• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltDesign & udvikling29. 04. 2020 | Rolf Sylvester-Hvid

Automatisering øger både bæredygtighed og sikkerhed

AktueltDesign & udvikling29. 04. 2020 By Rolf Sylvester-Hvid

Et vigtigt element i arbejdet med at gøre biler selvkørende er deres evne til at kunne genkende omgivelserne, så de ikke kører ind i andre trafikanter eller parkerede biler. Den genkendelse har det taget mange års arbejde, enorme mængder data og anvendelse af AI-teknologier at få etableret.
Den samme teknologi og viden skal nu overføres til landbrugsmaskiner, traktorer og mejetærskere. Udfordringen er, at landbrugsmaskinerne kører på marker, der er langt mere ustrukturerede end en vej med striber og belægning, ligesom maskinerne ikke blot kører, men også skal udføre en arbejdsopgave undervejs, eksempelvis bearbejde marken med et redskab eller høste afgrøder.
Opbremsning ved kritiske situationer En af verdens tre største producenter af landbrugsmaskiner, AGCO Corporation, er gået i samarbejde med DTU om at udvikle den nødvendige teknologi til at kunne gøre dette. I første omgang er opgaven at anvende kunstig intelligens til at sikre visuel genkendelse fra kameraer, monteret på traktorer og mejetærskere.
– Det er vigtigt i denne sammenhæng at udvikle robuste løsninger, så landbrugsmaskinerne kan opfatte omgivelserne korrekt, uanset årstid, hvilken afgrøde, der er på marken eller nylige ændringer i terrænet, siger den unge forsker Esma Mujkic, DTU Elektro, der er ansvarlig for udviklingen af de nye automatiseringssystemer.
Første skridt bliver at gøre landbrugsmaskinerne i stand til selv at kunne vurdere, hvornår det er nødvendigt at bremse op på grund af en kritisk situation. Det kan være en hindring som en sten, et dyr eller et menneske foran den – måske gemt i den afgrøde, der er ved at blive høstet.
– Det har naturligvis betydning for sikkerheden, hvis påkørsler særligt af mennesker fremover kan undgås. Derudover vil det gavne både økonomien og bæredygtigheden i produktionen, hvis en landmand kan undgå at holde stille for at få repareret sin mejetærsker, mens tørvejret forsvinder, og høsten dermed bliver mindre eller af en dårligere kvalitet, siger Senior Technical Project Engineer Martin Peter Christiansen, AGCO, der er ansvarlig for udviklingen af virksomhedens autonome køretøjer.
Det sidste er ikke mindst vigtigt i en tid, hvor fokus er på den bedst mulige udnyttelse af landbrugsarealet til at brødføde en voksende global befolkning.
Øget automatisering på lang sigt En øget automatisering vil samtidig hjælpe landmanden til at fokusere på den landbrugsfaglige opgave, der skal udføres, hvad enten det drejer sig om at pløje, så eller høste. Eksempelvis har en mejetærsker forrest et op til 12 meter bredt skærebord, hvor afgrøden skæres over. Føreren har derfor svært ved at få et fuldstændig overblik over, hvad der gemmer sig i korn- eller rapsmarken foran ham.
Inden for en forholdsvis kort årrække regner AGCO med at kunne implementere en løsning i sine produkter, så landbrugsmaskinerne automatisk stopper før en mulig forhindring.
– Lidt mere langsigtet arbejder vi hen mod en mere vidtgående automatisering, og bl.a. derfor er det vigtigt for os at samarbejde med DTU. På den måde kan vi sikre, at vores udviklingsarbejde bygger på den nyeste viden inden for området, siger Martin Peter Christiansen.
Den første udgave af kamera-genkendelsesteknologien, som Esma Mujkic arbejder på at udvikle, er baseret på data indhentet under sommerens danske høst. Det næste skridt bliver derfor at tilpasse teknologien, så den også kan anvendes andre steder i verden.

Kontakt:  Esma Mujkic, mail: esmu@elektro.dtu.dk

 

Skrevet i: Aktuelt, Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

Den globale mangel på glasfiber plager fortsat printbranchen

BranchenytDesign & udviklingProduktion06. 03. 2026

Den globale mangel på glasfiber fortsætter med at skabe betydelige begrænsninger i tilgængeligheden af PCB-laminater. De mest påvirkede materialer er avancerede printlaminater med høj Tg og lav dielektrisk konstant (Dk). Det omfatter produkter fra Panasonic (Megtron 4, Megtron 6 osv.) og EMC (EM370,

Pickering lancerer Test System Architect til let design og implementering af signalveje

Design & udviklingTest & mål06. 03. 2026

Pickering Interfaces lancerer nu Test System Architect, et gratis online grafisk værktøj, der er  designet til at forenkle designet af signalveje i elektroniske testsystemer, så ingeniører kan designe, konfigurere og visualisere komplette testarkitekturer før implementering. Pickerings

TI accelererer den næste generation af fysisk AI i robotter sammen med NVIDIA

Design & udviklingIoT & embeddedKomponenter & konnektorerTop06. 03. 2026

Texas Instruments accelererer nu den sikre implementering af humanoide robotter i den virkelige verden sammen med NVIDIA. Ved at kombinere TI's realtids-motorstyrings-, sensor-, radar- og strømforsyningsteknologier med NVIDIA's avancerede robotberegnings- samt Ethernetbaserede sensor- og

Refurbed bliver med tolv nye lande den største markedsplads for renoverede produkter i Europa

BranchenytProduktion06. 03. 2026

Den cirkulære markedsplads for elektronik, Refurbed, fortsætter sin ekspansion og træder nu ind på tolv nye markeder. I alt er virksomheden aktiv på 24 markeder i Europa, hvilket er flere end nogen anden platform for renoverede produkter. Samtidig passerer virksomheden 3 milliarder euro i GMV

Rotationsviskosiometer giver kontrol over pasta og fillers

Test & mål06. 03. 2026

Strenometer præsenterer en serie af robuste rotationsviskosimetre af mærket BYK: byko-visc RT, der leveres klar til brug uden behov for montering, har et præcisionsniveau der garanterer nøjagtige målinger i overensstemmelse med ASTM D2196, ISO 2555 og ISO 1652. Præcisionen er stabil fra dag til

Milliongaranti styrker dansk satsning i Ukraines forsvarsindustri

AktueltDesign & udvikling06. 03. 2026

Den danske satsning på Ukraines forsvarsindustri får endnu et løft, efter at EIFO (Danmarks Eksport- og Investeringsfond) har udstedt sin tredje investeringsgaranti i landet. Den danske drone- og robotvirksomhed Robotto etablerer sig i Ukraine og investerer 4 mio. kr. i opskalering af produktion af

Større overskud hos GPV for 2025 på et ellers volatilt verdensmarked

AktueltPower06. 03. 2026

GPV, som ejes af det børsnoterede danske industrikonglomerat Schouw & Co., realiserede en omsætning på 2,1 mia. kr. for 4. kvartal 2025, hvilket var på niveau med samme periode sidste år, mens resultatet (EBITDA) steg med 23% til 170 mio. kr. For 2025 som helhed udgjorde omsætningen 8,7 mia. kr.

ABB: Datacentre risikerer at overse udfordringer med dynamisk AI-belastning

AktueltPowerWireless & data04. 03. 2026

Datacentre kommer i løbet af få år til at håndtere enorme og svingende laster. Derfor kan branchen med fordel kigge mod løsninger, der kan balancere AI-belastningen på mellemspænding frem for lavspænding – det giver mulighed for modulær opbygning og lavere anlægsomkostninger samt mere sikker

Danisense opnår fuld ISO/IEC 17025-akkreditering af AC-kalibreringsservices

AktueltBranchenytPowerTest & mål04. 03. 2026

Danisense fortæller, at virksomhedens state-of-the-art in-house kalibreringslaboratorium har opnået fuld ISO/IEC 17025-akkreditering af AC-kalibreringsservices. Denne milepæl følger laboratoriets ISO/IEC 17025-akkreditering til DC-strømtransducer kalibrering op til 21kA, som blev tildelt i

Aalborg Universitet går forrest med europæisk AI-løsning

TopWireless & data04. 03. 2026

Som det første universitet i Danmark har Aalborg Universitet indgået en aftale med den franske AI-platform Mistral. Indkøbet giver universitetets forskere adgang til avancerede sprogmodeller og AI-værktøjer, samtidig med at data og beslutningskraft forbliver under europæiske regler og

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Brings Intelligence from the Cloud with Edge Computing Online Resource Hub for Engineers

  • Elektronikmessen

    Besøg Thomsen Electronics på Elektronikmessen 2026

  • RODAN Technologies A/S

    Velkommen til Jette Madsen

  • InnoFour

    Scalable PCB design for growing teams

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Announces Distribution Agreement with iC-Haus to Expand Advanced Semiconductor and Sensor Solutions

  • Microchip Technology Inc.

    New LX4580 is a Highly Integrated 24‑Channel Mixed‑Signal IC for Aviation and Defense Actuation Systems

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    Koaksialkonnektorer til kabler

  • Mouser Electronics

    Mouser Explores the Challenges of Powering AI in New Interactive eBook from Renesas Electronics

  • Elektronikmessen

    Oplev Mirit Glas på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    Assertion-based verification (ABV) improves design quality.

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Den globale mangel på glasfiber plager fortsat printbranchen

    06.03.2026

  • Pickering lancerer Test System Architect til let design og implementering af signalveje

    06.03.2026

  • TI accelererer den næste generation af fysisk AI i robotter sammen med NVIDIA

    06.03.2026

  • Refurbed bliver med tolv nye lande den største markedsplads for renoverede produkter i Europa

    06.03.2026

  • Rotationsviskosiometer giver kontrol over pasta og fillers

    06.03.2026

  • Milliongaranti styrker dansk satsning i Ukraines forsvarsindustri

    06.03.2026

  • Større overskud hos GPV for 2025 på et ellers volatilt verdensmarked

    06.03.2026

  • ABB: Datacentre risikerer at overse udfordringer med dynamisk AI-belastning

    04.03.2026

  • Danisense opnår fuld ISO/IEC 17025-akkreditering af AC-kalibreringsservices

    04.03.2026

  • Aalborg Universitet går forrest med europæisk AI-løsning

    04.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik