• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

BranchenytWireless & data30. 09. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Aquark Technologies rejser 37 mio. kr. til at sikre kritisk GPS-infrastruktur

BranchenytWireless & data30. 09. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Virksomheder og samfund er i stigende grad afhængige af præcise GNSS-signaler – også kendt som GPS. Det gælder indenfor telekommunikation og finans, men ikke mindst indenfor det forsvarsteknologiske område, hvor behovet for præcis positionering, navigation og tid er afgørende.

Aquark Technologies har udviklet og patenteret ny teknologi, der kan sikre GNSS-infrastruktur (GPS). Fra venstre: CEO Andrei Dragomir, CSO Matt Himsworth, kvanteingeniør Chester Camm og COO Alexander Jantzen

Imidlertid er de nuværende kvantesensorer, der bruges til at levere de ellers præcise signaler, meget store, voldsomt energiforbrugende, og udsatte, hvis de forsøges jammet.

Resultatet kan være, at præcisionen falder – og det kan medføre store økonomiske tab for erhvervslivet, men også store sikkerhedsmæssige udfordringer.

Derfor er en virksomhed som engelske Aquark Technologies helt afgørende, mener både NATO Innovation Fund (NIF) og EIFO, der sammen med den britiske tidligt stadie venturekapitalfond UKI2S og den europæiske missilproducent MBDA har investeret sammenlagt 37 mio. kr. i kvanteteknologi-virksomheden i en netop overstået seed-runde.

– Aquark Technologies har knækket en svær kvanteteknologisk kode og har som følge deraf kunnet udvikle og patentere en helt ny måde at fremstille kvantesensorer uden et magnetisk felt. Det gør det muligt at reducere størrelse, vægt, energiforbrug og pris, og gør dem både mobile og mere robuste, så de kan bruges i øde egne, vanskeligt terræn og i hårde miljøer. For os at se, er der her potentiale til både at løse flere samfundskritiske problemstillinger og at gøre en god forretning, forklarer Jacob Bratting Pedersen, der er partner og chef for direkte Tech-investeringer i EIFO.

NATO-lande skal i front på Deep Tech

NATO Innovation Fund er en selvstændig venturekapitalfond støttet af 24 NATO-allierede, som har som ambition at investere over 1 milliard euro i Deep Tech for at fremme modstandsdygtighed indenfor alliancen. Fonden er oprettet i en erkendelse af behovet for at være først på de nye teknologier.

Af samme årsag har NATO iværksat det såkaldte DIANA-program (Defence Accelerator for the North Atlantic), der identificerer, understøtter og accelererer nye såkaldt dual-use teknologivirksomheder indenfor alliancen.

Aquark Technologies er en del af DIANA og er den første programdeltager, der modtager direkte investering fra NATO Innovation Fund.

– Det at kunne beskytte vores infrastruktur – fra kommunikation til navigation og finansielle transaktioner – er afgørende for at opbygge robuste virksomheder og styrke den nationale sikkerhed. Vi er glade for at kunne understøtte Aquark-teamet og ser frem til at kunne bidrage til at udbrede deres teknologi til resten af verden, siger Kelly Chen, Partner, NATO Innovation Fund.

Vigtig positionering for Danmark

Aquark Technologies har over de sidste seks måneder været en del af første kohorte af i alt 44 DIANA-virksomheder fordelt på 22 sites i alliancen. Seks virksomheder var tilknyttet Deep Tech Lab – Quantum på det danske Bio Innovation Institute, BII, i København. Her har virksomhederne undersøgt og udviklet deres teknologipotentiale indenfor forsvars- og sikkerhedsområdet.

Resultaterne har været så overbevisende, at virksomheden er en af kun ti virksomheder fra kohorten og blandt fire fra BII, der er gået videre til fase to i programmet. Her modtager de hver 300.000 euro (ca. 2,2 mio. kr.) fra DIANA i yderligere funding, ligesom de vil få skræddersyet hjælp fra BII til at bringe deres teknologi på markedet.

– Kvanteteknologi er et værktøj, der kan bidrage til løsninger inden for en lang række områder såsom life science, national sikkerhed og grøn omstilling. Derfor er vi på BII stolte over, at vi spiller en afgørende rolle i at hjælpe virksomheder som Aquark Technologies med at modne deres teknologier og bringe dem tættere på markedet, siger Cathal J. Mahon, Chief Business Officer for Deep Tech Lab – Quantum på BII.

– At fire ud af ti virksomheder er gået videre fra BII til DIANAs fase to vidner om, hvor stærke BII og det danske kvanteøkosystem er. For EIFO er det en strategisk vigtig ambition at understøtte et forskningsmiljø og investeringsklima, der kan tiltrække sådanne vigtige kvanteteknologiske virksomheder, kapaciteter og ikke mindst kapital fra hele verden. Det bidrager vi yderligere til ved at investere i Aquark, som vil bringe en hel del til kvanteøkosystemet i såvel alliancen, som i Danmark, siger Jacob Bratting Pedersen.

Nu skal teknologien udbredes

For virksomheden kommer kapitaltilførslen på det helt rigtige tidspunkt:

– Denne investeringsrunde bliver lukket på det helt rigtige tidspunkt i forhold til at vi står overfor at skulle accelerere implementeringen af teknologien på globalt plan. Dagene i laboratoriet er bag os, og den acceleration, vi står overfor, er utroligt spændende. Investeringerne vil betyde, at vi kan udvide vores team, udvikle nye samarbejder, øge vores formåen og gøre det muligt for os at opnå produktion i stor skala, siger Alexander Jantzen, COO hos Aquark Technologies.

Aquark Technologies har udviklet og patenteret koldt atom-kvanteteknologi, der gør kvantesensorer mere tilgængelige og skalerbare. Med ekspertise inden for vakuumteknologi, mikrofabrikation og laserafkøling optimerer Aquark Technologies størrelsen, vægten, strømforbruget og omkostningerne ved kvanteenheder. Det britisk-baserede firma arbejder på at udvikle teknologi til gavn for samfundet i form af en kompakt og robust koldstofkerne, der vil muliggøre næste generation af kvantesensorer og kvantecomputere.

Læs mere på http://www.aquarktechnologies.com

Skrevet i: Branchenyt, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

Danisense udstiller på PCIM Expo 2026 i Nürnberg mellem 9. og 11. juni

EventsPowerTest & mål03. 06. 2026

Danisense udstiller på den kommende PCIM Expo 2026 i Nürnberg mellem 9. og 11. juni i hal 7, stand 429. På udstillingen vil Danisense præsentere de nyligt lancerede, højpræcise MK500ID DC- og AC-strømtænger (clamp-on) designet til galvanisk isolerede målinger op til 500Arms. Desuden lancerer

Højfrekvens-konnektorer til antennekabler

Komponenter & konnektorer03. 06. 2026

Würth Elektronik introducerer flere nye koaksialkonnektorer til 50Ω-kabler af typerne 1,13mm, 1,32mm og 1,37mm. Stik og bøsninger er egnet til brug i apparater som trådløst kommunikationsudstyr, GPS-systemer samt IoT-produkter. Alle har forgyldte kontaktflader og har desuden klaret til 48-timers

Gratis værktøj afslører skjulte skibe i danske farvande

AktueltDesign & udviklingIoT & embeddedWireless & data03. 06. 2026

Ved hjælp af satellitdata, kunstig intelligens og åbne maritime databaser har en forsker fra DTU Space udviklet et onlineværktøj, der gør det muligt at følge skibstrafik i danske farvande. Det inkluderer også skibe, der forsøger at skjule sig ved at slukke de såkaldte AIS-transpondere, som fortæller

Ny regeringen sætter tydelig retning for grøn, sikker og billig energi

AktueltPower03. 06. 2026

Regeringen sender et klart signal om, at Danmark skal være selvforsynende med grøn, sikker og billig energi. Det er en nødvendig ambition i en tid, hvor energisikkerhed, konkurrenceevne og klimahandling hænger tæt sammen. Særligt glæder Dansk Solcelleforening sig over, at regeringen så tydeligt

Gennembrud for 3D integration til HPC computere

Design & udviklingTop03. 06. 2026

På ECTC (Electronic Components and Technology Conference) 2026 konferencen i Orlanda, Florida har franske CEA-Leti præsenteret en væsentlig milepæl for 3D integration til højt ydende computere (high-performance computing HPC), avancerede smart-vision systemer og kunstig intelligens. Instituttet har

Pladsbesparende auxiliary-PSU referencedesigns til NVIDIA Kyber 800VDC AI-datacentre

Komponenter & konnektorerPower03. 06. 2026

Power Integrations (NASDAQ: POWI), førende virksomhed inden for højvolt-IC’er til energieffektiv effektkonvertering, lancerer to nye ultratynde, kompakte auxiliary-strømforsynings referencedesigns til 800 VDC AI-datacentre. Det nye single-output, 15W-design optager kun 30mm x 30mm i et isoleret 7mm

Same Sky lancerer produktlinje af rektangulære konnektorer

Komponenter & konnektorer03. 06. 2026

Same Sky lancerer nu gennem sin Interconnect Group tilføjelsen af en produktlinje af rektangulære konnektorer til sit konnektor produktprogram. SSK-familien inkluderer en række (han-) pin-headers, (hun-) header-bøsninger samt box-headers. De rektangulære konnektorer kan leveres i konfigurationer med

AI-løsning øger sikkerheden og mindsker ressourcespild i solcelleparker

IoT & embeddedWireless & data01. 06. 2026

Med de solrige måneders indtog producerer solcelleparker grøn energi til de danske hjem. I dag er der over 100 industrielle solcelleparker i Danmark (Energistyrelsen). Anlæggene er bygget af dyre materialer og ligger ofte afsides, uden bemanding eller belysning om natten. Det gør dem sårbare over

Nikolaj Bramsen er ny bestyrelsesleder i DI Forsvar og Sikkerhed

Top01. 06. 2026

CEO i Systematic A/S, Nikolaj Bramsen, er er på den ordinære generalforsamling valgt som ny bestyrelsesleder i DI Forsvar og Sikkerhed, som er brancheforening for forsvars-, rum og sikkerhedsvirksomheder i landets største erhvervsorganisation Dansk Industri (DI). Nikolaj Bramsen overtager posten fra

Mike Engelhardt – manden bag QSPICE – afholder seminar i Danmark 4. juni

Events01. 06. 2026

Torsdag den 4. juni krydser en af de mest anerkendte skikkelser inden for elektronisk kredsløbssimulering Atlanten for at tilbringe en formiddag i Struer. Mike Engelhardt, skaberen af LTspice og QSPICE, indehaver af otte patenter og manden bag over 25 års globale simuleringsseminarer i 48 lande,

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser’s Rise of the Robots Programme Explores Humanoid Design Considerations

  • Apacer Technology B.V.

    Apacer Launches GraTherX Cooling Technology, Reducing DDR5 Temperatures by Up to 23.4°C

  • InnoFour

    Scalable PCB design for growing teams: Xpedition Standard

  • Mouser Electronics

    NXP Semiconductors’ i.MX RT1180 Microcontrollers, Now at Mouser, Offer Advanced Security for Ethernet and Industry 4.0/5.0 Applications

  • Phoenix Contact A/S

    M12 komponentstik med push-pull lynaflåsning

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    Bivar LEDs and indicators: next step to the future

  • InnoFour

    Turning vision into reality: How Questa One fulfils the promise of Smart Verification

  • Mouser Electronics

    Mouser Now Shipping New STMicroelectronics STM32C5 Arm Cortex-M33 Core Mainstream Microcontrollers for Industrial, Smart, and Robotics Applications

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip lancerer 3,3kV HV‑D3 mSiC® Power Modules til brug i solid-state transformere til AI-datacentre

  • Microchip Technology Inc.

    Essential Performance and Real-time Control Without the Baggage

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danisense udstiller på PCIM Expo 2026 i Nürnberg mellem 9. og 11. juni

    03.06.2026

  • Højfrekvens-konnektorer til antennekabler

    03.06.2026

  • Gratis værktøj afslører skjulte skibe i danske farvande

    03.06.2026

  • Ny regeringen sætter tydelig retning for grøn, sikker og billig energi

    03.06.2026

  • Gennembrud for 3D integration til HPC computere

    03.06.2026

  • Pladsbesparende auxiliary-PSU referencedesigns til NVIDIA Kyber 800VDC AI-datacentre

    03.06.2026

  • Same Sky lancerer produktlinje af rektangulære konnektorer

    03.06.2026

  • AI-løsning øger sikkerheden og mindsker ressourcespild i solcelleparker

    01.06.2026

  • Nikolaj Bramsen er ny bestyrelsesleder i DI Forsvar og Sikkerhed

    01.06.2026

  • Mike Engelhardt – manden bag QSPICE – afholder seminar i Danmark 4. juni

    01.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik