• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

BranchenytWireless & data30. 09. 2024 | Rolf Sylvester-Hvid

Aquark Technologies rejser 37 mio. kr. til at sikre kritisk GPS-infrastruktur

BranchenytWireless & data30. 09. 2024 By Rolf Sylvester-Hvid

Virksomheder og samfund er i stigende grad afhængige af præcise GNSS-signaler – også kendt som GPS. Det gælder indenfor telekommunikation og finans, men ikke mindst indenfor det forsvarsteknologiske område, hvor behovet for præcis positionering, navigation og tid er afgørende.

Aquark Technologies har udviklet og patenteret ny teknologi, der kan sikre GNSS-infrastruktur (GPS). Fra venstre: CEO Andrei Dragomir, CSO Matt Himsworth, kvanteingeniør Chester Camm og COO Alexander Jantzen

Imidlertid er de nuværende kvantesensorer, der bruges til at levere de ellers præcise signaler, meget store, voldsomt energiforbrugende, og udsatte, hvis de forsøges jammet.

Resultatet kan være, at præcisionen falder – og det kan medføre store økonomiske tab for erhvervslivet, men også store sikkerhedsmæssige udfordringer.

Derfor er en virksomhed som engelske Aquark Technologies helt afgørende, mener både NATO Innovation Fund (NIF) og EIFO, der sammen med den britiske tidligt stadie venturekapitalfond UKI2S og den europæiske missilproducent MBDA har investeret sammenlagt 37 mio. kr. i kvanteteknologi-virksomheden i en netop overstået seed-runde.

– Aquark Technologies har knækket en svær kvanteteknologisk kode og har som følge deraf kunnet udvikle og patentere en helt ny måde at fremstille kvantesensorer uden et magnetisk felt. Det gør det muligt at reducere størrelse, vægt, energiforbrug og pris, og gør dem både mobile og mere robuste, så de kan bruges i øde egne, vanskeligt terræn og i hårde miljøer. For os at se, er der her potentiale til både at løse flere samfundskritiske problemstillinger og at gøre en god forretning, forklarer Jacob Bratting Pedersen, der er partner og chef for direkte Tech-investeringer i EIFO.

NATO-lande skal i front på Deep Tech

NATO Innovation Fund er en selvstændig venturekapitalfond støttet af 24 NATO-allierede, som har som ambition at investere over 1 milliard euro i Deep Tech for at fremme modstandsdygtighed indenfor alliancen. Fonden er oprettet i en erkendelse af behovet for at være først på de nye teknologier.

Af samme årsag har NATO iværksat det såkaldte DIANA-program (Defence Accelerator for the North Atlantic), der identificerer, understøtter og accelererer nye såkaldt dual-use teknologivirksomheder indenfor alliancen.

Aquark Technologies er en del af DIANA og er den første programdeltager, der modtager direkte investering fra NATO Innovation Fund.

– Det at kunne beskytte vores infrastruktur – fra kommunikation til navigation og finansielle transaktioner – er afgørende for at opbygge robuste virksomheder og styrke den nationale sikkerhed. Vi er glade for at kunne understøtte Aquark-teamet og ser frem til at kunne bidrage til at udbrede deres teknologi til resten af verden, siger Kelly Chen, Partner, NATO Innovation Fund.

Vigtig positionering for Danmark

Aquark Technologies har over de sidste seks måneder været en del af første kohorte af i alt 44 DIANA-virksomheder fordelt på 22 sites i alliancen. Seks virksomheder var tilknyttet Deep Tech Lab – Quantum på det danske Bio Innovation Institute, BII, i København. Her har virksomhederne undersøgt og udviklet deres teknologipotentiale indenfor forsvars- og sikkerhedsområdet.

Resultaterne har været så overbevisende, at virksomheden er en af kun ti virksomheder fra kohorten og blandt fire fra BII, der er gået videre til fase to i programmet. Her modtager de hver 300.000 euro (ca. 2,2 mio. kr.) fra DIANA i yderligere funding, ligesom de vil få skræddersyet hjælp fra BII til at bringe deres teknologi på markedet.

– Kvanteteknologi er et værktøj, der kan bidrage til løsninger inden for en lang række områder såsom life science, national sikkerhed og grøn omstilling. Derfor er vi på BII stolte over, at vi spiller en afgørende rolle i at hjælpe virksomheder som Aquark Technologies med at modne deres teknologier og bringe dem tættere på markedet, siger Cathal J. Mahon, Chief Business Officer for Deep Tech Lab – Quantum på BII.

– At fire ud af ti virksomheder er gået videre fra BII til DIANAs fase to vidner om, hvor stærke BII og det danske kvanteøkosystem er. For EIFO er det en strategisk vigtig ambition at understøtte et forskningsmiljø og investeringsklima, der kan tiltrække sådanne vigtige kvanteteknologiske virksomheder, kapaciteter og ikke mindst kapital fra hele verden. Det bidrager vi yderligere til ved at investere i Aquark, som vil bringe en hel del til kvanteøkosystemet i såvel alliancen, som i Danmark, siger Jacob Bratting Pedersen.

Nu skal teknologien udbredes

For virksomheden kommer kapitaltilførslen på det helt rigtige tidspunkt:

– Denne investeringsrunde bliver lukket på det helt rigtige tidspunkt i forhold til at vi står overfor at skulle accelerere implementeringen af teknologien på globalt plan. Dagene i laboratoriet er bag os, og den acceleration, vi står overfor, er utroligt spændende. Investeringerne vil betyde, at vi kan udvide vores team, udvikle nye samarbejder, øge vores formåen og gøre det muligt for os at opnå produktion i stor skala, siger Alexander Jantzen, COO hos Aquark Technologies.

Aquark Technologies har udviklet og patenteret koldt atom-kvanteteknologi, der gør kvantesensorer mere tilgængelige og skalerbare. Med ekspertise inden for vakuumteknologi, mikrofabrikation og laserafkøling optimerer Aquark Technologies størrelsen, vægten, strømforbruget og omkostningerne ved kvanteenheder. Det britisk-baserede firma arbejder på at udvikle teknologi til gavn for samfundet i form af en kompakt og robust koldstofkerne, der vil muliggøre næste generation af kvantesensorer og kvantecomputere.

Læs mere på http://www.aquarktechnologies.com

Skrevet i: Branchenyt, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

Checkliste guider danske virksomheder sikkert i gang med robotter

Design & udviklingProduktion26. 05. 2025

Robotter og kunstig intelligens er rykket øverst på dagsordenen for danske virksomheder, der vil stå stærkt i en tid præget af geopolitisk usikkerhed, mangel på arbejdskraft og øgede krav til effektivitet. Alt for få danske virksomheder har en klar strategi for robotteknologi og AI, selvom

Mouser og NXP deler indsigt i sikkerhedsrisici og regulatorisk compliance i edgen i en ny eBook

IoT & embedded26. 05. 2025

Mouser Electronics lancerer en ny eBook i samarbejde med den globalt førende halvlederproducent, NXP® Semiconductors, for at kigge nærmere på de nuværende designudfordringer og løsninger, der kan give sikre, konnekterede edge-produkter. Med den hastige vækst inden for Internet of Things (IoT)

Gate-driver optokobler giver øget sikkerhed ved switching af industrielle SiC MOSFETs

Komponenter & konnektorerPower26. 05. 2025

Toshiba Electronics Europe GmbH (“Toshiba”) lancerer en gate-driver optokobler, der egner sig til at styre siliciumcarbid (SiC) MOSFETs i industrielt udstyr som industrielle invertere, UPS’er (uninterruptible power supplies) og solcellepanel (PV) invertere, der alle kan opleve hårde termiske

Co2Pro underskriver eksklusiv aftale om 40 MW solcelleeffekt

AktueltBranchenytPower26. 05. 2025

Co2Pro ApS har som én af de første danske virksomhed indgået en eksklusiv aftale med verdens førende producent af solcellemoduler, LONGi. Aftalen omfatter 40 MW af LONGis nyeste og mest avancerede solcellepaneler – Hi-MO X10 – og blev underskrevet under Intersolar Europe 2025 i

Danskerne ved, at elektronik belaster miljøet – men tænker alligevel ikke i recycling

AktueltProduktion26. 05. 2025

Selv om klimaforandringer, cirkulær økonomi og bæredygtighed dominerer den offentlige debat, afslører en ny undersøgelse, at de mørke udsigter preller af på næsten halvdelen af de danske forbrugere, når de lægger varer i indkøbskurven – særligt elektronik. Det viser en ny undersøgelse som Danmarks

Nyt forskeruddannelsesprogram skal udklække fremtidens kvantespecialister

Design & udviklingTop26. 05. 2025

Med støtte fra Villum Fonden opretter Københavns Universitet og DTU et nyt forskeruddannelsesprogram, der skal være med til at sikre, at Danmark kan bevare sin styrkeposition inden for kvanteforskning i fremtiden. Med en bevilling på 60 mio. kr. fra Villum Fonden opretter Københavns Universitet

Telenor vælger Solita som partner til datatransformation i Danmark og Sverige

Branchenyt26. 05. 2025

Teknologi-, data- og softwareudviklingsvirksomheden Solita er blevet valgt af Telenor Group, en førende telekommunikationsvirksomhed, til at stå i spidsen for virksomhedens datatransformation i Danmark og Sverige. Det nye partnerskab bygger videre på Solitas 15-årige samarbejde med det finske

Applikationsguide for test af halvledere demonstrerer værdien af reed-relæer i moderne testsystemer

Test & mål23. 05. 2025

Pickering Electronics annoncerer tilgængeligheden af sin testserie af undervisnings applikationsguides for ingeniører, der konstruerer ATE (automatic test equipment) samt test & måle (T&M) systemer med titlen: ‘5 Reasons Why Reed Relays are Ideal for Semiconductor Testing’. Denne omfattende

Polar Fire Core FPGA’er og SoC’er leverer høj ydelse til 30 procent lavere pris

IoT & embedded23. 05. 2025

I det aktuelle marked stiger prisen for materialelisten (BOM) kontinuerligt, og udviklere må optimere både ydelse og budgetter. I erkendelse af at en stor del af mid-range FPGA markedet ikke har brug for integrerede serielle transceivere, frigiver Microchip Technology PolarFire Core FPGA’er

Parker Chomerics opdaterer katalog over materialer og løsninger til køling af elektronik

Komponenter & konnektorerProduktion23. 05. 2025

Chomerics Division hos Parker Hannifin Corporation udgiver en opdateret version af sit katalog over termiske grænsefladematerialer (TIM'er). Det seneste katalog giver et omfattende overblik over Parkers løsninger til elektronikkølingsapplikationer og indeholder alle nyligt lancerede TIM'er samt en

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics and Infineon Technologies Present Webinar on Using SiC Solutions to Create Efficient Power Designs

  • Beckhoff Automation ApS

    Virtuel PLC med Beckhoff

  • Power Technic ApS

    DALI kontrol med lysstyring til mange områder

  • Power Technic ApS

    DRDN redundans modul

  • InnoFour

    Why Xpedition Standard?

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics

  • Power Technic ApS

    DC/DC konverter fra P-DUKE til Tog og Industri applikationer

  • InnoFour

    Protect quality and traceability, keep agile processes as lean as possible but still stay compliant.

  • EKTOS A/S

    Next-Gen UAV Showcase in Odense at the International Drone Show 2025

  • Mouser Electronics

    Authorised Distributor Mouser Electronics Stocks Extensive Selection of Molex Products

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Checkliste guider danske virksomheder sikkert i gang med robotter

    26.05.2025

  • Mouser og NXP deler indsigt i sikkerhedsrisici og regulatorisk compliance i edgen i en ny eBook

    26.05.2025

  • Gate-driver optokobler giver øget sikkerhed ved switching af industrielle SiC MOSFETs

    26.05.2025

  • Co2Pro underskriver eksklusiv aftale om 40 MW solcelleeffekt

    26.05.2025

  • Danskerne ved, at elektronik belaster miljøet – men tænker alligevel ikke i recycling

    26.05.2025

  • Nyt forskeruddannelsesprogram skal udklække fremtidens kvantespecialister

    26.05.2025

  • Telenor vælger Solita som partner til datatransformation i Danmark og Sverige

    26.05.2025

  • Applikationsguide for test af halvledere demonstrerer værdien af reed-relæer i moderne testsystemer

    23.05.2025

  • Polar Fire Core FPGA’er og SoC’er leverer høj ydelse til 30 procent lavere pris

    23.05.2025

  • Parker Chomerics opdaterer katalog over materialer og løsninger til køling af elektronik

    23.05.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik