• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

Design & udvikling14. 08. 2020 | Rolf Sylvester-Hvid

Akustik påvirker tilpasning af høreapparater til spædbørn

Design & udvikling14. 08. 2020 By Rolf Sylvester-Hvid

Rummets akustik er en vigtig faktor, der har indflydelse på, hvor godt høreapparater til de mindste børn kan tilpasses. Det har et forskningsprojekt netop vist, men også peget på muligheder for at kunne imødegå akustikkens indflydelse.
I dag sker den afsluttende vurdering af en tilpasning af høreapparater først, når børn med hørehandicap er blevet omkring 9 måneder gamle og har mulighed for at gennemføre en test, hvor de skal reagere på, hvor en lyd kommer fra. Hvis ikke indstillingen har været optimal, betyder det, at disse børn er gået glip af væsentlige stimuli fra særligt tale i de første måneder af deres liv, hvilket kan være svært at indhente senere.

– Vi har derfor i flere år arbejdet på at udvikle en målemetode, der gør det muligt at vurdere tilpasningerne af høreapparater til spædbørn helt ned i 2-3 måneders alderen. På den måde kan vi bidrage til at sikre dem væsentlige bidrag til særligt deres sproglige og sociale udvikling, siger Søren Laugesen, der er Senior Research Engineer i Interacoustics Research Unit. Interacoustics er en dansk virksomhed, der er verdens største producent af avanceret elektronisk udstyr til diagnosticering af høretab og tilpasning af høreapparater.

Nye målemetoder udviklet sammen med forskere Udviklingen af den nye målemetode sker bl.a. i samarbejde med forskere og studerende på DTU. Her har et skridt på vejen været at finde en løsning, så akustikken fra det rum, hvor tilpasningen af høreapparatet sker, kan inddrages.

– Den nye metode til vurdering af tilpasningen af høreapparater hos helt små spædbørn sker ved hjælp af en ASSR-test, Auditory Steady State Response. Rent praktisk betyder det, at vi udsender en række lydsignaler, der dækker flere forskellige frekvensområder fra en højttaler i lokalet, siger Valentina Zapata-Rodriguez, der har udført forskningsprojektet som erhvervs ph.d.-studerende i et samarbejde mellem DTU Elektros Acoustic Technology-gruppe og Interacoustics Research Unit.

– I samme rum er spædbarnet, der sover, mens den elektrofysiologisk måling foregår. Ved hjælp af elektroder, der er fastgjort til barnets hoved, måles aktivitet i hjernen, som afslører, om barnet registrerer lyden fra højttaleren, forklarer Valentina Zapata-Rodriguez.

Ud fra målingerne kan det afgøres, om lyden forstærkes til det rette niveau, eller om der er brug for at ændre på høreapparaternes indstilling. Valentina Zapata-Rodriguez har foretaget målinger af akustikken i 31 forskellige rum tilknyttet høreklinikker på danske hospitaler. Resultatet viste, at der er store variationer i akustikken i disse rum, som den nye målemetode skal tage højde for.

– Jeg har efterfølgende udviklet modeller, der simulerer akustikken i otte forskellige typer rum, som dækker den bredde, jeg fandt i høreklinikkerne. Herefter har jeg testet betydningen af akustikken for ASSR målingen, siger Valentina Zapata-Rodriguez.

Testene er sket i DTU’s avancerede lydlaboratorium, AVIL, Audio Visual Immersion Lab, der er udstyret med 64 højttalere, og dermed gør det muligt at gengive akustikken fra forskellige typer rum. I alt 23 testpersoner har deltaget i forsøget. På baggrund af disse data er det muligt at indarbejde oplysninger om akustikken i det fremtidige måleinstrument, der skal anvendes til at vurdere spædbørns høreapparater.

– Det vil med den nye viden være muligt indledningsvist at måle akustikken og derved finde ud af, om et lokale i høreklinikken er egnet til denne type test. Måske er det bedre at anvende et helt andet lokale, eller ændre på påvirkningen fra akustikken ved eksempelvis at placere højttaleren eller spædbarnet et andet sted i rummet, forklarer Søren Laugesen.

Interacoustics er meget tilfreds med resultaterne af Valentina Zapata-Rodriguez’s arbejde. Det har været helt afgørende for den videre udvikling af den nye testmetode at få viden om akustikkens indflydelse og mulighed for at kunne tilpasse målingerne på den baggrund. Målet er nu at kunne introducere den nye målemetode på markedet inden for de kommende år.

Kontakt:
Valentina Zapata-Rodriguez, mail: valr@iru.interacoustics.com

Skrevet i: Design & udvikling

Seneste nyt fra redaktionen

DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda

AktueltBranchenytDesign & udvikling17. 04. 2026

Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), glæder sig over at kunstig intelligens er kommet på dagsordenen i de i igangværende regeringsforhandlinger. Det er sket i dag på et temamøde om AI på Marienborg. - Det er rigtig godt at AI nu kommer på den politiske agenda. Det er der

Flere grønne teknologier skal vokse fra universitet til marked

AktueltDesign & udviklingPower17. 04. 2026

Mere forskning skal fra laboratoriet ud i samfundet og drive den grønne omstilling inden for grønne brændstoffer, CO₂-reduktion og materialeinnovation. Og det skal gå hurtigere, så Danmarks konkurrenceevne og robusthed styrkes. Det er ambitionen bag en ny bevilling på 80 mio. kr. fra Villum

Teknologisk Institut: Saltomortaler er ikke nok for valg af humanoider

Design & udviklingProduktionTop17. 04. 2026

De ligner os mere og mere og bliver på sigt industriens nye assistenter. Men først skal fire centrale udfordringer løses, før humanoide robotter er klar til virkeligheden i danske virksomheder. Humanoide robotter er ikke længere kun noget, man ser i science fiction. Udviklingen går så hurtigt,

Et mere komplekst elnet kræver mere præcise målinger

PowerTest & mål17. 04. 2026

I årtier var elnettet bygget op omkring et forholdsvis simpelt princip: Store kraftværker producerede strøm, og forbrugerne aftog den længere ude i nettet. Men det billede er under forandring. Solcelleparker, batterianlæg, mindre vindmøller og på sigt også elbiler, der kan levere strøm tilbage til

Næste generations MIL-HD2 konnektorserie fra Amphenol efter SOSA™/VITA 91-standarden

Komponenter & konnektorer17. 04. 2026

Den nye generation af Amphenols MIL-HD2 konnektorserie efter SOSA-standarden kan nu leveres af Powell Electronics, der er leverandør af konnektorer og flere andre komponenttyper til hi-rel applikationer til forsvars-, aerospace- og industriformål. De nye konnektorer er udviklet til af opfylde selv

Koda: Godt årsresultat, men voksende pres fra AI

Branchenyt17. 04. 2026

Den danske rettighedsorganisation Koda, der repræsenterer sangskrivere, komponister og musikforlag, sluttede året med en samlet omsætning på over 1,4 milliarder kroner. Heraf vil knap 1,3 milliarder kroner blive fordelt blandt rettighedshaverne i Danmark og udlandet, hvis musik danner grundlaget for

Stribevis af kendte content creators gæster Gamebox Festival i Messecenter Herning

Events17. 04. 2026

Når Gamebox Festival lige straks samler landets gaming-interesserede for femte gang, bliver det med et rigt sceneprogram, der traditionen tro udspiller sig på Main Stage. TrierGaming, ComKean og Judex & Shadys hører til de mange, der kan opleves på scenen, og det samme gælder Morten Münster, som

Husk: Printseminar hos Circle Consult og Icape

Design & udviklingEventsTest & mål15. 04. 2026

ICape og Circle Consult inviterer igen i år til PCB-seminar om PCB-design og udvikling. I år deltager Altoo og Keysight og fortæller om USB compliance-målinger og om, hvad der rører sig inden for måleudstyr. PCB seminar – få styr på printet med fokus på USB Compliance, HDI stackup, samt high

Fibox udnævner ny CEO til kabinet- og kapslingsafdeling

AktueltBranchenyt15. 04. 2026

Den finsk-ejede producent af kabinet- og beskyttelsesløsninger melder om en omsætning på over 110 millioner euro sidste år og opererer nu i mere end 20 lande i Europa, Nordamerika og Asien. Virksomheden går ind i sin næste internationale vækstfase, mens investeringerne i industriel elektrificering

TCS og ABB indgår strategisk samarbejdsaftale om IT, AI og ingeniørløsninger

BranchenytDesign & udviklingWireless & data15. 04. 2026

Tata Consultancy Services, en global førende virksomhed inden for IT-tjenester, rådgivning og forretningsløsninger med hovedsæde i Indien, har netop indgået en samarbejdsaftale (Memorandum of Understanding, MoU) med ABB. Aftalen skal styrke de to virksomheders strategiske samarbejde inden for

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    RECOM RACPRO1-S industrial power supplies – small size, huge possibilities

  • Elektronikmessen

    Mød Bolls ApS på Elektronikmessen 2026

  • InnoFour

    Seamless Digital Continuity: Xpedition EDM and Teamcenter Integration

  • EKTOS A/S

    EKTOS Expands Electronics Engineering Capacity with New Development Office in Lviv

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics and StarTech Announce Global Distribution Agreement to Deliver IT Connectivity Solutions

  • Transfer Multisort Elektronik Sp. Z.o.o.

    New SPB-A series switching power supplies from Autonics

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Explores How Artificial Intelligence Shapes Everyday Technologies and Experiences

  • Elektronikmessen

    Oplev TLT Electronics på Elektronikmessen 2026

  • Microchip Technology Inc.

    Microchip Expands dsPIC33A DSC Family for High-Density AI Data Center Power, Complex Motor Control and Intelligent Sensing

  • ACTEC A/S

    ACTEC tager energien med til Sverige

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda

    17.04.2026

  • Flere grønne teknologier skal vokse fra universitet til marked

    17.04.2026

  • Teknologisk Institut: Saltomortaler er ikke nok for valg af humanoider

    17.04.2026

  • Et mere komplekst elnet kræver mere præcise målinger

    17.04.2026

  • Næste generations MIL-HD2 konnektorserie fra Amphenol efter SOSA™/VITA 91-standarden

    17.04.2026

  • Koda: Godt årsresultat, men voksende pres fra AI

    17.04.2026

  • Stribevis af kendte content creators gæster Gamebox Festival i Messecenter Herning

    17.04.2026

  • Husk: Printseminar hos Circle Consult og Icape

    15.04.2026

  • Fibox udnævner ny CEO til kabinet- og kapslingsafdeling

    15.04.2026

  • TCS og ABB indgår strategisk samarbejdsaftale om IT, AI og ingeniørløsninger

    15.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik