• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltWireless & data13. 08. 2025 | Rolf Sylvester-Hvid

Cybertrussel går under radaren: Danske virksomheder kan blive ramt uden at opdage det

AktueltWireless & data13. 08. 2025 By Rolf Sylvester-Hvid

– Slow drip-angreb kræver ikke store botnets som traditionelle DDoS-angreb, og det gør det til en attraktiv angrebsmetode for mindre ressourcestærke aktører, siger TDC Erhvervs sikkerhedschef, Claus Westergaard Kraft

TDC Erhverv, der sidder med ansvaret for den digitale trafik for over halvdelen af Danmarks virksomheder, udgiver Sikkerhedsrapport for andet kvartal af 2025. Rapporten undersøger, hvilke typer af cybertrusler der har påvirket kunderne, og tegner et billede af det aktuelle trusselsbillede.

Q2-rapporten dykker ned i såkaldte slow drip-angreb (low and slow attacks). Modsat traditionelle DDoS-angreb, er slow drip-metoden en mere tålmodig og snedig form for angreb, hvor der anvendes en lav mængde trafik, men over en længere periode og med præcis timing, for gradvist at udmatte serverressourcer (fx forbindelser, hukommelse eller processorkraft). Overvågningsværktøjer holder typisk øje med store trafikmængder og derfor går disse angreb under radaren, men kan over tid få enorme konsekvenser for virksomheder og offentlige tjenester. Selvom denne angrebsform ikke er dækket af alle standardløsninger på markedet, tilbyder TDC Erhverv målrettede løsninger til kunder, der ønsker at beskytte sig mod slow drip-angreb:

– Slow drip-angreb kræver ikke store botnets som traditionelle DDoS-angreb, og det gør det til en attraktiv angrebsmetode for mindre ressourcestærke aktører. Selvom angrebene ikke forårsager komplet nedlukning af services, kan de på længere sigt påvirke virksomheder og offentlige tjenesters drift og systemer, siger Claus Westergaard Kraft, Direktør for Cybersikkerhed og Cloud hos TDC Erhverv og medlem af regeringens Cybersikkerhedsråd, og fortsætter:

– Mange virksomheder fokuserer primært på at beskytte sig mod traditionelle DDoS-angreb, men det er mindst lige så vigtigt at være opmærksom på disse subtile angreb som på de store angrebsbølger. Når vi deler indsigter som disse, er det både for at skabe bevidsthed om nye trusler og for at hjælpe virksomheder med at prioritere deres sikkerhedstiltag. Det gælder både i forhold til vores standardløsninger og de mere avancerede sikkerhedspakker.

I sikkerhedsrapporten opfordres der kraftigt til, at de danske virksomheder får gennemgået deres sikkerhedsarkitektur og sikrer sig en beskyttelse, der også dækker applikationslaget og har en dybere trafikinspektion.

Phishing-angreb stiger og farlig malware spreder sig via falske topresultater på Google

Sikkerhedsrapporten for Q2 viser, at TDC Erhverv Internetfilter har blokeret 5.518.017 forsøg på at tilgå ondsindede domæner. En stigning på over en halv mio. siden sidste kvartal. 2.349.314 af blokeringerne skete på kablede netværksforbindelser mens 3.168.703 skete på mobile forbindelser. De seneste tre måneder er phishing-angreb også steget fra 13,4% i Q1 til 24,5% i Q2:

– Phishing er steget markant i seneste kvartal, og forbliver en top 3 netværkstrussel. Foråret er et tidspunkt, hvor mange danskere er på udkig efter gode tilbud på flybilletter, hoteller og oplevelser til sommerferien – og de køb foretages på arbejdscomputeren eller telefonen, og det kan skyldes den stigning i blokeringer, vi ser. Aktører forsøger at udnytte dette til at manipulere danskerne med phishing-angreb og ondsindede domæner, der lokker dem til at dele personlige oplysninger, siger Claus Westergaard Kraft.

Blokeringerne, som TDC Erhverv har foretaget og beskyttet sine kunder imod den seneste tid, fordeler sig således:

• Malware (66,3%) – dækker over skadelig software designet til at skade enheder og systemer. I Q2 har TDC Erhverv sikkerhedsteam bidt særlig mærke i GootLoader, en avanceret malware, der via social engineering og Seach Engine Optimization (SEO)-manipulation får inficerede sider til at ligge højt, når brugere søger på fx Google efter juridiske dokumenter. Herved får de cyberkriminelle fjernadgang til virksomhedsnetværk og malwaren er svær at opdage og stoppe, når først den er aktiveret.

TDC Erhverv har blokeret 15.076 besøg på hjemmesider associeret med denne form for malwarekampagne og beskyttet mere end 1.000 kunder på tværs af brancher mod disse angreb. Denne malwaretype kan der læses meget mere om i rapporten.

• Phishing (24,5%) – hvor falske e-mails, beskeder eller websites fra tilsyneladende troværdige kilder forsøger at lokke brugere til at oplyse adgangskoder, kreditkortnumre eller personlig info ud af brugere.

• Command & Control (5,95%) – er en type cyberangreb, der vil styre og kontrollere de devices, der er inficeret med malware eller ondsindet software.

Download og læs den fulde rapport her.

Skrevet i: Aktuelt, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda

AktueltBranchenytDesign & udvikling17. 04. 2026

Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), glæder sig over at kunstig intelligens er kommet på dagsordenen i de i igangværende regeringsforhandlinger. Det er sket i dag på et temamøde om AI på Marienborg. - Det er rigtig godt at AI nu kommer på den politiske agenda. Det er der

Flere grønne teknologier skal vokse fra universitet til marked

AktueltDesign & udviklingPower17. 04. 2026

Mere forskning skal fra laboratoriet ud i samfundet og drive den grønne omstilling inden for grønne brændstoffer, CO₂-reduktion og materialeinnovation. Og det skal gå hurtigere, så Danmarks konkurrenceevne og robusthed styrkes. Det er ambitionen bag en ny bevilling på 80 mio. kr. fra Villum

Teknologisk Institut: Saltomortaler er ikke nok for valg af humanoider

Design & udviklingProduktionTop17. 04. 2026

De ligner os mere og mere og bliver på sigt industriens nye assistenter. Men først skal fire centrale udfordringer løses, før humanoide robotter er klar til virkeligheden i danske virksomheder. Humanoide robotter er ikke længere kun noget, man ser i science fiction. Udviklingen går så hurtigt,

Et mere komplekst elnet kræver mere præcise målinger

PowerTest & mål17. 04. 2026

I årtier var elnettet bygget op omkring et forholdsvis simpelt princip: Store kraftværker producerede strøm, og forbrugerne aftog den længere ude i nettet. Men det billede er under forandring. Solcelleparker, batterianlæg, mindre vindmøller og på sigt også elbiler, der kan levere strøm tilbage til

Næste generations MIL-HD2 konnektorserie fra Amphenol efter SOSA™/VITA 91-standarden

Komponenter & konnektorer17. 04. 2026

Den nye generation af Amphenols MIL-HD2 konnektorserie efter SOSA-standarden kan nu leveres af Powell Electronics, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenttyper til hi-rel applikationer til forsvars-, aerospace- og industriformål. De nye konnektorer er udviklet til af opfylde selv

Koda: Godt årsresultat, men voksende pres fra AI

Branchenyt17. 04. 2026

Den danske rettighedsorganisation Koda, der repræsenterer sangskrivere, komponister og musikforlag, sluttede året med en samlet omsætning på over 1,4 milliarder kroner. Heraf vil knap 1,3 milliarder kroner blive fordelt blandt rettighedshaverne i Danmark og udlandet, hvis musik danner grundlaget for

Stribevis af kendte content creators gæster Gamebox Festival i Messecenter Herning

Events17. 04. 2026

Når Gamebox Festival lige straks samler landets gaming-interesserede for femte gang, bliver det med et rigt sceneprogram, der traditionen tro udspiller sig på Main Stage. TrierGaming, ComKean og Judex & Shadys hører til de mange, der kan opleves på scenen, og det samme gælder Morten Münster, som

Husk: Printseminar hos Circle Consult og Icape

Design & udviklingEventsTest & mål15. 04. 2026

ICape og Circle Consult inviterer igen i år til PCB-seminar om PCB-design og udvikling. I år deltager Altoo og Keysight og fortæller om USB compliance-målinger og om, hvad der rører sig inden for måleudstyr. PCB seminar – få styr på printet med fokus på USB Compliance, HDI stackup, samt high

Fibox udnævner ny CEO til kabinet- og kapslingsafdeling

AktueltBranchenyt15. 04. 2026

Den finsk-ejede producent af kabinet- og beskyttelsesløsninger melder om en omsætning på over 110 millioner euro sidste år og opererer nu i mere end 20 lande i Europa, Nordamerika og Asien. Virksomheden går ind i sin næste internationale vækstfase, mens investeringerne i industriel elektrificering

TCS og ABB indgår strategisk samarbejdsaftale om IT, AI og ingeniørløsninger

BranchenytDesign & udviklingWireless & data15. 04. 2026

Tata Consultancy Services, en global førende virksomhed inden for IT-tjenester, rådgivning og forretningsløsninger med hovedsæde i Indien, har netop indgået en samarbejdsaftale (Memorandum of Understanding, MoU) med ABB. Aftalen skal styrke de to virksomheders strategiske samarbejde inden for

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    RECOM RACPRO1-S industrial power supplies – small size, huge possibilities

  • Elektronikmessen

    Mød Bolls ApS på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    Seamless Digital Continuity: Xpedition EDM and Teamcenter Integration

  • EKTOS A/S

    EKTOS Expands Electronics Engineering Capacity with New Development Office in Lviv

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics and StarTech Announce Global Distribution Agreement to Deliver IT Connectivity Solutions

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    New SPB-A series switching power supplies from Autonics

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Explores How Artificial Intelligence Shapes Everyday Technologies and Experiences

  • Elektronikmessen

    Oplev TLT Electronics på Elektronikmessen 2026

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands dsPIC33A DSC Family for High-Density AI Data Center Power, Complex Motor Control and Intelligent Sensing

  • ACTEC A/S

    ACTEC tager energien med til Sverige

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda

    17.04.2026

  • Flere grønne teknologier skal vokse fra universitet til marked

    17.04.2026

  • Teknologisk Institut: Saltomortaler er ikke nok for valg af humanoider

    17.04.2026

  • Et mere komplekst elnet kræver mere præcise målinger

    17.04.2026

  • Næste generations MIL-HD2 konnektorserie fra Amphenol efter SOSA™/VITA 91-standarden

    17.04.2026

  • Koda: Godt årsresultat, men voksende pres fra AI

    17.04.2026

  • Stribevis af kendte content creators gæster Gamebox Festival i Messecenter Herning

    17.04.2026

  • Husk: Printseminar hos Circle Consult og Icape

    15.04.2026

  • Fibox udnævner ny CEO til kabinet- og kapslingsafdeling

    15.04.2026

  • TCS og ABB indgår strategisk samarbejdsaftale om IT, AI og ingeniørløsninger

    15.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik