• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltPower01. 12. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Danmark skal værende førende inden for Power-to-X

AktueltPower01. 12. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

Nye effektive teknologier til at lagre og konvertere sol- og vindenergi skal opruste den danske energisektor og styrke Danmarks konkurrenceevne inden for Power-to-X.

Den varierende elektricitetsproduktion fra sol og vind vil i fremtiden resultere i et stort behov for at opbevare og konvertere energi fleksibelt. Derfor er der brug for nye teknologier, der kan optimere udnyttelsen af sol og vind. Det er netop visionen med en ny resultatkontrakt omkring energilagring og konvertering, som Teknologisk Institut står i spidsen for. Her udgør Power-to-X en stor del af indsatsen.

– Vi vil udvikle, teste og demonstrere nye effektive komponenter inden for fire aktivitetsområder: Power-to-X, el til transport, el til varme og elektrisk og termisk lagring, siger Christian Kallesøe, centerchef på Teknologisk Institut.

Målet med indsatsen er at gøre energilagring og konverteringsteknologier mere effektive. I Danmark er vi allerede konkurrencedygtige inden for bæredygtige e-fuels og grønne kemikalier baseret på el fra solceller og vindmøller. Udvikler vi videre på Power-to-X-teknologierne, kan vi blive verdensledende inden for komponenter.

– Lige nu investerer EU og resten af verden stort i nye lagrings- og konverteringsteknologier. Det resulterer i øget konkurrence på området. Vi skal derfor bevare og udbygge Danmarks internationale førerposition som leverandør og producent af komponenter. Både for fortsat at fastholde konkurrenceevnen og for at imødekomme regeringens målsætning om 70 % CO2-reduktion allerede i 2030, fortæller Christian Kallesøe.

Teknologisk Institut vil også udvikle ydelser til test og demonstration af komponenter inden for Power-to-X. De er målrettet erhvervslivet og bliver gjort mulige gennem de test- og laboratoriefaciliteter, som instituttet råder over.

– Virksomhederne får et markedsforspring, fordi de får adgang til vores avancerede laboratoriefaciliteter inden for test og udvikling af bl.a. højtemperaturvarmepumper, termisk lagring, katalytiske processer, komponenter, batterier og elbilladere. Gennem et tæt samarbejde mellem virksomhederne og instituttet kan vi accelerere udviklingen inden for Power-to-X, siger Christian Kallesøe.

Der er mange positive effekter ved at udnytte sol og vind bedre. Erhvervsmæssige gevinster tæller fx øget beskæftigelse, eksport og konkurrenceevne inden for energi-, kemikalie- og plastindustrien. På miljøfronten kan vi reducere CO2-udledningen fra transportsektoren ved import af og fra produktionen af kemikalier og plastmaterialer markant.

– Aktiviteterne indenfor energilagring og konvertering kan resultere i en potentiel reduktion på 7,7 mio. ton CO2. Det svarer til 30 % af den nødvendige reduktion på 26 mio. ton for at opnå målsætningen om 70 % CO2-reduktion i 2030, siger Christian Kallesøe.

Teknologisk Institut forventer, at indsatsen opruster det danske energisystem ved at accelerere omstillingen af energisystemet og hurtigt etablere en række udviklings- og demonstrationsanlæg samt nye testfaciliteter inden for de fire aktivitetsområder.

– På de nye faciliteter har vi fokus på at fremstille e-fuels til transport, kemikalier til plast og medicinalindustrien, elektrificere industri- og fjernvarmesektoren og bygge testfaciliteter til termisk og elektrisk lagring. På den måde kan vi nå i mål med at udnytte den bæredygtige sol- og vindenergi i fremtidens grønne energisystem optimalt, siger Christian Kallesøe.

I indsatsen inddrager Teknologisk Institut danske virksomheder i nationale og internationale demonstrationsprojekter i EUDP, Innomissions og Horizon Europe. Power-to-X-aktiviteterne i indsatsområdet vil desuden blive tæt koordineret med aktiviteterne i den fælles GTS-PtX-indsats sammen med Force Technology, DBI og Alexandra Instituttet.

Resultatkontrakter indgås mellem de syv GTS-institutter, herunder Teknologisk Institut, og Uddannelses- og Forskningsministeriet for at styrke innovation og konkurrencekraft i dansk erhvervsliv gennem ny teknologi. GTS står for Godkendt Teknologisk Service og GTS-institutterne tilbyder en kæde af teknologiske kompetencer, der rykker grænsen for, hvad der er muligt for virksomheder i hele landet.

Kontakt: Christian Kallesøe, centerchef, Teknologisk Institut, mail: chkl@teknologisk.dk

Skrevet i: Aktuelt, Power

Seneste nyt fra redaktionen

Nyt år og nye udfordringer

BranchenytTop05. 01. 2026

Allerførst et rigtig Godt Nytår til alle vore tusindvis af læsere derude i det vinterkolde Danmark - og andre steder på planeten for den sags skyld. Tømmermændene fra nytårsaften har dårligt nok lagt sig, før de politiske hovedpiner begynder at dukke op: Beklageligvis er det ikke Verdens

Kontinuerlig analyse af sved på huden i realtid

Design & udvikling05. 01. 2026

På dansk ved Jørgen Sarlvit Larsen Franske CEA-Leti har i samarbejde med STMicroelectronics annonceret et praktisk system til kontinuerlig analyse af sved i realtid med en sensorpude placeret direkte på huden. Systemet kombinerer ST's nye, højpræcise analoge solid-state elektrokemiske sensorer

EU-projekt skal gøre grøn energi billigere og mere effektiv

Design & udviklingPower05. 01. 2026

Over de næste fire år skal det europæiske forskningsprojekt ACTNXT udvikle avanceret udstyr, der gør store forskningsfaciliteter bedre til at hjælpe Power-to-X-industrien med at udvikle fremtidens grønne energiløsninger. Projektet ledes af Teknologisk Institut. En tredjedel af verdens

Satellitter finder selv hinanden i rummet –”lettere, billigere og mere fleksible missioner”

Aktuelt05. 01. 2026

I starten af december kom en tidlig julegave ned til jorden fra Det Europæiske Rumagenturs (ESA) Proba-3-mission. Data og video fra de to satellitter, som tilsammen udgør missionen, viser at navigationsinstrumenterne, som DTU Space har leveret, fungerer over alle forventninger. Med udgangspunkt i

Cirkularitet er i frit fald – og det kan koste Danmark dyrt

BranchenytProduktion05. 01. 2026

Af Lasse Garby, adm. direktør i 3StepIT I juli lancerede EU-Kommissionen en høring om en kommende Circular Economy Act, der skal harmonisere medlemslandenes indsats og gøre cirkulær økonomi til en reel motor for vækst. Det er ikke bare endnu en grøn plan – det er en styrkelse af den oprindelige

Lysløb i Københavns gader i en mørk tid

Events05. 01. 2026

Løb en helt særlig tur fra Inderhavnsbroen i Havnegade (55) med lyskæde på kroppen langs havnen i den ældste del af København – og bliv selv en del af de smukke lysinstallationer under Copenhagen Light Festival 8. februar, når dronen filmer oppefra. Foruden den lyskæde, man får udleveret før

Kapitalstærk pumpemand køber sig ind i nordjysk satelliteventyr

AktueltBranchenyt05. 01. 2026

Den nordjyske pumpemand og tidligere DESMI-topchef Henrik Sørensen har netop købt 25,2 procent af satellitvirksomheden Space Inventor. Investeringen sker gennem selskabet Stenseminde Holding ApS, og den skal blandt andet være med til at skabe et solidt og langsigtet vækstfundament under Space

Julefred

BranchenytTop19. 12. 2025

Hold da op, så gik der endnu et år, og julefreden - eller julekaos - er ved at sænke sig over landet, store dele af Verden og industrien ikke mindst. 2025 har været et år, hvor der har været rystet en del på hænderne. Vi lever i en tid, hvor der fortsatover hele kloden er despoter, der rasler med

Første hospital i Norden får nu et kvantesikret netværk

AktueltWireless & data19. 12. 2025

For første gang lancerer GlobalConnect en kvantesikker netværksforbindelse for en kunde i Norden. Sammen med Norsk helsenett skal virksomheden i et pilotprojekt teste, hvordan de kan beskytte følsomme sundhedsdata på et hospital ved Oslo mod fremtidige trusler fra kvantecomputere. Akershus

Confidee tilslutter sig SME4SPACE for at styrke Europas rumfart-forsyningskæde

Branchenyt19. 12. 2025

Confidee har annoncerer sit medlemskab af SME4SPACE, den europæiske organisation, der repræsenterer små og mellemstore virksomheder inden for rumfartssektoren. Medlemskabet understøtter Confidees mission om at levere sikre, sporbare og compliant PCB-forsyningskæder til rumfart, forsvar og luft- og

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Silitrade ApS

    New partner

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics

  • Eltraco Automation

    Her er Eltracos bud på tendenser i 2026

  • GOmeasure ApS

    Glædelig jul og godt nytår

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Signs Global Distribution Agreement with Telit Cinterion for Enterprise-Grade IoT Solutions

  • Elektronikmessen

    Glædelig jul fra Elektronikmessen!

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Highlights Energy-Efficient Designs With Power Management Resource Centre

  • InnoFour

    6 reasons why Jira users will love Polarion

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics

  • InnoFour

    What’s new in Xpedition, HyperLynx and Valor 2510 release?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nyt år og nye udfordringer

    05.01.2026

  • Kontinuerlig analyse af sved på huden i realtid

    05.01.2026

  • EU-projekt skal gøre grøn energi billigere og mere effektiv

    05.01.2026

  • Satellitter finder selv hinanden i rummet –”lettere, billigere og mere fleksible missioner”

    05.01.2026

  • Cirkularitet er i frit fald – og det kan koste Danmark dyrt

    05.01.2026

  • Lysløb i Københavns gader i en mørk tid

    05.01.2026

  • Kapitalstærk pumpemand køber sig ind i nordjysk satelliteventyr

    05.01.2026

  • Julefred

    19.12.2025

  • Første hospital i Norden får nu et kvantesikret netværk

    19.12.2025

  • Confidee tilslutter sig SME4SPACE for at styrke Europas rumfart-forsyningskæde

    19.12.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik