• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udvikling15. 09. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Dansk forskning bliver til virkelighed i Apple’s Vision Pro Headset

AktueltDesign & udvikling15. 09. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Ken Pfeuffer, en ung banebrydende datalog, er i gang med en bemærkelsesværdig forskningsrejse, der nåede nye højder under Apples præsentation af det nye Vision Pro headset. Det viser sig, at enheden bruger en teknologi meget lig det “gaze+pinch” interaktionsprincip, som Ken offentliggjorde tilbage i 2017. Han er nu ansat som tenure-track adjunkt ved Institut for Datalogi på Aarhus Universitet.

– Jeg vidste ikke, at en brugergrænseflade der lå så tæt op ad mine ideer var integreret i Vision Pro, før produktet blev annonceret af Apple. Der havde været nogle rygter på internettet, men jeg troede simpelthen ikke på det. Før Apple var det altid svært at forklare, hvad jeg laver. Men pludselig er det meget visuelt, accepteret og forståeligt, fortæller Ken Pfeuffer.

VR-forskning fra AAU indgår i Apple produkt
Dansk VR-forskning vil indgå i Apples kommende Vision-headsets.

Ken Pfeuffers forskning drejer sig om samspillet mellem menneske-computer-interaktion (HCI), augmented reality (AR) og genkendelse af gestus. Han forestiller sig en fremtid, hvor intuitive gestuskommandoer problemfrit vil styre vores digitale enheder – et koncept der næsten minder om science fiction-film. Ken Pfeuffers banebrydende artikel fra 2017, ‘Gaze + pinch interaction in virtual reality’, introducerede konceptet med øjen- og knibeinteraktion med det formål at forenkle brugerinteraktioner ved at kombinere sporing af øjenbevægelser og en simpel håndgestus.

Under arbejdet med denne forskningsartikel testede Ken og hans team deres koncept ved hjælp af tidlige VR-headsets, hvor de kombinerede øje- og håndsporingsteknologi med specialbygget software. Som en af de få forskere på dette område fortsatte Ken, drevet af sin overbevisning om, at hans forskning indeholdt nøglen til en transformerende teknologisk skift, men han troede ikke, det ville blive integreret og kommercialiseret så hurtigt.

– Jeg har arbejdet med dette i 10 år, og jeg ville ikke have fortsat, hvis jeg ikke troede, at det på et tidspunkt ville blive virkelighed. Men jeg forventede ikke, at det ville ske så hurtigt. Måske om 20-30 år, og så ville jeg være glad, hvis jeg havde været med til at lægge grundlaget via vores prototyper og forskning. Jeg troede virkelig ikke, det ville blive virkelighed så hurtigt, siger Ken Pfeuffer.

Apples integration af ‘gaze and pinch’-teknologien i Vision Pro er en betydelig validering af Kens forskning. Det er en stærk støtte til hans vision om nem og problemfri gestusstyring, som brugere kan opnå ved blot at kigge på objekter og knibe med fingrene – et stort skridt fremad for brugeroplevelsen. Denne implementering forenkler imidlertid ikke kun interaktioner, men lover også forbedret tilgængelighed på tværs af mange industrier.

Når Apple lancerer et produkt eller en teknologi bliver det normalt eksponeret for et verdensomspændende publikum, og dermed bringes Ken Pfeuffers forskningsideer frem på verdensscenen. Flere internationale medier  – som f.eks. AppleInsider, Medium og iPhonesoft.fr – har allerede bemærket og kommenteret den nære forbindelse mellem Ken Pfeuffers forskning og Vision Pro. Han forestiller sig også at teknologien i fremtiden ikke blot vil bruges til headsets men også mainstream-enheder som.

– Jeg er glad og spændt over, at der er et stort tech-firma, der satser på de forskningskoncepter, jeg introducerede. Hvis det bliver en succes og Apple vurderer, at det fungerer godt, kan de og andre tech-firmaer måske være interesserede i at integrere det i den næste generation af telefoner, hvilket ville påvirke millioner af menneskers liv over hele verden, slutter Ken Pfeuffer håbefuldt.

I løbet af de sidste 10 år har Ken Pfeuffer arbejdet med mange forskningsartikler om “Eye Hand Symbiosis” (øje-hånd symbiose). Det er en overordnet vision, der undersøger, hvordan enhver touch-baseret brugergrænseflade kan forbedres ved også at bruge vores øjne. Det kan betyde, er, at headsets kun er begyndelsen, for mange computergrænseflader kan udvides i fremtiden, hvilket beskrives nærmere i ‘Eye-Hand Symbiosis’.

*Bemærk venligst, at på grund af Apples sædvanlige hemmeligholdelse af deres produkter, er det ukendt, i hvilken grad Apple er bekendt med den forskning, som Ken Pfeuffer har udført. Men teknologien, der bruges i Vision Pro, er ekstremt lignende de principper, der blev forklaret i Pfeuffers forskningsartikel fra 2017, “Gaze + pinch interaction in virtual reality”.

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

Renesas afslører branchens første tovejs 650V GaN-switch

AktueltKomponenter & konnektorerPower23. 03. 2026

Renesas Electronics Corporation introducerer branchens første tovejs-switch, der bruger GaN-teknologi i depletion-mode (d-mode) procesteknologi, og som er i stand til at blokere både positive og negative strømme i én komponent med integreret DC-blokering. Højvolt-kredsen TP65B110HRU, der er rettet

SDU med i nyt globalt initiativ som vil gøre software og AI matematisk sikre

IoT & embeddedTopWireless & data23. 03. 2026

Syddansk Universitet og professor Fabrizio Montesi fra Centre for Formal Methods and Future Computing har ledende rolle i nyt internationalt initiativ, der placerer universitetet centralt i udviklingen af fremtidens fundament for software og kunstig intelligens. Projektet CSLib skal udvikle en

TDK introducerer robuste 60A og 80A Oring-moduler

Komponenter & konnektorerPower23. 03. 2026

TDK Corporation introducerer TDK-Lambda i1R ORing FET-moduler, der kan fungere ved op til 60A eller 80A med en maksimal indgangsspænding på 60 Vdc. Disse ORing-moduler er designet til at erstatte traditionelle dioder i applikationer, der kræver ORing-funktionalitet til redundans i strømforsyningen

Manglende kryptering på Instagram bør give anledning til bekymring

Wireless & data23. 03. 2026

Meta har meldt ud, at de fra maj 2026 fjerner end-to-end kryptering fra private beskeder på Instagram. Ændringen kan få stor betydning for, hvordan danskerne bruger platformen – særligt fordi mange i dag benytter Instagram som en helt almindelig beskedkanal i hverdagen. Instagram fylder meget i

Systematic henter endnu en topprofil fra Forsvaret

AktueltBranchenytIoT & embedded23. 03. 2026

Efter 38 år med nøgleposter i Forsvaret skifter brigadegeneral Susanne Kiholm Lund til en stilling som Senior Director i Systematics forsvarsforretning. Den danske softwarevirksomhed leverer kommando-kontrolsystemet SitaWare til NATO og mere end 50 lande verden over, og Susanne skal nu sørge for, at

Katja Ramsing bliver ny direktør i Zebicon

Branchenyt23. 03. 2026

Billund-virksomheden Zebicon har fået ny administrerende direktør. Salgschef Katja Ramsing har overtaget posten, mens stifter og hidtidig CEO Jeppe Hebsgaard Laursen fortsætter i en rolle som strategisk rådgiver. Zebicon arbejder med optisk 3D scanning og måleteknologi til industrien. Siden

SMT Renting får ordre på to nye SMT linjer fra Foxconn i Ungarn

BranchenytProduktion23. 03. 2026

SMT Renting har udvidet samarbejdet med Foxconn i Ungarn, hvor der er placeret en ordre på to nye højkapacitets SMT-linjer til produktionen i Komárom, nær grænsen til Slovakiet. Ordren har en samlet værdi på 3,8 mio. EUR og er indgået via SMT Renting-konceptet. Samarbejdet mellem SMT Renting og

Referencedesigns til trefasede invertere for Rohms nye SiC-effektmoduler

Design & udviklingPower20. 03. 2026

Rohm har udgivet referencedesignene "REF68005", "REF68006" og "REF68004" til trefasede inverterkredsløb med de EcoSiC-mærkede SiC-indstøbte moduler "HSDIP20", "DOT-247" og "TRCDRIVE pack" på Rohms hjemmeside. Designere kan bruge dataene i disse referencedesigns til at oprette drevkredsløbskortene.

Ultrakompakte fotorelæer til udvidet temperaturområde fra Toshiba

Komponenter & konnektorer20. 03. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer fire nye spændingsstyrede fotorelæer, TLP3407SRB, TLP3412SRB, TLP3412SRHB og TLP3412SRLB, der er designet til at imødekomme de behov, som designere, der arbejder på næste generation af test- og måleudstyr, måtte have. De nye fotorelæer tåler nominelt drift

AU-professor leder udvikling af nyt EU-kodeks til synliggørelse af AI-skabt indhold

TopWireless & data20. 03. 2026

2. august 2026 træder nye regler for mærkning af AI-genereret indhold i kraft. En arbejdsgruppe nedsat af Europa-Kommissionen med professor ved Medievidenskab Anja Bechmann som formand arbejder på et adfærdskodeks, der skal hjælpe indholdsproducenter med at leve op til lovgivningen. Forskningen

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Mød EKTOS Group på Elektronikmessen 2026

  • RODAN Technologies A/S

    RODAN Technologies A/S har nået en vigtig milepæl.

  • Elektronikmessen

    Oplev Team Precision Public Company Limited på Elektronikmessen 2026

  • Metronic ApS

    Comet Transmitterer med output til enhver Applikation.

  • InnoFour

    Siemens accelerates integrated circuit design & verification

  • Microchip Technology Inc.

    New BZPACK mSiC® Power Modules Are Designed for Demanding Applications in Harsh Environments

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Gratis Power seminar i Aarhus 14. april 2026

  • ODU Denmark

    Når præcision gør forskellen…

  • Mouser Electronics

    Engineers Look to Mouser Electronics for Wide Selection of STMicroelectronics Products

  • ODU Denmark

    ODU leverer kabelkonfektionering i højeste kvalitet 

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Renesas afslører branchens første tovejs 650V GaN-switch

    23.03.2026

  • SDU med i nyt globalt initiativ som vil gøre software og AI matematisk sikre

    23.03.2026

  • TDK introducerer robuste 60A og 80A Oring-moduler

    23.03.2026

  • Manglende kryptering på Instagram bør give anledning til bekymring

    23.03.2026

  • Systematic henter endnu en topprofil fra Forsvaret

    23.03.2026

  • Katja Ramsing bliver ny direktør i Zebicon

    23.03.2026

  • SMT Renting får ordre på to nye SMT linjer fra Foxconn i Ungarn

    23.03.2026

  • Referencedesigns til trefasede invertere for Rohms nye SiC-effektmoduler

    20.03.2026

  • Ultrakompakte fotorelæer til udvidet temperaturområde fra Toshiba

    20.03.2026

  • AU-professor leder udvikling af nyt EU-kodeks til synliggørelse af AI-skabt indhold

    20.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik