• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udvikling15. 09. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Dansk forskning bliver til virkelighed i Apple’s Vision Pro Headset

AktueltDesign & udvikling15. 09. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Ken Pfeuffer, en ung banebrydende datalog, er i gang med en bemærkelsesværdig forskningsrejse, der nåede nye højder under Apples præsentation af det nye Vision Pro headset. Det viser sig, at enheden bruger en teknologi meget lig det “gaze+pinch” interaktionsprincip, som Ken offentliggjorde tilbage i 2017. Han er nu ansat som tenure-track adjunkt ved Institut for Datalogi på Aarhus Universitet.

– Jeg vidste ikke, at en brugergrænseflade der lå så tæt op ad mine ideer var integreret i Vision Pro, før produktet blev annonceret af Apple. Der havde været nogle rygter på internettet, men jeg troede simpelthen ikke på det. Før Apple var det altid svært at forklare, hvad jeg laver. Men pludselig er det meget visuelt, accepteret og forståeligt, fortæller Ken Pfeuffer.

VR-forskning fra AAU indgår i Apple produkt
Dansk VR-forskning vil indgå i Apples kommende Vision-headsets.

Ken Pfeuffers forskning drejer sig om samspillet mellem menneske-computer-interaktion (HCI), augmented reality (AR) og genkendelse af gestus. Han forestiller sig en fremtid, hvor intuitive gestuskommandoer problemfrit vil styre vores digitale enheder – et koncept der næsten minder om science fiction-film. Ken Pfeuffers banebrydende artikel fra 2017, ‘Gaze + pinch interaction in virtual reality’, introducerede konceptet med øjen- og knibeinteraktion med det formål at forenkle brugerinteraktioner ved at kombinere sporing af øjenbevægelser og en simpel håndgestus.

Under arbejdet med denne forskningsartikel testede Ken og hans team deres koncept ved hjælp af tidlige VR-headsets, hvor de kombinerede øje- og håndsporingsteknologi med specialbygget software. Som en af de få forskere på dette område fortsatte Ken, drevet af sin overbevisning om, at hans forskning indeholdt nøglen til en transformerende teknologisk skift, men han troede ikke, det ville blive integreret og kommercialiseret så hurtigt.

– Jeg har arbejdet med dette i 10 år, og jeg ville ikke have fortsat, hvis jeg ikke troede, at det på et tidspunkt ville blive virkelighed. Men jeg forventede ikke, at det ville ske så hurtigt. Måske om 20-30 år, og så ville jeg være glad, hvis jeg havde været med til at lægge grundlaget via vores prototyper og forskning. Jeg troede virkelig ikke, det ville blive virkelighed så hurtigt, siger Ken Pfeuffer.

Apples integration af ‘gaze and pinch’-teknologien i Vision Pro er en betydelig validering af Kens forskning. Det er en stærk støtte til hans vision om nem og problemfri gestusstyring, som brugere kan opnå ved blot at kigge på objekter og knibe med fingrene – et stort skridt fremad for brugeroplevelsen. Denne implementering forenkler imidlertid ikke kun interaktioner, men lover også forbedret tilgængelighed på tværs af mange industrier.

Når Apple lancerer et produkt eller en teknologi bliver det normalt eksponeret for et verdensomspændende publikum, og dermed bringes Ken Pfeuffers forskningsideer frem på verdensscenen. Flere internationale medier  – som f.eks. AppleInsider, Medium og iPhonesoft.fr – har allerede bemærket og kommenteret den nære forbindelse mellem Ken Pfeuffers forskning og Vision Pro. Han forestiller sig også at teknologien i fremtiden ikke blot vil bruges til headsets men også mainstream-enheder som.

– Jeg er glad og spændt over, at der er et stort tech-firma, der satser på de forskningskoncepter, jeg introducerede. Hvis det bliver en succes og Apple vurderer, at det fungerer godt, kan de og andre tech-firmaer måske være interesserede i at integrere det i den næste generation af telefoner, hvilket ville påvirke millioner af menneskers liv over hele verden, slutter Ken Pfeuffer håbefuldt.

I løbet af de sidste 10 år har Ken Pfeuffer arbejdet med mange forskningsartikler om “Eye Hand Symbiosis” (øje-hånd symbiose). Det er en overordnet vision, der undersøger, hvordan enhver touch-baseret brugergrænseflade kan forbedres ved også at bruge vores øjne. Det kan betyde, er, at headsets kun er begyndelsen, for mange computergrænseflader kan udvides i fremtiden, hvilket beskrives nærmere i ‘Eye-Hand Symbiosis’.

*Bemærk venligst, at på grund af Apples sædvanlige hemmeligholdelse af deres produkter, er det ukendt, i hvilken grad Apple er bekendt med den forskning, som Ken Pfeuffer har udført. Men teknologien, der bruges i Vision Pro, er ekstremt lignende de principper, der blev forklaret i Pfeuffers forskningsartikel fra 2017, “Gaze + pinch interaction in virtual reality”.

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

Julefred

BranchenytTop19. 12. 2025

Hold da op, så gik der endnu et år, og julefreden - eller julekaos - er ved at sænke sig over landet, store dele af Verden og industrien ikke mindst. 2025 har været et år, hvor der har været rystet en del på hænderne. Vi lever i en tid, hvor der fortsatover hele kloden er despoter, der rasler med

Første hospital i Norden får nu et kvantesikret netværk

AktueltWireless & data19. 12. 2025

For første gang lancerer GlobalConnect en kvantesikker netværksforbindelse for en kunde i Norden. Sammen med Norsk helsenett skal virksomheden i et pilotprojekt teste, hvordan de kan beskytte følsomme sundhedsdata på et hospital ved Oslo mod fremtidige trusler fra kvantecomputere. Akershus

Confidee tilslutter sig SME4SPACE for at styrke Europas rumfart-forsyningskæde

Branchenyt19. 12. 2025

Confidee har annoncerer sit medlemskab af SME4SPACE, den europæiske organisation, der repræsenterer små og mellemstore virksomheder inden for rumfartssektoren. Medlemskabet understøtter Confidees mission om at levere sikre, sporbare og compliant PCB-forsyningskæder til rumfart, forsvar og luft- og

Undgå brand: Find de skjulte batterier i din julepynt

Power19. 12. 2025

Julen varer som bekendt længe, men når vi skal rydde op igen, ryger brugt julepynt, kort og små elektroniske dimser ofte i skraldespanden eller gemmes væk i kasser på loftet eller i kælderen. Men mange af produkterne indeholder skjulte batterier - og de udgør en voksende brandfare i både

Fire store DTU-projekter i ny køreplan for forskningsinfrastruktur

AktueltDesign & udvikling19. 12. 2025

Det er nogle af de allermest kritiske forskningsfelter for Europas robusthed og teknologiske suverænitet, der står til at få nye og avancerede faciliteter i Uddannelses- og Forskningsministeriet nye Roadmap for Forskningsinfrastruktur 2025, der netop er blevet offentliggjort. Fire projekter med

Godkendte X1-/Y2-kondensatorer til brug på forsyningsnettet

Komponenter & konnektorer18. 12. 2025

Würth Elektronik udbygger sin portefølje af komponenter til brug i applikationer forsynet fra elnettet. Den nye serie af WCAP-FTY2 filmkondensatorer er optimerede til støjundertrykkelse og er godkendt efter X1- og Y2-sikkerhedsklasserne i overensstemmelse med IEC 60384-14. Den meget høje

Glenair 806-serie af mil-/aerospace Micro Miniature D38999 konnektorer fra Powell

Komponenter & konnektorer18. 12. 2025

Powell Electronics, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenttyper til hi-rel applikationer til forsvars-, aerospace- og industriformål, leverer nu 806 -serien af mil-/aerospace Micro Miniature D38999-konnektorerne fra Glenair – næste generation cirkulære konnektorer med en lille

Ny energiteknologi på vej: EUDP uddeler 282 millioner kroner

BranchenytDesign & udvikling17. 12. 2025

EUDP støtter hvert år virksomheder og universiteters arbejde med udvikling og demonstration af nye, grønne energiteknologier, som bidrager til at indfri Danmarks klima- og energipolitiske målsætninger. Ved tilskudsprogrammets seneste ansøgningsfrist var der indsendt i alt 92 ansøgninger, der samlet

Wexøe A/S frasælger sine Power- og Building Infrastructure-divisioner til UTU Group

Branchenyt17. 12. 2025

Wexøe A/S meddeler, at de har underskrevet en aftale om at frasælge sine Power- og Building Infrastructure-divisioner til UTU Group, en finsk, familieejet industrikoncern med en stærk nordisk tilstedeværelse. Transaktionen markerer et vigtigt strategisk skridt for begge virksomheder og forventes at

Priseffektiv gate-driver IC til trefasede BLDC-motorer fra Toshiba Europe

Komponenter & konnektorerPower17. 12. 2025

Toshiba Electronics Europe GmbH (« Toshiba ») leverer nu kommercielle samples af sin innovative gate-driver IC, TB9084FTG, der er skræddersyet til trefasede, børsteløse DC-motorer (BLDC). Disse motorer er afgørende for en lang række vitale on-board funktioner i adskillige automotive applikationer

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Silitrade ApS

    New partner

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics

  • Eltraco Automation

    Her er Eltracos bud på tendenser i 2026

  • GOmeasure ApS

    Glædelig jul og godt nytår

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Signs Global Distribution Agreement with Telit Cinterion for Enterprise-Grade IoT Solutions

  • Elektronikmessen

    Glædelig jul fra Elektronikmessen!

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Highlights Energy-Efficient Designs With Power Management Resource Centre

  • InnoFour

    6 reasons why Jira users will love Polarion

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics

  • InnoFour

    What’s new in Xpedition, HyperLynx and Valor 2510 release?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Julefred

    19.12.2025

  • Første hospital i Norden får nu et kvantesikret netværk

    19.12.2025

  • Confidee tilslutter sig SME4SPACE for at styrke Europas rumfart-forsyningskæde

    19.12.2025

  • Undgå brand: Find de skjulte batterier i din julepynt

    19.12.2025

  • Fire store DTU-projekter i ny køreplan for forskningsinfrastruktur

    19.12.2025

  • Godkendte X1-/Y2-kondensatorer til brug på forsyningsnettet

    18.12.2025

  • Glenair 806-serie af mil-/aerospace Micro Miniature D38999 konnektorer fra Powell

    18.12.2025

  • Ny energiteknologi på vej: EUDP uddeler 282 millioner kroner

    17.12.2025

  • Wexøe A/S frasælger sine Power- og Building Infrastructure-divisioner til UTU Group

    17.12.2025

  • Priseffektiv gate-driver IC til trefasede BLDC-motorer fra Toshiba Europe

    17.12.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik