• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltWireless & data23. 11. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

Dansk forskning i millionklassen skal afsløre konsekvenser af datatab

AktueltWireless & data23. 11. 2022 By Rolf Sylvester-Hvid

Nanna Bonde Thylstrup skal med sin forskning afklare konsekvenser af datatab – eksempelvis som følge af GDPR.

Nanna Bonde Thylstrup, lektor på CBS, har netop modtaget et af Europas mest prestigefulde forskningslegater, et ERC Starting Grants fra det Europæiske Forskningsråd på ca. 15 millioner kroner. De næste fem år, vil hun udforske og finde nye måder at forstå datatab på.

Hun er lektor på Institut for Ledelse, Samfund og Kommunikation ved CBS, hvor hun blandt andet forsker i politik og etik inden for data og maskinlæring. Og så er hun en af modtagerne af det prestigefyldte ERC’s Starting Grant, der hver år uddeles af Det Europæiske Forskningsråd til topforskere der har 2-7 års erfaring efter deres færdiggørelsen af deres ph.d.

Nanna Bonde Thylstrup har fået tildelt en bevilling på ca. 15 mio. kroner til at forske i, hvad det betyder, når data går tabt.

Hun har i flere år forsket i såkaldt big data og de spørgsmål der knytter sig til, at vi producerer mere og mere data. I den proces stod det klart, at mens vi har gode svar på, hvilke muligheder og udfordringer akkumulering af data har for samfundet og for individer, ved vi stadig meget lidt om, hvad det vil sige, når data går tabt, og hvordan vi overhovedet skal forstå datatab.

– Når vi hører om datatab, er det ofte i forbindelse med spektakulære sager, som sagen om ’Slette Mette’ eller som nu, hvor Elon Musk har købt Twitter, og vi står overfor et potentielt kæmpe datatab. Men vi ved meget lidt om de hverdagslige udfordringer og muligheder der ligger i datatab, og det bliver mere og mere vigtigt, desto mere data vi producerer, og desto flere krav der stilles til, at vi får data til at forsvinde f.eks. via GDPR, fortæller Nanna Bonde Thylstrup.

Det overordnede mål med det femårige forskningsprojekt er derfor at blive klogere på, hvad det egentlig vil sige at data forsvinder, og hvilke beslutninger datatab indebærer.

Hvem får mulighed for at definere, hvornår noget er et tab?

En bedre forståelse for, hvad det betyder, når data går tabt, vil ifølge forskeren også gøre det lettere at forstå, hvordan vi definerer, hvornår noget er vigtigt.

– Et tab er altid normativt defineret. Noget kan opleves som et stort tab for dig og en bagatel for andre, og det er her, hvor interessen for de sociale og politiske aspekter kommer ind. Hvem får egentlig mulighed for at definere, hvornår noget er et tab. Udgangspunktet for projektet er derfor heller ikke, at datatab er et problem. Udgangspunktet er at få en bedre teoretisk forståelsesramme. Hvad det er vi taler om, når vi taler om datatab, fortæller Nanna Bonde Thylstrup og kommer med et eksempel:

– Lad os tage kulturinstitutioner. De ved jo udmærket, at man ikke kan bevare alt der nogensinde er blevet lavet, og det er jo netop tit i udvælgelsen, at værdien skabes. Hvis man bare uhæmmet samler, kan det være svært at skabe mening i den samling man har fået lavet sig. Der hvor det politiske og sociale spørgsmål kommer ind er så, hvem der får mulighed for at bestemme, hvad der skal gemmes og hvad der skal slettes, og det er også et spørgsmål om, hvordan vi overhovedet måler, definerer og forstår, hvornår noget er betydeligt.

De humanistiske perspektiver i digitalisering er vigtige

Inspirationen til forskningsprojektet har Nanna Bonde Thylstrup fået, da hun skrev sin ph.d.-afhandling. Her undersøgte hun de politiske aspekter ved massedigitalsering, særligt inden for kulturinstitutioner, og brugte lang tid på at kortlægge, hvordan eksempelvis bøger kommer fra analog til digital form, og hvilke processer det involverer. 

– Noget af det jeg kunne se dengang var, at der var en hel masse som aldrig nåede at blive digitaliseret. Så hvordan træffer folk den beslutning?, siger hun og forklarer at interessen for digitalisering på et overordnede plan går endnu længere tilbage:

– Jeg har altid været interesseret i hvordan digitalisering forandrer den måde vi er i verden på. Det er ikke kun det tekniske der er relevant. De digitale forandringer handler i lige så høj grad om mennesker og kultur. Den ændrer den måde vi ser på os selv og påvirker vores adfærd, fx ved at give os nye måder at læse og lytte til musik på.

Skrevet i: Aktuelt, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda

AktueltBranchenytDesign & udvikling17. 04. 2026

Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), glæder sig over at kunstig intelligens er kommet på dagsordenen i de i igangværende regeringsforhandlinger. Det er sket i dag på et temamøde om AI på Marienborg. - Det er rigtig godt at AI nu kommer på den politiske agenda. Det er der

Flere grønne teknologier skal vokse fra universitet til marked

AktueltDesign & udviklingPower17. 04. 2026

Mere forskning skal fra laboratoriet ud i samfundet og drive den grønne omstilling inden for grønne brændstoffer, CO₂-reduktion og materialeinnovation. Og det skal gå hurtigere, så Danmarks konkurrenceevne og robusthed styrkes. Det er ambitionen bag en ny bevilling på 80 mio. kr. fra Villum

Teknologisk Institut: Saltomortaler er ikke nok for valg af humanoider

Design & udviklingProduktionTop17. 04. 2026

De ligner os mere og mere og bliver på sigt industriens nye assistenter. Men først skal fire centrale udfordringer løses, før humanoide robotter er klar til virkeligheden i danske virksomheder. Humanoide robotter er ikke længere kun noget, man ser i science fiction. Udviklingen går så hurtigt,

Et mere komplekst elnet kræver mere præcise målinger

PowerTest & mål17. 04. 2026

I årtier var elnettet bygget op omkring et forholdsvis simpelt princip: Store kraftværker producerede strøm, og forbrugerne aftog den længere ude i nettet. Men det billede er under forandring. Solcelleparker, batterianlæg, mindre vindmøller og på sigt også elbiler, der kan levere strøm tilbage til

Næste generations MIL-HD2 konnektorserie fra Amphenol efter SOSA™/VITA 91-standarden

Komponenter & konnektorer17. 04. 2026

Den nye generation af Amphenols MIL-HD2 konnektorserie efter SOSA-standarden kan nu leveres af Powell Electronics, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenttyper til hi-rel applikationer til forsvars-, aerospace- og industriformål. De nye konnektorer er udviklet til af opfylde selv

Koda: Godt årsresultat, men voksende pres fra AI

Branchenyt17. 04. 2026

Den danske rettighedsorganisation Koda, der repræsenterer sangskrivere, komponister og musikforlag, sluttede året med en samlet omsætning på over 1,4 milliarder kroner. Heraf vil knap 1,3 milliarder kroner blive fordelt blandt rettighedshaverne i Danmark og udlandet, hvis musik danner grundlaget for

Stribevis af kendte content creators gæster Gamebox Festival i Messecenter Herning

Events17. 04. 2026

Når Gamebox Festival lige straks samler landets gaming-interesserede for femte gang, bliver det med et rigt sceneprogram, der traditionen tro udspiller sig på Main Stage. TrierGaming, ComKean og Judex & Shadys hører til de mange, der kan opleves på scenen, og det samme gælder Morten Münster, som

Husk: Printseminar hos Circle Consult og Icape

Design & udviklingEventsTest & mål15. 04. 2026

ICape og Circle Consult inviterer igen i år til PCB-seminar om PCB-design og udvikling. I år deltager Altoo og Keysight og fortæller om USB compliance-målinger og om, hvad der rører sig inden for måleudstyr. PCB seminar – få styr på printet med fokus på USB Compliance, HDI stackup, samt high

Fibox udnævner ny CEO til kabinet- og kapslingsafdeling

AktueltBranchenyt15. 04. 2026

Den finsk-ejede producent af kabinet- og beskyttelsesløsninger melder om en omsætning på over 110 millioner euro sidste år og opererer nu i mere end 20 lande i Europa, Nordamerika og Asien. Virksomheden går ind i sin næste internationale vækstfase, mens investeringerne i industriel elektrificering

TCS og ABB indgår strategisk samarbejdsaftale om IT, AI og ingeniørløsninger

BranchenytDesign & udviklingWireless & data15. 04. 2026

Tata Consultancy Services, en global førende virksomhed inden for IT-tjenester, rådgivning og forretningsløsninger med hovedsæde i Indien, har netop indgået en samarbejdsaftale (Memorandum of Understanding, MoU) med ABB. Aftalen skal styrke de to virksomheders strategiske samarbejde inden for

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    RECOM RACPRO1-S industrial power supplies – small size, huge possibilities

  • Elektronikmessen

    Mød Bolls ApS på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    Seamless Digital Continuity: Xpedition EDM and Teamcenter Integration

  • EKTOS A/S

    EKTOS Expands Electronics Engineering Capacity with New Development Office in Lviv

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics and StarTech Announce Global Distribution Agreement to Deliver IT Connectivity Solutions

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    New SPB-A series switching power supplies from Autonics

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Explores How Artificial Intelligence Shapes Everyday Technologies and Experiences

  • Elektronikmessen

    Oplev TLT Electronics på Elektronikmessen 2026

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands dsPIC33A DSC Family for High-Density AI Data Center Power, Complex Motor Control and Intelligent Sensing

  • ACTEC A/S

    ACTEC tager energien med til Sverige

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda

    17.04.2026

  • Flere grønne teknologier skal vokse fra universitet til marked

    17.04.2026

  • Teknologisk Institut: Saltomortaler er ikke nok for valg af humanoider

    17.04.2026

  • Et mere komplekst elnet kræver mere præcise målinger

    17.04.2026

  • Næste generations MIL-HD2 konnektorserie fra Amphenol efter SOSA™/VITA 91-standarden

    17.04.2026

  • Koda: Godt årsresultat, men voksende pres fra AI

    17.04.2026

  • Stribevis af kendte content creators gæster Gamebox Festival i Messecenter Herning

    17.04.2026

  • Husk: Printseminar hos Circle Consult og Icape

    15.04.2026

  • Fibox udnævner ny CEO til kabinet- og kapslingsafdeling

    15.04.2026

  • TCS og ABB indgår strategisk samarbejdsaftale om IT, AI og ingeniørløsninger

    15.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik