• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltPower01. 12. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Danmark skal værende førende inden for Power-to-X

AktueltPower01. 12. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

Nye effektive teknologier til at lagre og konvertere sol- og vindenergi skal opruste den danske energisektor og styrke Danmarks konkurrenceevne inden for Power-to-X.

Den varierende elektricitetsproduktion fra sol og vind vil i fremtiden resultere i et stort behov for at opbevare og konvertere energi fleksibelt. Derfor er der brug for nye teknologier, der kan optimere udnyttelsen af sol og vind. Det er netop visionen med en ny resultatkontrakt omkring energilagring og konvertering, som Teknologisk Institut står i spidsen for. Her udgør Power-to-X en stor del af indsatsen.

– Vi vil udvikle, teste og demonstrere nye effektive komponenter inden for fire aktivitetsområder: Power-to-X, el til transport, el til varme og elektrisk og termisk lagring, siger Christian Kallesøe, centerchef på Teknologisk Institut.

Målet med indsatsen er at gøre energilagring og konverteringsteknologier mere effektive. I Danmark er vi allerede konkurrencedygtige inden for bæredygtige e-fuels og grønne kemikalier baseret på el fra solceller og vindmøller. Udvikler vi videre på Power-to-X-teknologierne, kan vi blive verdensledende inden for komponenter.

– Lige nu investerer EU og resten af verden stort i nye lagrings- og konverteringsteknologier. Det resulterer i øget konkurrence på området. Vi skal derfor bevare og udbygge Danmarks internationale førerposition som leverandør og producent af komponenter. Både for fortsat at fastholde konkurrenceevnen og for at imødekomme regeringens målsætning om 70 % CO2-reduktion allerede i 2030, fortæller Christian Kallesøe.

Teknologisk Institut vil også udvikle ydelser til test og demonstration af komponenter inden for Power-to-X. De er målrettet erhvervslivet og bliver gjort mulige gennem de test- og laboratoriefaciliteter, som instituttet råder over.

– Virksomhederne får et markedsforspring, fordi de får adgang til vores avancerede laboratoriefaciliteter inden for test og udvikling af bl.a. højtemperaturvarmepumper, termisk lagring, katalytiske processer, komponenter, batterier og elbilladere. Gennem et tæt samarbejde mellem virksomhederne og instituttet kan vi accelerere udviklingen inden for Power-to-X, siger Christian Kallesøe.

Der er mange positive effekter ved at udnytte sol og vind bedre. Erhvervsmæssige gevinster tæller fx øget beskæftigelse, eksport og konkurrenceevne inden for energi-, kemikalie- og plastindustrien. På miljøfronten kan vi reducere CO2-udledningen fra transportsektoren ved import af og fra produktionen af kemikalier og plastmaterialer markant.

– Aktiviteterne indenfor energilagring og konvertering kan resultere i en potentiel reduktion på 7,7 mio. ton CO2. Det svarer til 30 % af den nødvendige reduktion på 26 mio. ton for at opnå målsætningen om 70 % CO2-reduktion i 2030, siger Christian Kallesøe.

Teknologisk Institut forventer, at indsatsen opruster det danske energisystem ved at accelerere omstillingen af energisystemet og hurtigt etablere en række udviklings- og demonstrationsanlæg samt nye testfaciliteter inden for de fire aktivitetsområder.

– På de nye faciliteter har vi fokus på at fremstille e-fuels til transport, kemikalier til plast og medicinalindustrien, elektrificere industri- og fjernvarmesektoren og bygge testfaciliteter til termisk og elektrisk lagring. På den måde kan vi nå i mål med at udnytte den bæredygtige sol- og vindenergi i fremtidens grønne energisystem optimalt, siger Christian Kallesøe.

I indsatsen inddrager Teknologisk Institut danske virksomheder i nationale og internationale demonstrationsprojekter i EUDP, Innomissions og Horizon Europe. Power-to-X-aktiviteterne i indsatsområdet vil desuden blive tæt koordineret med aktiviteterne i den fælles GTS-PtX-indsats sammen med Force Technology, DBI og Alexandra Instituttet.

Resultatkontrakter indgås mellem de syv GTS-institutter, herunder Teknologisk Institut, og Uddannelses- og Forskningsministeriet for at styrke innovation og konkurrencekraft i dansk erhvervsliv gennem ny teknologi. GTS står for Godkendt Teknologisk Service og GTS-institutterne tilbyder en kæde af teknologiske kompetencer, der rykker grænsen for, hvad der er muligt for virksomheder i hele landet.

Kontakt: Christian Kallesøe, centerchef, Teknologisk Institut, mail: chkl@teknologisk.dk

Skrevet i: Aktuelt, Power

Seneste nyt fra redaktionen

Toshiba lancerer en serie af 15 nye zenerdioder til beskyttelse af forsynings-rails

Komponenter & konnektorer10. 12. 2025

Toshiba Electronics Europe GmbH udbygger sin serie af zenerdioder med lanceringen af yderligere 15 produkter. Komponenterne er tænkt til at beskytte forsynings-rails til halvledere og apparater mod pulser/surges i switchingen og mod længerevarende overspændingspulser. De vil være anvendelige i en

ERC-millioner til professor Rafsanjani: Slangerobot skal lytte sig frem i ukendt terræn

AktueltDesign & udvikling10. 12. 2025

Professor Ahmad Rafsanjani har netop modtaget en prestigefuld ERC-bevilling på 15 millioner kroner. Hans projekt vil lære bløde robotter at navigere ved hjælp af lyd, friktion og origami-teknik – en evne, der kan åbne døre til både sammenstyrtede bygninger og fjerne planeter. - Når to

DTU’s innovations-DNA bliver en national ramme

BranchenytDesign & udviklingTop10. 12. 2025

Nye anbefalinger skal sikre, at dansk forskning kommer ud og gør gavn som kommercielle markedsløsninger i nye startup-virksomheder. Rektor Anders Bjarklev finder det positivt, at DTU’s mangeårige arbejde med innovation nu afspejler sig i en national ramme. DTU har de sidste 13 år arbejdet med

Systematic henter topprofil fra Forsvaret

Branchenyt10. 12. 2025

Softwarevirksomheden Systematic har ansat Klaus Holtum Qvist som Vice President for udviklingen af virksomhedens forsvarsforretning. Han kommer fra en to årtiers lang karriere i Forsvaret og har arbejdet med alt fra store indkøb til strategisk udvikling og tværgående samarbejde mellem alle

Parkers seneste termiske gap filler er ultrablød

Komponenter & konnektorer10. 12. 2025

Chomerics Division hos Parker Hannifin Corporation introducerer THERM-A-GAP PAD 10, en serie af termisk ledende gap fillers til applikationer, hvor høj ydelse og ultralav Shore-hårdhed er primære materialekrav. Designingeniører kan drage fordel af den nye polstrings termiske ledningsevne på 1,0 W/mK

TDK lancerer SMD-spoler til effektkredsløb

Komponenter & konnektorer10. 12. 2025

TDK Corporation udvider BCL3520FT-serien af ​​små effektspoler til primært automotive kredsløb (3,3mm x 3,5mm x 2,0mm). Masseproduktion af produktserien begyndte i december 2025. Induktorer/spoler som BCL3520FT-serien bruges typisk i strømforsyningskredsløb i bilers ECU'er. En høj effektivitet er

Med solid eksport tiltrækker OJ Electronics ingeniører med globalt udsyn

AktueltBranchenytDesign & udviklingProduktion10. 12. 2025

I en tid hvor mange danske industrivirksomheder kæmper for at fastholde konkurrenceevnen globalt, har OJ Electronics for længst bevist, at avanceret teknologi til klimastyring fra Sønderborg kan konkurrere i toppen af den internationale liga. I dag sendes 92 pct. af virksomhedens produkter ud i

Nordic Semiconductor nRF7002 EBII-kort til Wi-Fi 6-forbindelser

IoT & embedded08. 12. 2025

Nordic Semiconductor annoncerer tilgængeligheden af ​​nRF7002 Expansion Board II (nRF7002 EBII). NRF7002 EBII plug-in-kortet tilføjer Wi-Fi 6-funktioner til Nordics nRF54L-serie udviklingssæt (DK'er), hvilket gør det muligt for udviklere at skabe højtydende, energieffektive, Wi-Fi 6-aktiverede

IDA: Ingeniørerne fik pæne reallønsstigninger i 2025

AktueltBranchenyt08. 12. 2025

Det forgangne år har budt på en pæn gennemsnitlig reallønsfremgang for IDA's medlemmer i både den private og offentlige sektor. Ingeniører, it-specialister og naturvidenskabelige kandidater, som udgør kernen af IDA's medlemmer, har i de to sektorer opnået en gennemsnitlig reallønsudvikling på

MedTech Odense giver rygstød til fremtidens sundhedsteknologier

AktueltDesign & udvikling08. 12. 2025

Interessen var stor, da MedTech Odense tidligere på året for første gang efterlyste ideer og projekter med potentiale for at skabe gennembrud inden for sundhedsteknologi. Der er netop uddelt tæt på seks millioner kroner til at sætte endnu mere skub i nye konkrete løsninger på sundhedssektorens

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elma Instruments A/S

    Nye standarder for termisk inspektion med FLIR i65 og Elma Instruments

  • Mouser Electronics

    Explore the Evolution of Robotics to Autonomy in New eBook from Mouser Electronics and onsemi

  • InnoFour

    Polarion ALM 2512 – What’s new and noteworthy

  • Phoenix Contact A/S

    Berøringsbeskyttede printkortstik med skruetilslutning

  • InnoFour

    PCBflow: Cloud-Based DFM for PCB Manufacturing Readiness

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Halves the Power Required to Measure How Much Power Portable Devices Consume

  • RODAN Technologies A/S

    Operatør til kabelproduktion

  • InnoFour

    Discover Siemens Xcelerator Solutions

  • Phoenix Contact A/S

    M23-HYBRID apparatstik til bølgelodning

  • Mouser Electronics

    New eBook from Mouser and YAGEO Explores How New Passive Solutions are Powering Automotive Electrification

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Toshiba lancerer en serie af 15 nye zenerdioder til beskyttelse af forsynings-rails

    10.12.2025

  • ERC-millioner til professor Rafsanjani: Slangerobot skal lytte sig frem i ukendt terræn

    10.12.2025

  • DTU’s innovations-DNA bliver en national ramme

    10.12.2025

  • Systematic henter topprofil fra Forsvaret

    10.12.2025

  • Parkers seneste termiske gap filler er ultrablød

    10.12.2025

  • TDK lancerer SMD-spoler til effektkredsløb

    10.12.2025

  • Med solid eksport tiltrækker OJ Electronics ingeniører med globalt udsyn

    10.12.2025

  • Nordic Semiconductor nRF7002 EBII-kort til Wi-Fi 6-forbindelser

    08.12.2025

  • IDA: Ingeniørerne fik pæne reallønsstigninger i 2025

    08.12.2025

  • MedTech Odense giver rygstød til fremtidens sundhedsteknologier

    08.12.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik