• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

ElektronikFOKUS

Fokus på elektronik

  • Branchenyt
  • Design & udvikling
  • Events
  • IoT & embedded
  • Komponenter & konnektorer
  • Power
  • Produktion
  • Test & mål
  • Wireless & data
  • Artikler fra Aktuel Elektronik

AktueltBranchenytWireless & data17. 09. 2025 | Rolf Sylvester-Hvid

AI uden politisk handling vil koste dansk musik 6,9 milliarder frem mod 2030

AktueltBranchenytWireless & data17. 09. 2025 By Rolf Sylvester-Hvid

Konsekvenserne for den danske musikbranche ved den hastige udvikling inden for kunstig intelligens er nu blevet kortlagt i en ny rapport. Nye AI-tjenester, der kan generere fulde musiknumre ud fra simple prompts, vil på få år spise store dele af den økonomi, som gør det muligt at leve af at lave musik. Hvis den nuværende udvikling fortsætter, står dansk musik til et historisk omsætningstab på 28 procent i 2030. I årene frem til 2030 betyder det et samlet tab på ca. 6,9 milliarder kroner. Koda og IFPI opfordrer hver især til politisk handling, hvis vi fortsat skal have et stærkt og bæredygtigt musikliv i Danmark.

Dansk musik står over for en alvorlig økonomisk trussel som følge af kunstig intelligens. Det viser en ny rapport fra rettighedsorganisationen Koda og brancheorganisationen IFPI. (foto: KODA/Ritzau)

Ifølge rapporten, der er udarbejdet af HBS Economics, og som refererer til en lignende analyse fra den internationale rettighedsorganisation CISAC, skaber den nuværende udvikling inden for AI en fordrejet og ulig konkurrencesituation mellem menneskeskabt musik og fuldt AI-genereret musik, der på sigt kan føre til et betydeligt omsætningstab for den danske musikindustri. Alene i 2030 forventes fuldt AI-genereret musik at medføre et årligt omsætningstab på ca. 2 milliarder kroner – svarende til 28 procent af omsætningen.

Dertil kommer, at AI-tjenesterne er trænet på danske musikskaberes ophavsretsbeskyttede musik uden tilladelse eller betaling.

AI skal udvikle sig ansvarligt og med respekt for kunstnernes rettigheder

I Koda og IFPI slår man i lyset af den nye rapport fast, at det ikke handler om at være imod AI, men om at fremme en ansvarlig udvikling af AI med fokus på gennemsigtighed, tilladelse og rimelig betaling.

– Det er voldsomme tal, som rapporten afdækker. Og det skyldes, at AI-tjenesterne helt bevidst udnytter musikskabernes levebrød uden tilladelse og uden betaling. På den ulovlige baggrund har de bygget nogle tjenester, der kan generere musik, der er i direkte konkurrence med den selvsamme menneskabte musik, som er hele fundamentet for deres forretning. Det er unfair, uetisk og uretfærdig konkurrence, ikke innovation. Hvis mere end en fjerdedel af økonomien forsvinder fra fødekæden, så går bunden ud af det musikalske økosystem, det bliver sværere at ernære sig som musikskaber, og vi overlader skabelsen af fremtidens musik til tech-firmaerne i stedet for rigtige mennesker med noget på hjerte. Det mener vi ikke, vi som samfund kan være tjent med. Derfor er der brug for politisk handling nu, så vi får skabt ordnede forhold i forhold til AI-tjenesterne og sikrer økonomien til dansk musik, siger juridisk og politisk direktør i Koda, Nicky Trebbien.

– Denne rapport dokumenterer for første gang den reelle økonomiske trussel mod dansk musikliv fra fuldt AI-genereret musik. Vi taler ikke om fremtidsscenarier, men om en udvikling som allerede i gang. Det er derfor afgørende, at vi aktivt sikrer en ansvarlig udvikling af AI, hvor musikskabernes rettigheder respekteres – ellers undergraves fundamentet for dansk musikøkonomi, siger Rikke Johan Bak, Kommunikations- og Public Affairs direktør i IFPI Danmark.

Danmark bør gå forrest

På baggrund af rapportens konklusioner opfordrer Koda og IFPI til, at der etableres klare og ansvarlige rammer for brugen af generativ AI i musikbranchen. Det handler ikke om at stoppe AI, men om at sikre, at udviklingen sker med respekt for kunstnernes rettigheder og musikøkonomiens bæredygtighed.

Koda og IFPI opfordrer regeringen til at benytte det danske EU-formandskab til at sikre tydelige spilleregler, herunder krav om eksplicit tilladelse fra rettighedshavere og gennemsigtighed fra AI-virksomheder, når de bruger musik til at træne deres modeller og udbyder AI-tjenester. Som ved al anden musikbrug skal der indgås licensaftaler, der sikrer fair betaling.

Analysens nøgletal:

Danske tal (HBS Economics):
– Omsætning i 2024: 6,4 mia. kr.
– Forventet omsætning i 2030 uden AI: 7,2 mia. kr.
– Forventet omsætning i 2030 med AI: 5,2 mia. kr.
– Årligt tab 2030: 2,0 mia. kr. (28%)
– Akkumuleret tab i perioden 2025 til 2030: 6,9 mia. kr.

Om Koda

Koda er en musikrettighedsorganisation, som har 52.000 medlemmer bestående af komponister, sangskrivere og musikforlag. Koda arbejder for, at vores medlemmer får en rimelig betaling fra dem, der bruger musikken, og for at gøre musikbranchen mere bæredygtig – socialt, miljømæssigt og økonomisk.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Wireless & data

Seneste nyt fra redaktionen

DTU’s innovations-DNA bliver en national ramme

Design & udviklingTop14. 11. 2025

Nye anbefalinger skal sikre, at dansk forskning kommer ud og gør gavn som kommercielle markedsløsninger i nye startup-virksomheder. DTU’s rektor Anders Bjarklev finder det positivt, at DTU’s mangeårige arbejde med innovation nu afspejler sig i en national ramme. Én af universitetets

Arduino UNO Q kan nu bestilles gennem Mouser Electronics

IoT & embedded14. 11. 2025

Mouser Electronics, Inc., den autoriserede globale distributør med de nyeste elektroniske komponenter og industrielle automationsprodukter™, fortæller nu, at UNO Q single-board computeren fra Arduino®  nu kan bestilles gennem eu.mouser.com. Arduinos UNO Q single-board computer (SBC)

Seks nye DTMOSVI 600V-serie N-kanal effekt-MOSFETs med4-pin TO-247-4L(X) huse

Komponenter & konnektorerPower14. 11. 2025

Toshiba Electronics Europe GmbH lancerer seks nye produkter med DTMOSVI 600V-serien af N-kanal effekt-MOSFET chips kapslet i 4-pin TO-247-4L(X) huse. Disse avancerede TKxxxZ60Z1-komponenter er designet at reducere switching-tab betydeligt. De egner sig til en række krævende applikationer inklusive

Embit indgår aftale om licens af den trådløse NeoMesh protocol-stack med NeoCortec

BranchenytIoT & embedded14. 11. 2025

NeoCortec, der er producent af tovejs trådløse protokol-stacks med et ultralavt forbrug til mesh-netværker, fortæller, at de sammen med den italienske producent af trådløse moduler, Embit, har indgået en licensaftale om NeoMesh-softwaren. Aftalen gør Embit i stand til at tilbyde fuldt ud

NCAB opkøber Multi-Teknik i Sverige

AktueltBranchenytProduktion14. 11. 2025

NCAB har i dag underskrevet en aftale om at overtage 100 procent af aktierne i Multi-Teknik Mönsterkort AB med kontorer i Göteborg, Litauen og Kina. Multi-Teknik har en 50-årig historie, der begyndte med en printkortfabrik i Göteborg. Produktionen ophørte i 2008, og siden da har virksomheden været

GaN-baserede 65W til 140W PD-opladere til hurtig opladning i medicinske applikationer

Power13. 11. 2025

XP Power lancerer af firmaets nye PGW- og PGD-serier af eksterne AC-DC strømforsyninger fra 65 W til 140 W. De to serier, der omfatter versioner til vægmontering (PGW65, PGW100) og desktop enheder (PGD100, PGD140), er designet til at overholde Power Delivery (PD)-protokollen,og de er ideelle til en

Innovative og prisbillige ”røde” instrumenter

AktueltBranchenytTest & mål13. 11. 2025

Der findes en lang række rigtig gode producenter af måleudstyr på markedet. Fokus er som regel på instrumenternes funktion, markedet som instrumenterne er rettet imod, høj sikkerhed, let betjening og gerne også en pris, der er til at komme i nærheden af. Det kan dog være en udfordring at finde en

Trecifret millionbeløb skal styrke SMV’ers teknologi, produktivitet og omstillingsevne

AktueltBranchenytDesign & udviklingProduktion12. 11. 2025

Det er afgørende, at små og mellemstore virksomheder får adgang til tilbud, der styrker produktiviteten i en tid, hvor den globale konkurrence på en række områder er skruet heftigt i vejret. Derfor har Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse netop investeret 312 mio. kr. i, at SMV’er kan forbedre deres

Intelligent ”honningkrukke” vinder IT Specialepris

AktueltEventsWireless & data12. 11. 2025

Hver dag rettes der utallige og veltilrettelagte cyberangreb mod virksomheder, offentlige myndigheder og privatpersoner. Det sætter store krav til cybersikkerhed, og ikke mindst til de værktøjer som forsvarssiden har til rådighed. Mange virksomheder, organisationer og regeringer, der ønsker at

Same Sky lancerer ny designservice for højttalerkabinetter

Design & udvikling12. 11. 2025

Same Skys Audio Group annoncerer nu officielt sin nye designservice for højttalerkabinetter. Som en udbygning af branchens førende audiodesign-service giver Same Skys designservice for højttalerkabinetter adgang til specialiserede løsninger inden for design, udvikling og integration af

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Aktuel Elektronik - underleverandøroversigt
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Mouser Electronics

    The Latest News from Mouser Electronics 

  • Avnet Silica

    Explore the flexible and ultra-low power STM32WL3x SoC – Online seminar

  • Avnet Silica

    AMD – IMPLEMENTING SYNTHETIC APERTURE RADAR IN SPACE WITH AMD VERSAL ADAPTIVE SOCS – 1 Hour Online presentation

  • InnoFour

    Online DFM for Printed Circuit Boards

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Explores the Future of Advanced Air Mobility and Its Impact on Design

  • Mouser Electronics

    Mouser Electronics Supports Advanced Underwater Harvester Project for UK Seagrass Restoration

  • ACTEC A/S

    Batterier til IoT-trackere i containere

  • Microchip Technology Inc.

    Advancing Zonal Architecture with 10BASE-T1S Endpoints for Smarter Remote Connectivity

  • InnoFour

    What is Signal Integrity?

  • ANSMANN NORDIC AB

    Den nye EU-batteriforordning og det digitale batteripas i medicinsk teknologi

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • DTU’s innovations-DNA bliver en national ramme

    14.11.2025

  • Arduino UNO Q kan nu bestilles gennem Mouser Electronics

    14.11.2025

  • Seks nye DTMOSVI 600V-serie N-kanal effekt-MOSFETs med4-pin TO-247-4L(X) huse

    14.11.2025

  • Embit indgår aftale om licens af den trådløse NeoMesh protocol-stack med NeoCortec

    14.11.2025

  • NCAB opkøber Multi-Teknik i Sverige

    14.11.2025

  • GaN-baserede 65W til 140W PD-opladere til hurtig opladning i medicinske applikationer

    13.11.2025

  • Innovative og prisbillige ”røde” instrumenter

    13.11.2025

  • Trecifret millionbeløb skal styrke SMV’ers teknologi, produktivitet og omstillingsevne

    12.11.2025

  • Intelligent ”honningkrukke” vinder IT Specialepris

    12.11.2025

  • Same Sky lancerer ny designservice for højttalerkabinetter

    12.11.2025

Alle nyheder ›

Læs Aktuel Elektronik

Aktuel Elektronik avisforside

Annoncér i Aktuel Elektronik

Medieinformation

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik