• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenyt25. 09. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Dansk E-commerce er gået i stå

AktueltBranchenyt25. 09. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Danske virksomheder har ifølge en ny undersøgelse fra Dansk Industri svært ved at få besat ledige stillinger med eksperter i e-handel. Manglen på medarbejdere betyder, at dansk erhvervsliv halter efter udviklingen i resten af Europa med e-commerce. Det betyder, at dansk erhvervsliv og dermed Danmark går glip af store vækstmuligheder. DI er nu gået sammen med bl.a. PostNord for at sætte fokus på problemet.

Danmark importerer mere, end vi eksporterer, via E-commerce. Det er en uheldig tendens.

Selvom pakkemængderne bliver ved med at sætte nye rekorder herhjemme, er andelen af danske virksomheder med e-handel faldet i de seneste par år. I samme periode har erhvervslivet i resten af Europa skruet op for handlen på nettet. Det viser nye tal fra Eurostat.

– Det er en rigtig skidt udvikling. Al handel er stærkt på vej til at blive digitaliseret og den teknologiske udvikling med kunstig intelligens kommer til at sætte endnu mere turbo på den udvikling. Det er her, de store vækstmuligheder er. Hvis ikke danske virksomheder griber mulighederne, så er det konkurrenterne, der gør det – for næsen af os, siger chef for e-commerce i DI og branchedirektør Jacob Kjeldsen, DI Handel.

Årsagerne til tilbagegangen er bl.a., at virksomhederne har svært ved at skaffe de nødvendige medarbejdere med ekspertise i e-handel. En ny undersøgelse fra DI viser, at op mod hver femte virksomhed har ubesatte stillinger indenfor e-commerce.

– Det er simpelthen for svært at finde medarbejdere, der er specialiseret i e-handel, og derfor foreslår vi, at der oprettes en ny uddannelse inden for e-commerce f.eks. på erhvervsakademierne. Det er meget sigende for problemet, at danske virksomheder selv tager affære og f.eks opretter deres eget akademi i e-commerce, siger Jacob Kjeldsen.

Risikerer at blive hægtet af

E-handlen er i hastig udvikling verden over. I en ny rapport om fremtidens job forudser World Economic Forum, at andelen af virksomheder med e-handel globalt om fem år kommer op på 75 procent. I 2022 var andelen af danske virksomheder, der satser på e-commerce, oppe på 56 procent – et tal der har stået nærmest stille siden 2020. Danmark risikerer altså at blive hægtet af den udvikling.

– Fem år er ikke lang tid, og der er altså et godt stykke op til 75 procent. Set med mine øjne, er det vores ældgamle tradition som handelsnation, der er på spil her. Andre lande rykker, både med e-handel og med eksport via nettet. I Danmark rykker det ikke, og slet ikke når vi ser på eksport via nettet. Danmark har et pænt stort underskud på e-handelsbalancen, siger Jacob Kjeldsen.

DI’s undersøgelse peger også på, at det går langsomt med at få organisationen på plads i danske virksomheder, når det gælder e-handel. Samtidig fortsætter virksomhederne i resten af verden med at øge det digitale salg også efter corona, mens de danske virksomheder er gået den modsatte vej. Kunderne i de danske virksomheder er derimod blevet i vanen med onlinehandel efter corona. Og ser man på top 10 over danskernes foretrukne webshops, så er ni af dem fra udlandet.

Ifølge DI satser mange virksomheder stadig på gammeldags telefonsalg, stik modsat deres kunder der orienterer sig på nettet, når de skal købe ind. Hos PostNord har man kunder i hele spektret fra de meget stærke og 100% professionelle  e-commerce-virksomheder, til virksomheder som er nye i forhold til implementeringen af en e-commerce strategi.

Virksomheder søger råd

– Vi har oplevet en markant vækst i e-commerce. Vil man konkurrere med de store internationale e-commerce virksomheder i Europa, er leveringen en vigtig del af kundeoplevelsen. Både de stærke danske e-commerce virksomheder, og de, der lige er gået i gang, søger vejledning og løsninger hos os til at lykkedes med deres e-commerce strategi. De har det tilfælles, at de har brug for dygtige medarbejdere med de rette faglige kompetencer siger Stine Sander, Vice President Parcels & Communication, Postnord Danmark.

På en konference den 21. september i København sætter PostNord sammen med DI, Digital Dogme, DI Digital, KPMG og Vertica fokus på manglen på kompetente medarbejdere med ekspertise i e-commerce. Det sker bl.a. med overrækkelsen af en ny pris til talentfulde medarbejdere inden for e-handel. Det sker for at hylde rollemodeller. Rollemodeller, som vi har brug for mange flere af i Danmark.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

DI: Tyveri af viden er en alvorlig trussel mod Danmark

AktueltWireless & data25. 02. 2026

Dansk viden, teknologi og innovation er fundamentet under vores velstand, vores arbejdspladser og vores sikkerhed. Men netop dét, der gør Danmark stærkt som samfund, gør os samtidig sårbare. Derfor lancerer Politiets Efterretningstjeneste (PET) sammen med bl.a. Dansk Industri (DI) i dag en

IDA: Fremtidens råderum styrkes kun med flere teknologiske tiltag

AktueltBranchenyt25. 02. 2026

Regeringens 2035-plan vidner om en sund og stærk dansk økonomi og skyldes ikke mindst, at politikerne har taget de svære beslutninger de forgange år. Det mener formand for Ingeniørforeningen, IDA Laura Klitgaard, der samtidig pointerer, at de lyse økonomiske fremtidsudsigter på den lange bane, ikke

Mekoprint fastholder fokus på CO₂-reduktion med 38% mindre udledning i egen produktion

ProduktionTop25. 02. 2026

Siden 2020/21 har Mekoprint reduceret sine Scope 1-2-udledninger med 38 % relativt til omsætningen, og resten er siden 1. oktober 2025 blevet 100 % CO₂-neutraliseret. Det betyder at alle kunder får deres komponenter produceret med CO₂-neutral drift, så fokus nu kan rettes mod at optimere CO₂-andelen

Anritsu demonstrerer avancerede 7 GHz-valideringsfunktioner på sin MT8000-platform

Test & mål25. 02. 2026

Anritsu Corp. afslører en fælles demonstration med Qualcomm Technologies, Inc. på Mobile World Congress 2026. Samarbejdet giver avancerede valideringsfunktioner i 7GHz-båndet designet til at understøtte den næste fase af trådløs innovation. Det øvre mellembånd omkring 7 GHz-spektret danner en

TDK udvider HWS3000-serien med model til trefaset input

Power25. 02. 2026

TDK Corporation udvider serien af 3000W TDK-Lambda HWS3000 programmerbare AC/DC-strømforsyninger med ​​HWS3000GT4-modellen. Denne tilføjelse, der nu er tilgængelig med et 340-528Vac trefaset input, giver en større installationsfleksibilitet, forbedret kompatibilitet med globale industrielle

Stockholms stadsbibliotek er nu ”live” med ny biblioteksløsning fra Systematic

Wireless & data25. 02. 2026

Den 17. februar slog Stockholms stadsbibliotek dørene op for lånerne på byens 40 folkebiblioteker, kort efter at biblioteket havde sat Cicero - et nyt bibliotekssystem leveret af den danske softwarevirksomhed Systematic - i drift. Det var kulminationen på et omfattende digitaliseringsprojekt,

NKT A/S opnåede 6% organisk vækst og rekordhøjt operationelt EBITDA i 2025

Branchenyt25. 02. 2026

- 2025 var endnu et stærkt år for NKT, kendetegnet ved disciplineret eksekvering og fortsat fremdrift på de strategiske prioriteter. Vi forbedrede vores finansielle performance, fastholdt vores ledende position i kabelindustrien og fortsatte fremdriften i de igangværende investeringer i

Driver med faseskift øger effektiviteten i resonanskonvertere

Komponenter & konnektorerPower23. 02. 2026

STMicroelectronics lancerer STNRG599A og STNRG599B controllerne til resonanskonvertertopologier med en innovativ faseskiftende styring (PSC, som løfter effektiviteten i ubelastet tilstand i strømforsyninger, og som giver flicker-fri dyb lysdæmning i belysningsapplikationer. STNRG599A er optimeret

Sound Hub Denmark anerkendt for tredje år i træksom en af Europas førende startup hubs

Branchenyt23. 02. 2026

I et år, hvor Europas startup-økosystem vokser markant i både volumen og professionalisering, er Sound Hub Denmark endnu en gang blevet udpeget som en af Europas førende startup hubs af Financial Times. Det er tredje år i træk, at Sound Hub Denmark optræder på listen – en anerkendelse, som kun 18

OJ Electronics investerer i nærværende ledelse for at øge agilitet og tempo

BranchenytProduktion23. 02. 2026

OJ Electronics har oprustet sin ledelse for at sikre en mere tilgængelig ledelse for de enkelte teams. Den sønderborgbaserede udviklings- og produktionsvirksomhed investerer målrettet i flere mellemledere, så der bliver kortere beslutningsveje og stærkere forankring tæt på den daglige

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  25-02-2026

    Mouser Electronics Named Bourns e-Commerce Distributor of the Year for Outstanding Digital Performance ›

    Mouser Electronics
  •  25-02-2026

    Mød ICAPE Denmark A/S på Elektronikmessen 2026 ›

    Elektronikmessen
  •  25-02-2026

    What’s new in Xpedition 251: Designer update ›

    InnoFour
  •  25-02-2026

    M8 og M12 stik til automatiske produktionsprocesser ›

    Phoenix Contact A/S
  •  24-02-2026

    Mød HIN A/S på Elektronikmessen 2026 ›

    Elektronikmessen
  •  24-02-2026

    Apacer at embedded world 2026: Hall 1, Booth 310 /Storage solutions for embedded AI ›

    Apacer Technology B.V.
  •  24-02-2026

    Mouser Electronics Shares Insights on Industrial Automation in New eBook from STMicroelectronics ›

    Mouser Electronics
  •  24-02-2026

    Rohde & Schwarz advances AI-RAN testing using digital twins with NVIDIA ›

    Rohde & Schwarz Danmark A/S
  •  23-02-2026

    Besøg Develco på Elektronikmessen 2026 ›

    Elektronikmessen
  •  23-02-2026

    What’s important when matching PCB traces? ›

    InnoFour

Seneste Nyheder

  • DI: Tyveri af viden er en alvorlig trussel mod Danmark

    25.02.2026

  • IDA: Fremtidens råderum styrkes kun med flere teknologiske tiltag

    25.02.2026

  • Mekoprint fastholder fokus på CO₂-reduktion med 38% mindre udledning i egen produktion

    25.02.2026

  • Anritsu demonstrerer avancerede 7 GHz-valideringsfunktioner på sin MT8000-platform

    25.02.2026

  • TDK udvider HWS3000-serien med model til trefaset input

    25.02.2026

  • Stockholms stadsbibliotek er nu ”live” med ny biblioteksløsning fra Systematic

    25.02.2026

  • NKT A/S opnåede 6% organisk vækst og rekordhøjt operationelt EBITDA i 2025

    25.02.2026

  • Driver med faseskift øger effektiviteten i resonanskonvertere

    23.02.2026

  • Sound Hub Denmark anerkendt for tredje år i træksom en af Europas førende startup hubs

    23.02.2026

  • OJ Electronics investerer i nærværende ledelse for at øge agilitet og tempo

    23.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik