• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Branchenyt25. 04. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Danmark stadigt mere attraktiv blandt udenlandsk arbejdskraft

Branchenyt25. 04. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Danmarks overordnede attraktivitet er steget blandt udenlandsk arbejdskraft, der tildeler kongeriget en 17. plads over lande, der er værd at flytte til for at arbejde. Det viser en ny global undersøgelse fra Boston Consulting Group og The Network, som danske Jobindex er en del af, der udkommer den 24. april.

”Decoding Global Talent 2024” er en tilbagevendende undersøgelse, der har eksisteret siden 2014, og som giver et perspektiv på, hvordan præferencerne hos den globale arbejdsstyrke udvikler sig. Undersøgelsen er verdens største af sin slags med over 150.000 respondenter fra 185 lande – inklusive 11.000 fra Danmark.

– Det er ekstremt flot, at Danmark lander en topplacering på listen. Vi er jo langt fra det 17. største land i verden. De allerøverste placeringer går naturligt nok til de engelsktalende lande, hvor de fleste kan være med sprogligt. Men udenlandsk arbejdskraft vil gerne til Danmark på grund af livskvaliteten og sikkerheden i landet, siger Andreas Malby, Managing Director & Senior Partner i Boston Consulting Group.

Danmarks rangering i år har taget et spring på hele otte placeringer, siden undersøgelsen sidst blev gennemført i 2021, hvor vi indtog en 24. plads. Vi slår dermed vores nordiske naboer og placerer os som det mest attraktive land i Norden.

Europæerne vil arbejde i Danmark

Hovedstaden følger også godt med. København rangerer sig nemlig i en Top 30 på en 28. plads over mest populære byer for udenlandsk arbejdskraft, som også formår at overgå de nordiske storbyer.

– Det vidner om et godt dansk image, der formår at tiltrække udenlandsk arbejdskraft. En stor og god nyhed for danske arbejdsgivere, der står og mangler kvalificeret arbejdskraft. Vi kigger nemlig ind i en international mangel på arbejdskraft bl.a. inden for områder som den grønne omstilling og kunstig intelligens, her er det enormt vigtigt, at vi kan tiltrække udenlandsk talent, understreger Kaare Danielsen, der er adm. direktør i Jobindex.

Han forklarer samtidig, at det særligt er europæerne, der gerne vil arbejde i Danmark, og at der ligger et uudnyttet potentiale for at rekruttere arbejdskraft fra Sydeuropa.

Top 10: Lande med arbejdskraft, der vil arbejde i Danmark

1. Estland
2. Finland
3. Portugal
4. Holland
5. Tyskland
6. Tyrkiet
7. Rumænien
8. Ungarn
9. Polen
10. Pakistan

Danskerne selv er også glade for at arbejde i Danmark

Rejselysten blandt danskerne selv er – modsat den globale arbejdsstyrke – meget lav. Kun små tre procent er interesserede i at arbejde uden for landets grænser. Det er bemærkelsesværdigt, da tallet lå på 10 procent i 2018 og 2 procent under coronapandemien i 2021, hvor verden var præget af rejserestriktioner og nedlukninger. Men lysten er altså ikke vendt tilbage selv efter, verden er åbnet op igen.

– Danskere er glade for at arbejde i Danmark – og dem, som rejser ud, kommer ofte tilbage igen med nye erfaringer efter en periode. Vi skal være glade for, at så mange gerne vil arbejde i Danmark, det har vi brug for i en tid med mangel på arbejdskraft, konkluderer Kaare Danielsen.

De få danskere, der søger at komme til udlandet, tager umiddelbart afsted på baggrund af konkrete jobtilbud eller ønsket om personlig udvikling og kulturelle oplevelser. Her er det USA, Tyskland, Storbritannien, Norge og Spanien, der hitter.

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

TDK udvider sin serie af DIN-skinnemonterede strømforsyninger

Power10. 06. 2026

TDK Corporation annoncerer udvidelsen af ​​TDK-Lambda D1SE-serien af ​​omkostningseffektive DIN-skinnemonterede strømforsyninger med modeller med 12, 48 og 72VDC-udgang. Serien, der oprindeligt blev lanceret med 120, 240 og 480 W 24 V-versioner, er nu blevet udvidet for bedre at understøtte behovene

Brugte bilbatterier skal sikre kritiske funktioner i butikker og aflaste elnettet

BranchenytPower10. 06. 2026

Brugte elbilbatterier kan snart få en ny rolle i butikker: som energilager, nødstrøm og fleksibilitet for et elsystem under forandring. Det er ambitionen i innovationsprojektet ReStoreBESS. Bag projektet står Gridturn i samarbejde med Salling Group, Andel Energi, Converdan, AAU Energy, mens

Her er de tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2026

BranchenytEventsProduktionTop10. 06. 2026

Juryen bag DIRA Automatiseringsprisen 2026 har voteret. Feltet af indstillede virksomheder er nu skåret ned til tre stærke og inspirerende automatiseringsløsninger, som viser et usædvanligt mod til at tænke nyt: Müller Gas Equipment, Niebuhr Gears og VELUX er årets tre nominerede til prisen, der

Global Foundries fuldfører opkøbet af Synopsys’ Processor IP Solutions Business

AktueltBranchenytDesign & udvikling10. 06. 2026

Global Foundries annoncerer afslutningen af ​​opkøbet af Synopsys' ARC Processor IP Solutions-forretning. Kombineret med MIPS, af GF, etablerer opkøbet GF som en teknologipartner, der tilbyder kunderne en software-til-silicium-funktion, der er specialbygget til fysisk AI. MIPS kombineret med ARC

Dansk AI-værktøj skal åbne bygningsdata og spare energi

Design & udviklingWireless & data10. 06. 2026

Når en ny bygning står færdig, gemmer der sig et usynligt problem i væggene: Tusindvis af datapunkter fra ventilation, varme og køling, alle navngivet forskelligt af forskellige leverandører og svært tilgængelige for ejere og brugere. At finde rundt i dette kaos og bruge dataene til at optimere

ESET investerer 300 mio. kr. i AI-drevet cybersikkerhed

BranchenytWireless & data10. 06. 2026

Cybersikkerhedsvirksomheden ESET investerer 40 millioner euro – svarende til knap 300 millioner kroner – i udviklingen af en ny generation af AI-drevet cybersikkerhed. Investeringen sker som reaktion på en hastigt voksende angrebsflade drevet af autonome og agentiske AI-systemer, hvor ondsindede AI

Nu er standarderne for det digitale produktpas klar

AktueltBranchenytDesign & udviklingProduktion10. 06. 2026

Når et produkt sælges i Europa, skal forbrugere, virksomheder og myndigheder kunne stole på oplysninger om, hvad produktet består af, hvor det kommer fra, og hvordan det kan bruges, repareres og genanvendes. I dag er den viden ofte spredt på tværs af systemer, dokumenter og aktører – eller slet ikke

Sound Pitch & Buzz #7

Design & udviklingEvents08. 06. 2026

Torsdag den 11. juni er branchen inviteret, når Sound Hub Denmark er vært for SOUND Pitch & Buzz #7, årets showcase og afslutning på dette års SoundTech Accelerator. Årets gruppe blev udvalgt blandt 80 ansøgninger og repræsenterer dermed de 10% mest lovende blandt de

Kongsberg Digital bliver nu til Falkor

Branchenyt08. 06. 2026

Kongsberg Digital, globalt førende inden for industriel software, annoncerer, at virksomheden nu bliver til Falkor. Ændringen afspejler virksomhedens tydeligere fokus på industriel intelligens, samtidig med at virksomhedens grundlæggende mål om at gøre arbejdet i industrien lettere, sikrere og mere

XP Power lancerer avancerede strømforsyninger til massespektrometri

Power08. 06. 2026

XP Power lancerer nu applikationsspecifikke massespektrometri-strømforsyninger, MS Source og MS Detector power-platformene. Lanceringen af strømforsyningerne skal ses som et direkte svar på det stigende behov for molekylær analyse med høj opløsning og høj throughput. Denne udvikling er drevet af

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  10-06-2026

    Microchip Announces TimePictra® 12 Platform to Strengthen Synchronization Management for Critical Infrastructure ›

    Microchip Technology Inc.
  •  10-06-2026

    Mouser Highlights Practical Security Resources for Engineers Developing Cyber-Resilient Connected Systems ›

    Mouser Electronics
  •  10-06-2026

    Cyber Resilience Act (CRA) ›

    InnoFour
  •  10-06-2026

    Skæreværktøj til strømskinner og standard DIN-skinner ›

    Phoenix Contact A/S
  •  08-06-2026

    Live webinar June 11: Industrial AI for Compliant ALM ›

    InnoFour
  •  08-06-2026

    Push-X produktprogrammet fortsætter med at vokse ›

    Phoenix Contact A/S
  •  05-06-2026

    Røntgeninspektion i elektronikproduktion – fra nicheteknologi til nødvendighed ›

    HIN A/S
  •  05-06-2026

    Next-generation Electronic Systems Design ›

    InnoFour
  •  05-06-2026

    Hybridstik til energilagring ›

    Phoenix Contact A/S
  •  05-06-2026

    RODAN Technologies A/S offentliggør sin første ESG-baseline-rapport for 2023–2024 ›

    RODAN Technologies A/S

Seneste Nyheder

  • TDK udvider sin serie af DIN-skinnemonterede strømforsyninger

    10.06.2026

  • Brugte bilbatterier skal sikre kritiske funktioner i butikker og aflaste elnettet

    10.06.2026

  • Her er de tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2026

    10.06.2026

  • Global Foundries fuldfører opkøbet af Synopsys’ Processor IP Solutions Business

    10.06.2026

  • Dansk AI-værktøj skal åbne bygningsdata og spare energi

    10.06.2026

  • ESET investerer 300 mio. kr. i AI-drevet cybersikkerhed

    10.06.2026

  • Nu er standarderne for det digitale produktpas klar

    10.06.2026

  • Sound Pitch & Buzz #7

    08.06.2026

  • Kongsberg Digital bliver nu til Falkor

    08.06.2026

  • XP Power lancerer avancerede strømforsyninger til massespektrometri

    08.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik