• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

BranchenytWireless & data30. 09. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Aquark Technologies rejser 37 mio. kr. til at sikre kritisk GPS-infrastruktur

BranchenytWireless & data30. 09. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Virksomheder og samfund er i stigende grad afhængige af præcise GNSS-signaler – også kendt som GPS. Det gælder indenfor telekommunikation og finans, men ikke mindst indenfor det forsvarsteknologiske område, hvor behovet for præcis positionering, navigation og tid er afgørende.

Aquark Technologies har udviklet og patenteret ny teknologi, der kan sikre GNSS-infrastruktur (GPS). Fra venstre: CEO Andrei Dragomir, CSO Matt Himsworth, kvanteingeniør Chester Camm og COO Alexander Jantzen

Imidlertid er de nuværende kvantesensorer, der bruges til at levere de ellers præcise signaler, meget store, voldsomt energiforbrugende, og udsatte, hvis de forsøges jammet.

Resultatet kan være, at præcisionen falder – og det kan medføre store økonomiske tab for erhvervslivet, men også store sikkerhedsmæssige udfordringer.

Derfor er en virksomhed som engelske Aquark Technologies helt afgørende, mener både NATO Innovation Fund (NIF) og EIFO, der sammen med den britiske tidligt stadie venturekapitalfond UKI2S og den europæiske missilproducent MBDA har investeret sammenlagt 37 mio. kr. i kvanteteknologi-virksomheden i en netop overstået seed-runde.

– Aquark Technologies har knækket en svær kvanteteknologisk kode og har som følge deraf kunnet udvikle og patentere en helt ny måde at fremstille kvantesensorer uden et magnetisk felt. Det gør det muligt at reducere størrelse, vægt, energiforbrug og pris, og gør dem både mobile og mere robuste, så de kan bruges i øde egne, vanskeligt terræn og i hårde miljøer. For os at se, er der her potentiale til både at løse flere samfundskritiske problemstillinger og at gøre en god forretning, forklarer Jacob Bratting Pedersen, der er partner og chef for direkte Tech-investeringer i EIFO.

NATO-lande skal i front på Deep Tech

NATO Innovation Fund er en selvstændig venturekapitalfond støttet af 24 NATO-allierede, som har som ambition at investere over 1 milliard euro i Deep Tech for at fremme modstandsdygtighed indenfor alliancen. Fonden er oprettet i en erkendelse af behovet for at være først på de nye teknologier.

Af samme årsag har NATO iværksat det såkaldte DIANA-program (Defence Accelerator for the North Atlantic), der identificerer, understøtter og accelererer nye såkaldt dual-use teknologivirksomheder indenfor alliancen.

Aquark Technologies er en del af DIANA og er den første programdeltager, der modtager direkte investering fra NATO Innovation Fund.

– Det at kunne beskytte vores infrastruktur – fra kommunikation til navigation og finansielle transaktioner – er afgørende for at opbygge robuste virksomheder og styrke den nationale sikkerhed. Vi er glade for at kunne understøtte Aquark-teamet og ser frem til at kunne bidrage til at udbrede deres teknologi til resten af verden, siger Kelly Chen, Partner, NATO Innovation Fund.

Vigtig positionering for Danmark

Aquark Technologies har over de sidste seks måneder været en del af første kohorte af i alt 44 DIANA-virksomheder fordelt på 22 sites i alliancen. Seks virksomheder var tilknyttet Deep Tech Lab – Quantum på det danske Bio Innovation Institute, BII, i København. Her har virksomhederne undersøgt og udviklet deres teknologipotentiale indenfor forsvars- og sikkerhedsområdet.

Resultaterne har været så overbevisende, at virksomheden er en af kun ti virksomheder fra kohorten og blandt fire fra BII, der er gået videre til fase to i programmet. Her modtager de hver 300.000 euro (ca. 2,2 mio. kr.) fra DIANA i yderligere funding, ligesom de vil få skræddersyet hjælp fra BII til at bringe deres teknologi på markedet.

– Kvanteteknologi er et værktøj, der kan bidrage til løsninger inden for en lang række områder såsom life science, national sikkerhed og grøn omstilling. Derfor er vi på BII stolte over, at vi spiller en afgørende rolle i at hjælpe virksomheder som Aquark Technologies med at modne deres teknologier og bringe dem tættere på markedet, siger Cathal J. Mahon, Chief Business Officer for Deep Tech Lab – Quantum på BII.

– At fire ud af ti virksomheder er gået videre fra BII til DIANAs fase to vidner om, hvor stærke BII og det danske kvanteøkosystem er. For EIFO er det en strategisk vigtig ambition at understøtte et forskningsmiljø og investeringsklima, der kan tiltrække sådanne vigtige kvanteteknologiske virksomheder, kapaciteter og ikke mindst kapital fra hele verden. Det bidrager vi yderligere til ved at investere i Aquark, som vil bringe en hel del til kvanteøkosystemet i såvel alliancen, som i Danmark, siger Jacob Bratting Pedersen.

Nu skal teknologien udbredes

For virksomheden kommer kapitaltilførslen på det helt rigtige tidspunkt:

– Denne investeringsrunde bliver lukket på det helt rigtige tidspunkt i forhold til at vi står overfor at skulle accelerere implementeringen af teknologien på globalt plan. Dagene i laboratoriet er bag os, og den acceleration, vi står overfor, er utroligt spændende. Investeringerne vil betyde, at vi kan udvide vores team, udvikle nye samarbejder, øge vores formåen og gøre det muligt for os at opnå produktion i stor skala, siger Alexander Jantzen, COO hos Aquark Technologies.

Aquark Technologies har udviklet og patenteret koldt atom-kvanteteknologi, der gør kvantesensorer mere tilgængelige og skalerbare. Med ekspertise inden for vakuumteknologi, mikrofabrikation og laserafkøling optimerer Aquark Technologies størrelsen, vægten, strømforbruget og omkostningerne ved kvanteenheder. Det britisk-baserede firma arbejder på at udvikle teknologi til gavn for samfundet i form af en kompakt og robust koldstofkerne, der vil muliggøre næste generation af kvantesensorer og kvantecomputere.

Læs mere på http://www.aquarktechnologies.com

Skrevet i: Branchenyt, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

DTU: Ny regering giver forskning og teknologi en stærk rolle i Danmarks fremtid

Branchenyt05. 06. 2026

Danmark har fået regering – og de fire partiers regeringsgrundlag peger på, at Danmark skal styrke sin teknologiske og digitale position gennem investeringer i forskning, flere STEM-uddannede, en national indsats for kunstig intelligens og øget fokus på teknologisk suverænitet og europæisk

International Drone Show: Fra niche til nødvendighed

AktueltDesign & udviklingEvents05. 06. 2026

Ét står klart efter årets International Drone Show i Odense: Droner er ikke længere en teknologi, der primært forbindes med fremtidsscenarier og pilotprojekter. Tværtimod bevæger droneområdet sig nu hurtigt mod at blive en central del af Europas sikkerhedspolitiske landskab og kritiske

Tre glade vindere af Milwaukee-boremaskiner på Elektronikmessen og Aktuel Elektroniks stand

AktueltEvents05. 06. 2026

På Elektronikmessen i Odense i maj udloddede Aktuel Elektronik og Elektronikfokus tre fede Milwaukee Fuel maskiner. De ultrakompakte batteriboremaskiner er udstyret med forsatse, der giver mulighed for - så at sige - at bore/skrue om hjørner og få adgang i selv de mest trange skabe og

Kemp & Lauritzen er vinder af Danish Digital Awards

BranchenytEventsWireless & data04. 06. 2026

Kemp & Lauritzen blev den 3. juni 2026 hædret ved Danish Digital Awards i København med priser i hele seks kategorier og styrker dermed sin position som Danmarks førende digitale teknikpartner. Priserne er tildelt på baggrund af virksomhedens digitale platform KL360°, som hjælper kunderne med at

Med grisehaler og grundvand ignorerer den nye regering vores største samfundsproblemer

BranchenytTop04. 06. 2026

Tekst og foto: Rolf Sylvester-Hvid Så kom ministerkabalen endelig på plads og med en stor forudsigelighed har vores nye regering valgt at skubbe partisoldaterne frem i vognen, ligesom der er sat fokus på emner, der i geopolitisk og samfundsteknisk forstand rangerer langt under de væsentligste

NeoMesh fra NeoCortec forsyner nu e-IoT platform fra Endrich Bauelemente

IoT & embedded04. 06. 2026

Ud over at fungere som én af NeoCortecs vigtigste distributionspartnere, har NeoCortec nu også indgået i et partnerskab med Endrich Bauelemente Vertriebs GmbH til forsyning af den tyske koncerns e-IoT platform med sin energibesparende og yderst skalérbare, trådløse NeoMesh mesh-netværksprotokol og

Solceller og batterier på ABB’s Middelfart-domicil mindsker afhængighed af elnettet

Power04. 06. 2026

Hvordan kan virksomheder spare penge, styrke deres driftssikkerhed og uafhængighed af et stadigt mere ustabilt forsyningsnet og samtidig reducere deres CO₂-aftryk? Teknologivirksomheden ABB’s forholdsvis nye domicil i Middelfart giver et konkret svar på netop de spørgsmål. Her er solceller i

Danisense udstiller på PCIM Expo 2026 i Nürnberg mellem 9. og 11. juni

EventsPowerTest & mål03. 06. 2026

Danisense udstiller på den kommende PCIM Expo 2026 i Nürnberg mellem 9. og 11. juni i hal 7, stand 429. På udstillingen vil Danisense præsentere de nyligt lancerede, højpræcise MK500ID DC- og AC-strømtænger (clamp-on) designet til galvanisk isolerede målinger op til 500Arms. Desuden lancerer

Højfrekvens-konnektorer til antennekabler

Komponenter & konnektorer03. 06. 2026

Würth Elektronik introducerer flere nye koaksialkonnektorer til 50Ω-kabler af typerne 1,13mm, 1,32mm og 1,37mm. Stik og bøsninger er egnet til brug i apparater som trådløst kommunikationsudstyr, GPS-systemer samt IoT-produkter. Alle har forgyldte kontaktflader og har desuden klaret til 48-timers

Gratis værktøj afslører skjulte skibe i danske farvande

AktueltDesign & udviklingIoT & embeddedWireless & data03. 06. 2026

Ved hjælp af satellitdata, kunstig intelligens og åbne maritime databaser har en forsker fra DTU Space udviklet et onlineværktøj, der gør det muligt at følge skibstrafik i danske farvande. Det inkluderer også skibe, der forsøger at skjule sig ved at slukke de såkaldte AIS-transpondere, som fortæller

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • HIN A/S

    Røntgeninspektion i elektronikproduktion – fra nicheteknologi til nødvendighed

  • InnoFour

    Next-generation Electronic Systems Design

  • Phoenix Contact A/S

    Hybridstik til energilagring

  • RODAN Technologies A/S

    RODAN Technologies A/S offentliggør sin første ESG-baseline-rapport for 2023–2024

  • Würth Elektronik Danmark A/S

    ST Microelectronics og Würth Elektronik afholder Motor Inverter seminar i Aarhus

  • Mouser Electronics

    Mouser’s Rise of the Robots Programme Explores Humanoid Design Considerations

  • Apacer Technology B.V.

    Apacer Launches GraTherX Cooling Technology, Reducing DDR5 Temperatures by Up to 23.4°C

  • InnoFour

    Scalable PCB design for growing teams: Xpedition Standard

  • Mouser Electronics

    NXP Semiconductors’ i.MX RT1180 Microcontrollers, Now at Mouser, Offer Advanced Security for Ethernet and Industry 4.0/5.0 Applications

  • Phoenix Contact A/S

    M12 komponentstik med push-pull lynaflåsning

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • DTU: Ny regering giver forskning og teknologi en stærk rolle i Danmarks fremtid

    05.06.2026

  • International Drone Show: Fra niche til nødvendighed

    05.06.2026

  • Tre glade vindere af Milwaukee-boremaskiner på Elektronikmessen og Aktuel Elektroniks stand

    05.06.2026

  • Kemp & Lauritzen er vinder af Danish Digital Awards

    04.06.2026

  • Med grisehaler og grundvand ignorerer den nye regering vores største samfundsproblemer

    04.06.2026

  • NeoMesh fra NeoCortec forsyner nu e-IoT platform fra Endrich Bauelemente

    04.06.2026

  • Solceller og batterier på ABB’s Middelfart-domicil mindsker afhængighed af elnettet

    04.06.2026

  • Danisense udstiller på PCIM Expo 2026 i Nürnberg mellem 9. og 11. juni

    03.06.2026

  • Højfrekvens-konnektorer til antennekabler

    03.06.2026

  • Gratis værktøj afslører skjulte skibe i danske farvande

    03.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik