• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltPower01. 12. 2021 | Rolf Sylvester-Hvid

Danmark skal værende førende inden for Power-to-X

AktueltPower01. 12. 2021 By Rolf Sylvester-Hvid

Nye effektive teknologier til at lagre og konvertere sol- og vindenergi skal opruste den danske energisektor og styrke Danmarks konkurrenceevne inden for Power-to-X.

Den varierende elektricitetsproduktion fra sol og vind vil i fremtiden resultere i et stort behov for at opbevare og konvertere energi fleksibelt. Derfor er der brug for nye teknologier, der kan optimere udnyttelsen af sol og vind. Det er netop visionen med en ny resultatkontrakt omkring energilagring og konvertering, som Teknologisk Institut står i spidsen for. Her udgør Power-to-X en stor del af indsatsen.

– Vi vil udvikle, teste og demonstrere nye effektive komponenter inden for fire aktivitetsområder: Power-to-X, el til transport, el til varme og elektrisk og termisk lagring, siger Christian Kallesøe, centerchef på Teknologisk Institut.

Målet med indsatsen er at gøre energilagring og konverteringsteknologier mere effektive. I Danmark er vi allerede konkurrencedygtige inden for bæredygtige e-fuels og grønne kemikalier baseret på el fra solceller og vindmøller. Udvikler vi videre på Power-to-X-teknologierne, kan vi blive verdensledende inden for komponenter.

– Lige nu investerer EU og resten af verden stort i nye lagrings- og konverteringsteknologier. Det resulterer i øget konkurrence på området. Vi skal derfor bevare og udbygge Danmarks internationale førerposition som leverandør og producent af komponenter. Både for fortsat at fastholde konkurrenceevnen og for at imødekomme regeringens målsætning om 70 % CO2-reduktion allerede i 2030, fortæller Christian Kallesøe.

Teknologisk Institut vil også udvikle ydelser til test og demonstration af komponenter inden for Power-to-X. De er målrettet erhvervslivet og bliver gjort mulige gennem de test- og laboratoriefaciliteter, som instituttet råder over.

– Virksomhederne får et markedsforspring, fordi de får adgang til vores avancerede laboratoriefaciliteter inden for test og udvikling af bl.a. højtemperaturvarmepumper, termisk lagring, katalytiske processer, komponenter, batterier og elbilladere. Gennem et tæt samarbejde mellem virksomhederne og instituttet kan vi accelerere udviklingen inden for Power-to-X, siger Christian Kallesøe.

Der er mange positive effekter ved at udnytte sol og vind bedre. Erhvervsmæssige gevinster tæller fx øget beskæftigelse, eksport og konkurrenceevne inden for energi-, kemikalie- og plastindustrien. På miljøfronten kan vi reducere CO2-udledningen fra transportsektoren ved import af og fra produktionen af kemikalier og plastmaterialer markant.

– Aktiviteterne indenfor energilagring og konvertering kan resultere i en potentiel reduktion på 7,7 mio. ton CO2. Det svarer til 30 % af den nødvendige reduktion på 26 mio. ton for at opnå målsætningen om 70 % CO2-reduktion i 2030, siger Christian Kallesøe.

Teknologisk Institut forventer, at indsatsen opruster det danske energisystem ved at accelerere omstillingen af energisystemet og hurtigt etablere en række udviklings- og demonstrationsanlæg samt nye testfaciliteter inden for de fire aktivitetsområder.

– På de nye faciliteter har vi fokus på at fremstille e-fuels til transport, kemikalier til plast og medicinalindustrien, elektrificere industri- og fjernvarmesektoren og bygge testfaciliteter til termisk og elektrisk lagring. På den måde kan vi nå i mål med at udnytte den bæredygtige sol- og vindenergi i fremtidens grønne energisystem optimalt, siger Christian Kallesøe.

I indsatsen inddrager Teknologisk Institut danske virksomheder i nationale og internationale demonstrationsprojekter i EUDP, Innomissions og Horizon Europe. Power-to-X-aktiviteterne i indsatsområdet vil desuden blive tæt koordineret med aktiviteterne i den fælles GTS-PtX-indsats sammen med Force Technology, DBI og Alexandra Instituttet.

Resultatkontrakter indgås mellem de syv GTS-institutter, herunder Teknologisk Institut, og Uddannelses- og Forskningsministeriet for at styrke innovation og konkurrencekraft i dansk erhvervsliv gennem ny teknologi. GTS står for Godkendt Teknologisk Service og GTS-institutterne tilbyder en kæde af teknologiske kompetencer, der rykker grænsen for, hvad der er muligt for virksomheder i hele landet.

Kontakt: Christian Kallesøe, centerchef, Teknologisk Institut, mail: chkl@teknologisk.dk

Skrevet i: Aktuelt, Power

Seneste nyt fra redaktionen

Lettere at drive og skalere AI med nye GPU-tjenester

AktueltIoT & embeddedWireless & data17. 10. 2025

Efterspørgslen på GPU-kapacitet stiger eksplosivt, men mange virksomheder kæmper fortsat med at få teknologien på plads i driften. Derfor lancerer Lenovo nu GPU Advanced Services – en ny portefølje af avancerede GPU-tjenester, der kan øge performance på AI-arbejdsbelastninger med op til 30 procent

Danske Drone Systems fordobler kapaciteten – lovlige droner gør en forskel

AktueltTest & mål17. 10. 2025

Mens ulovlige flyvninger stjæler overskrifter, flyver Drone Systems videre med myndighedernes fulde tilladelse og fordobler nu sin kapacitet gennem opkøbet af Scandinavian Drone Solutions. Med avancerede termiske droner hjælper virksomheden fjernvarmesektoren med at spare både energi og CO₂. -

Mouser indgår aftale med Quantic Evans om global distribution af højenergi kondensatorer

Branchenyt17. 10. 2025

Mouser Electronics, Inc. annoncerer en global distributionsaftale med Quantic Evans, der er blandt industriens førende inden for højenergikondensatorer til krævende og missionskritiske applikationer. Quantic Evans' hybride kondensatorer, EVANSCAPS, forsyner markeder som aerospace, energi og

Hollands regering griber ind over forsøg på redde kinesisk fab på Nexperias bekostning

Branchenyt17. 10. 2025

Ifølge oplysninger i den hollandske avis, NRC, har den kinesiske ejer af Nexperia forsøgt at redde sin halvlederfabrik i Shanghai på Nexperias bekostning. Oplysningerne har fået den hollandske regering til at iværksætte en kriselov og overtage kontrollen over virksomheden, forlyder det i en artikel

Makkerskab i 25 år: Sammen gennem tykt og tyndt

Branchenyt17. 10. 2025

Det er ikke hver dag, man støder på et samarbejde, der har overlevet tidens tand, forandringer i branchen og markedets op- og nedture. Men sådan et partnerskab har Tina Pedersen og Jan Husen formet, først kendt som Møn Print og de seneste år som Icape – og pr 1.november kan de fejre 25 år som

Rumteknologi har skabt milliardindustri i Nordjylland

Design & udviklingTop17. 10. 2025

Rumindustrien har for alvor slået rødder i Nordjylland og er blevet en sektor, der omsætter for milliarder. De seneste to årtier er der vokset en rumklynge frem på cirka 40 virksomheder, der omsætter for 3,1 milliarder kroner og beskæftiger mere end 1.100 ansatte. De fleste af virksomhederne er

White-paper om PowiGaN-teknologi for næste generation af 800VDC AI-datacentre

Design & udviklingPower16. 10. 2025

Power Integrations beskriver nu fordelene ved virksomhedens PowiGaN™ galliumnitrid-teknologi til næste generation af AI-datacentre. Egenskaberne i 1.250V- og 1.700V PowiGaN teknologien i 800VDC-effektarkitekturer bliver forklaret i et nyt white-paper fra Power Integrations, offentliggjort i

OpenAI kan starte den næste allokering

BranchenytKomponenter & konnektorerProduktionTop15. 10. 2025

Rygterne svirrer i Siliocon Valley om OpenAI's booking af processorer hos AMD for et beløb, der overstiger en billion USD. Det er en udvikling, som hele elektronikindustrien bør holde øje med, for en ordre i den størrelse kan tippe stabiliteten på komponentmarkedet, så vi igen vil se ind i nær

Både Techmedia og mange fagfolk vil savne Marianne Dieckmann

Branchenyt15. 10. 2025

Det er med stor sorg, at vi må fortælle, at vores hjertevarme og altid positive kollega – og ven – Marianne Dieckmann (61) ikke er hos os i denne verden længere. Marianne gik for nyligt bort efter i flere år at have kæmpet mod en kræftsygdom, som hun dog hverken lod forlag eller vores mange kunder

1U modulær strømforsyning med 13 udgange leverer op til 1.500W

Power15. 10. 2025

TDK Corporation udvider ​​TDK-Lambda MU-serien med introduktionen af ​​de modulære MU6-strømforsyninger. Med ekstremt lav akustisk støj og BF-klar medicinsk isolation kan MU6 levere op til 1200 W med en indgang på 85 til 264 Vac (nedregulering under 90 Vac) og 1500 W med en 180 til 264 Vac-indgang i

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics

  • InnoFour

    What makes Xpedition Standard different from other PCB Tools?

  • GOmeasure ApS

    🔍 Se det, andre ikke kan

  • GOmeasure ApS

    🔧 Modulært design til fremtidens test

  • Microchip Technology Inc.

    SkyWire™ Technology From Microchip Makes It Easier to Align and Compare Clocks Within Nanoseconds Across Geographic Locations

  • Mouser Electronics

    Mouser Spotlights Power Management Solutions in New eBook from Analog Devices

  • InnoFour

    Polarion Boosts CRA Compliance Capabilities

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics and igus Announce Global Distribution Agreement for Cost-Effective Robotic Automation Products

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Unveils First 3 nm PCIe® Gen 6 Switch to Power Modern AI Infrastructure

  • InnoFour

    The power of automation: Using Capital Essentials to achieve rapid wire harness design

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Lettere at drive og skalere AI med nye GPU-tjenester

    17.10.2025

  • Danske Drone Systems fordobler kapaciteten – lovlige droner gør en forskel

    17.10.2025

  • Mouser indgår aftale med Quantic Evans om global distribution af højenergi kondensatorer

    17.10.2025

  • Hollands regering griber ind over forsøg på redde kinesisk fab på Nexperias bekostning

    17.10.2025

  • Makkerskab i 25 år: Sammen gennem tykt og tyndt

    17.10.2025

  • Rumteknologi har skabt milliardindustri i Nordjylland

    17.10.2025

  • White-paper om PowiGaN-teknologi for næste generation af 800VDC AI-datacentre

    16.10.2025

  • OpenAI kan starte den næste allokering

    15.10.2025

  • Både Techmedia og mange fagfolk vil savne Marianne Dieckmann

    15.10.2025

  • 1U modulær strømforsyning med 13 udgange leverer op til 1.500W

    15.10.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik