• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udvikling10. 08. 2022 | Rolf Sylvester-Hvid

Banebrydende international mikrohøjttaler-startup rykker til Struer

Design & udvikling10. 08. 2022 By Rolf Sylvester-Hvid

SonicEdge – en israelsk startup indenfor højkvalitets MEMS siliciumhøjttalere – har netop oprettet et dansk datterselskab hos Sound Hub Danmark i Struer.

Markedet for siliciumhøjttalere, de såkaldte MEMS (Micro ElectroMechanical System) højttalere er i voldsom vækst, og potentialet er enormt. Teknologien er specielt velegnet til høreapparater, headsets, true wireless hovedtelefoner (TWS) og de såkaldte hearables

SonicEdge udvikler en sådan ’game changing’ højttaler ved at anvende moduleret ultralyd for at generere højkvalitets audio fra verdens mindste højttaler.

Indtil nu er der endnu kun et yderst begrænset antal udbydere af denne innovative og disruptive teknologi, som giver mulighed for udvikling af banebrydende mindre og endnu mere energi-effektive og robuste løsninger uden at gå på kompromis med lydkvaliteten.

Netop sådan en virksomhed er nu registeret hos Sound Hub Denmark i Struer.

Tættere på kunder og leverandører
SonicEdge har oprettet det danske datterselskab med en række formål for øje. Det handler bl.a.om at sikre virksomheden lettere adgang til nogle af de specialister Danmark har fostret inden for audio, samt den support Sound Hub’s økosystem kan levere indenfor forretningsrådgivning og teknologi.

– SonicEdge har allerede danske investorer og nøglekompetencer tilknyttet. Det at åbne et selskab i Sound Hub Denmark er et helt naturligt næste skridt til at udvide og komme tættere på vores kunder og samarbejdspartnere i Danmark, udtaler Direktør Joel Beilin, der har en fortid hos blandt andet Oticon og Siemens.

Aktivt tilvalg af Danmark
Etableringen af et selskab i EU er, udover tilknytning til et dedikeret lydmiljø i Sound Hub Denmark, et aktivt tilvalg af Danmark udtaler stifterne af SonicEdge, Ari Mizrachi og Moti Margalit fra Israel:

”Der er så mange grunde til at vælge Danmark. Generelt skønne mennesker, som har en helt fantastisk åben tilgang til samarbejde og vidensdeling. Derudover har Danmark et veludviklet arbejdsmarked med en god

teknologisk infrastruktur, der gør det attraktivt at drive forretning netop her. Vi kan finde investorer, der forstår vores forretning, audiovirksomheder som potentielt kan blive vores kunder samt universiteter, der har fokus på audioteknologi. Alt dette betyder, at vi får mulighed for at skaffe os adgang til den nyeste viden og potentielt højt-kvalificeret arbejdskraft”.

Verdens mindste højttaler – Banebrydende teknologi

SonicEdge er netop nu i gang med at videreudvikle deres banebrydende Speaker-In-Chip løsning, som verdens mindste højttaler, der er designet til at skabe et paradigmeskift i måden vi frembringer lyd. Princippet er baseret på en særlig patenteret teknologi. Dens ultra-kompakte og helt enestående lydkvalitet positionerer den som næste generation mikrohøjttaler til hovedtelefoner, in-ears og andre bærbare audio produkter.

– Siden vores første dialog med SonicEdge for lidt over 2 år siden, har vi kunnet se markedsinteressen vokse for stadig mindre og mere energieffektive teknologier, hvorfor vi ser et perfekt match for en sådan virksomhed i Sound Hub regi. Der er mange muligheder for, at begge parter får noget ud af en sådan tilstedeværelse, fortæller CEO Sound Hub Denmark Peter Petersen.

Søger flere medarbejdere

SonicEdge har en række patenter, som beskytter den teknologi, der har sikret dem en helt unik performance blandt udbyderne af mikrohøjttalere. Disse differentierer sig på flere parametre såsom størrelse, robusthed og strømforbrug. Virksomheden har aktiviteter i Israel og søger netop nu medarbejdere til opbygning af den danske udviklingsafdeling.

For yderligere information kontakt

SonicEdge, Direktør Joel Beilin, tlf. 2427 7088 mail: Joel.Beilin@SonicEdge.io

Sound Hub Denmark CEO Peter Petersen, tlf. 4045 6569 mail: pp@soundhub.dk

Skrevet i: Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

MyDefence lander afgørende millionkontrakt med det australske forsvar

Branchenyt01. 05. 2026

MyDefence har netop offentliggjort, at selskabet i partnerskab med HighCom Limited (ASX: HCL) og dets datterselskab HighCom Technology har vundet en kontrakt inden for Counter Small Uncrewed Aerial Systems (C-UAS) til det australske forsvar, Australian Department of Defence. Kontrakten har en

Hi-rel Micro-D konnektorer til overflademontage

Komponenter & konnektorer01. 05. 2026

Powell Electronics leverer nu de meget robuste Micro-D konnektorer til overflademontage fra Winchester. Komponenterne garanterer et sikkert mekanisk og elektrisk interface, som modstår kraftige vibrationer, chok og andre udefra kommende stressfaktorer, hvad der gør konnektorer ideelle til de strenge

Vicki Domar Rossen ny salgschef for Digital Energy hos Schneider Electric

Branchenyt01. 05. 2026

Schneider Electric har ansat Vicki Domar Rossen som Sales Manager for Digital Energy i Danmark. Hun tiltræder i en tid, hvor energiforbrug, digitalisering og nye EU-krav fundamentalt ændrer måden, bygninger drives og optimeres på. - Vi kan ikke energieffektivisere Danmark med Excel-ark og gode

GPV forbedrer lønsomheden på et udfordrende marked

BranchenytProduktionTop01. 05. 2026

GPV, som ejes af det børsnoterede danske industrikonglomerat Schouw & Co., realiserede en omsætning på 2.140 mio. kr. i 1. kvartal 2026 mod 2.207 mio. kr. i 1. kvartal 2025, svarende til en nedgang på 3%. EBITDA steg med 12% til 160 mio. kr. mod 143 mio. kr. i samme periode sidste år. - Vi

CEA-Leti præsenterer næste generations chipintegration

AktueltDesign & udviklingEvents01. 05. 2026

På ECTC (Electronic Components and Technology Conference) konferencen i Orlando, Florida 26.-29. maj, 2026 præsenterer franske CEA-Leti syv indlæg og postere om den teknologi, der vil skabe næste generation af avanceret heterogen integration. Denne forskning omfatter en række teknologier 

Store Hvededag?

Branchenyt01. 05. 2026

Tekst og foto: RSH Vi kan i år more os lidt over, at den afskaffede Store Bededag falder sammen med 1. maj. Arbejdernes internationale Kampdag er i det historiske lys måske endnu mere uddateret end Store Bededag, og strengt taget er det ikke til at sige, hvem der har fri - og hvem der ikke

Ny professor vil styrke Danmarks digitale forsvar

AktueltBranchenytWireless & data01. 05. 2026

Vi styrer vores økonomi, hospitaler, produktion og offentlige sektor gennem digitale systemer. Det giver enorme muligheder, men også sårbarheder. Samtidigt mangler både virksomheder og myndigheder i stigende grad specialister, der kan beskytte digitale systemer mod angreb. Derfor spiller

Toshiba sampler ny automotiv SmartMCD med integreret MCU og gate-driver

IoT & embeddedPower29. 04. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH har begyndt sample-udsendelse af den AEC-Q100 godkendte TB9M030FG, en ny tilføjelse til SmartMCD-serien, der integrerer mikrocontroller (MCU) og motor-driver. Produktet egner sig til lavhastigheds, sensorløse FOC (field-oriented control) eller børsteløse DC (BLDC)

60W DOE Level VII forberedte og IP42-forseglede vægmonterbare adaptere

Power29. 04. 2026

XP Power introducerer AMF60 serien af 60W AC/DC-strømforsyninger til vægmontering, der sigter mod brug i medicinske, home healthcare og industrielle applikationer. Det kompakte format til vægmontage reducerer den krævede installationsplads i sammenligning med desktop adaptere ved samme effektniveau,

Hackere kortlagde 14.000 sårbare industrianlæg i 70 lande

Wireless & data29. 04. 2026

Cato Networks har afdækket en global hackerkampagne mod styresystemerne i fabrikker, energianlæg og transportsektoren. På tre måneder fandt Cato Networks mere end 14.000 IP-adresser i 70 lande. Flest i USA, Frankrig og Japan. Kampagnen kørte i efteråret 2025 og udnyttede svagheder i

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Forsvaret leder efter det, din virksomhed allerede kan

  • ACTEC A/S

    ACTEC på ROBOTBRAG 2026

  • Elektronikmessen

    Mød RODAN Technologies på Elektronikmessen 2026

  • RODAN Technologies A/S

    Vi er glade for at byde Susanne Kuhr-Haaf velkommen som vores nye Salgskoordinator.

  • Mouser Electronics

    Authorised Distributor Mouser Electronics Offers Engineers the Latest Technologies from Texas Instruments

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Klasse A elkvalitetsanalysator – Metrel MI2992 Power Analyser

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Gør gruppearbejdet til en favorit i eltavlen med Elma 5100 sikringssøger

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics New Product Insider: Over 9,000 New Parts Added in First Quarter of 2026

  • HIN A/S

    Smarte ladestik gør mobil robotlogistik mere robust

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics to Demonstrate Smart Manufacturing Technologies at Advanced Factories 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • MyDefence lander afgørende millionkontrakt med det australske forsvar

    01.05.2026

  • Hi-rel Micro-D konnektorer til overflademontage

    01.05.2026

  • Vicki Domar Rossen ny salgschef for Digital Energy hos Schneider Electric

    01.05.2026

  • GPV forbedrer lønsomheden på et udfordrende marked

    01.05.2026

  • CEA-Leti præsenterer næste generations chipintegration

    01.05.2026

  • Store Hvededag?

    01.05.2026

  • Ny professor vil styrke Danmarks digitale forsvar

    01.05.2026

  • Toshiba sampler ny automotiv SmartMCD med integreret MCU og gate-driver

    29.04.2026

  • 60W DOE Level VII forberedte og IP42-forseglede vægmonterbare adaptere

    29.04.2026

  • Hackere kortlagde 14.000 sårbare industrianlæg i 70 lande

    29.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik