhed, der står over for at skulle rekruttere, overvejer samme mulighed. Foto: Jesper Voldgaard

Der er også forventninger om mere vækst: 49 pct. af SMV’erne regner med en ”meget positiv” eller ”positiv” udvikling over de næste seks måneder, og 22 pct. er klar til at ansætte flere medarbejdere.

I en tid med rekordhøj beskæftigelse er der stigende bekymring for, om det kan lade sig gøre at finde tilstrækkelig og kvalificeret arbejdskraft. Allerede nu er mange jobopslag forgæves, og blandt de SMV’er, der har planer om at ansætte i det kommende halve år, tror 32 pct. kun ”i mindre grad” eller slet ikke på, at det kan lade sig gøre – en stigning fra 24 pct. i foråret. Kun hver fjerde SMV, der regner med at skulle ansætte i de næste seks måneder, forventer i ”meget høj grad” eller ”i høj grad” at kunne finde kvalificerede medarbejdere.

Jakob Riis, formand for Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse:
– På den ene side er det selvfølgelig glædeligt, at genåbningen har skabt en høj efterspørgsel, som vi nu for alvor ser slå igennem i forbruget. Men det er samtidig bekymrende, at hver tredje SMV, der er klar til at ansætte, forudser, at det bliver svært eller umuligt. Det vil udfordre væksten i virksomhederne, og derfor er vi nødt til at få udvidet arbejdsstyrken.

Meget peger på, at mangel på arbejdskraft er en udfordring, der er kommet for at blive: I den seneste vismandsrapport anslås det, at dansk økonomi buldrer videre med vækst i BNP på 4 pct. i 2021 og 5,5 pct. i 2022, og at presset på arbejdsmarkedet fortsætter mindst til og med 2022.

Beskæftigelsen er steget syv måneder i træk frem til Danmarks Statistiks seneste tal for august, og fra januar til august er antallet af lønmodtagere steget med 108.00 personer, men i flere brancher er der mangel på arbejdskraft – fx meldte 43 pct. af alle virksomheder inden for bygge og anlæg i august om mangel på arbejdskraft (Danmarks Statistik).

I Danmarks Erhvervsfremmebestyrelses SMV-måling svarer mange SMV’er desuden, at de har social inklusion på dagsordenen. Hver fjerde SMV har allerede ansat eller overvejer at ansætte medarbejdere fra kanten af arbejdsmarkedet, og i hver femte SMV, der mangler arbejdskraft, overvejes det ”i høj” eller ”i meget høj grad”, om den nye medarbejder skal komme fra denne gruppe.

Ejner K. Holst, næstformand i Fagbevægelsens Hovedorganisation og medlem af Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse:
– Vi har brug for at kunne rekruttere arbejdskraft på alle mulige måder, og vi skal i højere grad have virksomhederne til at ansætte borgere fra kanten af arbejdsmarkedet. Social inklusion rummer et stort potentiale, og heldigvis viser det sig, at SMV’erne er åbne over for denne mulighed for rekruttering.

I virksomheden Give Steel er 60 af de 375 medarbejdere i Danmark rekrutteret fra kanten af arbejdsmarkedet. Det er blandt andet fleksjobbere, straffede, psykisk udfordrede, tidligere misbrugere, ordblinde og skånejobbere.

Torben Larsen, administrerende direktør:
– Der er et kæmpestort potentiale, hvis man ser mod kanten af arbejdsmarkedet. 45.000 unge fra 10. klasse og op til 25 år går og laver ingenting. De er hverken i gang med en uddannelse eller har et arbejde. Det er der da muligheder i. Men hvis man tager sig en halv time til at sætte sig ned og forstå den medarbejder, man har ansat, så er det ikke noget problem at rekruttere fra kanten af arbejdsmarkedet.

Erhvervsfremmebestyrelsen besluttede på sit møde den 2. november at give godt 10 mio. kr. til at udvide og forlænge projekter, der arbejder med social inklusion. Desuden er kvalificeret arbejdskraft et centralt punkt i det store virksomhedsprogram, som i øjeblikket rulles ud til virksomheder over hele landet, finansieret af REACT-EU-midler.

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

DI: Kongeparrets besøg i Australien skal sætte skub i grønt eksporteventyr

Branchenyt30. 01. 2026

Dansk Industri – DI - deltager med en stor delegation af virksomheder i  det netop annoncerede statsbesøg i Australien i Melbourne, hvor H.M. Kongen og H.M. Dronningen leder en stor dansk erhvervsdelegation. Besøget foregår fra den 14. marts til 19. marts. - Vi har en helt særlig forbindelse

Intel Core Ultra Series 3 processorer leveres nu af Rutronik

BranchenytIoT & embeddedKomponenter & konnektorer30. 01. 2026

Med Intel Core Ultra Series 3-processorerne udvider Rutronik sin portefølje med en ny generation af kraftfulde og energieffektive mobile processorer. Serien kombinerer en moderne hybridarkitektur, integreret AI-acceleration og fremtidssikret tilslutningsmuligheder, der henvender sig til AI-PC'er og

Frankrig dropper Teams og Zoom

Wireless & data30. 01. 2026

Frankrig har nu besluttet at udfase amerikanske tjenester som Zoom og Microsoft Teams i landets statslige myndigheder til fordel for det egenudviklede værktøj Visio. Formålet er at styrke den nationale sikkerhed og mindske afhængigheden af teknologileverandører uden for Europa, forlyder det på

Salget er godkendt: EWII siger farvel til 20-årigt fiberprojekt

BranchenytWireless & data30. 01. 2026

Det er salget af de fysiske fibernet-kabler, der er gravet ned i veje og fortove, som nu er godkendt af konkurrencemyndighederne og kan gennemføres. Fra den 2. februar er kablerne i Trekantområdet en del af Sinals fibernet. - Det er en helt særlig milepæl i EWII. Vi har brugt knap 20 år på at

Nordiske virksomheder investerer mest agentisk AI viser ny undersøgelse fra Lenovo

AktueltIoT & embeddedWireless & data30. 01. 2026

Nordiske virksomheder har i stigende grad bevæget sig fra at eksperimentere med kunstig intelligens til at implementere teknologien i stor skala. Det viser Lenovos seneste CIO Playbook 2026, der netop er blevet frigivet. Den nye CIO Playbook, der er udarbejdet i samarbejde med analyseinstituttet

TCS og AMD annoncerer strategisk samarbejde om at skalere AI udbredelse

AktueltBranchenytIoT & embedded30. 01. 2026

Tata Consultancy Services, en af verdens førende IT-konsulentvirksomheder, indgår et strategisk samarbejde med processorfabrikanten AMD for at hjælpe virksomheder med at skalere anvendelsen af kunstig intelligens (AI) fra pilotprojekter til produktion, modernisere ældre IT-miljøer og opbygge sikre,

Frygtøkonomien vokser og kalder på et styrket dansk cyberforsvar

TopWireless & data30. 01. 2026

Cyberangreb, hybridkrig og geopolitisk usikkerhed former i stigende grad vores politiske beslutninger, investeringer og forretningsmuligheder - en ny økonomisk virkelighed hvor drivkraften er baseret på frygt. En farlig samfundsudvikling, da det ikke bare udfordrer erhvervslivets vækstmuligheder,

Millionstøtte skal løfte erhvervsuddannelser i Centraleuropa

AktueltBranchenyt28. 01. 2026

Moderne undervisningscentre, nye uddannelsesprogrammer for unge landbrugselever og kunstig intelligens i undervisningen. Det er blot nogle af de initiativer, som fremover bliver mulige gennem støtte fra Villum Fonden. I alt ti projekter i Polen, Tjekkiet, Slovakiet og Ungarn modtager samlet over 90

Kompakte 1U 3500W rackmonterede forsyninger med mulighed for hot-swapping

Power28. 01. 2026

TDK Corporation annoncerer TDK-Lambda HFE3500 serian af rackmonterede industrielle 3500 W strømforsyninger. Hvert 1U højt 19”-rack kan rumme op til fire strømforsyninger, der samlet leverer op til 13.300W eller fungerer som et redundant hot-swap-system. De interne ORing MOSFET'er og

Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense 6. maj

AktueltEvents28. 01. 2026

Når NextGen Robotics LIVE løber af stablen som en del af Week of Robotics, bliver det med markante navne på programmet. Et bredt felt af eksperter har allerede meldt deres ankomst, og flere er på vej. Blandt oplægsholderne er for eksempel den finske cybersikkerhedsekspert Mikko Hypponen, som med

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  29-01-2026

    PIC32CM PL10 MCUs Expand Microchip’s Arm® Cortex®-M0+ Portfolio ›

    Microchip Technology Inc.
  •  29-01-2026

    Inline vapor phase-maskine fra IBL åbner op for større volumen ›

    Eltraco Automation
  •  29-01-2026

    Pålidelig energi til el-, vand-, gas- og varmefordelingsmålere ›

    ACTEC A/S
  •  28-01-2026

    Rohde & Schwarz invites the EMC community to the virtual DEMC 2026 conference. ›

    Rohde & Schwarz Danmark A/S
  •  27-01-2026

    Microchip Expands maXTouch® M1 Touchscreen Controller Series for Broader Display Size Coverage ›

    Microchip Technology Inc.
  •  26-01-2026

    Stäubli’s MCS charging system sætter nye standarder for EV-megawatt ladning ›

    HIN A/S
  •  22-01-2026

    Batteriløsninger til fremtidens sporings- og logistiksystemer ›

    ACTEC A/S
  •  19-01-2026

    Mærkning af kabler er også grøn tankegang ›

    HIN A/S
  •  19-01-2026

    Microchip Expands PolarFire® FPGA Smart Embedded Video Ecosystem with New SDI IP Cores and Quad CoaXPress™ Bridge Kit ›

    Microchip Technology Inc.
  •  19-01-2026

    Applications Engineer til Produktionsteknisk Afdeling (PTA) ›

    RODAN Technologies A/S

Seneste Nyheder

  • DI: Kongeparrets besøg i Australien skal sætte skub i grønt eksporteventyr

    30.01.2026

  • Intel Core Ultra Series 3 processorer leveres nu af Rutronik

    30.01.2026

  • Frankrig dropper Teams og Zoom

    30.01.2026

  • Salget er godkendt: EWII siger farvel til 20-årigt fiberprojekt

    30.01.2026

  • Nordiske virksomheder investerer mest agentisk AI viser ny undersøgelse fra Lenovo

    30.01.2026

  • TCS og AMD annoncerer strategisk samarbejde om at skalere AI udbredelse

    30.01.2026

  • Frygtøkonomien vokser og kalder på et styrket dansk cyberforsvar

    30.01.2026

  • Millionstøtte skal løfte erhvervsuddannelser i Centraleuropa

    28.01.2026

  • Kompakte 1U 3500W rackmonterede forsyninger med mulighed for hot-swapping

    28.01.2026

  • Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense 6. maj

    28.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik