• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udviklingPower15. 09. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

Bornholm og DTU bliver international hub for grønne teknologier

AktueltDesign & udviklingPower15. 09. 2022 By Rolf Sylvester-Hvid

Nyt partnerskab skal være med til at drive udviklingen af de teknologier, der skal bruges til at omstille energisystemet i Østersøen og globalt til grøn energi. Bag partnerskabet står en række private, statslige og kommunale aktører samt DTU, der går sammen for at etablere den erhvervsdrivende fond Baltic Energy Island på Bornholm.

Behovet for viden om og udvikling af vores energisystem er stort. Østersøen med Bornholm i centrum har et enormt potentiale for havvind, der kan nyttiggøres gennem etablering af energiøer. Det afspejles i det energitopmøde, der afholdes på Bornholm den 30. august, hvor statsledere fra landene omkring Østersøen diskuterer, hvordan man kan sikre uafhængighed af russisk energi og sætte turbo på den grønne omstilling.

– Adgangen til energi fra vindmøller og testfacilliter, hvor forskere, virksomheder og myndigheder kan mødes, er afgørende for omstillingen til grøn energi. Det er baggrunden for at vi og en række parter er gået sammen i Baltic Energy Island. Med fonden, som den koordinerende organisation, bliver Bornholm en international førende innovationshub inden for udvikling af grønne teknologier og energiøer, siger DTU-professor Jacob Østergaard.

Han peger på, at når der lige nu etableres energiøer, er det både for at understøtte forsyningssikkerheden og sikre omstillingen til bæredygtige energiformer. Bornholm bliver det første sted i verden, hvor der etableres en energiø i stor skala. Det sker i 2030 med en vindfarmskapacitet på 3 GW. Også en energiø i Nordsøen er under planlægning. Ambitionen er, at de to energiøer skal levere vindmøllestrøm til elbiler, varmepumper, husstande og virksomheder, ligesom man på sigt kan lagre og omdanne strømmen til brint og andre brændstoffer, som kan bruges i bl.a. fly, skibe og lastbiler ved at koble batterier og Power-to-X-teknologier til energiøerne.

Bag Baltic Energy Island står partnerne DTU, Ørsted, Siemens Gamesa, Energinet, Bornholms Regionskommune, Bornholms Energi & Forsyning og Rønne Havn, og der er i relation til fonden etableret et nationalt partnerskab med deltagelse af en stribe myndigheder under ledelse af Erhvervsministeriet.

I regi af Baltic Energy Island vil partnerne arbejde inden for flere hovedområder: Udvikling af Bornholm som Østersøens centrum for havvind, udvikling af Bornholm som Østersøens grønne transporthub og anvendelse af Bornholm som testø for grøn energi. Som led i dette vil partnerne etablere mulighed for test og udvikling af teknologier til energiøer og Power-to-X samt uddannelse af ingeniører, så de bliver en del af den grønne omstilling – ligesom partnerskabet vil hjælpe andre regioner og lande med transformationen af deres energisystem og samfund.

Desuden etableres et vækst- og innovationshus i Rønne Elværk, hvor læring fra test og udvikling anvendes i et samarbejde mellem studerende, forskere og erhvervsliv med henblik på at skabe innovative og grønne forretningsmodeller. Her arbejder DTU bl.a. med at etablere et videns- og læringsmiljø – et såkaldt Residential College, hvor studerende og forskere kan opholde sig og arbejde med det bornholmske energisystem, mens de følger kurser, der er koblet til det omkringliggende erhvervsliv, er i praktik eller skriver projekt eller speciale i samarbejde med lokale virksomheder.

Baltic Energy Island passer godt ind i DTU’s strategi, der handler om at uddanne flere ingeniører, der kan udvikle bæredygtige løsninger til at reducere klimapåvirkninger og sikre en balanceret ressourceudnyttelse. Tiltaget understreger samtidig DTU’s ambition om at være til stede i hele Danmark.

– Vi har en enestående mulighed for at udvikle teknologier til fremtidens energisystem. Det kræver, at vi gør det sammen. Vi skal arbejde på tværs af sektorer, forskningsinstitutioner og landegrænser og Baltic Energy Island bliver en stærk platform for det arbejde, siger DTU’s rektor Anders Bjarklev.

DTU har allerede flere projekter med afsæt på Bornholm, som bl.a. den eksperimentelle platform PowerLabDK, der er en samling af eksperimentelle faciliteter for el og energi, hvor laboratorier på DTU er koblet med det bornholmske energisystem. Her kan forskere overvåge og opsamle data fra produktion, distribution og forbrug af energi på Bornholm samt styre forsøg på øen med f.eks. forsyningsnettet, batterilagring og elbiler, og dermed få værdifuld viden om, hvordan man udvikler et sammenhængende, intelligent energisystem.

Også etableringen af Bornholm som energiø og en del af et nyt offshore energisystem i Østersøen giver nye innovationsmuligheder, fortæller Jacob Østergaard:

– Bornholm som verdens første energiø med 3 GW vindenergi er interessant, fordi vi kan komme hurtigt i gang. Vi får mulighed for at teste forskellige styringsmetoder, Power-to-X og meget andet i et fleksibelt miljø, der allerede nu fungerer som et levende energilaboratorium.

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling, Power

Seneste nyt fra redaktionen

IDA: Ny undersøgelse: Sundhedsteknologier giver tryghed og aflaster pårørende

BranchenytDesign & udviklingIoT & embedded08. 05. 2026

Antallet af ældre og mennesker med kroniske sygdomme vokser. Samtidig kommer der i fremtiden til at mangle ressourcer og sundhedspersonale til at tage sig af det stigende antal patienter. Midt i denne udfordring i sundhedsvæsenet og ældreplejen sker der en hastig udvikling inden for digitale

Udstillere har store forventninger til årets Automatik-messe

AktueltEvents08. 05. 2026

Alt inden for automation, motion og drives kommer i fokus, når Automatik-messen til efteråret atter rykker ind i Brøndby Hallen og samler beslutningstagere og andre branchefolk om innovative løsninger, horisontudvidende oplæg og højaktuelle konferencer. Blandt udstillerne er forventningsglæden i

Same Sky lancerer nye mikrofon udviklings-kits

Design & udviklingKomponenter & konnektorer08. 05. 2026

Same Sky og virksomhedens Audio Group introducerer nu en familie af mikrofon udviklings-kits. Hvert kit består af fire uafhængige mikrofon udviklingskredsløb med gennempletterede (THP) I/O-terminaler for multiple testoptioner. De fire adskillelige evalueringskredsløb understøtter hver især en

TDK udvikler SensorGPT til at accelerere kunstig intelligens i edgen og fremme generativ AI

Design & udviklingIoT & embeddedWireless & data08. 05. 2026

TDK Corporation annoncerer betydelige fremskridt inden for sensorteknologi, der optimerer og accelererer implementeringen af ​​smarte IoT-løsninger med Sensor GPT. Teknologien bruger generativ AI, signalbehandling, statistiske metoder og simuleringer til at oprette og administrere sensordata i stor

DI vil fjerne byggetilladelse for solceller på tagene

BranchenytPower08. 05. 2026

Unødigt bureaukrati og uens kommunal praksis bremser i dag opsætningen af solceller på tage og forsinker den grønne omstilling. Derfor foreslår DI Teknik & Installation, at kravet om byggetilladelse fjernes for solcelleanlæg på bygningers tage. Selvom solceller på tage er en moden og

SDU binder jura, AI og robotteknologi sammen i nyt center

AktueltBranchenytWireless & data08. 05. 2026

Juridisk Institut ved Syddansk Universitet etablerer CLAIR – Center for Law, AI and Robotics. Centret skal bidrage med ny viden, der kan omsættes i både uddannelse, lovgivning og praksis i mødet mellem jura og teknologi. Syddansk Universitet har etableret et nyt forskningscenter på Juridisk

Odense Robotics kårer årets robotvirksomheder foran en samlet branche

Design & udviklingEventsTop08. 05. 2026

Mydefence, der har base i Nørresundby og udvikler avancerede løsninger til at detektere og neutralisere droner, modtog titlen som Årets Virksomhed. Samtidig blev Blinktroll kåret som Årets Startup for deres innovative robotløsning til skydetræning. - Vi er utrolig stolte over at modtage denne

EtherCAT løfter barren for industriel kommunikation

Events05. 05. 2026

Industrivirksomheder skal øge produktiviteten, styrke kvaliteten og samtidig leve op til nye krav om cybersikkerhed, og derfor bliver valget af kommunikationsteknologi mere strategisk. Hurtig, stabil og sikker dataudveksling er afgørende for, at robotter, transportbånd, servodrives, sensorer og

STMicroelectronics VIPerGaN 100W konvertere til energieffektive apparater

Komponenter & konnektorerPower05. 05. 2026

STMicroelectronics har introduceret to 100-watt VIPerGaN højspændingskonvertere, der giver massive energibesparelser med wide-bandgap teknologi i husholdningsapparater, bygningsautomation, smart belysning og forbrugerprodukter, herunder fjernsyn og opladere. De nye konvertere inkluderer

Ny hackergruppe til angreb på danske virksomheder: Mød ”The Gentlemen”

Wireless & data05. 05. 2026

Den fremadstormende hackergruppe "The Gentlemen" har rettet sigtekornet mod danske virksomheder. Så sent som i sidste uge hævdede gruppen at stå bag et angreb mod den danske logistikvirksomhed Jumbo Transport, og i slutningen af marts var det fitnesskæden SATS, der optrådte på gruppens lækageside.

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Mød Højstrup Industrilim på Elektronikmessen 2026

  • Phoenix Contact A/S

    De første IEC standard M17 stik

  • Microchip Technology Inc.

    Next‑Generation 100/1000BASE‑T1 Single Pair Ethernet PHYs Integrate MACsec Security, Time Sensitive Networking and Functional Safety

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    Satellite Industry Days 2026 – Munich

  • Rohde & Schwarz Danmark A/S

    RF Testing Innovations Forum: Elevate your RF Expertise

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Shipping Wide Selection of Industrial Solutions from Schneider Electric

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    Professional and compact soldering station: JBC-NASE-2C

  • Mouser Electronics

    Mouser Signs Global Distribution Deal with Transtector

  • Elektronikmessen

    Besøg Triolab Danmark på Elektronikmessen 2026

  • Mouser Electronics

    Mouser Now Shipping New Arduino Nesso N1 IoT Development Kit for Smart, Edge, and IoT Applications

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • IDA: Ny undersøgelse: Sundhedsteknologier giver tryghed og aflaster pårørende

    08.05.2026

  • Udstillere har store forventninger til årets Automatik-messe

    08.05.2026

  • Same Sky lancerer nye mikrofon udviklings-kits

    08.05.2026

  • TDK udvikler SensorGPT til at accelerere kunstig intelligens i edgen og fremme generativ AI

    08.05.2026

  • DI vil fjerne byggetilladelse for solceller på tagene

    08.05.2026

  • SDU binder jura, AI og robotteknologi sammen i nyt center

    08.05.2026

  • Odense Robotics kårer årets robotvirksomheder foran en samlet branche

    08.05.2026

  • EtherCAT løfter barren for industriel kommunikation

    05.05.2026

  • STMicroelectronics VIPerGaN 100W konvertere til energieffektive apparater

    05.05.2026

  • Ny hackergruppe til angreb på danske virksomheder: Mød ”The Gentlemen”

    05.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik