• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udviklingPower13. 11. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Copenhagen Atomics er blevet voksen på rekordtid

AktueltDesign & udviklingPower13. 11. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Dansk mikro A-kraftværker bliver snart en realitet
Fra fire iværksættere til 75 ansatte på kun fire år: Copenhagen Atomics er vokset med hjælp fra Alfa Laval Innovation house

Copenhagen Atomics er blevet voksen både hurtigere og nemmere med hjælp fra Alfa Laval Innovation House. Sådan lyder vurderingen fra Thomas Steenberg, medstifter af Copenhagen Atomics, som netop er flyttet ud af iværksætterhuset i Søborg og ind i deres egen 11.000 kvadratmeter store fabrik i Tårnby, hvor de fortsætter arbejdet med at udvikle deres avancerede thorium-smeltesalt-reaktor. Virksomheden er desuden vokset fra fire mand på deltid til over 75 ansatte i dag.

– Tiden hos Alfa Laval Innovation House har helt klart accelereret udviklingen af Copenhagen Atomics, både som virksomhed og i forhold til arbejdet med at udvikle vores reaktor. Noget, der måske ville have taget os syv eller otte år at udvikle, har vi kunnet gøre på fire-fem år, blandt andet fordi vi har kunnet trække på Alfa Lavals kompetencer, komponenter og infrastruktur, forklarer Thomas Steenberg.

Copenhagen Atomics bruger blandt andet Alfa Lavals pladevarmeveksler som en nøglekomponent i deres reaktor. Det har været medvirkende til, at udviklingen af reaktoren er gået endnu hurtigere end forventet, og det har haft stor betydning for, at Copenhagen Atomics i dag har to prototyper af reaktoren.

Timingen for det første møde mellem Alfa Laval og Copenhagen Atomics tilbage i 2018 var desuden helt oplagt, fordi Alfa Laval på daværende tidspunkt lige havde investeret i en amerikansk startup, som arbejdede med saltsmelter. Netop saltsmelter er kernen i Copenhagen Atomics’ teknologi, som omdanner grundstoffet thorium til energi – en form for avanceret atomkraft.

– Atomenergi er en velkendt branche for os, men det er også en branche i hastig udvikling, og vi lærer allerbedst om de nye generationer ved at være en aktiv part i udviklingen og forstå, hvilke behov branchen har. Derfor har Copenhagen Atomics helt fra starten været en oplagt startup for Alfa Laval Innovation House, hvor de kan trække på vores viden, løsninger og erfaringer, og hvor vi samtidig får mulighed for at opdage og udvikle nye måder at levere løsninger på, siger Henrik Jarl Røssel, Head of Alfa Laval Innovation House.

Selv om Copenhagen Atomics er flyttet i egne lokaler i Tårnby, er linjen til Alfa Laval stadig varm. Begge virksomheder er blandt andet en del af et storstilet projekt i Indonesien, hvor de sammen med Topsoe og Aalborg CSP skal bygge et stort anlæg til ammoniakproduktion, som primært bruges i kunstgødning. Det er ambitionen, at anlægget skal kunne sikre fødevarer til 45 millioner mennesker.

– Copenhagen Atomics har gennemgået en ret markant udvikling i løbet af de fire år i Alfa Laval Innovation House, og vi er nu nået til et sted, hvor vi rent fysisk har brug for mere plads – både til medarbejdere og til at bygge en fabrikslinje til mekanisk produktion. Vores næste store milepæl er i 2025, hvor vi forhåbentlig er klar til at teste vores reaktor, siger Aslak Stubsgaard, medstifter og CTO ved Copenhagen Atomics.

Hos Alfa Laval Innovation House fortsætter udviklingen også, blandt andet med en opdatering af industrikoncernens strategi for innovation.

– Alle startups i Alfa Laval Innovation House har på den ene eller den anden måde en forbindelse til Alfa Lavals forretningsområder. Iværksætterne holder til hos os i en afgrænset periode og bruger det som en trædesten til at udvikle deres virksomhed. Der er et enormt potentiale for fortsat samarbejde og partnerskaber mellem Alfa Laval og iværksættervirksomhederne – ikke mindst i forhold til teknologi- og produktudvikling, siger Henrik Jarl Røssel.

Kort om Alfa Laval Innovation House:

Alfa Laval Innovation House blev indviet i september 2019, hvor otte iværksættervirksomheder var en del af det 1.000 kvadratmeter store hus fra starten. Blot ét år senere, i efteråret 2020, udvidede Alfa Laval konceptet med etableringen af Innovation Factory, som består af 3.000 kvadratmeter fordelt på både kontor, fælles laboratorie og flere maskinområder. Det er blandt andet tidligere produktionslokaler, der danner rammen om væksthuskonceptet.

Formålet med både Innovation House og Innovation Factory er at understøtte iværksættervirksomheder, som først og fremmest beskæftiger sig med løsninger, der kan relateres til Alfa Lavals aktiviteter inden for varmeoverførsel, separation og væskehåndtering samt de overordnede temaer digitalisering og bæredygtighed.

Læs mere om Alfa Laval Innovation House her: https://www.alfalaval.dk/info/denmark/innovation-house/

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling, Power

Seneste nyt fra redaktionen

NKT Photonics A/S skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S

Branchenyt29. 06. 2026

NKT Photonics A/S er pr. 25. juni 2026 blevet til Lasers & Fibers Business Unit i Hamamatsu Photonics Group og skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S. Navneændringen markerer begyndelsen på et nyt kapitel efter Hamamatsu Photonics K.K.’s opkøb af NKT Photonics i 2024. Det nye navn gør det

Lysdioder tåler høje temperaturer

Komponenter & konnektorer29. 06. 2026

Würth Elektronik udvider sin “WL-SFTW SMT Full-color TOP LED Waterclear” produktfamilie. De nye RGB-lysdioder i de respektive kapslinger, PLCC4 2121, PLCC4 3528 og PLCC6 3528 er kendetegnet ved en fremragende varmetolerance. Deres ufølsomhed over for temperaturer mellem -40°C og +100°C gør dem til

Toshiba lancerer 60 V- og 100V N-kanal effekt-MOSFETs i tre nye kapslinger

Komponenter & konnektorerPower29. 06. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH udvider sin portefølje af N-kanal effekt-MOSFETs med lanceringen er ni nye komponenter tre forskellige, små, men effektivt varmeafledende kapslinger. Det nye lineup består af tre 100 V-produkter til 48 V forsynings-rails i industrielt udstyr og seks 60 V-produkter til

Sick A/S udvider SafeRS3 portefølje

IoT & embeddedProduktion29. 06. 2026

Sick A/S' nye safeRS3 sikkerhedsradarsensorer sætter nye standarder for stationær og mobil sikring af fareområder. De muliggør præcis og pålidelig registrering af personer – selv i områder med begrænset sigtbarhed og under de mest krævende industrielle forhold. Med certificeret sikkerhed, et

Dansk software skal binde 12 NATO-nationers styrker sammen

AktueltWireless & data29. 06. 2026

Når 1 German-Netherlands Corps (1GNC) fremover skal koordinere arbejdet mellem sine 12 deltagende nationer, så bliver det klaret med software fra den danske softwarevirksomhed, Systematic. Korpset har hovedkvarter i Münster og kan med kort varsel lede operationer med op til 60.000 soldater på

Fra vision til virkelighed: Power-to-X har fundet et nyt ståsted

AktueltDesign & udviklingPowerProduktion29. 06. 2026

For få år siden var Power-to-X præget af store visioner, høje forventninger og efterfølgende skuffelser. I dag ser billedet anderledes ud. Ny lovgivning, milliardinvesteringer og et sammentømret europæisk marked betyder, at teknologien har bevæget sig fra fremtidsvision til strategisk nødvendighed.

Mon fornuften vender tilbage efter sommerferien?

BranchenytTop29. 06. 2026

Dette nyhedsbrev er det sidste før sommerferien. Vi holder lukket hele juli måned og vender først tilbage 3. august. Vi har op til flere ferieperioder raset lidt mod tåbelighederne i såvel det danske som det globale samfund, men begynder vi mon så småt at vejre lidt bedre luft derude - på flere

STMicroelectronics lancerer kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR-modul

IoT & embedded25. 06. 2026

STMicroelectronics lancerer VL53L9, et kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR alt-i-et-modul, der sætter en ny standard inden for højopløsningsregistrering. VL53L9 kombinerer avancerede funktioner i en kompakt og omkostningseffektiv pakke, der leverer AI-klare outputdata til

Automatisk docking – slidstærk, sømløs, skræddersyet

Komponenter & konnektorer25. 06. 2026

Automatisk docking er i stadig stigende grad et krav i automatiserede processer. Alle anvendelser har det til fælles, at de kræver en holdbar løsning, der kan tilpasses individuelt til de aktuelle systemkrav. Det gælder, hvad enten det er som industriel applikation, et robust hybridinterface, en

Professor Ander Møller modtager ERC-sponsorat på 2,5 millioner euro til cyberforskning

BranchenytDesign & udviklingWireless & data25. 06. 2026

Professor Anders Møller fra Institut for Datalogi ved Aarhus Universitet modtager ERC Advanced Grant Søren Kjeldgaard Projektet skal udvikle nye metoder til at identificere sikkerhedsproblemer i software, før de når ud til virksomheder, myndigheder og almindelige brugere. – Moderne software

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Now Shipping Infineon Technologies KITPSE84AITOBO1 PSOC Edge E84 AI Evaluation Kit for AI and ML Applications

  • Microchip Technology Inc.

    Plug-and-Play 90W PoE Solution Streamlines Industrial IoT Deployments

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics New Product Insider: Over 5,000 New Parts Added in Second Quarter of 2026

  • Mouser Electronics

    New Mouser and onsemi eBook Examines the Power and Sensing Technologies Enabling the Next Generation of AI Systems

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Advances Neural Network Implementation with VectorBlox™ 3.0 Accelerator SDK

  • HIN A/S

    Når fejl ikke er en mulighed – mød Kyzen rensemidler på DALO Industry Days

  • InnoFour

    Next-generation Electronic Systems Design

  • Mouser Electronics

    Mouser Recognised for Excellence in Distribution by More than 25 Manufacturers of Electronic Components

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Honoured with Top Global Distributor, Growth Awards from HARTING for Second Consecutive Year

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands Developer Access with Free MPLAB® XC Compilers and MPLAB Machine Learning Development Suite

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • NKT Photonics A/S skifter navn til Hamamatsu Photonics A/S

    29.06.2026

  • Lysdioder tåler høje temperaturer

    29.06.2026

  • Toshiba lancerer 60 V- og 100V N-kanal effekt-MOSFETs i tre nye kapslinger

    29.06.2026

  • Sick A/S udvider SafeRS3 portefølje

    29.06.2026

  • Dansk software skal binde 12 NATO-nationers styrker sammen

    29.06.2026

  • Fra vision til virkelighed: Power-to-X har fundet et nyt ståsted

    29.06.2026

  • Mon fornuften vender tilbage efter sommerferien?

    29.06.2026

  • STMicroelectronics lancerer kompakt direkte Time-of-Flight 3D LiDAR-modul

    25.06.2026

  • Automatisk docking – slidstærk, sømløs, skræddersyet

    25.06.2026

  • Professor Ander Møller modtager ERC-sponsorat på 2,5 millioner euro til cyberforskning

    25.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}