• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udvikling29. 04. 2020 | Rolf Sylvester-Hvid

Automatisering øger både bæredygtighed og sikkerhed

AktueltDesign & udvikling29. 04. 2020 By Rolf Sylvester-Hvid

Et vigtigt element i arbejdet med at gøre biler selvkørende er deres evne til at kunne genkende omgivelserne, så de ikke kører ind i andre trafikanter eller parkerede biler. Den genkendelse har det taget mange års arbejde, enorme mængder data og anvendelse af AI-teknologier at få etableret.
Den samme teknologi og viden skal nu overføres til landbrugsmaskiner, traktorer og mejetærskere. Udfordringen er, at landbrugsmaskinerne kører på marker, der er langt mere ustrukturerede end en vej med striber og belægning, ligesom maskinerne ikke blot kører, men også skal udføre en arbejdsopgave undervejs, eksempelvis bearbejde marken med et redskab eller høste afgrøder.
Opbremsning ved kritiske situationer En af verdens tre største producenter af landbrugsmaskiner, AGCO Corporation, er gået i samarbejde med DTU om at udvikle den nødvendige teknologi til at kunne gøre dette. I første omgang er opgaven at anvende kunstig intelligens til at sikre visuel genkendelse fra kameraer, monteret på traktorer og mejetærskere.
– Det er vigtigt i denne sammenhæng at udvikle robuste løsninger, så landbrugsmaskinerne kan opfatte omgivelserne korrekt, uanset årstid, hvilken afgrøde, der er på marken eller nylige ændringer i terrænet, siger den unge forsker Esma Mujkic, DTU Elektro, der er ansvarlig for udviklingen af de nye automatiseringssystemer.
Første skridt bliver at gøre landbrugsmaskinerne i stand til selv at kunne vurdere, hvornår det er nødvendigt at bremse op på grund af en kritisk situation. Det kan være en hindring som en sten, et dyr eller et menneske foran den – måske gemt i den afgrøde, der er ved at blive høstet.
– Det har naturligvis betydning for sikkerheden, hvis påkørsler særligt af mennesker fremover kan undgås. Derudover vil det gavne både økonomien og bæredygtigheden i produktionen, hvis en landmand kan undgå at holde stille for at få repareret sin mejetærsker, mens tørvejret forsvinder, og høsten dermed bliver mindre eller af en dårligere kvalitet, siger Senior Technical Project Engineer Martin Peter Christiansen, AGCO, der er ansvarlig for udviklingen af virksomhedens autonome køretøjer.
Det sidste er ikke mindst vigtigt i en tid, hvor fokus er på den bedst mulige udnyttelse af landbrugsarealet til at brødføde en voksende global befolkning.
Øget automatisering på lang sigt En øget automatisering vil samtidig hjælpe landmanden til at fokusere på den landbrugsfaglige opgave, der skal udføres, hvad enten det drejer sig om at pløje, så eller høste. Eksempelvis har en mejetærsker forrest et op til 12 meter bredt skærebord, hvor afgrøden skæres over. Føreren har derfor svært ved at få et fuldstændig overblik over, hvad der gemmer sig i korn- eller rapsmarken foran ham.
Inden for en forholdsvis kort årrække regner AGCO med at kunne implementere en løsning i sine produkter, så landbrugsmaskinerne automatisk stopper før en mulig forhindring.
– Lidt mere langsigtet arbejder vi hen mod en mere vidtgående automatisering, og bl.a. derfor er det vigtigt for os at samarbejde med DTU. På den måde kan vi sikre, at vores udviklingsarbejde bygger på den nyeste viden inden for området, siger Martin Peter Christiansen.
Den første udgave af kamera-genkendelsesteknologien, som Esma Mujkic arbejder på at udvikle, er baseret på data indhentet under sommerens danske høst. Det næste skridt bliver derfor at tilpasse teknologien, så den også kan anvendes andre steder i verden.

Kontakt:  Esma Mujkic, mail: esmu@elektro.dtu.dk

 

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

Danisense udvider sit tilbud af DN1000ID-strømtransducere

Komponenter & konnektorerPower13. 02. 2026

Som svar på flere kundeforespørgsler har Danisense, den førende virksomhed inden for yderst præcise strømsensorer/-transducere til krævende applikationer, udvidet sin familie af DN1000ID strømtransducerprodukter med introduktionen af en ny DN1000ID-CP02 model. DN1000ID-CP02 strømtransduceren har

Nyt effektmodul giver større energitæthed og effektivitet i AI-datacentre

IoT & embeddedPower13. 02. 2026

De stadigt større belastninger i AI- og højtydende computere kræver forsyningsløsninger, der kombinerer effektivitet, pålidelighed og skalérbarhed. Integrerede forsyningsmoduler hjælper til at strømline designet, reducerer forbruget og sikrer den stabile ydelse, der netop er påkrævet i avancerede

Reflektion over udviklingen inden for switching & simulering på et turbulent T&M-marked

Test & mål13. 02. 2026

Med refleksion over 2025 har Pickering Interfaces, den førende leverandør af modulære signalswitching- og simuleringsløsninger til brug i test og verificering af elektronik, sat fokus på de seneste 12 måneder af betydelige produktintroduktioner og milepæle for virksomheden, ligesom der bliver

Toshiba introducerer to sinusbølge driver-/controllere tiltrefasede BLDC-motorer

Komponenter & konnektorerPower13. 02. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer to drivere/controllere til sinusformet pulsbreddemodulation (PWM) – TC78B043FNG og TC78B043FTG – til styring af trefasede børsteløse DC-motorer (BLDC) med support af både ydre (SPM - surface permanent magnet) og indre (IPM – interior permanent magnet)

Gridturn får europæisk tech-grant for innovativ løsning til genbrug af elbilbatterier

AktueltDesign & udvikling13. 02. 2026

Den danske startupvirksomhed Gridturn, som forlænger levetiden på udtjente elbilbatterier ved at omdanne dem til certificerede batterienergilagringssystemer (BESS), er blevet tildelt 75.000 EUR. i støtte fra Women TechEU-programmet. Støtten gives til kvindeligt ledede europæiske

Danske virksomheder reagerer på USA-uro: Hver tredje trækker cloud-data hjem

AktueltWireless & data13. 02. 2026

En ny temperaturmåling fra slutningen af 2025 blandt danske virksomheder viser, at usikkerheden om amerikansk loyalitet allerede inden de seneste udmeldinger har fået danske virksomheder til at tage markante skridt for at sikre deres data og flytte væk fra USA. Undersøgelsen viser, at der blandt

Dansk mikroskopisk laser kan halvere energiforbruget i computere

Design & udviklingTop13. 02. 2026

Forskere på DTU har udviklet en banebrydende nanolaser, der kan blive nøglen til langt hurtigere og langt mere energieffektive computere, telefoner og datacentre. Opfindelsen af nanolaseren er offentliggjort i det videnskabelige tidsskrift Science Advances. Perspektiverne i teknologien er, at

Hjernen bag C++ har netop rundet de 75 år

Artikler fra Aktuel Elektronik11. 02. 2026

Bjarne Stroustrup (født: 1950) er blandt de bedste hoveder inden for dansk teknologi, og hans compilering af sourcekode med C++, som reelt er opfindelsen af sproget, kan føres tilbage til 1979. Selv har opfinderen lige rundet de 75 år og er fortsat aktiv i branchenArtiklen har været bragt i Aktuel

Cirkularitet er i frit fald – og det kan koste Danmark dyrt

Artikler fra Aktuel Elektronik11. 02. 2026

På globalt plan genbruges færre og færre materialer. Det er et tegn på, at vi stadig har svært ved at forene vækst med ressourceansvarArtiklen har været bragt i Aktuel Elektronik nr. 2 - 2026 og kan læses herunder uden illustrationer(læs originaludgaven her) Af Lasse Garby, administrerende

Robotsikkerhed og implementering af en sikker fremtid

Artikler fra Aktuel Elektronik11. 02. 2026

I massevis af artikler har både Analog Devices og flere andre tidligere fokuseret på de sikkerhedsmæssige udfordringer, som robotstyringer giver – navnlig med fokus på de industrielle sikkerhedsstandarder og de ikke uvæsentlige sikkerhedsfunktioner, der er nødvendige til beskyttelse i

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Mød Aktuel Elektronik på Elektronikmessen 2026

  • EKTOS A/S

    Rethinking Electronics for Next-Gen Machines for the Real World, Not the Lab 

  • Microchip Technology Inc.

    Production-Ready, Full-Stack Edge AI Solutions Turn Microchip’s MCUs and MPUs Into Catalysts for Intelligent Real-Time Decision-Making

  • InnoFour

    FPGA Forum 2026

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Technology and Hyundai Motor Group Collaborate to Explore 10BASE-T1S Single Pair Ethernet for Future Automotive Connectivity

  • HIN A/S

    Vil du arbejde i krydsfeltet mellem teknik, rådgivning og industri?

  • Elma Instruments A/S

    Flir C8 fra Elma er næste generation i kompakte termiske lommekameraer

  • Microchip Technology Inc.

    Nyt effektmodul giver større energitæthed og effektivitet i AI-datacentre

  • Microchip Technology Inc.

    PIC32CM PL10 MCUs Expand Microchip’s Arm® Cortex®-M0+ Portfolio

  • Eltraco Automation

    Inline vapor phase-maskine fra IBL åbner op for større volumen

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danisense udvider sit tilbud af DN1000ID-strømtransducere

    13.02.2026

  • Nyt effektmodul giver større energitæthed og effektivitet i AI-datacentre

    13.02.2026

  • Reflektion over udviklingen inden for switching & simulering på et turbulent T&M-marked

    13.02.2026

  • Toshiba introducerer to sinusbølge driver-/controllere tiltrefasede BLDC-motorer

    13.02.2026

  • Gridturn får europæisk tech-grant for innovativ løsning til genbrug af elbilbatterier

    13.02.2026

  • Danske virksomheder reagerer på USA-uro: Hver tredje trækker cloud-data hjem

    13.02.2026

  • Dansk mikroskopisk laser kan halvere energiforbruget i computere

    13.02.2026

  • IFS bliver officiel teknologipartner for Cadillac Formel 1 Team

    11.02.2026

  • Embedded Worlds dramatik fortsætter i 2026

    11.02.2026

  • Microchip lancerer familie af 600V gate-drivere til højvolt power-management applikationer

    11.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik