• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenyt17. 05. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Alarmerende høj “dødsrate” for iværksættere i Danmark

AktueltBranchenyt17. 05. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Mere end halvdelen af alle danske iværksættere dør indenfor fem år, og antallet af nye it-iværksættere er faldende. Det bekymrer IT-Branchen, da iværksætteri og innovation er en central del af dansk erhvervslivs styrkeposition.

Det ser ikke godt ud for de danske iværksættere. Blot 47,4% af alle nystartede danske virksomheder eksisterer fem år efter, de er blevet stiftet.

En analyse fra Rockwoll Fonden viser, at iværksættere giver bedre løn og er mere produktive end allerede etablerede virksomheder. Så værdien af danske iværksættere skal ikke undervurderes.

– Iværksætterne bidrager ikke bare positivt til Danmarks produktion og de årlige skatteindbetalinger. Det er også her, vi i høj grad ser innovationen komme fra – og hvor vi skal findes Danmarks næste store erhvervsfyrtårne. Så deres succes er væsentlig for vores fælles fremtid, siger Natasha Friis Saxberg, adm. direktør i IT-Branchen.

Samtidig ser vi, at antallet af nystiftede it-virksomheder falde fra 1.589 nystiftede virksomheder i 2017 til blot 1.319 i 2021.

– Når mere end halvdelen af alle startups forsvinder efter få år og lysten til at starte ny virksomhed samtidig daler, er der noget alvorligt galt omkring hele økosystemet for iværksætterne. Det skal vi have løst, hvis vi skal sikre den nødvendige underskov af innovative vækstvirksomheder, som Danmarks fremtid i høj grad er afhængig af, fortsætter Natasha Friis Saxberg.

Vigtigt udspil på vej

IT-Branchen glæder sig til at læse regeringens kommende iværksætterstrategi, som forventes at blive offentliggjort i midten af maj, da iværksætteragendaen er vigtig for Danmarks fremtid.

Danmarks Statistiks tal viser en imponerende stigning i omsætningen blandt højvækstvirksomhederne. I perioden 2018-2021 omsætte danske højvækstvirksomheder samlet for 20.142 mia. kr., hvilket er mere end en tredobling sammenlignet med seneste vækstperiode.

Spørger man Natasha Friis Saxberg, er hun ikke i tvivl om, hvad der især skal til for at styrke de danske iværksætteres overlevelseschancer:

Vækstkapital til flere iværksættere

Startups og SMV’er skal have nemmere adgang til risikovillig kapital hos pensionsselskaber og Danmarks Eksport- og Investeringsfond bl.a. ved at sænke kravene til virksomhedsomsætning ifm. investeringer og videreføre matching-lån-ordningen.

Flere kvinder i investorteams og bedre adgang til kapital for kvindelige techiværksættere

Offentligt støttede eller finansierede investeringsfonde skal forpligte sig til at sikre en bedre kønsbalance i investorteams ved bl.a. etablere forpligtende partnerskaber om kønsdiversitet i investeringer og fastlægge måltal for kvindelige iværksættere.

Det skal være attraktivt for SMV’er og startups at udvikle løsninger til det offentlige

Udbud af offentlige it-opgaver skal gøres mere tilgængelige for SMV’er og startups. F.eks. skal der etableres innovationssamarbejder og –partnerskaber, dynamiske indkøbssystemer og mulighed for at bryde store it-opgaver op i mindre dele.

I alt er IT-Branchen kommet med seks konkrete anbefalinger, som brancheforeningen håber, regeringen tager med i deres kommende iværksætterudspil.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Sound Pitch & Buzz #7

Design & udviklingEvents08. 06. 2026

Torsdag den 11. juni er branchen inviteret, når Sound Hub Denmark er vært for SOUND Pitch & Buzz #7, årets showcase og afslutning på dette års SoundTech Accelerator. Årets gruppe blev udvalgt blandt 80 ansøgninger og repræsenterer dermed de 10% mest lovende blandt de

Kongsberg Digital bliver nu til Falkor

Branchenyt08. 06. 2026

Kongsberg Digital, globalt førende inden for industriel software, annoncerer, at virksomheden nu bliver til Falkor. Ændringen afspejler virksomhedens tydeligere fokus på industriel intelligens, samtidig med at virksomhedens grundlæggende mål om at gøre arbejdet i industrien lettere, sikrere og mere

XP Power lancerer avancerede strømforsyninger til massespektrometri

Power08. 06. 2026

XP Power lancerer nu applikationsspecifikke massespektrometri-strømforsyninger, MS Source og MS Detector power-platformene. Lanceringen af strømforsyningerne skal ses som et direkte svar på det stigende behov for molekylær analyse med høj opløsning og høj throughput. Denne udvikling er drevet af

SDU-spinout vil gøre solceller til en del af arkitekturen

Design & udviklingProduktion08. 06. 2026

Solceller behøver ikke ligne solceller. Det er visionen bag den nye SDU-spinout, LayersTech, som udspringer af forskningen i organiske solceller ved Syddansk Universitet. Virksomheden udvikler avancerede lag- og folieteknologier, der kan gøre fremtidens solceller både mere holdbare, mere

Størstedel af radiostyret legetøj fejler i EMC-test

AktueltBranchenytWireless & data08. 06. 2026

En EU-finansieret test af 88 stykker radiostyret legetøj til 3-14-årige viste at 60% ikke levede op til EU's EMC-standarder. Testen blev organiseret af Europa-Kommissionens Generaldirektorat for det Indre Marked, Erhvervspolitik, Iværksætteri og SMV’er (GD GROW). De testede stikprøver omfattede

DI: EU skal omsætte teknologisk ambition til investeringer og bedre rammevilkår

AktueltBranchenyt08. 06. 2026

EU-Kommissionen har præsenteret en samlet pakke for teknologisk suverænitet med fokus på at opbygge kapacitet inden for cloud, AI og chips i Europa. Dansk Industri bakker op om ambitionen og understreger, at det nu handler om at omsætte ambitionerne til konkrete investeringer og bedre rammevilkår

Halvledersalget for april ’26 tæt på fordoblet år-til-år viser seneste rapport fra SIA

BranchenytProduktionTop08. 06. 2026

Brancheforeningen, Semiconductor Industry Association (SIA), fortæller, at det globale halvledersalg nåede op på 110,5 milliarder dollars i april 2026, en stigning på 11% sammenlignet med det samlede salg på 99,5 milliarder dollars i marts 2026 og 93,9% mere end det samlede salg på 56,9 milliarder

DTU: Ny regering giver forskning og teknologi en stærk rolle i Danmarks fremtid

Branchenyt05. 06. 2026

Danmark har fået regering – og de fire partiers regeringsgrundlag peger på, at Danmark skal styrke sin teknologiske og digitale position gennem investeringer i forskning, flere STEM-uddannede, en national indsats for kunstig intelligens og øget fokus på teknologisk suverænitet og europæisk

International Drone Show: Fra niche til nødvendighed

AktueltDesign & udviklingEvents05. 06. 2026

Ét står klart efter årets International Drone Show i Odense: Droner er ikke længere en teknologi, der primært forbindes med fremtidsscenarier og pilotprojekter. Tværtimod bevæger droneområdet sig nu hurtigt mod at blive en central del af Europas sikkerhedspolitiske landskab og kritiske

Tre glade vindere af Milwaukee-boremaskiner på Elektronikmessen og Aktuel Elektroniks stand

AktueltEvents05. 06. 2026

På Elektronikmessen i Odense i maj udloddede Aktuel Elektronik og Elektronikfokus tre fede Milwaukee Fuel maskiner. De ultrakompakte batteriboremaskiner er udstyret med forsatse, der giver mulighed for - så at sige - at bore/skrue om hjørner og få adgang i selv de mest trange skabe og

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  08-06-2026

    Live webinar June 11: Industrial AI for Compliant ALM ›

    InnoFour
  •  08-06-2026

    Push-X produktprogrammet fortsætter med at vokse ›

    Phoenix Contact A/S
  •  05-06-2026

    Røntgeninspektion i elektronikproduktion – fra nicheteknologi til nødvendighed ›

    HIN A/S
  •  05-06-2026

    Next-generation Electronic Systems Design ›

    InnoFour
  •  05-06-2026

    Hybridstik til energilagring ›

    Phoenix Contact A/S
  •  05-06-2026

    RODAN Technologies A/S offentliggør sin første ESG-baseline-rapport for 2023–2024 ›

    RODAN Technologies A/S
  •  04-06-2026

    ST Microelectronics og Würth Elektronik afholder Motor Inverter seminar i Aarhus ›

    Würth Elektronik Danmark A/S
  •  03-06-2026

    Mouser’s Rise of the Robots Programme Explores Humanoid Design Considerations ›

    Mouser Electronics
  •  03-06-2026

    Apacer Launches GraTherX Cooling Technology, Reducing DDR5 Temperatures by Up to 23.4°C ›

    Apacer Technology B.V.
  •  03-06-2026

    Scalable PCB design for growing teams: Xpedition Standard ›

    InnoFour

Seneste Nyheder

  • Sound Pitch & Buzz #7

    08.06.2026

  • Kongsberg Digital bliver nu til Falkor

    08.06.2026

  • XP Power lancerer avancerede strømforsyninger til massespektrometri

    08.06.2026

  • SDU-spinout vil gøre solceller til en del af arkitekturen

    08.06.2026

  • Størstedel af radiostyret legetøj fejler i EMC-test

    08.06.2026

  • DI: EU skal omsætte teknologisk ambition til investeringer og bedre rammevilkår

    08.06.2026

  • Halvledersalget for april ’26 tæt på fordoblet år-til-år viser seneste rapport fra SIA

    08.06.2026

  • DTU: Ny regering giver forskning og teknologi en stærk rolle i Danmarks fremtid

    05.06.2026

  • International Drone Show: Fra niche til nødvendighed

    05.06.2026

  • Tre glade vindere af Milwaukee-boremaskiner på Elektronikmessen og Aktuel Elektroniks stand

    05.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik