• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltPower01. 12. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Danmark skal værende førende inden for Power-to-X

AktueltPower01. 12. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

Nye effektive teknologier til at lagre og konvertere sol- og vindenergi skal opruste den danske energisektor og styrke Danmarks konkurrenceevne inden for Power-to-X.

Den varierende elektricitetsproduktion fra sol og vind vil i fremtiden resultere i et stort behov for at opbevare og konvertere energi fleksibelt. Derfor er der brug for nye teknologier, der kan optimere udnyttelsen af sol og vind. Det er netop visionen med en ny resultatkontrakt omkring energilagring og konvertering, som Teknologisk Institut står i spidsen for. Her udgør Power-to-X en stor del af indsatsen.

– Vi vil udvikle, teste og demonstrere nye effektive komponenter inden for fire aktivitetsområder: Power-to-X, el til transport, el til varme og elektrisk og termisk lagring, siger Christian Kallesøe, centerchef på Teknologisk Institut.

Målet med indsatsen er at gøre energilagring og konverteringsteknologier mere effektive. I Danmark er vi allerede konkurrencedygtige inden for bæredygtige e-fuels og grønne kemikalier baseret på el fra solceller og vindmøller. Udvikler vi videre på Power-to-X-teknologierne, kan vi blive verdensledende inden for komponenter.

– Lige nu investerer EU og resten af verden stort i nye lagrings- og konverteringsteknologier. Det resulterer i øget konkurrence på området. Vi skal derfor bevare og udbygge Danmarks internationale førerposition som leverandør og producent af komponenter. Både for fortsat at fastholde konkurrenceevnen og for at imødekomme regeringens målsætning om 70 % CO2-reduktion allerede i 2030, fortæller Christian Kallesøe.

Teknologisk Institut vil også udvikle ydelser til test og demonstration af komponenter inden for Power-to-X. De er målrettet erhvervslivet og bliver gjort mulige gennem de test- og laboratoriefaciliteter, som instituttet råder over.

– Virksomhederne får et markedsforspring, fordi de får adgang til vores avancerede laboratoriefaciliteter inden for test og udvikling af bl.a. højtemperaturvarmepumper, termisk lagring, katalytiske processer, komponenter, batterier og elbilladere. Gennem et tæt samarbejde mellem virksomhederne og instituttet kan vi accelerere udviklingen inden for Power-to-X, siger Christian Kallesøe.

Der er mange positive effekter ved at udnytte sol og vind bedre. Erhvervsmæssige gevinster tæller fx øget beskæftigelse, eksport og konkurrenceevne inden for energi-, kemikalie- og plastindustrien. På miljøfronten kan vi reducere CO2-udledningen fra transportsektoren ved import af og fra produktionen af kemikalier og plastmaterialer markant.

– Aktiviteterne indenfor energilagring og konvertering kan resultere i en potentiel reduktion på 7,7 mio. ton CO2. Det svarer til 30 % af den nødvendige reduktion på 26 mio. ton for at opnå målsætningen om 70 % CO2-reduktion i 2030, siger Christian Kallesøe.

Teknologisk Institut forventer, at indsatsen opruster det danske energisystem ved at accelerere omstillingen af energisystemet og hurtigt etablere en række udviklings- og demonstrationsanlæg samt nye testfaciliteter inden for de fire aktivitetsområder.

– På de nye faciliteter har vi fokus på at fremstille e-fuels til transport, kemikalier til plast og medicinalindustrien, elektrificere industri- og fjernvarmesektoren og bygge testfaciliteter til termisk og elektrisk lagring. På den måde kan vi nå i mål med at udnytte den bæredygtige sol- og vindenergi i fremtidens grønne energisystem optimalt, siger Christian Kallesøe.

I indsatsen inddrager Teknologisk Institut danske virksomheder i nationale og internationale demonstrationsprojekter i EUDP, Innomissions og Horizon Europe. Power-to-X-aktiviteterne i indsatsområdet vil desuden blive tæt koordineret med aktiviteterne i den fælles GTS-PtX-indsats sammen med Force Technology, DBI og Alexandra Instituttet.

Resultatkontrakter indgås mellem de syv GTS-institutter, herunder Teknologisk Institut, og Uddannelses- og Forskningsministeriet for at styrke innovation og konkurrencekraft i dansk erhvervsliv gennem ny teknologi. GTS står for Godkendt Teknologisk Service og GTS-institutterne tilbyder en kæde af teknologiske kompetencer, der rykker grænsen for, hvad der er muligt for virksomheder i hele landet.

Kontakt: Christian Kallesøe, centerchef, Teknologisk Institut, mail: chkl@teknologisk.dk

Skrevet i: Aktuelt, Power

Seneste nyt fra redaktionen

TDK annoncerer tredje generations 1.500 W AC/DC-forsyningsmoduler til brede

Power20. 04. 2026

TDK Corporation introducerer ​​TDK-Lambdas 1.500W PFE1500FB AC-DC-forsyningsmoduler. Denne tredje generations serie accepterer et bredt inputområde på 85 til 305 Vac, hvilket giver mulighed for at drive industrielt, belysnings- og bygningsautomationsudstyr på en nominel inputspænding på 277 Vac.

MikroE’s samlede portefølje af Click-boards er nu på lager hos DigiKey

BranchenytDesign & udviklingIoT & embedded20. 04. 2026

MIKROE fortæller, at hele virksomhedens portefølje af Click boards nu bliver lagerført globalt af DigiKey. De kompakte klik add-on boards til funktioner som sensorer, konnektivitet, effekt, displays og interfaces gør designere i stand til hurtigt at udvikle proof-of-concepts for efterfølgende

Rapport: Fem skift afgør industriens fremtid

BranchenytWireless & data20. 04. 2026

Produktionsindustrien bevæger sig ind i en mere usikker tid hvor hurtige teknologiske skift og mangel på kompetencer ændrer vilkårene. Det fremgår af rapporten C the Shift: Redefining Global Manufacturing fra it-konsulenthuset Columbus. Rapporten bygger på interviews med industriledere, forskere og

Punktum dk A/S: .dk-domænet er fortsat et af verdens sikreste

Wireless & data20. 04. 2026

Punktum dk offentliggør i dag en rapport med status over sikkerheden på danske domænenavne. Med indsigt i den danske zone og adgang til realtidsdata bidrager Punktum dk til at identificere digitale huller og sikre, at de bliver lukket, før de rammer de danske brugere. Den digitale infrastruktur i

Robotindustrien søger nye veje i et udfordret marked

AktueltDesign & udviklingProduktion20. 04. 2026

Den danske robot-, automations- og droneindustri vokser fortsat, men i et lavere tempo end tidligere. I en tid med global afmatning retter flere virksomheder blikket mod hjemmemarkedet, hvor der er et betydeligt uudnyttet potentiale - ikke mindst i den offentlige sektor, som 64% af virksomhederne

DI Digital vælger nye bestyrelsesmedlemmer

AktueltBranchenyt20. 04. 2026

DI Digital, der er Dansk Industris branchefælleskab for tech-virksomheder, herunder IT-, tele-, elektronik-, robot- og medievirksomheder, har den 14. april 2026 holdt ordinær generalforsamling. På generalforsamlingen var der genvalg til otte eksisterende bestyrelsesmedlemmer og nyvalg til Martin

QGRID vil beskytte kritisk infrastruktur med kvantesikret kommunikation og intelligente fiberkabler

Design & udviklingTopWireless & data20. 04. 2026

Når kritisk infrastruktur rammes, kan konsekvenserne mærkes i hele samfundet – fra energiforsyning og kommunikation til beredskab og sikkerhed. Derfor går QGRID nu i gang med at udvikle en ny dansk sikkerhedsløsning, der kombinerer kvantesikret kommunikation med realtidsovervågning af

DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda

AktueltBranchenytDesign & udvikling17. 04. 2026

Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), glæder sig over at kunstig intelligens er kommet på dagsordenen i de i igangværende regeringsforhandlinger. Det er sket i dag på et temamøde om AI på Marienborg. - Det er rigtig godt at AI nu kommer på den politiske agenda. Det er der

Flere grønne teknologier skal vokse fra universitet til marked

AktueltDesign & udviklingPower17. 04. 2026

Mere forskning skal fra laboratoriet ud i samfundet og drive den grønne omstilling inden for grønne brændstoffer, CO₂-reduktion og materialeinnovation. Og det skal gå hurtigere, så Danmarks konkurrenceevne og robusthed styrkes. Det er ambitionen bag en ny bevilling på 80 mio. kr. fra Villum

Teknologisk Institut: Saltomortaler er ikke nok for valg af humanoider

Design & udviklingProduktionTop17. 04. 2026

De ligner os mere og mere og bliver på sigt industriens nye assistenter. Men først skal fire centrale udfordringer løses, før humanoide robotter er klar til virkeligheden i danske virksomheder. Humanoide robotter er ikke længere kun noget, man ser i science fiction. Udviklingen går så hurtigt,

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Besøg ODU Denmark på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    Questa One Smart Verification Solution

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    RECOM RACPRO1-S industrial power supplies – small size, huge possibilities

  • Elektronikmessen

    Mød Bolls ApS på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    Seamless Digital Continuity: Xpedition EDM and Teamcenter Integration

  • EKTOS A/S

    EKTOS Expands Electronics Engineering Capacity with New Development Office in Lviv

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics and StarTech Announce Global Distribution Agreement to Deliver IT Connectivity Solutions

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    New SPB-A series switching power supplies from Autonics

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Explores How Artificial Intelligence Shapes Everyday Technologies and Experiences

  • Elektronikmessen

    Oplev TLT Electronics på Elektronikmessen 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • TDK annoncerer tredje generations 1.500 W AC/DC-forsyningsmoduler til brede

    20.04.2026

  • MikroE’s samlede portefølje af Click-boards er nu på lager hos DigiKey

    20.04.2026

  • Rapport: Fem skift afgør industriens fremtid

    20.04.2026

  • Punktum dk A/S: .dk-domænet er fortsat et af verdens sikreste

    20.04.2026

  • Robotindustrien søger nye veje i et udfordret marked

    20.04.2026

  • DI Digital vælger nye bestyrelsesmedlemmer

    20.04.2026

  • QGRID vil beskytte kritisk infrastruktur med kvantesikret kommunikation og intelligente fiberkabler

    20.04.2026

  • DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda

    17.04.2026

  • Flere grønne teknologier skal vokse fra universitet til marked

    17.04.2026

  • Teknologisk Institut: Saltomortaler er ikke nok for valg af humanoider

    17.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik