• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udvikling15. 09. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Dansk forskning bliver til virkelighed i Apple’s Vision Pro Headset

AktueltDesign & udvikling15. 09. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Ken Pfeuffer, en ung banebrydende datalog, er i gang med en bemærkelsesværdig forskningsrejse, der nåede nye højder under Apples præsentation af det nye Vision Pro headset. Det viser sig, at enheden bruger en teknologi meget lig det “gaze+pinch” interaktionsprincip, som Ken offentliggjorde tilbage i 2017. Han er nu ansat som tenure-track adjunkt ved Institut for Datalogi på Aarhus Universitet.

– Jeg vidste ikke, at en brugergrænseflade der lå så tæt op ad mine ideer var integreret i Vision Pro, før produktet blev annonceret af Apple. Der havde været nogle rygter på internettet, men jeg troede simpelthen ikke på det. Før Apple var det altid svært at forklare, hvad jeg laver. Men pludselig er det meget visuelt, accepteret og forståeligt, fortæller Ken Pfeuffer.

VR-forskning fra AAU indgår i Apple produkt
Dansk VR-forskning vil indgå i Apples kommende Vision-headsets.

Ken Pfeuffers forskning drejer sig om samspillet mellem menneske-computer-interaktion (HCI), augmented reality (AR) og genkendelse af gestus. Han forestiller sig en fremtid, hvor intuitive gestuskommandoer problemfrit vil styre vores digitale enheder – et koncept der næsten minder om science fiction-film. Ken Pfeuffers banebrydende artikel fra 2017, ‘Gaze + pinch interaction in virtual reality’, introducerede konceptet med øjen- og knibeinteraktion med det formål at forenkle brugerinteraktioner ved at kombinere sporing af øjenbevægelser og en simpel håndgestus.

Under arbejdet med denne forskningsartikel testede Ken og hans team deres koncept ved hjælp af tidlige VR-headsets, hvor de kombinerede øje- og håndsporingsteknologi med specialbygget software. Som en af de få forskere på dette område fortsatte Ken, drevet af sin overbevisning om, at hans forskning indeholdt nøglen til en transformerende teknologisk skift, men han troede ikke, det ville blive integreret og kommercialiseret så hurtigt.

– Jeg har arbejdet med dette i 10 år, og jeg ville ikke have fortsat, hvis jeg ikke troede, at det på et tidspunkt ville blive virkelighed. Men jeg forventede ikke, at det ville ske så hurtigt. Måske om 20-30 år, og så ville jeg være glad, hvis jeg havde været med til at lægge grundlaget via vores prototyper og forskning. Jeg troede virkelig ikke, det ville blive virkelighed så hurtigt, siger Ken Pfeuffer.

Apples integration af ‘gaze and pinch’-teknologien i Vision Pro er en betydelig validering af Kens forskning. Det er en stærk støtte til hans vision om nem og problemfri gestusstyring, som brugere kan opnå ved blot at kigge på objekter og knibe med fingrene – et stort skridt fremad for brugeroplevelsen. Denne implementering forenkler imidlertid ikke kun interaktioner, men lover også forbedret tilgængelighed på tværs af mange industrier.

Når Apple lancerer et produkt eller en teknologi bliver det normalt eksponeret for et verdensomspændende publikum, og dermed bringes Ken Pfeuffers forskningsideer frem på verdensscenen. Flere internationale medier  – som f.eks. AppleInsider, Medium og iPhonesoft.fr – har allerede bemærket og kommenteret den nære forbindelse mellem Ken Pfeuffers forskning og Vision Pro. Han forestiller sig også at teknologien i fremtiden ikke blot vil bruges til headsets men også mainstream-enheder som.

– Jeg er glad og spændt over, at der er et stort tech-firma, der satser på de forskningskoncepter, jeg introducerede. Hvis det bliver en succes og Apple vurderer, at det fungerer godt, kan de og andre tech-firmaer måske være interesserede i at integrere det i den næste generation af telefoner, hvilket ville påvirke millioner af menneskers liv over hele verden, slutter Ken Pfeuffer håbefuldt.

I løbet af de sidste 10 år har Ken Pfeuffer arbejdet med mange forskningsartikler om “Eye Hand Symbiosis” (øje-hånd symbiose). Det er en overordnet vision, der undersøger, hvordan enhver touch-baseret brugergrænseflade kan forbedres ved også at bruge vores øjne. Det kan betyde, er, at headsets kun er begyndelsen, for mange computergrænseflader kan udvides i fremtiden, hvilket beskrives nærmere i ‘Eye-Hand Symbiosis’.

*Bemærk venligst, at på grund af Apples sædvanlige hemmeligholdelse af deres produkter, er det ukendt, i hvilken grad Apple er bekendt med den forskning, som Ken Pfeuffer har udført. Men teknologien, der bruges i Vision Pro, er ekstremt lignende de principper, der blev forklaret i Pfeuffers forskningsartikel fra 2017, “Gaze + pinch interaction in virtual reality”.

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

Linak fremtidssikrer elektronikproduktionen på Als med ny SMT-linje

BranchenytProduktion27. 05. 2026

Linak har hen i vinterens løb har fået leveret og implementeret en ny SMT-linje til virksomhedens elektronikproduktion på Als. Linjen er leveret af Eltraco og består af en MY700 jetprinter og en A40DX pick-and-place-maskine fra Mycronic samt en THT AOI-løsning fra MEK. Investeringen er en

Presset elnet kræver smartere styring af elektrisk energi

Design & udviklingPower27. 05. 2026

Det europæiske elnet er under massivt pres. Elektrificering af transport og industri, nye datacentre og energikrævende PtX-anlæg får efterspørgslen efter elektrisk energi til at stige markant, og mange projekter må vente på nettilslutning, fordi infrastrukturen ikke kan følge med. – I

Grinns innovative moduler bliver nu leveret gennem DigiKey

BranchenytDesign & udvikling27. 05. 2026

En nyligt indgået aftale mellem Digikey og polske Grinn vil give designere global adgang til Grinns hardware-løsninger gennem én samlet sourcingkanal og med kvanta fra prototyping til volumenproduktion, forlyder det fra vores norske kollega, Elektronikknett.no. Gennem DigiKeys platform kan kunder

Forskningen rykker ud til SMV’erne

BranchenytDesign & udviklingWireless & data27. 05. 2026

Fire nye ambitiøse projekter inden for cybersikkerhed, digital tillid og sikker AI-kommunikation har netop modtaget finansiering som led i partnerskabet Next Generation Cyber Security. De nye projekter arbejder med nogle af de vigtigste spørgsmål i vores digitale hverdag: At kunne stole på den

Techday sætter fokus på industriens næste store udfordringer

AktueltDesign & udviklingEventsPowerWireless & data27. 05. 2026

Danske industrivirksomheder står midt i et teknologisk og regulatorisk gearskifte, hvor nye specifikationer og muligheder rammer driften fra flere sider. NIS2 og kommende Cyber Resilience Act øger behovet for overblik, dokumentation og modstandsdygtighed. Samtidig får automationsbranchen med kunstig

Nyt initiativ skal styrke europæisk elektronikindustri

AktueltBranchenytDesign & udvikling27. 05. 2026

RESOLVE er et strategisk initiativ, som 18 RTO'er (research and technology organizations) i Europa nu er gået sammen om med det formål at designe og udvikle den næste generation af elektroniske komponenter og systemer samt accelerere overførslen af denne forskning til europæisk industri. Initiativet

Slutrapport: Elektronikmessen 2026 viste en branche i bevægelse

EventsTop27. 05. 2026

Der blev lyttet, diskuteret og netværket intenst i Hal C på OCC i Odense, da Elektronikmessen 2026 samlede ca. 1.900 fagfolk fra den 19.–21. maj. For mens elektronikbranchen står midt i store forandringer, var det især behovet for ny viden og konkrete perspektiver, der fyldte på årets messe. Ved

Allegro MicroSystems optimerer switching-ydelsen i SiC- og GaN-effektdesigns

Design & udviklingEventsPower22. 05. 2026

På den kommende PCIM-messe 2026 i Nürnberg vil Allegro MicroSystems, Inc. demonstrere, hvordan designere kan udnytte det fulde switching-potentiale i wide bandgap (WBG)-komponenter uden den kompleksitet og det overhead, som de ældre arkitekturer tidligere har givet. Selvom SiC- og GaN-enheder

Nedbryd store procesanlæg i moduler og få større fleksibilitet  

Design & udviklingProduktion22. 05. 2026

Procesindustrien står midt i et skifte.Traditionelt er procesanlæg bygget op omkring ét centralt kontrolsystem med SCADA på toppen. Alle komponenter er tæt integreret, hvilket gør strukturen kompleks. Det gør det vanskeligt at håndtere de enkelte moduler individuelt, eksempelvis på et anlæg, inddelt

Ny præsident for Akademiet for de Tekniske Videnskaber

AktueltBranchenyt22. 05. 2026

Rektor for Aalborg Universitet Per Michael Johansen er ny præsident for ATV – Akademiet for de Tekniske Videnskaber. Den nordjyske rektor går til opgaven med et klart mål om, at teknologiudviklingen skal op i tempo. Aalborg Universitets rektor, Per Michael Johansen, er ny præsident for ATV –

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip lancerer 3,3kV HV‑D3 mSiC® Power Modules til brug i solid-state transformere til AI-datacentre

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Helps Power La Roche-Posay Racing Team’s America’s Cup Campaign

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Honoured with Infrastructure Management Distributor of the Year for 2025 by Digi International

  • ACTEC A/S

    ACTEC udstiller på Eliaden i Norge 27. – 29. maj

  • HIN A/S

    Tak for tre dage med gode forbindelser på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    What’s new in Xpedition 2604

  • InnoFour

    What’s new in Valor 2604

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Named Diotec Semiconductor’s e-Commerce Partner of the Year for 2025

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    ST Microelectronics og Würth Elektronik afholder Motor Inverter seminar i Aarhus

  • InnoFour

    What’s new in HyperLynx 2604

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Linak fremtidssikrer elektronikproduktionen på Als med ny SMT-linje

    27.05.2026

  • Presset elnet kræver smartere styring af elektrisk energi

    27.05.2026

  • Grinns innovative moduler bliver nu leveret gennem DigiKey

    27.05.2026

  • Forskningen rykker ud til SMV’erne

    27.05.2026

  • Techday sætter fokus på industriens næste store udfordringer

    27.05.2026

  • Nyt initiativ skal styrke europæisk elektronikindustri

    27.05.2026

  • Slutrapport: Elektronikmessen 2026 viste en branche i bevægelse

    27.05.2026

  • Allegro MicroSystems optimerer switching-ydelsen i SiC- og GaN-effektdesigns

    22.05.2026

  • Nedbryd store procesanlæg i moduler og få større fleksibilitet  

    22.05.2026

  • Ny præsident for Akademiet for de Tekniske Videnskaber

    22.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik