• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udviklingPower15. 09. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

Bornholm og DTU bliver international hub for grønne teknologier

AktueltDesign & udviklingPower15. 09. 2022 By Rolf Sylvester-Hvid

Nyt partnerskab skal være med til at drive udviklingen af de teknologier, der skal bruges til at omstille energisystemet i Østersøen og globalt til grøn energi. Bag partnerskabet står en række private, statslige og kommunale aktører samt DTU, der går sammen for at etablere den erhvervsdrivende fond Baltic Energy Island på Bornholm.

Behovet for viden om og udvikling af vores energisystem er stort. Østersøen med Bornholm i centrum har et enormt potentiale for havvind, der kan nyttiggøres gennem etablering af energiøer. Det afspejles i det energitopmøde, der afholdes på Bornholm den 30. august, hvor statsledere fra landene omkring Østersøen diskuterer, hvordan man kan sikre uafhængighed af russisk energi og sætte turbo på den grønne omstilling.

– Adgangen til energi fra vindmøller og testfacilliter, hvor forskere, virksomheder og myndigheder kan mødes, er afgørende for omstillingen til grøn energi. Det er baggrunden for at vi og en række parter er gået sammen i Baltic Energy Island. Med fonden, som den koordinerende organisation, bliver Bornholm en international førende innovationshub inden for udvikling af grønne teknologier og energiøer, siger DTU-professor Jacob Østergaard.

Han peger på, at når der lige nu etableres energiøer, er det både for at understøtte forsyningssikkerheden og sikre omstillingen til bæredygtige energiformer. Bornholm bliver det første sted i verden, hvor der etableres en energiø i stor skala. Det sker i 2030 med en vindfarmskapacitet på 3 GW. Også en energiø i Nordsøen er under planlægning. Ambitionen er, at de to energiøer skal levere vindmøllestrøm til elbiler, varmepumper, husstande og virksomheder, ligesom man på sigt kan lagre og omdanne strømmen til brint og andre brændstoffer, som kan bruges i bl.a. fly, skibe og lastbiler ved at koble batterier og Power-to-X-teknologier til energiøerne.

Bag Baltic Energy Island står partnerne DTU, Ørsted, Siemens Gamesa, Energinet, Bornholms Regionskommune, Bornholms Energi & Forsyning og Rønne Havn, og der er i relation til fonden etableret et nationalt partnerskab med deltagelse af en stribe myndigheder under ledelse af Erhvervsministeriet.

I regi af Baltic Energy Island vil partnerne arbejde inden for flere hovedområder: Udvikling af Bornholm som Østersøens centrum for havvind, udvikling af Bornholm som Østersøens grønne transporthub og anvendelse af Bornholm som testø for grøn energi. Som led i dette vil partnerne etablere mulighed for test og udvikling af teknologier til energiøer og Power-to-X samt uddannelse af ingeniører, så de bliver en del af den grønne omstilling – ligesom partnerskabet vil hjælpe andre regioner og lande med transformationen af deres energisystem og samfund.

Desuden etableres et vækst- og innovationshus i Rønne Elværk, hvor læring fra test og udvikling anvendes i et samarbejde mellem studerende, forskere og erhvervsliv med henblik på at skabe innovative og grønne forretningsmodeller. Her arbejder DTU bl.a. med at etablere et videns- og læringsmiljø – et såkaldt Residential College, hvor studerende og forskere kan opholde sig og arbejde med det bornholmske energisystem, mens de følger kurser, der er koblet til det omkringliggende erhvervsliv, er i praktik eller skriver projekt eller speciale i samarbejde med lokale virksomheder.

Baltic Energy Island passer godt ind i DTU’s strategi, der handler om at uddanne flere ingeniører, der kan udvikle bæredygtige løsninger til at reducere klimapåvirkninger og sikre en balanceret ressourceudnyttelse. Tiltaget understreger samtidig DTU’s ambition om at være til stede i hele Danmark.

– Vi har en enestående mulighed for at udvikle teknologier til fremtidens energisystem. Det kræver, at vi gør det sammen. Vi skal arbejde på tværs af sektorer, forskningsinstitutioner og landegrænser og Baltic Energy Island bliver en stærk platform for det arbejde, siger DTU’s rektor Anders Bjarklev.

DTU har allerede flere projekter med afsæt på Bornholm, som bl.a. den eksperimentelle platform PowerLabDK, der er en samling af eksperimentelle faciliteter for el og energi, hvor laboratorier på DTU er koblet med det bornholmske energisystem. Her kan forskere overvåge og opsamle data fra produktion, distribution og forbrug af energi på Bornholm samt styre forsøg på øen med f.eks. forsyningsnettet, batterilagring og elbiler, og dermed få værdifuld viden om, hvordan man udvikler et sammenhængende, intelligent energisystem.

Også etableringen af Bornholm som energiø og en del af et nyt offshore energisystem i Østersøen giver nye innovationsmuligheder, fortæller Jacob Østergaard:

– Bornholm som verdens første energiø med 3 GW vindenergi er interessant, fordi vi kan komme hurtigt i gang. Vi får mulighed for at teste forskellige styringsmetoder, Power-to-X og meget andet i et fleksibelt miljø, der allerede nu fungerer som et levende energilaboratorium.

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling, Power

Seneste nyt fra redaktionen

Toshiba lancerer komplementær 30V dual-MOSFET

Komponenter & konnektorer17. 06. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer nu SSM6L826R, en ny 30 V dual-MOSFET, der samler både N- og P-kanal MOSFETs i én samlet pakke. Produktet er oplagt til applikationer som enfasede BLDC-motorstyringer (børsteløse DC), motorstyringer til konventionelle DC-motorer samt belastnings-switche til

XpressConnect PCIe 6.0 og CXL 3.1 re-timere fra Microchip

Komponenter & konnektorer17. 06. 2026

Med stadigt større AI-arbejdsbelastninger bliver designere af datacentre i stigende grad begrænset med hensyn til signalernes rækkevidde og latency, hvorved værdifulde memory-ressourcer i store GPU-clusters kan forblive uudnyttede. Udfordringerne forstærkes af de højere interconnect-hastigheder. Ved

KMD melder sig ind i Dansk Industri

Branchenyt17. 06. 2026

Med en ny strategi har KMD sat en klar retning. KMD skal fortsat være en stærk leverandør af kritiske it-løsninger til sine kunder, men samtidig i højere grad også være en strategisk partner, der bidrager med indsigt, rådgivning og løsninger på nogle af de største udfordringer, som kunder og

Kompakte 240W GaN-baserede desktop adaptere

Power17. 06. 2026

XP Power introducerer APM240-serien af ​​240W eksterne desktop AC-DC strømforsyninger, der er lette at integrere i medicinske, hjemmepleje (healthcare) og industrielle applikationer. Adapterne er designet til ingeniører, der udvikler løsninger til patientbehandling og patientovervågning samt

CEA-Leti og GlobalFoundries avancerer til næste FD-SOI generation

AktueltDesign & udvikling17. 06. 2026

Franske CEA-Leti og Dresden-baserede GlobalFoundries (GF) forlænger deres mangeårige samarbejde og fremskynder udviklingen af næste generations fully depleted silicon-on-insulator (FD-SOI) substrat. De to partnere har i fællesskab bidraget til, at FD-SOI teknologien i dag er velegnet til

DTU-teknologi med i ny klima-mission på Den Internationale Rumstation

AktueltDesign & udvikling17. 06. 2026

Af Morten Garly Andersen Med udstyr fra DTU Space ombord, blev NASA’s klimamission CLARREO Pathfinder opsendt succesfuldt fra Johnson Space Center i Houston, USA, lørdag 16. maj 2026. - Formålet med CLARREO-missionen er at afdække mere præcist, hvor stor en andel af solens indkommende lys og

Verdens bedste energiforsker er dansk

BranchenytTop17. 06. 2026

Forskning i elektroteknik giver os mulighed for at udnytte energi bedre i vindmøller, elbiler, motorstyring og en lang række andre energisystemer, hvor strømmen skal udnyttes mere effektivt og stabilt. Og den bedste forsker til at finde løsninger på det essentielle område er dansk, hedder Frede

1-bit og 2-bit dual-forsyning bus-transceivere fra Toshiba med support af lavvolt niveauskift

Komponenter & konnektorer15. 06. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH (« Toshiba ») udvider sin 74AVC-serie af dual-forsyning bus-transceivere med fire nye 1-bit produkter, 74AVC1T45NX, 74AVCH1T45NX, 74AVC1T45FU og 74AVCH1T45FU samt to nye 2-bit produkter, 74AVC2T45FK og 74AVCH2T45FK. Disse produkter kan bruges til tovejs niveauskift

Højtydende kondensatorer til højvolt SiC-applikationer fra TDK

Komponenter & konnektorer15. 06. 2026

TDK Corporation præsenterer B25696H-serien af ​​MKP DC-til-højfrekvens filmkondensatorer, der er pålidelige og højtydende DC-linkkondensatorer til næste generations SiC-baserede effektelektronik. Med kapaciteter mellem 47µF og 1.280µF og nominelle DC-spændinger fra 900 V til 2000 V har komponenterne

TCS indgår partnerskab med Mistral

Wireless & data15. 06. 2026

Tata Consultancy Services, der er en global leder inden for IT-tjenester, rådgivning og forretningsløsninger, annoncerer  et banebrydende strategisk partnerskab med Mistral, en af verdens førende AI-virksomheder. Som led i samarbejdet er TCS blevet den første globale systemintegratorpartner for

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Earns NEUTRIK America’s Top Awards for Distribution and Revenue Performance

  • ODU Denmark

    Strømlinet test-setup og stabile forbindelser

  • InnoFour

    Xpedition Creepage Shift Left: Strengthen safety and reliability through early validation

  • Mouser Electronics

    Authorised Distributor Mouser Electronics Offers Engineers the Latest in AI and Edge Technologies from Altera

  • HIN A/S

    Industriudsugning handler ikke længere kun om at fjerne røg

  • Microchip Technology Inc.

    Registration Now Open for Microchip’s European MASTERs Conference

  • Mouser Electronics

    Mouser Receives Top Distribution Awards from Vishay Intertechnology for Fifth Consecutive Year

  • Mouser Electronics

    Mouser Named 2025 High Service Distributor of the Year for Fourth Time by Hirose Electric

  • InnoFour

    What’s new in BluePrint-PCB 2604

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Announces TimePictra® 12 Platform to Strengthen Synchronization Management for Critical Infrastructure

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Toshiba lancerer komplementær 30V dual-MOSFET

    17.06.2026

  • XpressConnect PCIe 6.0 og CXL 3.1 re-timere fra Microchip

    17.06.2026

  • KMD melder sig ind i Dansk Industri

    17.06.2026

  • Kompakte 240W GaN-baserede desktop adaptere

    17.06.2026

  • CEA-Leti og GlobalFoundries avancerer til næste FD-SOI generation

    17.06.2026

  • DTU-teknologi med i ny klima-mission på Den Internationale Rumstation

    17.06.2026

  • Verdens bedste energiforsker er dansk

    17.06.2026

  • 1-bit og 2-bit dual-forsyning bus-transceivere fra Toshiba med support af lavvolt niveauskift

    15.06.2026

  • Højtydende kondensatorer til højvolt SiC-applikationer fra TDK

    15.06.2026

  • TCS indgår partnerskab med Mistral

    15.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik