• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udviklingPower19. 05. 2025 | Rolf Sylvester-Hvid

Danmark og EU kan udfordre USA’s og Kinas dominans på batterimarkedet med genanvendelse og innovation

Design & udviklingPower19. 05. 2025 By Rolf Sylvester-Hvid

I en ny rapport fremhæver Teknologisk Institut tre veje, der kan styrke Danmarks position inden for batterier og cirkulær økonomi. Vi skal satse på genanvendelse, nichemarkeder og politisk handling for at styrke forsyningssikkerhed og konkurrenceevne.

Genanvendelse, nichemarkeder og politisk handling kan styrke forsyningssikkerhed og konkurrenceevne inden for batterier. Foto: Teknologisk Institut

Efterspørgslen på genopladelige batterier stiger voldsomt i takt med den grønne omstilling. Batterierne spiller en afgørende rolle for, at samfundet kan lykkes med at elektrificere transportsektoren og den tunge industri, hvor det er nødvendigt at kunne lagre vedvarende energi fra solceller og vindmøller.

Kina og USA dominerer batterimarkedet, men Danmark og Europa har stadig stærke kort på hånden. Det fremhæver Teknologisk Institut i rapporten “Batterier i cirkulær økonomi”. Rapporten er en del af serien Teknologisk Udsyn.

– I rapporten kortlægger vi markedet og peger på konkrete løsninger. Der er flere veje fremad til at øge Danmarks bidrag til en cirkulær batteriøkonomi, styrke forsyningssikkerheden og skabe nye vækstmuligheder for danske virksomheder, siger Mikkel Agerbæk, direktør på Teknologisk Institut.

Hurtig handling for at bryde afhængigheden

Kina producerer i dag tre fjerdedele af alle litium-ion-batterier, mens USA med sin “Inflation Reduction Act” styrker sin industrielle position inden for området. Europa og Danmark har til gengæld mulighed for at etablere sig som frontløbere inden for genanvendelse og nichemarkeder for skræddersyede batteriløsninger. Men det kræver hurtig handling.

Rapporten identificerer tre centrale indsatsområder, der kan bidrage til Europas konkurrenceevne og forsyningssikkerhed:
– Øget genanvendelse: EU skal satse på at genanvende battericeller og råstoffer som fx litium og kobolt for at reducere afhængigheden af import fra Kina.
– Nicheproduktion: Danmark og Europa kan fokusere på udvikling af skræddersyede batteriløsninger til nichemarkeder frem for masseproduktion.
– Politisk handling: En samlet indsats med klare reguleringer og investeringer i batteriteknologi og genanvendelse er nødvendig for at styrke forsyningssikkerheden.

Genanvendelse: En afgørende brik i EU’s strategi

En central konklusion i rapporten er, at den europæiske batteristrategi bør fokusere på at genanvende råstoffer. I dag genanvendes kun en lille del af de udtjente batterier i Danmark og EU. Det står i skarp kontrast til Kinas dominans, hvor landet ikke blot sidder på udvinding og raffinering af råstoffer til batterier, men også på genanvendelse og produktion af batterikomponenter.

– Ved at genanvende råstoffer kan vi både styrke forsyningssikkerheden og reducere CO2-aftrykket. Vi skal investere i moderne genanvendelsesanlæg og udvikle teknologi, der gør det muligt at udvinde råstoffer som litium, kobolt og nikkel fra udtjente batterier. Det er en nødvendighed, hvis Europa skal opnå en cirkulær batteriøkonomi, forklarer Mikkel Agerbæk.

Nichemarkeder som dansk styrkeposition

Mens masseproduktion af batterier er domineret af Kina, har Danmark og EU en unik mulighed for at fokusere på nichemarkeder og skræddersyede løsninger. Rapporten fremhæver, at Danmark kan spille en vigtig rolle i den globale værdikæde for batterier ved at fokusere på forskning og innovation. Samtidig skal Danmark udnytte sin ekspertise inden for cirkulær økonomi og sikre, at flere batterier bliver genanvendt lokalt.

– Danmark kan ikke konkurrere med Kina på volumen, men vi kan udvikle højteknologiske løsninger, der skaber værdi i nichemarkeder. Vi har stærke forskningsmiljøer og innovative virksomheder, der kan drive udviklingen, siger Mikkel Agerbæk.

Øget forsyningssikkerhed og konkurrenceevne med nye EU-regler

Rapporten understreger, at EU’s nye batteriforordning, som bl.a. fokuserer på genanvendelse og batteriproduktion, er et vigtigt første skridt til at sikre Europas konkurrenceevne og fremtidige forsyningssikkerhed. Med den nye batteriforordning følger også udvidet producentansvar. Det stiller nye krav til design, produktion, genbrug og genanvendelse af batterier. Producenter og importører bliver også ansvarlige for hele batteriets livscyklus.

– De nye regler om batteriskifte og genbrug stiller store krav til virksomhederne, som skal gentænke både deres produktion og forsyningskæde. Vores eksperter dækker hele værdikæden inden for batterier, og vi står klar til at rådgive industrien, siger Mikkel Agerbæk.

Skrevet i: Design & udvikling, Power

Seneste nyt fra redaktionen

DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda

AktueltBranchenytDesign & udvikling17. 04. 2026

Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), glæder sig over at kunstig intelligens er kommet på dagsordenen i de i igangværende regeringsforhandlinger. Det er sket i dag på et temamøde om AI på Marienborg. - Det er rigtig godt at AI nu kommer på den politiske agenda. Det er der

Flere grønne teknologier skal vokse fra universitet til marked

AktueltDesign & udviklingPower17. 04. 2026

Mere forskning skal fra laboratoriet ud i samfundet og drive den grønne omstilling inden for grønne brændstoffer, CO₂-reduktion og materialeinnovation. Og det skal gå hurtigere, så Danmarks konkurrenceevne og robusthed styrkes. Det er ambitionen bag en ny bevilling på 80 mio. kr. fra Villum

Teknologisk Institut: Saltomortaler er ikke nok for valg af humanoider

Design & udviklingProduktionTop17. 04. 2026

De ligner os mere og mere og bliver på sigt industriens nye assistenter. Men først skal fire centrale udfordringer løses, før humanoide robotter er klar til virkeligheden i danske virksomheder. Humanoide robotter er ikke længere kun noget, man ser i science fiction. Udviklingen går så hurtigt,

Et mere komplekst elnet kræver mere præcise målinger

PowerTest & mål17. 04. 2026

I årtier var elnettet bygget op omkring et forholdsvis simpelt princip: Store kraftværker producerede strøm, og forbrugerne aftog den længere ude i nettet. Men det billede er under forandring. Solcelleparker, batterianlæg, mindre vindmøller og på sigt også elbiler, der kan levere strøm tilbage til

Næste generations MIL-HD2 konnektorserie fra Amphenol efter SOSA™/VITA 91-standarden

Komponenter & konnektorer17. 04. 2026

Den nye generation af Amphenols MIL-HD2 konnektorserie efter SOSA-standarden kan nu leveres af Powell Electronics, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenttyper til hi-rel applikationer til forsvars-, aerospace- og industriformål. De nye konnektorer er udviklet til af opfylde selv

Koda: Godt årsresultat, men voksende pres fra AI

Branchenyt17. 04. 2026

Den danske rettighedsorganisation Koda, der repræsenterer sangskrivere, komponister og musikforlag, sluttede året med en samlet omsætning på over 1,4 milliarder kroner. Heraf vil knap 1,3 milliarder kroner blive fordelt blandt rettighedshaverne i Danmark og udlandet, hvis musik danner grundlaget for

Stribevis af kendte content creators gæster Gamebox Festival i Messecenter Herning

Events17. 04. 2026

Når Gamebox Festival lige straks samler landets gaming-interesserede for femte gang, bliver det med et rigt sceneprogram, der traditionen tro udspiller sig på Main Stage. TrierGaming, ComKean og Judex & Shadys hører til de mange, der kan opleves på scenen, og det samme gælder Morten Münster, som

Husk: Printseminar hos Circle Consult og Icape

Design & udviklingEventsTest & mål15. 04. 2026

ICape og Circle Consult inviterer igen i år til PCB-seminar om PCB-design og udvikling. I år deltager Altoo og Keysight og fortæller om USB compliance-målinger og om, hvad der rører sig inden for måleudstyr. PCB seminar – få styr på printet med fokus på USB Compliance, HDI stackup, samt high

Fibox udnævner ny CEO til kabinet- og kapslingsafdeling

AktueltBranchenyt15. 04. 2026

Den finsk-ejede producent af kabinet- og beskyttelsesløsninger melder om en omsætning på over 110 millioner euro sidste år og opererer nu i mere end 20 lande i Europa, Nordamerika og Asien. Virksomheden går ind i sin næste internationale vækstfase, mens investeringerne i industriel elektrificering

TCS og ABB indgår strategisk samarbejdsaftale om IT, AI og ingeniørløsninger

BranchenytDesign & udviklingWireless & data15. 04. 2026

Tata Consultancy Services, en global førende virksomhed inden for IT-tjenester, rådgivning og forretningsløsninger med hovedsæde i Indien, har netop indgået en samarbejdsaftale (Memorandum of Understanding, MoU) med ABB. Aftalen skal styrke de to virksomheders strategiske samarbejde inden for

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    RECOM RACPRO1-S industrial power supplies – small size, huge possibilities

  • Elektronikmessen

    Mød Bolls ApS på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    Seamless Digital Continuity: Xpedition EDM and Teamcenter Integration

  • EKTOS A/S

    EKTOS Expands Electronics Engineering Capacity with New Development Office in Lviv

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics and StarTech Announce Global Distribution Agreement to Deliver IT Connectivity Solutions

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    New SPB-A series switching power supplies from Autonics

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Explores How Artificial Intelligence Shapes Everyday Technologies and Experiences

  • Elektronikmessen

    Oplev TLT Electronics på Elektronikmessen 2026

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands dsPIC33A DSC Family for High-Density AI Data Center Power, Complex Motor Control and Intelligent Sensing

  • ACTEC A/S

    ACTEC tager energien med til Sverige

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda

    17.04.2026

  • Flere grønne teknologier skal vokse fra universitet til marked

    17.04.2026

  • Teknologisk Institut: Saltomortaler er ikke nok for valg af humanoider

    17.04.2026

  • Et mere komplekst elnet kræver mere præcise målinger

    17.04.2026

  • Næste generations MIL-HD2 konnektorserie fra Amphenol efter SOSA™/VITA 91-standarden

    17.04.2026

  • Koda: Godt årsresultat, men voksende pres fra AI

    17.04.2026

  • Stribevis af kendte content creators gæster Gamebox Festival i Messecenter Herning

    17.04.2026

  • Husk: Printseminar hos Circle Consult og Icape

    15.04.2026

  • Fibox udnævner ny CEO til kabinet- og kapslingsafdeling

    15.04.2026

  • TCS og ABB indgår strategisk samarbejdsaftale om IT, AI og ingeniørløsninger

    15.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik