• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udviklingPower15. 09. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

Bornholm og DTU bliver international hub for grønne teknologier

AktueltDesign & udviklingPower15. 09. 2022 By Rolf Sylvester-Hvid

Nyt partnerskab skal være med til at drive udviklingen af de teknologier, der skal bruges til at omstille energisystemet i Østersøen og globalt til grøn energi. Bag partnerskabet står en række private, statslige og kommunale aktører samt DTU, der går sammen for at etablere den erhvervsdrivende fond Baltic Energy Island på Bornholm.

Behovet for viden om og udvikling af vores energisystem er stort. Østersøen med Bornholm i centrum har et enormt potentiale for havvind, der kan nyttiggøres gennem etablering af energiøer. Det afspejles i det energitopmøde, der afholdes på Bornholm den 30. august, hvor statsledere fra landene omkring Østersøen diskuterer, hvordan man kan sikre uafhængighed af russisk energi og sætte turbo på den grønne omstilling.

– Adgangen til energi fra vindmøller og testfacilliter, hvor forskere, virksomheder og myndigheder kan mødes, er afgørende for omstillingen til grøn energi. Det er baggrunden for at vi og en række parter er gået sammen i Baltic Energy Island. Med fonden, som den koordinerende organisation, bliver Bornholm en international førende innovationshub inden for udvikling af grønne teknologier og energiøer, siger DTU-professor Jacob Østergaard.

Han peger på, at når der lige nu etableres energiøer, er det både for at understøtte forsyningssikkerheden og sikre omstillingen til bæredygtige energiformer. Bornholm bliver det første sted i verden, hvor der etableres en energiø i stor skala. Det sker i 2030 med en vindfarmskapacitet på 3 GW. Også en energiø i Nordsøen er under planlægning. Ambitionen er, at de to energiøer skal levere vindmøllestrøm til elbiler, varmepumper, husstande og virksomheder, ligesom man på sigt kan lagre og omdanne strømmen til brint og andre brændstoffer, som kan bruges i bl.a. fly, skibe og lastbiler ved at koble batterier og Power-to-X-teknologier til energiøerne.

Bag Baltic Energy Island står partnerne DTU, Ørsted, Siemens Gamesa, Energinet, Bornholms Regionskommune, Bornholms Energi & Forsyning og Rønne Havn, og der er i relation til fonden etableret et nationalt partnerskab med deltagelse af en stribe myndigheder under ledelse af Erhvervsministeriet.

I regi af Baltic Energy Island vil partnerne arbejde inden for flere hovedområder: Udvikling af Bornholm som Østersøens centrum for havvind, udvikling af Bornholm som Østersøens grønne transporthub og anvendelse af Bornholm som testø for grøn energi. Som led i dette vil partnerne etablere mulighed for test og udvikling af teknologier til energiøer og Power-to-X samt uddannelse af ingeniører, så de bliver en del af den grønne omstilling – ligesom partnerskabet vil hjælpe andre regioner og lande med transformationen af deres energisystem og samfund.

Desuden etableres et vækst- og innovationshus i Rønne Elværk, hvor læring fra test og udvikling anvendes i et samarbejde mellem studerende, forskere og erhvervsliv med henblik på at skabe innovative og grønne forretningsmodeller. Her arbejder DTU bl.a. med at etablere et videns- og læringsmiljø – et såkaldt Residential College, hvor studerende og forskere kan opholde sig og arbejde med det bornholmske energisystem, mens de følger kurser, der er koblet til det omkringliggende erhvervsliv, er i praktik eller skriver projekt eller speciale i samarbejde med lokale virksomheder.

Baltic Energy Island passer godt ind i DTU’s strategi, der handler om at uddanne flere ingeniører, der kan udvikle bæredygtige løsninger til at reducere klimapåvirkninger og sikre en balanceret ressourceudnyttelse. Tiltaget understreger samtidig DTU’s ambition om at være til stede i hele Danmark.

– Vi har en enestående mulighed for at udvikle teknologier til fremtidens energisystem. Det kræver, at vi gør det sammen. Vi skal arbejde på tværs af sektorer, forskningsinstitutioner og landegrænser og Baltic Energy Island bliver en stærk platform for det arbejde, siger DTU’s rektor Anders Bjarklev.

DTU har allerede flere projekter med afsæt på Bornholm, som bl.a. den eksperimentelle platform PowerLabDK, der er en samling af eksperimentelle faciliteter for el og energi, hvor laboratorier på DTU er koblet med det bornholmske energisystem. Her kan forskere overvåge og opsamle data fra produktion, distribution og forbrug af energi på Bornholm samt styre forsøg på øen med f.eks. forsyningsnettet, batterilagring og elbiler, og dermed få værdifuld viden om, hvordan man udvikler et sammenhængende, intelligent energisystem.

Også etableringen af Bornholm som energiø og en del af et nyt offshore energisystem i Østersøen giver nye innovationsmuligheder, fortæller Jacob Østergaard:

– Bornholm som verdens første energiø med 3 GW vindenergi er interessant, fordi vi kan komme hurtigt i gang. Vi får mulighed for at teste forskellige styringsmetoder, Power-to-X og meget andet i et fleksibelt miljø, der allerede nu fungerer som et levende energilaboratorium.

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling, Power

Seneste nyt fra redaktionen

Industriens Fond lancerer ”challenge”

AktueltBranchenytDesign & udviklingEvents04. 05. 2026

Danmark og dansk erhvervsliv trues på mange fronter. Cyberangreb, hybridkrige, hastig teknologiudvikling og en verden i vild forandring gør hverdagen uforudsigelig. Med en challenge vil Industriens Fond sætte fart på innovationen inden for forsvar og sikkerhed. Industriens Fond åbnede i fredags

Leti Innovation Days 2026 konference

AktueltDesign & udviklingEvents04. 05. 2026

Franske CEA-Leti afholder sin årlige innovationskonference, LID World Summit, i Grenoble 23.-25. juni 2026, hvor man vil fokusere på halvlederindustriens kritiske overgang fra lab-til-fab og fra lab-til-marked med bæredygtige integrerede kredse f.eks. til næste generation af AI fabrikker.

10 ting man ikke må gå glip af til Robotbrag 7. og 8. maj

EventsTop04. 05. 2026

I år er Robotbrag som noget nyt en del af initiativet Week of Robotics, hvor Teknologisk Institut, DIRA og Odense Robotics fra den 5. til 8. maj samler ind- og udland til en uges fokus på dansk robotteknologi. Med andre ord: Robotkedlerne er skruet helt op. Vi har herunder håndplukket 10

Pladsbesparende EMC-løsninger

Komponenter & konnektorer04. 05. 2026

Würth Elektronik udvider sin familie af common-mode spoler til støjdæmpning på datalinjer. De nye komponenthuse i WE-CMDC serien gør en effektiv støjundertrykkelse ved nominelle strømme op til 10A mulig, hvad der også gør disse kompakte filterkomponenter ideelle til moderne applikationer med høje

Fotokobler med fotovoltaisk output til automotive og industrielle applikationer

Komponenter & konnektorer04. 05. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer TLX9920, en fotokobler med fotovoltaisk output designet til at give en isoleret gate-driver spænding til effekt-MOSFETs – typisk high-side og back-to-back konfigurationer til brug i solid-state relæer (SSRs). Applikationer inkluderer automotive batteri

Trådløs industriel labeludskrivning

Komponenter & konnektorer04. 05. 2026

Brady Corporation, der er specialist i automatiseret opmærkning og dataregistrering, lancerer en ny type hybridlabelprinter, der tilbyder industriel labeludskrivning i et trådløst, transportabelt design. Bradys nye Brady Printer i4311 er designet til at bygge bro mellem stationære bordprinteres

Generalforsamling i MCH: 2025 blev et rekordår

BranchenytEvents04. 05. 2026

Anført af de tre store mesterskaber VM i herrehåndbold, VM i ishockey og EuroSkills trak MCH A/S i 2025 flere mennesker til huse end nogensinde før. Knap 1,4 millioner besøgte oplevelseskoncernens i alt fire lokaliteter, MCH Messecenter Herning, MCH Herning Kongrescenter, Jyske Bank Boxen og MCH

MyDefence lander afgørende millionkontrakt med det australske forsvar

Branchenyt01. 05. 2026

MyDefence har netop offentliggjort, at selskabet i partnerskab med HighCom Limited (ASX: HCL) og dets datterselskab HighCom Technology har vundet en kontrakt inden for Counter Small Uncrewed Aerial Systems (C-UAS) til det australske forsvar, Australian Department of Defence. Kontrakten har en

Hi-rel Micro-D konnektorer til overflademontage

Komponenter & konnektorer01. 05. 2026

Powell Electronics leverer nu de meget robuste Micro-D konnektorer til overflademontage fra Winchester. Komponenterne garanterer et sikkert mekanisk og elektrisk interface, som modstår kraftige vibrationer, chok og andre udefra kommende stressfaktorer, hvad der gør konnektorer ideelle til de strenge

Vicki Domar Rossen ny salgschef for Digital Energy hos Schneider Electric

Branchenyt01. 05. 2026

Schneider Electric har ansat Vicki Domar Rossen som Sales Manager for Digital Energy i Danmark. Hun tiltræder i en tid, hvor energiforbrug, digitalisering og nye EU-krav fundamentalt ændrer måden, bygninger drives og optimeres på. - Vi kan ikke energieffektivisere Danmark med Excel-ark og gode

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Oplev Conrad Electronic Group på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    What’s new in Xpedition 2604

  • Elektronikmessen

    Forsvaret leder efter det, din virksomhed allerede kan

  • ACTEC A/S

    ACTEC på ROBOTBRAG 2026

  • Elektronikmessen

    Mød RODAN Technologies på Elektronikmessen 2026

  • RODAN Technologies A/S

    Vi er glade for at byde Susanne Kuhr-Haaf velkommen som vores nye Salgskoordinator.

  • Mouser Electronics

    Authorised Distributor Mouser Electronics Offers Engineers the Latest Technologies from Texas Instruments

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Klasse A elkvalitetsanalysator – Metrel MI2992 Power Analyser

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Gør gruppearbejdet til en favorit i eltavlen med Elma 5100 sikringssøger

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics New Product Insider: Over 9,000 New Parts Added in First Quarter of 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Industriens Fond lancerer ”challenge”

    04.05.2026

  • Leti Innovation Days 2026 konference

    04.05.2026

  • 10 ting man ikke må gå glip af til Robotbrag 7. og 8. maj

    04.05.2026

  • Pladsbesparende EMC-løsninger

    04.05.2026

  • Fotokobler med fotovoltaisk output til automotive og industrielle applikationer

    04.05.2026

  • Trådløs industriel labeludskrivning

    04.05.2026

  • Generalforsamling i MCH: 2025 blev et rekordår

    04.05.2026

  • MyDefence lander afgørende millionkontrakt med det australske forsvar

    01.05.2026

  • Hi-rel Micro-D konnektorer til overflademontage

    01.05.2026

  • Vicki Domar Rossen ny salgschef for Digital Energy hos Schneider Electric

    01.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik