• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Branchenyt29. 11. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Danske SMV’er ser positivt på fremtiden, men mangel på arbejdskraft truer væksten

Branchenyt29. 11. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

Små og mellemstore virksomheder over hele landet har på et halvt år fået et mere positivt syn på deres egen økonomiske situation, viser nye tal fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse.

I september har ca. 2.900 SMV’er deltaget i en måling, og her svarede 63 pct., at de anser deres økonomi for ”meget god” eller ”god” – en fremgang fra 57 pct. fra en tilsvarende måling i april. Det positive syn på fremtiden er mest udtalt blandt SMV’er med mellem 10 og 249 ansatte. Her svarer 76 pct., at de vurderer deres økonomiske situation positivt.

Virksomheden Give Steel har haft stor gavn af at rekruttere medarbejdere fra kanten af arbejdsmarkedet. Hver femte virksomhed, der står over for at skulle rekruttere, overvejer samme mulighed. Foto: Jesper Voldgaard

Der er også forventninger om mere vækst: 49 pct. af SMV’erne regner med en ”meget positiv” eller ”positiv” udvikling over de næste seks måneder, og 22 pct. er klar til at ansætte flere medarbejdere.

I en tid med rekordhøj beskæftigelse er der stigende bekymring for, om det kan lade sig gøre at finde tilstrækkelig og kvalificeret arbejdskraft. Allerede nu er mange jobopslag forgæves, og blandt de SMV’er, der har planer om at ansætte i det kommende halve år, tror 32 pct. kun ”i mindre grad” eller slet ikke på, at det kan lade sig gøre – en stigning fra 24 pct. i foråret. Kun hver fjerde SMV, der regner med at skulle ansætte i de næste seks måneder, forventer i ”meget høj grad” eller ”i høj grad” at kunne finde kvalificerede medarbejdere.

Jakob Riis, formand for Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse:
– På den ene side er det selvfølgelig glædeligt, at genåbningen har skabt en høj efterspørgsel, som vi nu for alvor ser slå igennem i forbruget. Men det er samtidig bekymrende, at hver tredje SMV, der er klar til at ansætte, forudser, at det bliver svært eller umuligt. Det vil udfordre væksten i virksomhederne, og derfor er vi nødt til at få udvidet arbejdsstyrken.

Meget peger på, at mangel på arbejdskraft er en udfordring, der er kommet for at blive: I den seneste vismandsrapport anslås det, at dansk økonomi buldrer videre med vækst i BNP på 4 pct. i 2021 og 5,5 pct. i 2022, og at presset på arbejdsmarkedet fortsætter mindst til og med 2022.

Beskæftigelsen er steget syv måneder i træk frem til Danmarks Statistiks seneste tal for august, og fra januar til august er antallet af lønmodtagere steget med 108.00 personer, men i flere brancher er der mangel på arbejdskraft – fx meldte 43 pct. af alle virksomheder inden for bygge og anlæg i august om mangel på arbejdskraft (Danmarks Statistik).

I Danmarks Erhvervsfremmebestyrelses SMV-måling svarer mange SMV’er desuden, at de har social inklusion på dagsordenen. Hver fjerde SMV har allerede ansat eller overvejer at ansætte medarbejdere fra kanten af arbejdsmarkedet, og i hver femte SMV, der mangler arbejdskraft, overvejes det ”i høj” eller ”i meget høj grad”, om den nye medarbejder skal komme fra denne gruppe.

Ejner K. Holst, næstformand i Fagbevægelsens Hovedorganisation og medlem af Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse:
– Vi har brug for at kunne rekruttere arbejdskraft på alle mulige måder, og vi skal i højere grad have virksomhederne til at ansætte borgere fra kanten af arbejdsmarkedet. Social inklusion rummer et stort potentiale, og heldigvis viser det sig, at SMV’erne er åbne over for denne mulighed for rekruttering.

I virksomheden Give Steel er 60 af de 375 medarbejdere i Danmark rekrutteret fra kanten af arbejdsmarkedet. Det er blandt andet fleksjobbere, straffede, psykisk udfordrede, tidligere misbrugere, ordblinde og skånejobbere.

Torben Larsen, administrerende direktør:
– Der er et kæmpestort potentiale, hvis man ser mod kanten af arbejdsmarkedet. 45.000 unge fra 10. klasse og op til 25 år går og laver ingenting. De er hverken i gang med en uddannelse eller har et arbejde. Det er der da muligheder i. Men hvis man tager sig en halv time til at sætte sig ned og forstå den medarbejder, man har ansat, så er det ikke noget problem at rekruttere fra kanten af arbejdsmarkedet.

Erhvervsfremmebestyrelsen besluttede på sit møde den 2. november at give godt 10 mio. kr. til at udvide og forlænge projekter, der arbejder med social inklusion. Desuden er kvalificeret arbejdskraft et centralt punkt i det store virksomhedsprogram, som i øjeblikket rulles ud til virksomheder over hele landet, finansieret af REACT-EU-midler.

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

EU-chip pilotlinie åbner adgang for anden runde af avanceret halvlederteknologi

AktueltDesign & udvikling12. 03. 2026

Af Jørgen Sarlvit Larsen Det europæiske FAMES Pilot Line initiativ, der koordineres af franske CEA-Leti i Grenoble, har pr. 9. marts, 2026 åbnet anden runde af sin Open-Access Call for nye chiparkitekturer. Projektet skal booste den europæiske halvlederindustri, og interessenter i denne branche

Sammenlægning skal styrke forskningsbaseret rådgivning fra Aarhus Universitet

AktueltBranchenytDesign & udvikling12. 03. 2026

Aarhus Universitet har besluttet en organisatorisk sammenlægning af to nuværende centerenheder for forskningsbaseret rådgivning inden for natur, miljø, klima, energi, fødevarer og landbrug. Hidtil har indgangen til denne rådgivning været fordelt på to centerenheder under henholdsvis DCA – Nationalt

Pindsvin kan høre ultralyd – dansk forskning kan være nøglen til færre trafikdrab

Design & udvikling12. 03. 2026

Det europæiske pindsvin er et af vores mest elskede pattedyr, men bestanden er i bekymrende tilbagegang, og en af hovedårsagerne er, at de bliver påkørt af biler. Men nu viser et nyt studie, at pindsvin kan høre ultralyd. Og det kan få betydning for deres overlevelse. Adjunkt ved Statens

Trend på Embedded World: Bottom-up modeldesign frem for hardwarevalg

Design & udviklingIoT & embeddedTop12. 03. 2026

Af Rolf Sylvester-Hvid, Embedded World, Nürnberg En udtalt tendens på dette års Embedded World er, at stadigt flere producenter af processorer og controllere bevæger sig væk fra det traditionelle hardware-design, ligesom AI og agents skubber til den etablerede designforståelse. Design med

Arrow Electronics og NXP tilpasser risikoanalyse, sikkert design og levering efter CRA

AktueltDesign & udviklingIoT & embedded10. 03. 2026

Arrow Electronics samarbejder med NXP Semiconductors for at støtte kunder i forberedelserne til EU's Cyber ​​Resilience Act (CRA), som fastsætter obligatoriske, væsentlige cybersikkerhedskrav for produkter med digitale elementer, der sælges i Den Europæiske Union. Med fuld håndhævelse planlagt til

Recom satser på diskrete PSU-komponenter

AktueltKomponenter & konnektorerPower10. 03. 2026

Recom lancerer en ny serie af effekt-IC'er og SMD-transformere, der giver kunderne mulighed for at bygge deres egne diskrete DC/DC-isolerede strømforsyninger. Sortimentet omfatter RVP6501, et pin-kompatibelt sekundært kilde-alternativ til den populære 6501-type push-pull transformator

Dansk kameraløsning afslører skadeligt blåt lys fra lysdioder

Test & mål10. 03. 2026

Viso Systems ApS er én af de danske virksomheder, vi møder igen og igen på en messe som Light & Building. Og det er et glædeligt gensyn med god grund: Den københavnske producent af højteknologisk lysmålingsudstyr som den imponerende Labspy og den mindre ”bordmodel”, Basespy, leverer løsninger,

HIN styrker programmet inden for loddematerialer med Balver Zinn

BranchenytProduktion10. 03. 2026

Med tilføjelsen af Balver Zinn til porteføljen styrker HIN sin position som totalleverandør til elektronikproduktion. For kunderne betyder det, at en større del af de materialer, der indgår i loddeprocessen, nu kan samles hos én samarbejdspartner. Det giver en række fordele i hverdagen:- Én

Brødrene Dahl lancerer batterier med indbygget indtjening

Power10. 03. 2026

Brødrene Dahl udvider nu sortimentet med intelligente batteriløsninger fra den danske virksomhed Emaldo. Med aftalen får kunderne adgang til en samlet alt-i-en-løsning, der kombinerer strømlagring, AI-baseret energistyring og mulighed for løbende indtjening. Emaldos batteri gør det muligt for

Det børn deler med AI i dag, kan følge dem resten af livet

Wireless & data10. 03. 2026

Siden ChatGPT blev lanceret i 2022 har kunstig intelligens gjort sit massive indtog – ofte til gavn og glæde, men ikke altid uden omkostninger. En analyse fra Dansk Erhverv viste i efteråret, at mere end halvdelen af danskerne bruger ChatGPT eller andre sprogmodeller, og blandt de 18-29-årige gælder

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  11-03-2026

    New eBook from Mouser, Microchip, and Samtec Examines PCIe Design for Emerging Embedded Systems ›

    Mouser Electronics
  •  11-03-2026

    Elektronikmessen: Hent din gratis billet nu ›

    Elektronikmessen
  •  10-03-2026

    Microchip Expands Security Services in the Trust Platform to Help Manufacturers Meet Cybersecurity Regulations ›

    Microchip Technology Inc.
  •  10-03-2026

    Würth Elektronik udvider porteføljen af varmeledende tape og pads til håndtering af varmeafgivelse fra aktive komponenter ›

    Würth Elektronik Danmark A/S
  •  10-03-2026

    Mouser Electronics and Sensirion Host Webinar on Air Quality and Flow Sensing in HVAC ›

    Mouser Electronics
  •  09-03-2026

    Hvad nu hvis dit næste oscilloskop også gav dig en gratis signalgenerator? 👀 ›

    GOmeasure ApS
  •  09-03-2026

    Mouser Expands Industrial Automation Portfolio with Advanced Networking, Motion Control, and Safety Solutions ›

    Mouser Electronics
  •  09-03-2026

    NY Optris IR-Sensor ›

    Metronic ApS
  •  09-03-2026

    Mød HYTEK på Elektronikmessen 2026 ›

    Elektronikmessen
  •  09-03-2026

    Polarion4U Lecture Series: Free webinars for Polarion ALM best practices ›

    InnoFour

Seneste Nyheder

  • EU-chip pilotlinie åbner adgang for anden runde af avanceret halvlederteknologi

    12.03.2026

  • Sammenlægning skal styrke forskningsbaseret rådgivning fra Aarhus Universitet

    12.03.2026

  • Pindsvin kan høre ultralyd – dansk forskning kan være nøglen til færre trafikdrab

    12.03.2026

  • Trend på Embedded World: Bottom-up modeldesign frem for hardwarevalg

    12.03.2026

  • Arrow Electronics og NXP tilpasser risikoanalyse, sikkert design og levering efter CRA

    10.03.2026

  • Recom satser på diskrete PSU-komponenter

    10.03.2026

  • Dansk kameraløsning afslører skadeligt blåt lys fra lysdioder

    10.03.2026

  • HIN styrker programmet inden for loddematerialer med Balver Zinn

    10.03.2026

  • Brødrene Dahl lancerer batterier med indbygget indtjening

    10.03.2026

  • Det børn deler med AI i dag, kan følge dem resten af livet

    10.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik