• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udviklingPower15. 09. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

Bornholm og DTU bliver international hub for grønne teknologier

AktueltDesign & udviklingPower15. 09. 2022 By Rolf Sylvester-Hvid

Nyt partnerskab skal være med til at drive udviklingen af de teknologier, der skal bruges til at omstille energisystemet i Østersøen og globalt til grøn energi. Bag partnerskabet står en række private, statslige og kommunale aktører samt DTU, der går sammen for at etablere den erhvervsdrivende fond Baltic Energy Island på Bornholm.

Behovet for viden om og udvikling af vores energisystem er stort. Østersøen med Bornholm i centrum har et enormt potentiale for havvind, der kan nyttiggøres gennem etablering af energiøer. Det afspejles i det energitopmøde, der afholdes på Bornholm den 30. august, hvor statsledere fra landene omkring Østersøen diskuterer, hvordan man kan sikre uafhængighed af russisk energi og sætte turbo på den grønne omstilling.

– Adgangen til energi fra vindmøller og testfacilliter, hvor forskere, virksomheder og myndigheder kan mødes, er afgørende for omstillingen til grøn energi. Det er baggrunden for at vi og en række parter er gået sammen i Baltic Energy Island. Med fonden, som den koordinerende organisation, bliver Bornholm en international førende innovationshub inden for udvikling af grønne teknologier og energiøer, siger DTU-professor Jacob Østergaard.

Han peger på, at når der lige nu etableres energiøer, er det både for at understøtte forsyningssikkerheden og sikre omstillingen til bæredygtige energiformer. Bornholm bliver det første sted i verden, hvor der etableres en energiø i stor skala. Det sker i 2030 med en vindfarmskapacitet på 3 GW. Også en energiø i Nordsøen er under planlægning. Ambitionen er, at de to energiøer skal levere vindmøllestrøm til elbiler, varmepumper, husstande og virksomheder, ligesom man på sigt kan lagre og omdanne strømmen til brint og andre brændstoffer, som kan bruges i bl.a. fly, skibe og lastbiler ved at koble batterier og Power-to-X-teknologier til energiøerne.

Bag Baltic Energy Island står partnerne DTU, Ørsted, Siemens Gamesa, Energinet, Bornholms Regionskommune, Bornholms Energi & Forsyning og Rønne Havn, og der er i relation til fonden etableret et nationalt partnerskab med deltagelse af en stribe myndigheder under ledelse af Erhvervsministeriet.

I regi af Baltic Energy Island vil partnerne arbejde inden for flere hovedområder: Udvikling af Bornholm som Østersøens centrum for havvind, udvikling af Bornholm som Østersøens grønne transporthub og anvendelse af Bornholm som testø for grøn energi. Som led i dette vil partnerne etablere mulighed for test og udvikling af teknologier til energiøer og Power-to-X samt uddannelse af ingeniører, så de bliver en del af den grønne omstilling – ligesom partnerskabet vil hjælpe andre regioner og lande med transformationen af deres energisystem og samfund.

Desuden etableres et vækst- og innovationshus i Rønne Elværk, hvor læring fra test og udvikling anvendes i et samarbejde mellem studerende, forskere og erhvervsliv med henblik på at skabe innovative og grønne forretningsmodeller. Her arbejder DTU bl.a. med at etablere et videns- og læringsmiljø – et såkaldt Residential College, hvor studerende og forskere kan opholde sig og arbejde med det bornholmske energisystem, mens de følger kurser, der er koblet til det omkringliggende erhvervsliv, er i praktik eller skriver projekt eller speciale i samarbejde med lokale virksomheder.

Baltic Energy Island passer godt ind i DTU’s strategi, der handler om at uddanne flere ingeniører, der kan udvikle bæredygtige løsninger til at reducere klimapåvirkninger og sikre en balanceret ressourceudnyttelse. Tiltaget understreger samtidig DTU’s ambition om at være til stede i hele Danmark.

– Vi har en enestående mulighed for at udvikle teknologier til fremtidens energisystem. Det kræver, at vi gør det sammen. Vi skal arbejde på tværs af sektorer, forskningsinstitutioner og landegrænser og Baltic Energy Island bliver en stærk platform for det arbejde, siger DTU’s rektor Anders Bjarklev.

DTU har allerede flere projekter med afsæt på Bornholm, som bl.a. den eksperimentelle platform PowerLabDK, der er en samling af eksperimentelle faciliteter for el og energi, hvor laboratorier på DTU er koblet med det bornholmske energisystem. Her kan forskere overvåge og opsamle data fra produktion, distribution og forbrug af energi på Bornholm samt styre forsøg på øen med f.eks. forsyningsnettet, batterilagring og elbiler, og dermed få værdifuld viden om, hvordan man udvikler et sammenhængende, intelligent energisystem.

Også etableringen af Bornholm som energiø og en del af et nyt offshore energisystem i Østersøen giver nye innovationsmuligheder, fortæller Jacob Østergaard:

– Bornholm som verdens første energiø med 3 GW vindenergi er interessant, fordi vi kan komme hurtigt i gang. Vi får mulighed for at teste forskellige styringsmetoder, Power-to-X og meget andet i et fleksibelt miljø, der allerede nu fungerer som et levende energilaboratorium.

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling, Power

Seneste nyt fra redaktionen

Tria Technologies understøtter nu flere operativsystemer til Qualcomm-baseret hardware

IoT & embedded27. 04. 2026

Tria Technologies, et Avnet-firma, der specialiserer sig i design og fremstilling af indlejrede computerkort, systemer og HMI'er, udvider supporten af ​​operativsystemer på tværs af sin Qualcomm-baserede hardware. Yocto Linux, Windows 11 IoT og Android er nu alle tilgængelige, hvilket giver

(Print)klemmer til fleksibel og pålidelig ledningsføring

Komponenter & konnektorer27. 04. 2026

Rutronik udvider sin portefølje med et omfattende udvalg af klemmer og modulære tilslutningsløsninger fra Amphenol. Serien kombinerer avancerede tilslutningsteknologier med en høj grad af designfleksibilitet og muliggør hurtig, sikker og værktøjsfri ledningsføring. I kombination med kompatible

Kvantechips fra Infineon

AktueltDesign & udviklingProduktion27. 04. 2026

Infineon Technologies AG er en central partner i accelerationen af Europas bevægelse mod praktisk – og i sidste ende kommercielt levedygtig – kvanteberegning ved at bidrage med sin verdensklasse ingeniør- og produktionsekspertise til tre kvantepilotlinjeprojekter: SUPREME, CHAMP-ION og

Mekoprint investerer i mere samlet effektiv grøn produktion

BranchenytProduktion27. 04. 2026

Markedet forventer stadig kortere leveringstider, lavere priser og fortsat høj kvalitet fra danske underleverandører. Derfor har Mekoprint investeret i egen pulverlakering i afdelingen Mechanic Systems i Hornslet, så metalløsningerne kan produceres færdige under samme tag med kortere gennemløbstid,

Gamebox Festival satte ny besøgsrekord

Events27. 04. 2026

Med 32.506 besøgende satte Gamebox Festival ny besøgsrekord og understregede dermed sin status som Danmarks største gamingevent. Hos den nye main partner POWER er tilfredsheden stor, ligesom den populære YouTuber-duo TrierGaming jubler over oplevelserne på festivalen. Gamebox Festival fandt sted i

Green Power: Ny regering bør satse på grønne brændstoffer til sikkerhedskritiske formål

AktueltBranchenytDesign & udviklingPowerProduktion27. 04. 2026

Danmark skal opdatere sin strategi for Power-to-X, så vi kan tage de næste ryk og for alvor levere grøn brint til industrielle kunder samt grønne brændstoffer til skibe, fly og forsvar. Sådan lyder opfordringen fra Green Power Denmark og DI til den næste regering. Opfordringen er ledsaget af ti

Her er de tre nominerede til DIRA Teknologiprisen 2026

Design & udviklingEventsProduktionTop27. 04. 2026

Dansk Robot Netværk (DIRA) uddeler hvert år DIRA Teknologiprisen til en teknologi, der inspirerer branchen og sætter fokus på nye robotteknologiske muligheder. Nu har juryen udvalgt de tre nominerede til prisen i 2026. De tre nomineringer spænder bredt, men peger alle ind i centrale

DTU’s rektor til kommende regering: AI skal styrke forskningen – ikke svække den

Design & udviklingTopWireless & data23. 04. 2026

500 millioner kroner. Så store besparelser vil den tidligere SVM-regering gennemføre på forskningsadministrationen på universiteterne frem mod 2030. Besparelserne skal opnås ved hjælp af kunstig intelligens, og pengene skal ifølge regeringens arbejdsprogram for staten gå til forskning. Men DTU’s

Microchip udvider dsPIC33A DSC-familien til AI-datacenterforsyning og kompleks motorstyring

AktueltIoT & embedded23. 04. 2026

I takt med, at AI-servere, datacentre, automotive og industrielle systemer kræver designs mere højere effektivitet, deterministisk real-time styring og kvantesikker kryptografi tilføjer Microchip Technology Inc. nu dsPIC33AK256MPS306 Digital Signal Controllere (DSC’er) til sin dsPIC33A DSC-familie.

Robotter i Danmark giver flere medarbejdere i både ind- og udland samt øget omsætning

AktueltBranchenytProduktion22. 04. 2026

Danske virksomheder med omkring 15 medarbejdere, der investerer i én robot, har i gennemsnit 10 procent højere omsætning, tre procent højere produktivitet og får i gennemsnit én ekstra medarbejder. Sådan lyder konklusionen i et nyt forskningsprojekt fra Copenhagen Business School, der er støttet af

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Mød Stokvis Nordic på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    Scalable PCB design for growing teams

  • Elektronikmessen

    Få et fagligt forspring på Elektronikmessen

  • Elektronikmessen

    Oplev ASZ Electronics Solutions på Elektronikmessen 2026

  • Microchip Technology Inc.

    New Plug-In Timing Module Delivers Precise, Reliable Synchronization for Data Centers and 5G Networks to Meet the Demands of AI and Next-Generation Connectivity

  • Elektronikmessen

    Nye 3D-designs og trykt elektronik i fokus på Elektronikmessen

  • Elektronikmessen

    Mød Eurochannels på Elektronikmessen 2026

  • Microchip Technology Inc.

    Programmable Logic Redefined for Simpler, Smarter, Fully Integrated Designs

  • HIN A/S

    Fleksibel SMT-produktion i fokus: Oplev Essemtec FOX VDS T på Elektronikmessen

  • Elektronikmessen

    Besøg ODU Denmark på Elektronikmessen 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Tria Technologies understøtter nu flere operativsystemer til Qualcomm-baseret hardware

    27.04.2026

  • (Print)klemmer til fleksibel og pålidelig ledningsføring

    27.04.2026

  • Kvantechips fra Infineon

    27.04.2026

  • Mekoprint investerer i mere samlet effektiv grøn produktion

    27.04.2026

  • Gamebox Festival satte ny besøgsrekord

    27.04.2026

  • Green Power: Ny regering bør satse på grønne brændstoffer til sikkerhedskritiske formål

    27.04.2026

  • Her er de tre nominerede til DIRA Teknologiprisen 2026

    27.04.2026

  • DTU’s rektor til kommende regering: AI skal styrke forskningen – ikke svække den

    23.04.2026

  • Microchip udvider dsPIC33A DSC-familien til AI-datacenterforsyning og kompleks motorstyring

    23.04.2026

  • Robotter i Danmark giver flere medarbejdere i både ind- og udland samt øget omsætning

    22.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik