• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

BranchenytWireless & data30. 09. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Aquark Technologies rejser 37 mio. kr. til at sikre kritisk GPS-infrastruktur

BranchenytWireless & data30. 09. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Virksomheder og samfund er i stigende grad afhængige af præcise GNSS-signaler – også kendt som GPS. Det gælder indenfor telekommunikation og finans, men ikke mindst indenfor det forsvarsteknologiske område, hvor behovet for præcis positionering, navigation og tid er afgørende.

Aquark Technologies har udviklet og patenteret ny teknologi, der kan sikre GNSS-infrastruktur (GPS). Fra venstre: CEO Andrei Dragomir, CSO Matt Himsworth, kvanteingeniør Chester Camm og COO Alexander Jantzen

Imidlertid er de nuværende kvantesensorer, der bruges til at levere de ellers præcise signaler, meget store, voldsomt energiforbrugende, og udsatte, hvis de forsøges jammet.

Resultatet kan være, at præcisionen falder – og det kan medføre store økonomiske tab for erhvervslivet, men også store sikkerhedsmæssige udfordringer.

Derfor er en virksomhed som engelske Aquark Technologies helt afgørende, mener både NATO Innovation Fund (NIF) og EIFO, der sammen med den britiske tidligt stadie venturekapitalfond UKI2S og den europæiske missilproducent MBDA har investeret sammenlagt 37 mio. kr. i kvanteteknologi-virksomheden i en netop overstået seed-runde.

– Aquark Technologies har knækket en svær kvanteteknologisk kode og har som følge deraf kunnet udvikle og patentere en helt ny måde at fremstille kvantesensorer uden et magnetisk felt. Det gør det muligt at reducere størrelse, vægt, energiforbrug og pris, og gør dem både mobile og mere robuste, så de kan bruges i øde egne, vanskeligt terræn og i hårde miljøer. For os at se, er der her potentiale til både at løse flere samfundskritiske problemstillinger og at gøre en god forretning, forklarer Jacob Bratting Pedersen, der er partner og chef for direkte Tech-investeringer i EIFO.

NATO-lande skal i front på Deep Tech

NATO Innovation Fund er en selvstændig venturekapitalfond støttet af 24 NATO-allierede, som har som ambition at investere over 1 milliard euro i Deep Tech for at fremme modstandsdygtighed indenfor alliancen. Fonden er oprettet i en erkendelse af behovet for at være først på de nye teknologier.

Af samme årsag har NATO iværksat det såkaldte DIANA-program (Defence Accelerator for the North Atlantic), der identificerer, understøtter og accelererer nye såkaldt dual-use teknologivirksomheder indenfor alliancen.

Aquark Technologies er en del af DIANA og er den første programdeltager, der modtager direkte investering fra NATO Innovation Fund.

– Det at kunne beskytte vores infrastruktur – fra kommunikation til navigation og finansielle transaktioner – er afgørende for at opbygge robuste virksomheder og styrke den nationale sikkerhed. Vi er glade for at kunne understøtte Aquark-teamet og ser frem til at kunne bidrage til at udbrede deres teknologi til resten af verden, siger Kelly Chen, Partner, NATO Innovation Fund.

Vigtig positionering for Danmark

Aquark Technologies har over de sidste seks måneder været en del af første kohorte af i alt 44 DIANA-virksomheder fordelt på 22 sites i alliancen. Seks virksomheder var tilknyttet Deep Tech Lab – Quantum på det danske Bio Innovation Institute, BII, i København. Her har virksomhederne undersøgt og udviklet deres teknologipotentiale indenfor forsvars- og sikkerhedsområdet.

Resultaterne har været så overbevisende, at virksomheden er en af kun ti virksomheder fra kohorten og blandt fire fra BII, der er gået videre til fase to i programmet. Her modtager de hver 300.000 euro (ca. 2,2 mio. kr.) fra DIANA i yderligere funding, ligesom de vil få skræddersyet hjælp fra BII til at bringe deres teknologi på markedet.

– Kvanteteknologi er et værktøj, der kan bidrage til løsninger inden for en lang række områder såsom life science, national sikkerhed og grøn omstilling. Derfor er vi på BII stolte over, at vi spiller en afgørende rolle i at hjælpe virksomheder som Aquark Technologies med at modne deres teknologier og bringe dem tættere på markedet, siger Cathal J. Mahon, Chief Business Officer for Deep Tech Lab – Quantum på BII.

– At fire ud af ti virksomheder er gået videre fra BII til DIANAs fase to vidner om, hvor stærke BII og det danske kvanteøkosystem er. For EIFO er det en strategisk vigtig ambition at understøtte et forskningsmiljø og investeringsklima, der kan tiltrække sådanne vigtige kvanteteknologiske virksomheder, kapaciteter og ikke mindst kapital fra hele verden. Det bidrager vi yderligere til ved at investere i Aquark, som vil bringe en hel del til kvanteøkosystemet i såvel alliancen, som i Danmark, siger Jacob Bratting Pedersen.

Nu skal teknologien udbredes

For virksomheden kommer kapitaltilførslen på det helt rigtige tidspunkt:

– Denne investeringsrunde bliver lukket på det helt rigtige tidspunkt i forhold til at vi står overfor at skulle accelerere implementeringen af teknologien på globalt plan. Dagene i laboratoriet er bag os, og den acceleration, vi står overfor, er utroligt spændende. Investeringerne vil betyde, at vi kan udvide vores team, udvikle nye samarbejder, øge vores formåen og gøre det muligt for os at opnå produktion i stor skala, siger Alexander Jantzen, COO hos Aquark Technologies.

Aquark Technologies har udviklet og patenteret koldt atom-kvanteteknologi, der gør kvantesensorer mere tilgængelige og skalerbare. Med ekspertise inden for vakuumteknologi, mikrofabrikation og laserafkøling optimerer Aquark Technologies størrelsen, vægten, strømforbruget og omkostningerne ved kvanteenheder. Det britisk-baserede firma arbejder på at udvikle teknologi til gavn for samfundet i form af en kompakt og robust koldstofkerne, der vil muliggøre næste generation af kvantesensorer og kvantecomputere.

Læs mere på http://www.aquarktechnologies.com

Skrevet i: Branchenyt, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

AI-sikkerhedsfirma skærper satsning på det danske marked

Wireless & data16. 02. 2026

GitGuardian, som er en af verdens førende platforme inden for ikke-menneskelig identitetssikkerhed og beskyttelse af følsomme data (secrets), vil nu satse mere på Danmark og det øvrige nordiske marked. Det sker med en ny investering på 300 mio. kr. i ryggen – en investering som er rejst af den

Retur indgår aftale om producentansvar med Temu

AktueltBranchenyt16. 02. 2026

Retur, som Danmarks største familie af kollektive ordninger, har indgået aftale med Whaleco Technology Limited, der ejer Temu, om at varetage producentansvaret i Danmark på vegne af den globale e-handelsplatforms forhandlere. Aftalen omfatter producentansvar på mere end seks forskellige

DI lancerer historisk 2035-plan: 100.000 flere private job og markant løft af velstanden

AktueltBranchenyt16. 02. 2026

Danmark står i en ny og mere uforudsigelig verdensorden. Geopolitiske spændinger, rekordtung EU-regulering og færre hænder på arbejdsmarkedet presser dansk økonomi. Derfor lancerer Dansk Industri (DI) i dag sin hidtil største økonomiske plan – en samlet 2035-plan med 176 milliarder kroner, der skal

Forsendelser af wafers steg i 2025 med stærk AI-drevet efterspørgsel, men omsætning faldt

BranchenytProduktionTop16. 02. 2026

De globale siliciumwaferleverancer steg i 2025 med 5,8 % til 12.973 millioner kvadrattommer (MSI), mens waferomsætningen faldt med 1,2 % til 11,4 milliarder dollars i samme periode, rapporterer SEMI Silicon Manufacturers Group (SMG) i sin årsanalyse af siliciumwaferindustrien. 2025 markerer et

Danisense udvider sit tilbud af DN1000ID-strømtransducere

Komponenter & konnektorerPower13. 02. 2026

Som svar på flere kundeforespørgsler har Danisense, den førende virksomhed inden for yderst præcise strømsensorer/-transducere til krævende applikationer, udvidet sin familie af DN1000ID strømtransducerprodukter med introduktionen af en ny DN1000ID-CP02 model. DN1000ID-CP02 strømtransduceren har

Nyt effektmodul giver større energitæthed og effektivitet i AI-datacentre

IoT & embeddedPower13. 02. 2026

De stadigt større belastninger i AI- og højtydende computere kræver forsyningsløsninger, der kombinerer effektivitet, pålidelighed og skalérbarhed. Integrerede forsyningsmoduler hjælper til at strømline designet, reducerer forbruget og sikrer den stabile ydelse, der netop er påkrævet i avancerede

Reflektion over udviklingen inden for switching & simulering på et turbulent T&M-marked

Test & mål13. 02. 2026

Med refleksion over 2025 har Pickering Interfaces, den førende leverandør af modulære signalswitching- og simuleringsløsninger til brug i test og verificering af elektronik, sat fokus på de seneste 12 måneder af betydelige produktintroduktioner og milepæle for virksomheden, ligesom der bliver

Toshiba introducerer to sinusbølge driver-/controllere tiltrefasede BLDC-motorer

Komponenter & konnektorerPower13. 02. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer to drivere/controllere til sinusformet pulsbreddemodulation (PWM) – TC78B043FNG og TC78B043FTG – til styring af trefasede børsteløse DC-motorer (BLDC) med support af både ydre (SPM - surface permanent magnet) og indre (IPM – interior permanent magnet)

Gridturn får europæisk tech-grant for innovativ løsning til genbrug af elbilbatterier

AktueltDesign & udvikling13. 02. 2026

Den danske startupvirksomhed Gridturn, som forlænger levetiden på udtjente elbilbatterier ved at omdanne dem til certificerede batterienergilagringssystemer (BESS), er blevet tildelt 75.000 EUR. i støtte fra Women TechEU-programmet. Støtten gives til kvindeligt ledede europæiske

Danske virksomheder reagerer på USA-uro: Hver tredje trækker cloud-data hjem

AktueltWireless & data13. 02. 2026

En ny temperaturmåling fra slutningen af 2025 blandt danske virksomheder viser, at usikkerheden om amerikansk loyalitet allerede inden de seneste udmeldinger har fået danske virksomheder til at tage markante skridt for at sikre deres data og flytte væk fra USA. Undersøgelsen viser, at der blandt

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Elektronikmessen

    Mød Aktuel Elektronik på Elektronikmessen 2026

  • EKTOS A/S

    Rethinking Electronics for Next-Gen Machines for the Real World, Not the Lab 

  • Microchip Technology Inc.

    Production-Ready, Full-Stack Edge AI Solutions Turn Microchip’s MCUs and MPUs Into Catalysts for Intelligent Real-Time Decision-Making

  • InnoFour

    FPGA Forum 2026

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Technology and Hyundai Motor Group Collaborate to Explore 10BASE-T1S Single Pair Ethernet for Future Automotive Connectivity

  • HIN A/S

    Vil du arbejde i krydsfeltet mellem teknik, rådgivning og industri?

  • Elma Instruments A/S

    Flir C8 fra Elma er næste generation i kompakte termiske lommekameraer

  • Microchip Technology Inc.

    Nyt effektmodul giver større energitæthed og effektivitet i AI-datacentre

  • Microchip Technology Inc.

    PIC32CM PL10 MCUs Expand Microchip’s Arm® Cortex®-M0+ Portfolio

  • Eltraco Automation

    Inline vapor phase-maskine fra IBL åbner op for større volumen

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • AI-sikkerhedsfirma skærper satsning på det danske marked

    16.02.2026

  • Retur indgår aftale om producentansvar med Temu

    16.02.2026

  • DI lancerer historisk 2035-plan: 100.000 flere private job og markant løft af velstanden

    16.02.2026

  • Forsendelser af wafers steg i 2025 med stærk AI-drevet efterspørgsel, men omsætning faldt

    16.02.2026

  • Danisense udvider sit tilbud af DN1000ID-strømtransducere

    13.02.2026

  • Nyt effektmodul giver større energitæthed og effektivitet i AI-datacentre

    13.02.2026

  • Reflektion over udviklingen inden for switching & simulering på et turbulent T&M-marked

    13.02.2026

  • Toshiba introducerer to sinusbølge driver-/controllere tiltrefasede BLDC-motorer

    13.02.2026

  • Gridturn får europæisk tech-grant for innovativ løsning til genbrug af elbilbatterier

    13.02.2026

  • Danske virksomheder reagerer på USA-uro: Hver tredje trækker cloud-data hjem

    13.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik