• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Power11. 05. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Batteri i Rolls-Royce klassen til Lindø

Power11. 05. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Lindø Offshore Renewables Center lægger jord til energikoncernen EWIIs første store batterisystem. Batteriet, som er produceret af Rolls Royce, har en kapacitet på 2 megawatt og 2,2 megawatt-timer, og det skal blandt andet bruges til test for vindmølleindustrien.

EWIIs batteri, der fylder en hel container og vejer 36 ton, blev forleden løftet på plads hos LORC af en stor kran.

Det er EWIIs første store batteri, som er ankommet til Lindø, hvor det inden længe vil blive i stand til at levere systemydelser til Energinet.

– Med batterisystemet på Lindø kan EWII være med til at stabilisere elnettet, fordi vi står til rådighed med systemfleksibilitet, når for eksempel vejrforhold giver udsving i nettet, siger direktør for Kommerciel Infrastruktur i EWII, Claus Møller.

Hos Lindø Offshore Renewables Center er man meget tilfredse med, at EWII har valgt at placere batterisystemet hos LORC på Lindø. Det giver testcentret en unik adgang til batterikapacitet i stor størrelsesorden.

– For LORC er der tale om opstarten på et nyt forretningsben, hvor vi vil udvikle og tilbyde test- og demonstrationsydelser indenfor energilagring. EWIIs batteri er første skridt i denne nye gren af LORCs forretning. Fremadrettet kan enhver aktør få adgang til at opstille batterier hos os på Lindø – det være sig til forskning, udvikling og demonstration indenfor batteriteknologi, levetidstest, udvikling og demonstration af forretningsdannelse eller det kunne være demonstration af, hvordan batterier kan samkøres med vindmøller eller andre PtX-teknologier, siger Torben Lorentzen, der er CEO i LORC.

EWII tager førertrøjen

Batteriet på Lindø er første skridt i EWIIs nye satsning på batterisystemer og energilagring. Forleden offentliggjorde energikoncernen, at den samlet investerer en kvart milliard i batterilagringssystemer flere steder i landet. En investering, der vil mangedoble de megawatt og megawatt-timer, der er til rådighed på batterier i Danmark

– Nu tager vi i EWII førertrøjen for batterier i Danmark. Der skal findes nye løsninger til håndteringen af den vedvarende energi, og her er batterilagringssystemer én måde at gøre det på. Vi har set en spændende mulighed i markedet, og den går vi efter, siger Claus Møller. 

Med en kapacitet på 2 megawatt og 2,2 megawatt-timer bliver batteriet på Lindø et af de største i landet, når det bliver sat i drift omkring 1. juli.

De øvrige batterier, som EWII etablerer, bliver dog endnu større. Fra efteråret etablerer EWII fem batterier på 3 megawatt og 3,5 magawatt-timer forskellige steder i Trekantområdet, og på Bornholm opstiller koncernen næste år et kæmpe batterienergilagringssystem på hele 30 megawatt og 43 megawatt-timer.

Fakta

EWIIs batterisystem på Lindø Offshore Renewables Center har en kapacitet på 2 megawatt og 2,2 megawatt-timer. Batteriet kan lagre energi svarende til 30 Teslaer.

Batteriet er produceret af Rolls Royce. Det fylder en 40 fods container og vejer 36 ton. Efter planen er det i drift fra omkring 1. juli.

Skrevet i: Power Tags: EWII installerer batteri på 2MW og 2

Seneste nyt fra redaktionen

Toshiba sampler ny automotiv SmartMCD med integreret MCU og gate-driver

IoT & embeddedPower29. 04. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH har begyndt sample-udsendelse af den AEC-Q100 godkendte TB9M030FG, en ny tilføjelse til SmartMCD-serien, der integrerer mikrocontroller (MCU) og motor-driver. Produktet egner sig til lavhastigheds, sensorløse FOC (field-oriented control) eller børsteløse DC (BLDC)

60W DOE Level VII forberedte og IP42-forseglede vægmonterbare adaptere

Power29. 04. 2026

XP Power introducerer AMF60 serien af 60W AC/DC-strømforsyninger til vægmontering, der sigter mod brug i medicinske, home healthcare og industrielle applikationer. Det kompakte format til vægmontage reducerer den krævede installationsplads i sammenligning med desktop adaptere ved samme effektniveau,

Hackere kortlagde 14.000 sårbare industrianlæg i 70 lande

Wireless & data29. 04. 2026

Cato Networks har afdækket en global hackerkampagne mod styresystemerne i fabrikker, energianlæg og transportsektoren. På tre måneder fandt Cato Networks mere end 14.000 IP-adresser i 70 lande. Flest i USA, Frankrig og Japan. Kampagnen kørte i efteråret 2025 og udnyttede svagheder i

TCS og Siemens Energy AG indgår strategisk AI-partnerskab

BranchenytWireless & data29. 04. 2026

Tata Consultancy Services har underskrevet to hensigtserklæringer (MoU’er) med Siemens Energy AG og Siemens Energy India Limited. Det styrker det strategiske samarbejde mellem virksomhederne på tværs af IT-tjenester, digitale og industrielle AI-initiativer, datacentre og andre nye teknologier.

Nye always-on billedsensorer med ultralavt forbrug

AktueltDesign & udviklingIoT & embedded29. 04. 2026

STMicroelectronics introducerer en ny generation af ultralav-energi billedsensorer, der leverer højkvalitets, always-on vision til kompakte enheder, der kører på batterier eller energy-harveting. Sensorerne, VD55G4 (monokrom) og VD65G4 (RGB-farve), som er en del af ST BrightSense-porteføljen, er nu

Event om Zephyr RTOS

AktueltDesign & udviklingEventsIoT & embedded29. 04. 2026

Hvis man arbejder med - eller ønsker at arbejde med - Embedded Software udvikling i realtidsoperativsystemet Zephyr RTOS, moderne testmetoder og kvalitetssikring i embedded systemer, så er Develcos arrangement om Zephyr RTOS måske interessant? Sammen med IDA – mere specifikt IDA Embedded - og

Dansk eksport af energiteknologi og -services er stort set uændret i 2025

BranchenytDesign & udviklingPowerProduktionTop29. 04. 2026

2025 bød på et mere udfordrende internationalt marked for dansk eksport af energiteknologi og -services, der samlet nåede 116,1 mia. kr. Det svarer til et mindre fald på 0,5 procent sammenlignet med 2024. Eksporten er derfor på niveau. Fjernvarme-, bioenergi og øvrige energiteknologier steg, mens

Tria Technologies understøtter nu flere operativsystemer til Qualcomm-baseret hardware

IoT & embedded27. 04. 2026

Tria Technologies, et Avnet-firma, der specialiserer sig i design og fremstilling af indlejrede computerkort, systemer og HMI'er, udvider supporten af ​​operativsystemer på tværs af sin Qualcomm-baserede hardware. Yocto Linux, Windows 11 IoT og Android er nu alle tilgængelige, hvilket giver

(Print)klemmer til fleksibel og pålidelig ledningsføring

Komponenter & konnektorer27. 04. 2026

Rutronik udvider sin portefølje med et omfattende udvalg af klemmer og modulære tilslutningsløsninger fra Amphenol. Serien kombinerer avancerede tilslutningsteknologier med en høj grad af designfleksibilitet og muliggør hurtig, sikker og værktøjsfri ledningsføring. I kombination med kompatible

Kvantechips fra Infineon

AktueltDesign & udviklingProduktion27. 04. 2026

Infineon Technologies AG er en central partner i accelerationen af Europas bevægelse mod praktisk – og i sidste ende kommercielt levedygtig – kvanteberegning ved at bidrage med sin verdensklasse ingeniør- og produktionsekspertise til tre kvantepilotlinjeprojekter: SUPREME, CHAMP-ION og

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Besøg Highstage på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    User2User Europe – May 12, Munich Germany

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Præcis måling og signalgenerering i ét instrument Elma 6660 Procesmultimeter

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Når installationstest skal være enkelt og brugervenligt Elma iTest 7400

  • Phoenix Contact A/S

    Fremtiden for stærkstrømsapplikationer

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands its Family of Post-Quantum Ready Root of Trust Controllers for Next Generation Systems

  • Elektronikmessen

    Mød Stokvis Nordic på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    Scalable PCB design for growing teams

  • Elektronikmessen

    Få et fagligt forspring på Elektronikmessen

  • Elektronikmessen

    Oplev ASZ Electronics Solutions på Elektronikmessen 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Toshiba sampler ny automotiv SmartMCD med integreret MCU og gate-driver

    29.04.2026

  • 60W DOE Level VII forberedte og IP42-forseglede vægmonterbare adaptere

    29.04.2026

  • Hackere kortlagde 14.000 sårbare industrianlæg i 70 lande

    29.04.2026

  • TCS og Siemens Energy AG indgår strategisk AI-partnerskab

    29.04.2026

  • Nye always-on billedsensorer med ultralavt forbrug

    29.04.2026

  • Event om Zephyr RTOS

    29.04.2026

  • Dansk eksport af energiteknologi og -services er stort set uændret i 2025

    29.04.2026

  • Tria Technologies understøtter nu flere operativsystemer til Qualcomm-baseret hardware

    27.04.2026

  • (Print)klemmer til fleksibel og pålidelig ledningsføring

    27.04.2026

  • Kvantechips fra Infineon

    27.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik