• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Test & målTop15. 11. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Danske målestationers netværk bidrager med vigtige klimadata

Test & målTop15. 11. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

For at understøtte arbejdet med at reducere CO2-udledningen i Europa er der opsat et netværk af målestationer, der gør det muligt at måle og ikke blot estimere CO2-udslippet.

For at understøtte arbejdet med at reducere CO2-udledningen i Europa er der opsat et netværk af målestationer, der gør det muligt at måle og ikke blot estimere CO2-udslippet.

Netværket hedder Integrated Carbon Observation System (ICOS) og består af mere end 140 målestationer i 13 lande. Målingerne skal blandt andet give forskerne viden om, hvor meget af CO2-udledningen, der optages af naturens egne økosystemer til havs og på land. Netværket af målestationer omfatter således både målinger af klimagasser i atmosfæren 100m over jordoverfladen, målinger af havets økosystemer via måleinstrumenter installeret på skibslinjer og målinger på landjorden i forskellige typer økosystemer som skov, mark, eng og hede.

Danmark bidrager til netværket med i alt 10 målestationer, hvoraf de fem er placeret i Grønland. Fire af målestationerne er allerede certificeret.

– I dag certificeres yderligere tre danske stationer, der fremover bliver en del af netværket. Det sker i forbindelse med ICOS’ 15. generalforsamling, der afholdes i København. Herefter vil data fra i alt syv danske målestationer være tilgængelige på ICOS’ dataportal sammen med data fra de øvrige 140 stationer, fortæller Kim Pilegaard fra DTU Miljø, der er projektleder for det danske projekt. De sidste tre målestationer i det danske bidrag til ICOS forventes certificeret i løbet af 2022.

Alle de danske stationer er placeret i økosystemer på land og har med certificeringen bevist, at de lever op til de meget høje standarder og kvalitetskrav, ICOS stiller til måledata.

Målestationerne er opbygget i perioden fra 2016-21 af de danske universiteter: Aarhus Universitet, Danmarks Tekniske Universitet og Københavns Universitet. Det er sket med en 50 procent finansiering fra Uddannelses- og Forskningsministeriets midler til forskningsinfrastruktur.

Thomas Friborg fra Institut for Geovidenskab og Naturforvaltning ved Københavns Universitet, der er Danmarks repræsentant i ICOS, understreger, at opbygningen og den fortsatte drift af målestationerne er en væsentlig opgave:

– Hvis vi skal sikre klimaneutralitet i fremtiden, så vores udledning af klimagasser ikke overstiger det naturlige optag, der finder sted i økosystemerne, er det nødvendigt at have serier af pålidelige data, der dækker en lang årrække. Det er den eneste måde, vi kan se, om vores klimaforandringstiltag virker, eller om der er behov for at tilpasse eller udvide dem yderligere.

Et væsentligt aspekt af ICOS’ måledata er, at de stilles frit til rådighed for alle.

Data fra ICOS dannede således rammen om et stort studie af den usædvanlige tørke, Europa oplevede i foråret og sommeren 2018. I studiet deltog mere end 200 forskere fra hele verden.

– Data fra klimastationerne er også yderst relevante i forhold til at kunne understøtte de politiske beslutninger, der skal tages for at sikre vores klima i fremtiden, siger Thomas Friborg.

Der er netop offentliggjort den første videnskabelige artikel om ICOS’ formål og arbejde. (link: https://journals.ametsoc.org/view/journals/bams/aop/BAMS-D-19-0364.1/BAMS-D-19-0364.1.xml )

Skrevet i: Test & mål, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Renesas afslører branchens første tovejs 650V GaN-switch

AktueltKomponenter & konnektorerPower23. 03. 2026

Renesas Electronics Corporation introducerer branchens første tovejs-switch, der bruger GaN-teknologi i depletion-mode (d-mode) procesteknologi, og som er i stand til at blokere både positive og negative strømme i én komponent med integreret DC-blokering. Højvolt-kredsen TP65B110HRU, der er rettet

SDU med i nyt globalt initiativ som vil gøre software og AI matematisk sikre

IoT & embeddedTopWireless & data23. 03. 2026

Syddansk Universitet og professor Fabrizio Montesi fra Centre for Formal Methods and Future Computing har ledende rolle i nyt internationalt initiativ, der placerer universitetet centralt i udviklingen af fremtidens fundament for software og kunstig intelligens. Projektet CSLib skal udvikle en

TDK introducerer robuste 60A og 80A Oring-moduler

Komponenter & konnektorerPower23. 03. 2026

TDK Corporation introducerer TDK-Lambda i1R ORing FET-moduler, der kan fungere ved op til 60A eller 80A med en maksimal indgangsspænding på 60 Vdc. Disse ORing-moduler er designet til at erstatte traditionelle dioder i applikationer, der kræver ORing-funktionalitet til redundans i strømforsyningen

Manglende kryptering på Instagram bør give anledning til bekymring

Wireless & data23. 03. 2026

Meta har meldt ud, at de fra maj 2026 fjerner end-to-end kryptering fra private beskeder på Instagram. Ændringen kan få stor betydning for, hvordan danskerne bruger platformen – særligt fordi mange i dag benytter Instagram som en helt almindelig beskedkanal i hverdagen. Instagram fylder meget i

Systematic henter endnu en topprofil fra Forsvaret

AktueltBranchenytIoT & embedded23. 03. 2026

Efter 38 år med nøgleposter i Forsvaret skifter brigadegeneral Susanne Kiholm Lund til en stilling som Senior Director i Systematics forsvarsforretning. Den danske softwarevirksomhed leverer kommando-kontrolsystemet SitaWare til NATO og mere end 50 lande verden over, og Susanne skal nu sørge for, at

Katja Ramsing bliver ny direktør i Zebicon

Branchenyt23. 03. 2026

Billund-virksomheden Zebicon har fået ny administrerende direktør. Salgschef Katja Ramsing har overtaget posten, mens stifter og hidtidig CEO Jeppe Hebsgaard Laursen fortsætter i en rolle som strategisk rådgiver. Zebicon arbejder med optisk 3D scanning og måleteknologi til industrien. Siden

SMT Renting får ordre på to nye SMT linjer fra Foxconn i Ungarn

BranchenytProduktion23. 03. 2026

SMT Renting har udvidet samarbejdet med Foxconn i Ungarn, hvor der er placeret en ordre på to nye højkapacitets SMT-linjer til produktionen i Komárom, nær grænsen til Slovakiet. Ordren har en samlet værdi på 3,8 mio. EUR og er indgået via SMT Renting-konceptet. Samarbejdet mellem SMT Renting og

Referencedesigns til trefasede invertere for Rohms nye SiC-effektmoduler

Design & udviklingPower20. 03. 2026

Rohm har udgivet referencedesignene "REF68005", "REF68006" og "REF68004" til trefasede inverterkredsløb med de EcoSiC-mærkede SiC-indstøbte moduler "HSDIP20", "DOT-247" og "TRCDRIVE pack" på Rohms hjemmeside. Designere kan bruge dataene i disse referencedesigns til at oprette drevkredsløbskortene.

Ultrakompakte fotorelæer til udvidet temperaturområde fra Toshiba

Komponenter & konnektorer20. 03. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer fire nye spændingsstyrede fotorelæer, TLP3407SRB, TLP3412SRB, TLP3412SRHB og TLP3412SRLB, der er designet til at imødekomme de behov, som designere, der arbejder på næste generation af test- og måleudstyr, måtte have. De nye fotorelæer tåler nominelt drift

AU-professor leder udvikling af nyt EU-kodeks til synliggørelse af AI-skabt indhold

TopWireless & data20. 03. 2026

2. august 2026 træder nye regler for mærkning af AI-genereret indhold i kraft. En arbejdsgruppe nedsat af Europa-Kommissionen med professor ved Medievidenskab Anja Bechmann som formand arbejder på et adfærdskodeks, der skal hjælpe indholdsproducenter med at leve op til lovgivningen. Forskningen

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser’s Autonomous Vehicle Online Resource Centre Addresses Real-World Deployment Challenges

  • Microchip Technology Inc.

    Introducing Automotive-Qualified System-in-Package Hybrid MCU for Automotive and E-Mobility Human-Machine Interface Applications

  • Elektronikmessen

    Mød EKTOS Group på Elektronikmessen 2026

  • RODAN Technologies A/S

    RODAN Technologies A/S har nået en vigtig milepæl.

  • Elektronikmessen

    Oplev Team Precision Public Company Limited på Elektronikmessen 2026

  • Metronic ApS

    Comet Transmitterer med output til enhver Applikation.

  • InnoFour

    Siemens accelerates integrated circuit design & verification

  • Microchip Technology Inc.

    New BZPACK mSiC® Power Modules Are Designed for Demanding Applications in Harsh Environments

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Gratis Power seminar i Aarhus 14. april 2026

  • ODU Denmark

    Når præcision gør forskellen…

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Renesas afslører branchens første tovejs 650V GaN-switch

    23.03.2026

  • SDU med i nyt globalt initiativ som vil gøre software og AI matematisk sikre

    23.03.2026

  • TDK introducerer robuste 60A og 80A Oring-moduler

    23.03.2026

  • Manglende kryptering på Instagram bør give anledning til bekymring

    23.03.2026

  • Systematic henter endnu en topprofil fra Forsvaret

    23.03.2026

  • Katja Ramsing bliver ny direktør i Zebicon

    23.03.2026

  • SMT Renting får ordre på to nye SMT linjer fra Foxconn i Ungarn

    23.03.2026

  • Referencedesigns til trefasede invertere for Rohms nye SiC-effektmoduler

    20.03.2026

  • Ultrakompakte fotorelæer til udvidet temperaturområde fra Toshiba

    20.03.2026

  • AU-professor leder udvikling af nyt EU-kodeks til synliggørelse af AI-skabt indhold

    20.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik