• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

BranchenytWireless & data30. 09. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Aquark Technologies rejser 37 mio. kr. til at sikre kritisk GPS-infrastruktur

BranchenytWireless & data30. 09. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Virksomheder og samfund er i stigende grad afhængige af præcise GNSS-signaler – også kendt som GPS. Det gælder indenfor telekommunikation og finans, men ikke mindst indenfor det forsvarsteknologiske område, hvor behovet for præcis positionering, navigation og tid er afgørende.

Aquark Technologies har udviklet og patenteret ny teknologi, der kan sikre GNSS-infrastruktur (GPS). Fra venstre: CEO Andrei Dragomir, CSO Matt Himsworth, kvanteingeniør Chester Camm og COO Alexander Jantzen

Imidlertid er de nuværende kvantesensorer, der bruges til at levere de ellers præcise signaler, meget store, voldsomt energiforbrugende, og udsatte, hvis de forsøges jammet.

Resultatet kan være, at præcisionen falder – og det kan medføre store økonomiske tab for erhvervslivet, men også store sikkerhedsmæssige udfordringer.

Derfor er en virksomhed som engelske Aquark Technologies helt afgørende, mener både NATO Innovation Fund (NIF) og EIFO, der sammen med den britiske tidligt stadie venturekapitalfond UKI2S og den europæiske missilproducent MBDA har investeret sammenlagt 37 mio. kr. i kvanteteknologi-virksomheden i en netop overstået seed-runde.

– Aquark Technologies har knækket en svær kvanteteknologisk kode og har som følge deraf kunnet udvikle og patentere en helt ny måde at fremstille kvantesensorer uden et magnetisk felt. Det gør det muligt at reducere størrelse, vægt, energiforbrug og pris, og gør dem både mobile og mere robuste, så de kan bruges i øde egne, vanskeligt terræn og i hårde miljøer. For os at se, er der her potentiale til både at løse flere samfundskritiske problemstillinger og at gøre en god forretning, forklarer Jacob Bratting Pedersen, der er partner og chef for direkte Tech-investeringer i EIFO.

NATO-lande skal i front på Deep Tech

NATO Innovation Fund er en selvstændig venturekapitalfond støttet af 24 NATO-allierede, som har som ambition at investere over 1 milliard euro i Deep Tech for at fremme modstandsdygtighed indenfor alliancen. Fonden er oprettet i en erkendelse af behovet for at være først på de nye teknologier.

Af samme årsag har NATO iværksat det såkaldte DIANA-program (Defence Accelerator for the North Atlantic), der identificerer, understøtter og accelererer nye såkaldt dual-use teknologivirksomheder indenfor alliancen.

Aquark Technologies er en del af DIANA og er den første programdeltager, der modtager direkte investering fra NATO Innovation Fund.

– Det at kunne beskytte vores infrastruktur – fra kommunikation til navigation og finansielle transaktioner – er afgørende for at opbygge robuste virksomheder og styrke den nationale sikkerhed. Vi er glade for at kunne understøtte Aquark-teamet og ser frem til at kunne bidrage til at udbrede deres teknologi til resten af verden, siger Kelly Chen, Partner, NATO Innovation Fund.

Vigtig positionering for Danmark

Aquark Technologies har over de sidste seks måneder været en del af første kohorte af i alt 44 DIANA-virksomheder fordelt på 22 sites i alliancen. Seks virksomheder var tilknyttet Deep Tech Lab – Quantum på det danske Bio Innovation Institute, BII, i København. Her har virksomhederne undersøgt og udviklet deres teknologipotentiale indenfor forsvars- og sikkerhedsområdet.

Resultaterne har været så overbevisende, at virksomheden er en af kun ti virksomheder fra kohorten og blandt fire fra BII, der er gået videre til fase to i programmet. Her modtager de hver 300.000 euro (ca. 2,2 mio. kr.) fra DIANA i yderligere funding, ligesom de vil få skræddersyet hjælp fra BII til at bringe deres teknologi på markedet.

– Kvanteteknologi er et værktøj, der kan bidrage til løsninger inden for en lang række områder såsom life science, national sikkerhed og grøn omstilling. Derfor er vi på BII stolte over, at vi spiller en afgørende rolle i at hjælpe virksomheder som Aquark Technologies med at modne deres teknologier og bringe dem tættere på markedet, siger Cathal J. Mahon, Chief Business Officer for Deep Tech Lab – Quantum på BII.

– At fire ud af ti virksomheder er gået videre fra BII til DIANAs fase to vidner om, hvor stærke BII og det danske kvanteøkosystem er. For EIFO er det en strategisk vigtig ambition at understøtte et forskningsmiljø og investeringsklima, der kan tiltrække sådanne vigtige kvanteteknologiske virksomheder, kapaciteter og ikke mindst kapital fra hele verden. Det bidrager vi yderligere til ved at investere i Aquark, som vil bringe en hel del til kvanteøkosystemet i såvel alliancen, som i Danmark, siger Jacob Bratting Pedersen.

Nu skal teknologien udbredes

For virksomheden kommer kapitaltilførslen på det helt rigtige tidspunkt:

– Denne investeringsrunde bliver lukket på det helt rigtige tidspunkt i forhold til at vi står overfor at skulle accelerere implementeringen af teknologien på globalt plan. Dagene i laboratoriet er bag os, og den acceleration, vi står overfor, er utroligt spændende. Investeringerne vil betyde, at vi kan udvide vores team, udvikle nye samarbejder, øge vores formåen og gøre det muligt for os at opnå produktion i stor skala, siger Alexander Jantzen, COO hos Aquark Technologies.

Aquark Technologies har udviklet og patenteret koldt atom-kvanteteknologi, der gør kvantesensorer mere tilgængelige og skalerbare. Med ekspertise inden for vakuumteknologi, mikrofabrikation og laserafkøling optimerer Aquark Technologies størrelsen, vægten, strømforbruget og omkostningerne ved kvanteenheder. Det britisk-baserede firma arbejder på at udvikle teknologi til gavn for samfundet i form af en kompakt og robust koldstofkerne, der vil muliggøre næste generation af kvantesensorer og kvantecomputere.

Læs mere på http://www.aquarktechnologies.com

Skrevet i: Branchenyt, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

Mød HIN A/S på Elektronikmessen 19. – 21. maj i Odense

EventsProduktion13. 05. 2026

På HIN A/S’ stand kan man komme helt tæt på udstyr og løsninger fra nogle af branchens stærkeste producenter: Essemtec Fox Ultra: Kompakt og modulopbygget pick and place maskine til prototyper og high-mix produktion. Unicomp AX8300MAX: Højtydende røntgensystem til hurtig,

Ny nordisk erhvervsalliance skal styrke robusthed og konkurrenceevne

Branchenyt13. 05. 2026

EY er en af de stiftende partnere i Nordic Compass – The Nordic Round Table for Industry, en ny pan-nordisk alliance, der har til formål at omsætte analyser til konkrete fælles initiativer, som skal styrke Nordens konkurrenceevne og robusthed i en stadig mere usikker verden. EY er en del af

NKT A/S 1. kvartal 2026: Rekordhøj ordreindgang og EBITDA på EUR 97 mio.

Branchenyt13. 05. 2026

NKT A/S regnskab for 1. kvartal 2026 viser en rekordhøj ordreindgang og EBITDA på EUR 97 mio. - Med tildelingen af to store projekter med en samlet værdi på over EUR 4,2 mia. opnåede vi i 1. kvartal 2026 den højeste kvartalsvise ordreindgang i NKT’s historie. Ordrerne understreger NKT’s

Guardsix henter Meta-profil til europæisk cyberoffensiv

Branchenyt13. 05. 2026

Louise Sara Baunsgaard tiltræder som Global Marketing & Communications Director hos Guardsix efter at have haft ansvaret for at drive den internationale repositionering, herunder navneskiftet fra Logpoint. Hun kommer fra Meta, hvor hun gennem et årti har haft ledende marketingroller i

Odense dannede ramme om fantastisk international robotuge

AktueltEvents13. 05. 2026

Der var gående, talende, dansende og kørende robotter på programmet, da Week of Robotics løb af stablen i Odense fra den 5.-8. maj. Ugen samlede den danske og internationale robotbranche til konferencer, live-demonstrationer og netværk - alt sammen med fokus på fremtidens robotteknologi. Den

EDM-kursus hos Nordcad 3. juni

AktueltDesign & udviklingEvents13. 05. 2026

Der findes få ting i elektronikudvikling, der kan stjæle mere tid end spørgsmålet: “Hvad er den nyeste version?” For det starter altid uskyldigt. Men pludselig sidder alle og bruger tid på det samme: At dobbelttjekke data, revisioner og relationer mellem filer.Ikke fordi workflowet er dårligt. Det

Markedet for halvledermaterialer til chip-fremstilling slog alle rekorder i 2025

ProduktionTop13. 05. 2026

Det globale marked for halvledermaterialer steg i 2025 med 6,8 ​​% i forhold til året før til 73,2 milliarder dollars, rapporterer SEMI i sin nyeste Materials Market Data Subscription (MMDS). Væksten blev understøttet af stigninger i både fabrikationsmaterialer til waferne og segmentet inden for

DI: EU sender vigtigt signal om forenkling af AI-regler

BranchenytWireless & data11. 05. 2026

EU-landene er efter måneders forhandlinger blevet enige om en AI-omnibus, der skal forenkle og justere reglerne på AI-området. Med aftalen er man blandt andet blevet enige om at trykke på pauseknappen og udskyde fristen for anvendelse af de mest omfattende regler om kunstig intelligens, samtidig med

Alt-i-én DC/DC-konvertere fra TDK

Power11. 05. 2026

TDK Corporation lancerer TDK-Lambda CCGS-serien af ​​15W- og 30W isolerede DC/DC-konvertere som ”alt-i-én” løsninger, der ikke kræver eksterne komponenter, hvilket hjælper kunderne med at reducere designkompleksiteten og det samlede system-footprint. CCGS-serien fås i en række forskellige stik- og

AI sensorer og droner vil gøre fjernvarme billigere

Design & udviklingWireless & data11. 05. 2026

Under de danske veje og fortove løber der omkring 60.000 kilometer fjernvarmerør. De forsyner to ud af tre danskere med varmt vand og lune radiatorer. Eftersom rørene ligger op til to meter under jorden, er det svært at vide præcis, hvornår de trænger til at blive udskiftet. Det er dyrt at grave dem

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • InnoFour

    Accelerate and Scale Early Validation with Polarion

  • Microchip Technology Inc.

    Næstegenerations 100/1000BASE T1 enkeltpars Ethernet PHY’er integrerer MACsec Security, Time Sensitive Networking og funktionssikkerhed

  • Elektronikmessen

    Ny workshop på Elektronikmessen 2026: Kan 3D print accelerere vejen fra prototype til produktion?

  • HIN A/S

    Nitrogen i elektronikproduktionen – oplev et Airco-demoanlæg på Elektronikmessen

  • Elektronikmessen

    CenSec på Elektronikmessen: Nye muligheder for elektronikbranchen

  • InnoFour

    Efficient Solar Battery Charging System

  • Elektronikmessen

    Mød Prevas A/S på Elektronikmessen 2026

  • Elektronikmessen

    Besøg AMGAB på Elektronikmessen 2026

  • Elektronikmessen

    Besøg Samtec på Elektronikmessen 2026

  • Elektronikmessen

    Mød EuroTechnic A/S på Elektronikmessen 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Mød HIN A/S på Elektronikmessen 19. – 21. maj i Odense

    13.05.2026

  • Ny nordisk erhvervsalliance skal styrke robusthed og konkurrenceevne

    13.05.2026

  • NKT A/S 1. kvartal 2026: Rekordhøj ordreindgang og EBITDA på EUR 97 mio.

    13.05.2026

  • Guardsix henter Meta-profil til europæisk cyberoffensiv

    13.05.2026

  • Odense dannede ramme om fantastisk international robotuge

    13.05.2026

  • EDM-kursus hos Nordcad 3. juni

    13.05.2026

  • Markedet for halvledermaterialer til chip-fremstilling slog alle rekorder i 2025

    13.05.2026

  • DI: EU sender vigtigt signal om forenkling af AI-regler

    11.05.2026

  • Alt-i-én DC/DC-konvertere fra TDK

    11.05.2026

  • AI sensorer og droner vil gøre fjernvarme billigere

    11.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik