• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udvikling14. 08. 2020 | Rolf Sylvester-Hvid

Akustik påvirker tilpasning af høreapparater til spædbørn

Design & udvikling14. 08. 2020 By Rolf Sylvester-Hvid

Rummets akustik er en vigtig faktor, der har indflydelse på, hvor godt høreapparater til de mindste børn kan tilpasses. Det har et forskningsprojekt netop vist, men også peget på muligheder for at kunne imødegå akustikkens indflydelse.
I dag sker den afsluttende vurdering af en tilpasning af høreapparater først, når børn med hørehandicap er blevet omkring 9 måneder gamle og har mulighed for at gennemføre en test, hvor de skal reagere på, hvor en lyd kommer fra. Hvis ikke indstillingen har været optimal, betyder det, at disse børn er gået glip af væsentlige stimuli fra særligt tale i de første måneder af deres liv, hvilket kan være svært at indhente senere.

– Vi har derfor i flere år arbejdet på at udvikle en målemetode, der gør det muligt at vurdere tilpasningerne af høreapparater til spædbørn helt ned i 2-3 måneders alderen. På den måde kan vi bidrage til at sikre dem væsentlige bidrag til særligt deres sproglige og sociale udvikling, siger Søren Laugesen, der er Senior Research Engineer i Interacoustics Research Unit. Interacoustics er en dansk virksomhed, der er verdens største producent af avanceret elektronisk udstyr til diagnosticering af høretab og tilpasning af høreapparater.

Nye målemetoder udviklet sammen med forskere Udviklingen af den nye målemetode sker bl.a. i samarbejde med forskere og studerende på DTU. Her har et skridt på vejen været at finde en løsning, så akustikken fra det rum, hvor tilpasningen af høreapparatet sker, kan inddrages.

– Den nye metode til vurdering af tilpasningen af høreapparater hos helt små spædbørn sker ved hjælp af en ASSR-test, Auditory Steady State Response. Rent praktisk betyder det, at vi udsender en række lydsignaler, der dækker flere forskellige frekvensområder fra en højttaler i lokalet, siger Valentina Zapata-Rodriguez, der har udført forskningsprojektet som erhvervs ph.d.-studerende i et samarbejde mellem DTU Elektros Acoustic Technology-gruppe og Interacoustics Research Unit.

– I samme rum er spædbarnet, der sover, mens den elektrofysiologisk måling foregår. Ved hjælp af elektroder, der er fastgjort til barnets hoved, måles aktivitet i hjernen, som afslører, om barnet registrerer lyden fra højttaleren, forklarer Valentina Zapata-Rodriguez.

Ud fra målingerne kan det afgøres, om lyden forstærkes til det rette niveau, eller om der er brug for at ændre på høreapparaternes indstilling. Valentina Zapata-Rodriguez har foretaget målinger af akustikken i 31 forskellige rum tilknyttet høreklinikker på danske hospitaler. Resultatet viste, at der er store variationer i akustikken i disse rum, som den nye målemetode skal tage højde for.

– Jeg har efterfølgende udviklet modeller, der simulerer akustikken i otte forskellige typer rum, som dækker den bredde, jeg fandt i høreklinikkerne. Herefter har jeg testet betydningen af akustikken for ASSR målingen, siger Valentina Zapata-Rodriguez.

Testene er sket i DTU’s avancerede lydlaboratorium, AVIL, Audio Visual Immersion Lab, der er udstyret med 64 højttalere, og dermed gør det muligt at gengive akustikken fra forskellige typer rum. I alt 23 testpersoner har deltaget i forsøget. På baggrund af disse data er det muligt at indarbejde oplysninger om akustikken i det fremtidige måleinstrument, der skal anvendes til at vurdere spædbørns høreapparater.

– Det vil med den nye viden være muligt indledningsvist at måle akustikken og derved finde ud af, om et lokale i høreklinikken er egnet til denne type test. Måske er det bedre at anvende et helt andet lokale, eller ændre på påvirkningen fra akustikken ved eksempelvis at placere højttaleren eller spædbarnet et andet sted i rummet, forklarer Søren Laugesen.

Interacoustics er meget tilfreds med resultaterne af Valentina Zapata-Rodriguez’s arbejde. Det har været helt afgørende for den videre udvikling af den nye testmetode at få viden om akustikkens indflydelse og mulighed for at kunne tilpasse målingerne på den baggrund. Målet er nu at kunne introducere den nye målemetode på markedet inden for de kommende år.

Kontakt:
Valentina Zapata-Rodriguez, mail: valr@iru.interacoustics.com

Skrevet i: Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

Toshiba sampler ny automotiv SmartMCD med integreret MCU og gate-driver

IoT & embeddedPower29. 04. 2026

Toshiba Electronics Europe GmbH har begyndt sample-udsendelse af den AEC-Q100 godkendte TB9M030FG, en ny tilføjelse til SmartMCD-serien, der integrerer mikrocontroller (MCU) og motor-driver. Produktet egner sig til lavhastigheds, sensorløse FOC (field-oriented control) eller børsteløse DC (BLDC)

60W DOE Level VII forberedte og IP42-forseglede vægmonterbare adaptere

Power29. 04. 2026

XP Power introducerer AMF60 serien af 60W AC/DC-strømforsyninger til vægmontering, der sigter mod brug i medicinske, home healthcare og industrielle applikationer. Det kompakte format til vægmontage reducerer den krævede installationsplads i sammenligning med desktop adaptere ved samme effektniveau,

Hackere kortlagde 14.000 sårbare industrianlæg i 70 lande

Wireless & data29. 04. 2026

Cato Networks har afdækket en global hackerkampagne mod styresystemerne i fabrikker, energianlæg og transportsektoren. På tre måneder fandt Cato Networks mere end 14.000 IP-adresser i 70 lande. Flest i USA, Frankrig og Japan. Kampagnen kørte i efteråret 2025 og udnyttede svagheder i

TCS og Siemens Energy AG indgår strategisk AI-partnerskab

BranchenytWireless & data29. 04. 2026

Tata Consultancy Services har underskrevet to hensigtserklæringer (MoU’er) med Siemens Energy AG og Siemens Energy India Limited. Det styrker det strategiske samarbejde mellem virksomhederne på tværs af IT-tjenester, digitale og industrielle AI-initiativer, datacentre og andre nye teknologier.

Nye always-on billedsensorer med ultralavt forbrug

AktueltDesign & udviklingIoT & embedded29. 04. 2026

STMicroelectronics introducerer en ny generation af ultralav-energi billedsensorer, der leverer højkvalitets, always-on vision til kompakte enheder, der kører på batterier eller energy-harveting. Sensorerne, VD55G4 (monokrom) og VD65G4 (RGB-farve), som er en del af ST BrightSense-porteføljen, er nu

Event om Zephyr RTOS

AktueltDesign & udviklingEventsIoT & embedded29. 04. 2026

Hvis man arbejder med - eller ønsker at arbejde med - Embedded Software udvikling i realtidsoperativsystemet Zephyr RTOS, moderne testmetoder og kvalitetssikring i embedded systemer, så er Develcos arrangement om Zephyr RTOS måske interessant? Sammen med IDA – mere specifikt IDA Embedded - og

Dansk eksport af energiteknologi og -services er stort set uændret i 2025

BranchenytDesign & udviklingPowerProduktionTop29. 04. 2026

2025 bød på et mere udfordrende internationalt marked for dansk eksport af energiteknologi og -services, der samlet nåede 116,1 mia. kr. Det svarer til et mindre fald på 0,5 procent sammenlignet med 2024. Eksporten er derfor på niveau. Fjernvarme-, bioenergi og øvrige energiteknologier steg, mens

Tria Technologies understøtter nu flere operativsystemer til Qualcomm-baseret hardware

IoT & embedded27. 04. 2026

Tria Technologies, et Avnet-firma, der specialiserer sig i design og fremstilling af indlejrede computerkort, systemer og HMI'er, udvider supporten af ​​operativsystemer på tværs af sin Qualcomm-baserede hardware. Yocto Linux, Windows 11 IoT og Android er nu alle tilgængelige, hvilket giver

(Print)klemmer til fleksibel og pålidelig ledningsføring

Komponenter & konnektorer27. 04. 2026

Rutronik udvider sin portefølje med et omfattende udvalg af klemmer og modulære tilslutningsløsninger fra Amphenol. Serien kombinerer avancerede tilslutningsteknologier med en høj grad af designfleksibilitet og muliggør hurtig, sikker og værktøjsfri ledningsføring. I kombination med kompatible

Kvantechips fra Infineon

AktueltDesign & udviklingProduktion27. 04. 2026

Infineon Technologies AG er en central partner i accelerationen af Europas bevægelse mod praktisk – og i sidste ende kommercielt levedygtig – kvanteberegning ved at bidrage med sin verdensklasse ingeniør- og produktionsekspertise til tre kvantepilotlinjeprojekter: SUPREME, CHAMP-ION og

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics New Product Insider: Over 9,000 New Parts Added in First Quarter of 2026

  • HIN A/S

    Smarte ladestik gør mobil robotlogistik mere robust

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics to Demonstrate Smart Manufacturing Technologies at Advanced Factories 2026

  • Elektronikmessen

    Besøg Highstage på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    User2User Europe – May 12, Munich Germany

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Præcis måling og signalgenerering i ét instrument Elma 6660 Procesmultimeter

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Når installationstest skal være enkelt og brugervenligt Elma iTest 7400

  • Phoenix Contact A/S

    Fremtiden for stærkstrømsapplikationer

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands its Family of Post-Quantum Ready Root of Trust Controllers for Next Generation Systems

  • Elektronikmessen

    Mød Stokvis Nordic på Elektronikmessen 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Toshiba sampler ny automotiv SmartMCD med integreret MCU og gate-driver

    29.04.2026

  • 60W DOE Level VII forberedte og IP42-forseglede vægmonterbare adaptere

    29.04.2026

  • Hackere kortlagde 14.000 sårbare industrianlæg i 70 lande

    29.04.2026

  • TCS og Siemens Energy AG indgår strategisk AI-partnerskab

    29.04.2026

  • Nye always-on billedsensorer med ultralavt forbrug

    29.04.2026

  • Event om Zephyr RTOS

    29.04.2026

  • Dansk eksport af energiteknologi og -services er stort set uændret i 2025

    29.04.2026

  • Tria Technologies understøtter nu flere operativsystemer til Qualcomm-baseret hardware

    27.04.2026

  • (Print)klemmer til fleksibel og pålidelig ledningsføring

    27.04.2026

  • Kvantechips fra Infineon

    27.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik