• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenyt17. 05. 2023 | Rolf Sylvester-Hvid

Alarmerende høj “dødsrate” for iværksættere i Danmark

AktueltBranchenyt17. 05. 2023 By Rolf Sylvester-Hvid

Mere end halvdelen af alle danske iværksættere dør indenfor fem år, og antallet af nye it-iværksættere er faldende. Det bekymrer IT-Branchen, da iværksætteri og innovation er en central del af dansk erhvervslivs styrkeposition.

Det ser ikke godt ud for de danske iværksættere. Blot 47,4% af alle nystartede danske virksomheder eksisterer fem år efter, de er blevet stiftet.

En analyse fra Rockwoll Fonden viser, at iværksættere giver bedre løn og er mere produktive end allerede etablerede virksomheder. Så værdien af danske iværksættere skal ikke undervurderes.

– Iværksætterne bidrager ikke bare positivt til Danmarks produktion og de årlige skatteindbetalinger. Det er også her, vi i høj grad ser innovationen komme fra – og hvor vi skal findes Danmarks næste store erhvervsfyrtårne. Så deres succes er væsentlig for vores fælles fremtid, siger Natasha Friis Saxberg, adm. direktør i IT-Branchen.

Samtidig ser vi, at antallet af nystiftede it-virksomheder falde fra 1.589 nystiftede virksomheder i 2017 til blot 1.319 i 2021.

– Når mere end halvdelen af alle startups forsvinder efter få år og lysten til at starte ny virksomhed samtidig daler, er der noget alvorligt galt omkring hele økosystemet for iværksætterne. Det skal vi have løst, hvis vi skal sikre den nødvendige underskov af innovative vækstvirksomheder, som Danmarks fremtid i høj grad er afhængig af, fortsætter Natasha Friis Saxberg.

Vigtigt udspil på vej

IT-Branchen glæder sig til at læse regeringens kommende iværksætterstrategi, som forventes at blive offentliggjort i midten af maj, da iværksætteragendaen er vigtig for Danmarks fremtid.

Danmarks Statistiks tal viser en imponerende stigning i omsætningen blandt højvækstvirksomhederne. I perioden 2018-2021 omsætte danske højvækstvirksomheder samlet for 20.142 mia. kr., hvilket er mere end en tredobling sammenlignet med seneste vækstperiode.

Spørger man Natasha Friis Saxberg, er hun ikke i tvivl om, hvad der især skal til for at styrke de danske iværksætteres overlevelseschancer:

Vækstkapital til flere iværksættere

Startups og SMV’er skal have nemmere adgang til risikovillig kapital hos pensionsselskaber og Danmarks Eksport- og Investeringsfond bl.a. ved at sænke kravene til virksomhedsomsætning ifm. investeringer og videreføre matching-lån-ordningen.

Flere kvinder i investorteams og bedre adgang til kapital for kvindelige techiværksættere

Offentligt støttede eller finansierede investeringsfonde skal forpligte sig til at sikre en bedre kønsbalance i investorteams ved bl.a. etablere forpligtende partnerskaber om kønsdiversitet i investeringer og fastlægge måltal for kvindelige iværksættere.

Det skal være attraktivt for SMV’er og startups at udvikle løsninger til det offentlige

Udbud af offentlige it-opgaver skal gøres mere tilgængelige for SMV’er og startups. F.eks. skal der etableres innovationssamarbejder og –partnerskaber, dynamiske indkøbssystemer og mulighed for at bryde store it-opgaver op i mindre dele.

I alt er IT-Branchen kommet med seks konkrete anbefalinger, som brancheforeningen håber, regeringen tager med i deres kommende iværksætterudspil.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk virksomhed udfordrer tech-giganter med ny AI-platform

BranchenytTopWireless & data17. 08. 2026

Det danske SEO-bureau Bonzer er netop blevet nomineret til en af tech-verdens mest eftertragtede priser, Global Search Awards, i kategorien ”Best Software Innovation”. Nomineringen er tildelt for deres nye agentiske AI-platform, Morrison, som placerer den danske udvikling i direkte selskab med

Azitech opnår EN9120-certificering for print til aerospace- og forsvarsapplikationer

AktueltBranchenytProduktion17. 08. 2026

Europas elektronikindustri står over for et fundamentalt skifte. Hvor valget af PCB-producent tidligere primært blev afgjort af pris, leveringstid og tekniske kapabiliteter, er fokus i dag flyttet mod dokumenteret kvalitet, sporbarhed, compliance, cybersikkerhed og robuste

Faglærte rustes til fremtidens AM-produktinnovation i nyt projekt 

AktueltBranchenytDesign & udvikling17. 08. 2026

Med 2,1 mio. kr. fra Tietgenfonden er Dansk AM Hub klar til at søsætte projektet ”Faglærte 4.02”. Ambitionen er at introducere elever til innovativ tænkning og tværgående designmetoder, gennem digital produktion, avanceret 3D-print og brug af biobaserede materialer – med fokus på at styrke

Micronas HAL 3025 Hall-sensor fra TDK

Komponenter & konnektorerTest & mål17. 08. 2026

TDK Corporation tilføjer ​​HAL 3025 til sin Micronas-familie af Fast Hall-sensorer. Efter lanceringen af HAL 3020 og HAL 3021 udvider HAL 3025 porteføljen med en single-die sensor, der opfylder de strenge ISO 26262 ASIL D-krav og er designet til næste generations x-by-wire

Præcis afstandsmåling med direkte forbindelse

IoT & embeddedKomponenter & konnektorerTest & mål17. 08. 2026

Laserafstandssensoren Dx80 med Ethernet-interface kombinerer højpræcise målinger over lange afstande med moderne, fremtidssikret kommunikation. Med en rækkevidde på op til 80 m og en målenøjagtighed på ± 2 mm leverer sensoren pålidelige data til krævende applikationer inden for industri,

DI Digital: Danmark har brug for flere med it-kompetencer

BranchenytWireless & data17. 08. 2026

Tallene viser, at optaget på de videregående uddannelser samlet er faldet med 2 procent siden sidste år. På it-området tegner der sig et nuanceret billede. På de it-uddannelser, som ikke har udfordringer med ledighed, er optaget uændret siden sidste år. Samlet set falder optaget på it-uddannelserne

Triton Depth rejser 7,5 mio. kr. til at styrke Europas sikkerhed under vandet

BranchenytDesign & udvikling17. 08. 2026

EIFO og The Creator Fund står i spidsen for en investeringsrunde på 7,5 mio. kr. i den danske defencetech-virksomhed Triton Depth, der kan skabe bedre overvågning og sikkerhed under havoverfladen. Investeringen kommer på et tidspunkt, hvor geopolitiske spændinger og hybride trusler i stigende

SDU-forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

Design & udviklingPower14. 08. 2026

I næsten 100 år har ingeniører udviklet den såkaldte ejector ud fra de samme grundprincipper. Nu har forskere ved Syddansk Universitet taget et skridt, som kan ændre den måde, teknologien udvikles på. Teknologien ligger måske lidt uden for elektronikfokus.dk’s normale interesseområde, men kan få

TI lancerer den første kommercielt tilgængelige CAN XL-transceiver

IoT & embeddedKomponenter & konnektorer14. 08. 2026

Texas Instruments (TI) introducerer branchens første kommercielt tilgængelige CAN XL-transceiver, der er designet til at hjælpe ingeniører med at holde trit med de voksende datamængder i moderne netværk. TI's TCAN6062 Controller Area Network (CAN) transceiver med udvidet datafeltlængde (XL)

Ny rapport fra TDC Erhverv: Gammel cybertrussel gør pludseligt comeback i årets andet kvartal

Wireless & data14. 08. 2026

En ti år gammel og velkendt malwaretype stod for hvert fjerde sandsynlige cyberhændelse i andet kvartal af 2026. Det viser TDC Erhvervs nye sikkerhedsrapport. 1.343 hændelser med tegn på sikkerhedsbrud blev registreret af TDC Erhverv blandt danske virksomheder og organisationer. Og en stor del af

Tilmeld Nyhedsbrev

Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  17-08-2026

    Mød HIN på DALO Industry Days ›

    HIN A/S
  •  17-08-2026

    Next-generation Electronic Systems Design ›

    InnoFour
  •  17-08-2026

    Sunclix crimpkontakter til ledertværsnit fra 6 til 10 mm² ›

    Phoenix Contact A/S
  •  14-08-2026

    Charx control modular AC ladecontroller: software release 1.9.0 og ny mobil-app ›

    Phoenix Contact A/S
  •  13-08-2026

    Styrk design og leveringssikkerhed med chip bead ferrites fra Würth Elektronik ›

    Würth Elektronik Danmark A/S
  •  13-08-2026

    Microchip Advances Space-Grade Timing with Enhanced Radiation Tolerance and Extended Temperature Performance ›

    Microchip Technology Inc.
  •  13-08-2026

    MediaTek’s Genio 420 GenAI Capable IoT Platform, Now at Mouser, Balances Performance and Power Efficiency for Home Automation Applications ›

    Mouser Electronics
  •  13-08-2026

    DALO 2026 Brings Technical Expertise Closer to Defence Project Teams  ›

    EKTOS A/S
  •  11-08-2026

    Mouser Explores the Future of Quantum Computing and Its Potential to Transform Engineering ›

    Mouser Electronics
  •  11-08-2026

    Microchip Advances Edge AI Sensor Connectivity with Rev 2.0 PolarFire® FPGA Ethernet Sensor Bridge ›

    Microchip Technology Inc.

Seneste Nyheder

  • Dansk virksomhed udfordrer tech-giganter med ny AI-platform

    17.08.2026

  • Azitech opnår EN9120-certificering for print til aerospace- og forsvarsapplikationer

    17.08.2026

  • Faglærte rustes til fremtidens AM-produktinnovation i nyt projekt 

    17.08.2026

  • Micronas HAL 3025 Hall-sensor fra TDK

    17.08.2026

  • Præcis afstandsmåling med direkte forbindelse

    17.08.2026

  • DI Digital: Danmark har brug for flere med it-kompetencer

    17.08.2026

  • Triton Depth rejser 7,5 mio. kr. til at styrke Europas sikkerhed under vandet

    17.08.2026

  • SDU-forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

    14.08.2026

  • TI lancerer den første kommercielt tilgængelige CAN XL-transceiver

    14.08.2026

  • Ny rapport fra TDC Erhverv: Gammel cybertrussel gør pludseligt comeback i årets andet kvartal

    14.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}