• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltPower01. 12. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Danmark skal værende førende inden for Power-to-X

AktueltPower01. 12. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

Nye effektive teknologier til at lagre og konvertere sol- og vindenergi skal opruste den danske energisektor og styrke Danmarks konkurrenceevne inden for Power-to-X.

Den varierende elektricitetsproduktion fra sol og vind vil i fremtiden resultere i et stort behov for at opbevare og konvertere energi fleksibelt. Derfor er der brug for nye teknologier, der kan optimere udnyttelsen af sol og vind. Det er netop visionen med en ny resultatkontrakt omkring energilagring og konvertering, som Teknologisk Institut står i spidsen for. Her udgør Power-to-X en stor del af indsatsen.

– Vi vil udvikle, teste og demonstrere nye effektive komponenter inden for fire aktivitetsområder: Power-to-X, el til transport, el til varme og elektrisk og termisk lagring, siger Christian Kallesøe, centerchef på Teknologisk Institut.

Målet med indsatsen er at gøre energilagring og konverteringsteknologier mere effektive. I Danmark er vi allerede konkurrencedygtige inden for bæredygtige e-fuels og grønne kemikalier baseret på el fra solceller og vindmøller. Udvikler vi videre på Power-to-X-teknologierne, kan vi blive verdensledende inden for komponenter.

– Lige nu investerer EU og resten af verden stort i nye lagrings- og konverteringsteknologier. Det resulterer i øget konkurrence på området. Vi skal derfor bevare og udbygge Danmarks internationale førerposition som leverandør og producent af komponenter. Både for fortsat at fastholde konkurrenceevnen og for at imødekomme regeringens målsætning om 70 % CO2-reduktion allerede i 2030, fortæller Christian Kallesøe.

Teknologisk Institut vil også udvikle ydelser til test og demonstration af komponenter inden for Power-to-X. De er målrettet erhvervslivet og bliver gjort mulige gennem de test- og laboratoriefaciliteter, som instituttet råder over.

– Virksomhederne får et markedsforspring, fordi de får adgang til vores avancerede laboratoriefaciliteter inden for test og udvikling af bl.a. højtemperaturvarmepumper, termisk lagring, katalytiske processer, komponenter, batterier og elbilladere. Gennem et tæt samarbejde mellem virksomhederne og instituttet kan vi accelerere udviklingen inden for Power-to-X, siger Christian Kallesøe.

Der er mange positive effekter ved at udnytte sol og vind bedre. Erhvervsmæssige gevinster tæller fx øget beskæftigelse, eksport og konkurrenceevne inden for energi-, kemikalie- og plastindustrien. På miljøfronten kan vi reducere CO2-udledningen fra transportsektoren ved import af og fra produktionen af kemikalier og plastmaterialer markant.

– Aktiviteterne indenfor energilagring og konvertering kan resultere i en potentiel reduktion på 7,7 mio. ton CO2. Det svarer til 30 % af den nødvendige reduktion på 26 mio. ton for at opnå målsætningen om 70 % CO2-reduktion i 2030, siger Christian Kallesøe.

Teknologisk Institut forventer, at indsatsen opruster det danske energisystem ved at accelerere omstillingen af energisystemet og hurtigt etablere en række udviklings- og demonstrationsanlæg samt nye testfaciliteter inden for de fire aktivitetsområder.

– På de nye faciliteter har vi fokus på at fremstille e-fuels til transport, kemikalier til plast og medicinalindustrien, elektrificere industri- og fjernvarmesektoren og bygge testfaciliteter til termisk og elektrisk lagring. På den måde kan vi nå i mål med at udnytte den bæredygtige sol- og vindenergi i fremtidens grønne energisystem optimalt, siger Christian Kallesøe.

I indsatsen inddrager Teknologisk Institut danske virksomheder i nationale og internationale demonstrationsprojekter i EUDP, Innomissions og Horizon Europe. Power-to-X-aktiviteterne i indsatsområdet vil desuden blive tæt koordineret med aktiviteterne i den fælles GTS-PtX-indsats sammen med Force Technology, DBI og Alexandra Instituttet.

Resultatkontrakter indgås mellem de syv GTS-institutter, herunder Teknologisk Institut, og Uddannelses- og Forskningsministeriet for at styrke innovation og konkurrencekraft i dansk erhvervsliv gennem ny teknologi. GTS står for Godkendt Teknologisk Service og GTS-institutterne tilbyder en kæde af teknologiske kompetencer, der rykker grænsen for, hvad der er muligt for virksomheder i hele landet.

Kontakt: Christian Kallesøe, centerchef, Teknologisk Institut, mail: chkl@teknologisk.dk

Skrevet i: Aktuelt, Power

Seneste nyt fra redaktionen

75V motordrev IC’er til skalérbare industrielle applikationer

Komponenter & konnektorerPower27. 02. 2026

STMicroelectronics' STSPIN9P-serie af 75V motordrev-IC'er letter udvikling af ​​robuste industrielle drev. De ialt 12 STSPIN9P-enheder er velegnede til drift fra populære busspændinger som 48V og giver brugerne mulighed for nemt at skalere deres designs til forskellige motortyper og

Recom Power og Bürklin udvider partnerskab i distributionen

Branchenyt27. 02. 2026

Recom Power og elektronikdistributøren Bürklin Elektronik intensiverer deres samarbejde, som har eksisteret i mere end tolv år. Målet med at udvide partnerskabet er at give kunderne endnu hurtigere og mere omfattende strømforsyningsløsninger fra Recom. Bürklin supplerer Recoms portefølje med

Digisense vil med nyt opkøb gøre europæiske virksomheder uafhængige af USA

Wireless & data27. 02. 2026

Europa arbejder på højeste niveau mod at blive uafhængig af amerikanske techgiganter. Softwarevirksomheden Digisense har netop købt et dansk AI-modul, og sikrer dermed, at virksomheder kan holde samtlige af deres fakturadata inden for EU’s grænser. Det kan være svært at komme uden om USA, når

TDK Corporation udvider sin portefølje af X2-filmkondensatorer med den nye B3292xU/V-serie

Komponenter & konnektorer27. 02. 2026

TDK Corporation udvider sin portefølje af X2-sikkerhedsfilmkondensatorer med den nye B3292xU/V-serie, der nu understøtter højere spændinger og tilbyder kompakte ledningsafstande på 15 mm og 22,5 mm, med kapacitansværdier fra 47 nF til 1,8 µF. Serien er nominel til 350 V (AC) og robust over for

Grøn innovation på vej – energiprojekter søger om 804 millioner kroner hos EUDP

AktueltDesign & udviklingPowerProduktion27. 02. 2026

Interessen for at udvikle og demonstrere nye energiteknologiske løsninger i Danmark er fortsat høj. Den 25. februar 2026 lå årets første frist for at søge om tilskud fra EUDP til udvikling og demonstration af ny energiteknologi i Danmark – og der er igen rift om midlerne. Programmet har modtaget 82

Messe for trykt elektronik har bidt sig fast

AktueltEventsProduktion27. 02. 2026

I alt 158 ​​udstillere fra 29 lande, mere end 2.400 besøgende og et klart fokus på produktionsmodnet anvendelse: Fra 24. til 26. februar 2026 bekræftede LOPEC i Messe Münchens Internationale Kongrescenter endnu engang sin rolle som verdens førende platform for fleksibel og trykt elektronik og

Karsten Ries er netop indtrådt i bestyrelsen hos Melsen Tech

BranchenytDesign & udviklingProduktionTop27. 02. 2026

Karsten Ries indtrådt i bestyrelsen hos Melsen Tech. Den hidtidige bestyrelse siger til elektronikfokus.dk, at han er en dygtig og erfaren profil med mange bestyrelsesposter i industrien bag sig samt en lang og succesrig karriere. I de virksomheder, hvor Karsten Ries har været engageret, har han

DI: Tyveri af viden er en alvorlig trussel mod Danmark

AktueltWireless & data25. 02. 2026

Dansk viden, teknologi og innovation er fundamentet under vores velstand, vores arbejdspladser og vores sikkerhed. Men netop dét, der gør Danmark stærkt som samfund, gør os samtidig sårbare. Derfor lancerer Politiets Efterretningstjeneste (PET) sammen med bl.a. Dansk Industri (DI) i dag en

IDA: Fremtidens råderum styrkes kun med flere teknologiske tiltag

AktueltBranchenyt25. 02. 2026

Regeringens 2035-plan vidner om en sund og stærk dansk økonomi og skyldes ikke mindst, at politikerne har taget de svære beslutninger de forgange år. Det mener formand for Ingeniørforeningen, IDA Laura Klitgaard, der samtidig pointerer, at de lyse økonomiske fremtidsudsigter på den lange bane, ikke

Mekoprint fastholder fokus på CO₂-reduktion med 38% mindre udledning i egen produktion

ProduktionTop25. 02. 2026

Siden 2020/21 har Mekoprint reduceret sine Scope 1-2-udledninger med 38 % relativt til omsætningen, og resten er siden 1. oktober 2025 blevet 100 % CO₂-neutraliseret. Det betyder at alle kunder får deres komponenter produceret med CO₂-neutral drift, så fokus nu kan rettes mod at optimere CO₂-andelen

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics New Product Insider: Over 40,000 New Parts Added in 2025

  • Elektronikmessen

    Besøg UniFactory på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    Xpedition: Comprehensive approach to Designing Electronics

  • GOmeasure ApS

    Rigol er ny leverandør hos GOmeasure

  • Mouser Electronics

    New eBook from Mouser Provides an Engineering Guide to RF Design and Applications

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Named Bourns e-Commerce Distributor of the Year for Outstanding Digital Performance

  • Elektronikmessen

    Mød ICAPE Denmark A/S på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    What’s new in Xpedition 251: Designer update

  • Phoenix Contact A/S

    M8 og M12 stik til automatiske produktionsprocesser

  • Elektronikmessen

    Mød HIN A/S på Elektronikmessen 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • 75V motordrev IC’er til skalérbare industrielle applikationer

    27.02.2026

  • Recom Power og Bürklin udvider partnerskab i distributionen

    27.02.2026

  • Digisense vil med nyt opkøb gøre europæiske virksomheder uafhængige af USA

    27.02.2026

  • TDK Corporation udvider sin portefølje af X2-filmkondensatorer med den nye B3292xU/V-serie

    27.02.2026

  • Grøn innovation på vej – energiprojekter søger om 804 millioner kroner hos EUDP

    27.02.2026

  • Messe for trykt elektronik har bidt sig fast

    27.02.2026

  • Karsten Ries er netop indtrådt i bestyrelsen hos Melsen Tech

    27.02.2026

  • DI: Tyveri af viden er en alvorlig trussel mod Danmark

    25.02.2026

  • IDA: Fremtidens råderum styrkes kun med flere teknologiske tiltag

    25.02.2026

  • Mekoprint fastholder fokus på CO₂-reduktion med 38% mindre udledning i egen produktion

    25.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik